OE ECHO VAK HET ZUIDEN De Kartbuizers in Nederland. De P. N. E. 1. en de Industrie. Wie vlug Is In den Hoenderhof. No. 45. Zaterdag 5 Juni 1926. 49e Jrg. TWEEDE BLAD. III (Slot.) In 1543 overviel Maarten van Ros- sum met zijn Geldersche benden dit klooster, juist toen de priester de H. Mis las. Hem werd de Gewijde Kelk uit de handen gerukt en aangezegd, dat het klooster, wilde het verwoesting voorkomen, een brandschatting van 700 guldens moest opbrengen. Met dezen buit trokken de Gelderschen af, het klooster verder ongemoeid latende. Juist een eeuw na de stichting ervan werd het klooster door de Bossche beeldenstormers verwoest. Prior en monniken namen de wijk naar Den Bosch, waar zij zich eerst vestigden in de St. Jorisstraat, daarna aan het Hinthamereind. In 1629 werd Den Bosch veroverd en wederom moesten de kloosterlingen een goed heenkomen zoeken. Zij vonden het ditmaal te Boxtel, waar zij bleven tot 1632. In dit jaar vestigden zij zich in het St. Sophiaklooster te Antwerpen en bleven daar tot den vrede van Munster. In artikelen 3 en 43 van het vredesver drag waren ten opzichte van de kloos ters bepalingen getroffen. Binnenland- sche kloosters mochten niet bestaan en hun goederen, waar ook gelegen: werden Staats-eigendom. Hoewel de Karthuizers reeds 16 jaar in Antwerpen hadden gewoond, beschouwden de Algemeene Staten hen als gevestigd binnen deze gewesten, dus hadden zij geen goederen. ÜgNa langdurige onderhandelingen kregen zij hun goederen in 1658 terug echter tegen betaling van 58000 gulden. Op 22 Februari 1659 kwam voor goed een einde aan hun verblijf op Noord- Brabantschen bodem. Zij verkochten hun huizen (refuges) in Den Bosch en hun overige goederen in Brabant. Tot 1783 bleef het St. Sophiaklooster bin nen Antwerpen bestaan toen werd het bij besluit van Jozef II opgeheven. Roermond, dat tot de Oostenrijksche Nederlanden behoorde, verloor in het zelfde jaar en door dezelfde oorzaak zijn Karthuis, dat daar 25 Juli 1376 door Werner van Swalmen gesticht was. Wij zullen bij de geschiedenis hiervan niet langer stilstaan en ook ten aanzien van de andere kloosters dezer orde ons bepalen tot enkele feiten. Monnikhuizen bij Arnhem, het aan zienlijkste en rijkste Karthuizer-verblijf, werd gesticht door Reinald II van Gilze in 1342. Kort na 1572 verdween het. De Berg Sion bij Zierikzee werd tusschen 1420 en 1436 gesticht door Jan Lievens. Evenmin als het jaar zijner stichting, staat dat zijner verdwijning vast. Men neemt aan, dat het tijdens de belegering der stad in 1575 ver woest is. Het St. Bartholomeus-klooster te Delft was een stichting (1430) van Frank van Borssele, graaf van Ooster- vant, den laatsten gemaal van de onge lukkige Jacoba van Beieren. Op last der stadsregeering werd het in 1572 geslecht. g|Het klooster te Utrecht dagteekende uit 1392. Het was een stichting van Zweder van Abcoude, heer van Gaas beek. In 1579 werd het klooster ver laten en in het volgende jaar liet de Utrechtsche magistraat het afbreken. Een aanzienlijke en rijke stichting was het klooster de Haven der Zalig heid buiten de Haarlemmerpoort te Amsterdam. Het strekte zelfs vorstelijke personen bij hun bezoek aan Amster- dam ten verblijf. Zoo vertoefde er in 1521 Christiaan II van Denemarken, zwager van keizer Karei V. Stichter was Albrecht van Beieren, graaf van Holland en Zeeland. In 1566 leed het veel van de Beeldstormers. kort daarna van de benden van Bredero, tot het eindelijk door de Watergeuzen van Lumey in brand gestoken werd. Wat er van over was, werd in 1609 bij de uitlegging van Amsterdam binnen de stadsmuren getrokken. Een rijke geschiedenis in een kort en sober bestek. Indien wij ons vermeten zouden van rechten te bespreken, dan zou Noord- Brabant, dan zou onze Langstraat het historischen recht hebben den Kart huizers wederom voor het eerst te mogen ontvangen, ongeveer anderhalve eeuw, nadat de laatsten dezer Order binnen onze tegenwoordige grenzen zijn verdwenen. Tiel J. D. H. VAN UDEN. ABONNEERT U op dit Blad, dat U het nieuws uit de Lang straat en Omgeving het UIT GEBREIDST geeft. Wij hebben onlangs een en ander medegedeeld uit de vergadering der afdeeling Noordbrabant van de Ver. van Nederl. Gemeenten, omtrent het daar verhandelde over de tarieven der P.N E.M. en de commissie van Sons beeck c.s. die voeling zou houden met deze maatschappij. De „Tilburgsche Courant" neemt eveneens het daar verhandelde over en voegt daaraan het volgende toe: Wij die de opkomst en heton gezond voortbestaan van de P N E M. met bizondere aandacht hebben ge volgd, konden dit „einde" (de aange nomen houding door de P.N E.M.) voorzien. De P.N E.M op zichzelf is een nut tige inrichting, vooral voor het platte land, maar, met den financieelen opzet is het misgeloopen. In de Staten is o a. door het huidige Helmondsche Eerste Kamerlid de Wit gezegd, dat zulks hieraan lag, dat mi nister van 'Swaay wel bekwaam tech nicus, maar hoegenaamd geen koop man was. De opzet, die berekend was op onge veer 4 millioen gulden, heeft thans reeds meer dan 25 millioen gekost Wat tot gevolg heeft, ieder zal dit verstaan, dat de bedrijfsreker.ing, vooral in de eerste jaren, dat het bedrijf fei telijk nog in de windselen ligt, niet sluitend kan worden gemaakt, dan ten koste van uitermate hooge tarieven. Iets wat vooral een hoogen last legt op de industrie. Ja, en dat is voor bedrijven van eënigen omvang, werkelijk van gewich tig belang. We mogen dat met een voorbeeld duidelijk maken. De Tilburgsche gemeenteraad be sloot onlangs om de electriciteitstarie- ven te herzien, vooral ten aanzien van de industrie. Welnu, deze tarieven, vergeleken met de meest voordeelige contracten rechtstreeks met de P.N.E.M. afgesloten, zijn 30 pCt. tot 33 pCt goedkooper En als men dan weet, dat de P.N.E.M. industrieën heeft die voor f 12 000, f 15 000 en meer afnemen, dan is het gauw duidelijk, dat het hier gaat om bedragen van f 4000 en f 5000 per jaar. Wat in de tegenwoordige omstan digheden zeker den kostprijs der goe deren schadelijk moet beïnvloeden. Al waarmede wij maar zeggen willen, dat het met de P.N.E M. in onze pro vincie nog in geenerlei opzicht al te best botert. De aangeslotenen worden niet wei nig minder dan gebrandschat en de Di rectie blijkt van een mentaliteit, die zelfs de Commissie van Sonsbeeck c.s. tot het besluit heeft gebracht, om elke verdere verbeteringspoging maar na te laten Misschien wil een der Statenleden het in de aanstaande Zomerzitting nog wel 'ns probeeren, met één van de zeven interpellaties die de heer Krijgs man nuttig oordeelt. Onze zorg voor de oudere kuikens. Eischen de kuikens de eerste dagen en weken onze bijzondere zorg, die hun dan ook in 't algemeen geschon ken wordt, ook op een leeftijd van 6 weken en ouder moeten we ze nog voortdurend onze belangstelling waar dig achten willen we er goede leg hennen van maken. En maar al te vaak kan men constateeren, dat, als de dieren eenmaal zes, zeven weken oud zijn en de kloek verlaten hebben ze reeds beschouwd worden als „uit sluitend op eigen wieken te kunnen drijven". Niets is minder waar dan dat, en niets wreekt zich dan ook zoo ernstig dan deze verwaarldozing. De eerste en niet de kleinste fout die gemaakt wordt is dat men de haantjes niet afscheidt van de hennetjes. En niet alleen dat het gevolg hiervan is dat de hennetjes als vormende het zwakke element hoe langer hoe meer in de verdrukking komen, ook voor de haantjes is dit samenleven niet bevorderlijk voor de ontwikkeling. Vooral in de lichte rassen openbaart zich soms reeds op een leeftijd van 4 weken spoedig de geslachts drift. Is die eenmaal ontbrandt, dan maken de henkuikens niet veel rustige uren meer mee. 't Gevolg is, dat de hanen door verlies aan krachten minder snel ontwikkelen en ook de groei der hennetjes wegens onvoldoende rust tegengehouden wordt. Dat de hanen daarenboven steeds van alles het leeuwendeel en vooral van de lekkerste hapjes de grootste brokken naar bin nen schrokken kan iedereen zelf zien die kuikens opfokt. Wat we reeds eenmaal in de „Wenken der week" verklaarden, moeten we hier herhalen „Alle hanen afslachten zoo gauw men merkt dat het hanen zijn, is verreweg het voordeeligst". Als ze op 't oogenblik nu de jonge- hanenprijs nog niet zoo heel slecht is een berekening maakt wat ze kosten, eer ze zes weken oud zijn, dan komen we tot de conclusie, dat t ans reeds bij ieder van die zesweeks haantjes minstens één kwartje verlies geleden wordt. Is bijeen loopen van haantjes en hennetjes verkeerd, absoluut uit den booze is ook het bijeen laten loopen van jonge kuikens bij oude hennen Kippen zijn nu eenmaal geen hoog ontwikkelde maatschappelijke wezens. In het kippenhok geldt nog uitsluitend 't recht van den sterkste. Geen wonder dan ook, dat de jonge henkuikens ge plaatst bij de oude dieren uitsluitend houwen en krauwen te ontvangen hebben. Ze moeten zich verstopt hou den in legnesten of donkere hoeken van het nachthok, want telkens als ze onder 't bereik van een groote hen komen hebben ze kans, dat het hun een paar veeren of zelfs een stuk huid kost. Dat van groeien alzoo geen sprake kan zijn, begrijpt een ieder. Ook het plaatsen van kuikens van verschillende leeftijd bijeen is verkeerd, ook daar is de sterkste de baas en komt de zwakste in de verdrukking. We zien dus, dat de plaatsing bij de opvoeding der kuikens een zeer voorname rol speelt doch ook de huis vesting en voeding blijft onze voort durende zorg eischen. Vele jonge hennen zitten te klein, omdat vaak veel meer dieren gehouden worden, dan waarvoor men plaats heeft. Een hok voor jonge dieren behoeft nu wel niet aan bepaalde afmetingen te vol doen, doch een ieder kan best beoor- deelen, dat een hok waarin de diertjes niet anders dan op elkaar kunnen liggen voor nachtverblijf te weinig ruimte biedt en toch ziet men maar al te vaak de oppervlakte van de nachthokjes zóó klein, dat de dieren er niet eens alle een-plaats op kunnen vinden. Het gevolg van deze opeenhooping is, dat de dieren niet voldoende tran- spireeren kunnen en vaak huidziekten ontstaan. Wordt daarbij nog niet vol doende gezorgd voor de zindelijkheid, zoodat van onderen steeds de ammo niakgassen opstijgen, die niet eens kunnen ontwijken omdat de kuikens één aaneengesloten dek vormen, dan zal eenieder de verklaring van vele ziekten en slechte ontwikkeling van jonge dieren kunnen vinden. Alleen de zorg in de eerste zes weken, de z.g. kuikenverpleging, kan ons geen krachtige productieve leghennen garan deeren. WENKEN VOOR DEZE WEEK. Hoe warmer het wordt, hoe meer ruimte onze steeds groeiende dieren vragen voor gunstige ontwikkeling. II. Een paar weken langer aan het opfokvoer is geen weggegooid geld. III. De broedschheid in een paar dagen afleeren kan men alleen als men direct maatregelen neemt als men het ontdekt. VRAGENBORD. B. P. te B Het kaal-worden der ruggen van de kippen kan zijn oorzaak vinden in het treden van den haan Vooral als de haan wat zwaar is in verhouding tot de hennen kan dit oor zaak zijn, dat door het treden de rug- veeren veel lijden. Bij onwillige hennen is dit dan nog meer het geval. De knobbeltjes die zich vormen om oogen en op teenen kan ik zoo niet verklaren. Wellicht wel als ik het dier zie. Het is heel gemakkelijk U op uw vraag een antwoord te geven, doch U zal zelf begrijpen, dat als ik de uitwendige verschijnselen niet goed zelf kan waar nemen er van bepaling van ziekte geen sprake kan zijn. A.v.R. te V.-C. 't Best wat U doen kan, is het gestorven dier opzenden naar het Instisuut van Parasitaire en Infectie ziekte te Utrecht of de Rijks seruminrichting te Rotterdam. Zoo 'n plotseling sterfgeval, zonder vooraf gaande verschijnselen, kan zóóveel oorzaken hebben dat U er toch niets aan heeft als ik er daar eenige van opnoem. Utrecht en Rotterdam ver richten eerst sectie en gaan zoo zij hierbij de doodsoorzaak niet hebben kunnen vaststellen, bloedsonderzoek toepassen. J. TUERLINGS, Kaatsheuvel. kan heden Zaterdag en Zondag nog één en twee- daagsch kuikens krijgen van onze beste toornen DEENSCHE WIT-LEGHORN, WIT-WYANDOTTES en ANCONA'S Komende week weer nieuwe uit komsten van onze groote HYDROEAR BROEDMACHINE. Dagelijks in werking te zien. Broedeierenprlfzen D. W. L 15-20-25 cent. Ancona's 15 cent per stuk. Mode en beweging. In oude tijden heerschte een mode van stilte, van rust en kalmte, met lange, sleepende gewaden, waardoor 't scheen of een vrouw niet liep, m'aar zachtkens voortzweefde. Men droeg lange corsetten, die ongeveer het ge- heele lichaam insloten en bijna geen beweging of wending toelieten. Bij deze kleedingmode behoorde ook nood zakelijk de mode der statige langzame gebaren, der rustige, kalme bewegingen Mode en uiterlijke vormen hadden zich volkomen aangepast. In den tegenwoordigen tijd, nu ook op elke meisjesschool gymnastiekles wordt gegeven, nu iedere vrouw ten nist, fietst, roeit of zwemt, nu we allen de noodzakelijkheid voelen van gezon de beweging in de open lucht, in dezen tijd van sport en beweging, brengt ook de mode, die veelheid van beweging tot uitdrukking in de kleeding der vrouw. Onze kleeren zijn er als't ware op gemaakt om elk onzer bewegingen te accentueeren. Wanneer we ons maar even draaien, wenden of buigen, vallen er plooien open in onzen rok. trillen er volants en strookjes, wapperen er jabots aan hals en mouwen. De stijf heid van sommige toiletten is niets als schijn. In werkelijkheid zijn onze klee ren vol soepelheid en beweging. De japon van onze eerste teekening met z'n lange, rechte mouwen en omgesla gen manchetten, met z'n overhemd blouse met stijven hoogen kraag doet u misschien even aan een heerencos- tuum denken. Maar dit karakteristieke tafzijden japonnetje heeft een zeer on regelmatige rok met buitengewone wijdten aan de zijkanten, die bij eiken stap ritselen, plooien en bewegen en alle stijfheid doen vergeten. Behalve natuurlijk, dat ook het bovengedeelte van de japon niet stijf is, maar los en luchtig het lichaam omsluit en geen beweging belemmert. Iets over kousen en schoentjes De smaak der korte rokken duurt voort. Iedereen trippelt in kinderlijk- korte japonnetjes en een rok die 10 cM. beneden de kniëen hangt, vinden we hier al „lang". Gelukkigmaar.dat de korte rok de meeste Parijsche dames goed staat, al zien we ook hier wel eens een paar al te dikke of al te dunne „onderdanen", die men maar beter deed te verbergen. Wie aan de mode der korte rokken mee doet. doet vanzelf ook mede aan de coquetterie van fijne kousen en mooie schoentjes. Voor de morgenuren, voor de sport, voor de wandeling draagt de Parisien ne eenvoudig rood bruine schoenen met lage hakken en fijne garen kousen in dezelfde tint. Zwart schoeisel is een uitzondering. Wel worden zwarte schoentjes nog gedragen, maar dan bij een gekleed toilet. In dit geval zijn ze van glanzend lakleer, met gekleurd leer versierd en ingelegd. Verder worden heel veel suède schoenen voor gekleed gedra gen, in grijs en bruin en in alle moge- i lijke andere kleuren, want bij ieder toilet behooren bijpassende schoenen, benevens fijne zijden kousen in de tint van het schoeisel. De smaak voor de roze en roze-bruine beenbekleedsels heeft een beetje afgedaan, 't Werd te algemeen. Men kiest nu liever gems leder tinten en donkerbruine De avondschoenen zijn meestal'van stof, van lamé moiré zijde, satijn, soms ook van goud en zilverleer, maar steeds zooveel mogelijk in de kleur van het toilet. Dikwijls zijn de avondschoenen van een ongewone schittering, geheel en al bedekt met kleurige kralen en steentjes. Zoo zijn er schoenen die werkelijk aan gouden klompjes doen denken, zoo geheel gaan ze schuil on der een bedekking van gouden kraal- tjes Er zijnstralend-roode robijnschoen, tjes, een heerlijk groene srftaragd— schoentjes Maar steeds zijn de schoe nen geheel in overeenstemming met de garneering van avondtoilet en zelfs met die van de cape. Cape, avond schoenen en toilet zijn n.l. het nieuwste mode-ensemble. Behalve kralen en steentjes j draagt men ook heel veel bloemen op sier lijke avondschoentjes, 'n groote roos bijv. op de punt of op zij, op de plaats van het gesp waarmede 't riempje sluit Het meest fantastisch zijn echter de kamermuiltjes. Een elegante vrouw draagt ze van gekleurd leer met gouden hakjes, of ze heeft ze aan den zijkant versierd met 'n groote gouden roos. Misschien ook voelt ze meer voor een fantasie Grieksch sandaaltje of een Venetiaansch klompenschoentje van zilver of goudstof of met grillige gekleurde vlakjes bedekt als of 't een harlekijnpantoffeltje is. Op onze tweede teekening ziet ge een gekleede zwart tafzijden japon in het model, dat men er op't oogenblik het liefst voor neemt, met glad, lang lijfje en zeer wijden, geplooiden rok. Op de zwarte zijde doen de kleurig geborduurde kraag en het kleine ge borduurde schootje fleurig en mooi. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoeriger wenschen ingelicht te worden over de laatste mode zoowel voor dames als kinderen, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe Modeblad". Dit uiterst practlsche Nederlandsche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor handwerken in alle genres is bij de uitgevers dezer courant tegen sterk gereduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van het Nieuwe Modeblad 2 maal per maand verschij nende in 16 bladzijden met telkenmale twee gratis knippatronenbladen be draagt slechts f0 95 per kwartaal, franco per post f 1.25. BUITENLAND. In de Belgische Kamerzitting diende de minister van financiën de aangekondigde wetsontwerpen in waar bij de belastingen worden gewijzigd. De minister verklaarde, dat de regee ring krachtig zal strijden tegen de inflatie, terwijl ze haar verplichtingen geheel en al zal uitvoeren. De maatregelen, die zij wil nemen, zullen snel worden toegepast. Buiten de vermindering van uitgaven, zal men 360 millioen moeten vinden voor de gewone begrooting, 440 mil lioen voor de buitengewone begrooting en 800 millioen als aanvulling op de begrooting 1925 De minister stelt als uitweg uit de moeilijkheden voor, een amortisatie fonds te stichten, dat eerstens het bedrag der bank emissies zal beperken, vervolgens dat van de vlottende schuld. De regeering wil de uitgaven voor luxe meer belasten. Gedeeltelijke vrij stellingen zullen worden toegestaan voor alles, wat van openbaar nut kan zijn De nieuwe lasten zullen een tijdelijk karakter dragen. De kamer verwees de financieele wetsontwerpen naar de finantieele commissie voor een spoedig onderzoek. Zondag hebben op verschillende plaatsen in Frankrijk groote mani-

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5