DE ECHO VAN HET HIED MIJNHARDT'S No. 45. Zaterdag 5 Juni 1926. 49e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 4 Juni 1926. Operatiekamer fonds. Jaarbijdrage personeel C. Ch. de Greeff-Verwiel pl.m. f 135. Wie volgt 1 In de dezer dagen gehouden Be stuursvergadering van „Waalwijks Belang" werden de plannen inzake de verheffing Veemarkt, den verbindings weg met 't Land van Altena, de a.s. viering van 't Koninginne-feest uitvoe rig behandeld en vastgesteld. Inzake den weg over de Kade zal een adres aan de Gemeenteraad wor den gericht, alsook omtrent de Vee markt, zoodra de plannen nader door eene deskundige commissie zijn goed gekeurd. Mej. A. Th. J. van der Heijden, geboren te Waalwijk, legde 26 Mei te Utrecht met goed gevolg het examen in de gewone ziekenverpleging af. R.K. Handels - Hoogeschool te Tilburg Onder de talrijke personen, die het lidmaatschap van den Raad van Toe zicht der R.K. Handels-Hoogeschool te Tilburg reeds hebben aanvaard, treffen we o.m. de heeren C. Bressers, Industrieel, Dongen, Henri Mannaerts, Voorzitter der R K. Werkgevers-vereeniging in 't Diocees van den Bosch, te Tilburg. Voorts voorzitters der Kamer van Koophandel,teTilburg, 's Bosch, Breda, Venlo e.a. Ook de voorzitter der Kamer van Koophandel voor de Langstraat te Waalwijk, de heer B. Timmermans Verschure heeft eene uitnoodiging daartoe ontvangen, welke naar wij vernemen, door hem is aanvaard. De Commissie van Overleg voor de Schoen- en Lederindstrie heeft in een gisteren gehouden vergadering besloten om een krachtige actie te gaan ontwikkelen tegen de Wet tot heffing eener Weeldebelasting op schoenen. In deze wet toch wordt eene be lasting gelegd van tien procent op na genoeg alle schoenwerk. De belasting van tien procent zal volgens de bij het ontwerp behoorende tabel worden geheven van Schoenen, laarzen, muilen en pan toffels, waarvan de buitenzijde der schacht (de schoenneus niet mede- gerekend) geheel of grootendeels is vervaardigd uit leder, van krokodillen, hagedissen, slangen of andere reptiliën, uit ander dan zwart gekleurd leder, uit lakleder, uit zijde of uit satijn. Door deze wet zullen de geheele schoenenbranche, leerfabrikant, impor teur, schoenfabrikant, winkelier en handelaar en allen die daarbij betrokken zijn ten zeerste in het gedrang komen. De actie van de Commissie zal dus erop gericht zijn, het artikel schoenen uit de wet gelicht te krijgen of zoo danig gewijzigd te krijgen, dat alleen belast worden werkelijk weelde-schoe- nen en niet die schoenen die gedragen worden door het groote publiek. Reeds zijn eenige leden uit deze Commissie afgevaardigd naar Den Haag om daar de Kamerleden te gaan in lichten en de betrokken Ministers te wijzen op de ernstige gevolgen, die deze wet, indien ze ongewijzigd tot stand komt, voor ons allen zal hebben ledereen behoort deze actie in het belang van de Schoen- en Lederindu strie te steunen. Zaterdag 12 dezer des namiddags zal te Tilburg een groote vergadering worden gehouden. Niemand die eenig belang bij de Schoen- en Lederindu strie heeft verzuime deze vergadering bij te wonen. Bij besluit van het Hoofdstem bureau is de heer H. G. Donkers be noemd verklaard tot lid van den ge meenteraad zulks als opvolger van den heer E. W. Klijberg. De heer H. G. Donkers deelde ons mede, dat hij deze benoeming niet zal aanvaarden. Op Maandag 7 Juni, des avonds ten VU uur precies, zal de R.K. Werk liedenvereniging alhier een belang rijke Algemeene Vergadering houden. Agenda - 1. Opening. 2. Notulen vorige algemeene verga dering. 3. Verslag der vergadering van den Centralen Raad van den Dioce- sanen Werkliedenbond. Belang rijke beslissingen en besluiten over het wederkeerig verplicht lidmaatschap. 4. Bespreking concept reglement voor fabrieksziekenkassen in den R.K. Schoenfabrikantenbond. 5. Mededeelingen, 6. Rondvraag en sluiting. De heer J. Kuijsten, secretaris der Regelingscommissie van het festi val te Waspik, deed dezer dagen aan den leider der Waalw. Gymn. Vereen, toekomen het bedrag van f 10. ten bate zijner vereeniging als dankbare erkenning voor het deelnemen aan den optocht op 2en Pinksterdag j.l. Bij den heer A. van den Broek alhier viel een duif neer die blijkens verwondingen in de vleugels aange schoten was. Het ringetje aan haar poot droeg de volgende kenmerken die voor duivenlielhebbers mogelijk van belang zullen zijn N. 1 25 (o) 31446. De duif stierf kort na aankomst. Op initiatief van den ZeerEerw. heer Pastoor Kuijpers is in de parochie van Sir.t Antonius een missienaaikring opgericht, waarin meisjes van 14 tot 18 jaar kunnen worden opgenomen. Met het doel om de vele gevaren die de meisjes op dien leeftijd vooral dreigen zooveel mogelijk te weren wordt tevens nagestreefd het heerlijke werk der missies te steunen doorvoor de heidenen in de verre landen klee deren en voor de missionarissen mis gewaden te vervaardigen. Naar wij vernemen zal de Har monie „St. Crispijn" alhier, op uitnoo diging van „Waalwijks Belang" een concert geven op de kiosk op de Markt op Zaterdagavond 12 Juni a.s. Hedenmiddag ten 5 uur zal in parochie O. L. V. Onbevlekt Ontvangen de jaarlijksche rondgang der H. Kinds heid plaats hebben. De harmonie „St. Jan" alhier zal hierbij hare mede werking verleenen. De weeldebelasting opnieuw voorgesteld. Heffing bij de bron. Het „V. v. d. S." schrijft o.m. Is met de kabinetswijziging het ont werp weeldebelasting een tijdlang op den achtergrond geweest, geheel van de baan is het toch niet geraakt. De nieuwe regeering doet er geen afstand vanzij heeft het oude ontwerp inge trokken en een nieuw er voor in de plaats gesteld Zoo duikt de weelde- verteringsbelasting gelijk de her doopte naam wel langer, maar niet mooier luidt thans in herzienen vorm op als onderdeel van een com plex van zes belasting-ontwerpen, die de Tweede Kamer op 28 Mei hebben bereikt. Het karakteristieke onderscheid tus- schen het nieuwe en oude ontwerp is gelegen in de wijze van heffing, die naar het oude ontwerp bij den klein handel of winkelier, naar het nieuwe ontwerp bij de bron geschiedt. Voor den winkelier is dit ongetwijfeld een belangrijke verbetering en de Minister vindt het beter voor de controle. De bezwaren, die aan de heffing kleven, zullen zich nu stellig niet zoozeer af spelen in het verkeer tusschen winke lier en publiek, als wel in het verkeer tusschen fabrikant, grossier of impor teur eenerzijds en winkelier anderzijds. De heffing geschiedt nu van den in koopprijs dien de winkelier betaalt, en niet van den verkooppijs, dien het publiek betaalt. Intusschen zal de maatschoenmakerij van deze wijziging geen voordeel trekken en de bezwaren voor de industrie zijn er te grooter door. Wij vernemen ten minste dat de „Commissie van Overleg in leder- en schoenbranches" reeds weder tezamen geroepen is. Brand in het Veilingsgebouw te Vlijmen. Woensdag-voormiddag omstreeks 11 uur werd brand ontdekt in het Veilings gebouw te Vlijmen. Eenige voorbijgangers zagen dat de vlammen naar buiten sloegen en waar schuwden den veilingmeester, den heer Hillebrandt, die met het andere perso neel rustig zat te werken in het kan toor der veiling. De heer Hillebrandt begon onmid dellijk met het in veiligheid brengen van de boeken en geldswaarden en slaagde daarin juist op het laatste moment. De brand had zoo'n snellen voortgang, aangewakkerd door den vrij sterken wind, dat de veilingmeester niet anders dan door het raam het brandende gebouw kon verlaten. Hoog vlogen de vonken op en wer den door den wind verspreid De woning van den klompenmaker H. v d. Pol, die een 500 Meter van het brandende perceel gelegen is, geraakte door de neervallende vonken in brand en stond ook in een minimum van tijd in lichte laaie. De brandweer, die nog in actie was bij de veiling, moest zich spoeden om het nieuwe blusschings- werk te verplaatsen. Het veilingsgebouw brandde tot den grond toe af, van den inventaris werd behalve de boeken niets gered. Alle verpakkingsmateriaal ging verloren. De woning van v. d. Pol werd ook een prooi der vlammen. Van den in boedel kon een groot gedeelte in vei ligheid gebracht worden, alsmede ook een partijtje klompen. Het gebouw en de inboedel der veiling is tegen brandschade verzekerd, de woning van v. d. Pol eveneens, doch zeer laag. Om 12 uur lag "alles tegen den grond. Burgemeester v. d. Ven was evenals de brandweer spoedig ter plaatse. Naar de heer Hillebrandt ons mede deelde kan de groentenveiling gewoon doorgaan, dank de maatregelen die onmiddellijk getroffen werden. Het kantoor is tijdelijk ondergebracht in een spoorwagen. B. Ct. Het circus Reusz-Althoff, dat in de Mr. van Coothstraat zijne tenten heeft opgeslagen, op eene o. i. weinig gunstig gekozen plaats, heeft zich tot dusverre niet in een druk bezoek mogen verheugen. De dagen zijn niet te best genomen, men is hier erg ver wend op dit gebied en de veie feeste lijkheden in omgeving en de nabije kermis zullen ook hun invloed hebben doen gelden, alsook de zeer weinig gemaakte reclame. Niettemin werd er in verschillende nummers uitstekend werk verricht, zoowel de verrichtingen met de paarden als de acrobatische toeren, terwijl de clowns het publiek deden schudden van het lachen. Ook het ouderwetsche ezeltje rijden is niet vergeten, wat natuurlijk tot groote hilariteitaanleiding geeft. Wij mogen hopen en ver wachten dat Zaterdag en Zondag het circus nog een druk bezoek ten deel zal vallen, zeker niet 't minst Zaterdag middag als wanneer ten 3 uur Kinder voorstelling wordt gegeven. Wij lazen uit Sliedrecht, Gorinchem, Heusden uitstekende recensies over de verrichtingen van dit circus Ingezonden Mededeelingen. Hoofdpijntabletten werken terstond. Glazen Buisje 60cl Bij Apoth.en Drogisten. Begin dezer week speelde de Biljartclub „Hotel Verwiel" een tegen- wedstrijd te Tilburg bij de Biljart vereniging „Entre Nous" aldaar. Tilburg. Waalwijk, de Cock 100 Spapens 73 Jansen 96 Broek 100 M. v. Beurden 100 v. d. Sanden 47 Hollands 96 v. Mierlo 100 v. d. Laarschot 83 Kriek 100 P. v. Beurden 100 C Verwiel 16 575 436 Zoodat de Tilburgsche vereeniging eene overwinning heeft behaald van 139 punten. De voorgaande maal wist deze club met 70 punten te winnen, alzoo over den geheelen wedstrijd met 209 punten. Voor de Tilburgsche vereeniging derhalve eene prachtige overwinning. DRUNEN. Op Dinsdag 8 Juni a.s- is het vijf en twintig jaar geleden, dal de eerw. Broeder Paulus in het St Franciscus-gesticht alhier getreden is. Als waardig, eenvoudig en minzaam Broeder, als portier en vooral als on vermoeid ijveraar voor de ontspan ningen der jeugd, heeft hij zich aller hoogachting en vriendschap waardig gemaakt, zoodat het hem voorzeker op dien dag niet aan blijken van belang stelling ontbreken zal. 's HERTOGENBOSCH. B. en W. zijn voornemens, aan den gemeenteraad voor te stellen, het vermenigvuldigings- cijfer voor de gemeentelijke inkomsten belasting ongewijzigd te handhaven. Aanvankelijk had men gevreesd, dat dit cijfer zou moeten worden verhoogd, doch tengevolge van de bezuinigingen, de meegevallen opbrengst van de belasting en de voordeelen, voortvloei ende uit de conversie van leeningen, blijkt dit thans niet noodig In het geneeskundig gesticht Cou- dewater onder Rosmalen, heeft gisteren dr. C J. Hoogveld onder groote be langstelling zijn 25 jarig jubileum als geneesheer directeur gevierd. De hul diging duurde bijnaden geheelen dag. Er werden den jubilaris verscheidene geschenken aangeboden. HERPT. Donderdagavond vergaderde alhier de onderafdeeling Herpt van de Veilingvereeniging .de Langstraat". Nadat Dinsdagavond door den heer Directeur der veiling een uiteenzetting was gegeven omtrent opslagplaats en levering, was er een bestuur gekozen bestaande uit de heeren A. W. Ver hoeven, C J. v. Grevenbroek en Ant. van Korven die thans met het voorstel kwamen om over te gaan tot hetdaar- stellen van een opslagplaats, welke zal gehouden worden bij W. Kuijs al hier, die eveneens voor de verzending der vruchten zal zorg dragen om te beginnen met het fijne fruit als aard beien, frambozen enz. tegen 44'/2 ct. de 100 KG. Naar wij vernemen zal door hem een vrachtauto aangeschaft worden. In de vergadering van Stemge rechtigde Ingelanden van het water schap „De Hooge Maasdijk van het Bovenland van Heusden" werd als no. 1 op de voordracht voor Dijkgraaf geplaatst de heer Hubert Verhoeven, te Heusden, aftredend Dijkgraaf. De rekening over 1924—25 werd goedgekeurd met een bedrag van f 1709 56 aan inkomsten en f805 71'/2 aan uitgaven alzoo een batig slot van f 903 84'/2. De begrooting 1926 27 vermeldt aan inkomsten en uitgaven f 1783.04. In de vergadering van Stemge rechtigde Ingelanden van het Water schap „Herpt en het Herptsche Veld" werd de rekening over het jaar 1924— 25 goedgekeurd met een bedrag van f 5017.44,/a aan ontvangsten en f 3267 45 aan uitgaven, alzoo een batig slot van f 1749.99Vj. De begrooting voor het dienstjaar 1926—27 werd goedgekeurd met een bedrag van f 4988 13'/2 aan inkomsten en uitgavey. Tot voorzitter werd herkozen de heer Chr. A. J. van Herpt Op eene vraag of het niet gewenscht zou zijn een watermolen te plaatsen bij de uit monding van het Herptsche Veld in de z.g. Wetering deelde de voorzitter mede, dat hij met de thans ten zijnen dienste staande middelen, deze kosten nog niet noodig achttemochten er evenwel wijzigingen komen, dan is hij van gevoelen om er bij Gtd. Staten op aan te dringen zulks te laten doen, op kosten van die waterschappen, die ons dien overlast van water bezorgen CAPELLE. Zondag des voormiddags ten half tien uur en des namiddags ten half drie uur zal in de Ned Herv. kerk alhier optreden Ds. A. Meijers. Op 8 Juni e k. zal langs de huizen der ingezetenen dezer gemeente de collecte worden gehouden ten behoeve van het Fonds voor den Gewapenden dienst. Gedurende de maand Mei werd in de Rijkspostspaarbank op het hulp postkantoor alhier ingelegd f 5221,75 en terugbetaald f 2120,57. Het aantal inlagen bedroeg 53. dat der ferugbe talingen 22. Er werden 271 telefoon gesprekken gevoerd, terwijl 60 tele grammen werden behandeld, waarvan 27 verzonden en 33 ontvangen. Naar we vernemen zal de ge mengde zangvereeniging „De Heide bloem" alhier deelnemen aaH het in September te houden muziek-en zang- concous te Leerdam. Gedurende de maand Mei werden ter secretarie voor den Vleeschkeu- ringsdienst aangegeven 21 runderen, 49 varkens en 7 geiten. In de Ned. Herv. kerk aan de Loonschendijk zal op a.s Zondag, des nam. 2 uur optreden Ds. van der Vlugt uit Drunen. WASPIK. Openbare raadsvergade ring op Vrijdag 4 juni des namiddags ten zes ure. Aan de orde is 1. Mededeelingen. 2. Beëediging Armmeester. 3 Subsidie aanvrage Wagemakers voor omnibus dienst op Geertruiden- berg. 4. Rekening en begrooting Burgerlijk Armbestuur. 5. Benoeming lid Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 6. Benoeming Stembureaux. 7. Verkoop gemeente grond. 8 Vaststelling percentage plaatselijke inkomstenbelasting. 9. Begrooting Sluis Vrouwkensvaart sche Haven. 10 Inrichting abattoir. vil. Wijziging begrooting 1925 en begrooting 1926 Bij de gister gehouden verpach ting van het voorgras der Bergsche Maasgronden werden weer hooge prij zen besteed. Er waren perceelen bij, waarvan het hooi naar raming f 14 k f 15 per 500 Kg. op struik zou kosten. RAAMSDONKSVEER. Tot voorzitter v. d. SandoelschenPolderwerd gekozen dhr. J. B. Zijlmans. De heeren D Lankhuijzen Sz. en J. A. Lankhuijzen Sz beiden uit deze gemeente werden gekozen respectieve lijk tot bestuurslid en secr penning meester van het Waterschap Steen van Kloosteroord onder Drimmelen. De collecte in de Herv. kerk gehouden voor de samenwerkende Zendingsvereenigingen te Oegstgeest bracht f 116.11 op Doordat het paard van dhr. Snoek olieverkooper. op hol sloeg werd de eigenaar dusdanig over den weg ge slingerd dat hij per auto naar huis vervoerd moest worden. Voor de Herv. Gem. treedt Zon dagmorgen om half tien op in de Dorpsche kerk en des middags om half drie in de Veersche kerk Ds Ewoldt. Zaterdag zal de afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond een ver gadering houden. De heer Rietveld werd van Die- merbrug overgeplaatst naar pont Kei- zersveer. MADE. Ten kantore en de drie daaronder ressorteerende hulpkantoren werden in Mei bij de Rijkspostspaar bank ingelegd f 15498.38 en terugbe- aald f 21449.10. Bij de Postcheque en Girodienst werd ten postkantore alhier gedurende de maand Mei (ingelegd) gestort 73056 50 en terugbetaald wegens che ques f 25765,15. Het paard van den kolenhande-x aar v. S. te Drimmelen, sloeg door dat het van een auto schrok op hol, v. S. viel van den wagen en bezeerde zich zoodanig dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Aan de harmonie „St. Cecilia", alhier viel bij de loting de eerste prijs f 125,— ten deel op het festival te Waspik. Een 4-jarig meisje van den heer v. d. P. kwam in een achter het huis van den heer K., gelegen diepen zink put tot over het hoofd in den put terecht. Alleen door spoedig toege schoten hulp mocht het gelukken het kind van een wissen dood te redden. Bij dep landbouwer A. v. D., die houder is van een pl.m. 3 k 400 kip pen zijn om en nabij de hokken der kippen en varkenshokken door allerlei aan te wenden middelen en het op breken van de vloeren niet minder dan 82 ratten gevangen, terwijl vele nesten zijn vernield. Op Zondag 6 Juni zal in de Ned. Herv. kerk te Geertruidenberg Ds. Vinck des voorm. 10 uur een vacature beurt vervullen en tevens den H. Doop bedienen om des nam. 2 30 te zijner plaatse (Drimmelen) voor te gaan. Ingevolge het preekbeurtenlijstje en gewijzigden dienst zal op 6 Juni des n m. 2,30 Ds. Mudde in de Ned. Herv. kerk te Dongen een vacature-beurt vervullen na vooral alhier des v.m. 10 uur te zijn voorgegaan. Voor rekening van den heer C. Norbart is bij onderhandsche inschrij ving aanbesteed het bouwen van een arbeiderswoning en opgedragen aan C. van de Steen en v. Riel timmerwerk f 1750, J. Ligtvoet metselwerk f 850. DUSSEN. Woensdagmiddag brandde de woning van zekeren A. van den Assem alhier tot den grónd af. Een gedeelte van den inboedel ging even eens verloren. Verzekering dekt de schade. -Gisteren herdacht de brieven besteller H. Kievits alhier, den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Posterijen. Door het kantoor en overig personeel van Dussen, Hank en Nieuwendijk werd hem een cadeau aangeboden, in den loop van den dag moest de jubilaris tal van gelukwen- schen in ontvangst nemen, daar dhr. K. door zijn behulpzaamheid bij een ieder geacht en bemind is Des avonds bracht de fanfare „Wilhelmina" een serenade. Door een autobus der onder neming „Nabo" alhier werd een 6-jarig zoontje van den slager de V. aange reden. Bewusteloos werd de kleine binnengedragen en werd door een dokter hersenschudding geconstateerd. De politie stelt een onderzoek in. ALMKERK. J1. Woensdagavond hielden de Herv. Jong. ver. „Eben Haëzer" en „Samuël" in de consistoriekamer der Herv. Gem. hare aangekondigde ver gadering. Na 't zingen van Psalm 27 7 ging de Voorz. Ds. Roth in gebed voor en las daarna 1 Cor. 3—12 voor, waarna hij alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Hierna werd den Secr. gelegenheid gegeven de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer A. Geudeke, welke een inleiding ten beste gaf over Hand. 2 van 14—36, waarop een levendige discussie volgde. Nadat gepauseerd was en alle aanwezigen vergast waren op een kop koffie werd het werk voort gezet, waarna Ds. Roth een vraag beantwoordde welke luidde„Wanneer de H Schrift voor de geloovigen dui delijk en verstaanbaar is in alles wat tót hunne zaligheid dient, zijn er dan nog belijdenisschriften noodig". Ten slotte werden de aanwezigen nog verrast door een voordracht van den heer J. Buckner, welke getiteld was „Die Studenten". Dit onderwerp bracht bij menigeen de lachspieren in be weging. Nadat nog door eenige per sonen van de rondvraag gebruik was gemaakt, sloot de Secr. nadat gezongen was Gez. 152—4 dezen gezelligen avond met dankgebed. A.s. Zondag hoopt Ds. Roth. Herv. pred. alleen in den voormiddag op te treden, terwijl Ds. de Jong des v.m 10 30 en n.m 3 uur hoopt voor te gaan. LOONOPZAND Door de harmonie „Concordia" is besloten in de maand October waarschijnlijk 17 October een groot solisten-concours te houden. Reeds nu zijn talrijke prijzen ter beschikking gesteld, terwijl de belang stelling voor dit concours reeds zeer groot is.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9