welvarend dorp is maar als men dat ziet komt men tot een heel andere conclusie.. De tweede vraag die ik wil stellen is dezeKan bij een vacature de plaats niet worden aangevuld meteen lid van de R.K. Werkliedenvereeniging. Me dunkt dat zou een goed werk zijn en 't is ook logisch bovendien dat een afgevaardigde van de Werklieden zitting heeft in een dergelijk bestuur. Hiermee heb ik niet willen zeggen dat de uitgaven niet goed zijn besteed, maar de cijfers vallen me zoo ver schrikkelijk tegen. A. Kamp. Overal is toch een toe lichting bij. Voorzitter. De eerste vraag van mijn heer Smits is dus waar de gelden zijn gebleven. Smits. Neen, ik bedoel alleen maar dat het bedrag zoo hoog is. Voorzitter. U hebt de rekening zelf mee onderzocht en hebt tot een halve cent toe. kunnen nagaan wat is uit gegeven. Er is veel uitgegeven, een bedrag van f 19416, het is een reuzen- bedrag. Smits. Het bedrag is zeer hoog en daarbij komt dan nog wat wordt ge geven door Diaconie, Vincentius- en St. Elisabeth-vereeniging enz. Voorzitter. Het Armbestuur doet hier veel wat het niet verplicht is te doen en in andere gemeenten ook niet wordt gedaan. Het verleent subsidie aan het Wit—Gele Kruis, geeft bijdragen hier en daar aan. Aan bestedingskosten wordt f 4700 betaald Was dit niet het geval, dan zouden vele familie-leden hebben bij te betalen. Dit alles zal in de toekomst toch moeten gaan ver minderen. Nu reeds is men aan het besnoeien en dat moet ook omdat het anders op den duur spaak loopt. Het spreekt van zelf dat het bestuur niet in eens tot beperking van vele uitga ven kan overgaan, want dat moet ge leidelijk gaan. Wat betreft het benoe men van een werkman in het bestuur, dat is een kwestie hoe de raad er over denkt, ik voor mij voel er wel wat voor omdat een werkman uit den aard der zaak dikwijls beter bekend is waar de uitgaven het beste zijn besteed. Smits. Het salaris van den dokter is al f 1300. Brokx. Die zal daar ook wel de meeste dol hebben. A. Kamp. Er is niets uitgegeven, of het is breedvoerig toegelicht. Smits. Waar kan toch zooveel geld blijven. A. Kamp. Aan de armen. Brokx. Men moet maar eens zien welke bedragen alleen nog maar aan de gasthuizen moet worden uitgege ven. Van de Rijken. Het woningbezit is ook niets, dat kost nog meer aan onderhoud dan dat het heeft opge bracht. Voorzitter. De gelden uitgeven precies daar waar ze moeten zijn is zeer moei lijk, vooral als men nogal over geld beschikt. Maar, zooals ik heb gezegd, het gaat op 't oogenblik al den anderen weg heen en dat moet ook. Hier in Waspik is men altijd het eerst naar het Armbestuur geloopen en dan pas naar Diaconie of Vincentius-vereeni- ging en dat moet juist andersom zijn. Gasthuizen en geneeskundige hulp kosten veel. Smits. Tenminste, daar kan men zelf onderhand wel een gasthuis voor bouwen. De Hond. Ik heb met Smits de rekening nagezien. Overal was een duidelijke toelichting bij en nu is het op z'n minst genomen toch een beetje vreemd om te vragen waar al het geld is gebleven. Het is wel degelijk aan de arme menschen gegeven en aan dokters en gasthuizen. Men kan juist zoo precies zien waar het geld is ge bleven. Van de Rijken. In het Veer komen die menschen, vergeleken met hier, veel te kort. De Hond. Men kan niet naar andere gemeenten kijken. Dat er hier gegeven wordt is hard noodig en als het geld er voor is, waarom zou men het dan niet geven. Voorzitter. Het is wel een unicum dat zooveel uitgegeven kan worden. Smits. Ik dacht, toen ik dat bedrag zag. half Waspik zal wel armlastig zijn. Hierna wordt de rekening vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten van f20.212.82'/2. uitgaven f 19.41.05'/a, zoodat het boekjaar met een voor- deelig saldo van f 796.77 sluit. De begrooting wordt vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten en uit gaven van f 17019. 9. Verzoek aankoop grond door Th. de Jong. De Voorzitter deelt mede dat Th. de Jong het verzoek heeft gedaan om een perceeltje grond, gelegen aan den achtersten Dijk, te kunnen koopen voor f 50 De jong heeft daar een huisje gebouwd en wil het pand vrij houden. De Jong vraagt verder om vrijstelling van straatbelasting voor dat perceeltje grond aangezien hij door slechte ver diensten moeilijk die onkosten kan voldoen. De heer v. d. Rijken meent dat, wordt daarop ingegaan, men een leelijk precedent zal scheppen en er spoedig velen zouden komen.. De Voorzitter geeft zulks toe. Met op twee na algemeene stemmen, delen. plaatselijke inkomstenbelasting. Na ongeveer eeu uur wordt de ver gadering heropend. Wordt besloten dat Burg. en Weth. met van Dongen inzake verkoop van een perceel grond kunnen onderhan- BINNENLAND. die van de heeren Verschuren en Smits, wordt besloten geen vrijstelling van straatbelasting te verleenen. Met algemeene stemmen wordt be sloten het gevraagde perceeltje land te verkoopen. 10. Bespreking abattoir. Van de gemeente Raamsdonk is het verzoek ingekomen te willen berichten of men mee wil werken tot oprichting van een abattoir. Het bekende rapport wordt voor gelezen. Door de slagers is een adres inge diend waarin wordt aangedrongen om niet bij Raamsdonk aan te sluiten aangezien dit voor hun bedrijf groote kosten met zich zou brengen welke ze niet op de prijzen kunnen verhalen. Adressanten geven te kennen dat ze hunne slachtplaatsen geheel con form de wet willen inrichten. Verschillende leden roepen tegelijk uit: Dat klopt heelemaal niet met wat in het rapport is neergeschreven over de slagers. Brokx In Made en Geertruidenberg is daar reeds heel wat over gesproken. Met wat in den raad van Geertruiden berg door den heer C. lansen is ge zegd, kan ik volkomen accoord gaan. Van de Rijken. Ik heb in de cou ranten een bericht gelezen dat de Minister te kennen heeft gegeven dat die bepalingen voor de slachtplaatsen wat soepeler zullen worden gemaakt. En dat Is te hopen want de menschen hebben tegenwoordig genoeg te doen om te trachten dezelfde te blijven. De rapporteur kan gemakkelijk alles op het papier zetten maar denkt er niet over na wat het zeggen wil tel kens naar het Veer te moeten gaan. Als iedere slager nu een auto ter be schikking kreeg, dan werd het iets anders, maar die menschen zijn nu zoo gelukkig niet dat dit zal gebeuren. Verschuren. Ofwel de rapporteur, de heer v. d. Werff moet liegen ofwel de slagers doen zulks. In De Made is den rapporteur in de vergadering al gezegd dat het leugens waren die hij in zijn rapport heeft neergelegd en hier komt het ook weer uit dat de slagers verklaren dat het onwaar is wat wordt gezegd. Ik stel daarom voor dat hij die woorden herroept. Dat heeft hij van mij ook willen hebben. Voorzitter, ik zou de zaak op zich zelf bekijken. Verschuren. Hij heeft toen ook wel een schrijven aan den raad gericht om mij de woorden te laten herroepen en toen wist ik zeker dat die woorden waarheid waren. Hier verklaren de plaatselijke slachters zelf dat het schrij ven leugenachtig is. De heer v. d. Rijken vraagt of de slagers, ook al brengen ze hun slacht plaats in orde, gedwongen kunnen worden in het Veer te gaan slachten. De Voorzitter zegt dat de raad daartoe steeds kan besluiten. Van de Rijken. Dat is eene onbil lijkheid in de wet. Verschuren. Daar staat wel meer onzin in de wet. Kijk maar eens met net slachten bij nood. In Capelle kun nen ze dat thuis doen en hier worden ze gedwongen om naar het ^eer te gaan alsof het toch al niet erggenoeg is dat een beest uit nood geslacht moet worden. Pruyssers. In Genderen heb ik het ook gezien dat men die beesten thuis kan slachten. Brokx. Hier is de veearts erg op z'n puntjes, daar ligt alles aan. De Voorzitter zegt dat de gemeente ook een noodslachtplaats heeft kunnen maken maar dan wordt alles veel te duur en daarom is in het begin gezegd met Raamsdonk mee te werken. Aan het hoofd moet een gediplomeerd per soon staan en dat kost veel geld. Van de Rijken. Het onbillijke van de zaak is dat zoo'n directeur als een despoot kan optreden. Is hij met iemand goede vriendjes, dan kan hij toestaan om hier te slachten. Voorzitter. Dat zou onderzocht moeten worden of dat uit vriendschap wordt gedaan. Het komt voor dat de Directeur niet kan zeggen of het vleesch voor de consumptie geschikt is en daarom op het laboratorium moet onderzoeken. In zoo'n geval kan zoo'n beest niet geslacht worden. Vloemans. Van der Leij slacht bijna altijd thuis. Kamp. Waar zit 'm dat nou in. Voorzitter. Wij zullen eens onder zoeken. Met algemeene stemmen wordt be sloten niet mede te werken tot op richting van een abattoir. 11. Verkoop grond aan v. Dongen. Voorzitter. Alvorens dit punt in openbare vergadering te behandelen wensch ik eerst in geheime zitting eenige mededeelingen te doen ook in verband met de vaststelling percentage 12. Vaststelling percentage plaatse lijke inkomstenbelasting. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor 3 pCt. te heffen met behoud van de straatbelasting. Met 6 tegen 5 stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Tegen stemden de heeren v.d. Rijken, Verschuren, A. Kamp, J. Kamp en Pruijssers. Voor de heeren Vloemans, Rubbens," de Hond, Brokx, Smits en v.d. Ruijten- berg. 12. Begrooting Sluis Vrouwkens- vaartsche Haven. Door A. de Graauw is een begroo ting gemaakt. Wordt besloten het werk publiek aan te besteden. De heer v.d. Ruijtenberg zou gaarne zien, dat daarvan publiciteit in ver schillende bladen wordt gegeven. De heer v. d. Rijken vraagt of die kosten nu geheel voor rekening van de gemeente komen. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Hij wil er echter met Ged. Staten nog wel eens over correspondeeren. De heer v. d. Rijken meent, dat het goed zou zijn, indien daar een polder zou zijn die voor die belangen zorg kan dragen. Voorzitter. Dan moet de raad daartoe besluiten. Rubbens. Daar zulien veel ingelan den gevonden worden, die daar niet veel voor voelen. Van de Rijken. De gemeente behoeft toch ook zoo maar alles niet goed te vinden. Voorzitter. Direct na de aanbesteding zal ik een vergadering beleggen, dan kan de raad de gunning aan zich houden. Voor het bedrag kan een geldleening worden aangegaan. Brokx. Gezien de gehouden bespre kingen in de geheime vergadering, zal ik tegen stemmen. Van de Rijken. De Provincie heeft er belang bij. Verschuren. Ik kan me niet indenken, dat de Provincie er in ten goede zal komen. A Kamp. Over een paar jaar zal het niets meer helpen al wat men nu gaat doen. Brokx. Dan is het gek om het geld zoo maar weg te gooien Voorzitter. Er is door den raad be sloten om een teekéning te laten maken De raad heeft alzoo in de Graauw vertrouwen gesteld en nu hij ais des kundige is erkend, zou ik het werk uitvoeren als door hem aangegeven. Tevens zou ik de haven tegelijk laten uitbaggeren, dan krijg men iets goeds. Met op twee na algemeene stemmen, die aan de heeren Brokx en J. Kamp na, wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. Bij de rondvraag wijst de heer Smits er op, dat hij met hetgeen hij over de rekening van het Armbestuur heeft gezegd, absoluut niet bedoeld heeft eenige critiek uit te oefenen op de werkzaamheden van de leden, maar hij heeft er meer op willen wijzen, dat het in Waspik zoo florisant niet is als het er misschien wel uitziet. Daarom moet een ieder zijn best doen om te zien dat we hier meer industrie krijgen. Dat zal de eenige uitkomst zijn, komt dat niet, dan zullen we al verder en verder in de put zinken. Van de Rijken. Aan het verkeer wordt steeds meer en meer eischen gesteld. Op den Dijk is de toestand onhoud baar geworden vooral bij den draai voor aan. Zonder groote kosten te maken kan daar de weg, als die eerste boom wordt opgeruimd, heel wat bree der worden gemaakt. Dat kan al als de ka iets wordt opgehoogd en men die zoo laat samen vloeien met den weg. Ook de kantsteenen moeten eens goed worden nagekeken. Men heeft nu uren van den dag, vooral als de werklieden van dé scheepswerf komen en de boeren uit de polder, dat het beslist niet om te doen is. Men zou er met het polderbestuur eens over kunnen spreken. Voorzitter. Ik ben het volkomen met u eens. Ik zal er met het polderbestuur over spreken en de resullaten daarvan in de eerst te houden vergadering mededeelen. De heer v.d. Ruijtenberg is het vol komen eens met den heer v. d. Rijken. Met een heel geringe kosten was daar een goede verbetering te krijgen. A. Kamp. Hoe zit het met het vuil water dat van Loonopzand komt. Voorzitter. Dat komt in orde. De gemeente Loonopzand heeft reeds de noodige stappen ter verbetering daar van gedaan maar het werk is groot en gaat niet zoo gemakkelijk als men wil. Met het gemeentebestuur van 's Grave- moer zullen wij nog eens kijken, hoe ver men er mee staat. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Toen Zaterdagmiddag het s.s. „Schok- land" in de Rotterdamsche haven aan kwam, hebben de directeur van het abattoir dr. G. G. J. Wentholz en de heer K. de Vink, inspecteur van het zuidelijk deel van Zuid Holland van den Veeartsenijkundigen dienst, een onderzoek ingesteld waaruitbleek.dat bij de tien varkens, die in Rotterdam geslacht waren, geen spoor van be smetting te vinden was. Aan de koppen van de 261 varkens, via België geïmporteerd, heeft men kunnen constateeren, dat de dieren lijdende zijn geweest aan mond en kiauwzeer. Deze dieren, benevens een klein aantal andere Belgische carcassen, die nog in de Rotterdamsche koel-en vrieshuizen waren opgeslagen, zijn naar België teruggestuurd. De Holland- sche varkens zijn naar het abattoir gebracht. De vleesch-exporteurs zijn van mee- ning, dat het Engelsch invoerverbod niet gehandhaafd kan worden, daar Engeland, dat weinig vleesch voort brengt, het niet buiten den vleeschin- voer kan stellen. Mocht het invoerver bod langen tijd gehandhaafd blijven, dan acht men dat voor Nederland een groote ramp. De vleeschexporteurs vinden het onbillijk, dat Nederland door een invoerverbod getroffen is, daar immers de besmetting van Belgische varkens afkomstig is. Onze welwillendheid tegenover Bel gië om transito van in België geslacht vee toe te staan, is ons noodlottig geworden. Om de strenge keurings eischen, die wij stellen, slachten de exporteurs in Esschen (Belgie). Het gebeurde van thans kan er wellicht toe leiden, transito—dieren in het ver volg aan een herkeuring te onderwer pen. Naar verluidt zoude regeering over wegen, den invoer of doorvoer van Belgisch vee te verbieden. Thans is verschenen een Ko ninklijk besluit waarbij de doorvoer van buitenlandsch vleesch en klauwen is verboden. Wanneer bijzondere reden een af wijking van dit verbod noodzakelijk maken, kan de minister van binnen- landsche zaken en landbouw, zooda nige afwijking toestaan onder de noo dige voorzorgen tegen overbrenging van besmetting. VLIJMEN. Vergadering van den raad der gemeente Vlijmen op Donderdag 10 Juni 1926 des nam. ten 7.30 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeente-verslag. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot slooping van het baarhuisje op het oude kerkhof. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van de verordening van 6 April j.l. ex-artikel 178 der Ge- meentewet. 5. Wijziging van de gemeente- begrootingen 1925 en 1926 en van 6. het Gemeentelijk Electriciteits- bedrijf over 1925. N1EUWKUIJK. De harmonie „De Eendracht" van Nieuwkuijk en Onse- noort besloot in haar jongste verga dering aan het op 18 Juli a. s. in Vucht te geven festival van muziek en zanggezelschappen deel te nemen. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de afgeloopen maand Mei voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f3745,14 terugbetaald f4746. Op het alhier gehouden jaarlijksch concours om den titel van het Koning schap onder de leden van het Kruis booggezelschap „De Jonge Batavieren*, werd deze behaald door F. de Man met 84 punten in 20 pijlen. Met den pluk van kruisbessen is men alhier in vollen gang. Het beschot is dit jaar hier bijzonder goed te noemen. Met den prijs is het echter tot op heden niet als vorig jaar; was die toen van 18—20 cent per K. G., thans is de prijs varieerend van 12—13 cent per K. O. ELSHOUT. Zondagnamiddag ten 5'/2 uur kwamen de jongelieden van het patronaat uit Kaatsheuvel onder leiding van kapelaan van Kemenade, allen per fiets ter bedevaart naar de Wonderbare Moeder. Zij bezochten de bidkapel en het Lof dat ter hunner intentie in de kerk werd gecelebreerd en waaronder kapelaan Willemse de predikatie hield. Hedenmorgen vertrok een groot aantal parochianen en de Elshoutsche fanfare, naar Heusden, om van daar per stoomboot met de pelgrims uit de omliggende parochies een bedevaart te .doen naar de graven der H. H. Martelaars te Brielle. De kruisbessenpluk is hier in vollen gang en geeft aan vele handen werk. De oogst dezer vrucht is dit jaar overvloedig. Als een bijzonderheid mag wor den vermeld, dat zich in den stal van het Broederhuis een ruim 7—jarige geit bevindt, die geregeld 5 liter melk per dag geeft. DRUNEN. Zaterdag j.l. werd aan- besteed het sloopen van een bestaand huis en het bouwen van een burger woonhuis, een en ander voor rekening van den heer M. Veltman. Laagste inschrijvers waren de heeren H. Jehoel en L. v. Oers met de somma van f 5994.— en werd aan deze het werk opgedragen. Zondag is het voor ons kruis booggezelschap „De Vriendschap" een drukken dag geweest. Zooals te doen gebruikelijk is, werd gekampt om den koningstitel te be halen. Er werd zeer goed geschoten en na langen strijd werd de heer J. van Valen tot koning geproclameerd. Met den bouw der pas aanbestede R. K. jongensschool is men reeds be gonnen, zoodat we de voltooiïng be trekkelijk spoedig kunnen tegemoet zien In verband met een ontstane kwestie is aan de voetbalver. „Sporters" haar club-lokaal in café de Gouw, opgezegd. Dientengevolge zal zij ook moeten omzien naar een nieuw terrein, wijl het bestaande voetbalveld, eigendom van den heer de Gouw, aan zijn tegen, woordige bestemming wordt onttrok ken. CAPELLE. J.l. Donderdagavond had in het gymnastieklokaal der O. L. School in de Kom alhier een leden vergadering plaats van het muziek gezelschap „Kunst na Arbeid'. Nadat de voorzitter te ongeveer 8 uur de vergadering geopend had, gaf hij het woord aan den secretaris ter voor lezing der jury-rapporten van het op den 2en Pinksterdag te Charlois ge- houden muziek- en zangconcours. Hieruit bleek dat de juryleden, de heeren W. F. Kools, J. van Tright en H. van Sijl, niets dan lof hadden over de prestaties van „Kunst na Arbeid* en zijn directeur. Voor het verplichte nummer werden 177 punten behaald en voor het eigen gekozen nummer 183 punten. Hierna werd door den voorzitter, den heer J. Michael, de directeur met de behaalde successen op het te Charlois gehouden concours namens de muzlekvereeniging gefelici teerd en hem namens het bestuur en werkende leden een stoffelijk blijk van waardeering aangeboden, terwijl hem uit de kas der vereeniging een bedrag in enveloppe werd overhan- digd. Diep ontroerd dankte de heer A. Christ voor de hem gebrachte hulde en het geschonkene. Hierna werd de vergadering gesloten. De heer M. Ramsteijn, vroeger alhier, thans kommies eerste klasse te Gemert, is als zoodanig overgeplaatst naar Ven ra ij. Onze vroegere dorpsgenoot J. Pelders, stationsarbeider te Nijmegen, is in gelijke betrekking overgeplaatst naar het station Dieren. In verband met zijn vertrek naar de Ned. Herv. Gemeente te Hoogeveen zal Ds. A. Meijers alhier a.s. Zondag middag half drie zijn afscheidsrede houden. In de plaats van den heer G. Vos Gzn., die tot stationschef te Dij- kershoek is benoemd, is tot arbeider- telegrafist bij het station Kaatsheuvel— Capelle aangesteld de heer G.Bekker uit Nijmegen. WASPIK In het gezin J. F. de Moor is: een geval van roodvonk geconstateerd. Gisteren werd voor de kinderen der St. Anna-vereeniging een feestje gehouden. De kleinen vermaakten zich kostelijk en werden onthaald op cho colade en sinaasappels. A.s. Zondag 13 juni zal de R.K. Werkliedenvereeniging hare jaarver gadering houden. De dag zal worden begonnen met eene algemeene H. Communie. WASPIK. De heer P. J. v d. Ploeg, onderwijzer aan de R.K. Jongensschool alhier, is met ingang van 1 September in gelijke betrekking benoemd aan eene R.K. school te Zaandam. Bij de Dinsdagmorgen 11 uur in hotel Riche te Tilburg gehouden publieke aanbesteding der rectorale hulpkerk met gedeelte klooster der Eerw. Paters Ongeschoeide Carmelieten te Waspik—Boven, architect Philip Donders te Tilburg, werd ingeschreven als volgt: Mertens-Weterings, Ooster- hout f136.600 J. v. Riel-Huibrechts, Tilburg f 139.900 A. de Graauw, Waspik f 147.750 Gebr. van Noort, Oss f 159.000 Mol-Mies, Breda f 162.000 Raaijmakers, Wouw f 163.500 Weijers, Tilburg f 164.000 G. Fideling, Tilburg f 164.600 Van Mourik, Olsterwijk f 165.800 J. v. d. Schoot, Tilburg f 165.900 Mols, Tilburg f 166.800 Zegers, Nijmegen f 169.040 Wierkx, Breda f 174.500 Appels, Tilburg f181.200 Bakkeren, Prinsenhage f185,750 f,»"VII p lin «VAM A r» U A A.AM Wa.aaL..... I 1

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2