Dagmeisje. kosthuis magerunmjs van ld tn HET ADRES A. I. VERSTEIINEN MULDERS Week-Revue. 2 Heeren NUTSSCHOOL Notaris R. Schaap Wanneer V fietst WIJNEN, LIKEUREN, Bieren en Limonade's publiek verkoopen sche laai en Handelscorrespondentie. Drs. G. van Imbeeck, Leeraar Fran- sche taal en Handelscorrespondentie. L. G. Laarakker, Leeraar Nederl. taal en Handelscorrespondentie. H. Martens, Leeraar Godsdienstleer. J. Odekerken, Leeraar Duitsche taal en Handelscorrespondentie. L. Schoenmakers, Leeraar Handels wetenschappen. G. J. de Vries, Aardrijkskunde. Ook de concierge, de heer W. Ver hoeven, bleef aan de inrichting ver bonden. Gebouw en leermiddelen. De lessen werden wederom gegeven in het gebouw der R. K. H. H. S. 5 j Mr. v. Coothstr. 27, daartoe door het bestuur dier school tegen een kleine vergoeding welwillend ter beschikking gesteld. Wat de leermiddelen betreft, om financieele redenen werd van een uitbreiding afgezien, temeer omdat de Directeur yan de R. K. H. H. S., de heer G J. de Vries, zoo vriendelijk was de verzameling zijner school dis ponibel te stellen. Het bestuur van den cursus ziet met voldoening op het afgesloten cursus jaar terug, en hoopt, dat de teekenen die voor de naaste toekomst op groo- ten bloei wijzen, niet zullen bedriegen. Het betuigt zijn dank aan allen, die op de een of andere wijze aan den bloei van den cursus hebben meege werkt. Waalwijk, 5 Juni 1926. De Directeur, SlEMER. Binnenland. Sommige menschen vinden de lectuur van plaatselijke, provinciale of andere bezadigde bladen niet zoo interessant, omdat groote gebeurtenissen daarin niet zoo uitvoerig en zoo pikant be sproken worden, als b.v. in organen der grrroote pers; de Courant en De Telegraaf. Om eens een voorbeeld te noemen er zijn op Zaterdag j.l. in de Rotter- damsche haven financieele schandalen aan het licht gekomen, die de econo mische fundamenten onzer Maas-stad totaal ondergraven hebben en machtige financieele burchten met ondergang bedreigden. Geweldig, niet? En welk blad bracht de eerste sensationeele bij zonderheden Natuurlijk: De Courant En welk orgaan buitte de sensatie nog verder uit? De Telegraaf, menheer oplage enz. Ziet het blad van Maandag j.l. In den rechter-bovenhoek is steeds in korte zinnetjes het gewichtigste uit de gebeurtenissen van den dag te samen gebracht en daar leest ge: Fraude ontdekt bij de loonuitbetaling aan ar beiders der Rotterdamsche Haven- reserve pag. 5. Dan slaat ge natuurlijk aanstonds pag. 5 op, en dan valt u een gewel digen „kop" op „Fraude ontdekt bij de loonbetaling." Even haalt ge adem en dan leest men een tweeden „kop nu in groote cursief letters „Geknoei bij de Rotterdamsche Havenreserve." Ge slikt even uw adem door en ontleedt dan het derde „hoofd" „Een oneerlijk walbaas betrapt." Na er eindelijk nog kennis van genomen te hebben, dat de journalistieke bijdrage „Van onzen correspondent" is, begint het eigenlijke verhaal, veel te lang om hier over te nemen, maar waarin o. a. voorkomt, dat geknoei met uitbetalingen ontdekt is, doordat een walbaas van arbeiders geleende gelden „vermeerderd met een aanzienlijke rente" terugbetaalde door taken, welke niet waren verricht, in de boekjes af te stempelen. We lezen er dan nog: „Reeds eenigen tijd was het op- „gevallen, dat A. S. voor zijn doen „veel te groot leefde. Hij had een „motorfiets en maakte groote ver- „teringen. De firma Burger kan nog „niet opgeven, -hoe groot het be- „drag der schade is. Maar daar „de verdachte sinds Augustus 1925 „er geregeld mee doorging, moet „het zeer aanzienlijk zijn. binnengedrongen. We achten zulke speculatie op de sensatielust der lezers uit den booze, want door dit geweldig opblazen van onbeteekende gebeurte nissen treft men niet alleen in al te erge mate de bedrijvers der crimineele daden, maar men wekt ook naar binnen en buiten een indruk, alsof ons landje slechts met misdadige benden bevolkt is. De werkelijkheid is al erg genoeg Herhaaldelijk wordt om enkele zilver lingen aan een of ander rustig burge de hersenpan ingeslagen van de wee weer dat ellendige geval in Spekholzer heide, waar een 30-jarige vrouw moeder van drie kindertjes, werd neer geslagen om een „buit" van 2 gulden En in Megen, waar men hetzelfde zonder doodelijke gevolgen gelukki probeerde tegenover een jonge vrouw, die des nachts een liefdedienst verrichtte door te waken bij een hoog bejaarde zieke buurvrouw. De voortdurende herhaling van zulke overvallen, (Culemborg, Waubach Druten, Garderen, Overschie, Megen Spekholzerheide, om er maar eenige te noemen, die ons te binnen schieten bewijst, dat de clemente straffen, in zulke gevallen gewoonlijk uitgesproken niet in staat zijn om het gemeenste geboefte, dat in onze maatschappi rondspookt, in toom te houden. Twee Duitschers, die in Nieuwen hagen des nachts een woning binnen drongen en daar de heldendaad be gingen om de alleenwonende weduwe R. met een hamer trachten de hersens in te slaan, teneinde de diefstal van een beetje geld en wat sigaren mogelijk te maken, werden deze week tot drie jaar veroordeeld, omdat de arme vrouw niet aan haar wonden bezweken was Anders hadden ze er misschien gekregen Neen, zulk tuig moet steviger aan gepakt worden. De heer Jhr. Groeninx van Zoelen is een bekend Nederlandsch journalist tenminstesinds het oogenblik, dat hij zijn collega van de N. R. C., Dr van Blankenstein, bij diens vertrek naar China, een vuistslag had toegediend. Vóór dien tijd had niemand van hem gehoord. De man was ineens populair, het „geval" werd druk besproken en voor een groot blad mocht hij nu de Djebel-Druzen, de Syrische opstande lingen gaan bezoeken. We hebben zijn verhalen gelezen en onze sterkste herinnering er van is, dat de jonkheer daar een tocht in een rammelende Ford heeft gemaakt, welke eigenschap ook bij de Fords in Holland te ont dekken valt, zoodat die ervaring aller minst zoo'n verre reis rechtvaardigt. Enfin, de man is nu eenmaal populair, zoodat hij geen kwaad meer kan doen. De Haagsche politierechter vorderde van de week f 100.— van hem voor dien vuistslag, hetgeen ons een civiel prijsje toeschijnt, als men daarvoor beroemd kan worden. We zoeken nu ook naar een geschikt object Er is een nieuwe statenbond op komst. Frankrijk, Italië en België wil len gezamenlijk trachten den onder gang van franc en lire te verhoeden. De overwonnen landen Duitschland en Oostenrijk hebben al weer lang een gezonde financieele basis, maar met het betaalmiddel van sommige „overwinnaars" wil het nog lang niet. Buitenland. Met den Volkenbond gaat het nog niet naar wensch de ruzie-om de raadszetels is nog lang niet beëindigd. Het verluidt nu zelfs, dat Brazilië zich uit den Volkenbond zal terugtrekken, omdat de regeering haar zin niet kan krijgen en hetzelfde plan schijnt in Spanje gekoesterd te worden. Primo de Rivera, de Spaansche dictator, heeft er zich tegenover een Engelsch journalist over uitgelaten. Hij meent, dat Spanje „recht" heeft op een vaste zetel, omdat het tot „de" groote mogendheden behoort, althans de grootste der in den oorlog neutraal gebleven staten is. Mocht dat recht niet erkend worden, zoo verklaarde hij, dan achtte hij het niet onjuist als Spanje zich uit den Volkenbond zou terugtrekken, daar hij in diens roe ping toch geen groot vertrouwen heeft. Men ziet hier dus een vaste Raads- zetel, dus een leidende positie in den Volkenbond opgeëischt door eene re geering, die zelf niet in macht of het nut der organisatie gelooft. Welke kracht moet van zulke leiders uitgaan „Naar alle waarschijnlijkheid Is „A. S niet de eenige, die zich op „deze wijze bevoordeelde en meent „men te doen te hebben met een „handelwijze, die in de haven is „ingeburgerd." „Het is niet onmogelijk, dat na de „ontdekking van deze fraude een „begin is gemaakt met de opspo ring van een geheel warnet van „knoeierijen in de Rotterdamsche „haven. En weet ge wat de zaak nu geweest is? De N. R. C. vertelt het tn een heel nuchter berichtje: „De tijdschrijver A. v. d. S. uit de „Samuel Mullerstrrat had van drie „losse arbeiders der havenreserve „kleine bedragen geld geleend en „heeft die terugbetaald door het „afstempelen in de boekjes dier „arbeiders van taken, welke zij „niet verricht hadden. De firma „D. Burger is daardoor benadeeld „voer een bedrag tusschen de 40 „en 60 gulden. De manleren van sommige buiten- landsche boulevard-bladen zijn nog maar sinds eenige jaren ons land De oorlogs-dreiglng tusschen Enge land en Turkije, ter zake het geschil om Mosoel, heeft opgehouden. Turkije eischte Mosoel op als een deel van haar gebiedEngeland verdedigde de belangen van Irak (hm!); booze ton gen beweerden, dat het èn Turkije èn Engeland slechts om de voordeelen te doen was, die de rijke petroleum- bronnen in het Mosoelgebied ople verden. De heeren zijn het met elkaar eens geworden: Mosoel blijft aan Irak, over welk nieuw rijk Engeland de „bescherming" op zich genomen heeft en Turkije is tevreden gesteld met 10 pCt. van de petroleuminkom- sten. Daaruit zou men kunnen conclu- deeren, dat de booze tongen 't niet zoo ver mis hadden en dat Turkije en Engeland 't dadrover roerend met elkaar eens zijn, dat geld niet stinkt, ook al komt het uit de petroleum. Turkije moest bovendien wel een beetje inbinden tegenover Engeland, want Griekenland is bezig zich te herstellen en Italië zoekt expansie vanuit beide rijken worden begeerige blikken op Klein-Azlë geworpen en door de Grieken ook wel op Kon- stantinopel. En zelfs Kemal Pasja kan zich nu eenmaal niet alle vijanden tegelijk van het lijf houden. Grapjes. Valsch geld. Mijnheer, die gulden is valsch Valsch En hij is nog van Willem II1 Dat zouden ze in al dien tijd toch zeker wel gemerkt hebben Recommandatie. Mevrouw: Och, dokter, ik heb weer dezelfde zenuw aandoeningen als verleden jaar. Dokter: Zoo! Dat pleit voor de gezelligheid van de badplaats, waar U geweest is. Voorgevoel. OomAls je door je examen komt, krijgt je honderd pop van me. Neef: Ja, natuurlijk, als er niets te wagen valt, bent u altijd royaal. Ook een schrijver. Waar leeft die man eigenlijk van Van zijn pen. Wat blief? Wat schrijft hij dan Brieven aan Jan, Piet en Klaas, om geld ter leen te vragen. Bekend. Kunstvriend (voor een schilderij)Ha, dat is een kunstenaar. Zijn penseel heeft hij aan de natuur, zijn kleuren aan de ondergaande zon ontleend VriendO ja, die vent leent altijd dat is me bekend. Zeer waarschijnlijk. Mijnheer: Zeg eens, Marie, heb je niet gehoord, hoe laat ik gisterennacht eigenlijk thuis gekomen ben DienstmeisjeKom, mijnheer, dat zal mevrouw U toch wel gezegd hebben. In het verre Westen. Vreemde ling: Dat lynchen door jullie is iets barbaars. Ben jullie nou nooit bang, dat je den verkeerde ophangt? Inwoner. Geen noodEr is hier niemand, die 't niet ieder oogenblik dubbel en dwars verdiend heeft. Goed geholpen. Dokter: Zoo, zoo, Fritsje, je ziet er veel beter uit. Zie je wel, dat die pillen goed helpen Goed blijven innemen, vent! FritsjeZe zijn al op, dokter. Dokter: Maar, jongen, je hebt ze nu toch niet reeds alle opgegeten Fritsje: Opgegeten? Neen, dokier, k heb er de spreeuwen mee gescho- em Poëzie en proza. Meisje (dwee- jerig)Is het u ook wel eens ge- )eurd. dat het u onmogelijk was, de gedachten, die u geheel vervulden, op japier te brengen StudentO, ja. Bij voorbeeld, als k dringend om geld verlegen was en ïjeen duiten had om het telegram te jetalen, dat me redding moest brengen. LAND- EN TUINBOUW. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (2e helft Juni.) Nadruk verboden. Er is in den laatsten tijd een buiten gewone ontwikkeling van sommige insecten waargenomen. De Pianten- ziektenkur.dige dienst te Wageningen wijst daarom nog eens weer op de noodzakelijkheid om den vogelstand op te kweeken, te bevorderen door middel vooral van nestkasten. Het ver schaffen van nestgelegenheden voor spreeuwen b.v. waar deze ontbreken, can leiden tot vermindering deremel- tenplaag. Bij Oldenzaal in de Snippert, werden langs weiden 65 spreeuwkasten opgehangen, met het resultaat, dat er 62 eerste en 45 tweede legsels in werden gebracht. In deze maanden zweven vele jonge vogels ronddeze can men lokken door nieuwe nestkasten op te hangen, welke in den komenden winter tot slaapplaats kunnen dienen. Oranje-Nassau, het bekende Herstel- ingsoord, herbergde in de jaren '24 en '25 achtereenvolgens 147 en 287 egsels, Hoog-Veluwe 323 en 550. Vele weiden zijn thans weer getooid met duizenden boterbloemen, 'n mooi jezicht inderdaad. Maar de koe lust haar niet, eet ze zoo min mogelijk, de paarden eten ze zoo nu en dan, de ichapen eten er meer van, maar de boterbloem handhaaft zich tot schade van den boer, want de bloem is ver- iftigdmet het hooi krijgt het vee er meer van binnen dan wenschelijk is de melkgift lijdt schade. Met den mest wordt telkens weer kiemkrachtig zaad er boterbloem op het land gebracht. Uitwieden is een vervelend, tijdroovend maar doeltreffend bestrijdingsmiddel, al zal menigeen waarschijnlijk zeggen is geen beginnen aan. De boter- jloem heeft slechts een kleine bos korte wortels, welke men gemakkelijk met een kleine distelspa kan lossteken en opbreken, om ze met de andere hand uit te trekken. Is het wat slap van werk dan kan men in 't groenland werk vinden hoe eer hoe beter want later in den tijd is veel gras platgetrapt en hebben sommige soorten bloemen reeds zaad gevormd. De hooitijd nadert voor vele hooi landen. Laat maaien van het hooigras geeft wel meer kilo's, een grootere massa, maar de verteerbaarheid wordt minder. Vrij laat maaien is heel na- deelig. Na de eerste snede geve men een stikstofbemesting: Norge of Chili bijvoorbeeld. Deze bemesting rendeert meestal zeer goed. De strijd tegen het onkruid moet op den akker zoowel als in de wei en in den hof geregeld doorgevoerd worden. Enorm is de schade, welke er door veroorzaakt wordt. Indien dit eens kon worden becijferd, men zou er versteld van staan. Daarom doe men alles en late geen oogenblik verloren gaan om het de baas te worden. Het moet ver wijderd worden voor of in het begin van den bloei, maar vroeger is beter. Onkruidplanten, die reeds zaad dragen, moeten vernietigd (verbrand) worden. Vooral niet op den mesthoop brengen, want dan krijgt men het 't volgend jaar terug. In den hof: Denk er aan, als ge het nog niet gedaan hebt, uw kool- planten voor inmaak en wintergebruik uit te planten, Bij de tuinlui heet het: met den langsten dag moet de kool vaststaan, dan moeten de planten zijn vastgeworteld. Ontdekt ge dat uw kool lijdt aan knolvoet een ziekte, veroor zaakt door een slijmzwam, kom dan op die besmette plaats in de eerste jaren met kool niet terug. Moet dit echter, pas dan een zeer diepe grond bewerking toe, keer den grond om of geef een flinke kalkbemesting, versch gebluscht uitgestrooid, een paar dagen voor het uitplanten der kool. Voor bindmateriaal uwer stokboonen kunt ge de biezen of russchen gebruiken, die wellicht bij u in de buurt langs den slootkant te vinden zijn, goedkoo per kan het niet. De staak of stok boonen vragen den eersten tijd gere geld toezicht, omdat de ranken moeten worden aangebonden. Met den rhabarberoogst loopt het af, de stengels worden voos. Men kan nu zijn planten vermeerderen als men wil door de groote volle stukken er van af te ste ken of de bollen te rooien en deze te verdeelen in stukjes van 2 of 3 neuzen in lossen, goed bemesten grond gezet, kunnen de nieuwe planten bij gunstig weer nog in den komenden herfst een oogst geven. Wie zijn rhabarbermoes mist, kan nu in de kruisbessenpuree zijn troost zoeken. De inmaakuitjes (Utrechtsche soort) krijgen hun grootte, dat is die van een cent ongeveer, dan zijn ze op zijn mooist. Dus dan inmaken want bewaren kunnen we deze soort niet. En hoe eer dat inmaken na het rooien gebeurt, des te beter is het. Want laat men ze gewoon opdrogen, dat wil zeggen zonder water, dan zijn ze later bij 't gebruik taai. Legt men ze in water, dan zijn ze eerst wel hard, doch uit het zuur gehaald, zijn ze meestal slap. Kijk eens naar uw bloemkool. Het kooltje moet gedekt worden, zoodra het zichtbaar is: de hartbladeren worden geknakt en ter dekking gebezigd. De kool groeit nu vlug en kruipt dus licht onder het dek heen. Bij niet dekking verliest de kool haar waarde. Zoowel op het dekken als op het oogsten geve men dus acht. Krijgt men te veel kool, dan dient gerooid te worden, men legt ze dan, door eigen blad gedekt, in een don keren frisschen kelder. Profiteer zooveel mogelijk, huismoeders, van den kersenoogst, de kers is heerlijk en bloedzuiverend. Ge kunt ze ook steri- liseeren, bij een zekere hoeveelheid kersen voegt ge een gelijk gewicht suiker, en evenveel water. Een uur koken. Dan het sap afgieten, heet in een Week's glas doen, en daarin bij 80 graden Celsius een kwartier sterili- seeren. ADVEKTBNTIëN. De Heer en Mevrouw VER MEULEN—Willekes betuigen hierbij hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling bij hun 25-jarige Echt vereniging ondervonden. 36626 Waalwijk, 11 juni 1926. V7oor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden mijner geliefde Echtgenoote CORNELIA SPIERINGS geb. KERST, betuig ik hiermede allen mijn welgemeenden dank. 36623 A. J. C. SPIERINGS. 's Qreveld.-Capelle, 12 juni 1926. Voor direct gevraagd te Waalwijk, in klein gezin EEN NET Waar zegt de Uitgever. 36624 vragen net degelijk zonder slaapgelegenheid te BE- i^OIJEN, omtrek Grootestraat. Conditiën nader overeen te komen. Brieven bur. v. d. blad onder No. der advertentie. 36612 voor te^ W[a a I[w if k. zoowel jongens als meisjes kan geschieden tot 17 Juli 1926, mondeling aan het schoolgebouw Stationstraat 24 of schriftelijk Antoniusstraat 19 met opgave van naam, voornamen, geboortedag en plaats van de(n) candidaat. woonplaats van Ouders, klasse waarin toelating wordt gevraagd, naam van het Hoofd der School onder wiens leiding de aangege- vene het laatst onderwijs heeft genoten. 36612 't Hoofd der School, J. VAN DER WAL. Boeken enz. worden gratis verstrekt. Het schoolgeld bedraagt bij een belastbaar inkomen (dit is na kinderaftrek) van minder dan f800 niets. Bij f 1000 tot f1200 f7.80 per jaar en per leer ling. Bij f 1800 tot f 2200 f 15.60 en bij f3000 tot f3500 f30 zal te Waalwijk, te Waalwijk op Vrijdag 18 Juni 1926, voorm. 10 uur aan Haven. te Waspik op Zaterdag 19 Juni 1926, voorm. 10 uur bij VAN IERSEL, Café „de Ploeg", te Capelle op Zaterdag 19 Juni 1926, nam. 1 uur aan de Haven, EEN GROOTE PARTIJ BEST alsPlanken, Panlatten, Ribben, enz. enz. 36625 ARSAVON Pepermunt-Kauwbonbons voor is bij Grootestraat 191 a WAALWIJK. OOK VERKRIJGBAAR de fijne Natuur-Azijn per literfiesch. 36508 Beleefd aanbevelend. Cw*TmciBcpa«*n«>) HAARWASCMMIDOEL ttUKLOCO TOBZUPPRLPMAAT 'A4o ""dnojmawi ihrt£55CHQÏ .-j-j wtvcueMupiKCBMm. "MBO Hm tfttM «ba». TMSMök COMBWY -HAARLEM of een wandeltocht maakt, moet U WRIGLEY'S pe permunt Kauwbonbons bij U steken. WRIGLEY'S P.K. ver drijft den dorst, houdt mond en keel aangenaam frisch en doet U vermoeid heid vergeten. En als U ergens uitrust zal U het rooken er des te beter om smaken. Handig en doelmatig ver pakt, gemakkelijk in den zak mee te nemen. H-G-lJ

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2