DE ECHO VAN DEI ZUIDEN Webelifhs tomen nog Parjjsche Modebrieven. In den Hoenderhof. TWEEDE BLAD. VLIJMEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 10Juni des avonds ten half acht. Voorzitter Edelachtb. heer G. R. v. d. Ven. Klokslag 8 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig zijn de heeren J. v. Wagenberg, P. Prinsen en v. d. Griendt. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten, houdende de goedkeuring van de rekening, welke sluit op een bedrag aan ontvangsten van f 108.943.45 en uitgaven van 119.572.69, alzoo sluitend met een nadeelig slot van f 116 29.22. De kapitaaldienst sluit met een goed slot van f2.826.55. Schrijven van de gemeente Hedik- huizen naar aanleiding van een verzoek om in het onderhoud van de Priem steeg voor '/3 te willen bijdragen. Het gemeentebestuur van Hedikhui- zen schrijft dat de raad aldaar met algemeene stemmen besloten heeft af wijzend op het verzoek te beschikken. Met Burg. en Weth. is de raad over tuigd dat de inwoners van Vlijmen heel wat meer profiteeren van de wegen aldaar, dan dat dit omgekeerd het geval is. Bovendien heeft men zelf reeds zulke groote uitgaven te doen voor het on derhoud van eigen wegen, dat men niet er toe over kan gaan om wegen van andere gemeenten mede te onderhouden. Wordt voor kennisgeving aange nomen. 2. Aanbieding gemeenteverslag. Wordt voor de leden op de secretarie ter visie nedergelegd. 3. Voorstel van Burg. en Weth. lot slooping van het baarhuisje op het oude kerkhof. Voorzitter. Het baarhuisje verkeert in zeer bouwvalligen toestand, zoodat, wil men het in goeden toestand bren gen, er groote kosten aan gemaakt zullen moeten worden. De opzichter geeft in overweging om het daarom te sloopen. In de laatste jaren wordt het huisje toch niet meer gebruikt omdat de menschen die aan besmettelijke ziekle sterven naar het lijkenhuisje van het ziekenhuis worden overgebracht, zoodat het baarhuisje geen doel meer heeft. Daelmans. Met het oog op de gewas sen wordt het zeker in het najaar gesloopt. Voorzitter, ja. Van Sprang. Wordt het voor rekening van de gemeente gesloopt. Voorzitter. Dat zal de opzichter zelf wel doen. Het is iets van geen betee- kenis. In een dag is hij er mee gereed. De steenen zullen we hier laten opber gen, die kunnen we misschien nog wel eens gebruiken of we kunnen ze ver- koopen, dat kan nog worden gezien. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg. en Weth. aan genomen. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van de verordening van 6 April j.l. ex-artikel 178 der Gemeente wet. De Voorzitter deelt mede dat in de vorige vergadering twee verordeningen zijn opgenomen die daarin niet thuis behooren. Conform het voorstel wordt daarna tot wijziging van de verordening be sloten. 5. Wijziging van de gemeente-be- grooting 1925 en 1926 en van 6. het Gemeentelijk Electriciteits- bedrijf over 1925. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 7. Schrijven van J. van Enschot houdende het verzoek om vrijstelling van schoolgeld over 1925. Adressant schrijft in dat jaar bijna geen verdiensten te hebben gehad. Voorzitter. Ik stel voor af wijzend op dit verzoek te beschikken, omdat de schoolgeldheffing geregeld wordt naar de Rijksinkomstenbelasting. Daartoe wordt besloten. 8. Schrijven van G. Kooien, houdende de mededeeling dat een zijner kinderen reeds einde Juni vorig jaar de school heeft verlaten en vraagt mitsdien ver mindering van schoolgeld. Voorzitter. Wat Kooien schrijft is zoo en daarom stellen wij voor hem f 2 75 reductie te verleenen. Daartoe wordt besloten. 9. Schrijven van Ged. Staten betref fende de Commissies van bijstand. Voorzitter. Ged. Staten schrijven dat zij, zoo er Commissies van bijstand bestaan een afschrift moeten hebben van de verordening. Hier bestaat sinds enkele jaren wel een dergelijke Com missie, maar er is geen verordening van en daarom stellen Burg. en Weth. voor een verordening vast te stellen. Daartoe wordt besloten. 10. Schrijven van de Autobus-onder neming „Onze Dienst" te Genderen, waarin wordt gevraagd om subsidie. Voorzitter. Het schrijven is ongeze geld, dus kan het niet in behandeling komen. Ik wil toch hier hetstandpun- van Burg. en Weth. in deze even medet deelen. Eerder zouden wij subsidie willen geven als ze niet meer komen, want wij hebben er geen behoeften aan, aangezien tram en trein voor geregelde verbinding zorg dragen en die wagens de wegen maar stuk rijden. Bovendien zijn die bussen de nekslag voor den Middenstand omdat ze het volk al te gemakkelijk naar de stad brengen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de R.K. Leergangen te Tilburg wordt eveneens met alge meene stemmen afgewezen. Bij de rondvraag zegt de heer Van Halder gehoord te hebben dat door de brandweer nieuwe ladders en emmers zijn aangeschaft. Hij geeft in overweging om enkele daarvan in het Brandspuit huisje van de Wolput te plaatsen. Voorzitter. Voor zoover mij bekend zijn er geen nieuwe ladders aangekocht, wel emmers en om daarvan er eenige in de Wolput te plaatsen is geen bezwaar. Van Heivoirt. Er zijn nog wel eenige ladders, die kunnen daar wel gebracht worden. Voorzitter. Ik zal met den opper- brandmeester deze zaak even bespreken. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Broedschheid. Velen zullen wellicht staan te zien, nu, op het eind van den Broedtijd nog een artikeltje te krijgen over broedschheid. Men zou het: mosterd na den maaltijd kunnen noemen, zoo we de bedoeling hadden een artikel te schrijven over de wijze waarop we moeten laten broeden. Onze bedoeling is thans eenige regelen te wijden aan de wijze, waarop men ongewenschte broedschheid moet behandelen. Reeds meerdere malen wezen we er in de „Wenken" op, dat de meeste hiervoor gebruikte methodes absoluut niet deu gen, waarom we wat nader op de zaak in zullen gaan. Broedschheid is een toestand waarin een henkomt tengevolgevanhaarnatuur- lijke geslachtsdrift. Heeft 'n kip 'n reeks eieren gelegd, dan kan deze toestand intreden. Bij in 't wild of vrij levende vogels, geschiedt dit ook bijna altijd zonder uitzondering. Bij onze kippen, die we door fokken en teelen lot eiermachines hebben gemaakt, is in sommige stammen deze broedschheid weggelokt. In rassen en stammen, waar echter nog broedschheid voor komt, treedt bij de meeste dieren deze toestand in, zoo ze een voor hen drukke leg achter den rug heb ben. Ze blijven dan bij 't leggen der laatste eieren wat langer op 't iegnest zitten, gaan na eenige dagen ook des avonds reeds op 't nest zitten, om eindelijk te blijven zitten en 't nest niet meer te verlaten dan noodgedwon gen. Het dier laat alsdan een kloekend geluid hooren en vertoont onder de borst op de vederlooze plaats langs het borstbeen roode plekken, die men broedplekken noemt. Heeft men nu een broedsche hen noodig, dan is men klaar; heeft men echter geen kloeken meer noodig dan worden die dieren lastposten, die ons weinig voordeel en vaak veel onaangenaams kunnen aanbrengen. Daarom juist meent men datde dieren op geen goede behandeling meer aanspraak mogen maken. Men neemt gewoonweg de broedster te pakken en sluit haar zonder eten of drinken, vaak nog na een onverwacht koud bad in een emmer of kuip water, onder een mand of kist. Tot straf blijft daar 't dier zitten tot ze niet meer broedsch is of beter gezegd tot ze de macht kwijt is om nog het broednest te bereiken. Bij dieper na denken zal iedereen moeten toegeven, dat een dergelijke methode barbaarsch en onoordeelkundig is; immers een aldus behandeld dier is van den leg af en komt er in weken niet meer aan. De zuiver economische methode is, dieren bij wie wij broedscheid bespeuren, zoo te behandelen, dat ze zoo kort mogelijk in dien toestand zoo zijn en snel mogelijk het vermogen om eieren te leggen, wat tijdens het broeden is verloren gegaan, wederom op te wekken. Een broedsche kip legt niet. Door donkere opsluiting, honger en dorst lijden, een koud bad enz. wordt het dier nu juist niet in staat gebracht wederom eieren te fabri- ceeren, daarvoor moeten we een andere methode toepassen: Men zon- dere de broedsche hen af, maar plaatse haar inplaats van in een donker hok in een rennetje dat zooveel mogelijk open is en van waaruit ze voortdu rend andere kippen en een haan kan waarnemen. Daarbij moet men haar volop voer verstrekken, vooral och tendvoer en groen en schoon drink water. Heeft men de broedschheid niet al te lang in laten loopen, dan legt zoo'n dier in den derden of vierden dag van haar opsluiting ge woonlijk weer een ei en is de kwaal genezen. Kan men het broedsche- hennen-hok maken met houten-latten- bodem, dan is dit te prefereeren. Zoo'n hok van boven goed met asphalt af gedekt kan men in de buitenren plaat sen en er verzekerd van zijn dat men niet lang last zal hebben van door broedschheid aangetaste dieren. WENKEN VOOR DEZE WEEK. I. Men klaagt veel over sterfte onder kuikens. Het slechte weer werkt natuurlijk niet gunstig. Overbevolking en slechte huisvesting met gemis aan de zoo hoog noodige zindelijkheid, zijn echter de hoofdoorzaken II. Voor een gezonden groei is groen- voer even zoo noodzakelijk als een goed opfokvoer. III. Zend bij eventueele sterfgevallen in uw hoenderhok de cadavers der gestorven exemplaren op ter onderzoek naar de Rijksseruminrichting te Rot terdam of naar het Instituut van Para sitaire en Infectie-ziekten te Utrecht. Van beide inrichtingen krijgt ge gratis advies. Het kost u alleen geld voor een postpakketje. Brief insluiten, waarin ge het geval in 't kort beschrijft en om inlichtingen vraagt. VRAGENBORD. W. H. te K. Ja jongen, het is een echt hanenjaar. 2/3 van uwe dieren hanen, 't is niet weinig, doch troost u, een mijner kloeken had 18 hanen van de 19 kuikens. Geloof nu maar niet, dat daar iets aan te doen is. Het zijn alle bakerpraatjes, die U zooveel en zooveel hennen garandeeren als ze de eieren mogen uitzoeken. Wie dat kan, kan bij mij altijd nog een stel broedeieren voor niets krijgen, alleen voor het uitvoeren van dat kunsstuk. P v. D. te K. Katten vangen en dooden op uw eigen, afgesloten erf, zoo ze b v. aan uwe kuikens zitten, is geoorloofd en daarvoor kunt ge niet vervolgd worden. Alleen echter op uw eigen afgesloten erf. DEENSCHE WIT-LEGHORN, EN ANCONA-KUIKENS uit onze groote HYDROEAR BROEDMACHINE UIT. Voor de lezers van „In den Hoenderhof" is de prijs thans slechts 60 et. per stuk voor een- daagsche D. W. L. en 50 ct. per stuk voor eendaagsche ANCONA- KUIKENS. Ook kloeken met 15, 20, 25, 30 eendaagsche kuikens. Broedeieren thans 15—20—25 ct. D. W. L. en 15 ct. voor ANCONA'S. Voor W.W. is het thans te laat. J. TUERLINGS, Kaatsheuvel. DE TWEE HEERSCHENDE MODELLEN, We hebben u, meen ik, al eens eerder verteld dat voor japonnen het aardige jongstaande jumper- of (zooals men in Parijs tegenwoordig graag zegt) sweater-model nog altijd buitengewoon in den smaak is. Van de tennisplaats is de jumper verhuisd naar den salon en het succes is er even groot. Zagen we ze van den winter dragen in satijn, fluweel en zijde, voor den zomer wordt ze gemaakt van crêpe georgette, tulle en kant. 't Is wel een groote overgang van het oorspronkelijk wollen kleedingstuk naar een van kant of tulle. In eenvoudiger genre ziet men de jumper gemaakt van filet met kleurig borduursel. Het tweede model dat van den zomer gedragen wordt, is de blouse-japon. Boven de strak om de heupen sluiten de ceintuur is hier het japonlijfje heel eventjes blousend gemaakt. Velen vin den zoo'n blousende japon vrouwelij ker en meer gracieus dan de rechte jumper Ze staat tengere figuren dan ook werkelijk heel aardig, maar over 't algemeen flatteert ze toch niet zoo als het eerste model. De blouse-japonnen hebben bijna zon- der uitzondering een diepe V—vormige uitsnijding tot aan de taille. Deze is ingevuld door een vestje van afsteken de kleur, van fantasie stof of teere kant, dat aan de japon iets vroolijks geeft. TENNISSEN EN FIETSEN. 'Dit zijn wel de twee sporten waar- aan onze tegenwoordige jongemeisjes 't meest doen. Voor de tennisbaan is de witte japon weer zeer in de gunst. Deze blijkt tenslotte de eenige te zijn die goed tegen de zon en tegen de wasch kan. Dikwijls worden de witte toiletjes opgevroolijkt door een aardig kleurtje, door gekleurde biesjes langs hals en mouwen b.v. of zakjes en kraag van afstekende kleur enz. Maar het nieuwste is, dat men over de japon een klein gekleurd jasje draagt, liefst in sterk rood. Dit jasje is niet veel meer dan fantasie, 't heeft geen, of slechts heel korte mouwtjes, 't is van voren open en reikt dikwijls niet eens tot aan de taille, 't Is eigenlijk een garneering in den vorm van een mantel, maar't staat heel aardig en frisch. Op onze teekening ziet ge een der gelijk manteltje, van kersroode stof, met witte banden afgezet op een een voudig wit voile toiletje met geplis- seerde rok en geplisseerd vestje. De japon heeft een roodleeren riem. Voor de fiets probeert men weer eens een soort pantalon rok in te voe ren. Deze is werkelijk heel practisch en zoo netjes, dat niet alleen iedere dame ze dragen kan, maar er zelfs veel beter in gekleed is dan in een gewo nen rok. Dit nieuwe kleedingstuk bestaat uit een pantalon van dezelfde stof als de rok en gaat geheel schuil onder den rok, die van voren of op zij gespleten is Het split bevindt zich in een holle plooi. Daar 't steeds heel moeielijk is, om voor de fiets een geschikt kleedingstuk te bedenken, lijkt ons dit werkelijk nog al goed geslaagd. Z0MERB0NT. We hebben zoo veel leelijke gure zomers gehad, dat 't heusch geen won der is als we van zomerbont spreken. Voor den zomer is lichtgekleurd, soepel bont mode. 't Meest in de gunst is. op 't oogenblik veulenbont. Door een bepaald proces heeft men dit in vele mooie' tinten gekregen. Bij een licht zomertoilet draagt men een kort veulenbont jasje in beige tint, dat heel goed staat bij de kleurige gebloemde mousselines en voiles en al de andere sprekende zomerstoffen. Zomermantels zijn heel vaak gegarneerd met „blonde" hazenbont en over 't algemeen met geverfd bont. De kragen staan hoog tegen den hals op zoo als bij De Me- dicis japonnen. HAGEDISSEN LEER. De sierlijke sandaalschoentjes wor den in den laatsten tijd heel veel van hagedissen-leer vervaardigd. Voor den avond maakt men ze van verguld ha gedissen-leer. Deze schoentjes zijn zeer smaakvol en niet zoo teer als de goud stoffen en brocaat exemplaren. Ze be derven zelfs niet eens door vocht. WILHELMINE. Een overvloed van de laatste mode modellen voor dames en kinderen vinden onze lezeressen in „Het Nieuwe Modeblad". Bij elk model komt een practische beschrijving voor. „Het Nieuwe Modeblad", tweemaal per maand verschijnende, met telken male 2 gratis knippatronenbladen, is bij de administratie dezer courant ver krijgbaar voor 95 cents per kwartaal of f 1.25, franco per post. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 12 |uni 1926. Woensdagavond had in 't Hotel Verwiel alhier een zeer druk bezochte vergadering plaats van den R.K. Mid denstandsbond. De Voorzitter opende met een woord van welkom de vergadering en sprak er zijn voldoening over uit dat de leden zoo trouw ter vergadering zijn geko men. Voor het bestuur is dit een spoorslag om met alle kracht te blijven werken voor de belangen van den Middenstand. Het eerst werd aan de orde gesteld een gemakkelijke verbinding tusschen Waalwijk en de Langstraat. Door het bestuur zijn reeds onder handelingen gevoerd met een autobus ondernemer, de Directie der Posterijen en vooraanstaande personen in 't Land van Heusden en Altena met het resul taat dat reeds een voorloopige dienst regeling is samengesteld kunnen wor den, welke luidt als volgt: Vertrek Wijk 6.30 v.m Aalburg 6.35 Genderen 6 45 B'-broek 7.05 Meeuwen 7 15 Eethen 7.25 Drongelen 7 30 Aankomst Waalwijk 7.45 Vertrek Waalwijk 8.15 v.m. Drongelen 8.30 Eethen 8.35 Meeuwen 8.45 B'-broek 8.55 Genderen 9 15 Aalburg 9 25 Aankomst Wijk 9.30 Vertrek Wijk 1.30 n.m. Aalburg 1.35 Genderen 1.45 B'-broek 2.05 Meeuwen 2.15 Eethen 2.25 Drongelen 2.30 Aankomst Waalwijk 2-45 Vertrek Waalwijk 6.— n.m. Drongelen 6.15 Eethen 6.20 Meeuwen 6.30 B'-broek 6.40 Genderen Aalburg 7.10 Aankomst Wijk 7.15 De eerste bus geeft aansluiting op de trein en zal tevens, zoo de onder handelingen naar wensch slagen en daar bestaat alle kans op de post van hier naar 't Land van Heusden vervoeren. Burg. en Weth. van deze gemeente hebben met deze plannen in een schrij ven hun volkomen sympathie betuigd, terwijl de Directeur van't Postkantoor alhier zijn volle medewerking heeft toegezegd. Getracht zal worden dat de middag- dienst zoo spoedig als maar mogelijk is in werking zal treden. Besloten werd in vereeniging met de Vereeniging Waalwijks Belang bij de Kamer van Koophandel aan te dringen om de medewerking van dit lichaam te verkrijgen. Vervolgens deelde de Voorzitter mede, dat het bestuur zich, inzake een Za- terdagmiddagmarkt, in verbinding heeft gesteld met Burg. en Weth. Deze poging heeft de volle sympa thie en belangstelling van Burg. en Weth. Echter hebben dezen erop aan gedrongen dat de vereeniging met concrete voorstellen zal komen. Burg. en Weth. stelden de vraag of de ver eeniging voor aanwijzing van de stand plaatsen zorg zal dragen ofwel datde vereeniging zulks zelf zal regelen, alsook hoe men denkt te doen met de beurs van pluimvee, enz. Na eenige bespreking werd besloten een Commissie te benoemen die een en ander zal nagaan en in een volgende vergadering met volledige voorstellen zal komen. Tot Com missieleden werden benoemd de hee ren J. Verkade, P. Bierlaagh, J. van Eijkelenburg, G. Goutière en Chr. Klerks Daarna stelde de Voorzitter aan de orde bespreking aanplakborden. Hij deelde mede dat op den laatst gehouden praatavond naar voren was gekomen, dat vele winkeliers last on dervinden van de vele reclame-biljetten die ze voor hun raam moeten hangen, tengevolge waarvan het gezicht op hun etalage dikwijls wordt belemmerd. Het bestuur was toen opgedragen na te gaan of het niet wenschelijk zou zijn om op verschillende plaatsen van de gemeente aanplakborden aan te brengen waarop dan eventueel alle publicaties en biljetten aangeplakt zouden kunnen worden. Ook hierover heeft de Voor zitter zich in verbinding gesteld met den heer Burgemeester. Uit eene gehouden conferentie is gebleken dat de gemeente reeds eenige plaatsen heeft aangewezen, waar recla mebiljetten kunnen worden aangeplakt. Dat neemt echter niet weg dat men atkeerig tegen het idéé staat. Gaarne ziet de Burgemeester nadere gegevens tegemoet hoe en waar men die aan plakborden wil aanbrengen. In overweging werd gegeven om eenige ruimte op de borden disponibel te stellen voor het aanbrengen van een vaste reclame. Besloten werd deze kwestie ter fine van onderzoek in handen te stellen van een commissie, waarvoor werden aangewezen de heeren H. Aarts, R. v. Mil, W. Hens, P. Dekkers en Borstrok Stoop. Vijf middenstanders werden daarna als lid geballoteerd. Bij de rondvraag ontstond over ver schillende zaken o.a. de wijze van aan besteden, een aangename discussie. Ook werd in overweging gegeven om in het najaar een Middenstands tentoonstelling te organiseeren, zooals deze met zooveel succes in Bergen op Zoom, Roosendaal, Nijmegen, enz. is gehouden. Door het bestuur za) in de gemeenten waar reeds een dergelijke tentoonstel ling is gehouden een onderzoek wor den ingesteld en in een volgende ver gadering van dat onderzoek rapport uitbrengen. De speciale raadsvergadering, waarin afscheid genomen wordt van wethouder Klijberg zal plaats hebben op Vrijdag 18 Juni a.s. 's avonds 7 uur. Het bij elke vereeniging jaarlijks terugkeerend verschijnsel, n.l. dat als men om de centen komt, leden be danken, doet zich ook natuurlijk voor bij de vereeniging „Waalwijks Belang". En 't is merkwaardig zooals wij ver namen welke argumenten daarbij soms worden geuit. Men vergeet natuurlijk de groote lijn, het groote doel waar voor de vereeniging is opgericht en bestaat en denkt geheel alleen aan z'n eigen belangetjes. No. 47. Zaterdag 12 Jnnl 1926. 49o .Trg. n n n n n n M n m Pf n n tt m ft n tt tt m n ft 7—

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5