is niet vrijwillig toegelaten, doch kwam er tegen wil en dank. Er is indertijd wel degelijk gezegd dat we tegen rampen als in 1920 en vroeger niets konden doen, dat de gemeente daar nooit rekening mee kon houdenmet dergelijk risico dienden de pachters zelf rekening te houden. Daarom kun nen B. en W. thans niet tot vermin dering van pacht adviseeren. Zonder verdere bespreking wordt door den raad afwijzend op het ver zoek beschikt. 7, Wijziging ^instructie gemeente geneesheer. Voorzitter. Er is destijds onder de schoolkinderen eene besmettelijke haarziekte geweest. De gezondheids commissie te Heusden heeft het daar om gewenscht geacht dat op geregelde tijden de kinderen worden onderzocht. Daarom wordt voorgesteld in de in structie voor den gemeente-geneesheer de bepaling op te nemen, dat een paar maal per jaar, vooral kort na de toe lating een onderzoek zal worden in gesteld. Verder wordt voorgesteld er ook aan toe te voegen dat de nieuwe gemeente- voorwerker Th. v. d. Wiel, evenals dat o.a. ook de veldwachters hebben, vrije geneeskundige hulp zal genieten. Aldus wordt besloten. 8. Voorstel van B. en W. tot aan schaffing van eenig brandweermate riaal. "Voorzitter. Zooals de heeren zich zullen herinneren is er 't vorig jaar over gesproken om de bestaande draai koppelingen te veranderen en enkele nieuwe slangen aan te schaffen, maar dat is toen niet gebeurd met het oog op een mogelijke vereeniging met Elshout. Maar aangezien men op het oogenblik niets meer hoort over eene mogelijke vereeniging met deze ge meente, en bij de laatste oefeningen is gebleken hoe noodzakelijk het is, lijkt het B. en W. onverantwoordelijk om daarmede de toekomst in te gaan. De Voorzitter zet hierna in den breede uiteen welke beteekenswaardige wen- ken door den ópper-brandmeester uit Tilburg bij de laatste oefeningen ge geven zijn om ten slotte het voorstel te doen tot verwisseling der bestaande koppelingen voor bajonetsluitingen die thans per stel f 5 kosten, tegen vroe ger f 7.50tot aanschaffing van twee nieuwe slangen voor elke spuit, dus zoowel voor Drunen als Wolfshoek, eveneens met bajonetkoppeling en met een tromp voorzien van een inrichting voor het breed uitspreiden van de wa terstraal. De heer van Huiten, brandmeester, kan zich met het voorstel van B. en W. zeer goed vereenigen, waarna de raad hiermede accoord gaat. De Voorzitter stelt hierna aan de orde een schriftelijk ingediend voorstel van den heer van Drunen om het rij wielpad langs den Zandweg bij de Gouw tegenover den grintweg naar de Zeeg af te bakenen met palen. Voorzitter. Het spijt me dat dit ver zoek zoo laat is ingekomen anders hadden B. en W. deze zaak eens kunnen bekijken, ik ben er zelf even heen geweest, 't Komt mij voor dat men vooraan wel hinder heeft van de voertuigen, maar als men bij van Baardwijk is, lijkt het mij niet meer noodig het af te zetten. Ik kom er echter niet zoo vaak om met den toe stand op de hoogte te zijn. Zou 't niet het beste zijn dit verzoek in han den van B. en W. te stellen die dan nader zullen adviseeren. - Van Drunen. Waar U denkt dat afbakenen niet noodig is, daar is het juist noodig. Daar rijden de boeren uit Elshout die daar zand halen het fietspad kapot. De boeren die daar wonen doen het niet, die zullen zelfs al 't moge lijke doen om dat pad te onderhouden en hebben zelfs kuilen in den weg gemaakt om dat kapotrijden te be letten. Voorzitter. Zullen we deze zaak dan nu maar even afhandelen? Van Speijk. Mij dunkt dat we niet behoeven te wachten als 't met een paar palen is te verhelpen. Voorzitter. Vindt de raad dan goed dat we zoo gauw er gelegenheid voor is de gemeente-voorwerker dit in orde zal maken Deze heeft het nu nog even volhandig met het afkappen der boomen voor de nieuwe electriciteits- aansluiting* Aldus wordt besloten. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van reclames schoolgeld. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 25 Juni, des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Snijders. Ongeveer kwart over 10 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, afdee- ling Volksgezondheid, houdende de mededeeling, dat hij naar aanleiding van ingewonnen inlichtingen besloten heeft de gemeente eene buitengewone subsidie te verleenen van f 1155.51, als tegemoetkoming in de kosten ter bestrijding van de besmettelijke ziekten. 2. Aanbieding verslagen betreffende den toestand der gemeente en de Volkshuisvesting Worden voor de leden op de secre tarie nedergelegd. 3. Aanvragen om subsidies nl. van de R K. Politiebond St. Michiel, de Handelshoogeschool te Tilburg en de Autobusonderneming „Onze Dienst". Voorzitter. Betreffende het verzoek van de R K. Politiebond stellen Burg. en Weth. voor dit verzoek bij de be handeling van de begrooting te be spreken. Daartoe wordt besloten. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor het verzoek van de Handelshooge school om subsidie voor kennisgeving aan te hemen. Burg. en Weth. spijt het wel met dit voorstel te moeten komen, maar ze worden daartoe gedwongen door oen slechten finantieelen steun van de gemeente. Gaarne willen wij ten vollen onder- streepen dat oprichting van een der- gelijke school van groote beteekenis voor deze streek is, maar zooals ge zegd, de finantien laten het niet toe. Omdat men hier een groot gedeelte Protestanten heeft, hebben wij er een oogenblik aan gedacht om een subsidie te geven per aantal katholieke inwo ners. Kwamen dan de Protestanten later ook met een dergelijk verzoek, dan kon precies gelijkgehandeld worden Ondanks die overwegingen echter dwingt de finantieele toestand ons voor te stellen het verzoek voor ken nisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Van de Autobusonderneming „Onze Dienst" te Genderen is een verzoek ingekomen waarin om subsidie wordt gevraagd. Door de ondernemers wordt er op gewezen dat een dergelijke dienst in het belang van de streek moet worden geacht. Waar echter de inkomsten niet voldoende zijn om in het leven te blijven, verzoeken ze een subsidie te willen verleenen. Gaan de gemeenten daarin voor, dan zullen Ged. Staten daarin volgen. Voorzitter. In een vorige vergadering is een dergelijk verzoek afgewezen en Burg en Weth. hebben geen reden te vermoeden dat de raad op dit besluit thans zal terugkomen. In verband hiermede kan ik de heeren wel mededeelen dat de Burge meester van Almkerk toch pogingen in het werk wil stellen om subsidie te gaan geven, opdat dan ook Ged. Staten subsidie geven. Maar ik blijf geheel buiten die zaak. Wordt besloten afwijzend op het verzoek te beschikken. 4. Af- en overschrijvingen. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 5. Electriciteitsvoorzieningen. Voorzitter. Van de PN E.M zijn omtrent overname van het G.E.B. geen nadere voorstellen. Wel hebben we een onderhoud gehad en naar aanleiding daarvan stellen Burg. en Weth. voor in beginsel te besluiten tot verkoop van het G.E.B, aan de P.N E M. over te gaan en wel voor de som van f 22.500, onder voorwaarde dat de ingezetenen de stroom dan voor 45 ct. per K.W.U. krijgen. Nu moeten wij 60 ct. rekenen en de mogelijkheid bestaat dat de P.N.E.M. een volgend jaar maar 40 ct. meer zal rekenen. Groote slroomafnemers kunnen onder zekere voorwaarden zelfs 25 ct. bedingen. Voor de afnemers zal overgave dus een belangrijk voordeel geven. De gemeente moet nu jaarlijks f 10045 voor het G.E.B. betalen en als het over is gegeven za! voor rente en af lossing nog f 8920 betaald moeten worden. Volgens de laatste begrooting had het bedrijf een verlies van f 7323 50. Daar komt dan nog f 3800 voor rente en aflossing bij en wordt dan alzoo f 11123.50, dat moet betaald worden. Geven wij het bedrijf over, dan is de gemeente over 35 jaar van de schuld af, maar dan is men ook het bedrijf kwijt. Geeft men het bedrijf niet over, dan beloopt men de kans dat we geregeld verlies lijden en de inwoners blijven 60 ct. der K.W U. betalen terwijl ze anders maar 45 ct. behoeven te betalen. Stroom voor eigen gebruik, b.v. voor de straatverlichting enz., daarover zou nog te onderhandelen zijn. Middelkoop, Zijn die gegevens allen schriftelijk gegeven of berust dit alles maar op mondelinge mededeelingen. Voorzitter. Alleen maar op monde linge mededeelingen. 't Is alles maar te goedertrouw besproken. Ingezonden Mededeelingen. Mijntiardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Middelkoop. De ervaringen die wij hebben opgedaan met de P.N.E.M. nopen ons om zeer voorzichtig te zijn en daarom geef ik in overweging alleen op schriftelijke stukken in te gaan. Ik ben voor overgave van het bedrijf, maar wij moeten beslagen ten ijs komen. Voorzitter. Daar is heel veel voor te zeggen. Men kan echter wel in beginsel besluiten en dan kan over 14 dagen, wanneer de zaak schriftelijk is behan deld, een definitief besluit worden ge nomen. De P.N.E M. zal daar ook wel geen bezwaar tegen hebben. Middelkoop. Het is gewenscht, dat men dan de juiste cijfers eens hoort. Nu is er geregeld een reuzen tekort, dat weten we wel. A. v. d. Pluijm. Daar is alles voor te zeggen om zoo te handelen. Voorzitter. De heeren moeten wel in aanmerking nemen, dat het nu geen voorstel van de P.N.E.M. is. Middelkoop. Ik kan voorloopig mee gaan om het bedrijf te verkoopen mits de condities aannemelijk zijn. Voorzitter. De prijs van 45 ct. zal niet altijd zijn te handhaven, dat hangt af van den prijs der steenkolen. Met algemeene stemmen wordt in beginsel besloten hetx bedrijf aan de P.N.E.M. voor een bedrag van f 22.500 over te geven. 6. Verordeningen tot heffing en in vordering van weggeld. Voorzitter. Op het electriciteiisbedrijf rust een schuld van f 110.000, waar voor jaarlijks rente en aflossing moet worden betaald. Zoo de gemeente er thans voorstaat kan dat bedrag niet worden betaald zonder dat er andere, meerdere inkomsten zijn en daarom stellen Burg. en Weth. voor tot invoe ring van een verordening tot heffing van weggeld over te gaan. Wij stellen voor 3 °/0 te heffen op de ongebouwde en van 4—6 op de gebouwde eigen dommen. Volgens een globale schat ting zal die belasting dan f 2481 36 opbrengen. Men kan echter met dit besluit ge voegelijk wachten totdat het definitief besluit van overgave van het G.E.B. is genomen. Het publiek zal dan wel een kleine belasting te betalen hebben, maar daar staat tegenover dat ze nu een tamelijk hoogen prijs voor het licht betalen, 60 cent en dan maar 45 cent."Dat is een mooie compensatie die daartegen over staat. Middelkoop Wij kunnen gevoegelijk tot een volgende vergadering hiermee wachten. Daar kan geen enkel bezwaar tegen zijn. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Middelkoop. Met de schouwvoering is men thans wel een beetje laat begonnen. De doorvloeiïng van het water wordt door het vuil te veel belemmerd. Wethouder v. d. Pluijm zegt dat het gewoon als andere jaren is gedaan. Voorzitter. Dat vuil komt dikwijls ineens geweldig opzetten en waar de schouwvoering 14 dagen van tevoren wordt aangezegd zit rnen er dan mee te kijken Van Drunen. Men moet vier maal per jaar schouw laten voeren. Voorzitter. Dat is vroeger geweest, maar daar is men van teruggekomen. Van Drunen. De schouwvoering heeft nu vier weken te laat plaats. Het geVolg daarvan is dat er nu te veel van dat vuil in de hoeken blijft zitten. Middelkoop. Het moet zeker niet later dan op het laatst van Mei ge beuren. Alles zou met de besteding samen kunnen gaan. A. v. d. Pluijm. Met driemaal per jaar te laten schouwvoeren kan men wel eens vast komen te zitten. Voorzitter. Dat vuil kan soms ge weldig vlug komen. Bij een zwakken winter heeft men er meer last van dan bij een strengen winter. Van Dijk. Zou het niet beter en voor de gemeente voordeeliger zijn, dat men een man geregeld daaraan laat werken. Middelkoop. Dat haalt niets uit want dan zal het veel te lang duren. Voorzitter. Voor een paar centen krijgt men niemand die veel en goed werk verricht. Daar komt nog bij dat het dan zal voorkomen dat een gedeelte van de gemeente een geheele zomer met vuil water zit te kijken. Van Drunen. Hoe dikwijls wordt er versch water in gelaten. Voorzitter. Geregeld Van Drunen. Het water is nu anders dood. Middelkoop. Het water is nu juist een paar maal flink doorgespoeld. Voorzitter. Ik zal hem erop attent maken dat zoodra het water stilstaat, hij het moet laten doorspoelen. Van der Koppel. Men moet ze boeten geven als ze te laat klaar zijn, dat helpt wel. Dat zien we wel bij de polder. Wordt besloten om driemaal per jaar te laten schouwen. Berm. Voor drie weken geleden heeft hier een paardenspel gestaan van Althoff Daar is op zichzelf niets tegen, die menschen moeten ook wat verdienen, moeten ook zien dat ze door de wereld komen, maar men moet zorgen dat ze een andere plaats krijgen. Nu stonden ze met die wagens en tenten vlak voor de school en nu hebben de kinderen veel te veel ge zien wat ze niet behoeven te zien. Daarbij kwam nog dat die weg daar een geheelen dag vol paardens.... lag. Vqprzitter. De bedoeling is het niet geweest om ze daar te laten staan maar dat is gekomen omdat we iemand hier uit de gemeente dan ook wat konden laten verdienen. Maar er zal zorg voor gedragen worden dat zoo iets niet meer voorkomt. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. EETHEN. Openbare vergadering van den raad der gemeente Eethen, gehouden op Vrijdag 25 juni 1926 des voormiddags 9 uur (oude tijd). Voorzitter Edelachtb. heer D. F. Brune. Secretaris D. A. van der Schans. Aanwezig zijn alle leden. 1. Ingekomen stukken. a. Burg. en Weth. bieden den raad aan het uitvoerig en beredeneerd ver slag van den toestand der gemeente over 1925. Wordt voor de leden ter inzage gelegd. b. Ben besluit van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raads besluit tot het aangaan eener geld- leening groot f2200 a 5 pCt. tegen pari-koers bij de Coöperatieve Boeren leenbank te Meeuwen. Wordt voor kennisgeving aange nomen. c. Een bericht van Ged. Staten waarbij de beslissing wordt verdaagd op het besluit tot het in gebruik geven van de bermen der gemeente wegen aan het Waterschap van Genderen. Wordt voor kennisgeving aange nomen. d Een besluit van datzelfde College houdende goedkeuring der rekening over 1924. Wordt voor kennisgeving aange- nomen. e. Een schrijven van de afdeeling Drongelen der Vereeniging het Groene Kruis houdende verzoek om een sub sidie groot f300 Wordt ter fine van advies in handen gesteld van Burg. en Weth. f. Een schrijven van het bestuur der R K. Handelsschool te Tilburg houdende verzoek om subsidie. Hierop wordt afwijzend beschikt. AAN DE ORDE 2. Subsidie herstel toren te Heesbeen De Voorzitter zegt dat in de vorige vergadering is besloten aan het kerk bestuur der Ned. Herv. Gemeente te Heesbeen te berichten dat alleen dan een voorstel tot het verleenen van subsidie in overweging zou worden genomen indien ook gepoogd werd subsidie van het Rijk te verkrijgen. Hieraan is door het kerkbestuur vol daan, doch op Rijkssubsidie valt niet te rekenen. De Voorzitter stelt namens Burg. en Weth voor een subsidie a f 350 te verleenen mits het kerkbestuur het eigendomsrecht van den toren erkent. Deze subsidie kan dan echter eerst in 1927 verleend worden, aange zien op de begrooting voor 1926 geen gelden meer beschikbaar zijn. De heer van Buuren merkt op dat het herstel van der. toren, indien eenigszins mogelijk, niet uitgesteld moet worden, aangezien de kosten dan ook stijgen. Verder vraagt hij of het kerkbestuur ook het uurwerk over neemt, waarop de Voorzitter toestem mend antwoordt. De gemeente behoudt echter het recht om bij brand de klok te luiden en bij feestelijkheden van den -toren te vlaggen. De heer Smits zou alle torens in de gemeente voor rekening der gemeente willen onderhouden. De Voorzitter merkt op dat men daarbij direct op moeilijkheden zou stuiten en noemt als voorbeeld den toren te Genderen, welke men als eigendom der gemeente beschouwt. Na nog eenige discussie wordt het voorstel, om de gevraagde subsidie te verleenen, in stemming gebracht en aangenomen met 6 tegen 1 stem. Tegen stemden de heer Vos. 3. Met algemeene stemmen wordt besloten de begrootingen voor 1925 en 1926 te wijzigen zooals door Burg. en Weth. wordt voorgesteld. 4. Ontslag mej H. S Zonneveld De Voorzitter leest voor een schrijven van mej. H. S. Zonneveld te Heusden, waarin zij wegens vertrek eervol ont slag vraagt als onderwijzeres in de nutitge handwerken aan de O. L. School te Heesbeen. - Met algemeene stemmen wordt be sloten het gevraagde eervol ontslag te verleenen, zulks met ingang van 1 Juli 1926. 5. Benoeming onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. School te Heesbeen. De Voorzitter deelt mede dat, zoo dra het verzoek om ontslag van mej. Zonneveld is ingekomen, naar de vacant komende betrekking heeft ge solliciteerd de dochter van het hoofd der school te Heesbeen, mej. M. A. de Roon. Spreker deelt mede dat bij de sollicitatie is overgelegd de akte van bekwaamheid en tevens dat de Inspecteur van het Lager Onderwijs zich met de benoeming kan vereenigen. Hij stelt daarom namens Burg. en Weth. voor, met ingang van 1 Juli 1926 te benoemen tot onderwijzeres in de nuttigen handwerken mej. M. A. de Roon te Heesbeen. Dienovereenkomstig wordt met alge meene stemmen besloten. 6. De Voorzitter deelt mede dat G. Versteeg te Eethen heelt aange vraagd een strook grond, gelegen tusschen zijn land en den openbaren weg, van de gemeente te mogen koopen. De Voorzitter stelt namens Burg. en Weth. voor in beginsel tot dezen verkoop te besluiten en tot schatters voor bedoelden grond te benoemen de heeren G. J. W. Bran derhorst, J. Burghout en R. Staal. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. 7. Burg. en Weth. bieden den raad aan het kohier der Straatbelasting voor het dienstjaar 1926/27, hetwelk - is geraamd op een bedrag van f 1547.11. Met algemeene stemmen wordt het kohier op dit bedrag vastgesteld. 8. Vaststelling formuliergebed. De Voorzitter leest voor een ont- werp-foimuliergebed en vraagt of de leden er zich mede kunnen vereenigen dit ongewijzigd vast te stellen. De heer van Buuren stelt voor hiermede te wachten tot de volgende vergadering. Dit voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met algemeene stemmen. 9. Rondvraag. De heer Vos vraagt of het niet gewenscht is, om de speelplaats bij de O. L. School te Babiloniënbroek een' heining te plaatsen, daar het steeds toenemende verkeer ter plaatse gevaar oplevert voor de spelende kinderen. De Voorzitter zegt dat voor dit werk geen gelden op de begrooting beschikbaar zijn en verzoekt den heer Vos dit voorstel bij de behandeling der begrooting voor 1927 nogmaals ter sprake te brengen, waarop deze toestemmend antwoordt. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de openbare vergade ring en gaat de raad over in geheime zitting. MADE EN DRIMMELEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 26 Juni des voormiddags ten 9 uur. Voorzitter Edelachtb. heer v. Gils. Ongeveer kwart over negen uur opent de voorzitter de vergadering afwezig de heeren Stijnis, Diepstraten en Norbart, De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Mededeelingen. a. De Voorzitter deelt mede dat door Burg. en Weth. bij den gemeente ontvanger de kas is opgemaakt. Daar uit is gebleken dat de inkomsten heb ben bedragen f2l8 661,66, de uitgaven f 208,754,23'zoodat er een goed slot is van 1 9907,42,/2- Van dit bedrag was f 607.15'/2 in kas van den ont vanger en de rest op de Giro gestort. 2. Vaststelling vergoeding art. 101 L. O. 1920 aan de besturen der bij zondere scholen over 1924. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor f5.15 toe te kennen per leerling. Dat is dan wat de leerlingen op de openbare school kosten. Aan de R K. Jongensschool moet dan een bedrag van f 767,13'/2 worden uitgekeerd, aan de R K. Meisjesschool f 1596,91 en aan de Christelijke school te Drimmelen f 172,25. Van der Sluijs. Het is niei te doen voor de Bijzondere Scholen om rond te komen en ik geloof ook niet dat er op weinig plaatsen minder zal worden gegeveven dan hier. Voorzitter. Overal begint men al minder te geven. Een vorig jaar was dat bedrag hier f 4.50 en nu is het f 5 15. Maar hoe minder dat we moe ten geven, hoe voordeeliger het voor de gemeente is. Conform het voorstel van B. enW. wordt besloten. 3. Voorstel tot intrekking der kee tenverordening. De Voorzitter deelt mede dat Ged.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2