t UIROL ViscbTerkoop. HTDHWERK. ine Kinderen ftif Staten hebben opgemerkt dat deze verordening van rechtswege is komen te vervallen daarom stellen wij voor deze in te trekken. Daartoe wordt besloten. 4. Wijziging Bouwverordening. De Voorzitter zegt dat het de be doeling is dat alle bouwverordeningen van gemeenten aangesloten bij de Waterleiding Maatschappij West Noord brabant unitorm worden. Door den Voorzitter wordt de ver ordening voorgelezen Van Beek. Om zoo direct een ver ordening goed te keuren kan ik niet Ik zou deze eerst eens graag willen inzien. Voorzitter. De verordening moet zoo worden vastgesteld ingevolge de Con cessie-voorwaarden. Van Beek. Als dat zoo -moet dan behoeft men ons niets meer te vragen. Moeten wij de verordening vast stellen. dan kan ik dat niet op die manier. Van der Sluis. Leest de Voorzitter dan niet duidelijk. Van Beek. Voor mij niet. Van der Sluis. Nou, voor mij ook niet. Voorzitter. Ik lees wel wat vlug. maar anders zit ik hier vanmiddag om drie uur nog te lezen. Nu vijf jaar, dat is gezegd toen wij besloten hebben om aan te sluiten, moest in de verordening een artikel komen, dat nieuw te bouwen huizen verplicht werden bij de Waterleiding aan te sluiten. Dat is toen reeds goed gevonden. Acht dagen van te voren wordt de vergadering uitgeschreven en dan is u toch verplicht om de stukken eens te komen inzien. Van Beek. Hoe lang heb ik niet op het bordes gestaan om op u te wach ten. Ik had u graag gesproken. Het valt niet altijd mee. Voorzitter. Toen had ik juist bezoek Maar in acht dagen kan men toch wel eens komen kijken. Van der Sluis. Men kan even van te voren opbellen Van Beek. Het was afgesproken, da ik zou komen. Voorzitter. De stukken liggen acht dagen ter visie. Als ze dan nog uit gesteld moeten worden, komen we nooit klaar. Van Beek. Wat mij betreft blijf ik er bij dat ik de verordening eerst eens gaarne zou hebben ingezien. Segeren Azn. De menschen die niet aan die verordening voldoen zijn die strafbaar. Voorzitter. U moet goed begrijpen, dat hij die goed water heeft niet tot aansluiting wordt verplicht. Alleen zij maar die slecht drinkwater hebben. Segeren Azn. Het moet en zal zoo wel komen. Van der Sluis Al die bepalingen zijn gemaakt toen wij tot aansluiting hebben besloten. Voorzitter. Het is gewoon een uit vloeisel van een vroeger genomen besluit. Er is een commissie van onder zoek over het water Segeren Azn In Drimmelen hebben ze beroerd water. Van der Sluis. Wie goed drinkwater heeft, zal niet verplicht worden om aan te sluiten. Segeren Azn. We weten hoe dat het met die commissies gaat. Voorzitter. Daar is beroep op. Ik wil er niet op aandringen om deze verordening goed .te keuren. Alleen vind ik het maar jammer, dat een verordening die 8 dagen ter visie heeft gelegen, nog eens moet worden uit gesteld. Ligtvoet. Op vele plaatsen is het hard noodig dat bij de waterleiding wordt aangesloten. Van Beek. Ik had die wijzigingen gaarne eerst even in gezien. Voorzitter. Had gisteren, toen u hier stond te wachten, die even ter inzage gevraagd. Van der Sluis. Leest u ze dan nog eens voor maar dan wat langzamer. Van Beek. Voor mij is dat niet noo dig, ik heb m'n hersens ook nog bij me. Van der Reijdt. Toch is het goed als dit nog eens even wordt gedaan. Door den Voorzitter wordt daaraan gevolg gegeven. Segeren Azn. De bakkers en café's moeten dus aansluiten. Voor café's is het wel goed dan weet je wat er bijkomt. Van der Sluis. De meeste menschen zullen voor die grijpstuiver niet van goed water willen verstoken blijven. Van der Reijdt. Het is nogal duur. Van der Sluis. Hoe meer aanslui tingen er komen, hoe goedkooper dat het wordt. Segeren Azn. f 40 per jaar noem je dat een grijpstuiver. Van der Reijdt. Het is ongeveer eens zoo duur als bij andere maatschappijen. Voorzitter. Men betaalt naar de huurwaarde. Daarna wordt de verordening goed-, gekeurd. 6. Aangaan van een geldleening voor de Havenwerken. Voorzitter. De havenwerken hebben igezonden Mededeelingen. =1 handelt men de roode smettende plekken met f 2500-ekost en omdat het buiten- gewonfyerken zijn, stellen Burg. en Weth. \)r daarvoor een geldleening aan te &n. Wij hebben al de con dities voteene onderhandsche leening aangevracj af te lossen binnen 20 jaar. Van der,luis. De haven brengt on geveer f ho per jaar op, dus een mooie bronan inkomsten en daarom zou ik voor0o iets niet gaan leenen. Voorzitter.)at kan. niet, 't zou te erg drukken. Van der Reit, Het betreft hier ook geen kwestie \n onderhoud. Over 25 jaar zai misscen^van dat werk nog geprofiteerd weien. Van der Slut Dan is een leening van 10 jaar irieder geval lang ge noeg. De haven rengt f 1000 per jaar op, dan kan meitoch wel f 250 af lossen. Voorzitter, 't Is »aar doen om de belasting zoo laag l0gelijk te houden. Van der Sluis. Zo km men alles wel op de toekomst schuiven. Voorzitter. Dat niet, naar men kan alles toch niet door het tgenwoordige geslacht laten betalen. Lar profiteeren ze er ook van en dan m«;en ze er ook het hunne wel toe bijdoen. Besloten wordt een olerhandsche geldleening aan te gaanjroot f 3000 af te lossen in 10 jaar. 8. Adres om subsidie oor de R.K. Hanaelshoogeschool te Tburg. Voorzitter. Burg. en Teth. stellen voor daaraan vooralsnog geen sub sidie te verleenen. 9, Schrijven van de Hvenmeester betreffende art. 5 der verrdening op de havengeiden. Voorzitter. Naar aanleidhg van het in de vorige vergadering lesprokene, hebben wij aan den packer van de Haven geschreven en die sthrijft terug dat hij geen enkele tern aanwezig acht om schepen die bij vai Beek aan de werf komen, vrijstelling ian haven geld te verleenen. De Voorzitter zegt dat hj het vol gens de verordening ook niet behoeft te doen. De heer v. d. Sluis zegt dat de raad zich ook op een hellend vlak zou gaan begeven want met even veel recht kan dan v. Iersel en Blijlevens ook komen Als men den een ontheft, kan men den ander niet gaan laten betalen. Voorzitter. Het was ook geenszins de bedoeling om het voor van Bee alleen te doen. Van Beek. Daar wilde ik ook juist HEUSDEN. Openbare Raadsvergadering v. 28 Juni. Met den Voorzitter waren alle leden anwezig. I. De notulen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. II. Ingekomen waren: le Proces verbaal van kasopneming op 28 Juni bij den Gemeente-Ontvanger en bij den Administrateur van het Vleeschkeu- ringsbedrijf, waarbij als naar gewoonte bleek, dat alles klopte; 2e Brief van Ged. Staten meldende ontvangst der in de vorige vergadering gewijzigde ver ordeningen; 3e Schrijven van den heer Straver, houdende aanneming zijner benoeming tot Hoofd der School voor Mulo; 4e Jaarverslag der Commissie tot Wering van Schoolverzuim, waar uit o.a. bleek, dat slechts 5 keer be hoefde te worden vergaderd; 5e Goed-^ keuring van Ged. Staten der regeling, getroffen met de gemeente Herpt, be treffende toelating van leerlingen uit die plaats op de Openbare School te Hcusden. III. Verzoekschrift van het Curato rium der R. K. Leergangen te Tilburg om subsidie voor de op te richten Han- delshoogeschool. De Voorzitter las het request voor en stelde voor afwijzend te besluiten, wat geschiedde. IV. Verzoekschrift van Gebrs. Van Wijk te Gendercn om subsidie voor de Autobusonderneming „Onze Dienst" De Voorzitter zeide, dat het stuk niet was gezegeld, waarom hij het niet in behandeling nam, doch deed hooren, dat hij in ieder geval tegen subsidie- verleening was, wat blijkbaar ook hel gevoelen der Raadsleden was. V. Voorstel van B. en W. tot vast stelling eener verordening op het inne men van staanplaatsen door autobus sen. Zonder schriftelijke vergunning van B. en W. mogen bussen op den openbaren weg geen standplaats inne men. De Voorzitter deelde mede, dat het 2e lid van art. I speciaal -gemaakt was met het oog op de veiligheid van 't verkeer en vooral om de „wilde dien- s:en" tegen te gaan: Bij feestelijke ge- hgenheden en telkens, wanneer het roodig nTocht blijken behouden B. en V. de macht om toestemming te geven v)or ritten buiten de dienstregeling om. Cok zei de Voorzitter voornemens te zjn, vooral met het oog op den onder- vmden last aan het stadhuis als staan- liaats aan te wijzen de Vischmarkt. Soppen in de stad voor toevallig op- emen en uitlaten van passagiers zal iiet worden geweerd. Het lid Ruitinga maakte bezwaar te- gn de Vischmarkt als staanplaats met bt oog op de straten, die daarheen jegang verleenen, als zijnde te nauw f te hellend en vond het Burchtplein ;eschikter, waarmede de leden De laan en De Mol alsmede de Voorzitter iet niet geheel eens waren, omdat de Vischmarkt een centrum is en de weg haar het Burchtplein des winters niet altijd in goede conditie verkeert. Ook op wijzen. Segeren Az. Die verordening is een kwam hethet lid De Haan dan nog ge- beetje oud. Die was al lang zoo vast- wenschter voor te stoppen bij 't stad- gesteld toen er nog geen spheepswer ven waren. Van der Sluis. Men zou ook nie gerechtigd zijn om de pachters den zelfden prijs te laten betalen. Wordt de Haven opnieuw verpach dan kan met dat alles rekening wc den gehouden, maar dau zou ik fct nog alleen maar doen bij nieuwboiw en niet bij reparaties van kleinen cn vang. Van Beek met zijn goedko'pe arbeidskrachten hier en die zelf rus achtig hard meewerkt, zal var de Hollandsche werven geen concurrntie hebben. Zou men bij reparatie al vrijsteling van havengeld geven, dan zoumen eens zien hoe spoedig er misbruk van zou worden gemaakt. Ze haddei een reparatie van 50 cent en haddei dan vrij ligplaats. Segeren Azn. ja, dat is o« zoo, buiten zouden ze maar gauw eet moer los draaien om z g. reparatie te lebben. Van der Reijdt. Nu is er nies aan te doen, maar later, als de termih is af- geloopen, dan kan een en ander nog eens flink onder de oogen worden gezien. Van der Sluis. Tegen die tijd kan met van Beek eens overleg gepleegd worden. Van Beek. Hoe lang loopt die ver pachting nog. Voorzitter. Dat zal nu neg vier jaar zijn. Van der Reijdt. Dan zou er een commissie kunnen worden benoemd, waarin ook schippers zitting hebben, die de zaken van te voren goed onder de oogen zien. 9. Adres van de Commissie van Bij stand voor schippers-schoolkinderen. Voorzitter. Ik stel voor, omdat het over personen gaat, dit in gesloten zit ting te behandelen. Ligtvoet. Waar ik u over geschreven ïeb, zal zeker ook het best zijn om daarover in geheime vergadering te spreken. Voorzitter. Dat is het beste. Het is zoo persoonlijk. Daarna gaat de raad over in geheim 35 zou bedragen, comité. huis en daar een wachtlokaal in te richten. De Voorzitter had daar wel eenigszins ooren nhar-en zeide overwe ging toe, waarpa de verordening werd goedgekeurd met alg. stemmen. VI. Voorstel tot wijziging der alge- meene politieverordening. Naar aanlei ding van ingekomen klachten over schade van niet-uitvliegend pluimge dierte en het verontreinigen van het spoelwater in den Demert werd voor gesteld te verbieden het laten losloo- pen of laten zwemmen van genoemd gevogelte op andere plaatsen dan door B. en W. daarvoor werden aangewezen. Eenden zullen b.v. mogen worden toe gelaten in een daarvoor afgerasterd gedeelte van 't water, om het houden niet geheel onmogelijk te maken. Con form het voorstel van B. en W. werd het voorstel aangenomen. VII. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening voor school- bouw. De Voorzitter schatte de totaal- kosten voor schoolbouw, honorarium voor architect en opzichter op een be drag van 35000 en stelde voor die som te leenen van de Godshuizen tegen 4V2 pCt., met een jaarlijksche aflossing van 1000, terwijl de Gemeente tevens betaalt 'tie onkosten komende op die leening. De kosten voor de schoolmeu- belen etc. zouden dan bestreden kun- Yien worden uit de gewone middelen. Het lid De Mol stelde voor te begin nen met den verkoop der in het bezit zijnde effecten, waartegen de Voorz. meerdere klemmende bezwaren in bracht. De leden De Haan en Ruitinga werden door die argumenten niet over tuigd en stelden er anderen tegenover, doch na eenige discussie legde men zich neer bij het voorstel van B. en W. VIII. Voorstel van B. en W. tot ver zekering van het stadhuis tegen storm schade. De Voorzitter zeide bij de ver- eeniging van Nederl. Gemeenten te lum pen assureeren voor 0,20 per 1000 en vond het onverantwoordelijk het niet te doen, daar de premie voor 't stadhuis met inbegrip van carillon en uurwerk bij verzekering tegen 175000 slechts Het lid De Haan vroeg, of die som niet wat hoog was en of niet tegen lager bedrag kon worden verzekerd. De Voorzitter legde uit, waarom het voordeeliger was, te verze keren tegen hetzelfde bedrag als dat der brandassurantie cn tevens, dat vol gens de hem bekende gegevens de in nerlijke waarde van het belang werke lijk gerust op 175000 kon worden ge houden. Het lid Schmiehuisen stelde voor ook de nieuwe school in de ver zekering op te doen nemen, waarna het lid Ruitinga voorstelde alle gemeente- gebouwen te laten assureeren. In om vraag gebracht werd dit laatste voor stel aangenomen. IX. Voorstel van B. en W. tot het sluiten eener deposito-overeenkomst met de bank voor Nederl. Gemeenten en de bestaande overeenkomst te doen annuleeren. Na uiteenzetting van den Voorz, waarom zulks noodig was, hechtte men ook hieraan zijn goedkeu ring. X. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der Gemeentebegrooting dienst 1925. De Voorzitter verraste den Raad met de mededeeling, dat het ditmaal niet gold posten van uitgaven bij te schrijven, doch van inkomsten die vroe ger niet afzonderlijk op de begrooting behoefden te worden vermeld. Het totaal der bijschrijving bedroeg ruim 807. Hierbij was o.a. 173 als batig slot van de vleeschkeuringsdienst en dit gaf den Voorz. aanleiding le zeg gen, dat hij zich er over verheugde, dat men er indertijd niet toe overgegaan was, de keurloonen te verlagen, wal hij ampel verduidelijkte. XI. Mededeeling van den Voorz. dat was ingekomen de begrooting van de Gezondheidscommissie voor 1927, waarin de gemeente was aangeslagen voor 98,50 en de rekeningen dier Commissie over 1925, in welk jaar de gemeente had bijgedragen 100,35. Hiermede was men aan 't einde der agenda, waarna niemand het woord meer verlangend de zitting werd opge heven. BINNENLAND. te maken. Men meldt uit Onstwedde: Op den Onstwedderweg viel eet» 2 jarig kind uit een mandje achter op een fiets, waarmee door vrouw L. naar Stadskanaal zou worden gereden. Bij aankomst daar was demand ledig.De vrouw reed terug en vond het kind gelukkig ongedeerd terug op den weg. In het overstromingsgebied aan Oder Elbe blijft de toestand nog zeer reigend. Van de Midden-Elbe komt bericht, dat het water een weinig be gint te vallen. President Hindenburg heeft voor de slachtoffers 200 000 Mark geschonken. De vrouw die bij Duisburg twee irinderen heeft vermoord, is gevangen genomen. Het is de 19 jarige Kathe Hagedorn die met de kinderen in het zelfde huis woonde en op den ochtend van den misdaad met hen was gaan wandelen. Zij is gisteren te Geldern gepakt, toen zij een chauffeur van een huurauto niet wilde betalen. Te Duis burg, waarheen zij vannacht is ver voerd, heeft zij den misdaad bekend en verklaard dat zij er toe gekomen is door het lezen van verkeerde boeken. In de mijn Brassert bij Gelzen- krichen zijn vier mijnwerkers bij een nstorting bedolven. Na urenlang ber gingswerk zijn drie lijken gevonden. Omtrent het doodelijk ongeluk nabij Quatre Bras onder de gemeente Berkel Enschot vernemen we nog, dat de 50 jarige mej. J. uit'den Bosch Zaterdagavond in de richting van den 3osch reed midden op den straatweg ter linkerzijde van enkele karren met bazaltblokken beladen,welke een zelfde richting gingen. Van den anderen kant kwamen enkele auto's aanrijden, zoo dat mej. J. op een gegeven oogenblik tusschen een auto en een bazaltkar reed. juist op dat moment raakte zij haar stuur kwijt, doordat ze In een hoopje grint reed, zoodat ze onder de bazaltkar gleed welke haar met de zware vracht overreed, zoodat ze on- middelijk dood was. Het lijk is naar den Bosch overgebracht. De visscherij-inspectie slelt po gingen in het werk onze rivieren weer met elft te bevolken. Tot dit doel wor den elft-eieren te Angers, in Frankrijk vergaard en per vliegtuig van de Kon Luchtvaart-Mij. naar Nederland gezon den. De verzending per vliegtuig is n. l.de eenige, waarbij de eieren niet te lijden hebben. De eerste zending van vele millioe nen eieren is op Waalhaven aange komen en terstond doorgegaan naar Maastricht, waar ze in de Maas ge poot zullen worden. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, mr. J. Kan, heeft gisteren aari boord van het inspectie vaartuig der visscherijen van Dordrecht uit een tocht gemaakt naar Woudrichem het Hollandsch Diep, enz. om de vis scherijen in oogenschouw te riemen RECHTSZAKEN. Verdwijning van den makelaar Busch. De Hooge Raad heeft gisteren ver worpen het cassatieberoep van H. M te Amsterdam, veroordeeld in eerste instantie door de rechtbank aldaar tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van 8 maanden voorloopig hechtenis en in hooger beroep door het gerechtsho aldaar tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van een half jaar voorloopige hechtenis, wegens mishandeling den dood ten gevolge hebbenden diefstal. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Raadsvergadering SprangCapelle. Mijnheer de Redacteur. Mag ik eene kleine plaatsruimte verzoeken in Uw blad naar aanleiding van het door mij gesprokene in het laatste gedeelte der raadsvergadering van Sprang-Capelle Hierin heeft het ,zetduiveltje" mij parten gespeeld. Het raadsverslag vermeldt dat de 2'/2 pCt Engelsche consols vóór den Trans vaalschen oorlog 14 pCt. noteerden Ik heb evenwel gezegd en geschreven 114 pCt. Ik wenschte tegenover fond senhouders van mijn leeftijd geen be lachelijk figuur te slaan, reden waarom ik dit nog even wenschte mede te deelen. Dankend voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend, UEd. D. Dienaar. A. M. VERHEIJDEN Azn Raadslid. GEMENGD NIEUWS. De Tsjecho-Siowaksche vlieger kapitein Stanowsky is gister te Stock holm aangekomen. Hij is hartelijk ver welkomd dóór Zweedsche vliegers en door de pers. Van Stockholm gaat hij naar Helsingfors en vandaar naar St. Petersburg, om een reis om de wereld ADVERTENTIëN. ONDERTROUWD Herman Mink© en 6orry dansen. Waalwijk, Mr.v.Coothstraat49 Laren, Veldhuijzenlaan 10. Huwelijksvoltrekking 20 Juli in de parochiekerk te Laren. 36692 Receptie 20 Juli 3—4 uur. (Eenige kennisgeving.) Agenten gevraagd. Voor alle plaatsen in de Langstraat worden soliede per* sonen als Agent gevraagd voor een sedert meer dan zestig jaren bestaande Blnnenlandsche Brandverzekering. Zeer ge* schikt voor H.H. Agenten van Volksverzekering, aangezien de Maatschappij ook kleine inboe- dels verzekert. Hooge jaarlijks terugkeerende provisie. Brieven onder No. der adv» a. h. Bur. v. d. Blad. 36696 Donderdagmorgen van 9-12 uur Vischverkoop in de Manege, achter het Raadhuis. Aanvoer van33002 Schelviscb, Kabeljouw, Tong, Tarbot en Schol, Agent gevraagd. Voor WAALWIJK en Om* streken wordt een solied persoon gezocht als Agent voor een ka pitaalkrachtige Maatschappij van Levensverzekering met zeer concurreerende afdeeling maand - en weekpremie-tarie- ven.-Hooge provisie en Incasso- loon. Brieven onder No. der adv. a. h. Bur. v. d. Blad. 36697 WIJ LEGGEN ONS S P C C i 3 3 1 toe op Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 3