SE ECHO tiH HET ZülütN No. 52. WOENSDAG 30 JUNI 192G. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 29 Juni 1926 Voor het Instrumenten-fonds der Harmonie „St. Crispljn Vorig bedrag f 35.75 Van een muziek-belangstellende f 1. Gecollecteerd op een feestge- gelegenheid alhier, voor de instrumentale kunst f 1.44 W. T. Z., Waalwijk flO.— Directie en personeel der Witte Bioscoop, vereenigd op het Zilveren Bruilofstfeest van den heer Schellekens, Con- gierge van den R.K. Gilden bond, voor onze kranige Harmonie gecollecteerd f 14.50 Mej. Lola Smelt alhier legde te 's Bosch met gunstig gevolg het eind examen Gymnasium A af aan het St. Maria-Lyceum, aldaar. Aan het St. Willebrordus-College te Katwijk slaagde voor 't eindexamen Gymnasium A, de heer Fl. Timmermans alhier. Bij het te Dordrecht gehouden examen kantoor stenograaf van het Inst. Pont slaagde Mej. M. J. van Tilburg te Kaatsheuvel. Geslaagde genoot hare opleiding bij de Zusters van het Theresiagesticht te Waalwijk. Mej. Anna Hens alhier,leerlingeop Mariënburg te 's Bosch slaagde dezer dagen voor het examen onderwijzeres tevens ook voor nuttige handwerken. De nieuwe Wethouder. Zooals wij kort na 't afdrukken van ons vorig nummer bulletineerden, heeft de heer Willem Eibers de benoeming tot wethouder aangenomen. De nieuwe wethouder werd geboren te Loonopzan4 (Loonsch Hoekje) den 12 Februari 1879, was op zeer jeug diger. leeftijd ouderloos en werd van toen af bij z'n familie te Waalwijk opgevoed. Aanvankelijk voor de schoenmakerij bestemd, muntte hij uit als coupeur, waarin z'n lessen zeer op prijs werden gesteld en waardoor hij talrijke malen bij tentoonstellingen en wedstrijden als jury-lid fungeerde. Na op verschillende der eerste fabrie ken werkzaam te zijn geweest, richtte hij met den heer M. Bergmans eene schoenfabriek op, om na eenige jaren deze geheel aan laatstgenoemden over te laten en met z'n broers op te treden als directeur der toen opgerichte N.V. Lederfabriek „de Kroon" alhier, terwijl hij voor zichzelf de vertegenwoordiging der bekende firma Levenbach, in over- leders te Amsterdam, in handen hield. De heer Eibers heeft zich als zaken man van meet af opgewerkt en heeft zich door eigen willen en streven een prachtige plaats veroverd hij is in den waren zin des woords een self made man. De nieuwe wethouder is 0. m. lid der commissie van licht^ en water bedrijven, vice-voorzitter der R.K. Kies vereniging, voorzitter en lid van tal van vereenigingen op verschillend terrein en was lid van 't. comité ter reinen der tentoonstelling 1925. Moge hij als wethouder, door krachtig werken en kalm overleg blijken te zijn de rechte man op de rechte plaats en onze vooruitstrevende gemeente mede weten te leiden in die banen, die voor hare ontwikkeling noodig zijn. Met deze hoop en in dit vertrouwen bieden wij hem onze hartelijke gelukwenschen. De Liedertafel .Oefening en Vermaak" alhier heeft besloten deel te nemen aan het groot festival dat in Augustus a.s. te Antwerpen wordt gegeven. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond brand in het dubbel huis, bewoond door Wed. v. d. A, Wed. K. en van R. aan den eenen kant en de andere helft dienstdoende als magazijn der firma Blok-van Heijst. schoenfabriek alhier. Spoedig werd het blusschingswerk ter hand genomen met enkele, slangen op de waterleiding en ook de motor spuit was zoo spoedig mogelijk ter plaatse, hoewel zulks des nachts toch vanzelf langer duurt dan wenschelijk is. Het oude pand was niet te houden en beperkte men zich tot het sparen der aangrenzende gebouwen. De burgemeester was spoedig ter plaatse. Assurantie dekt de schade, alleen de inboedel der Wed. v. d. A was nog niet verzekerd. Woensdagavond nam het perso neel van de Hollandia-fabrieken af scheid van den heer E. W. Klijberg. Het personeel van de beide fabrieken ruim 300 man was opgestelcF op de binnenplaats van de fabriek in de Nieuwstraat. Toen allen de hun toegewezen plaats hadden ingenomen nam de heer [.van Oudheusden het woord en wees op de buitengewoon hartelijke verhouding die steeds heeft bestaan tusschen den heer Klijberg en zijn personeel. Met groote voldoening zullen velen nog terugdenken aan het jaar 1894 toen aan het fabrikaat te Antwerpen de zilveren medaille werd geschonken en toen in 1895 in Amsterdam het schitterende fabrikaat met goud werd bekroond. En versch, als ware het nog slecht enkele jaren geleden, ligt het nog in ons geheugen hoe er in 1903 gewerkt werd, hoe allen hun beste krachten hebben ingespannen en naast u hebben meegewerkt om ook toen de heerlijkste vruchten te kunnen plukken, wat inderdaad ook het geval was want de allerhoogste onder scheiding de medaille van H. M. de Koningin, werd u aangeboden. Naast een eerlijk en rechtvaardig patroon was de heer Klijberg steeds een wijze raadgever voor zijn personeel en het is hem dan ook voortdurend aangenaam geweest mannen die blijk gavee energie en werklust te bezitten, in de maatschappij vooruit te brengen. De velen die thans een eervolle be trekking in het maatschappelijk leven vervullen zullen daar gaarne ten allen tijde getuigenis van afleggen. Doch geen enkel werkman, wie ook, zal er gevonden worden die niet steeds met aangename herinneringen aan zijn patroon, den heer E. Klijberg, zal terug denken als aan een trouwe vriend. Als blijk van waardeering en als een bewijs hoe zeer men hem hoogacht bood de heer van Oudheusden hem namens het personeel een vorstelijke gift aan nl. een compleet radio toestel van de nieuwste constructie. Den heer Klijberg, die die bonderden meisjes en mannen voor hem zag staan waaronder velen met wie hij een menschenleven op de meest pret tige, meest intieme wijze heeft samengewerkt, zooals dat alleen een hoogstaand, eerlijk man, een hard werker kan doen, was het thans, hoe gemakkelijk hij anders over zijn woor den kan beschikken, te machtig om een woord van dank voor dit blijk van liefde en waardeering uit te spreken. In zijn hart ging thans meer om dan wat z'n woorden zouden vermogen te vertolken. De oudste zoon. de heer Jos. Klijberg hoewel ook diep getroffen door het blijk van hoogachting zijn vader ge schonken, dankte het personeel in hartelijke bewoordingen voor deze spontane hulde hem gebracht. Het zoontje van v. H. alhier werd Maandagmiddag door een fietser aan gereden, waardoor het kwam te vallen en een bloedende hoofdwonde opliep. Door Dr. Sweens werd geneeskundige hulp verleend. Den fietser trof geen schuld. Wij ontvingen de „Chicago Daily Journal", van 15 dezer waaruit ons blijkt dat de oud-Waalwijkers ook in den vreemde de kunst blijven be oefenen. In bedoeld nummer toch komt o.m. een portret voor van den heer Louis Madiol, een der oude bekenden en oud-lid onzer liedertafel, waarbij wordt aangekondigd dat de heer Madiol te Waywood, (voorstad van Chicago) een der „artisten der Muzikale Studie club" in de radio zal zirtgen. Waar in een dergelijk beteekenisvol dagblad speciaal den lezers wordt kennis gegeven van zijn optreden, daar mogen we gerust concludeere.n, dat hij in de vocale kunst ook in deze wereld stad een goed figuur maakt. Algemeene Vergadering van de R K. Vereeniging van Handelsreizigers „St. Christoffel" afd. St. Jan Baptist Waalwijk, op Zaterdag .26 Juni in café van Vucht. Als zijnde de eerste vergadering, na de oprichtingsvergadering op Zaterdag 12 Juni 1926, mogen wij tevreden zijn over de trouwe opkomst der leden. Om plm. 9 uur wordt de vergadering met den Christelijken groet door den Weleerw. Heer Martens geopend. Daar er nog geen bestuur gekozen was, heeft de WelEerw. heer Martens de leiding van deze vergadering op zich genomen en de voornaamste Art. uit de statuten en Huishoudelijk Regle ment voorgelezen, waarover weinig discussies zijn gevoerd. Het vaornaamste punt dezer verga dering was het kiezen van een Bestuur dat is samengesteld uit de volgende heeren A. G. Cox, Waalwijk Voorzitter. Th. J. v. Dongen le Secretaris J.v. Heeswijk Penningm. A. v. d.Wee,Kaatsheuvel, Vice-Voorz. C. v. Wezel 2e Secretaris Door alle aanwezigen werd 't ge kozen bestuur geluk gewenscht en de bestuursleden uitten de hoop dat zij de functies die aan hen zijn toevertrouwd naar waarde zullen kunnen volbrengen en dankten allen voor't vertrouwen in hen gesteld. Hierna volgde de rondvraag, waarbij nog over verschillende punten werd gesproken. De voorzitter dankt allen voor de trouwe opkomst en spreekt de hoop uit te kunnen rekenen niet alleen bij de eerste, maar ook op elke volgende vergadering op aller mede werking en dat de leden trouw de vergaderingen zullen blijven bezoeken waarna hij om 11 uur de vergadering sluit met den Ch istelijken groet. De liedertafel .Tot Bloei der Toonkunst1' alhier die Zondag deelnam aan het Groot Festival van „Vegbel's Mannenkoor" te Veghel, had het buiten kansje bij de verloting den 2en prijs te trekken, zijnde f 30. Bij cfe Maandagavond gehouden trekking der Verloting van de R. K Gymnastiekvereen „Kunst en Kracht" alhier, viel de eerste prijs, zijnde een heeren- of damesrijwiel naar keuze van de winnaar, op het lot No. 484. waarvan de heer Adr. van Mierlo de gelukkige bezitter was. De verdere uitslag was: 2e prijs op No. 1606, 3e op No. 127 4e op No. 622, 5e op 1442, 6e op No. 1601, 7e op No. 1035, 8e op No. 1457, 9e op No. 1029, 10e op No. 1094,1 le op No. 1214, 12e op No. 1668, 13e op No. 1060. 14e op No. 1738, 15e op No, 1077, 16e op No. 1292, 17e op No. 505, 18e op No. 1674, 19e op No. 1414. 20e No. 677, 21e op No. 1526 22e op No. 802, 23e op No. 285. 24e op No. 18, 25e op No. 401, 26e op No. 491, 27e op No. 1851,28e op No. 1989, 29e op No. 1191, 30 op No 616 31e op No. 708, 32e op No. 84, 33e op No. 1085, 34e op No. 256 35e op No. 1268. Nieuw Waterschap. De hooge waterstanden in de bin- nenpolders gelegen zuidelijk van de Langstraat vanaf het afwateringskanaal Den Bosch—Drongelen tot aan Raams- donk, die in den afgeloopen winter zooveel' schade en ongerief hebben veroorzaakt, hebben duidelijk aange toond, dat de lossing van het over tollige water in die polders niet op behoorlijke wijze kan plaats vinden: De groote fout schuilt in de afharike lijkheid van den waterstand in de buitenpolders, benoorden de Lang straat en een afdoende verbetering kan eerst worden verkregen, wanneer die afhankelijkheid wordt weggenomen. Dit laatste is mogelijk. Het Zuideraf wateringskanaal, dat begint aan den Winterdijk bij de grensscheiding tus schen Waalwijk en Sprang—Capelle en uitmondt in den Amer, neemt het watet van verschillende binnenpolders op, dat aan het Keizersveer wordt bemalen in den Amer. Het is slechts noodig de aflossing van andere pol ders, als die van Baardwijk, Waalwijk Besoijen, een gedeelte van Loonopzand en van andere landerijen te richten op genoemd kanaal en het vermogen van van het kanaal aan Keizersveer te ver- grooten zooveel als noodig is om een behoorlijk peil op het afwaterings kanaal te verzekeren. Op initiatief van eenige polder besturen worden pogingen aangewend om de polders, die belang hebben bij een behoorlijke wateraflossing door middel van het Zuiderafwateringska naai in één verband te brengen in de# vorm van een Waterschap, te noemen het Zuiderafwateringskanaal. Het voorloopig Comité, dat de voor bereidende stappen heeft gedaan, heeft zich gewend tot de belanghebbende polderbesturen, die in totaal bestrijken ongeveer 7000 H.A. polderland, met het verzoek van de vergadering van Stemgerechtigde ingelanden een besluit uit te lokken, dat het Waterschap 2ich in beginsel bereid verklaart mede te werken tot het tot stand komen van het Waterschap hetZuiderafwaterings- kanaal. Gisteren werd deze aangelegenheid behandeld in de vergaderingen van Stemgerechtigde ingelanden van den Buitenpolder en den Binnenpolder van Waalwijk en werd met algemeene stemmen besloten de gevraagde mede werking te verleenen, onder voorbe houd, dat de waterlossing van den Binnenpolder inderdaad ook volkomen onafhankelijk wordt gemaakt van den waterstand in den Buitenpolder. Het betreft hier een aangelegenheid voor Waalwijk van zeer groot belang Blijkt de uitvoering van het plan, dat men zich voor oogen stelt, mogelijk, dan zullen de waterstanden, zooals die zich in den afgeloopen winter en de laatste jaren zoo herhaaldelijk hebben voorgedaan, tot het verleden behooren. nomen. Uit de gevoerde discussies bleek dat de tegenwoordige leden in groote meerderheid voor ontbinding waren. Betreffende het kindertoeslagfonds werd besloten gedurende den contract- duur de premie's evenals zulks vroeger geschiedde,* naar het Centraal Kantoor te I i 1 burg op te zenden van waaruit de distributie dan zal plaats hebben. Van den Minister van Water staat is de toezegging verkregen, dat de dijk langs het afwateringskanaal s-Hertogenbosch-Drongelen, die dezen winter door het hooge water veel heeft geleden in samenwerking met den Binnen- en Buitenpolder zal wor den verbeterd. Maandagnamiddag werd mej. S. uit Dussen, toen ze van deze ge meente terug huiswaarts keerde, even voor het café van den heer Kampop den Gapelschendijk, door twee wiel- rijdsters aangereden waardoor ze kwam te vallen. Kermend van pijn werd ze opgenomen en bij den heer Kamp binnen gebracht alwaar dokter W. uit Waspik haar de eerste genees kundige hulp verleende. Het bleek dat ze haar been op twee plaatsen had gebroken. Per auto werd ze huiswaarts ge bracht. Door Rijksveldwachter de Ridder wordt een onderzoek ingesteld. ELSHOUT. Zondagavond was heel Elshout op de been om de acrobatische luchtprestatie van den heer Boesnach te aanschouwen, welke bij den molen van den heer Rombout zou plaats hebben. Van 89 uur duurde de span ning. Eindelijk verscheen B. en klom naar den top van den rechtopstaanden 45 M. hoogen wiek van de windmolen. Vandaar, van een draad glooiend ge spannen naar een pl.m. 300 M. ver wijderd en lager gelegen punt. Een apparaatje dat langs den draad gleed of rolde, nam hij in zijn mond en zoo tusschen hemel en aarde zwevende, gleed hij naar het doel, dat in eenige seconden bereikt werd. 's Avonds te 10'/2 uur had een her haling plaats waarbij B. met een stralen krans van electrisch licht omgeven was. Voorzeker een aardige prestatie en weer eens een afwisseling in het een tonige Zondagavondleven hier. DRUNEN. In de jongsleden gehouden bestuursvergadering der harmonie „de Volharding" werd besloten ter gele genheid van haar 25 jarig bestaan een groot festival te organiseeren in 1927 en wel op 14 en 15 Augustus. Wij durven de zaak niet vooruit te loopen, doch zooals wij van vrij of- ficieele zijde hoorden belooft dit festival iets grootsch te zullen worden. Bin nenkort althans zullen reeds toebereid selen worden gemaakt en hopen wij op een en ander nog nader terug te komen. Tot kerkmeester is benoemd de heer J. Pijnenburg. Dinsdagmiddag hield de R.K. Bond van Schoenfabrikanten in Tilburg eene algemeene vergadering, waarin o.m. zou worden behandeld of al of niet tot liquidatie van den Bond zou worden overgegaan. Aangezien echter slechts '/3 van de uit te brengen stemmen aanwezig waren, kon tot geen beslis sing worden overgegaan. Maandag 26 Juli zal nu een ver gadering worden gehouden waarin een definittef besluit zal worden ge- 's-HERTOGENBOSCH. Verschenen is het rapport der Raadscommissie ad hoe, bij raadsbesluit van 10 Juni 1925, ingesteld om een onderzoek te doen naar den toestand bij den Dienst van Gemeentewerken, zulks in verband mei het bedanken destijds van den heer J. A. M. Scheffers, als wethouder van financien, welk bedanken volgens ver klaring van den heer Scheffers in hoofd zaak gericht was tegen de wijze van werken en handelen bij den dienst van Gemeentewerken. Het onderzoek der commissie heeft een jaar geduurd. In haar rapport behandelt de com- missie al de grieven welke haar door ^en oud wethouder Scheffers zijn mede gedeeld en waaruit blijkt dat. mede als gevolg van verkeerd overleg én niet aangename samenwerking tusschen de diensten van Gemeentewerken er meer fouten zijn gemaakt, dan men normaal geneigd is te excuseeren. (En al die fouten zijn natuurlijk voor de gemeente financieel nadeelig). De commissie, die aan de zijde blijkt te staan van den heer Scheffers. klaagt dat zij eerder „bedekte tegenwerking" dan hulp van B. en W. bij haar onder zoek ondervond. In een beschouwing over het rapport bestrijden B. en W. den eindindruk der commissie ad hoe en blijven er bij, dat de heer Scheffers maar in eigen college destijds die grieven had moeten kenbaar maken. De tekortkomingen waren aan Ge meentewerken volgens B. en W. geens zins van dien aard, dat een wethouder er aanleiding in kon zien zijn ontslag te nemen. Dan volgt nog een nota van den Directeur van Gemeentewerken, waarin deze niet malsch uit den hoek komt en vooral gebeten is op den op zichter-uitvoerder Van Steenes, den „blindelings vertrouwden zegt men van den heer Scheffers" en die al dus de Directeur als mensch reeds zeer moeilijk, ambtenaar in den goeden zin in het geheel niet was. In bedoelde nota weerlegt de Direc teur de aangevoerde grieven en vraagt dat directie en ambtenaren bij den dienst van Gemeentewerken volledig zullen gerehabiliteerd worden. Rapport der Commissie, beschou wingen van B. en W. en nota van den Directeur van Gemeentewerken zijn aan de leden van den gemeenteraad in druk toegezonden. En ook aan de plaatselijke pers. De „Provinciale Bossche Courant" publiceerde het alles in extenso per extra-nummer van Zaterdagavond. En heel Den Bosch heeft het er over. Er zit veel politiek in de geschiede nis in kwestie. We gaan immers al zachtjes aan naar de raadsverkiezingen. En dan zal het er in Den Bosch hard spannen. Het persoonlijk element al heet alles „gemeentebelang" komt al in 'n vaart naar de oppervlakte. Doch hierover later. In de vergadering van den gemeente raad op 6 Juli a.s. zal de Raad een eindoordeel hebben uit te spreken. De politiek van Den Bosch trekt wèl de aandacht. SPRANG CAPELLE. (V.m. Sprang) Met het oog op haar a s. huwelijk, nam mej. D. Bijl, onderwijzeres aan de Chr. School alhier, afscheid van het personeel en de schooljeugd. Door het hoofd der school, den heer P J. Holst, werd de scheidende onderwijzeres, die 8 [aren aan de scnool verbonden is geweest, toegesproken. Als blijk van waardeering werd namens de jeugd een prachtige eikenhouten kapstok met kleed aangeboden. Door de kinderen werd mej. Bijl toegezongen Ps. 121 4. Zichtbaar bewogen dankte mej. Bijl voor de gesproken woorden en aan gename samenwerking tusschen hoofd en personeel en voor het Qadeau dat zij van de jeugd mocht ontvangen. De heer E. J. Stoffels, onderwij zer aan de Chr. School alhier, is met ingang van 1 October a.s. in gelijke betrekking benoemd te Baarn. De leden der Geref. Knapenver- eeniging „Samuel" alhier zullen binnen enkele weken een plezierreisje maken naar Den Haag en Scheveningen. A.s. Vrijdag zal vanwege het waterschap „de Binnenpolder van Sprang" een vergadering worden ge houden ter\ bespreking van het onder werp Oprichting van een Groot Waterschap Zuiderafwateringskanaal, ter verkrijging van beteren waterafvoer. WASPIK. Bij het draaien geraakte een auto, waarin een heer en een drietal dames gezeten waren in een sloot nabij het station. Tal van rappe handen waren spoedig aanwezig en wisten den wagen op het droge te brengen. De inzittenden kwamen met den schrik en een nat pak vrij. Per soonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De hier gehouden bloempjesdag voor Herwonnen levenskracht, bracht f 49.27 op. A.s. Zaterdag 3 Juli zal de eerste steenlegging plaats hebben der rectorale hulpkerk te Waspik-Boven waarna om 3 uur de kerkelijke inze gening zal geschieden. Gisteravond gaf de Harmonie een volksconcert op de kiosk voor het raadhuis. Na afloop werd door de wer kende leden een gezelligen feestavond gehouden in de Concertzaal bij den Heer H. van Iersel-Montens, waarbij de goede consumptie geducht eer werd aangedaan. Ome dorpsgenoote, Mej. Ch. Verschuren, slaagde dezer dagen voor haar examen onderwijzeres. Zij ontving hare opleiding bij de Eerw. Zusters der St. Maria-kweekschool a. d. Nieuw straat te Breda. De stemgerechtigde ingelanden van den gecombineerd.en Groot-Was- pikschen en Raamsdonkschen Binnen- Buitendijkschen en Overdiepschen Pol der onder Waspik en Raamsdonk zullen op Vrijdag 2 Juli, des namiddags om 3 uur bij Mej. M. de Bont te Waspik eene vergadering houden. Onderwerp ter behandeling; Het hechten van goedkeuring aan de oprichting van een waterschap be staande uit polders en gemeenten uit- waterende op hel Zuider-afwaterings- kanaal, welk waterschap ten doel heeft desnoods het beheer van het stoom gemaal in handen te krijgen of minstens het waterpeil waarop thans gemalen wordt, belangrijk verlaagd te krijgen. RAAMSDONKSVEER. Naar wij ver nemen zal de Rijvereeniging „Juliana" op 26 Juli a.s. haar derde concours- Hyppique houden. Uit hetgeen ons ter oore kwam blijkt, dat deze jeugdige vereeniging zich reeds in veler sym pathie kan verheugen, niet alleen van uit deze gemeente, doch ook van ver daarbuiten. Dit blijkt wel daaruit, dat reeds in den voormiddag ver schillende verrichtingsproeven zullen worden gehouden, die uitgeschreven zijn door de Nederl. Vereeniging „Het Legerpaard" te 's-Gravenhage endoor de Provinciale Regelingscommissie ter

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5