DE EGHD Ï&H HET ZUIOEM In den Hoenderhof. No. 53. Zaterdag 3 Juli 1926. 49e Jrg. TWEEDE BLAD. OPZENDEN. Midden in 't fokseizoen moeten we even met een raad aan komen dragen, die voor alle liefhebbers van 't aller grootste belang is en die nog niet be grepen wordt. Er gaal tegenwoordig geen dag voorbij of we krijgen vragen en mededeelingen van: Bij mij stierven bijna alle kuikens; wat kan dat zijn? Of binnen twee dagen kwamen onder mijn toom kippen al vier sterfgevallen voor; waar moet ik de oorzaak zoeken? Deze en dergelijke vragen regent het. En hoe meer kippen er gaan gehouden worden, hoe meer van die gevallen er voor zullen komen, en we mogen dan gerust zeggen, dat we ook op gebied van kippenziekte eenige kennis en heel wat ondervinding hebben opgedaan, in de meeste dezer gevallen kunnen wij onmogelijk iets beslissen. Natuurlijk kunnen er verschijnselen zijn, die ons zoo goed als zeker kunnen doen con- cludeeren: dit of dat zal het geweest zijn. Doch positief vaststellen welke de doodsoorzaak geweest is, kan alleen geschieden door sectie te verrichten op 't cadaver en een bacteriologisch en mi croscopisch onderzoek toe te passen. Een dierenarts van de laatste jaren, nu aan de veeartsenij kundige Hoogeschool te Utrecht ook aan de pluimveeteelt de noodige aandacht gewijd wordt, zal met meer zekerheid het geval kunnen on derkennen, de weg voor ons is echter wanneer een paar van dezelfde geval len voorkomen de dieren op te zenden naar Utrecht of Rotterdam. Dit onder zoek is voor een ieder arm of tijk GRATIS, 't Kost U niets dan de ver zendingskosten van een postpakketje; dus met 50 cent zijt ge klaar, 't Juiste adres te Utrecht is: Het Instituut voor Paratisaire en Infectieziekten, Bilt- straat; te Rotterdam alleen maar: Rijksseruminrichting. Bij 't pakketje waarvoor ge 't best een klein kistje of schoendoosje kunt gebruiken, sluit ge een briefje in, waarin ge het verloop der ziekten mededeelt en verzoekt U de doodsoorzaak mede te deelen en moge lijke middelen ter bestrijding voor te schrijven. Binnen enkele dagen krijgt ge dan antwoord en weet ge positief wat de oorzaak is van de sterfgevallen in uw Hoenderhof. Natuurlijk stelt men er in beide inrichtingen prijs op, dat de dieren in zoo versch en zindelijk mogelijken toestand toegezonden wor den. Blijven de dieren een paar dagen na den dood liggen, dan kunnen reeds ontbindingen voorkomen, die 't onder zoek ernstig belemmeren. Nog blijven we gaarne ook zelf iedereen met raad en daad helpen, doch voor ernstige ziekten en sterfgevallen gaan we zelf ook om raad bij den Dierenarts, bij de Rijksseruminrichting of bij 't Instituut te Utrecht. WENKEN VOOR DEZE WEEK. I. Karnemelk is een uitstekende drank voor kuikens, die vooral inge wandsstoornissen tegenhoudt. II. Gaat ge dit jaar oude kippen op ruimen, begint dan bijtijds. In 't volle najaar gelden ze haast niets. III. We zij midden in 't luizensei zoen; hanteert dagelijks de creoline en ontsmettingsspuiten. J. TUERLINGS, Kaatsheuvel. LAND- EN TUINBOUW. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (Ie helft Juli.) Nadruk verboden. Deze en de volgende weken zitten we in den hooibouw, hier vroeger, daar later, 't Is te hopen, dat de weersge steldheid in Juli gunstiger moge zijn dan in de „lieflijke" Meimaand en in Juni. Het weer speelt den hooiboer vaak parten. Op de landbouwtentoon stelling te Chester (Engeland) was laatst een machine te zien, waarmee men vochtig gras kunstmatig in goed hooi kan omzetten. Rondom een ke gelvormig geraamte werd het gras opgestapeld als om een klaverruiter door den hoop werd een stroom warme lucht geblazen, waardoor het gras snel droogde. Onafhankelijk van het weer kan met deze machine de arbeid ge regeld doorgaan, en men verkrijgt beter hooi. Ook bij verschillende veldgewas sen wordt deze methode toegepast. De hooioogst brengt gevaren mee ongevallen blijven vaak niet uitmeer malen door eigen schuld. Vlijmscherpe messen geven soms al verwondingen bij het voor den dag halen en zoolang zij niet gebruikt worden, dienen zij in een eenvoudige houten scheede, in den handel verkrijgbaar voor 40 en 60 cents, bewaard te wotden. Ook ter beveiliging tegen de scherpe punten van den vingerbalk is zulk een scheede, zoolang de machine niet wordt gebruikt, dienstig in plaats van oude zakken. Men neme zich bij het maaien ernstig voor, om telkens als aan het mes iets moet geschieden b. v. wanneer het stopt en schoongemaakt moet worden dit eerst uit het werk te zetten. En dan blijft zooveel mogelijk achter mes en vingerbalk, want de scherpe punten van den laatste zijn steeds een gevaar. Groot is op de lage gronden, op het veld en in den hof, dezen voor zomer de slakkenplaag. Een gevolg van de vele nattigheid. Er zijn midde len ter bestrijding maar als de plaag zoo sterk optreedt als ditmaal, dan staat men meermalen, altans op groote terreinen, machteloos. Het beste mid del blijft wegvangen, al is dit niet steeds doenlijk In den tuin kan men ze lok ken met aardappel- en bietenschijven, met schillen van sinaasappelen men kan de planten begieten met een sterke zoutoplossing. Maar als ze bij duizenden worden aangetroffen, en het weer hun gunstig blijft, bereikt men er weinig mee. Het strooien van kalk en andere bijtende kunstmeststoffen geeft dikwijls goede resultaten, Doch dezen keer. toen de eene bui op de andere volgde, hadden we er geen succes mee. in den tuin: Tot de veel toegepaste bezigheden in den hof behoort het gieten. Vaak wordt te veel gegoten. Is de grond niet zeer hoog gelegen (maar dan is hij voor tuin ongeschikt) en is er geen vaste laag in den bodem, dan moet men niet te spoedig gieten. Door de haarbuisjesaantrekking stijgt bij droogte het vocht uit den ondergrond naar boven, evenals de thee een sui kerklontje of water het vloeipapier doortrekt. De praktische tuinier giet niet te gauwhij zegt dat gieten den grond dood maakt. De poriën van den grond worden verstopt en bij de sterke verdamping daalt de temperatuur vaak bedenkelijkte meer wanneer het koude water uit de leiding wordt gebruikt. Wat men echter wel moet doen, is: zorg dragen, dat de grond, waarin men plant, flink nat is. Dus vóór het planten flink gietenmen kan dan later de aarde het bovenlaagje weerlos maken. 20 Juni was de tijd om met het ste ken van asperges te eindigen als men daarmee nog een paar dagen doorging zou men dit allicht bemerken door verzwakking der plant. Na dien datum moet deze uitstekend verzorgd worden men zorge voor licht, lucht en voed sellucht ook voor de wortels. Men kan gieren met gier of een chilioplos- sing6 a 7 Kilo per A., maar dit mag niet direct gebeuren, dan zouden de teere witte stengels door de zon ver branden. Uw komkommers op den kouden grond laat ge kruipen over aangebrachte erwtenrijzen. waarvan ge bij vochtig, regenachtig weer veel genoegen zult hebben. Zie uw rozen en andere bloemperken geregeld na; verwijder de uitgebloemde direct, de planten bloeien dan des te langer en mooier. Geef aan de rozen af toe wat vloeimest, verwijder-de wilde scheuten, die uit de onderstammen komen, zij putten de veredelde rozen uit. Breek ook bij de Rhododendrons en Azalea's de uitgebloeide bloemen weg, maar beschadig vooral de scheuten niet, die zich ter zijde van den tros hebben ontwikkeld Geef nu acht op de strui ken, die thans bloeien na den bloei worden ze onderhanden genomen. Het snoeien toch geschiede niet als vaak gebeurt, bij alle heesters zonder onder scheid in den winter of 't vroege voorjaar, maar naar den groei en den bloeitijd. Anders worden met het oude hout, dwz. de takken van 't vorig jaar, ook de bloemknoppen weggesneden. GEMEENTERAAD. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 28 Juni des middags ten 2 uur. Voorzitter Edelachtb heer J. Bianchi. Tegen half drie uur opende de Voor- zitter de vergadering; afwezig de heer Segeren. De notulen der vorige vergadering werden na een kleine toevoeging vast gesteld. Aan de orde 1. Mededeeling van Kasopname. De Voorzitter deelt mede, dat door Burg. en Weth. op Donderdag 24 Juni procesverbaal van kasopname is ge daan bij den gemeente-ontvanger het G E.B. en het Grondbedrijf. 2. Aanvraag om bouwterrein door C. J. Merriënboer alhier en Jac. Blij- levens te Drimmelen. De Voorzitter stelt voor dit punt straks eerst in vergadering met gesloten deuren te behandelen. Daartoe wordt besloten. 3. Voorstel wijziging begrooting 1925 en begrooting van het grondbedrijf. De Voorzitter merkt op, dat inge volge een besluit in een vorige ver gadering genomen f 1000 gestort wordt in een herstellings- en vernieuwings fonds dientengevolge moet er een wijziging van de begrooting plaats hebben. 4. Voorstel tot wijziging van de be grooting voor de Stedelijke Godshuizen. Sassen. Ik heb tegen de goedkeuring van de begrooting gestemden nu vo el ik er weinig voor om voor deze wij ziging te stemmen. Nu wij het toch over de Godshui zen hebben wil ik nog eens wijzen op hetgeen ik toen heb gezegd n.l op de groote wenschelijkheid om hier arbeiderswoningen te bouwen. Is deze kwestie al eens in de vergadering besproken. De Kroon. Ik heb daar wel eens over in het honderd gesproken maar nadien is er toch niet meer ernstig over gesproken. Sassen. Ik hoor zoo dat er weinig animo is om arbeiderswoningen te bouwen en toch is het vraagstuk urgent want het is mij bekend dat er twee, drie huishoudens zijn die in een woning zitten, dat er jongelui zijn die willen trouwen doch dit niet kunnen omdat ze geen woning kunnen vinden. Ik lees en hoor ook dat men tegenwoor dig al tamelijk goedkoop een arbeiders woning kan bouwen. Ik wil er nu niet op aandringen maar zou gaarne zien dat men het vraagstuk eens goed onder de oogen zal zien. De Kroon, ik zal een volgende ver gadering met alle plezier over deze kwestie spreken. Op een andere ver gadering hebben wij veel over het bouwen van arbeiderswoningen ge sproken en toen is gezegd dat men eerst eens poolshoogte zou nemen. Aan een deskundige is opdracht gegeven om eens een begrooting te maken, maar wij hebben er niets meer van gehoord. Voorzitter. En dat was nog wel iemand die er zelf erg voor was. Sassen. Ik lees dat hier en daar arbeiderswoningen voor f 16 k f 1700 worden gebouwd en dan zou ik zoo zeggen dat we er hier dan ook aan moeten beginnen. Voorzitter. Bij de aanstaande be grooting zouden de Regenten dit eens goed kunnen bespreken. Sassen. Het is geen critiek om cri- tiek te oefenen, maar we leven in andere tijden en waar de menschen hier werkelijk in beroerde woningen zitten, zou er een mooi sociaal werk worden verricht. De Kroon. Ik heb altijd veel voor verbetering van de woningtoestanden gevoeld en doe dat nog. Ik ben ook overtuigd dat de woningen die er zijn te duur zijn voor de verdiensten die de arbeiders tegenwoordig hebben. Jansen. Ik heb tegen de begrooting van de Godshuizen gestemd en zal dat nog doen zoolang niet de reke ningen door een accountant zijn onder zocht. Zoolang dat niet is gedaan kan ik mijn volle vertrouwen in den Voorzitter, den heer Allard niet meer stellen. Voorzitter. Aan wien heeft u dat ver zoek gedaan. Jansen. Dat heb ik hier verzocht. Voorzitter. Ik kan me niet herinne ren, maar zeker weet ik dat het geen raadsbesluit is. Jansen. Ik heb het gevraagd waar de Regenten bij zaten, lk zou denken dat dit toch voldoende is. Voorzitter. Neen, de raad kan daar Ingezonden Mededeelingen. bij Wielrijders, een door de zon Verschroeide Huid, Schrijnen en Smetten.verzacht geneest men met |p y Bij Apoth.en Drogisten" toe een besluit nemen. Doet men dat niet dan kan u het aan het College verzoeken. De heeren Jansen en Sassen stem men tegen de goedkeuring van de wij ziging. De heeren Allard, de Kroon, Taken Meijers stemden voor. 5 Ingekomen stukken. Voorzitter. Een -vorige vergadering is een verordening vastgesteld op de heffing van leges. Tegen eene bepa ling hebben Ged. Staten bedenkingen gemaakt omdat deze bepaling in strijd komt met de archiefwet. Volgens de archiefwet moet iedereen in de gele genheid gesteld worden om kosteloos siukken in te zien. Schrijven van Ged Staten houdende mededeeling dat de Vermakelijkheids belasting is goedgekeurd. Verzoek van de R.K Leergangen om subsidie voor een op te richten R.K. Handelshoogeschool. Wordt besloten bij de behandeling van de begrooting te bespreken. Hierna wordt de openbare ve»ga dering geschorst en gaat de Raad over in geheim Comité Na heropening wordt aan de orde gesteld verkooping grond. De Voorzitter deelt mede dat de heer Merrienboer geragd heeft een per ceel grond te kunnen koopen groot 71 M2. Dit perceeltje grond is gele gen tusschen het café van den heer lansen en den grond van den heer Bax. De prijs is vastgesteld op f 2.75 per M2. Burg. en Weth. stellen voor het ge vraagde perceeltje aan den heer Mer riënboer te verkoopen op dezelfde voorwaarden waarop de naastgele gen perceelen zijn verkocht n.l. dat binnen een jaar moet worden gebouwd, dat het te bouwen huis aan de om geving moet aanpassen en dat achter een 2 M. moet worden afgestaan voor een gemeenschappelijken gang. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Voorzitter. Van den heer Blijlevens uit Drimmelen is het verzoek ingeko men om een perceel grond te kunnen koopen gelegen bij den steiger van de stoomboot. Hij wil daar een huis met bergplaats laten bouwen. Het terrein is gelegen tusschen de Spoorbaan en het pas gebouwde huis van den heer Dupor.t. De totale breedte van dit terrein is 24 85 M. en de diepte 33 M. Wij stellen voor den grond alleen te verkoopen wanneer de totale diepte wordt genomen. In een onderhoud dat ik mer Blijlevens heb gehad heeft hij gezegd* dat hij daarmede accoord gaat. Zooals Blijlevens vraagt zou er van dit terrein nog over blijven een strook ter breedte van 4 80 M. Nu heeft Dapont gevraagd om nog een halve M te kunnen koopen om daar mede zijn gang te verbreeden, dus zou er bijna niets overschieten althans een strook waarmede men niets kon doen. Burg. en Weth. stellen daarom voor Blijlevens te verzoeken het heele per ceel te koopen of anders een strook van 6 M. breedte over te laten. De hoofdkwestie is echter welke prijs moet men rekenen. In aanmerking moet worden genomen dat een groot terrein wordt gevraagd en er een be drijf door in de gemeente wordt ge vestigd Van den anderen kant moet ook de finantieele toestand van het bedrijf in aanmerking worden genomen. Burg. en Weth. stellen voor f 2.50 te rekenen. Deze prijs is in overeen stemming met wat de Tankfabriek heeft betaald. Zooals de heeren weten heeft de directie van de Tankfabriek f 2 betaald maar dat was een heel groot terrein wat bovendien nog tus schen de huizen in gelegen is en hier betreft het grond geleden langs den openbaren weg en Spoorbaan. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Bij de rondvraag zegt de heer Sas sen over het baggerwerk wat te hebben hooren praten. Zijn Burg. en Weth. overtuigd dat de arbeiders er een fat soenlijk loon kunnen verdienen. Voorzitter, Ja. Sassen, lk weet er zelf niets van, maar ik hoorde er zooveel over praten Zijn Burg. en Weth. overtuigd dat er een fatsoenlijk loon is te verdienen, dan is het mij goed. Voorzitter. Ter wille van de Geer- truidenbergsche arbeiders hebben wij dit werk niet in het bestek opgeno men maar het werk zelf in handen gehouden zulks naar aanleiding van een v.erzoek dat de heer Jansen een vorig jaar bij de behandeling ^van de begrooting heeft gedaan. Nu hebben de Geertruidenbergsche menschen een prijs gevraagd het dubbele van wat vroeger betaald is. Dat is nu in dank voor deze rege ling die men ter hunne wille, treft. Men heeft er een hoop lasten moeite mee en dan wordt zoo gehandeld. Ik geef toe dat de prijs vroeger aan den lagen kant was en heb daarom nog eens bij de Waterstaat geinformeerc en gebleken is dat wat men heeft ge vraagd nog 40 pCt. te hoog, is. Men heeft ons dus wel degelijk overvraagt Uit het Veer zijn ook menschen zich komen aanbieden en die vroegen een redelijken prijs Later zijn de Geer- truidensche arbeiders gekomen zeggenc dat ze het wat minder zouden doen Ik hoop maar dat ze zoo verstandig zullen handelen dat wij het werk door hen zullen kunnen laten verrichten. Tusschen baggerwerk en bagger- werk is een groot verschil. Of het hard is of niet scheelt veel. Ook scheelt het veel of het moet worden opgekruid of niet. De kwestie is zoo. Men heeft gere deneerd wat oude menschen kunnen doen en toch het loon van jonge krachten aangehouden. In fabrieken zullen oude van dagen dat loon van mannen die in de kracht van hun leven zijn ook niet* krijgen Sassen Als u overtuigd bent dat ze een fatsoenlijk werkloon kunnen halen dan ga ik met U accoord. De meening is wel eens geuit dat de Geertruidenbergsche arbeiders niet zoo flink werken als die van andere plaatsen. Dat is met de rioleering flink gelogenstraft want toen waren er die zeker f 5 per dag verdienden. Voorzitter. Zeker zijn er ook goede werkkrachten. Het is zoo jammer dat de weinige niet goeden de anderen over Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. troeven. De algemeene opinie wordt dan door die menschen gevestigd. Sassen. Er waren arbeiders ver trokken naar een plaatsje bij Roer mond. Ze kregen daar f 20 waarvan 9 kosgeld af moest. Zoo blijft er toch niets voor het huishouden over. Jansen. Is het werk nog niet afge geven. Aoorzitter. Neen, ik denk dat het vanavond zal worden geregeld. De heer Jansen zegt dat eenigen tijd geleden de grond gelegen bij de haven, aan den heer Tak in erfpacht is afge staan. Heeft men het recht wel om dien weg daar af te sluiten. Voor het bedrijf van den heer Nederhof is dat minder prettig. Nb kan hij met geen wagen op zijn werf komen. Kan men die ndustrie nu zoo maar tegen het hoofd stooten. Voorzitter. Wij hebben dien grond van Oorlog gekregen, zonder eenige verplichting. Alleen moesten wij den weg voor het kruithuisje open laten. De door u bedoelde weg komt niet voor op den legger. Indertijd hebben Burg. en Weth. die zaak met den heer Tak besproken en toen is gezegd door den heer Tak dat de heer Nederhof als dat eens noodig is, gerust bij hem over het terrein kan komen. Van rechten is geen sprake. Tak. Als het een weg moest blijven, dan had ik het terrein niet willen hebben. Er zijn hier zooveel van die wegen opgeheven. B.v. daar bij de Thor. Vroeger kon men overal achter om loopen. Als een fatsoenlijk mensch komt vragen om er eens over heen te loopen, dan zou ik dat niet weigeren. Voorzitter. Dat wordt moeilijk want wie is een fatsoenlijk mensch. Jansen. Men heeft wolven in schaaps- kleeren. Tak. lk heb het den heer Nederhof ook gezegd dat hij, als het noodig is. gerust over dien weg kan gaan. Een goede buurschap eischt zulks. Jansen. Om drie uur is men een goede buur en om half vier kan dat dikwijls anders zijn. De heer de Kroon merkt op dat de toestand voor den heer Nederhof altijd zoo is geweest. Meijers. Vroeger was er niet anders dan een smalle pad waar men nog maar amper met een fiets kon loopen. Sassen. Het is een goede oplossing dat de heer Tak toestaat dat de heer Nederhof daarover mag laten rijden. Jansen. Die pad ligt er wel 100 jaar en wordt dan zoo maar ineens opge heven. Meijers. Nog geen 20 jaar is hij er. Jansen. Ik herinner me toch dat we als kind zijnde daar bij dat bruggetje al speelden. Tak. Vroeger kon men er hoogstens met een fiets loopen. De Kroon. Vroeger werd toegestaan dat men er mocht loopen. Na 6 uur mocht er echter niemand meer komen, wel een bewijs, zou lk zeggen, dat het geen publieke weg is. Tak. Twee jaar geleden is die weg wat breeder gemaakt. I)at is gedaan op verzoek van den heer Nederhof. Jansen. Toeli spijt liet me dat hij niet open gehouden is voor de werf en ook voor wat daar nog kan komen. Tak. Ik heb daar 20 jaar gezeten en er bijna nooit een wagen gezien. De heer Jansen vraagt of* er nog iets naders bekend is van de Bossche Bouwmaatschappij. De Voorzitter zegt dat door den cu rator een accountant aan liet werk is gezet. Alles gaat nu heel langzaam. Jansen. Kan de «strop nog liooger dan 50 mille worden. Voorzitter. Neen, dat' geloof ik niet. Jansen. Advocaten verdienen ook graag wat. Voorzitter. De kans dat er nog wat meer uitgehaald zal worden, zal zeer gering zijn. Daarna gaat de raad over in geheim comité. BUITENLAND. In de j.l. Dinsdag door Briand voorgelezen regeeriiigsverklaring wordt er op gewezen, dat uit"de samenstelling van het kabinet blijkt, dat de regeering alle politieke bijbedoelingen verre houdt. Zij hoopt, dat het parlement haar de noodige stabiliteit zal verzeke ren, welke noodzakelijk is. Alle belan gen, van den kleinen tot den grooten man, zijn één. Het welslagen is verzekerd, wanneer de regeering niet bedreigd wordt door het wankel maken van haar positie. De gelukkige afloop der-operaties in Marokko en Syrië, de verwezenlijking

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5