DEEM HET Voor Huis en Hof. Fietsen binnenland. No. 55. Zaterdag 10 Juli 1026. 49e Jrg. TWEEDE BLAD. In den bloementuin. Een echte liefhebber begint ernu^l voor te zorgen, dat zijn tuin in hét eerstvolgend voorjaar met een schat van bloemen prijkt. Voor vele twee-jarige planten is het n.l. nu de geschikste zaaitijd. 't Is jammer, dat zooveel menschen met echte liefhebberij voor tuinieren, er zoo weinig verstand van hebben. In April—Mei ziet men ze op markten en winkels pakjes bloemzaad uitzoe ken en de schitterende afbeeldingen op die pakjes wekken grootsche illu sies. Maar altijd zijn er zaden bij de keuze van viooltjes en andere zuiver twee-jarige planten. Natuurlijk komt er zeer weinig of niets van het zaaisel terecht en de gedesillusioneerde lief hebber geeft 't op, omdat 'n gewoon mensch er toch geen succes mee kan behalen. Maar laat hij 't nu eens op onze manier probeeren en het zaad van twee-jarige planten nu zaaien op een goed beschut liggend plekje'in den tuin. De jonge plantjes halen dan den winter best door, hervatten den groei in het voorjaar, als ze ter bestemde plaatse zijn uitgeplant en verrassen met een schat van bloemen. Tot die planten behooren o.a. Cam panula's (rose en lila klokken; mooie snijbloemen, ook 'de dubbelbloemige soorten), Stokrozen, Damastbloemen, Duizendschoonen, Viooltjes Toortsen (hooge planten) en de dubbele Made liefjes. Deze laatste moeten vóór den winter nog verplant worden. Al deze vragen een zonnige plaats. Op beschaduwd terrein bloeien mooi de forsche Berenklauwen, het Vinger hoedskruid en de Judaspenning. Het zaad kan men zelf winnen. Zoo gauw de planten zijn uitgebloeid, moeten we er intijds bij zijn. Tegen het rijp worden der zaden snijden we de vruchtstengels af en leggen ze op een droge plaats om na te rijpen. Is dit geschied en zijn de zaden geheel droog, dan worden ze schoongemaakt en op een geschikte plaats opgebor gen tot de tijd van het zaaien is aan gebroken. Voor eiken liefhebber is het van be lang te weten en te onthouden, hoe zijn planten hecten. En waar het ge heugen ons dikwijls in den steek laat, is het verstandig die namen op kleine houtjes of plankjes te schrijven en deze bij de planten te plaatsen. Voor ze onleesbaar wbrden, moeten we ze vervangen. Dat werkje duidt men meestal aan met den naam etiquet- teeren en vooral de zomermaanden zijn daarvoor bijzonder geschikt. Bij liefhebbers behoort het zijn als in bo tanische tuinen; geen planten zonder naam. Rozenolie. De Bulgaarsche rozen zijn even be roemd als die van de Ispahan en vormen met de tabak in Bulgarije de voornaamste bronnen van rijkdom van het Koninkrijk. Daar wordt de rozen olie gefabriceerd, die over de geheele wereld wordt verspreid en dienen moet tot het maken van verschillende parfums en zeep. Jaarlijks heeft een speciale pluk plaats, die tegen het einde van Mei aanvangt en naar gelang der weers gesteldheid van 18 tot 30 dagen duurt, lederen morgen trekken jongens en meisjes zeer vroeg op uit naar de rozentuinen, lang voor zonsopgang en oogsten de rozenknoppen, ter nauwer- nood geopend en door dauw bevoch tigd. De geplukte bloemen worden ge bracht naar groote distilleermachines met een inhoud van 2l/2 H.L. In deze doet men 20—25 pond rozen met 150 Liter water. De eerste distil latie, die ongeveer drie kwartier duurt, brengt N 30 a 35 Liter geparfumeerd vocht op, dat evenwel te zwak is, doch tot op een derde wordt terug- gebracht bij de tweede distallatie en D de echte rozen-essence genoemd wordt. In dit vocht drijven de oliedeelen van geelachtige kleur boven en, in fles- schen gedaan, komen zij boven in den Pp hals. Heel zorgvuldig wordt deze olie dan met kleine lepeltjes verzameld en in de daarvoor bestemde speciale fleschjes als rozenolie in den handel gebracht. Vrienden en vijanden in Jufi. Het is goed, we wezen er reeds op, dat we in tal van insecten en andere dieren trouwe helpers hebben te zien tegen de belagers onzer oogsten. Behalve de reeds genoemde, zijn daar nog de verschillende leden van het genus loopkever, waaronder slechts eene soort is, die de familie schande aandoet, n.l. de graanloopkever, die het o.a. op de aardbeien voorzien heeft. De overige soorten maken zon der uitzondering jacht op allerlei in sectenlarven en slakken. Komt er dus bij den tuinarbeid zoo'n snelvoetige, bruin-, brons- of groen gouden loop kever voor den dag, spaart hem dan in uw eigen belang. Tevens zien we dan de merkwaar- digste kortschildkevers, die het ach terlijf omhoog en de kaken wijd uit gesperd er dreigend genoeg uit zien. Spaart ook hen; ze leven uit sluitend van dierlijke stoffen. Minder rechtstreeks nuttig zijn de verwante doodgravers, die zoo terecht hun naam dragen, daar ze lijken van kleine dieren vogeltjes, muizen mollen e. a. begraven en er hun eieren in deponeeren. De uitkomende larven verteren dit rottende vleesch, dat anders nog lang zou liggen stinken. Ook de bromvlie gen en aasvliegen maken zich in dit opzicht verdienstelijk; jammer, dat ze niet steeds weten te onderscheiden tusschen het vleesch in een slagers winkel of in onze provisiekasten het kadaver van een of ander dier langs den weg of in het veld. Jonge honden zindelijk maken. Over dag zijn ze gauw zindelijk, wanneer men een beetje er op let. maar 's nachts.... Sluit het beest nu echter 's avonds eens op in een kistje, op maat getimmerd, waarin het juist liggen kan, maar niet draaien of zich verplaatsen. Door een deksel van lat werk of draad zoo laag aan te bren- gen, dat de hond niet rechtop kan staan, dwingt men het dier tot een 1/ggende houding. Nu zal het de Hg- plaats niet bevuilen.'s Avonds laat en 's morgen vroeg .uitlaten" natuurlijk. Na eenige dagen is het dier zindelijk, zoodat de methode niet wreed ge noemd kan worden. PLUIMVEETEELT. Vragen, deze nibriek bei.'ef fende, kunnen dor onze abon- né's gezonden worden aan: „De Combinatie", Westersin- gel 27 A, Rotterdam. Postze gel van 10 cent insluiten. Het houden van krielkippen. Ja, waarom worden eigenlijk knel ls ïppen gehouden? Niemand zal er een fokkerij van be ginnen om er geldelijk voordeel mee te behalen, want de eieren hebben geen handelswaarde en slechts voor enkele zeer ervaren kweekers, kan de verkoop van broedeieren of dieren, die aan ten- loonstellingseischen voldoen, soms ecnig voordeel- opleveren. Is het echter de bedoeling om de eie ren der krieltjes in het eigen huishou den te consumeeren, dan is het houden van pen toompje niet alleen aan te ra dt n, maar kunnen we er ook voordeel mee behalen. Krielen zijn zeer lieve, sierlijke beest jes, ze kunnen op buitenplaatsen en villatuinen nu en dan gerust losloopen, daar ze niet zooveel wroeten als gewo ne kippen en ze zijn met een) zeer klei ne behuizing tevreden. Die kleine hok jes ontsieren een tuin allerminst; inte gendeel, als <^r van het bouwsel een beetje werk gemaakt 'wordt, zal het ?t aanzien van den hof verlevendigen. 't Grootste voordeel der krielhoen- ders is echter lietj feit, dat men ze ook daar kan houden, waar de ruimte voor gewone kippen te beperkt is, b.v. in kleine stadstuintjes, op een plat dak, zelfs op een waranda. Een toompje van circa 6 krieltjes stelt zich met een to tale loopruimte van een paar vierkante meters tevreden. Kinderen zijn ei' gewoonlijk dol op en ze verzorgen ze graag; de diertjes zijn erg tam. Met de eieren kan men geen gelde lijk voordeel behalen, zoo zeiden we, omdat ze te klein zijn en daardoor niet geschikt voor den handel. Ze zijn ech ter van dezelfde kwaliteit natuurlijk als de eieren van groote hoenders en als ze voor huishoudelijk gebruik be stemd zijn, is de grootte geen bezwaar. Bovendienkrielen eten belangrijk min" der dan de helft der portie voeder, die haar groote zusters behoeven en pro- duceeren toch eieren, die belangrijk meer dan de helft van normale eieren wegen. Deze laatste wegen 55—60 gr., kriel-eieren ongeveer 40 gram. Het aan tal per jaar geproduceerde eieren ont loopt elkaar niet veel. j De winterproductie der krielen is dikwijls niet bijzonder groot, hoewel meerdere stammen zich daarin tegen woordig toch onderscheiden. Mevr. Kie- vits te Laren slaagde er b.v. in e^n stam Sebright-krielen te fokken, die een zeer lioogp winterproductie gaven. Behalve van den stam hangt hier ook veel van een doelmatige huisvesting af; de dieren moeten behoorlijk beschermd worden tegen ruw weer. Het rennetje en nachthokje kunnen overigens klein zijn; gewoonlijk geeft men het rennetje den vorm van een vlucht-kooi, een volière dus, van voren voorzien van een uitneembaar raam, dat wordt weggenomen of voorgezet, naarmate 't weer is. Hoewel we nacht hokken voor gewone hoenders afkeu ren, vinden we ze voor krielen wel ge schikt, omdat die met haar kleine lichaampjes niet in staat zijn in gure nachten een groot hok voldoende te ver warmen. Krieltjes kan men nu nog gerust fok ken elke broedsche kip van niet te zwaar ras is daarvoor te gebruiken. Aan het fokken van krielen in den na zomer is het voordeel verbonden, dat, men een te forschen groei tegengaat. De krielhoenders stammen oorspron kelijk uit Japan, waar ze reeds vele eeuwen lang in tal van variëteiten zijn gefokt en aan het leren op zeer beperk te ruimte gewend. De armste dagloo- ners hebben er steeds hun toompje krie len gehad en wanneer de behuizing het houden er van eigenlijk volstrekt bui tensloot, dan vlochten de Japanners zelve een fraai en typisch soort mand- kooien, die het dan toch nog mogelijk maakten van deze populaire liefhebbe rij te profiteeren. De Hollanders heiben het eerst toe gang tot; dit land gdiad en vast staat, da zij met hun schepen vaak mooie vo gels, ook krielhoenders, meevoerden; door gebrek aan ma eriaal voor bloed- verversching stierven de dieren hier echter weer laugzanerhand uit. Later kwamen de Engelsclen en Duitschers in Japan en die he>ben veel voor de verbreiding der krielhoenders in Eu- ropa gedaan. Ze pairden ze met in- heemsche rassen en wisten zoodoende nieuwe variëteiten tescheppen. De ras sen die thans in Eurepa gehouden wor- elen, kunnen met de ïiooiste Japansche rassen vergeleken wirden, al is er in meerdere opzichten verschil waarneem baar. De Europeaner hebben in 't bij zonder gelet op het iriokken van mooie kleuren, terwijl de Jaianners meer oog hebben voor mooie vooral grillige lichaamsvormen. De zuiver-Japansche rassen komen nu ocx veel in Europa voor. Wie op een pluimvee-tentoonstelling de vele fraai getekende, levendige, kleine krieltjes zag, s er ongetwijfeld door bekoord gewoilejn. Men meent echter vaak, dat 't slchts een liefheb berij voor rijke menshen kan zijn om zulke dieren te houdo, of dat de ver zorging veeleischend s. Noch het een, noch het ander is war. Ze zijn juist voordeelig te houden n vragen weinig zorg. Een eenvoudig likje met zand op den bodem, het eten en drinken als van gewone kippen, —lat is al. Ze moesten veel mee gehouden wor den. VRAGEN/IJS. J. de K. heeft een torn Patrijs-Leg horns met Schimmel of Poederkam men. Hij heeft ze met aseline ingewre ven, maar het wordt og steeds*erger. Of we er geen raad vor weten. Antw. Ofschoon w ook dezen vra gensteller reeds per lief beantwoord den, willen we „in 't igemeen belang" te dezer plaatse nog ren op het geval terugkomen. Waaron toch laat men het steeds zoo ver koien, tot een heele toom door een ziektes aangetast? Ie dere kippenhouder nest steeds een of meerdere hokjes hebln staan, van een oude kist met een kin rennetje, waar in zieke dieren dadelk kunnen worden afgezonderd. Blijkt't geval niets om het lijf te hebben, wnu, dan kan men het dier na een pa' dagen weer her plaatsen. Blijkt hetnet een besmette lijke ziekte behebt, in. heeft men door die afzondering de idere beesten voor veel lijden en zich-elven voor groote schade behoed, alsnen tenminste te vens zorg gedrag heeft om hok en ren met een 8 eoline-oplossing te ontsmetten. Omtrent de dr vragensteller be doelde ziekte, Poerkam (Favus) kun nen we het vol gee zeggen. De kam en deor- en kinlellen ge raken al meer emeer bedekt met een wit of grijs-wit Dag, zoodat het lijkt, alsof hij met ml bestrooid is. Vaak breidt de schimn want de oorzaak der ziekte is eemhirnmel zich over den geheelen koen den hals uit, ten gevolge waarvade vederen uitvallen. Is het reeds zotfr, dan valt er weinig meer ter genezi te doenmen slachte het dier, te nr, daar de ziekte be smettelijk is. 1de beginperiode heb ben pogingen 3r genezing alle kans van slagen. M<penseelt den kam, met een oplossing n 1 gram creoline en 10 gram water- smeert met een meng sel van 1 gracreoline en 10 gram va seline of wel t een mengsel van 1 gr. benzine en lfram vaseline. W. M. liomvoor liefhebberij enkele kippen en elen. Nu heeft hij een broedsche kip zou die gaarne op wat kippeneieren^ enkele eendeneieren zetten. Of dgaat, vraagt hij, en hoe hij de jonge ren moet groot brengen. Antw. Dgaat heel goed, maar een kippenei nn 21 en een èendenei 28 dagen bebix worden. Men moet dus eerst de eemeieren onder leggen en een week li' de kippeneieren bijvoe gen. De kipaakt daar geen bezwaren tegen. Alltfomt dan gelijkertijd uit. Men laat heel het stelletje bij de kloek, die haar eenden-kindertjes even lief heeft als de andere; ze gebruiken het zelfde voer. Water om te zwemmen heb ben de jonge eendjes niet noodig. Overige vragenstellers per brief en kaart beantwoord. BUITENLAND. .7" ,9e k°ge'- die Elliot raakte, ver brijzelde een benzinepijp, doorboorde den postzak, waarin zich o m. de foto's van den toetswedstrijd bevonden voor ofi- e bladen> en kwam. na Elliott s arm te hebben geraakt, in zijn borst terecht. De plek waar de aanslag geschiedde, is een klein gebied zonder vaste bewoners Alle betrokken autoriteiten zijn ge waarschuwd en alle noodige maatre gelen zullen worden getroffen. De Australische minister presiden Bruce heeft aan Cobham een betuigin van leedwezen gezonden naar aanle ding van het overlijden van Elliot. Kapitein René Fonck, de bekende Fransche oorlogsvlieger, heeft gisteren oificieel meegedeeld, dat hij eerstdaags een vliegtocht van New-York naar Parijs zonder tusschenlanding denkt te ondernemen. De Amerikanen luitenant bnoddy en kapitein Homer Barry zullen de vlucht in een Sikorskl vliegtuig meemaken, Fonck en Barry als bestuur ders, Snoddy als waarnemer. Het vlieg tuig wordt op Long Island gebouw ^n/t,"agenoeg gereed- Fonck zeide dat hij speciale bewaking door sche pen op den Atlantischen Oceaan niet zou aanvragen, daar hij dit onnoodig acht. - Reuter meldt uit Londen d.d. 5 Juli: In het Lagerhuis heeft Guinnes, de minister van Landbouw, in antwoord op een vraag betreffende de verklaring van een Nederlandsch inspecteur van den veterinairen dienst, dat een volle dig onderzoek heeft aangetoond, dat geïnfecteerde varkenscarcassen uit Ne derland verantwoordelijk zijn voor het mond— en klauwzeer in Engeland, verklaard, dat zijn aandacht op deze verklaring is gevestigd. Het resultaat van het in Nederland ingestelde onderzoek doet het feitelij zeker zijn, dat carcassen van dieren, die geslacht werden toen zij in een verren staat van infectie verkeerden het mond— en klauwzeer in Engelano hebben overgebracht, temeer daar het was toegestaan dat de varkens van de boerderij, waar de ziekte heerschte naar de slachthuizen werden overge- hracht, van waar zij naar Engeland werden geëxporteerd. De minister vond geen aanleiding aanwezig om het invoerverbod van Nederlandsch vleesch op te heffen totdat de risico op besmetting verdwe nen is. Bij Kon. besluit is ingesteld een staatscommissie tot herziening der L. O. wet 1920 ten einde o.m. een minder kostbare toepassing van het beginsel der findncieele gelijkstelling te verkrijgen en niet-noodzakelijke beperkingen der vrijheid van he onderwijs weg te nemen. Het aanzien van de ramp om Padang wordt steeds ernstiger. Te Soempoer zijn 27 dooden, in Goegoek 15, waaronder 14 kinderen die door het opgestuwde water in Singarakmeer werden gesleurd. Te Soempoer zijn 674 huizen in gestort. De schade bedraagt ongeveer 2 millioen gulden. Encycliek-meeting te Tilburg. Zondag a.s. 11 Juli zal er een groote demonstratie plaats hebben in de stad Tilburg. Heel de R.K. georganiseerde arbei dersbeweging, belichaamd in de plaat selijke R.K. Werkliedenvereenigingen uit Tilburg's omgeving en de Lang straat, wordt opgeroepen ter wapen schouw. Door het Bestuur van den Bosschen Diocesanen Werkliedenbond zijn over en voor het heele Diocees meetings belegd en wel te Zalt—Bommel, Nijmegen, Geldrop, St. Oedenrode en Tilburg. Deze bijeenkomsten staan in verband met de uitvaardiging «.an de ,Rerum Novarum" en bedoelen deze uitvaardiging zóó op luisterrijke wijze te vieren. Tilburg is speciaal gekozen één der secties van het Bossche leger van R.K. georgani seerde werklieden in haar midden te zien betoogen, om mede te herdenken het dertig jarig bestaan van de groot ste afdeeling van den Bosschen Bond. Behalve de Stands- en Vakorganisatie- menschen, georganiseerd in de R.K. Werkliedenvereniging te Tilburg, zul len deszelfs broederen toestroomen van alle omliggende plaatsen om mee te manifesteeren voor het R.K. ver- eenigingsleven voor den R.K. werk man. Velen zullen er komen. Brenge dan niet alleen de afdee- lingen uit de buurtdorpen rondom Tilburg gelegen, maar ook de afdee- üngen uit de Langstraat hun Katholiek georganiseerde werklieden in groote groepen naar deze stad. Vanuit Stationstraat en Tuinstraat plaats van opstelling van den stoet zal met 6 muziekcorpsen in optocht getrokken worden door een klein deel der stad. Voor het H. Hart- monument op het Heuvelplein zal een Bloemhulde gebracht worden en Roomsche Blijdschap door de betoo- gers worden gezongen. Te midden van een der nieuwe arbeiderswijken zal de Openlucht meeting plaats hebben met Pater Henricus, Capucijn, en den heer de Bruijn, Voorzitter van het RK. Werk liedenverbond, als sprekers. Daarna zal in een kort Sluitingslof in de parochiekerk het Heike, de HoogEerw. Heer Deken Sanders de slotrede houden. In kort bestek gegeven wat te gebeuren staat. Is het noodig nog een aansporing te geven, dat komen wie kan? Het feit wordt zoo vaak geconstateerd dat onder de kijklustigen langs de straten en wegen er o zoo velen gevonden worden, die mee op moesten trekken als leden van hun organisatie. Zal dat ook nu weer zoo zijn Wij zullen nu voor de eerste maal demonstreeren onder het R.K. Werk liedenverbond. Stands- en Vakorgani- satie zijn één, meer dan ooit. Banden van broederschap zijn gelegd, be lichaamd in de ééne leiding, in hoog- sten top. Moge onze meeting hier een ge- trouwe weerspiegeling van zijn. Achter het vaandel der R.K. Werkliedenver- eeniging ontbreke er geen enkele van onze vakvereenigingen. En achter de vaandels, vlaggen of transparanten ontbreke geen enkel lid wat komen kan. Onder ééne leiding getuigen wij voor hetzelfde doel. Welnu, Iaat dan volgende week Zondag onze macht in aantal zoo sterk mogelijk naar voren komen. Dat kanZoo zullen wij onze eenheid naar buiten toonen en indruk maken op allen die ons verlieten, of tot nog toe van ons verre bleven. Als wij dan als mannen van orde, geschaard onder onze banieren, ver gezeld door de lustige tonen der muziek, zij aan zij en rij aan rij, door Tilburg trekkend, ons .Strijders- lied" zullen doen klinken uit volle borst, zal vriend en vijand getuige mogen wezen van ons willen en streven. Roomsche makkers op Uw post! Zondag 11 Juli ontbreke niemand op het appèl. Wenken ter voorkoming van ongevallen. Sedert het in werking treden der Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 zijn alle arbeiders in de land- en tuin bouwbedrijven van rechtswege verze kerd tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, die hun in verband met hunne dienstbetrekking overkomen. De arbeiders in de hier bedoelde bedrij ven hebben dus de zekerheid dat wan- neer hun in verband met hun werk een ongeval overkomt, zij zullen wor den schadeloos worden gesteld op de wijze als in de wet nader omschre ven. Die schadeloosstelling kan intus- schen niet anders zijn dan een „pleis ter op de wond". De wond zelf, het ongeval kan, nu eenmaal door de schadeloosstelling niet ongedaan ge- maakt worden. Daarom geldt ook hier het spreekwoord, dat voorkomen beter Is dan genezen. En nu leert de ervaring, dat er al- tijd nog te veel ongevallen voorko men, tengevolge van onvoorzichtig heid, gemakzucht of verkeerde ge woonte, die gemakkelijk vermeden ïadden kunnen worden. Daar de meeste dezer ongevallen te wijten zijn aan de omstandigheid, dat de arbeider of zijn werkgever zich ;een voldoende rekenschap geven van iet dreigende gevaar, is het van groot ïelang, dat zij hierop zooveel moge- ijk opmerkzaam worden gemaakt. Om een gevaar te vermijden moet men be ginnen het te kennen. Wij nemen ons voor, van tijd tot tijd in dit blad wenken te geven Ingezonden Mededeelingen. Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met Doos 30 ct. PUROL I Voor goed drukwerk, groot en klein I Waalwijksche Stoomdrukkerij Ant.Tielen.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5