DE ECHO VAH HET ZUIOEH Adverteert PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 21 |u!i 1926. Voor het Instrumenten-fonds der Harmonie „St. Crispijn". f 101.94 f 5- enkele nummers ten beste gaven en daarmede een dankbaar applaus oogstten. Alles bijeen een bijzonder geslaagd volksmatinée, waar het bovendien niet aan een opgewekte stemming ontbroken heeft in het Vorig bedrag N.N., Waalwijk 1 Tot de le klas van het Lyceum te 's Bosch (afd. Gymnasium) werden o m. toegelaten Janny Kalis en Mies Tielen, de laatste van de 6e klasse van het St. Theresia-gesticht alhier. Aan het Lyceum (afd. Gymna sium) te 's Bosch, is bevorderd van de 4e naar de 5e klas H. Moonen Ezn. alhier. Aan 't Gymnasium te 's Bosch zijn bevorderd o.m. naar de 6e klas Nelly van der Hoeven te Vrijh-Capelle, tot de 4e klas Go Köhler te Capelle, tot de 3e klas J. Köhler, C. Ver hoeven en W. Wente te Capelle. Toegelaten tot de le klas G. v. d. Hoeven en B. Middelkoop te Capelle. Voor het eindexamen H. B. S. te 's Bosch slaagden o.m. de heeren Dick Blokhuijs en H. Louwe—Kooy- mans te Waalwijk, P. Rijken Wzn. te Capelle, W. v. Valderen te Vlijmen en W. van Raamsdonk te Raamsdonks- veer. De Kermis. Sinds ons vorig nummer, dus de twee laatste dagen heeft de kermis eveneens een goed verloop gehad. Vrijdag was 't een drukke dag en ook Zaterdag bracht heel wat menschen van buitende laatste Zondag was bijzonder druk en hadden de café's en de verschillende Inrichtingen niet te klagen, hoewel over 't geheel alles vroeg rustig was. O.i. zouden we kunnen concludeeren over 't ge heel genomen, een goede kermis, zoo wel wat bezoek betreft als de zaken die gedaan zijndaarenboven viel er voor 't publiek in menig opzicht te genieten door de vele goede dingen die geboden werden: men moet ook niet vergeten dat de kermis er op de eerste plaats is voor het publiek. Behalve dat de café's over 't alge meen goede zaken gemaakt hebben, ondanks of misschien juist omdat het zoo'n mooie kermis was, hebben ook verschillende inrichtingen als schouw burg, circus e.a. niet te klagen. Consael met z'n prachtige installa tie had het niet overdruk, maar het publiek heeft kennis gemaakt met z'n mooie inrichting en prima artikel; die kennismaking zal eventueel voor een volgend jaar zeker gunstig werken. Een goede maatregel was tevens dat we van dat gezeur langs de hui zen den geheelen dag met alles en nog wat bevrijd waren en dat de ker mis heel kalm en rustig verloopen is, behoeft natuurlijk geen betoog, dat is hier altijd zoo en ook 't tactisch op treden onzer gemeente- en rijkspolitie is daarvoor een waarborg. Kermis-Woensdag gaf de Gilde St. Crispijn en Crispinianus in de zaal van J. van der Meijs een Matinée, aaegeboden aan de leden met hunne dames en donateurs van het Gilde, dat in alle opzichten uitnemend ge slaagd mag heeten. Dank de bekwame leiding van den heer C. Didden, karakter-humorist, ge noten de verschillende stukjes uitge voerd door enkele leden van het Gilde zelf veel bijval. We noemen o.a. Jocrisse de Von deling, het Huishouden van den Kruidenier, het Mislukte Consult en meer andere. De begeleiding was bij den heer Prinsen in goede handen. Na afloop werd den heer W. de Graaff, door den hoofdman der Gilde den heer Verhagen, als iniatiefnemer van dit Matinée, een bloemenhulde en warme ovatie gebracht. In de gezelligste stemming gingen de leden circa 5 uur naar huis, over- voldaan over dit in alle opzichten ge zellige Matinée. Voor de eerste maal gaf de Lie dertafel «Tot Bloei der Toonkunst" Zondagmorgen een Volksmatinée in de zaal van den heer P. v. Cromvoirt, waarop eenieder vrij toegang had. Zeer velen hebben van deze gelegen heid gebruik gemaakt en waar het de eerste maal reeds zoo'n groot succes heeft gehad, twijfelen we er niet aan of de Liedertafel zal dit yolksmatinée op den laatsten Zondag van de kermis tot een vaste gewoonte maken. Het talrijke publiek heeft genoten van een met zorg gekozen en keurig afgewerkt programma, waarin frissche, opgewekte koren werden afgewisseld door koren met piano accompagnement, o.a. «de Hymne" van de Vliegh. Verder vergastte de heer A. Boom ons op een bariton-solo, die hij op de hem eigen zeldzame wijze ten gehoore bracht, terwijl nog een paar andere leden in Brabant, Zeeland en Lim burg ALGEMEEN gelezen. OPLAAG pl.m. 3000 exempl. Den laatsten Zondag der kermis gaf 't Waalwijksch Revue Gezelschap «Onderling Kunstgenot" in de zaal „Musis Sacrum" een aardige matinée. Reeds om 12 uur stroomde het publiek de frissche en gezellig ver sierde zaal binnen en toen om kwart over twaalf het aanvangssein werd ge geven, bleek Musis te klein te wezen voor al de bezoekers. Tot in alle hoeken was alles bezet. Velen zelfs hebben zich moeten getroosten met een plaats in de open lucht. Het publiek is dan ook in zijn verwach ting niet bedrogen, daar het pro gramma zeer varieerend was en het een na het ander vlot ten tooneele werd gebracht. Reeds bij het eerste nummer merkten we dat de jongens allen zeer goed hun best deden en allen gaven wat ze geven konden. Als no. 1 kwam het kwartet „Heimathrosen", hetwelk uit stekend is gezongen. No. 2. Het komisch duet „Een klein abuis" werd vlot gespeeld en bracht er dan ook direct de vroolijke stem ming in. No. 3. Het kleinkoor „De spijskaart" werd uitnemend gezongen en getuigde van goede leiding en volhardende studie. Daarna volgde de tenor-solo ««Postillon", gezongen door den Heer J. de Bont. Met dit nummer ontving de zanger zooveel bijval dat hij nog als toegift heeft gezongen een aria uit Martha. Het komisch terzet „Vroolijke kaal koppen" heeft vooral de lach spieren eens duchtig lafen werken. Het gelach was niet van de lucht. Tot slot kregen we het evenement van het matinée de operette „Artisten Revue". Het zou ons te ver voeren daarover geheel uit te wijden, maar zonder de andere artisten te kort te doen, mogen wij toch wel speciaal den impressario Mulder en zijn bediende Flipje ver noemen die het grootste aandeel hadden in 't groote succes van deze operette. Kortom allen hebben hun uiterste best gedaan om dit matinée zoo te doen slagen en wij kunnen dan ook niet anders dan het gezelschap met het succes feliciteeren en aan moedigen wederom met nieuwen moed aan 't werk te gaan om het komende jaar wederom het Waalwijksche publiek een aangename middag te verschaffen. Tot slot brengen wij nog een woord van hulde aan den ijverigen directeur den heer H. v. Heijst die dit alles op schitterende wijze in elkaar heeft ge zet en tevens aan den jongenheer G. Knepflé voor zijn accurate en mooie begeleiding. De heer Joseph Hamburg alhier, slaagde thans voor 't examen Engelsch van de Vereeniging van Leeraren. Algemeene vergadering van het Ziekenfonds van de R.K. Werklieden- vereeniging van Waalwijk op Maandag 26 juli 1926, des avonds acht uur, in de groote zaal van de R K. Werklieden vereeniging. Agenda 1. Opening door den Voorzitter. 2. Notulen vorige vergadering. 3. Verslag Penningmeester, ie half jaar 1926. 4. Verslag Controleurs, omtrent boeken en bescheiden. 5. Verkiezing van een controleur, wegens periodieke aftreding van den heer A. van Meeuwen. 6. Mededeelingen. 7. Rondvraag en sluiting. Aan den Zondag in Dordrecht te houden nationalen wedstrijd in het verleenen van Eerste Hulp bij Onge lukken, ter gelegenheid van 't 10 jarig bestaan dier vereeniging, zal de afdeeling Waalwijk van het Roode Kruis en een afdeeling van E. H. O. deelnemen. Zaterdag 24 juli half negen ten koffiehuize van den heer A. v. Vught, algemeene vergadering der R.K. Han- delsreizigersvereeniging afd Langstraat. De afdeeling Waalwijk Heusden van de R.K. Onderwijzersbond zal Donderdag 22 dezer des namiddags ten half zes uur in de ach- terzaal van het Hotel Verwiel eene algemeene vergadering houden waar als spreker zal optreden de heer A. Baron, oud-Bondsvoorzitter met het onderwerp«Het Leesonderwijs." Maandag j.l. had in het café rindustrie te Tilburg eene gecombi neerde vergadering plaats van den R. K. Bond van Leerfabrikanten en van den Nederl. Bond van Leer fabrikanten. Mededeeling werd gedaan dat deze vergadering op aandrang van ver schillende fabrikanten is uitgeschreven wijl men het noodig acht dat onver wijld maatregelen worden genomen om aan den noodtoestand die in de industrie heerscht, zooveel mogelijk paal en perk te stellen. Allereerst wenschte men zich uit te spreken over de kwestie van controle op zoolleer. Uit het oog mag niet worden ver loren, zoo werd gezegd, dat ook vrij willige controle uit den booze is om de eenvoudige reden dat men normen gaat accepteeren voor de samenstel ling van het product, terwijl voor de prijzen geen normen bestaan, integen deel een ongebreidelde prijsdrukkerij zoowel door onderlinge als door buitenlandsche concurrentie. Bovendien beperken gehalte-normen de bewegingsvrijheid der industrie met het oog op nieuwe methoden, In de enkele landen waar controle bestaat, is de buitenlandsche concur rentie vrijwel uitgeschakeld. De lederindustrie moet en wil expor teeren en daarom kan zij zich niet aan banden laten leggen. Nog een feit van beteekenis is dat de grondstoffen veranderen alsook de eischen die aan het fabrikaat worden gesteld door de gedurige wisseling. Zoo deze factoren gelden, dan gel den zij zeker en vooral in ons land waar de lederindustrie aan een onge breidelde concurrentie bloot staat. Er zitten te groote technische moei lijkheden aan vast om een vaste norm te nemen. Er werd ook op gewezen dat het vrijwel zeker is dat de schoenmaker aan die heele controle geen enkel voordeel zou hebben. Daarom heeft het bestuur van beide bonden na rijp beraad en na lang durige overwegingen besloten niet aan het verlangen van den Schoen makerspatroonsbond te voldoen, met welk standpunt de vergadering zich kon vereenigen. Door Mr. v. d. Loo, secretaris van den R.K. Lederfabrikantenbond, werd daarna gewezen op den grooten invoer van leer enden grooten achteruitgang van den export. Worden niet spoedig maatregelen genomen ter beperking van den invoer, dan zal de industrie een zeer slechte en moeilijke tijd tegemoet gaan. Spr. heeft aan den Nijverheidsraad een statistiek overhandigd waarin duidelijk is te zien, hoe vroeger de export verre den import overtrof en thans de import den export. Alleen aan Croupons zijn nu inge voerd 525 ton tegen een export van 30 ton, Met leder voor drijfriemen is het nog erger gesteld. De uitvoer is steeds zeer belangrijk geweest tegen geen invoer en thans heeft de invoer 84 ton bedragen tegen absoluut geen uitvoer. In allen ernst mag daarom op in voerrecht van zoolleder worden aan gedrongen. Door den Bond van Schoen- frikanten is besloten dat hij zich tegen een geringe heffing van invoerrechten niet zal verzetten. Het fatale van den toestand is dat tengevolge van den grooten import de binnenlandsche industrie gedwongen is op geringer capaciteit te werken. Aangezien hierdoor de kostprijs stijgt wordt men ook minder concurrenz- fahig voor den export. Na nog eenige discussie werd met nagenoeg algemeene stemmen onder staande motie aangenomen „De gecombineerde vergadering van Lederfabrikanten bestaande uit leden van de Bonden van Ned. Lederfabri kanten benevens niet georganiseerde Lederfabrikanten, gehoord de besprekingen omtrent den noodtoestand waarin de Leder industrie verkeert, gezien de stijging van den invoer en daarmede gepaard gaande ernstige daling van den uitvoer, van oordeel dat deze toestand een gevolg is van den geheel vrijen invoer van Leder in Nederland en het heffen van Invoerrechten in andere landen, draagt de besturen op met kracht ter bevoegder plaatse aan te diingen op heffing van een invoerrecht op zooileder en daarvoor in aanmerking komende soorten van overleder." Vervolgens werd door Mr. v. d. Loo nog rapport uitgebracht over de door hem in Engeland bezochte vergadering. Op deze vergadering waaraan leder fabrikanten van zeer veel verschillende landen deelnamen, zijn een groot aantal conclusies genomen, waarvan de meeste echter voor publiciteit nog niet vatbaar zijn. Daarna werd de vergadering mé! een woord van dank voor de groote op komst gesloten. Oudergewoonte hield j.l. Zaterdag middag het Kruisboogschuttersgezel- c. a., schap „Nooit Gedacht", gevestigd in het café van den heer J. v. Helvoirt, Putstraat, alhier, zijne onderlinge prijs- verschieting. Ten vijf uur werd, nadat de Voorzitter' allen een hartelijk welkom had toege roepen, een aanvang gemaakt met schieten. Er werd na loting in 2 afdeelingen geschoten en na een spannenden en gezelligen strijd was de uitslag als volgt; le afdeeling: le prijs F. v. Helvoirt 81 punten; 2e pr. J. v. Hilst 79 p.; 3e pr. P. Biekens 78 p.4e pr. L. Kroot 77 p 5e pr. H. de Graaff 75 p.6e pr. Jos. Verschure 72 p.7e pr. H. v. Helvoirt 69 p.8e pr. C. Lammers 61 p.9e pr. A, v. Herpen 54 p.10e pr. Muller 45 p.; lie pr. J. v. Helvoirt 43 p.; 12e pr. K Dollekens 41 p. 2e afdeeling: le prijs A. Rombouts 80 punten 2e pr. P. v. Bavel 78 p.3e pr. C. v d. Wiel 77 p.4e pr. Nic. Bergmans 76 p.; 5e pr. jac. v. Helvoirt 72 p.; 6e pr. Jos. Demmers 71 p.; 7e pr. F. Rombouts 66 p.8e pr. H. Muskens 62 p.; 9e pr. Th. de Graaff 61 p.; 10e pr. E. Maas 60 p.; lie pr. J. v. d. Schoot 52 p.12e pr. A. Stokwiel- der 50 p. Zondag ten 12 uur kwamen allen weer bijeen om de prachtige prijzen in ontvangst te nemen. Nadat allen aanwezig waren opende de Voorzitter de bijeenkomst en bracht op de eerste plaats zijn hartelijken dank aan de schenkers der prijzen, tevens de leden dankend voor den gezelligen middag welke ze hadden genoten en daarna werden de prijzen met een toepasselijk woord uitgereikt. Daarna bleef men nog lang onder zang en voordracht gezellig bijeen, waarbij menige toast op het gezel schap werd uitgebracht. Ook werd nog door den Voorzitter mededeeling gedaan dat het Eerelid maatschap der Vereeniging was aan geboden en aangenomen door de heeren Adr. v. d. Hpijden en J. Kroot, beiden uit Chicago, welke laatste tijdelijk hier vertoeft, hetwelk met een hartelijk applaus werd begroet. Nadat alle leden v. h. gezelschap namens bovengenoemde Eereleden op werkelijk ruime wijze waren ge- tracteerd, keerde men hoogst voldaan huiswaarts. Maandag 2 Augustus zullen de echtelieden Jac. Pulles en J. Fr. van Ree den dag herdenken waarop ze 50 jaar geleden door het huwelijk werden verbonden. Alhoewel de jubilarissen dezen dag slechts in familiekring willen herden ken zal het hen toch niet aan be langstelling ontbreken. Gisterenavond is bij Mej. M. Brok in de Dijkmijn, door openschui ving van een raam ingebroken. Eenige kleinigheden als chocolade en limo nade zijn ontvreemd. Gisteravond werden bij Wed. Jaan v. E. op den Winterdijk een viertal ruiten ingeworpen. Van het geval is bij de politie aan gifte gedaan. De dader is vermoedelijk bekend. Gedurende de kermisdagen is door de politie tegen eenige dames beneden de 18 jaar, niettegenstaande herhaalde waarschuwing-, procesver baal opgemaakt wegens het dansen. Een jonge dame moest zelfs driemaal verbaliseerd worden. Zondagavond werd P. v. E. voor zijne woning in de Wijnstraat door zijn buurman Sch., nadat een kleine woordenwisseling had plaats gehad, met een mes in den rug gestoken]; ge lukkig was de verwonding niet ernstig. Door de politie is procesverbaal opgemaakt. De Biljartclub «Hermans", ge vestigd te Tilburg, zal morgenavond een competitie wedstrijd komen spelen tegen de Biljartclub „Ons Genoegen" gevestigd bij den heer A. Kemperm^n De loting voor de ingeschreve nen der lichting 1927, behoorende tot het district 's Hertogenbosch, zal o. m. plaats hebben op navermelde plaatsen en data met vermelding van de ge meenten van inschrijving der lotelingen. Te Waalwijk op 9 Augustus voor de gemeenten Sprang-Capelle, Loon op zand en Waalwijk. Te Waspik op 9 Augustus voor de gemeenten Raamsdonk, Waspik en 's-Gravenmoer. Te Woudrichem op 12 Augustus voor de gemeenten Dussen, Werken dam, Almkerk, Andel c. a., Rijswijk (N.-Br.), Giesen, de Werken c. a., en Woudrichem. Te Heusden op 14 Augustus voor de gemeenten Nieuwkuik, Oudheusden c a., Drunen, Veen, Hedikhuizen, Eethen, Wijk c. a., Herpt c. a., en Heusden. Te Made op 18 Augustus voor de gemeenten Hooge- en Lage-Zwaluwe, Terheijden, Geertruidenberg en Made Te 's-Hertogenbosch op 19 Augustus in het lokaal Stadhuis, ingang Ridder straat, om 9 uur voorm. voor de ge meente Vlijmen, om 10 uur voor de gemeente Engelen, Empel c. a., en Alem c. a., om 11 uur voor de ge meente 's-Hertogenbosch (150 man.) Als lotingscommissarissen in het indeelingsdlstrict 's-Hertogenbosch zu 1- len optreden de majoor J. N. van den Berg en de kapitein H. W. G. Holland. Heden wordt te 's-Bosch op verzoek der R.K. Vereeniging van Tex- tielindustrieelen een bespreking gehou den met de hoofdbesturen van de arbeidersbonden „St. Lambertus". „Unitas" en «de Eendracht", om de gevolgen onder de oogen te zien die de koersontwikkeling van de verschil lende buitenlandsche valuta voor de Nederlandsche textielindustrie, in 't bijzonder voor de linnen-, halflinnen- en jute-industrie met zich brengt, als mede van de maatregelen, welke in verband hiermede genomen moeten worden. 't Woord „loonsverlaging" wordt in de uitnoodiging in 't geheel niet ge noemd, al is het natuurlijk best mogelijk zegt de „T. C."f dat de lextiel-indus- trieelen deze als het eenige redmiddel voor de industrie zullen voorstellen. „St. Lambertus" staat nog steeds op het standpunt, dat een loonsverlaging niet aanvaard kan worden. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). Toen j.l. Zaterdagavond de melkrijder Havelaar alhier met eenige kennissen huiswaarts keerde, werden zij lastig gevallen door een drietal wielrijders welke hen achterop reden. Er ont stond een korte woordentwist, waarna Havelaar plotseling door de onverlaten werd aangevallen en hem met een mes verschillende ernstige wonden aan het hoofd werden toegebracht. Vreeselijk bloedende werd H. door Dr. van Waardenburgh alhier verbonden en naar zijn woning vervoerd. De vermoedelijke daders van Beek, Verhagen en de Ble zijn intusschen, na een onderzoek door de gemeente politie en de marechaussee van Kaats heuvel, gearresteerd. Naar wij ver nemen heeft van B. reeds bekend de mishandeling te hebben toegebracht, en is hij naar 's Bosch overgebracht. De toestand van het slachtoffer is thans bevredigend. N1EUWKUIJK. Zooals we reeds meldden, waren er dit jaar alhier plannen in voorbereiding om gedu rende dek ermisdagen, zooals zulks ook reeds vroeger het geval was, door de Meisjescongregatie $en uitvoering te doen geven. Thans is met het instu- deeren van een en ander, onder leiding van den weleerw. heer Th. v. d. Heuvel, kapelaan alhier, reeds een groep van ongeveer 20 meisjes bezig. Bovendien is reeds door ruim 40 meisjes der Congregatie toe zegging gedaan tot deelname aan de te geven uitvoeringen. We twijfelen ook niet, of de te geven uitvoeringen, vooral nu deze plaats hebben in ons nieuw Bondsgebouw, zullen, met de daaraan verbonden te houden verlo ting, wel een aardige attractie zijn en vele meisjes en vrouwen gedurende de kermisdagen enkele genotvolle uren verschaffen. Naar we vernemen is tot ver fraaiing van het Bondsgebouw aan den heer Th. Mostermans, boom- kweeker alhier, opgedragen de open ruimte vóór genoemd gebouw te beplanten. -— Het Kruisbooggezelschap „De Jonge Batavieren", gevestigd in het café van den heer van der Geld, besloot een groot onderling concours te houden. Het concours, dat momen teel reeds in gang is, zal eenige weken duren op kunst en gelukschieten. De vele verschillende prachtige prijzen hieraan verbonden zijn in bovenge noemd café te bezichtigen. VLIJMEN. Maandag werd alhier door den bouwkundige den heer J. van Vlijmen, voor rekening van den heer H. van de Pol—Timmermans aanbe steed het bouwen van een woonhuis met bijlevering der daartoe benoodig- de bouwmaterialen, terwijl door den besteder een partij oude steenen en zand geleverd zal worden. Inschrijverss waren als volgt: F. Fiessen, Drunen f 3795.— J. v. Bokhoven-Schel Vlijmen f 3398.— L. van Bokhoven, Vlijmen f 3334.25 J. Blankers, Nieuwkuik en P. Groffe, Haarsteeg f 3173.— Gunning volgens bestek na drie dagen. UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 21 Juli '26. Zondagavond tusschen 8 en 10 uur zal de harmonie van het Kon. Mu ziekgezelschap „Euphonia" een groot concert geven op de kiosk van „K. B." op de Markt. Programma volgt. Op uitnoodiging van den WelEd. Achtb. heer Burgemeester vergaderden No. 57. Woensdag 21 Juli 1926. 49e Jrg.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5