(linke Dienslbode, H. MINKE Nagrasverpachting I hectare blanke haver 79 aren gerst HET ZUIDEN Voor Huis en Hof. gevraagd Mahoniehouten Salon-Pathéfoon AFWEZIG. NotarisVan Ham NotarisVan Ham A. P. C. Reothaert publiek verkoopen publiek verpachten: van het adverteeren in hun blad ver- hoogen en een zekere mate van garantie verleenen aan de lezers, die op bepaalde annonces wenschen te reflecteeren. Binnenkort zullen we weer kunnen pandoeren en jassen zonder er be lasting voor te betalen. Wat krijgen we het toch goedEn nóg zijn er menschen die, mopperen. Dammen en ganzeborden en knikkeren zijn zelfs nooit belast geweest bij ons, absoluut vrij was dat Maar in ernst, het is goed, dat deze ter onzaliger ure geboren heffing wordt opgeheven. Niet alleen omdat de opbrengst miniem was nog geen ton per jaar maar vooral, omdat de ontduiking van de wet bijna algemeen was. Er is dan ook geen behoorlijke controle op de na leving mogelijk, waardoor èn het verkoopen èn het koopen van onge stempelde speelkaarten op markten werd er geregeld mee gevent een ongevaarlijke liefhebberij was. Als de overneid een wet maakt, dan moet ze zorgen, dat de naleving behoorlijk gecontroleerd kan worden, anders kweekt ze wetsovertreders. Is de eerbied voor de wet eenmaal zoek, dan zal de staat heel wat grooter schade lijden dan alleen het gemis van deze belastingopbrengst. Zoo staat het ook met de rijwiel belasting. De fiets is een weinig sympathiek belastingobject, want vrij algemeen worden fietsen tegenwoor dig, niet om het genot, maar uit noodzaak gehouden, om' zich op economische wijze van en naar zijn werk te verplaatsen. Toch zal deze belasting wel niet gauw afgeschaft worden, want de opbrengst is rijkelijk. Toch zal het goed zijn, dat de wet gever naar een ander en beter middel van controle uitziet. „En leidt ons niet in bekoring" geldt ook, ja vooral voor den wetgever. Die rijwielplaatjes zijn van een klungelig maakselwie een beetje smid of koperslager is, kan die dingen gemakkelijk namaken. Dikwijls worden er dan ook verval- schers ontdekt; deze week snorde men in Rotterdam nog een heele „fabriek" van belastingplaatjes op, niet eer echter, dan nadat ze al twee jaar lang geëxploiteerd was en er dui zenden plaatjes aan de markt waren gebracht. Een klant nam zelfs 800 stuks af. Dat alleen pleit voor de „kwaliteit" voor hel door de fabriek geleverde, ook echter voor de ondoel matigheid van het merk en eveneens.... van de luchthartigheid, waarmee blijk baar duizenden bereid gevonden wor den om den staat te benadeelen door het profiteeren van een vervalschir.g Dat is een gevolg van die peuterige belastingpolitiek, die van allerlei klei nigheden suiker, zout, 'n sigaartje, 'n biertje, een spel kaarten, 'n fiets en straks nog een stuk chocolade en 'n ijswafel de penning voor den fiscus eischt. Juist hadden we de vorige week onze KL.M.-klacht geschreven, of het bericht verscheen, dat in België wéér een legeivliegtuig naar beneden was gestort, waarbij twee dooden te be treuren vielen. Dat waren dus in één week tijds in het kleine België: 3 vernielde vliegtuigen 3 m. 2 dooden. In ons land versplinterde deze week de propeller van een vliegtuig tijdens een vlucht (Soesterberg) en werd bij het dalen een watervliegtuig totaal vernield (de Mok) gelukkig zonder persoonlijke ongevallen te veroorzaken. Voor wie het nog niet heel duidelijk is, hoe het communisme zoo welig tieren kan in ons Indië, zal de proce dure tegen een administrateur met den toepasselijken naam „Van der Stok", veel verklaard hebben. Deze man regeerde zijn arbeiders met stok en zweepslagen, „strafte" vrouwen met ze te laten ontkleeden en met teer in te smeeren, en paste nog andere, dergelijke beschavingsmetho den toe. Het schijnt trouwens, dat de stok en de karwarts, op vele plaatsen in ons Indië nog de gebruikelijke overtuigingsmiddelen tegenover de inlandsche koelies zijn. Zoolang regee ring en justitie daartegen niet streng optreden, maakt men op deze wijze „Communisten". Een misdaad van een blanke tegen over een Indiër is zwaarder o.i. dan omgekeerd. Want tenslotte hebben wij, blanken, toch de beschavingMijn heer Van der Stok kreeg een jaar met aftrek van voorarrest en in afwachting van het hooger beroep, werd hij alvast op vrije voeten gesteld. Buitenland. In ons vorig overzicht voorspelden we het ministerie Briand—Cailleaux een zeer kortstondig leven. Welnu, het is reeds heengezonden door de Kamer en vervangen door een kabinet Herriot-de Monzie, dat naar links georiënteerd is. We voorspellen ze een zelfde lot als hun voorgangers. Als dat hun deel geworden is, dan heeft het Fransche Parlement door haar voortdurende negatieve beslis singen zich zelve vernietigd en resten nog slechts twee mogelijk hedeneen dictatuur of een herstel van het parlementaire aanzien door een samengaan van alle partijefi in een nationaal kabinet. Ondertusschen is Herriot verdwenen en Poincaré opgestaan. Twee Amerikanen, heel rijke lui, hebben een reis om de wereld vol bracht in 28 dagen en verscheidene kranten gaven er dag aan dag bericht over. Waarom? We begrijpen noch het nut, noch de sportieve beteekenis van deze prestatie. Men kan tevoren precies uitrekenen hoelang men over zoo'n tocht doet. Zeker, men kan een boot of trein missen, maar om dan even een vliegtuig te bestellen of een extra trein te laten gaan, is niet een kwestie van al- of niet kunnen, maar eene van geld. Welnu daarover beschikten de heeren in ruime mate. Vroeger, toen men op zee met tegen wind, windstilte of storm moest reke nen en op land met eene ontmoeting met roovers of liefhebbers van gebra den menschen-carbonade, toenja toen kon het nog sport heeten om te trachten eerder de wereld om te sjouwen dan een ander, 't Vermake- lijkste is, dat we deze week in de N. R. C. een heel artikel vonden van den heer Evans, een dier wereld reizigers, over zijn indrukken omtrent Rusland en de toekomst van dat land. En dan te weten en ook in het bewuste artikel te lezen dat de man per vliegtuig over Rusland en Azië vloog met een snelheid van 1000 mijl per dag In den Moestuin. Een der planten, die gemakkelijk in de cultuur is en niet al te hooge eischen aan bodem en behandeling stelt is de Boerenkool. In Mei gezaaid zijn reeds bij velen een deel der planten uitgezet, doch ook thans nog, nu er meer grond vrijkomt, kunnen we er een gedeelte mee beplanten. Wie planten moeten koopen. hebben vooral op 't uiterlijk der bladeren te letten. Weinige zware nerven en een sterk ingesneden blad, geeft een malscher groente dan de grove dik- nervige. Over 't algemeen wordt de fijn gekrulde 't meest aangekweekt. We bezitten er hooge en lage varëteiten van, De afstand voor de nu nog uit te planten kool kan geringer zijn dan voor die, welke vroeger reeds is uit gezet. Een 45 cM. is voldoende. Ook de kropsla kan weer worden uitgeplant. Op die wijze houden wij van deze groenten eene geregelde opvolging. De andijvie-planten zijn groot ge noeg om voor een deel te worden uitgeplant bijv. op de bedden, waarop vroege tuinboonen stonden. De boonen zijn voor 't grootste deel afgeplukt en op de kleine nakomers kunnen we niet meer wachten. Ze worden dus opgeruimd, het bed omgespit en de andijvie-planten gaan erop. We nemen ze van 't zaaibed op, zoodat de over- blijvende planten meer ruimte voor haar ontwikkeling krijgen. Dan gaan we ertoe over om nog meteen een stukje grond metandijvie- zaad te bezaaien, 't Is al wel laat, maar 't kan toch nog. Misschien zullen bij een vroeg invallenden winter de planten niet meer kunnen vol groeien, doch we laten niet gaarne een gedeelte van onzen tuin in den nazomer leeg. Kunnen de planten dan ook ai niet geheel volgroeien, dan is het bezwaar niet zoo groot. We nemen ze dan in 't najaar met een kluit op en zetten ze dicht naast elkaar in een houten bak, waar ze nog wat doorgroeien en vanzelf gaan bleeken. 't Is dan nog een heerlijke wintergroente. Aardbeien planten. In een vorig opstel beloofden we op de aardbeien terug te komen in verband met het aanleggen der nieuwe bedden en het winnen van jonge planten. Het is nu eenmaal gewoonte in de maand Augustus de aardbeienbedden aan te leggen en als reden geeft men aan, dat het dan niet zoo warm meer is en de planten niet zooveel te lijden hebben van 't aanslaan, 't Is waar, groote warmte doet de jonge planten lijden, vooral wanneer ze zonder kluit moeten worden opgezet. Is men in 't bezit van een goede variëteit, dan kan men zelf de planten winnen, 't Beste doet men dit door gebruik te maken van de uitloopers, die uit de planten te voorschijn komen. Aan deze ontstaan de jonge planten, die in de aarde wortel slaan en dan gemakkelijk kunnen worden opge nomen. Men neme dan de eerstgevormde plant van die uitloopers, daar ze natuurlijk als eerstgegroeiden de langste levensperiode achter den rug hebben, dus in de meeste gevallen het sterkst zullen zijn. In den eersten tijd wordt de jonge plant door den uitlooper zelf gevoed, doch als ze vast geworteld zijn, helpen die wortels mede, om ten slotte alleen voor het voedingsproces zorg te dragen. Om nu de plant het minst te doen lijden, wachte men zoolang, dat de planten flink vastgeworteld zijn en daarna neemt men een plantenschopje, om ze daarmede voorzichtig met kluit op te steken en op de gewenschte plaats te brengen. Hebben we nog geen grond voor de bedden vrij, dan zetten we ze op een plantbed, om ze later op de gewenschte plaats over te brengen, op die wijze zullen de planten weinig lijdenzelfs bij warm weer heeft men goede resultaten. Men denke er aan, dat vooral planten ge nomen moeten worden van die uit loopers, welke aan vruchtbare planten ontstaan. Zoo vinden we soms bij Jucunda-planten, die absoluut geen vrucht voort brengen. De jonge planten zullen zeer waarschijnlijk eveneens vruchtbaar zijn. Het spreekt vanzelf, dat daar waar men jonge planten wint, de grond eenigszins los gehouden moet worden, om 't aan- wortelen te bevorderen. Sommige planten geven geen of weinig rankendaarom moet men ze scheuren. Men vindt er enkele onder de z.g. maandbloeiers. Door scheuren, een bewerking, die men in het najaar doet, krijgt men evenwel niet dat krachtige gewas, wat de planten van de uitloopers geven en de vruchten blijven kleiner. Aan te bevelen is deze methode dus niet. De pas geplante jonge aardbeien moeten dan des winters met korte mest gedekt worden, om 't bevriezen tegen te gaan. Voor men de aardbeien uitplant, wordt 't bed goed bemest en omge spit en daarna zetten we de planten op een onderlingen afstand van plm. 40 cM. Bij het planten worden de v/ortels goed uitgespreid en met goeden fijnen grond bedekt en daarna stevig vastgedrukt. Te diep planten is verkeerd, doch ook te hoog planten is met 't oog op de vorst af te raden. Rozen stekken. Van de Roz'en kunnen we nu ook in den bak in zandige aarde of nog liever in een laagje scherp zand, stekken met bladeren nemen. Deze stekken worden ongeveer 12 cM. lang. Groote bladschijven worden tot op de helft ingekort, en een of twee van de onderste blaadjes worden ge heel weggesneden. De stekken steekt men rechtop of een weinig schuin, dicht op een (5 cM. afstand) in den bak en drukt ze-met fluim en vinger goed aan. Is het raam vol, dan worden ze besproeid, (vooraf is 't zand be hoorlijk nat gegoten) en verder ge sloten gehouden. Hoe meer zon we kunnen toelaten, hoe beter, wanneer we er slechts voor zorgen, de stekken door spuiten goed nat te houden. In 14 dagen moeten ze geworteld zijn. Wie niet over een bak beschikt,, kan ook liefhebberen door een kistje met zandige aarde of scherp zand te vullen en met een stuk glas af te dekken. De verdere behandeling is dan juist, als hierboven aangegeven. Zonnebloemen. De Zonnebloem is op den huidigen dag uit. de siertuinen en moestuinen naar een hoek bij de mesthoopen ver bannen en toch zijn er weinig planten, die zoowel om haar veelzijdig nut voor de menschelijke huishouding, als om haar uiterlijk schoon, meer ver- dienen te worden gekweekt dan zij en haar verwanten. Van de talrijke doeleinden, waarvoor men het zonne bloemzaad, dat de eigenlijke opbrengst der plant vormt, bezigde, is er menig in vergetelheid geraakt. Dicht in de nabijheid van bijenkorven waren vroeger eenige dozijnen zonnebloemen geplant, daar geen andere bloemende bijen zooveel stof voor honig en was leveren en daar wemelt die plant in haar bloeitijd ook letterlijk van bijen. De uit de zaadkorrels gewonnen olie is in gezuiverden staat een voortreffe lijk smakende olie om bij het eten te gebruiken, een goede olie om te branden en zij is even geschikt om de bereiding van zeep als van olie verf, voornamelijk de groene en blauwe tinten. De uitgeperste pitten geven oliekoeken, die als voedsel voor het rundvee, de lijnzaadkoeken, verre over treffen. Schapen, varkens, duiven, kippen, konijnen, enz. eten het zaad gaarne en worden daarvan spoedig vet. De groene bladeren der zonne bloemen gedroogd en fijngehakt, met zemelen vermengd, leveren een uit stekend voer voor melkkoeien. Van de zonnebloem-olie bereidt men de fijnste toiletzeep voor scheren en wasschen en de olie is daarom door parfumerie- en zeepfabrikanten zeer gezocht. Het zaad der planten wordt ook veel als fazantenvoer gebruikt, fijn gemalen is het een zoet meel voor fijn gebak. De stengels kunnen als vlas be handeld worden, hetgeen vooral in China geschiedt, waar vele z.g. zijden weefsels ten deele met de vezels van zonnebloem stengels doorweven zijn. Men maakt er overigens touw en papier van. Verbrande gedroogde stengsels leveren een rijke hoeveelheid potasch. De Chineezen, die bekwame land bouwers zijn, planten de zonnebloemen in ongelooflijke hoeveelheden aan. De olie gebruiken ze bij de maaltijden Rusland voert de olie, uit de pitten verkregen, uit, deze dient dan meest tot vervalsching van olijfolie. De korte damesharen. Het page haar en dergelijke dracht zijn heusch geen moderne nieuwig heden. In de geschiedenis zijn her haaldelijk tijdperken voorgekomen, waarin de vrouwen zich de haren lieten afsnijden. Het waren echter alleen de vrouwen uit de hoogste standen, die zich door de mode lieten beroeren, terwijl de mode thans gedwee volgsters in alle standen der maatschappij telt. De H. Paulus spreekt in zijn eersten brief aan de Korinthiërs in dezen zin tegen de korte haren bij de vrouwen: „Een vrouw echter, die bidt met onbedekt hoofd, schendt haar hoofd, want het is alsof zij geschoren was. Wil zij zich niet bedekken, dan snijde men ook haar haren af. Daar het echter leefijk staat, dat een vrouw afgesneden haren heeft, zoo bedekke zij haar hoofd (XI 5/6)." In het algemeen beschouwde men het vroeger als eene ontsiering, als de vrouwen het haar afgesneden hadden. Soms ging men daartoe over ten teeken van rouw. Maar dikwijls gold het als een straf voor vrouwen, vooral ten opzichte van die, welke zich zedelijk misdragen hadden. Men- herinnert zich vermoedelijk wel, dat ookjin België, na de be vrijding van het bezette gebied, het volk sommige vrouwen daarmee strafte, die met Duitschers geheuld hadden, terwijl hun mannen aan het front streden. Ook in de Belgische vluchtelingen kampen van ons land is die straf maatregel een paar maal toegepast. GEMENGD NIEUWS. Een 10 jarig zoontje van den slager H. Huisman te Appingedam (Gron.)is Dinsdagmiddag bij het baden verdronken. De 42 jarige ongehuwde werkman J. K. uit Kapelle, die verleden week bij het pruimen plukken uit een boom is gevallen, is in het ziekenhuis te Bergen op Zoom overleden. Drie jonge Engelschen, die per motorjacht een tocht maakten van Burnham on Crouch naar Boulogne, zagen ter hoogte van kaap Cris Nez vlammen uit zee oprijzen. Zij spoedden zich met hun jacht naar de plek, waar zij de vlammen waarnamen en vonden daar een jacht, dat in lichtelaaie stond. Rondziende, ontwaarden zij verder in den schemer een klein vaartuigje, waarin zich vier menschen bevonden. Zij namen de schipbreukelingen in hun boot op en vernamen nu, dat zij te doen hadden met een Normandisch koopman, Desmet geheeten, eigenaar van het ver brande jacht, zijn zoons, resp. 6 en 8 jaar oud, en een zeeman. De Engelschen brachten het viertal behouden aan wal, waar zij een ovatie van de bevolking in ontvangst te nemen hadden. Te Juan-les-Bains, een kleine badplaats, 11 K.M. ten Zuiden van Cannes (Riviera) is een Engelsche dame mrs. Gordon, in haar villa vermoord, x. Zij werd in haar bed gevonden, met een boek in haar hand, alsof zij al lezende ingesluimerd en in haar slaap dood gebleven was. Bij een onderzoek, door de politie ingesteld bleek echter, dat zij door den moordenaar te bed moest zijn gelegd, nadat hij de misdaad had gepleegd en dat hij haar toen het boek in de hand had gegeven. Hij hoopte daardoor ongetwijfeld, de jus titie op een dwaalspoor te brengen. De beweegreden voor de misdaad is nog niet duidelijk. Was diefstal of wraak de drijfveer? In de kamer, waar het lijk gevonden werd, werden geen sporen van een worsteling gevonden en niets van wat in de kamer aanwezig was bleek te zijn aangeroerd. Men gelooft, dat de misdadiger door een venster de slaapkamer is binnen gedrongen, zijn slachtoffer verrast heeft, toen zij naar bed wilde gaan en haar heeft gedood, voor zij om hulp kon roepen. Mrs. Gordon stond als een welge stelde dame bekend en men weet nog niet met zekerheid of er iets van haar geld, of andere zaken van waarde ontvreemd is. ADVERTENTIëN. Mevrouw Burgemeester VAN GILS-VAN ROESSEE, - MADE, zoekt voor 15 Augustus a.s. eene kunnende koken en netjes werken. Geen wasch. Goede behandeling, hoog loon en verval. 36827 voor den verkoop van Naai machines en Onderdeden, tegen vast loon en provisie. Alleen zij, die huis voor huis willen bezoeken, komen in aan merking. Brieven onder No. der advert, a. h. Bureau v. d. blad. 36832 Te koop aangeboden: Een prachtige, zoo goed als nieuwe 36831 Te bevragen en te bezichtigen PUTSTRAAT 32. Waalwijk. Tandarts WAALWIJK Is tot 3 Augustus 36823 na. afloop der verpachting Nieu wen Maasmond op Donderdag 29 Juli 1926, ongeveer 11 uur in het Café GERRIS te Waalwijk, ten verzoeke van de Heeren TIMMERMANS qq. aldaar: I. Onder WAALWIJK a. Op de Hooigracht. Het Tentstuk, 20 Hont. Naast het Tentstuk, 13 Hont. b. In de Koeweiden Perceel achter „Noord-Bra bant" 14 Hont. Perceel aan de Haven, 16 Hont. II. Onder VEEN In het Pompveld, Perceel 1, 12 Hont. Perceel 2, 12 Hont. Om te beweiden uitsluitend met hoornvee tot 15 September i926. 36818 Notaris Jansen. te Kaatsheuvel, zal Maandag 26 Juli 1926 's nam. 6 uur precies, fen verzoeke en ten huize van de KINDEREN KL1JSF.N in het Hoekske aldaar, k contant 36814 Kabinet, kastje, kachel, stoe len, tafels, spiegel, gasma- chine, capucijnerkommen, glas- en aardewerk, 15 kippen en haan, enz. te Kaatsheuvel, zal voor PIET RUTTERS Woensdag 28 Juli 1926, 's avonds 7 uur precies/ op het stuk in 4 perceelen, en in 3 perceelenalles wassende op den Hoogen akker onder Capellei 36835 Stoombiljartfabriek TILBURG. 381 Reiziger

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2