DE ECHO UW HET ZU10EH Valnta-Concurreniie der Lederindustrie. Pluimveeteelt. TWEEDE BLAD. De textielindustrie is in rep en roer, omdat de valuta-con- currentie haar bestaan bedreigt. Is het met de Lederindustrie anders Laat iedere Lederfabrikant eens rechtuit spreken Wordt ook zijn bestaan niet bedreigd? In normale tijden hebben de lederindustrieelen bewezen dat zij hun man staan kunnen. Maar thans? Moeten zij dan tot ondergang gedoemd zijn, in een strijd waarin zij totaal machteloos staan. Geheel bui ten hun schuld Dat zij toch niet stil zitten, maarde Regeering aan 't ver stand brengen, dat zonder on- middelijke tusschenkomst hun ne industrie verliezen zal lijden, die voor velen niet meer op te halen zijn. Vragen deze rubriek betreffende kunnen door onze abonné's gezonden worden aan .De Perscombinatie", Wes tersingel 27a, Rotterdam. Postzegel van 10 cent insluiten. Kippen ondeugden. In voorjaar en zomer als de kippen flink leggen, dan komen vaak ook som mige ondeugden naar voren en de kippenhouder schenkt er dan meer aandacht aan, omdat ze hem dan schade veroorzaken. Verschillende ingekomen vragen gaven ons aanleiding om eens over de meest voorkomende ondeugden van hoenders te schrijven. Het leggen van windeieren Te groote vetheid van kippen geeft aanleiding behalve dat ze weinig leggen tot een gebrek aan afscheiding van kalk- stoffen van den eileiderwand. De ge- nezing ligt hier voor de handvasten en dan vet-afzettende voeders te weren, als mais, brood, aardappelen. Eenzelfde trage kalkafscheiding komt bij zeer jonge en bij oude dieren voor; bij drukleggende hoenders of hoenders,- die men door een sterk eiwit voeder drijft tot het leggen van een groot aantal eieren in zeer korten tijd, bij die alle is de kalkafscheiding hoewel nor maal onvoldoende voor het groote aantal eieren. In al zulke gevallen voege men aan het meelvoer nog een extra portie voederkalk toe of menge men er wat gemalen krijt doorheen voor hoenders, die te straf leggen, vermindere men het eiwitgehalte van hel meelvoer. Soms komt het leggen van windeieren voort uit een organisch gebrek: een chronische ontsteking van eileider of baarmoeder. Zulke dieren moet men slachten. Eieren vreten. Dat is een ondeugd, die hardnekkig bestreden moet worden, want deze liefhebberij wordt door de hoenders zeer snel aangeleerd en ze zijn er moeilijk af te brengen. Ontdekt men het euvel, terwijl nog slechts één kip zich er aan schuldig maakt, dan zondert men deze af en tracht haar door na te noemen middelen te ge nezen lukt het niet, dan slachten. Kent men de zondares niet, leg dan eens een mooi schoon steenen ei in de ren en stel U verdekt op. De boosdoenster zal er al gauw heftige snavelhouwen op richten. Oorzaken zijn gewoonlijk het leggen van windeieren en 't stuk trappen van normale eieren. Hebben ze er eenmaal den smaak van beet, dan zijn ze voor taan de trouwste „afnemers" van haar eigen eieren. Oorzaken van het stuk- trappen zijn meestal huidparassieten, die de hen onrustig doen zijn of onzin delijke legnesten, die vaak wemelen van het ongedierte of een tekort aan legnesten, waardoor meerdere hennen tegelijk in één hokje kruipen. Men kan dus een deel der oorzaken voorkomen door voor voldoende nestgelegenheid té zorgen (1 hokje per 3 kippen) en deze hokjes, zoowel als de hoenders zelve vrij te houden van ongedierte. Een andere oorzaak is de nieuws gierigheid van jonge hennen, 't Is te begrijpen en te billijken, dat die, wan neer zij haar eerste eitje gelegd hebben, met groote bewondering, het wonderlijk product aanstaren, zoo juist aan haar achterlijk brein" ontsproten. Zij moet het natuurlijk ook eens betasten en doet dat met haar snavel met het te verwachten noodlottig gevolg. Jonge hennen moeten daarom vroeg tijdig gewend worden aan het zien van eieren en zoodra ze pl.m. 4 maanden oud zijn, moet men zorgen geregeld schoone nesteieren in de hokken te hebben liggen. Als methode om de dieren haar on deugd af te leeren, geldt o.m. het veel vuldig uitleggen in hokken en rennen van schoone steenen eieren. De boos doensters stooten dan telkens haar snavel op een steenen schaal en 't schijnt, dat ze door de telkens weer opnieuw ondervonden teleurstelling wel eens haar gewoonte gaan prijs geven. Soms blaast men een aantal eieren uit, vult deze weer met creoline, mosterd of andere kwalijk smakende stoffen en legt die in de hokken. Er zijn ook speciale nesten voor eierenvreetsters in den handel. Men kan ze zelf maken, door den bodem der legnesten schuin naar achteren te laten afloopen en de achterzijde zoover open te laten van den wand, dat het gelegde ei kan weg rollen naar een onderverdieping, waar het op hooi of stroo neervalt. De nest bodem mag dan niet met strooisel belegd wordenwel kan deze over trokken worden met gevlochten stroo. De kippen leggen echter niet graag in dit soort val-nesten en zoeken dan een andere nestgelegenheid. Veerenplukken. Dat is een vreeselijk kwaad, dat onze hoenderstapel totaal ontsiert en in staat is om den ijverigsten liefhebber tot het opruimen zijner hoenders te doen besluiten. Toch is het de schuld van den man zelve. De kwade gewoonte wordt zeer snel door de andere hoenders overgenomen en daarom moet men b.v. al oppassen dat men zijn bezit niet door aankoop van zoo'n veerenplukster .verrijkt". Oor zaken kunnen overigens zijn te weinig zouten in het voeder, een te weinig eiwitrijk voer, maar vooral verveling. Kippen, die den heelen dag suffig bij elkaar zitten, gaan elkaar uit verveling zitten bepikken. Proeven ze dan het druppeltje bloed, dat aan het onder einde der vederschaft meekomt, dam zijn ze voorgoed aan het kwaad ver slaafd. Men voere dus een goed meel voer van een betrouwbare en deskun dige firma en zorge, dat de dieren heel den dag bezig blijven door ze een scharrelruimte ter beschikking testellen, dik belegd met een laag strooisel van b.v. turfmolm, droge blaren, kaf e.d., waarin een deel van het hardvoer wordt ondergeharkt, zoodat ze heel den dag moeten krabben om het graan te vinden. Ter genezing is niet veel te doen. Voor een paar cent per stuk kan men in den handel snavelringen bekomen. De lange zijde wordt tusschen de onder- en bovensnavel geschoven en de omgebogen einden in de neusgaten van de bovensnavel gestoken. De snavel staat daardoor zoo wijd open, dat er geen vederschacht meer tus schen genomen kan worden. Zoolang ze die ringen dragen, mag men ze natuurlijk ook alleen grof graan voe ren, als mais. Na 5 a 6 weken heeft de ring een inkeping in de snavel gemaakt en sluit deze dus weer. Men moet maar hopen, dat ze intusschen het kwaad verleerd hebben, hetgeen mogelijk is, als wij ook maar gezorgd hebben, dat ze zich niet meer behoe ven te vervelen. Blijkt alles doelloos geweest, dan moeten we heel het zaakje opruimen en in het voorjaar opnieuw beginnen. les werden in zijn arbitrage-plan be trokken, evenzoo als alle stakingen en uitsluitingen. In het Lagerhuis heeft Chamber- Iain verklaard, dat de ontwapening van Duitschland niet bevredigend is. „Voor zoover wij weten gedragen die wel doen zien op wat voor een de Nederlanders zich in ons land op breede basis dit onderwijs instituut zeer behoorlijke wijze, heel wat be- werkzaam is, dan kan ik voor de hoorlijker dan sommige Belgische 1 regelmatige dagcursussen, waarbij dus BUITENLAND. Onder de maatregelen die in België nog worden voorzien om het amortisatiefonds te stijven behoort een belasting op de vreemde toeristen. Men heeft er van afgezien om een belasting bij de douane te heffen op eiken buitenlander die Belgisch grondgebied betreedt en uit vrees voor verzet van wege 't buitenland en voor represaille maatregelen, doch het plan bestaat om verblijfsbelasting in te voeren die door de hotelhonders zal worden geheven ten bate van den Staat. Nadat Herriot in de Fransche Kamer de regeeringsverklaring had voorgelezen en De Monzie enkele nadere verklaringen had afgelegd, werd de motie van vertrouwen in de nieuwe regeering met 290 tegen 237 stemmen verworpen. De regeering nam toen haar ontslag. De ministers moesten de kamer door een achterdeur verlaten wegens de dreigende houding van het volk. Poincaré is tot kabinetsforma teur benoemd en heeft die benoeming aanvaard. Verwacht wordt, dat hij he den met de samenstelling van zijn kabinet gereed zal komen. Te Parijs hebben gisteren op ver scheiden punten, en voornamelijk ronc 't parlement, betoogingen plaatsgehad tegen Herriot en het kartel. Bij he paleis Bourbon moest de garde répu- blicaine de politie te hulp snellen, om de steeds aangroeiende menigte, die het parlement wilde binnendringen in bedwang te houden. De uitslag der stemming, die den val van Herriot bracht, werd buiten met gejuich ont vangen. De ontstemming tegen de vreem delingen te Parijs neemt toe. Ook gisteren weer werden eenige toeristen, die in cars rondreden, gemolesteerd. Te Calcutta hebben zich weer nieuwe onlusten voorgedaan, waarbi dooden en gewonden zijn gevallen. In Italië worden geen visa meer aan toeristen verleend. In Crystal Palace te Londen heef expremier Lloyd George een merk waardige rede gehouden ter beplei ting van vrede en arbitrage en afschaf fing der bewapening. Ook de voor waarden van het verdrag van Versail- BINNENLAND. Mr. Zimmerman en Colijn. De parlementaire redacteur van de Msbde" schrijft: Mr. Zimmerman heeft in den Haag, voor zijn vertrek naar Amerika, aan een maaltijd met de Nederlandsche ournalisten van alle richting, uitge zonderd die der S.D.A.P. een rede gehouden, waarin hij het een en ander verteld heeft van zijn arbeid in Oos tenrijk. Ontegenzeggelijk heeft de heer Zim merman daar schitterend werk tot stand gebracht, waarop hij met trots kan wijzen en dat, als de teekenen niet bedriegen, voor dat land van blijvende waarde zal zijn. Terecht wordt hij daarvoor gehul digd, want zegt menOostenrijk is daardoor gered. Het staat er thans financieel veel beter voor, dan tal van andere staten in Europa en al heerscht er ook nog groote werkloosheid, de algemeene economische toestand is toch zoodanig, dat het volk het er beter heeft dan in menig ander land. Mr. Zimmerman is een Nederlander, zijn werk geeft glorie aan ons land, algemeen is men hem daar dankbaar voor. Bij monde van den voorzitter van den Nederlandschen journalistenkring werd hij daarvoor hoog geprezen. Wij herhalen het nogmaals, deze tiulde en lofprijzing was volkomen verdiend. We vragen echterwaarom moet wel geprezen de man, die dit alles deed voor een vreemd zij het ook een ons zeer sympathiek volk; doch wor den verguisd de mannen, die datzelfde deden voor ons volk, voor ons land Wat de heer Zimmerman in zijn rede noemde, als het daar in Oostenrijk door hem verricht werk is hetzelfde als wat het vorige ministerie Ruys de Beerenbrouck met den heer Colijn als minister van financiën hier te lande tot stand heeft moeten brengen. Evenmin als de heer Zimmerman in Oostenrijk voor zijn pleizier deed, evenmin heeft de heer Colijn dat hier te lande gedaan. Wanneer men de rede van den heer Zimmerman leest, zal men tot de erken ning komen dat zijn werk precies ge lijk is geweest aan dat van den heer Colijn hier te lande. Het zijn slechts enkele punten, men kan ze in de rede vinden. Met name: het betaalmiddel stabiel maken, de begrootingen kloppend d.w.z. de uit gaven gedekt door de inkomsten en dan het departement van financiën een beslissende stem of zoo men wil in vloed verzekeren op de uitgaven van de andere departementen. De weg, die daarvoor gevolgd moest worden, was dezelfde als hier. Men moest den moed hebben om heel dik wijls het meestal liever nief gehoorde woordje „neen" uit te spreken. Toen we den heer Zimmerman hoorden spreken en zijn huldiging bij woonden, moesten we steeds denken aan den heer Colijn en drong zich aanhoudend deze vraag aan ons op waarom wel deze en niet gene? Hun werk is hetzelfde geweest. Het valt gemakkelijker een man te huldigen voor arbeid, waarvan men zelf de nadeelen of den druk niet aan den lijve heeft ondervonden; er is moed voor noodig dit wel te doen ten opzichte van een, wiens werk door velen als iets onrechtvaardigs gevoeld wordt. Laten we echter hopen dat de tijd niet verre meer is, dat wij in onze mannen onomwonden zullen prijzen, wat zij deden voor het eigen land en ons niet beperken tot een hulde voor het aan vreemden verrichte werk. Gedragen de Nederlandsche toeristen in België zich onhebbelijk. Waarom eigen landgenooten ongemo tiveerd te beschimpen De Brusselsche redacteur van de „Msbde" meldt: Wij hebben reeds meer dan eens verzet aangeteekend tegen de-handel wijze van Nederlandsche bladen «die zonder eenige controle alle mogelijke praatjes omtrent het onhebbelijk ge drag van Nederlandsche „valuta-reizi gers" in België opnemen en er ver maak in schijnen te vinden de door gaans overdreven lezingen nog wat aan te dikken. Thans wijst ook het „Laatste Nieuws" van Brussel op dien eigen- aardigen ijver om het Nederlandsche prestige in het buitenland te helpen verminderen, door maar voortdurend op de eigen landgenooten af te geven Het blad schrijft n.l. naar aanleiding van een betoog van de „Telegraaf die zeide het te betreuren dat vele Nederlanders zich in België zoo aan- matigend aanstellen, o.m. het volgende „Wij meenen dat het Nederlandsche blad zich vergist. Dat is trouwens ook de indruk van «Le Peuple" die schrijft „Laat onze konfrater zich niet mis leiden door eenige Belgische nationa listische bladen, die maar niet kunnen vergeten, dat niet twee of drie Neder landsche provinciën, geannexeerd wer den en die wraak nemen zooals z kunnen. woekeraars en andere zeepbarons Het „Laatste Nieuws" knoopt hier de volgende conclusie aan toe «Raker antwoord kon niet gegeven aan degenen, die hun dwaze voorin genomenheid ten opzichte van Neder land en al wat Nederlandsch is lucht geven door leugens te verspreiden". Hoewel de berichten aangaande den gezondheidstoestand van H. M. de Koningin bevredigend luiden, schijnt de eerste dagen nog niet aan terugkeer uit Zwitserland naar Neder land te kunnen worden gedacht. H.M. moet de eerste dagen nog rust houden. Een Zwitsersch medisch hoogleeraar is naar Sankt Beatenberg ontboden. Gemeld wordt, dat officier-vlieger der 2de klasse bij de Koninklijke Ma rine M. F. Eikerbout van plan is, in 1927, als hij van zijn zesmaandsch verblijf in Ned. Indië waarheen hij deze maand vertrekt om als instructeur in het marinevliegkamp bij de behan deling van de drie voor de Kon. Ma rine in Ned. Indië aangeschafte en reeds naar Indië verscheepte Dornier Wall- vliegbooten op te treden zal zijn teruggekeerd, op eigen gelegenheid met een Dornier-verkeersvliegtuig, waarin vermoedelijk een Lorraine Dietrich- motor zal worden geplaatst, naar Nederl.-Indië te vliegen. Eenige marinevliegers hebben inder tijd het voornemen gehad, met de drie bovenbedoelde vliegbooten in groeps verband naar Ned. Indië te vliegen, maar daar is niets van gekomen. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 23 juli 1926. Sluitingcurscus Rijksvakschool. Donderdagmorgen had de slui ting plaats van den cursus en de uit reiking der diploma's aan de geslaagde eerlingen der Rijksvakschool alhier. Nadat de leerlingen, leeraren en ge- noodigden zich in een der leslokalen vereenigd hadden, nam de heer H. v. d. Waerden, Directeur der school het woord en sprak als volgt Mijne Heeren, Allereerst dank aan de vertegen woordigers van de pers voor hunne aanwezigheid, waaruit blijkt dat zij be- ang stellen in onze school. Het studiejaar, dat wij heden op de ebruikelijke wijze afsluiten, had in zijn geheel een bevredigend verloop, ofschoon ik betreur, dat vele leerlin gen, die een diploma verwierven hier niet aanwezig zijn. Daarvoor zijn verschillende oorzaken en dan noem ik in de allereerste plaats, de moeilijke tijden, die wij )eleven op industrieel gebied, zoowel in ons land alsook in het buitenland. Vooral de buitenlandsche leerlingen moeten groote financieele offers bren gen om hier te studeeren. Verschillende van de buitenlandsche leerlingen, die de machinale Schoen- afdeeling volgden, deden dit uit een geringe beurs, ja verschillenden offer den hun laatste spaarduiten op om het onderwijs hier te kunnen meema ken. Voor dergelijke leerlingen is iedere week er een, die te veel kost als 't niet absoluut noodig is. Twee van hen waren genoodzaakt voor het einde van den cursus een betrekking te zoeken en wat wel voor hun energie pleit, zij vonden die ook binnen één week tijd. Deze beide willen dan ook, na wederom voldoen de gespaard te hebben, het tweede jaar de Schoenmakerijafdeeling komen meemaken. Is het te verwonderen, dat ik ge meend heb die leerlingen ter wille te moeten zijn, zoodat zij in hun vrijen tijd toch nog het examen konden ma ken. Daarvoor werd een beroep ge daan op de leeraren der school, die daarbij hunne medewerking belange loos verleenden. Uit alle oorden van de wereld wordt onze school bezocht en op hooge waarde geschat. De belangstel- ling buiten ons land zal U duidelijk zijn als ik U zeg, dat er meer dan 200 aanvragen uit het buitenland en vooral uit Duitschland binnen kwamen. In de meeste gevallen kunnen de aan vragers echter de onvermijdelijke kos ten aan een bezoek der school niet opbrengen. Toch is de inschrijving voor den nieuwen cursus zeer belangrijk Op het oogenblik zijn er reeds in geschreven voor den nieuwen cursus 31 leerlingen voor de Schoenmakerij afdeeling en 2 voor de looierij-afdee- ling. De 31 voor de schoenmakerij zijn helaas weer in hoofdzaak buitenlanders en wel Op 9 Nederlanders lietenzichtotheden 22 buitenlanders inschrijven. Onge twijfeld zal deze verhouding zich ten gunste van de Nederlanders nog wel belangrijk wijzigen, daar het voor de Nederlanders toch zooveel gemakke lijker,.goedkooper en zeker niet min der nuttig is, om van Rijksschool ge bruik te maken en zich daar in inter nationaal gezelschap te bekwamen in hun vak. Als ik buiten beschouwing laat de winteravondcursussen met 150 deel nemers, de wandelcursussen voor het Hand- en Maatvak met 86 deelnemers, de zg. Onderwerkcursus voor het Handvak met 50 deelnemers en ver schillende korte cursussen, getallen, alle dagen der week lesgegeven wordt voor het cursusjaar 1925-1926 het volgende aantal leerlingen vermelden. Looierij 5. Schoenmakerij Bovenwerk 11. Onderwerk 17. Van deze leerlingen verliet een der ijverigste van de looierij afdeeling de school op 12 April (7 maanden) om een betrekking aan te nemen. De bovenwerkafdeeling van de Maat schoenmakerij begon met 10 Ieerlin- gee, waarbij in November een elfde kwam. Een verliet met Kerstmis de school. De onderwerk-afdeeling begon met 13 leerlingen, in |anuari 1926 klom dit aantal tot 15 en in Februari tot 17. Van deze afdeeling verlieten twee leer lingen ons begin December 1925 om gezondsheidsredenen, terwijl in het begin Juni meerderen ons verlieten om finantieele redenen en ook omdat ze wegens hun later komen toch geen examen konden doen. Verschillende leerlingen moeten nog een gedeelte meemaken, omdat ze niet van het begin af de lessen volgden. Anderen volgden de lessen te onvol ledig en weer enkele anderen konden nog geen diploma verwerven door on voldoende punten in de aanvullende vakken, die niet strikt genomen tot het schoenmaken behooren d. i. in teekenen, boekhouden, machineleer, lederbereiding en anatomie. Diploma's zijn behaald door: Looierij-afdeeling Fr. Engelenburg, I. van Gelder, J. van Gorp en H. Mallens. Schoenmakerij-afdeeling A. Bovenwerk. H. Berges, W. Brekelmans, O. Bra- band, E. Klotz, J. Lenzholz, W. Mliller en Fr. Wagemakers. B. Onderwerk. Adr. Berkelmans, I. van der Heyden, P. G. van lersel, F. Izzet, R. Jezek, Fr. Neumann, P. Pretzfelder, W. Theunen, L. Thirion. Bij de diploma's worden de punten- lijsten verstrekt, waaruit iedere leer ling kan zien, hoe hij het hem toege kende praedicaat bereikt heeft. Ik wensch alle leerlingen geluk, die een diploma behaald hebben en hen, die nog enkele onvoldoenden moeten inhalen, grooten ijver toe. De leerlingen, die ons gaan verlaten, wensch ik succes bij het zoeken naar een geschikte betrekking en vooral hoop Ik, dat zij met groote takt en bescheiden plichtsbetrachting zullen optreden, daar in de praktijk voor hen nog veel te leeren is. Zij, die terugkomen roep ik een tot weerziens toe en vertrouw, dat ze na een groote vacantie met grooten ijver wederom de studie zullen vervolgen, om een goeden blik te krijgen op het geheele bedrijf. (Applaus). Waar verschillende leerlingen, voor- al buitenlandsche, wegens vertrek niet meer bij de sluiting aanwezig waren, werd van verdere gebruikelijke toe spraken door leeraren en leerlingen afgezien. Hierna had de uitreiking der diplo ma's met puntenlijsten plaats, waarbij de heer v. d. Waerden een bijzonder compliment maakte aan den heer R. jezek, die, niettegenstaande het voor hem als buitenlander moeilijker was, toch het hoogste aantal punten van alle geslaagden wist te behalen. Anderen die schitterend werk pres teerden of konden presteeren, stonden niet vooraan, omdat ze de bijvakken min of meer verwaarloosden of niet steeds present waren. Nadat de directeur deze bijeenkomst had gesloten, werden wij in de gele genheid gesteld het tentoongestelde werk der leerlingen te bezichtigen, waardoor de resultaten van het onder wijs zoo duidelijk aan 't licht komen. In de looierij-afdeeling werden de afgewerkte producten getoond t.w. alle soorten tuig-, zool- en overleder alles van prima looiïng en fraaie afwerking. Het werk der leerlingen van de schoenmakerij afdeeling zoowel onder als bovenwerk vonden we keurig en overzichtelijk gesorteerd cp een der bovenzalen en het demonstreerde zoo juist over welk een uitgebreid terrein zich 't onderwijs uitstrekt. In alle bijzonderheden wordt hier 't vak geleerd, de vervaardiging van den geheelen schoen, vanaf het ontwerpen en maken van leesten en patronen tot het uitpoesten, ophalen en verpakken daarnaast de calculatie, moderne werk methoden enz. enz. Uit elk werkstuk spreekt natuurlijk den aanleg en den ijver van den be trokken leerling; uit 't geheel blijkt echter welke groote vruchten deze model-school voor de leerlingen kan afwerpen indien ze met de noo- dige ambitie en liefde voor het vak het degelijke onderwijs willen volgen. Heden slaagde de heer J. G. IJzermans alhier voor het examen Engelsch v. d. Vereeniging v. Leeraren. Hij genoot zijn opleiding van Mej. L. van lersel, Leerares Engelsch M O. De heer P. van Drunen slaagde te Utrecht voor het examen Mercurius Engelsch. Op de Rijks H. B, S. te 's Bosch Xo. 58. Zaterdag 24 Juli 1926. 49e Jrg.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5