SBEr-'- - m M.A i- a' k H m 48 v t ft- V is o.m. bevorderd van de 2e naar de 3e klas W. Lackamp alhier. Toegelaten tot de 1ste klasse Gymnasium te 's Bosch Ada van Kempen, (leerlinge 6e klasse der Chr. School te Waalwijk voorm. Besoijen.) Voor het examen Notariaat. 2de gedeelte slaagde de heer G. Hendriks te Boxtel, student aan de R.K. Leer gangen te Tilburg. Aan het Conservatorium der R.K. Leergangenje Tilburg, afdeeling pro fane muziek slaagde o.m. de Z Eerw. Zeergel. 'Heer P. de Bree uit Waalwijk, professor van het seminarie te St. Michiels Gestel, voor diploma piano L. O. De examens werden afgenomen, behalve door de docenten Dr. A. Smijers en W. van Kalmthout, door de heeren Ant. Averkamp te Bussum, H. Hermans te Maastricht en J. Win- nubst te Utrecht. Op het den 9en Juli te 's Hage gehouden examen voor Coupeuse slaagden o. m.: Mej. M. v. d. Schans, Vrijh.-Capelle en Mej. M. v. d. Mortel, Kaatsheuvel. Zij genoten hare opleiding bij Mej. Corry v. d. Griendt, Coupeuse leerares Waalwijk. Op het den 9en juli te 's Hage gehouden examen voor Hoedenmodiste slaagde Mej. Corry v. d. Griendt, Waalwijk. Zij genoot hare opleiding van Mevr. Hendrikse-Knapen, Utrecht. De kwestie Surig. (Ged. Staten contra Gemeentebestuur.) Wij lezen in het „Weekblad voor voor Gemeentebelangen 1926" het volgende BESLUIT VAN GEDEP. STATEN V. NOORDBRABANT 9 JUNI 1926. Art. 24 der Gemeentewet geldt niet in geval een bestaande overeenkomst van huur en verhuur met de gemeente door den betrokken persoon is aangegaan vóór zijn lidmaatschap van den raad. De Gedeputeerde Staten van Noord brabant Voorgenomen een besluit van den Raad der gemeente Waalwijk van 30 April 1926 tot schorsing van H. A. W. Surig als lid van den raad Overwegende: dat dit besluit steunt op de volgende grondendat Surig voornoemd onderhands van de ge meente heeft gehuurd voor den tijd van vier achtereenvolgende jaren, in gaande 1 Januari 1925, voor de som van f500 per jaar, een aan de gemeente in eigendom toebehoorend woonhuis met tuin, staande aan de Grootestraat no. 43dat het den raadsleden bij artikel 24 der Gemeentewet o. m. is verboden middellijk of onmiddellijk deel te nemen aan onderhandsche pacht van gemeentegoederen of in komstendat volgens constante juris prudentie onder „deelneming" in ge meld artikel niet alleen het aangaan eener verboden overeenkomst moet worden verstaan, doch ook het gestand doen van een zoodanige overeenkomst, aangegaan vóór de aanvaarding van het raadslidmaatschapdat onder het woord „pacht", eveneens voorkomende in het hierboven aangehaald artikel volgens het Koninklijk besluit van 23 Mei 1902, no. 27'), niet anders kan verstaan worden dan de overeenkomst, welke bij het Burgerlijk Wetboek onder benaming van huur en verhuur is om schreven dat nu H. A. W. Surig voornoemd zijn huurovereenkomst met de gemeente gestand heeft gedaan, althans niet heeft verbroken of opge zegd, hij heeft gehandeld in strijd met artikel 24 der Gemeentewet en volgens artikel 26 in zijne betrekking van lid van den raad moet worden gesschorst; Overwegende, dat uit het ingesteld onderzoek is gebleken, dat H. A. W. Surig nog steeds het huis bewoont, dat hem vroeger, in ieder geval vóór 1920, als ambtswoning is aangewezen toen hij hoofd eener openbare u. 1. o.-school te Besoijen was; dat de Raad der voormalige ge meente Besoijen bij besluit van 17 Augustus 1920 met ingang van 1 Juli 1920 deze woning aan Surig heeft verhuurd, toen zij tengevolge van de opheifing der openbare school haar oorspronkelijke bestemming van ambts woning verloren had, en dat de ge meenteraad van Waalwijk, getreden in de rechten der voormalige gemeente Besoijen, de verhuring laatst bij besluit van den 18en Januari 1924, met ingang van 1 Januari 1925 en ditmaal voor den tijd van vier achtereenvolgende jaren heeft voortgezet; dat derhalve moet worden aange nomen, dat Surig voornoemd deelge nomen heeft aan onderhandsche pacht van een gemeentegoed dat hij dit evenwel gedaan heeft vóórdat hij lid van den Raad der gemeente Waalwijk werd dat artikel 26, in verband met artikel 24, der Gemeentewet aan een lid van den Raad weliswaar verbiedt het deel nemen, doch niet het gestand doen van eene vroeger, d. i. vóór den aanvang van het lidmaatschap van den Raad aangegane onderhandsche pacht van gemeentegoederen dat immers het gestand doen eener overeenkomst van verhuur en huur, welke overeenkomst als zijnde weder- zijdsch, niet eenzijdig kan verbroken worden, noch op grond van de be woordingen, noch op grond van de ratio der bepaling kan gerekend worden te vallen onder de verbods paling gelijk die terzake van de aan de leden van den Raad verboden handelingen is gesteld in art. 24 der Gemeentewet dat dan ook door den gemeenteraad van Waalwijk in zijn besluit van den 18en December 1925 ten onrechte beroep is gedaan op het Koninklijk besluit van 23 Januari 1920, no. 32 (verzameling adm.-rechterlijke beslis singen 1920, pag. 29)2), vermits dit Koninklijk besluit alleen uitspraak doende over deelneming aan leveringen aan de gemeente, op de daarin aan gevoerde gronden terecht beslist, dat art. 24 niet onderscheidt of de levering heeft plaats gevonden hetzij tengevolge van bestelling, hetzij krachtens eene overeenkomst van vroegere of latere dagteekening, hetzij uit eene andere Oorzaak dat op grond van een en ander, naar het oordeel van deze vergadering, geen termen bestaan om H. A. W. Surig vervallen te verklaren van zijn -raads lidmaatschap Gelet op artt. 24 en 26 der Gemeente wet leermiddelen, en wel op de eerste plaats van zijn zeer practisch, bij alle methodes te gebruiken rekenbord. Wegens den beperkten tijd moesten nog verschillende zijner uitgave onbe sproken blijven. In 'n hartelijk sluitingswoord dankte de heer Froklage, Voorzitter der af deeling,'den heer Baron voor z'n hoogst interessante en leerzame uiteenzetting, welke door 'n flink aantal heeren leden en dames genoodigden werd bijge woond. De belasting op openbare ver makelijkheden heeft gedurende de kermisdagen opgebracht: f1117 22 tegen 't vorig jaar f 1021.17. Naar het Bureau van Militaire zaken ons meldt zullen behoudens onvoorziene omstandigheden op 1 Oct. 1926 naar de aanvullingsreserve over gaan de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichting 1911. De in het bezit van deze dienst plichtigen verstrekte rijks-goederen moeten met uitzondering van het zak boekje in December a.s. worden in geleverd. De juiste datum en waar - Ryksvakschool (afd. Schoenmakerij) Cursus 19251926. Hebben besloten de schorsing van H. A. W. Surig als lid van den Raad der gemeente Waal wijk, zooals die is uitgesproken bij besluit van den Raad van Waalwijk van den l8en December 1925 op te heffen. De hier gehuldigde opvatting is in overeenstemming met een beslissing van Ged. Staten v. Noordholland v. ld Jan. 1924 (W. G. B. 1924 no. 6), maar in strijd met de constante jurisprudentie van de Kroon. Zie behalve het in de beslissing zelve aangehaald Kon Besl v. 23 Jan. 1920, ook Kon. Besln. v. 12 Jan. 1898 en 1 Oct. 1856 (W. B. A. nos. 2558 en 383). Dat het eenig verschil zou maken, gelijk Gedep. Staten v. Noordbrabant aannemen, of de bij art. 24 verboden „deelneming" pacht of levering betreft, kunnen wij niet inzien. V. Zie dit besluit in W. B A. no. 2765. (V 2) Zie dit besluit in W. B. A. no. 3688. (V.) De afdeeling Waalwijk Heusden van den R.K. Onderwijzersbond hield 1.1. Donderdag 'n goed bezochte ver gadering in de achterzaal van Hotel Verwiel. Met het oog op de te houden lezing van den heer Baron uit Hintham werd de agenda spoedig afgewerkt, en nadat de heeren Mulders en van Delft nog een uitvoerig verslag hadden uitge bracht over hun onderzoek naar het onderwijs aan schipperskinderen, en de nog te voeren actie op dit terrein besproken was, gaf de Voorzitter het woord aan den heer Baron, tot het houden eener lezing over de door hem uitgegeven leefmiddelen voor het lager onderwijs. In 'n onderhoudende causerie gaf de spreker eerst 'n verhandeling over z'n letterbord, gemaakt naar de vroegere letterkast. Duidelijk toonde hij aan, hoe bijv. de lettervormen van dit leer middel te prefereeren zijn boven die van andere methodes, door de grootte, breedte, scherpte en eenvoud van het letterbeeld. Hij demonstreerde, hoe practisch dit bord is voor 't houden houden van allerlei dicteer-, vervorm en snelleesoefeningen. Daarna ging spreker over tot 'n uit voerige uiteenzetting zijner methode voor 't aanvankelijk leesonderwijs. „Hart en Hoofd" doopte hij z'n leer wijze, omdatde moreeleenintellectueele vorming der leerlingen er nauw met elkander verbonden zijn. Gesproten uit 'n jarenlange praktijk, geldt deze methode nog steeds voor een der beste op dit gebied. Door voorbeelden werd aangetoond hoe „Hart en Hoofd" berust op een concentratieplan, daar zij ingrijpt in nagenoeg alle profane leervakken, zooals aanschouwings- en spreekonder- wijs, lezen, declameeren, zingen, schrijven, rekenen, teekenen, taal enz. Nadat de schrijver nog 'n overzicht had gegeven van den leergang zijner methode, ging hij over tot de bespre- king van andere, door hem uitgegeven inlevering moet plaats hebben zal aan belanghebbenden naderworden bekend gemaakt. Naar bovengenoemd bureau nog nader meldt moeten aan de in dit jaar te houden herhalings oefeningen ruim 80 personen uit onze gemeente deel nemen. De loting der ingeschrevenen voor de lichting 1927 zal voor deze gemeente plaats hebben op 9 Aug '26 te Waalwijk Openb. L. School Station straat 24 te 10.15 voorm. Overigens wordt verwezen naar de openbare kennisgeving aangeplakt in de vestibule van het gemeentehuis. Op 28 Juli a.$. herdenkt de heer J. P. van Ree Czn. uit Waalwijk het feit dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam bij de Staatsspoor als beambte. Thans is hij werkzaam aan het Station Breda als sous-chef. Donderdagavond werd in het café van den heer Alb. Kemperman een comp. wedstrijd gespeeld, uitgeschre ven door den Tilburgschen Biljartbond tegen de Biljartclub van den Heer C. Hermans uit Tilburg, dat door de Biljartclub „Ons Genoegen" werd ge wonnen met 30 punten. De uitslag is als volgt L. v. Engelen 100 Ooms 80 F. Slaats 100 Hermans 86 Th v. Weert 100 Buster 65 J. de Reus 100 Hazewinders 86 j Massuger 75 de Beer 100 G. Pullens 72 v. Loon 100 Totaal 547 517 Waalwijksche Zwemvereeniging. Van 17 Juli tot 23 Juli. Dames Heeren Met Gemeentekaart 86 234 9 Temperatuur gemiddeld 22 graden. In de advertentie der Auto om- nibusdienst „Cito" in ons Nr. van 1.1. Woensdag staat dat de dienstregeling van 22 Juni 1925 overigens ongewijzigd blijftdit moet natuurlijk zijn van 22 juni 1926. DRUNEN. Debeide cocregaties alhier hebben gisteren op de gebruikelijke wijze den feestdag van den H. Aloy- sius gevierd. De dag werd begonnen met een H. Mis te kwart over zes, waarbij nagenoeg alle congreganisten tegenwoordig waren en gedurende welke plechtigheid een algemeene H. Communie plaats had. Na de H. Mis werd de reliquie vereerd, gezamelijk werden eenige liederen gezongen. Te drie uur vereenigden meisjes en eerw. zusters zich in de groote zaal, waar zij een genoegelijken middag passeer den. De jongens kwamen.om twee uur in de Jongelingencongregatie bijeen tot het bijwonen eener welgeslaagde uitvoering. Voorts had hier het jaar- lijksch koningschieten der handboog schutterij plaats. De jongste van het gezelschap, de jongeheer Willems, werd tot koning geproclameerd. De tooneelvereeniging van het patronaat is uitgenoodigd op Zaterdag 31 Juli een uitvoering te geven op de La Sallestichting te Boxtel. Zij zal daar opvoeren het kluchtspel „Mijnheer Klaproos". van de 4naar d« 5klasse Da. Bsij'mlnse en Wa. Bacjamlcse. Tot de le klasse werd foegelateo D. de Ba* G'.w. alhier. WASPIK. Na een bijna 16-jarig verblijf in de missie van Borneo, keerde de ZeerEerw. Pater Flavianus (orde Capucijnen) een broer van den ZeerEerw. Heer Pastoor H.J. Huijbers alhier, in den kring zijner geachte familie weer, om zijn verloftijd door te brengen. Van den naai- en knipcursus, door de Eerw. Zusters alhier gegeven, behaalden haar diploma de dames: Nelly Vermolen Klein Dongen, Maartje Rutters Leenlje Blom, Marie Mout- haan 's Gravenmoer, Anna Nout, Capelle Met medewerking van Duo Smink uit Rotterdam, zal het Mannenkoor der Vereeniging „Volksvlijt en Volksver maak" op Maandag 26 Juli. des voor middags 10 uur in de nieuwe concert zaal bij den heer H. v. lersel-Montens een matinée geven. Voor een keurig program is gezorgd. De Heer D. van Amelsvoord te Raamsdonk, die de vorige week slaagde voor zijn examen van onderwijzer, is tot kweekeling benoemd aan de R.K. Jongensschool alhier. Alle dames, die den knipcursus van de modevakschool, onder leiding van mej. Dina van Gils uit Hooge- Zwaluwe hier hebben gevolgd, be haalden haar diploma. Voor leerares en leerlingen geen geringe prestatie. Met het opbouwen der kermis is men druk in de weer. De jeugd helpt dapper mee en vermaakt zich reeds kostelijk. Moge de, kermis een prettig verloop hebben. Onze geachte dorpsgenoot, de Heer A. Schoones,^adjunct commies op het kantoor der posferijen alhier en sedert de laatste weken waarnemend, kantoorhouder, is in eerstgenoemde betrekking benoemd te Zwijndrecht. Ofschoon wij den voorkomenden en plichtsgetrouwen ambtenaar noode zien heengaan, wenschen wij hem toch ge luk met deze promotie en hopen, dat het hem in zijn nieuwe standplaats naar wensch moge gaan. RAAMSDONK. De karmis, 25 Juli tot 1 Aug., belooft dit jaar heel wat te worden. Het programma bevat vele nieuwe variatit's. Staanplaatsen zijn reeds toegewezen aan 2 theathers en bioscoop, 2 danszalen, een draai- en zweefmolen, een Wlld-West vermaak, rijwiel- en motorsporttent, autosalon, iets geheel aparts, de noodige schiet en werptenten, en koek- en gebak kramen. Zondag 1 Aug. geeft de harmonie »De Eendracht» op het Veer een avondconcert, Naar we vernemen zal de fanfare >Cresendo> van Nieuwendijk de paar densportfeesten op Maandag a.s. komen opluisteren. Het gezelschap der harmonie >De Eendracht» maakt volgende week Woensdag een uitstapje naar Ant werpen. CAPELLE. Bij het deze week ge houden overgangsexamen aan de RN.L. te 's.Bosch werden o.m. be vorderd de volgende leerlingen uit deze gemeentevan de 3e naar de 4e klasse Ja. Cové en van de le naar de 2e klasse Dirkje van Campen. Voor de Ned. Herv. Gemeente a. d. Loonschendijk hoopt a s. Zondag des nam. 2 uur op te treden Ds. V. d. Vlugt uit Drunen. Het muziekgezelschap Kunst na Arbeid» zal a.s. Maandag 8 uur onder leiding van zijn directeur den heer A. Christ, zijn eerste zomerconcert geven bi] de O. L. School in de Nleuwstraat. A.s. Zondag des nam, half drie zal voor de Ned. Herv. Gemeente alhier een der ringpredikanten optre den, terwijl des morgens half tien leeskerk wordt gehouden. Voor het eindexamen H.B.S. 5 jarigen cursus te 's Bosch slaagde o.m. de heer P. Rijken Azn., terwijl bevorderd werden de volgende leer lingen uit deze gemeente: van de 2e naar de 3e klasse W. Benjaminse e De loting voor de lichting 1927, waaraan uit deze gemeente 40 dienst plichtigen moeten deelnemen, heeft plaats op Maandag 9 Aug. n.m. 2 uur te Waspik In het schoolgebouw. Door J. van Aalst is bfl het gemeentebestuur een verzoek inge diend om vergunning tot den verkoop van sterken draak in het klein. RAAMSDONKSVEER. Zondagmor gen zal er in de Herv. Kerk geen dienst zijn, terwijl des namiddags om half drie Ds. Ewoldt optreedt in de Veersche Kerk. Dhr. W. v. Raamsdonk Wz. slaagde te 's-Bosch voor het eind examen 5 jarige H.B S. Met de rioleering van den Stads weg is een aanvang gemaakt, daardoor wordt die straat heel wat breeder. Bij v. Br. ontstond in een hooi- schpurtje begin van brand. Spoedig toegeschoten hulp wist dien weldra te blusschen. GEERTRUIDENBERG. De leden der sociëteit ST.I.K, gevestigd In hotel Centraal, maakten een Iweedaag- sche plezierreis naar Brussel. In de Ger. Kerk zal Zondag a.s. leesdienst gehouden worden. De Gebr. du Pont, timmerlieden en aannemers, hebben in hun werk plaats eenige machines geplaatst. Voortaan zal dus hun werk ook machi naal geschieden, wat een heele tijds besparing zal geven. De kermis belooft dit jaar weer heel wat te worden. Op de markt vinden we vele vermakelijkheden, w.o. Jean Benner's Waterschute, welke bijna de heele Zuidzijde der markt in beslag neemt, Janviers Cake-walk, een be kende vermakelijkheid, Stuij's Zweef molen, Janvier's Luchtschomme), Gie- zen's D/aaimolen, voorts diverse suiker gebak en galaoterlekramen, en diverse kleinere tenten, zooals hoepla's, lijn- trekkerij, enz. Verder geven de bals de dans liefhebbers een groote gelegenheid om te dansen. Allereerst in hotel Santbergen krijgen we de van ouds bekende bals van harmonie en sym phonic met matinée. Dit jaar maakt Terplschore de week vol. Zoo krijgen weZondagavond te 6 uur n.m. bal. Maandagmorgen te il uur matinée der symphonie. Dinsdag bal der harmonie. Woensdag bal der symphonie. Don derdag, Zaterdag en Zondag bal van Terplschore. In de Concert- en Bioscoopzaal van hotel Centraal zullen eenige mooie filmen draaien. Verder Maandag uit voering te geven door Aurora uit Tilburg met ruim 50 man, directeur de heer P. Baars. Dinsdag, Woensdag en Donderdag bal. Voorts zullen er in vele café's prima orgels staan, terwijl bij andere een strijkje zal spelen. Verwacht wordt dat de kermis dit jaar niet minder druk zal zijn dan die van vorige jaren. MADE. Ingevolge het predikbeurten- lijstje zal in de Ned. Herv. Kerk te Dongen des voorm. 10 uur Ds. Mudde een vacaturebeurt vervullen, om des nam. 2 30 uur ter zijner plaatse voor te gaan. In de Ned. Herv. Kerk te Drimmelen zal des voorm. 10 uur Ds Vink voor gaan. In den bloementuin van den heer R. Schansstraat staat reeds een zonne bloem die een hoogte heeft bereikt van 3 M 12 cM. en met haar ver schillende zijtakken dragende niet minder dan 27 bloemen. De nog jeugdige landbouwer J O werd Zondagmorgen dood op zijn bed gevonden Hij laat een vrouw met zes kinderen achter. Het woonhuis met erf en boom gaard van den heer P. v. Well is in het café van A. v. Dongen bij toeslag verkocht aan C. Wagemakers voor f 2850. Het nieuw gebouwde huis met erf en schuur en een stuk opgezaaid bouwland is bij toeslag voor f 5600 verkocht aan J. Maas. ALMKERK. De loting der Nat. Militie 1927 voor deze gemeente zal plaats hebben te Woudrichem op 12 Aug. a.s. Ia verband met 't bericht hetwelk wij vorige week meldde omtrent dief stal van 2 fietsen bij den heer J. den Dekker te Nieuwendijk (gem. Almkerk) kunnen wij mede deelen dat een dezer rijwielen is gevonden In den Blesch- bosch. Beroepen bij de Herv. Gem. te Echteld (Geld.) Ds. J. F. Röih, Herv. pred. alhier. A.s. Zondag hoopt Ds. Rö.h des v.m. 10.30 en nm. 7 uur voorde Herv. Gemeente op te treden» terwijl Ds. de Jong ook dezelfde beurten voor de Ger. Gem. hoopt op te treden. SPRANG CAPELLE (Voorm. Sprang). Predikbeurten Zondag 25 Juli 1926. Geref. Kerk v.m. 9.00 uur en n.m. 5 30 uur Ds. Thielen. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur leesdienst en n.m. 2 uur Ds. Louwe Kooijmans van Waalwijk. NIÉUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 24 Juli 1926. Mej. Tine Friedli is toegelaten als leerlinge tot de 2e klasse der Chr. Kweekschool voor onderwijzeressen te zetten. - f-

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6