IE [CM lil IET EMU FEÜILLETOn GEEN GEWETEN. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 27 juli 1926. Voor het Instrumenten-fonds der Harmonie „St. Crispijn"* Vorig bfdrag f 106.94 Waalwijks Revue Gezelschap „Onderling Kunstgenot" f 5.— Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te hou den op Vrijdag 30 Juli 1926 des na middags 7 uur ten Raadhuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot wijziging der reke ning-courantovereenkomst met de Gel- dersche Credietvereeniging. (Burg. en Weth. stellen voor het Crediet van f 75.000 te verhoogen tot f 120.000). 3. Voorstel tot vaststelling van ver ordeningen, regelende den werkkring van de Commissiën van Bijstand voor het Gas-, Electriciteits- en Waterlei dingbedrijf en voor het Woningbedrijf. (Als geheel nieuw komt in de ver ordening onderstaande bepalingen voor De leden der Commissie hebben ieder voor zich het recht van toegang tot de gebouwen, terreinen, werken en inrichtingen, behoorende tot de bedrijven. De Directeur en het overige perso neel der bedrijven, zijn verplicht aan de Commissie en hare leden omtrent alle zaken die betrekking hebben op den dienst en bedrijven alle gevraagde inlichtingen te verstrekken). 4. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor het herstel der vee- markten. Door B. en W. is het volgende prae-advies uitgebracht (Den laatsten tijd worden door de Vereeniging .Waalwijks Belang in sa menwerking met de betrokken land bouworganisaties pogingen aangewend om de veemarkt in deze gemeente weer tot haar ouden bloei terug te brengen. Wij kunnen ons met dit stre ven geheel vereenigen. Het zal wel on- noodig zijn aan te toonen, welke voordeelen, vooral voor den nering doenden middenstand, een druk be zochte veemarkt voor onze gemeente zou meebrengen. Wij ontvingen van bovengenoemde vereeniging een schema voor de te voeren propaganda. De kosten hiervan worden door haar geraamd op f 645. Hierbij komen nog de kosten van het in orde brengen van het marktterrein (nieuwe afrastering, een huisje voor den veearts) welke door den gemeente opzichter zijn begroot op f 350 zoodat de totale kosten voor dit jaar rond f 1000 zullen bedragen. Met de uit te loven premies wordt beoogd, de veehouders naar de markt te lokken. Eerst wanneer er een vol doende aanvoer van vee komt, bestaat er kans dat ook de veekoopers, zoowel in— als buitenlandsche, onze markt blijvend zullen aandoen. Zoolang echter de veehouders er niet van verzekerd zijn dat zij op de markt voldoende koopers zullen aantreffen en dus een goede kans maken hun vee tegen be hoorlijken prijs te verkoopen, zullen zij de voorkeur geven aan de markten te Rotterdam en 's Bosch. De kans op een premie en daarenboven de gunstige ligging van Waalwijk voor de omge ving zullen echter naar het oordeel der landbouworganisaties de veehou ders nopen hun vee hier ter markt te 36) Hij ging naar huis, sloot wederom de deur van zijn werkkamer achter zich en was tot diep in den nacht druk bezige uit Diiringhoffens handleiding een voor publiceering bestemd uittrek sel te vervaardigen, dat uitvoerig ge- noeg was om iedèren vakkundigen le zer te bewijzen, dat het hier liet eind resultaat van een ernstigen en weten schappen j ken arbeid betrof, terwijl al datgene weggelaten was, dat een ander misschien in de gelegenheid zou stel len het proces na te bootsen. Toen hij gereed was, sprong de pri- vaat-docent van zijn stoel op en liep wel een half uur lang als in hevigen innerlijken strijd op t' zachte tapijt van het vertrek heen en weer. Plotseling echter wierp hij het hoofd achterover, klemde zijn tanden op elkaar en zette met een enkele energieke pennestreek onder het manuscript de woorden: „ür. Siegmund Artois". HOOFDSTUK XVII. In langen lijd had een vooruitgang van de wetenschap in de geheele ge neeskundige wereld niet zulk een enorm opzien gebaard, als de tijding, brengen en alsdan de kooplieden naar Waalwijk lokken. Het uitloven der premies zal dus eerst kunnen worden gestaakt, wanneer de markt teekenen van vastheid begint te toonen. Wij stellen U daarom voor, ons voor dit jaar een crediet te verleenen van f 1000.—, te dekken uit de gewone middelen. Voor het volgend jaar kan dan te zijner tijd een nieuwe beslissing worden genomen.) 5. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor het aanschaffen van muziek voor den te houden Volks zangdag. 6. Benoeming van een lid in de Commissie van Bijstand voor de Ge meente Licht- en Waterleidingbedrijven (vacature Eibers). 7. Aanbieding der gemeenterekening en bedrijfsrekeningen 1925. De jongedames Zus v. Delft en Cato v. Helvoirt, slaagden dezer dagen voor het gehouden M. U. L. O. examen. De eerste is leerlinge van het pen sionaat St. Elisabeth te Heyihuisen, de laatste van het pensionaat St. Joseph te Etten. Maandagavond ten 8 uur hield het Ziekenfonds van de R.K. Werk liedenvereniging in de zaal van den Gildenbond eene algemeene vergade ring. Ongeveer kwart over 8 uur opende de Voorzitter met den gebruikelijken groet de vergadering en heette de aan wezigen die flink waren opgekomen, hartelijk welkom. Nadat door den Secretaris de notu len der vorige vergadering waren voor gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld, werd een heel kort verslag uitgebracht over het eerste halfjaar van 1926. Daaruit bleek dat 33 nieuwe leden tot de vereeniging waren toegetreden eri 7 hebben opgehouden lid van de vereeniging te zijn. Het aantal leden is thans geklommen tot 490. k Er zijn gedurende dit eerste halfjaar 16 bestuursvergaderingen gehouden, benevens velecommissie-vergaderingen. De Voorzitter heet den inmiddels binnen gekomen nieuw-benoemden adviseur van harte welkom en hoopt dat het hem gegeven moge zijn vele jaren zijn beste krachten aan de ver eeniging te geven. Daarna werd door den Penning meester een verslag over het eerste halfjaar uitgebracht. Daaruit bleek dat aan contributie is ingekomen een bedrag van f 3696 17 aan reglementen, boetegelden en terug ontvangen gelden van operatiekosten, benevens rente van eenige effecten f 180.97, zoodat de totale inkomsten f3939.16 hebben bedragen. De onkosten hebben in totaal f 3376.71 bedragen zoodat het eerste halfjaar een batig saldo is verkregen van f 562 45 waardoor de totale be zittingen van het Ziekenfonds thans f6870.75 bedragen. Bij het Steunfonds bedroegen de inkomsten f896.42 en de uitgaven f 644, zoodat bij deze afdeeling een batig saldo van f 252 42 is verkregen. In totaal is bij dit fonds in kas een bedrag van f 1989.60. De totale bezittingen van beide fondsen zijn gestegen tot f8860.37. De Voorzitter dankt Secretaris en Penningmeester voor de keurig uitge brachte jaarverslagen. Ook den overigen bestuursleden brengt hij gaarne een woord van hartelijken dank voor het vele werk dat ze in het bglang van de vereeniging hebben verricht. Er is veel ën hard gewerkt, maar er is dan ook heel wat in orde gebracht. Verslag Controleurs omtrent boeken en bescheiden. De heer Van Brunschot zegt dat de dat het den jongen privaat-docent doc tor Siegmund Artois gelukt moest zijn een vraagstuk op te lossen, waarop se dert het bekend worden van de kinine de knapste koppen tevergeefs al hun scherpzinnigheid hadden aangewend. Het door. hem zelf geschreven opstel in de „Klinische Wochenschrift" had hij de meesten eerst slechts een onge- •loovig hoofdschudden en uitroepen van twijfel te voorschijn geroepen, maar een in hetzelfde nummer opge nomen artikel van doktor Kolkstein, waarin melding werd gemaakt van het verloop der eerste practische proeven, droeg er in niet geringe mate toe hij, dat de aandacht van alle geïnteresseer de kringen op het nieuwe geneesmiddel gevestigd werd. Acht dagen later werd de schitteren de ontdekking van doctor Artois in de dagbladen reeds even druk besproken als in de vakbladen. Met uitdrukkingen van de hoogste waardeering werd in tallooze artikelen over den genialen en gelukkigen uitvinder gesproken, want men beschouwde het na de tal rijke behaalde gunstige resultaten reeds ais een vaststaand feit, dat hij in de eerste publicatie de werking van zijn geneesmiddel veel eerder te weinig dan te veel had opgehemeld. In een van de grootste chemische fa brieken van de hoofdstad, met welker eigenaar hij een voorloopig contract had afgesloten, leidde Artois de berei ding van de kunstmatige kinine zoo als men zijn geneesmiddel algemeen placht te noemen op dusdanige wij ze, dat het beslissende deel van het chemisch proces nog uitsluitend zijn geheim bleef. Veertien dagen na het controleurs de boeken en bescheiden hebben on^przocht en alles in de beste orde is bevonden, waarvoor hij den Penningmeester gaarne een woord van dank brengt. Ook den overigen bestuursleden wenscht hij een woord van hulde en dank niet te onthouden want om de mooie batige saldi te kunnen bereiken is er heel wat werk verricht moeten worden. De heer A. van Meeuwen sluit zich gaarne bij deze woorden aan. Echter wil hij opmerken dat de Penning meester reusachtig veel werk heeft. Met een voorstel tot verhooging van salaris wil hij niet komen maar wel wil hij gaarne een voorstel doen om hem een gratificatie van f 10 te geven (applaus). De Voorzitter zegt, vooral nu de vergadering door het applaus te kennen geeft het met den heer Van Meeuwen eens te zijn, dat hij zich goed met dit voorstel kan vereenigen. De vele werkzaamheden worden wel niet betaald door deze gratificatie, maar het is een waardeering voor zijn arbeid. Verkiezing van een controleur wegens periodieke aftreding van den heer A. van Meeuwen. De heer A. van Drunen wordt in diens plaats benoemd. Bij de Mededeelingen deelt de Voorzitter op de eerste plaats mede, dat door het Bestuur aan het Wit- Gele Kruis bij gelegenheid van 't 12'/2 jarig bestaan een bedrag is ge schonken van f 25. Hij durft ver trouwen dat de vergadering daaraan hare volle sympathie kan betuigen. Vervolgens deelt hij mede, dat ver schillende wijzigingen in het reglement zijn aangebracht, waarom besloten is deze binnen enkele maanden te laten drukken waarna ze den leden zullèn worden thuisbezorgd. Hij hoopt dat iedereen het reglement zal inzien. Meermalen blijkt het dat er leden zijn die totaal met het regle ment onbekend zijn. Voor het bestuur is dit onprettig omdat het dikwijls aanleiding geeft tot misverstand. Iedereen leze zijn reglement en vooral ook de wijzigingen. Voorts wil hij er ook op wijzen dat het absoluut verboden is om van twee ziekenfondsen lid te zijn. Komt het bestuur ter oore dat iemand lid van 2 Ziekenfondsen is, dan wordt beslist geen uitkeering verleend, zoodat men zijn contributie voor niets zal hebben op gebracht. Betreffende de achterstallige contri butie kan hij mededeelen dat het be stuur alles in het werk stelt om deze alsnog binnen te krijgen. - In het eerste halfjaar is ruim f 150 aan achterstallige contributie binnen gekomen. Ook in het tweede halfjaar zal het paard nog eens voor den wagen worden gespannen en alles worden aangewend om hetgeen nog achterstallig is, in te halen. Hij spoort de leden aan trouw de contributie te betalen. Het niet gere geld betalen verwekt veel last niet alleen, maar geeft vaak ook aanleiding tot moeilijkheden. Ook deelt hij mede dat vele leden in klasse verlaagd zijn. Op de leden rust zelfs de verplichting om zich te verzekeren naar het juiste inkomen en niet te hoog. Velen laten het bedrag maar ongewijzigd doch het bestuur zal het bedrag verlagen zoo het van meening is dat het te verzekeren be- drag te hoog is. Men mag zich niet hooger verzekeren dan dat men 70 pCt. van het juiste loon ontvangt. Door den heer F. Passier werd daarna mededeeling gedaan dat de commissie, belast met het onderzoek naar de mogelijkheid van gezinsver zekering, met haar werk nog niet ge- verschijnen van liet eerste artikel, kwa men de hestellingen van alle kanten reeds in zulk een overstelpende mate binnen, dat het onmogelijk was alle op drachten uit te voeren en steeds meer hoopten zich de mededeelingen op over wonderbaarlijke resultaten, die men met behulp van het nieuwe ge neesmiddel bereikt meende te hebben. Weliswaar verhieven zich uit ge neeskundige kringen ook waarschu wende stemmen, die tot voorzichtigheid bij het gebruik van de heilbrengende medicijn aanspoorden. In een zieken huis waren twee gevallen met doode- lijken afloop voorgekomen, die men ,aan te grooten ijver van een jongen as sistent l)ij het gebruik van het genees middel toeschreef en 'n reeks van proeven op dieren bewees, dat al te groote hoeveelheden de werkzaamheid van de hartspieren dusdanig konden beïnvloeden, dat een hartverlamming er het gevolg van kon zijn. Aangezien deze nadeelen echter eerst bij overdre ven kwantums of hij het te vaak toe dienen van het middel optraden, was de publiceering van deze feiten niet in staat, het snel gewonnen vertrouwen van de geneeskundige wereld in doctor Artois' glorierijke ontdekking te schokken en den zegetocht te stuiten waarmee zij zich de geheele beschaafde wereld scheen te willen veroveren. Dat de gelukkige jonge chmiker ge durende de eerste weken het voor werp werd van talrijke gelukwenschen en huldebetuigingen, was onder zulke omstandigheden vanzelfsprekend. Bijna nog meer dan zijn buitengewoon talent bewonderde men de bescheidenheid, waarmee hij zich zorgvuldig aan ieder heel gereed is gekomen. Dat kan hij echter reeds zeggen, dat van geheele invoering niets zal kunnen komen aangezien de op te brengen contribu tie te hoog is. Intusschen zal in een volgende vergadering met een nader voorstel worden gekomen. De heer Smolders zegt wat hij te vragen heeft niet in het belang van het Ziekenfonds Is. Hij wil, omdat voorloopig nog geen vergadering van den Werkliedenbond wordt gehouden, van deze gelegenheid gebruik maken om te vragen of er nog 6 personen zijn, die genegen zijn voor het instru mentenfonds van de Harmonie te col lecteeren. Er zijn slechts enkele wijken maar meer te bezoeken. Leden die genegen zijn zulks te doen kunnen zich opgeven bij de heeren Passieren Smolders. De WelEerw. heer Adviseur dankt den Voorzitter voor zijne hartelijke welkomstwoorden en geeft de verze kering dat hij al zijn krachten zal geven voor de belangen van de ver eeniging. Gaarne onderschrijft hij wat door den Voorzitter is gezegd betreffende de achterstallige contributie. Ook dringt hij er op aan dat men geregeld de vergaderingen zal bezoeken. Daarna werd de vergadering met den gebruikelijken groet gesloten. In de brievenbus bij Mevrouw Schaap is gevonden in enveloppe een bedrag van f60 voor den te houden Bazar van het Algem Groene Kruis. Den onbekenden gever hartelijk dank. Door architect S. G. Barenburg te Tilburg werd aanbesteed het bou wen van een landhuis te Waalwijk voor rekening van den heer J. Verwiel- de Greeff. aldaar, waarvan de uitslag is als volgt P. J. Pennings, St. Mich.-Gest. f20780 Gebr. Michaël, Capelle f 20760 Gebr. v. Boxtel en v. Breugel, Tilburg f 20550 C. B. Timmermans, Sprang f 19980 Fa. A Aarts en Zn., Waalwijk f 19689 Het werk is aan den laagsten inschrijver opgedragen. Het bouwen van een dubbel woonhuis in de St. Antonius-parochie voor rekening van de heeren J. Mul ders en P. v. Drunen, is bij onder- handsche aanbesteding opgedragen aan Joh. v. d. Meijs, aannemer alhier. 11 Maandag werd te Tilburg eene algemeene vergadering gehouden van den Ned. R.K. Bond van Schoenfabri kanten, die noodig was wijl een vorig maal niet voldoende leden tegenwoor dig waren om een besluit te nemen in zake opheffing van den Bond. In deze vergadering werd met alge meene stemmen besloten den Bond te ontbinden en eene commissie benoemd om de loopende interne zaken van den Bond af te werken. Voorts zal het orgaan „De Schoen industrie" blijven bestaan. In verband met bovenstaande kunnen wij mededeelen, dat te Waalwijk een plaatselijke vereeniging van Schoen fabrikanten is opgericht, met voorloopig als voorzitter de heer J. C. Spapens. Zijn wij goed ingelicht dan zal zulks vermoedelijk ook geschieden in Kaats heuvel. Dongen, Oisterwijk enz. om dan evenals met de bestaande Til - burgsche Vereeniging, in zaken van algemeen belang, eventueel federatief saam te werke.n. Bij de onlangs gehouden examens van de Vereeniging van Leeraren zijn voor het diploma Engelsche Taal en Handelscorrespondentie o m. geslaagd de heer J. IJzermans en mejuffr. A Franken te Waalwijk, die opgeleid zijn door mej. L. v. Iersel alhier, en de heer J. Hamburg, eveneens te huldeblijk en aan elke openlijke waar deering onttrok. Hij had zijn colleges voor onbepaal- den tijd gestaakt en hield zich bijna uitsluitend in de lokaliteiten van de chemische fabriek op, waar zijn ge neesmiddel bereid werd. Daar was hij" echter voor de overige wereld zoo on toegankelijk als een alchimist, die zich op den weg waant den steen der wijzen te zullen ontdekken. In de c(pb had men het plan opgevat ter eere van hem een kleine feestelijk heid te organiseeren; Artois had echter zoo beslist en in zulke hooghartige be woordingen geweigerd, dat men zijn brief bijna evengoed als een opzegging van het lidmaatschap moest beschou wen. Inderdaad was hij sinds dien avond niet meer op de club verschenen en de kamenier van mevrouw Wall- roth, die herhaaldelijk naar hem ge vraagd had, omdat zij een brief aan hem moest afgeven, kon telkens onver- richterzake naar huis terugkeeren. Toen kwam zij op zekeren dag in zijn privé-woning en het was een gelukkig toeval, dat zij Artois thuis trof. Hij werd bleek van toorn, toen het meisje zijn kamer binnentrad en nadat hij de deur achter haar gesloten had, vroeg hij haastig: „Hoe haal je het in je hoofd om hierheen te komen? Heeft mijn vrouw je gezien?" „Neen doctor", antwoordde de ka menier op dien toon van vertrouwelijk heid, welken dienstboden plegen te ge bruiken, wanneer zij tot medeweters van verboden dingen worden gemaakt. „Ik dacht wel. dal het doctor niet aan genaam zou zijn, als hij mij hier zag; maar mijn mevrouw stond er absoluut Waalwijk, die zijn opleiding heeft genoten bij mej. M. v. Mackelenbergh ten Den Bosch. De prachtige prijzen voor het te houden biljart—toumooi van de W.B.C., ter gelegenheid van *t 5-jarig bestaan, zullen a s. Zaterdag bij den heer H. de RuijterMoonen geëta leerd worden. Er hebben al een flink aantal zestallen ingeschreven, waar onder verschillende sterke nl. K.O.T. uit Oss, De Prins uit Ammerzoden en meer andere. De biljartclub Hotel Verwiel alhier zal het tournooi komen openen. Nader komen wij hier nog op terug. Zondag j.l. was het wederom een succesdag voor het Kruisboog schuttersgezelschap „Nooit Gedacht", gevestigd bij den heer J. v. Helvoirt, Putstraat alhier. Op het groot concours van den Langstraatschen Kruisboog- bond „D.E.S.V.", hetwelk te Vlijmen op de banen van „De Vooruitgang" in de Hut werd gegeven, behaalde bovengenoemd gezelschap met haar le, 2e en 3e zestal resp. den len, 3en en 9en prijs, terwijl de heer A. Rombouts nog een personeele prijs behaalde. Tot op heden behaalde dit jaar „Nooit Gedacht" met haar zestallen op de 5 gehouden bondsconcoursen 5 eerste, 2 tweede, 2 derde, 1 zesde, 1 achtste en 1 negende prijs. Voorwaar een mooi succes voor dit gezelschap, vooral nog te meer als men in aanmerking neemt dat dit het eerste jaar is dat het bij den Lang straatschen Kruisboogbond is aan gesloten. As. Zondag zullen de banen van het Kruisboogschuttersgezelschap „Concordia", gevestigd bij den heer L. Leijtens, Grootestraat alhier, offi cieel geopend worden ten half een, waarbij alle hier bestaande gezel schappen zijn uitgenoodigd. Met leedwezen zullen velen, vooral in de St. Clemensparochie, de tijding vernomen hebben, dat de WelEerw. heer kapelaan v. Berkel zal worden overgeplaatst naar Heesch bij Oss. Gedurende de 4 jaren dat Z Eerw. als kapelaan der St. Clemens parochie optrad, heeft hij zich onte genzeggelijk op velerlei gebied ver dienstelijk gemaakt, niet alleen voor die parochie maar ook daarbuiten. Laten wij nog buiten beschouwing wat hij als geestelijk leidsman voor vele parochianen is geweest, waarvan zijne verdiensten niet zoo direct naar buiten treden, dan valt er nog op zeer veel te wijzen wat als recht streeks resultaat van zijn arbeid is te beschouwen. En gerust mag daaraan worden toegevoegd, dat nog veel meer bereikt zou zijn indien Z.Eerw. overal die medewerking had mogen ondervinden waarop hij terecht had gerekend. Wat reeds in lengte van dagen de onvervulbare wensch bleek van Baard- wijks ingezetenen, heeft hij tot stand gebracht nl. de oprichting eener har monie. En dat hij als directeur de zaak flink aanpakte werd wel bewezen toen de harmonie na een zeer kort bestaan reeds als hoogst-bekroonde, met lof der jury, van 't concours te Zevenbergen terugkwam. Wat heeft Z.Eerw. niet gedaan voor het tooneel Wie herinnert zich niet die kunstzinnige opvoeringen van „De Verloren Zoon" en die leuke kinder operettes„De Wraak" en „de Weer wraak der kabouters" en andere. Uit alles sprak daarbij de deskundige, onvermoeide leiding van kapelaan v. Berkel. Ook op het gebied van kerkmuziek heeft hij alle middelen aangewend om deze meer tot ha^r recht te doen komen. Ongetwijfeld heeft zijn streven op, dat ik den brief persoonlijk zou af geven en aangezien ik doctor nog op de club, noch in die chemische fabriek kon te spreken krijgen, beval zij mij rechtstreeks hierheen te gaan. Het is heusch niet mijn schuld, doctor". „Goed, goed!" weerde hij ongeduldig af. „Geef mij den brief". Hij scheurde haastig het couvert los, ging hij het raam staan en las: „Voor de laatste maal vraag ik je: wanneer zullen wij vertrekken? De professor spreekt in zijn laatste brie ven al van zijn terugkeer over enkele dagen. Ik kan hem dus iederen dag verwachten en alles is verloren, als hij ons hier nog aantreft. En ik wil hem niet meer zien, hoor je? Ik wil niet! Ik heb je woord, en ik sla er op, dat je het houdt. Heden avond zal ik je ver wachten, opdat wij alle nadere bijzon derheden kunnen bespreken. Maar ik waarschuw je: tracht niet langer ons vertrek uit le stellen, het zou jou en mij in het verderf storten". Wederom had zij den brief met haar naam onderteekend. Het leek wel of zij opzettelijk alles wilde vermijden, wat als een angstige voorzichtigheid beschouwd zou kunnen worden. In haar handelwijze bijna nog meer dan in de woordenkeus van haar brief, openbaarde zich haar hartstochtelijke vastberadenheid om tot dit uiterste middel haar toevlucht te nemen, dat hij altijd slechts als een avontuurlijke hersenschim beschouwd had. Wordt vervolgd. No. 59. Woensdag 28 Juli 1926. 49e Jrg. van „DE ECHO VAN HET ZDIDEN". ROMAN VAN REINHOLD ORTMANN.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5