9 Toegewijd aan Handel9 Industrie en Gemeentebelangen» mm m m i NIEPIEIJEKI'S NIEMEIJER'S Pluimveeteelt. II FEU ILL ET OW GEEN GEWETEN. s 1 49e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. EERSTE BLAD. Verschenen is het Jaarverslag 1925 van de medische leiders der commissie ter bestrijding der zuigelingen ziekten in Noord-Brabant. Wij ontleenen hieraan het volgende, voor zoover het betrekking heeft op het consultatiebureau in het Bonds- gebouw te Waalwijk, aangevuld met enkele gegevens van de 4 andere plaatsen, waar bureaux zijn gevestigd, waardoor een vergelijking mogelijk wordt. Op het Consultatiebureau te Waalwijk waren op 1 Januari 1925 nog inge schreven 122 kinderen. In den loop van het jaar werden nieuw ingeschreven 152 kinderen. Het aantal consultaties bedroeg 1231 verdeeld over 47 mid dagen, dus gemiddeld 26 per middag Door de Wijkkraamverpleegsters van het Wit-Gele en Groene Kruis werd het huisbezoek verricht. Het consultatie bureau werd vrij druk bezocht, terwijl de zuigelingensterfte in vergelijking met de andere plaatsen betrekkelijk laag was, hetgeen blijkt uit onderstaande tabellen, welke betrekking hebben op kinderen, die in 1924 zijn geboren, die dus tusschen 1 Januari 1925 en 1926 één jaar zijn geworden. staat aangegeven op de volgende tabel. Het procentcijfer, hetwelk er bij staat vermeld, drukt de verhouding uit tot het aantal levend geboren kinderen, daar dit alleen waarde heeft. de maand ongeveer '/s van de totale zuigelingensterfte bedroeg. Het verslag wijst er verder op, dat in de meeste gevallen het consultatie bureau veel te laat wordt bézocht en De tijd, gedurende welke de kinderen onder controle bleven staat aangege ven op de volgende tabel. 240 148 61.7. 533 219 41,1. 416 131 31.5. 307 80 26;3. 174 59 33,9. Te Waalwijk B. op Zot Oss Boxtel Gemert Hieruit blijkt, dat het bezoek aan het Consultatiebureau te Waalwijk procents gewijze bövenaan staat. De belangrijkste factor, die het bezoek aan het Consultatie-bureau'beïnvloedt, is de persoonlijkheid der huisbezoekster waarbij daarnaast de tijd, die zij aan dit huisbezoek geven kan, een groote rol speelt. De leeftijd, waarop de kinderen voor 't eerst het consultatiebureau bezochten, Tusschen de verschillende bureaux bestaan belangrijke verschillen. De cijfers van Waalwijk en Bergenop-Zoom zijn verreweg het gunstigst. Waalwijk heeft in de 1ste tabel de beste cijfers, Bergen op-Zoom in de 2de. Dat de cijfers voor Waalwijk in de lste tabel het gunstigst zijn moet voor een deel hieraan worden toegeschreven dat op het consultatiebureau behulp zaam zijn en huisbezoek verrichten de kraamverpleegsters, die het grootste deel der Waalwijksche vrouwen in het kraambed verzorgen. Daar deze in de eerste 14 dagen na de bevalling voort durend met de moeders in contact zijn kunnen zij er grooten invloed op uit oefenen, dat zij zoo spoedig mogelijk het consultatiebureau bezoeken. Ook op de borstvoeding hebben de verpleegsters veel invloed, hetgeen blijkt uit de volgende tabel. De voeding der kinderen was op de verschillende bureaux Ook in deze staat komt Waalwijk zeer gunstig uit. In de plaatsen, waar consultatie bureau werd gehouden, was de zuige lingen sterfte vanaf 1919 als volgt; ten tweede, dat de voorschriften zeer dikwijls niet of slechts gedeeltelijk worden opgevolgd. Vooral bij voedingsstoringen komt dit veel voor. Als voorbeeld wordt een geval aan gehaald waarbij was voorgeschreven „weinig melk, groente enz." Een paar dagen later bleek bij informatie, dat de voeding bestond uit brood met vette kaas, onverdunde melk, gekookt ei etc. Vele moeders vertelden met trotsch, dat hun zuigeling van 5 maanden reeds alles meeëet en zijn te leurgesteld, als zij vernemen, dat van alles meeëten in het heele eerste jaar geen sprake mag zijn. Ook de verzorging speelt een groote rol. Kinderen, die er uitzien, of zij nog nooit 'in hun leven gewasschen zijn, De sterfte beneden de maand bedroeg van de totale sterfte Waalwijk Bergen-op-Zoom Oss Boxtel Gemert waaruit blijkt, dat de sterfte beneden 27°/o 28% 29% 34% 40% ziet men alleen maar zoo nu en dan uit de naburige dorpen komen, maar ook de moeders dezer kinderen hebben meestal na één bezoek al wel wat ge leerd door het zien der andere kinderen. De moeder van zoo'n kind heeft het kunnen vergelijken met de andere, die het consultatiebureau bezoeken en geeft het, voor zij den volgenden keer komt, een extra flinke waschbeurt. Hieruit blijkt, daCreeds het bezoeken van het consultatiebureau van invloed is op de verzorging van het kind. Bij huisbezoek door verschillende zusters worden echter nog treurige ervaringen opgedaan. Hierbij komen toestanden aan het licht, welke aan het ongelooflijke grenzen. Een der zusters rapporteert o.a. Huishouden vuil, kind vlak naast de kachel diep in de wieg, toegedekt met oude kleeren. Kind in donker hoekje vol met vliegen. Kind wordt gewas schen met een oude spons, waarmee de moeder ook stof afneemt; het ligt altijd in het bed van de moeder, dat is warmer. De moeder is uit, het kind is ongewassehen, heeft vuile kleertjes aan, de andere kinderen loopen onaan gekleed rond; asch en kolen liggen over den vloer verspreid. Zeer verbreid is ook het gebruik van fopspenen, dikwijls gevuld met suiker, muisjes, pepermunt, zoete pap en zelfs met rumboonensap. Uit het bovenstaande verslag blijkt, dat Waalwijk op het gebied van zui gelingenzorg reeds goede resultaten leeft bereikt, hetgeen moet toegeschre ven worden aan de uitstekende leiding van Dr. van Dijk, medisch leidster van het Consultatiebureau en verder aan de goede kraamverzorging door de Zusters van het Wit—Gele—Kruis en het Groene Kruis, die door intensieve voorlichting, mede door 't nauwecontact met de moeders, ontzaggelijk veel kunnen bereiken. In de eerste plaats krijgen de zuigelingen die verzorging, welke zij in de eerste weken dubbel noodig hebben en verder kon de kraamverpleegster de moeders wijzen op het nut van het Consultatie-bureau in het Bondsgebouw, waar iedere moe der geheel kosteloos waardevolle ad viezen en voorlichtingen voor haar kindje kan bekomen. De Verteniging het Groene Kruis heeft gemeend nog meer te moeten doen en zal trachten om behalve kraamverzorgsters ook een of meer huisverzorgsters aan te stellen, wier taak zal zijn. de huismoeders tijdens Devallingen of ziekte te vervangen. Wij hopen, dat het plan mag slagen en dat deze Vereeniglng hierbij den mo- reelen, doch vooral den finantieëlen steun van vele ingezetenen van Waal wijk mag verkrijgen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's gezonden worden aan „De Combinatie*. Wester singel 27, Rotterdam, Postzegel van 10 ct. insluiten, Wat zijn de beste legkippen Zeer geregeld bemerken we, hoe groeiend de belangstelling voor onze pluimveerubriek is van week tot week b.v. stijgt het aantal lezers, dat gebruik maakt van de Vragenbus. Dat er echter ook vele nieuwe abonné's bijkomen en er meerdere oude abonné's zijn, die onze rubriek vroeger veronachtzaam den, maar ze thans geregeld lezen, blijkt uit den aard van vele vragen. Een zaak, die we toch waarlijk voor onze trouwe lezers niet meer uiteen behoeven te zetten, is b.v. de vraag, wat nu eigenlijk de beste legkippen zijn, welke vraag den laatsten tijd ge regeld aan ons wordt voorgelegd. En daarom nog maar eens een korte ver handeling van deze kwestie, die herin nerend op de overige lezers kan werken. NUMMER GO. ZATERDAG 31 JULI 192G. Waalwijbscbe en Laifxlraalsrke Courant Dit blad verschflnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementpry 8 per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele rflk 1.40. Brieren, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der Ad verten tlën 20 cent per regel; minimum ƒ1.50. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiteriyk 9 uur in ons bezit zyn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Leeftijd jonger dan 1 mnd. Waalwijk 26—10,8% Bergen op Zoom 499,2 Oss 22—5,3 Boxtel 21—6,9 i CL Geniert 5—2,9 12 mnd. 47—19,6% 72-13,5% 348,2 21-6,9 18—10,3% 2—3 mnd. 27-11,2% 35—6,6 26-6,2 15—1,9 9—5,2 3—6 mnd. 38-15,8% 39-7,3 368,6 20—6,6 22-12,6% 6—9 mnd. 11-4,6% 17-3,2% 13-3,1% 10,3% 3-1,7% 9—12 mnd. 3-1,7% 8—1,5% •1-1,0% 2—0,6% 3-1,7% korter dan 1 mnd. 17-11,2% fl fl O T3 u a 2 S •S U O k o to <0 X O 00 fl <N *0 -• a f-H D O O L* fl s s van „DE EOHO VAN HET ZUIDEN Controle-duur Waalwijk Bergen op Zoom Oss Boxtel Gemert slechts 1 x geweest 17-11,2% 21—9,5 32—23,7% 11-13,7% 11-18,3% 11—5,0 c/ 15-11,1% 1417,5% 10—16,7% 2—3 mnd. 21-13,8% 2913,2% 15-11,1% 20-25,0% 7-11,7% 36 mnd. 32—21,0% 39—17,7% 21—15,6% 11-13,7% 12—20,0% 69 mnd. 24—15,8% 53—24,1% 24-17,7% 9—11,3% 11—18,3 912 mnd. 41—27,0% 67—30,5% 28—20,7% lo18,8^ 9—15,0% Borstvoed. Gem. voed. Kunstm. v. onbekend Waalwijk 64—12,1% 19—12,5% 67—44,1% 2—1,3% Bergen op Zoom 90—12,3% 39—17,8% 79—35,9% 9—4,0% Oss 45—33.3% 25—18,5% 56—41,5% 9—6,7% Boxtel 19—23,7% 10—12,5% 44—55,1% 7—8,7% Gemert 20—33,3% 6—10,0% 29—18,4% 5—8,3% 1923 1924 1925 8,1% 12,18% 7,66% 3,33% 5,51% .8,9% 8,25% 5,58% 1,89% 4,82% 13,9% 1.3,49% 13,43% 10,52% 8,2 lOyVU/f, /O 14,6% 11,86% 11,36% 8,2 13,6 16,5% 18,01% 15,67% 10,35% 5,0 ROMAN VAN REINHOLD ORTMANN. 37) ..Ik zal je meesteres myn antwoord wel la ten brengen," aldus wendde Artois zich tot het wachtende meisje. ..Zeg haar maar, dat ik niet als vroeger naar helieven over mijn tijd kan beschikkenin ieder geval zal ik haar echter schrijven, indien ik soms tegen mijn wil verhinderd zou zijn, nog hedenavond te komen. En nu ga je langs de achtertrap naar benedenwant ik wensch niet. dat mijn vrouw iets van! je aanwezigheid hier te weten komt Voor de eerste maal sinds zij met de l>e-, zorging van dergelijke opdrachten belast was geworden, moest de kamenier thans zonder de gebruikelijke fooi vertrekken en zij was verstandig genoeg om voor deze opvallende omstandigheid in haar dienstbodeusluwheid een verklaring te geven. ..Hij schijnt niets meer met mijn mevrouw te maken willen hebben," dacht zij, terwijl z\j ontevreden de ongemakkelijke achter trap afdaalde. „Hij wil haar kwijtraken. "We weten wel, hoe dat zoo bij de mannen gaat. Maar het zal hein niet gemakkelijk val len. want mijn mevrouw is geen katje, om zonder handschoenen aan te pakken." Doctor Artois echter was ondertusschen reeds voor zijn schrijftafel gaan zitten om zijn antwoord aan Edith op te stellen. Het bereidde hem grootere moeilijkheden dan hem ooit in zijn leven door* een brief veroor zaakt waren en tot driemaal toe moest hij 't begonnen ontwerp verscheuren, eer hij kon hesluiten toch maar het derde ontworpen epistel aan haar te zenden. „Zij zou bepaald waanzinnig moeten zijn, als zjj zich ook daardoor niet liet overtuigen, dacht hij, terwyi hy het geschrevene nog maals over las. Een mondelinge toelichting 1919-'21. 1922 Waalwijk Bcrg.op Zoom 8,9% 8 Oss Boxtel Gemert FriischeHaaitabak r.v per ons per ons f) Beren baal lóbali zou weliswaar nog meer uitwerking op haar hebbenmaar ik heb niet den moed, juist nu oog inoog tegenover deze duivelsclie vrouw te staan." Hij sloot den brief in een enveloppe en stak liem bij zich, om hem in de eerst» de beste brievenbus te werpen, die bij voorbij kwam. Met opzet maakte hij een tamelijk grooten omweg, toen bij, de richting naar de fabriek insloeg een omweg, die hem voor bij de woning van deurwaarder Leopard moest brengen. Terwyi bij den voorkant van liet huis inspecteerde, bromde hij in zich zelf: „Het raam is gesloten. Hij leeft dus nog steeds en een week geleden al kon hij ieder oogen- blik den laatsten adem uitblazenWie zou ooit hebben kunnen vermoeden, dat er zulk een taaie levenskracht stak in zoo'n mage- ren vent!" Hy wilde het buis voorbyioopenmaar j daar vloog als een afgeschoten kanonskogel j de kleine doctor Giersberg de deur uit. Iiy bad Artois onmiddeliyk ontdekt en pakte liem zonder meer met een krachtigen greep bq den arm. „Halt, zoo komt u niet van iny af! Ik bad my wel voorgenomen u by onze eerste ont moeting met; een plechtige omhelzing vergif fenis af te smeeken voor al het onrecht, dat ik u in de stilte myns harten tot op den huidigen dag heb aangedaan, maar met bet oog op de plaats waar wy ons bevinden, zult u my waarschyniyk daarvan wel wil len ontslaan. Het is waar, ik heb u tot op beden niet byzonder mogen lijdenmaar ik moet my wel in) u vergist hebben, want wat u daar klaar hebt weten te spelen, gelukt toch per slot van rekening alleen maar aan een energiek man." Zyn woorden, die by als een wervelwind over Artois uitstortte, maakten ondanks hun vriendeiyken inhoud nu niet bepaald een aangenamen indruk op Artois en de opge wekte stemming, waarin de kleine doctor verkeerde, bezorgde liem een allesbehalve prettig gevoel. „U overschat myn verdienste, doctor," ant woordde hy met een poging om zich op he li oor ïyke wyze uit den vriendscbappelyken greep van den arts vry te maken, „en ik zou lieusch niet weten, waarom u my om ver giffenis zou moeten vragen. Maar boe gaat bet met onzen patiënt?" „Het gaat veel beter met hem, dank zy den hemel, zyn onverwoestbaar gestel en uw kunstmatige kinine! Aan welke van de drie hy zyn redding bet meest te danken zal hebben, weet ik niet; maar ik denk, dat uw aandeel daarin niet gering zal zyn. Kyk eens, ik bad in 't geheel geen vertrouwen in die prachtige ontdekking, niet alleen omdat zy van u afkomstig was, maar ook om veler lei andere redenen. Toen de roep over bet nieuwe wondermiddel echter van alle kan ten steeds luider werd en bet my niets meer hielp, of ik al watten in myn ooren stopte, toen enfin, toen bleef my wel niets an ders over dan eveneens met den stroom mee te zwemmen. Ik slikte zelf twee gram in eens van het goedje en daar ik bemerkte, dat het op mij geen invloed bad, gaf ik den armen Duringhoffen gisteravond de eerste voorzichtige dosis. Het kon hem niet veel nadeel meer doen. want met al myn andere middelen was ik uitgeput en in myn halve wanhoop bad ik voor den Machtigere, waar tegen ik te stryden had, reeds drie dagen geleden de wapens neergelegd. Nu en wat gebeurde er? De koorts daalde binnen een uur met anderhalven graad, bet yjen hield op en tot op dit oogenblik is nog geen sty- ging van temperatuur ingetreden. Als u arts was, zou u weteu, wat dat by een typlius- patiënt beteekent. Ik wil niet beweren, dat liy al gered is; maar ik heb nu toch weer hoop en dat is waarachtig geen kleinig heid, als men reeds in de meening verkeert aan een sterfbed te staan." „U bent dus van meening, dat Duringhof fen het balen zal? Ah. dat dat is inder daad zeer zeer verblydend nieuws." „Anders niets? Hoor eens, beste vriend de overgroote bescheidenheid geeft uw deel neming een eenigszins zwakke uitdrukking. Als hy er bovenop komt, verdient ge reeds ter wille van dit eene geval een monument van marmer." Artois hoorde nauweiyks nog wat dd klei ne doctor sprak. Voor zyn oogen vertoonde zich een waas, zoodat meuschen en buizen als in een chaos schenen ineen te vloeien en in zyn ooren bruiste bet, alsof de golven van den oceaan kwamen aanruiscben, om in bet volgende oogenblik met donderend ge weld over hem been te slaan. Zy stonden juist J»y een straatkruising en door een waanzinnige vrees bevangen, voor de scherpe oogen van den kleinen doctor zyn geheim niet'langer te kunnen verbergen, sta melde de privaat-docent een paar onver staanbare woorden, die als een verontschul diging klonken en rende daarop weg, alsof een troep achtervolgers liem op de hielen za ten. „Zyn succes begint hem al naar liet hoofd te stygen," zeide doctor Giersberg tamelyk luid by zichzelf, terwyi by hemt verwonderd nakeek. „Waarachtig, ik geloof nog altyd dat zyn ontdekking beter is dan hyzelf." Siegmund Artois ging niet naar de fabriek want bij zou niet in staat zyn geweest, thans iemand onbevreesd in de oogen te zien. Uren lang dwaalde by in de eenzaamste lanen van bet uitgestrekte stadspark rond, totdat hy volkomen liehainelyk uitgeput was. Toen sleepte hy zich met zware, vermoeide schre den iujiir buis terug. &1Jn eerste waanzinnige opwinding was tnans in zooverre geweken, dat hy in staat was zyn toestand eenigszins duideiykev te overzien. Tegelyk met zyn gezond verstand kreeg hy ook zijn vastberadenheid terug, om den sti-yd voor zyn bestaan en voor zy'n ge luk tot 't bittere einde met ongebroken moed te voeren. „Het toeval is mij tot nu toe steeds trouw gebleven", herhaalde hy telkens opnieuw by zichzelf, „en bet zal my ook thans niet in den steek laten. Duringhoffen zal niet leven Er is thans nog slechts voor een van ons beiden plaats op deze wereld en ik heb geen lust voor dien ander vrywillig bet veld te ruimen. Ik wil my niet tot een willoozen speelbal van bet grillige noodlot laten maken, maar omgekeerd wil ik het beheerschen en bet in myn voordeel dwingen." Het eerste wat Artois na zyn thuiskomst deed, was een daad, die de voorzichtigheid hem reeds lang bad moeten gebieden en voor bet volvoeren waarvan slechts een zekere onverklaarbare lafheid hem tot op dit oogenblik bad terug doen deinzen. Iiy haalde Valentin Duringhoffens manuscript uit de diepte van zyn schryftafella te voorschyn, waarin by bet bad opgeborgen en nadat by bet nogmaals regel voor regel met het door hem Vervaardigde afschrift bad vergeleken, maakte bij zich gereed het; in de kachel een prooi der vlammen te doen worden. Maar men bad niet meer gestookt en onderin be vonden zich slechts de koude overbiyfselen van liet vuur in den vorm van een hoopje slakken en wat doode asch. Artois moest van een lucifer gebruik ma ken om het manuscript aan te steken. Het papier scheen van een byzorrdere hoedanig heid te zyn, want bet brandde heel moeiiyk. Eindeiyk echter kronkelde toch een gretig lekkend vlammetje langs den rand van bet eerste blad omboog en Artois kon het cahier in de kachel werpen om het daar tot vol ledige verbranding te laten overgaan. Hy boog zicli voorover teneinde op dit verbrandingsproces een waakzaam oogje te houden, doch daar drong plotseling de klank van een stem tot zyn ooren door, die hem veel te goed bekend was, om niet door een plotselingen schrik te worden aangegrepen en voor een oogenblik al bet andere te ver geten. Buiten bezinning snelde hy naar de deur, schoof den grendel terug waarmee by baar gesloten bad en stond op den drempel. Wat hy gehoord meende te hebben, was geen dwaling van zyn opgewonden geest ge weest. Op nauwelijks tweo pas afstand stond Edith Wallroth voor hem, doodsbleek en met diep in hun kassen liggende, vlammende oogen. „Ik moet hem sprekenbad zy juist het ontstelde en radelooze dienstmeisje toege snauwd om daarna, nu zy hem in het oog kreeg, zonder verder op de aanwezigheid van bet meisje acht te slaan, ontstuimig op hem toe te snellen. „Daar ik je nog op de fabriek, noch op een andere plaats kon vinden, moest ik wel hier heen komen", hygde zy met opgewonden en becsch klinkende stem. „Laten wy in je ka mer gaan, want ik moet met je praten." Artois had er een oogenblik aan gedacht haar den toegang te weigeren, maar by ge voelde zich tegenover haar dreigende blik ken zoo onmachtig, dat hy baar willoos langs zich de kamer liet binnengaan. Met gebogen hoofd volgde' hy haar. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1