priesters de kerken verlieten, toonden zij aan de menigte de reliquieën der Heiligen. Het kwam op straat tot een reusachtige betooging van de geloovigen. De geestelijkheid heeft de geloovigen uitgenoodigd om tijdens de betoogingen der vakvereenigingen thuis te blijven, ten einde bloedvergie- tingen te vermijden. Op verschillende plaatsen is het reeds tot botsingen dusschen de solda ten en de menigte gekomen. Troepen hebben vuur gegeven op een menigte, welke de kerk weigerde te verlaten. Tien personen werden gewond. In 'n andere kerk, waar ka tholieke vrouwen den procureursgeneraal te lijf gingen, ontstonden eveneens gevechten, waarbij verscheidene perso nen gewond werden. De dag van gisteren, waarop de nieuwe kerkelijke wetten in Mexico in werking traden, is over het geheele land rustig verloopen. De kerken waren ondanks de afwezigheid der geestelijk heid druk bezet. Een negental leden van den Bond tot verdediging der godsdienstige vrij heden zijn in hechtenis genomen, om dat zij een samenzwering tegen Presi dent Calles zouden hebben beraamd. Deze laatste heeft gezegd dat hij niet zal versagen, maar door zal gaan met z'n hatelijke wetten tegen den gods dienst, speciaal de Katholieken. Deze laatsten zijn aan de ernstigste vervol ging ten prooi en vragen alleen vrijheid van godsdienst. De gespannen atmosfeer welke in geheel Mexico heerscht, ontlaadde zich Vrijdagavond op verschillende plaatsen toen de autoriteiten er toe overgingen de gebouwen welke bij de kerken behooren in bezit te nemen en de kerkschatten te verzegelen. Toen ze, aldus de .Times" de kerk var. Borrio Tepita in het lager gelegen ge deelte van Mexico City binnengingen, trachtte de menigte zich te verzetten. Schoten werden gelost, waardoor de koster werd gedood en twee omstan ders doodelijk werden gewond. In een ander opstootje, toen vrou wen trachtten een Christusbeeld over een plein weg te dragen, werden zeventien personen gewond. Ook in de aristocratische wijk van San Rafael werd geschoten, toen de bezoekers ondanks de aanmaning van den pries ter weigerden de kerk te verlaten. De menigte steenigde de politie en sneed de brandslangen door. Tenslotte wer den zij door soldaten uiteengejaagd. Honderden soldaten zijn rondom het heiligdom van Onze Lieve vrouw van Guadeloupe gelegerd. Zulks verhinderde echter niet, dat van alle kanten een stroom van pelgrims naar het heilig dom trok. Er bestaat kans op een onderhan deling tusschen regeering en geeste lijkheid. De groote feesten in Assisië en Rome, ter herdenking van het 7e eeuw feest van den H. Franciscus van Assi sië zijn begonnen ook in de kloos terkerk der Capucijnen te 's Bosch, werd dit jubeljaar met veel plechtig heid ingeluid. DRUNEN. Begin September zal we derom een moedercursus worden gegeven. Gelegenheid tot aanmelding bestaat bij de bestuurs-leden van het Wit-Gele Kruis of bij de Eerw. Zuster Ver pleegster. Reeds onmiddellijk na den pas gemelden brand is men begonnen met het opruimings werk. Het bouwen van een nieuwe schuur voor rekening van landbouwer Pulles werd opgedragen aan de firma v. Iersel Merkx, terwijl de nieuw te bouwen boerderijen met woonhuizen voor rekening van v. Well en Verhoeven zullen worden uitgevoerd resp. door de firma's Schapendonk en v. Iersel Merkx. Vrijdag overleed vrij plotseling, op nog middelbaren leeftijd, de heer P. Klerks, een bekend figuur op mu- zikaal-terrein. Gisteren had de plechtige uitvaart plaats onder groote belangstelling zijner vrienden van het zangkoor en de lieder tafel der jongens-congregatie. NIEUWKUIJK. In haar jongste ge houden bestuursvergadering van den boerenbond alhier, werd tot secretaris dezer afdeeling benoemd A. Mommer- steeg inplaats van J. de Pinth. Het bestuur der Onderlinge Varkensverzekering besloot in haar jongste vergadering de premie met 5 cent te verlagen en te brengen op 15 cent per varken en 28 cent voor zeugen per maand. De uitkeering voor gestorven varkens werd met 5 cent verlaagd en gebracht op 32 cent en 25 cent voor zeugen. Het inleggeld der nieuwe leden werd vastgesteld op f4.25. Gedurende de afgeloopen maand Juli werd op het postkantoor alhier •voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f5504.15, terugbetaald f6032.84. Deze week zal door den Zeer Eerw. Heer Deken van Drunen zijn jaarlijksche visitatie gehouden worden Belanghebbenden die Z HoogEerw wenschen te spreken kunnen zich alsdan hiervoor vervoegen ter pastorie. CAPELLE. De alhier bestaande eier vereenigirig mag zich in steeds toe- nemenden bloei verheugen. Het leden tal neemt nog voortdurend toe. De eieraanvoer is den laatsten tijd sterk toegenomen. Een en ander heeft het bestuur aanleiding gegeven om over te gaan tot het aanschaffen van een hokkenspuit „murstori", waarvan door de leden gratis gebruik kan worden gemaakt. Dit seizoen zullen door tusschenkomst van deze vereeniging ook oude kippen worden verkocht. Zij kunnen voor dit doel worden ge leverd tegen f 0,60 per K.G. De heer Wendte, hoofd der Chr. school aan den Loonschendijk, heeft zijne benoeming naar Zalt-Bomme! aangenomen. Jl. Vrijdag hebben de kinderen der O L school in de Nieuwstraat alhier onder leiding van het personeel een reis gemaakt naar Amsterdam en Zandvoort. De alhier bestaande knapenver- eeniging zal onder leiding van den heer M. Kommers te dezer plaatse op 9 dezer een reis maken naar den Haag Jl. Vrijdag hebben de leerlingen der hoogste klassen van de Chr. school aan den Loonschendijk een reis gemaakt naar Arnhem onder leiding van het personeel. Verschillende bezienswaar digheden werden bezichtigd ei* met den laatsten trein arriveerden de kin deren te Kaatsheuvel— Capelle, die vol lof waren over het genotene dien dag. Bij van W. In de Heistraat te Sprang Capelle werd gedurende eenige Zondagen onder kerktijd telkens geld vermist. Zondag hadden maréchaussée's uit Kaatsheuvel zich lang tevoren in huis verdekt opgesteld. Toen de fa milie een poosje naar de kerk was, klom iemand door een zijraam naar binnen. Het bleek de 21 jarige de R., te zijn. Na eenige kasten doorgesnuf feld te hebben, werd hij door de ma- réchaussées gearresteerd. Hij bekende volledig en gaf f 20 terug, afkomstig van zijn bezoeken van vorige Zondagen. Hedenmorgen is hij naar 's Bosch overgebracht. Gedurende de maand juli werd in de Rijkspostspaarbank op het hulp postkantoor alhier ingelegd f 2538.52 en terugbetaald 1 2903 50. Het aantal inlagen bedroeg 38, dat der terugbetalingen 24. WASPIK. Gisteravond werd in de Concertzaal bij den heer H. van Iersel- Montens de film „Nibelungen" vertoond en wel het eerste deel van dit kunst- werk getiteld „Siegfried". Onder de talrijke bezoekers was over deze pracht film slechts één roep van tevredenheid en voldaanheid. Het zoontje van den landbouwer J. M. viel onder het rijden voor uit den wagen en kreeg een rad over het lichaam. Deerlijk gekneusd en gewond werd hij opgenomen en onder ge neeskundige behandeling gesteld. Op Zondag 15 Aug. zal er voor de Waspiksche pelgrims gelegenheid bestaan om onder leiding van den WelEerw. heer kapelaan van Riel met de Heusdensche processie de bede- vaartsreis naar Kevelaar te maken. Hedenmorgen vertrok de hoog geachte familie van Son de Raad per auto naar Lourdes. De reis heen en terug zal ongeveer drie weken duren. Een niet alledaagsch tochtje. Gaarne wenschen wij haar eene voorspoedige reis. RAAMSDONK. De week van kermis ligt weer achter ons. 't Mag gezegd dit jaar, waren het dagen van echte jool en pret. De stemming zat er in als nooit te voren. Geen enkele wanklank werd er gehoord. Gisteren is door de politie bij de danstent een heerenrijwiel gevonden. De eigenaar ervan is nog niet komen opdagen. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den Raad dezer ge meente. op Vrijdag 6 Augustus 1926, des namiddags 2 uur in het gemeente huis. Te behandelen zaken: 1. Wijziging Gemeentebegrooting dienst 1926; wijziging begrooting Ge meentelijk Electriciteits bedrijf dienst 1926 en wijziging begrooting Ge meentelijk Grondbedrijf dienst 1925. 2. Aanbieding Gemeenterekening dienst. 1925 3. Benoeming Commissie tot onder zoek der Gemeenterekening dienst 1925 en der Gemeentebegrooting dienst 1927. 4. Het opmaken eener opgave van vier personen ter benoeming van twee leden van het College van Zetters, wegens periodieke aftreding van de Heeren N. C. Stal en P. M. F. Smolders (overleden) 5. Ingekomen stukken. 6. Rondvraag. Onze stadgenoot de heer Jos. du Pont, zal deelnemen aan de Blue- Band reis naar Zwitserland als zijnde de beste leerling van de 3e klas der R K. H.H S. te Waalwijk. Gedurende de maand juli werd od het postkantoor alhier, ingelegd f 8351.26 en terugbetaald f9033 85. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 5984. Onze stadgenoot de heer S. Zijlmans. slaagde voor het Praktijk examen Boekhouden. Geslaagde was leerling der R.K. Hoogere Handels school te Waalwijk. De kermis heeft een prettig ver loop gehad. De laatste Zondag is ook weer druk geweest. Op het kermis terrein ging het er gezellig naar toe, vooral de waterschute profiteerde van de drukte. Het Thé dansant in hotel Centraal was zeer druk bezocht en het bal in hotel Santbergen heeft alle verwach tingen overtroffen, nooit is in G'berg een bal zoo druk bezocht geweest. Het is te hopen dat de volgende kermissen een zelfde kalm verloop mogen hebben. Dinsdagmorgen half elf ontstond door onbekende oorzaak brand in het winkelhuis van j. B. Leenaarts op de Markt alhier. Door het spoedig op treden der Burgerlijke en Militaire brandweer wist men het vuur tot de bovenverdieping en het achterste ge deelte van 't huis te beperken. De oorzaak van den brand is onbekend GEERTRUIDENBERG. Aantal baden van 27 Juli—2 Aug. 1926: 27 Juli 5 8 21° 2 2 20° 29 3 2 10 20° 30 3 2 20° 31 1 2 19° 1 Aug. gesloten. 2 n 9 7 19 20° MADE. De landbouwerszoon A. Vermeulen had bij het snijden van riet het ongeluk met de sikkel in den voet te hakken waardoor een ernstige wonde ontstond. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. In de Ned. Herv. Kerk te Geer- truidenberg zal Ds. Vinck, den nieuwen predikant dier gemeente, Ds. Bosch, inwijden. DUSSEN. Zondagavond gaf de fan- fare „Wilhelmina" een groot concert in den mooi aangelegden, lommer rijken tuin van den heer J. Leemans. De opkomst was schitterend te noemen en geen wonder, want men wist dat „Wilhelmina" er alles opge zet had om een prachtconcert te geven zoowel directeur als leden hadden daarvoor hun best gedaan. En ze zijn daarin bijzonder geslaagd. Vooral uit Les Frères Jumeaux, polka de concert avec 2 pistons van J Kolkman en uit Gomma dl Vergés fantaisie sur l'opera van Donizetti bleek dat „Wilhelmina" over uit stekende krachten beschikt. Gaarne wordt dan ook algemeen de hoop uitgesproken, dat Wilhelmina spoedig nogmaals de leden op een dergelijk concert vergast. Gedurende de laatste weken werden meermalen fietsen ontvreemd. In den afgeloopen nacht is wederom een fiets gestolen ditmaal van A. C. Het is te hopen dat het der politie gelukken zal de(n) dader(s) op te sporen. MEEUWEN. Voor rekening van den Heer A. Walraven werd in het café Smits alhier publiek aanbesteed de bouw van een woonhuis. Werd gegund aan C. Vos alhier als laagste inschrijver voor de som van f 5860 - De kinderen uit de hoogste klas sen van de O.L. school alhier maakten onder leiding van het onderwijzende personeel een uitstapje naar Rotter dam, alwaar zij de Diergaarde. Het Witte Huis en de Haven bezochten. Hoogst voldaan keerden zij in goeden welstand van dit leerzame pleizier- tochtje huiswaarts. 's-BOSCH. Het justitioneel onder zoek inzake het tekort in de politiekas te Den Bosch is gesloten. Bij beschik king der arrondissementsrechtbank te Den Bosch, bevestigd door het Ge rechtshof, is P. van Dam, commissaris van politie buiten vervolging gesteld. Het tekort is op f 2000 na door den commissaris aangezuiverd. Aan interest werd nog niets verrekend. De com missaris heeft nog altijd ziekteverlof. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 3 Aug. 1926. De Fanfare der H. Familie, die Zondag deelnam aan het festival te Engelen viel de tweede prijs ten deel zijnde f25. Bovendien werd besloten het Bondsfestival in 1928 te Heusden te houden, als wanneer de Fanfare 25 jaren bestaat. Zondag en Maandag had in de School der Eerw. Zusters de tentoon stelling plaats der kleedingstukken ver vaardigd op de Naaischool. Hoewel deze nog geen jaar bestaat, stond men verstomd over wat men daar te zien kreeg niet alleen op het gebied der nuttige maar ook der fraaiehandwerken. De Eerw. Zuster Aniceto heeft getoond, dat het onderwijs bij haar in goede handen is, zoodat de leerlingen van hier en elders zich gerust aan hare leiding kunnen toeverirouwen. PROVINCIAAL NIEUWS. Rijksvakschool. Voor den a.s. schoenfabrikant is het vak machineleer ook van belang Wij laten hier dus een beschouwing volgen, die U een indruk geeft, hoe dat vak aan de Rijksschool voor Leer looiers en Schoenmakers te Waalwijk onderwezen wordt. Riementransmissies. De riem, die de beweging van de eene as op de andere overbrengt, is een band zonder eind van rechthoekige doorsnede. Als materiaal gebruikt men meestal Ieder, vaak ook katoen caoutchouc, ka meelhaar e. a. Lederen riemen worden genomen uit stukken uit het ruggedeelte eener ossen- of stierenhuid. Deze worden in riemfabrieken op elkaar gelijmd. De dikte van den riem is van 3.5 tot 8 m.M. Bij dikkere riemen worden twee riemdikten op elkaar genaaid en noemt men ze dubbele riemen. Zooals te begrijpen is zijn deze riemen door hun dikte veel stugger en bijge volg niet zoo duurzaam als enkele riemen. Beter is het inplaats van dubbele riemen twee enkele riemen op een zelfde schijf aan te brengen. Bij het aanbrengen van nieuwe riemen moet men er op bedacht zijn, dat zij in het bedrijf rekken en daar om is het wenschelijk deze rek vooraf zooveel mogelijk weg te nemen. Dit kan men bereiken door de riem vooraf met gewichten te belasten en deze belasting een paar dagen op de riem te laten werken. De verbinding van de beide einden kan op verschillende wijzen plaats vin den en wel door lijmen, naaien, klin ken, of schroeven. Het eerste geschiedt door de einden af te schuinen, deze afgeschuinde vlakken van een bindmiddel te voor zien, ze op elkaar te leggen en ze on der druk te laten opdrogen. In het tweede geval worden in beide einden gaten aangebracht en de ver-, binding door een smal riempje tot stand gebracht. Het samenschroeven vanriemen geeft een zeer sterke verbinding. In lokalen, waar de atmosfeer vochtig is, verdienen caoutchouc riemen aan beveling. Zij zijn van katoenen of lin nen inlagen vervaardigd, omgeven en gescheiden door een caoutchoucpre- pareat. De beste riemen van dien aard zijn de zoogenaamd%e Balata riemen. Katoe nen riemen 2ijn in 't bedrijf zeer aan rek onderhevig, hoewel ze soepeler en meer gelijkmatig van dikte zijn dan lederen riemen. Vochtige lucht is van invloed op hun lengte, daarom ver- dient het aanbeveling ze goed in het vet te houden. De gebruikelijke afstand der assen is voor riemen tot 100 m.M. breedte 5 Meter en voor breedere riemen 10 Meter. Hoe kleiner de afstand der assen is, des te eerder zal de riem over de schijf slippen, omreden het doorhangende riem gedeelte gering is en moet men daarom de riem sterk aantrekken, op dat de noodige spanning verkregen kan worden. Zooals te begrijpen is. is het grootste nadeel van sterk aangetrokken riemen het krom trekken van de assen, het welk tot gevolg heeft, dat de as slingert en tot slot geeft dit het warmloopen der asmetalen. Als kleinste afstand neemt men voor horizontale transmissies de som der beide schijven plus/2 meter; voor verticale transmissies werkt het riem. gewicht niet mede tot verhooging der spanning en daarom moet de afstand der assen grooter genomen worden. Men neemt daarom gewoonlijk deze afstand, de som der beide schijven plus 3 a 4 meter. Bij een riemtransmissie leidt de riem zichzelf, of geschiedt dit met behulp van zoogenaamde leirollen. De eenvoudigste overbrenging is die, waarbij beide assen evenwijdig loopen, de beide assen hebben dan dezelfde draaiingsrichting. Men noemt ditopen riemen. Draaien de beide assen in tegenge stelde richting, dan werkt men met gekruiste riemen. Het werken met gekruiste riemen is niet aan te bevelen, omrede de riemen steeds over elkaar schuiven, hetwelk veelal een sterke afslijting veroorzaakt. Zeer dikwijls komt het in het bedrijf voor, dat riemen ingekort moeten wor den. Dit geeft oponthoud in het bedrijf en daarom moet men trachten dit te voorkomen. - Wanneer riemen zeer dikwijls inge kort moeten worden, dan heeft dit een oorzaak. Deze oorzaak kan gelegen zijnten le dat de riem voor de op- legging niet gerekt is geworden en ten 2e dat de doorsnede van de riem te klein is in verhouding tot de over te brengen kracht. Het is daarom wenschelijk. dat, voor aleer men een riem aanschaft, men zelf nagaat welke afmetingen een riem moet hebben. Om de afmetingen van een riem le kunnen bepalen, is op de eerste plaats noodzakelijk. dat men wete welke kracht moet worden overgebracht. Deze over te brengen kracht wordt steeds uitge drukt in P. K. (paardekrachten). Verder moet bekend zijn deriemsnel heid, dit is de weg, die een punt van de riem per minuut aflegt. Om de riemsnelheid te berekenen maakt men gebruik van de volgende formule 2 x 314 x R x n. V 60 x 1000. Hierin beteekent V riemsnelheid. R radius (halve middellijn) rlem- schijf in m.M. N aantal omwentelingen, die de as per minuut maakt. Het aantal omwentelingen wordt gewoonlijk per minuut opgenomen, om reden de tijdsduur van een seconde te kort is. Waar echter de riemsnelheid bepaald wordt per seconde, moet de teller van de breuk gedeeld worden door 60. In het machine bedrijf is het gewoonte te werken met mM, daarom neemt men radius riemschijf in mM. Bij het bepalen van de riemsnelheid moet men er re kening mede houden, dat de riemsnel- heid steeds uitgedrukt wordt in meters, vandaar dat de teller van de breuk gedeeld wordt door 1000. Bij een bedrijf is gewoonlijk gegeven het aantal over te brengen paarde- krachten, voorgesteld door de letter N. Verder zijn gewoonlijk gegeven de omwentelingsgetallen per minuut van beide assen, voorgesteld door de letters nl en n2. Op de eerste plaats is het nu noo- dig de kracht aan de riemschijfomtrek te berekenen, want deze hebben wij noodig om de afmetingen van de riem te bepalen. De kracht aan den schijf omtrek be palen wij uit de formule. P 75 N v Hierin is P. de kracht van den schijfomtrek N, is het aantal over te brengen paardekrachten v. is riemsnelheid. Moeten de afmetingen van de riem- schijven nog bepaald worden, dan neemt men de riemsnelheid v 15 tot 50 meter voor hoofdtransmissies d. w. z. die, welke den arbeid van de bedrijfsmachine afleiden en v V 15 meter secundaire transmissies, die den arbeid verder door het fabrieksgebouw verdeelen Met het oog op de middelpunt vlie dende kracht van de schijf gaat men echter voor hoofdtransmissies gewoon lijk niet verder dan 30 Meter riem snelheid Heeft men de riemsnelheid bepaald of wel aangenomen, alsmede de kracht* aan den schijfomtrek. dan kan men de doorsnede van de riem bepalen. Stellen wij de breedte van de riem voor door de letter b en de breedte door d. dan is F Hierin beteekent: K de geoorloofde trekspanning per mM2 C de trekspanning tengevolge van de ~F centrifugaal kracht. De geoorloofde trekspanning neme men per mM2. K 0 25 tot 0 33 voor enkele rie men van leder. K. 0 18 tot 0 25 voor dubbele riemen van leder. K. 0.2 tot 0.3 katoenen drijf riemen, en de trekspanning tengevolge van de centrifugaalkracht voor v 5 10 15 20 25 30 35 40 -£=0 003 0.01 0.03 0 05 0.08 0 11 h 01502 De courante afmetingen in mM van riemen zijn. Enkele lederen riemen d 4 tot 4 5 mM voor b 45 tot 75 mM d 5 mM voor b 75 tot 95 mM d 6 mM b 100 tot 150 mM d 6.5 mM b 160 tot 300 mM Datums Dames Heeren Kinderen Temperatuur in 't water. 28

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2