DE EBHO VHH IET ZUIDEN ATTENTIE. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 3 Aug. 1926 Zooals men gezien heeft, geven wij den laatster, tijd de verslagen van den Gemeenteraad die Vrijdags avonds ge houden wordt, reeds Zaterdagsmorgens voor onze abonné's in Waalwijk. Waar dit verslag in dien tijd ge heel geschreven, gezet, gedrukt enz. moet worden, zal men begrijpen dat ons blad in zoo'n geval iets later komt. We stellen het zeer op prijs dat men zoo verlangend is naar onze courant, maar zouden toch willen vra gen het opbellen, vragen enz. in dit geval, nu men de oorzaak van 't iets later verschijnen kent, na te laten, waar dit noodeloos werk en moeite ver oorzaakt. We zullen zoo vroeg mogelijk uit komen en meer en meer aan 't ver langen van onzen lezerskring gevolg geven. Red. Onze Veemarkt. Naar aanleiding van verschillende vragen, willen wij nogmaals duidelijk onze bedoeling zeggen. Als resultaat van de gehouden besprekingen met de deskundigen op 't gebied van veehandel, marktwezen enz. heeft het bestuur van Waalwijks Belang een schema ingediend aan B. en W. omtrent de geschatte kosten, om een goede poging te wagen voor het herstel onzer veemarkt. Hiervoor wenschte men uit te trek ken voor de eerste markt 26 Augustus 20 premies van f 2 50 en voor den grootsten aanvoerder vanaf 26 Aug.— einde December een premie van f 50 en een van f 25. Voorts te houden einde September een vrije premie-markt, waarvan de kosten worden geschat aan premies, jury enz. op pl m. f 175, voeg daarbij voor reclame een f 75, dan meende de commissie met f 375—f 400 te kun nen volstaan. Dat B. en W. meenden dat het wen- schelijker was om de 20 premies van f 2.50 te geven op elke jaarmarkt tot het einde van dit jaar, om de proef nog intenser te doen zijn, is een feit geheel buiten de bedoeling der aanvragers om, hoewel zulks natuur lijk zeer zou zijn toe te juichen ge weest. Niettemin zou volgens 't oordeel der commissie te volstaan zijn geweest met pl m. f400 de f 385 die volgens den veeartsenijkundigen dienst voor verbetering der veemarkt noodig zijn staan toch ook geheel buiten deze aanvraag zijn die verbeteringen wette lijk noodzakelijk, dan zullen ze toch wel aangebracht moeten worden, ook al laat men de veemarkt kwijnen zooals thans. En onze conclusie is en blijft dat een bedrag van f 400 toch werkelijk te luttel is, om een poging, zoo goed opgezet tot verbetering onzer Vee marken thans niet te wagen. Het spijt ons dat wij ten deze van geheel andere meening moeten zijn dan onze raad, die zich tot dusverre op verschillend terrein zoo voortvarend toonde. De Gemeentelijke Woningbouw. Uit de bedrijfsrekening blijkt dat het electriciteitsbedrijf in onze gemeente een batig saldo heeft opgeleverd van f 10.573, het waterleidingbedrijf een batig saldo van f4920, het gasbedrijf een nadeelig saldo van f 11.580 en het woningbedrijf een nadeelig saldo van f 18.839. Naar aanleiding van dit laatste cijfer en van de uitlating van den Voorzit ter van den Gemeenteraad in de laatste raadsvergadering nl. „dat de midden standswoningen nog een grooteren strop zullen worden dan de arbei derswoningen", daaruit blijkt dat ook deze laatste dus een strop zijn, zou den wij wel eens willen vragen of dan toch maar op dezen weg moet worden voortgegaan, temeer waar door blijkbaar noodzakelijke huurverlagin gen en toenemende kosten van onder houd, die strop telken jare grooter zal worden. - Wij gelooven dat dit met het oog op dezeergroote belastingverhooging, waarvan we dezer dagen het spre kende bewijs hebben thuis gekregen en de gebiedende eisch tot grootste zuinigheid toch wel eens ernstig over wogen mag worden, vooral nu men weer tot verder bouwen zal overgaan. In het R.K. Gasthuis alhier over leed 1.1 Zaterdag in den ouderdom van 82 jaren, de heer Christianus Verbeek, beter bekend onder den naam van Janus den Brouwer. De heer Verbeek was nog een oud- zouaaf uit de jaren van '64—'66 en met hem is de laatste oud-pauselijke strijder uit onze plaats overleden. f In Memorlan. f FRANS DE CORT1E. Zondagavond j 1. ontsliep in onze gemeente in den gezegenden ouderdom van bijna 82 jaren, wederom een ras echt Waalwijker, de heinde en verre bekende en geachte musicus, de heer Frans de Cortie, die langer dan een kwarteeuw op muzikaal gebied hier met zooveel succes den scepter zwaai de, wiens naam vooral in de geschie denis der Liedertafel Oefening en Vermaak met onuitwischbare letteren gegrift staat. Een man die door z'n daden, de naam van zijne plaats, die hem zoo lief was, met eere heeft uitge dragen naar binnen- en buitenland. Den heer Frans de Cortie zat de kunst als in het bloed. Reeds op zeer jeugdigen leeftijd gaf hij blijken van een vlug verstand en een fijn estetisch gevoelhij teekende en schreef uit muntend, begreep als bij intuitie de schoonheden van een gedicht of toon werk, wist zijn gedachten snel, juist en scherp te belijnen, zonder ooit de goede, aangename vormen uit het oog te verliezen. Daarbij bezat hij een benijdenswaardige takt om met men- schen van allerlei aard en karakter om te gaan. Gelijk zijn broeder Cornell's begif tigd met een zeldzaam fraaie tenor stem, zong hij op zijn ambachtsreis (kleermaker) tegen behoorlijke vergoe ding op de kerkkoren van de Notre Dame te Parijs en de Sint Gudule te Brussel. Hoe hij als koorzanger ook in onze eigen parochiekerk eenmaal uitblonk, zullen ouderen van dagen zich nog wel herinneren. Voorgoed in Waalwijk teruggekeerd, kregen zijn winkel en atelier al vrij spoedig een uitgebreide clientèle, wat hem evenwel niet belette zijn vrije uren aan zijn lievelingsvak, den zang, met hart en ziel te wijden. Oefening en Vermaak, dat juist in die dagen (1887) een moeielijk tijdperk door worstelde, deed dus wel een wijzen zet door den heer Frans de Cortie tot haren directeur te benoemen. Hare uitvoeringen kwamen nu al ras op een hooger peil, het vertrouwen in eigen kennen en kunnen werd voort durend sterker en al mocht bij haar eerste optreden op het groot Inter nationaal Concours te Amsterdam (14 Sept. 1878) de kleine 22 zangers sterke schaar nog geen oveiwinning behalen, toch prezen de vakbladen unaniem den durf van het kleine koor, dat een zoo moeielijk en veeleischend verplicht stuk als „Donkere buien" van Jac Kwast, zoo goed tot zijn recht wist te brengen. Het daarop volgend jaar reeds trad de Liedertafel opnieuw in het strijdperk te 's Gra- venhage, waar zij met 28 zangers in de 3e afdeeling, ondanks felle con currentie, den derden prijs behaalde. Nog geen twee jaren waren voorbij gesneld, of de heer de Cortie voerde zijn schare, 31 zangers sterk, opnieuw ter overwinning in het aloude Gent, waar haar wederom den 3en prijs werd toegekend voorzeker een hooge onderscheiding, daar niet minder dan 13 vereenigingen elkaar den zegepalm betwistten. De kroon werd nu op het werk gezet den 3en October 1886, toen Oefening en Vermaak op het Internationaal Concours te Mechelen in de 3e afdeeling met algemeene stemmen (d'une commune voix) den len prijs voor uitvoering en den 2er. voor lecture a vue, zingen op het eerste gezicht, veroverde. Dank zij die herhaalde bekroningen werd Oefening en Vermaak alom ge noemd en geroemd, mocht het feest- concerten geven te 's Bosch, Eind hoven en elders, zag het Neerlands grootste zangers en zangeressen her haaldelijk op zijn podium verschijnen, terwijl niemand minder dan Richard Hol en Herman van Bree een paar hunner fraaiste scheppingen aan de vereeniging en haren directeur op droegen. Wij noemen in dit verband Cantate: „Kunst en Vriendschap", „Verlaat mij niet" van H. v. Bree; „In Leed" en .de „Cantate Neerlands Heil" (op woorden van wijlen Pastoor Sprangers) door Richard Hol, die het niet beneden zich achtte twee malen naar Waalwijk te komen, en meer malen den heer Frans de Cortie gast vrij als vriend in zijn woning ontving. Ook de Liedertafel zelve erkende de vele en groote verdiensten van haren directeur herhaaldelijk en op de hartelijkste wijze. Op 18 Januari 1898 bood zij hem, bij gelegenheid van zijn 12'/2jarig jubileum als directeur, een groote gouden her inneringsmedaille met inscriptie aan. Op 2 Juni 1901 op zijn zilveren jubilé als directeur, schonk zij hem een prachtigen fauteuil met zilveren kran^ terwijl zij hem op 18 April 1904, bij zijn afscheid als directeur, zes gebeeldhouwde stoelen offreerde. Waalwijks burgerij liet zich evenmin onbetuigd. Na de schitterende bekro ning te Mechelen, bood de heer Henri Witlox, in een kernachtige toespraak, namens genoemde burgerij, den kra nigen leider een prachtige pendule met candelabres aan. En wie telt de portretten, meestal met hoogst waar- deerend onderschrift, hem geschonken door tal van hier optredende kunste- naars(essen), alsmede de geschenken indertijd door de Gemengde Zang verenigingen te Sprang en Capelle haren leider geoffreerd? Zoo zouden wij kunnen doorgaan. Zelfs dezer dagen nog vernamen wij de meest vleiende getuigenissen over zijn voor malig optreden als solist op liefdadig- fieidsconcerten te Dongen, Eindhoven e.m.a. plaatsen. Wat had hij niet een vereerders onder de eerste families van Dongen en ander plaatsen, waar hij aan groote plechtigheden zoo gaarne luister bijzette met z'n schit terend tenorgeluid. Niets echter is bestendig op het ondermaansche. Na opkomst en bloei schijnt ook verval het onvermijdelijk deel van ieder gezelschap te zijn. Door tal van oorzaken en omstandig heden begon de Liedertafel in leden tal en gehalte te verminderen. De directeur, terecht begrijpend, dat alleen een jeugdige, krachtige hand misschien weer nieuwen bloei en vooruitgang brengen kon, nam zijn ontslag, na meer dan 30 jaren zijn beste krachten aan het welzijn van Oefening en Vermaak besteed te hebben. Het heil der Liedertafel bleef hem echter ter harte gaan. Hij bleef haar steunen met raad en daad en verheugde zich oprecht in de nieuwe triomfen door zijn opvolger, d^n heer Jac. Sars, terhaaldelijk bevochten. Bij gelegen- teid van het 60 jarig bestaan bood lij de Vereeniging een geschenk van honderd gulden aan. Dagen, vaak weken lang, was hij ijverig in de weer om partituren en partijen van verbrande muziekwerken te copieeren. Geen wonder alzoo, dat de leden vaak met dankbaarheid blikken naar zijne sinds jaren in Musis Sacrum hangende beeltenis. Zijne liefde voor de toonkunst bleef echter niet tot de Liedertafel alleen beperkt; ook andere hier en in den omtrek gevestigde zang- en muziek verenigingen genoten zijne sympathie en profiteerden vaak van zijne rijke ondervinding en juist inzicht op muzi kaal gebied. Niet minder onze Redactie zelve erkent met dankbaarheid de vele kostelijke inlichtingen, die haar zoo dikwerf en zoo bereidwillig door hem verstrekt werden, de groote vriendschap en steun van hem steeds ondervonden, zoowel door den oprichter van ons blad. als den tegenwoordigen eigenaar. Als rasecht Waalwijker, gelijk wij boven reeds schreven, die bleef voelen voor z'n plaats, stelde hij mede een groot belang in alles, wat den bloei, den vooruitgang, den roem en de eer onze gemeente betrof. Met innige blijdschap zag hij Waalwijk steeds breeder de vleugelen uitslaan op stoffelijk en geestelijk gebied en vaak riep hij alsdan geestdriftig uit: Goddank, dat ik dit en dat op mijn leeftijd nog heb mogen zien en beleven. Tot zijn laatsten dag bleef hij helder van geest en luisterde men gaarne naar zijne gesprekken, tintelend vaak van spelend vernuft, fijne scherts of geestigen humor. Heden, Woensdagmorgen, werd zijn stoffelijk overschot, voorafgegaan door de in rouwfloers gehulde banier, ge dragen door de leden van .Oefening en Vermaak", en gevolgd door een langen stoet van famieleden, vereerders, vrienden en kennissen grafwaarts ge voerd. Tal van kransen bedekten de baar, o.a. van de Liedertafel „Oefening en Vermaak", van „Musis Sacrum" te Dongen, waarvan de overledene eere lid was en waarvan een deputatie bestaande uit de heeren H. Verhèijen en C. v. d. Assem, den lijkstoet volgde. Na een plechtigen lijkdienst in onzen monumentale kerk, werd op den doodenakker om de geopende groeve door de zangers der Liedertafel, het ontroerende, nimmer verouderende grafgezang: .Op het Kerkhof" van C. C. A. de Vliegh gezongen. Hierna was de plechtigheid besloten Mogen de treurende weduwe, kin deren en familieleden van den overle denen eenigen troost putten in de warme sympathie, die hun echtgenoot en vader op zoo ondubbelzinnige wijze tijdens zijn leven en ook na zijn verscheiden van zoo talloos velen mocht genieten. Moge, en vast is hierin ons ver trouwen, de man, die het schoone en dus ook het goede tijdens zijn leven zoo vurig gediend en vereerd heeft, genade gevonden hebben bij Hem, tot wien zijne ziel was wedergekeerd, vóór nog de aarde zijn stof had ont vangen. Hij ruste in vrede In de Maandag avond gehouden vergadering werden de beide comité's nl. Pers en Propaganda en Orde en Verkeer door den Voorzitter v. d. Xlen Katholiekendag alhier te houden, ge ïnstalleerd. Laatsgenoemd comité koos tot zijnen voorzitter de weleeiw. heer Sanders, kapelaan en tot secretaris de heer L. Weijers. Comité Pers en Propaganda heeft de functies nog niet verdeeld. Na installatie werden besproken de voornaamste zaken die tot de taak der commissies zullen behooren. Heeft de eerste haar groote werk voor de Katholiekendag met de pro paganda, de samenstelling van pro gramma enz., de laatste zal op den dag zelf met de regeling van den op tocht vanaf 't station, de verschillen de sectie-vergaderingen, de algemeene vergadering enz. hare handen vol hebben. Niettemin waren allen met de beste voornemens bezield om dezen Katho liekendag te doen slagen, in elk op zicht Waalwijk waardig, waartoe ook de ingezetenen zeker gaarne allen zullen medewerken, gezien het bijzon- der voorrecht dat na de steden, onze plaats de eerste is die daarvoor wordt aangewezen en niet minder om de tegenwoordigheid van onzen Bisschop Mgr. Diepen en het mooie onderwerp dat dezen dag ten grondslag legt. Duizenden toch zullen onze ge meente bezoeken, zoodat naast het verheven doel dat wordt nagestreefd, ook het stoffelijke belang onzer plaats in menig opzicht niet uit het oog mag worden verloren. De Loterijvereeniging .Fortuna" gevestigd in het café van den heerA. v. d. Pluijm, herdenkt heden haar 25- jarig bestaan. Drie der oprichters zijn nog steeds lid dezer vereeniging en bezield met denzelfden grooten ijver voor hunne vereeniging als voorheennl. de heeren H. de Brouwer, J. de Wert en T. de Ruijter. Moge „Moeder Fortuna" zich over haar kind ontfermen en haar steeds gezind blijven, dit zij haar van harte toegewenscht. Gisteren, Dinsdag, maakten een 26 tal kinderen der Chris. School onder leiding van den heer Van Kempen een uitstapje naar Nijmegen en omgeving, in Nijmegen bezochten zij natuurlijk't Kronenburgerpark met grot, de Waal, 't Valkhof, de Belvedère, terwijl de steile straten hier en daar tot allerlei opmerkingen aanleiding gaven. Toen per tram naar 't schitte rende Berg en Dal, vanwaar uit na rust(?) te hebben genoten, een klein toertje door Duitschland werd gemaakt, 't Spreekt van zelf. dat van hier uit briefkaarten naar huis moesten worden verzonden. Zonder eenig ongeval, vlek ken enz. niet meetellend, keerden ze per laatsten trein naar Waalwijk terug, hoogstvoldaan over den aangenamen dag, en 't prachtige weer. A s. Zaterdagavond om 7 uur zal het Biljart-Tournooi van de W B C. gevestigd bij den heer A. v. Berkel, café, alhier, feestelijk geopend wor den. De biljart-club Hotel Verwiel heeft zich bereid verklaard de feeste lijkheden mede te komen openen en tevens den eersten wedstrijd te spelen. Den heer v. Berkel heeft kosten noch moeiten gespaard om het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken en daartoe de groote vergaderzaal in een biljartzaal omgezet, zoodat er voor de spelers de noodige ruimte beschik baar is, eveneens voor het biljartlief hebbend publiek, dat alles goed zal kunnen volgen. Dat er in Waalwijk en omstreken veel biljartliefhebbers zijn, hebben de vorige vriendschappelijke wedstrijden, die W.B.C. georganiseerd heeft, wel bewezen en zal nu opnieuw blijken. Het programma is bij loting voorloopig als volgt samengesteld 7 Aug. opening Hotel Verwiel, 8 Aug. De Prins uit Ammerzoden, 15 Aug. H. K S. uit Raamsdonk. 21 Aug. Ons Genoegen Waalwijk. 29 Aug. K O.T. uit Oss, 4 Sept W.S C. Waalwijk, 12 Sept. B.C J C. Drunen, 19 Sept. K O.T. Waspik. Het zestal van de W.B.C waartegen alle zestallen moeten spelen is als volgt: H. Klijn, J. Slaats, Fr. Schoelik, L Hesselbert, Fr. Slaats, J. Klerkx. Zondagmiddag om 4 uur speelt de Biljart club De Prins uit Ammerzo den een wedstrijd tegen de W.B.C. Onder begunstiging van mooi weer had j 1. Zondag, ten 12'/, uur, de officieele opening plaats der doelen van het Kruisboogschuttersgezelschap Concordia" gevestigd in het Café van den heerL Leijten, Grootestraat alhier. Toen de heer Leijten ten ongeveer 1 uur het woord nam. waren alle hier bestaande zustervereenigingen, n.l. „De Eendracht", „Nooit Gedacht" en „Ons Onderling Genoegen" met een groot ledental aanwezig om deze opening zooveel mogelijk luister bij te zetten. Op de eerste plaats heette spreker alle aanwezige een hartelijk welkom, waarna hij mededeelde dat alle gezel schappen een herinneringsmedaille zouden ontvangen, dus dat het geen kamp zou zijn alsof het concours was, hij zeide persoonlijk nog twee extra prijzen beschikbaar te stellen, welke verschoten zouden worden," een tus- schen de twee oudste, n 1. „De Een dracht" en «Nooit Gedacht" en een tusschen de jongste gezelschappen O.O.G." en Concordia. Daarna memoreerde spreker het feit dat de Kruisboogsport heden weer meer op den voorgrond gaat treden en in onze gemeente na een langen lijd van verdrukking, meest door de voetbalsport, zijn oude plaats gaat in nemen. Tevens bracht hij dank aan de zustervereenigingen voor den steun, welke zijn gezelschap heeft ondervon den in de vele gevallen, waarin hij hare inlichtingen had noodig gehad. Dan verzocht hij den Voorzitter en Koning van „Concordia" elk drie pijlen te schieten tot opening der banen, waarna door de gezelschappen werd aangevangen met schieten, waarvan den uitslag was als volgt:* „De Eendracht" 183 punten „Nooit Gedacht" 178 punten. „Concordia" 157 punten en „O.O.G." 131 punten. Voor de speciale prijzen werden door „De Eendracht" 94 punten, door „Nooit Gedacht" 99 punten, door «Concordia" 84 punten en door „O O.G." 65 punten behaald, zoodat „Nooit Gedacht" en „Concordia" deze prijzen in ontvangst hadden te nemen. De heer Leijten reikte onder een toespasselijk woord de prijzen uit waarbij door de Voorzitters der respec tievelijke gezelschappen dank werd gebracht aan „Concordia" voor de mooie prijzen en den gezelligen middag welke ze in hun midden hadden door gebracht. A.s. Zondag ten 12 uur zullen de banen van het Kruisboogschutters gezelschap «O.O.G," gevestigd bij den heer Holtzer-Passier in de Besoijensche steeg geopend worden, waarbij weder om bovengenoemde gezelschappen zijn uitgenoodigd. Maandag herdachten de echte- Heden, de heer Jac. Pulles en mej. van Ree, den dag waarop zij voor 50 jaar geleden door de banden des huwelijks werden verbonden. Des morgens ten 9 uur werden de nog krasse oudjes met de familie door verschillende auto's, door de eigenaars uit de buurt daarvoor wel willend afgestaan, naar de parochie kerk van St. Jan Baptist gebracht, alwaar een plechtige H. Mis van dankzegging werd opgedragen. Op verzoek van de jubilarissen was alle uiterlijk feestbetoon achterwege gebleven. Toch had de buurt gemeend een bewijs van sympathie te moeten geven en wel door het schenken van een prachtige bloemenmand met oorkonde. Van de receptie werd een zeer druk gebruik gemaakt en van tal van vrien den en kennissen uit de geheele omgeving mochten de jubilarissen in den vorm van telegrammen en kaartjes bewijzen van hartelijke belangstelling ontvangen. Ook wij voegen gaarne onze felici tatie daarbij. Onder groote belangstelling had Maandagmorgen de ter aarde bestel ling plaats van den Vrijdag zoo onge lukkig om het leven gekomen kleinen Verhulst. De groote belangstelling moge voor de diepbedroefde ouders een troost zijn in dit voor hun zoo smartelijk verlies. De auto toebehoorende aan de familie Heijmans Vermeulen uit Capelle, waarmede Vrijdagavond de 3 jarige V. is doodgereden en dié door de politie in beslag was genomen, is Zaterdag op last van den Officier van Justitie vrij gegeven. Procesverbaal is opgemaakt. A s. Zaterdag speelt de Biljart vereniging „Ons Genoegen", geves tigd bij den heer Alb. Kemperman, in haar clublokaal een competitie wedstrijd tegen de Biljartvereniging gevestigd bij den heer L. Hoedje te Tilburg, uitgeschreven door den Til- burgschen Biljartbond. Xo. 01. Woensdag 4 Augustus 1920. 40o .Trg. PRl

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5