Voorzitter. Met den Ontvanger in Waalwijk is heel goed te praten. Deze kan zien welke kosten er gemaakt zijn en meer hoeft men niet te betalen. Muskens. Als de partijen het nu eens niet eens worden, wat dan. Voorzitter. Dan komen wij bij den Raad met nadere voorstellen en zal er de Rechtbank wellicht bij te pas moeten komen. Muskens. Kan het Rijk de mast laten afhalen. Voorzitter. Ja. Maar zoover zal het niet komen, daar behoeft men niet bang voor te zijn want met den Ont vanger is heel goed te praten. Wat onbillijk is zal hij niet vragen. W. v. d. Wiel. Ik ben er toch tegen als wij niet weten wat de kosten zijn. Voorzitter. Dat vertrouwen kan men toch wel in Burg. en Weth. stellen. Daar zijn nog wel twee deskundigen bij. W. v. d. Wiel. Dat heeft met ver trouwen niets te maken. lit kan geen besluit nemen als ik niet weet wat de kosten zijn. Voorzitter. Ik meen dat dit vertrouwen wel aan Burg. en Weth. kan worden geschonken. Kijk eens in groote ge meenten over hoe groote bedragen men daar Burg. en Weth. laat gaan. Van Halder. Er is ook niets tegen om de zaak eens aan te houden tot dat de raad weet welke kosten er op komen. Voorzitter. Daar is niets tegen, maar het was toch ook niet onbillijk als men het Burg. en Weth. liet afwerken. A. v. d. Wiel. Door den Voorzitter is zelf gezegd dat de billijkheid in het oog zal worden gehouden, me dunkt dan kunnen wij dat wel aan Burg. en Weth- overlaten. Ik heb tenminste wel zooveel vertrouwen in hen en ik geloo wél de meeste leden. Pijnenburg. Ik ben ook heelemaa niet bang dat Burg. en Weth. buiten hun boekje zullen gaan en ik geloo zelfs niet dat het Rijk te veel za vragen maar waar het niet presseert is er ook niets tegen om het tot een volgende vergadering aan te houden en de kosten van overname opgegeven kunnen worden. Voorzitter. Het is mij goed. Mijn bedoeling was ook om met dit bedrag in de vergadering te komen, daar ben ik expres voor naar Waalwijk geweest, maar nu ik den Ontvanger niet thuis getroffen heb en het cijfer dus niet te weten ben gekomen en het op het convocatiebiljet staat vermeldt, nu had den Burg. en Weth. gedacht dat er geen bezwaar zou zijn om het af te handelen. Pijnenburg. Voor mij bestaat er ook geen bezwaar. Maar eenig be zwaar om het tot een volgende ver gadering aan te houden bestaat er ook niet. A. v. d. Wiel. Ik zou zoo'p bakatel aan Burg. en Weth. overlaten. Voorzitter. Als de heeren het wilien aanhouden. Persoonlijk heb ik daar tegen geen bezwaar. Aldus wordt besloten. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan eener geldleening groot f 40.000 rentende 4'/2 pCt. koers 99ys tot dekking der kosten van den bouw der R.K. Jongensschool en de uitbreiding van het O. E. B. in de Wolfshoek. Voorzitter. Zooals de heeren weten zal de school met inbegrip van de kosten van installatie en aankoop van grond f35.000 kosten. De kosten van het G. E. B. in den Wolfshoek, die op f8000 waren geraamd, zijn nogal meegevallen en bedragen maar f5000. De bedoeling is om de leening voor de school in 40 jaren af te lossen en die van het G. E. B. in 35 jaar, zijnde de langste termijn die daar voor wordt toegestaan. Jaarlijks zou men dan f 1000 kunnen aflossen. Van de firma Lentjes Drossaerts uit 's Bosch is een voordeelige aan bieding ingekomen. Deze zal zich daarbij ook met de zorg van de in ning der coupons belasten. Van Drunen. Ik hoor dat men voor de school nog terrein heeft moeten aankoopen. Voorzitter. Ja. Van Drunen. Mag de raad ook weten hoeveel daarvoor is betaald moeten worden. Voorzitter. De waarde daarvan is geschat, naar ik meen, op f2000. Daarvoor worden drie schatters, waar van er een door de gemeente wordt aangewezen, benoemd en het gemid delde van de schatting van deze drie heeren wordt genomen. Dat is volgens de wet. W. v. d. Wiel. Ik meen dat in de voorlaatste vergadering al was besloten om een leening aan te gaan. Voorzitter. Dat is inderdaad zoo, maar toen is er geen aflossingstermijn bij bepaald en daarom brengen wij het nu nog maar eens in den raad. W. v. d. Wiel. De school is aan besteed voor f 25,000 en de kosten van aankoop voor terrein bedragen f 2000, waar is dat meerdere geld nu voor noodig. Voorzitter. Men krijgt dan de kosten van architect en de uitgaven voor de eerste installatie nog. Dat moet alles zoo volgens de wet geschieden en daar is niet aan te ontkomen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg, en Weth. aange nomen. 9. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1926 in verband met punt 8 van de agenda. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Vervolgens stelt de Voorzitter aan de orde de goedkeuring van de notulen der twee voorgaande vergaderingen. Van Drunen. In de notulen is niet opgenomen, dat de heer Van Huiten in de vorige vergadering jieeft ge sproken over aanstelling van een controleur bij de werkloozen uit- keering. Als het later tot stand komt, is aan den heer v. Huiten die daar voor dan alle eer toekomt. De Voorzitter wijst er op dat de notulen er zijn om het zakelijke be knopt weer te geven en niet als men elkaar aan het bevitten is. Dat zijn kwesties die met de zaak weinig te maken hebben. Het is niet mogelijk om alle uitla tingen daarin op te nemen. Van Drunen. Toch wel dat de heer v. Huiten van dat idee gerept heeft. Voorzitter. Er is geen controleur benoemd. Van Drunen. Het is voorgesteld om het te doen. A. v. d. Wiel. Daaromtrent is geen besluit genomen. Voorzitter. Daar werd over gespro ken naar aanleiding van een gemaakte opmerking. Van Drunen. Ik verzoek het toch in de notulen op te nemen. Van Huiten. Ik heb gezegd dat het misschien goed zou zijn om een con troleur te benoemen omdat v. Drunen en W. v. d. Wiel geregeld met zaken voor den dag komen die kant noch wal raken. Men zei dat bij die twee nog een derde moest zijn. Ik heb toen gezegd dat ik wel eens gaarne met hen op stap zou gaan omdat er van hen misschien wel iets valt te Ieeren, al is het niet veel goeds. Voorzitter. Ik stel voor dat men op deze kwestie niet verder ingaat. Als iemand zich in het vuur van het debat eens iets laat ontvallen moet men daar zoo direct niet "opzitten. Ik hoop dat de heer van Drunen zoo verstan dig zal zijn en dat zal inzien. Laten wij toch alles aanwenden om de toon in de vergaderingen zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. Gaat men nu verder op die vitterij in, dan krijgt men weer een debat dat onaangenaam is en wellicht tot onverkwikkelijkheden aanleiding geeft. W. v. d. Wiel. Wat in de notulen staat over de kwestie Mimpen is ge heel onjuist weergegeven. Voorzitter. Over die' kwestie is niets opgenomen. W. v. d. Wiel. Ik heb niet gezegd om er over te stemmen want dan weet ik toch dat het met 8 tegen 2 stem men wordt verworpen. Van Huiten zegt nu wel dat wij gek zijn. maar hij wil toch wel met ons gaan kuieren. Dat is heel aardig van hem. Voorzitter. Daar ga ik nu niet ver der meer op in. W. v. d. Wiel. Ik mag niets zeggen, hij wel. Voorzitter. Neen, ik heb hem eens het woord gegeven en u ook endaar- mee is het afgeloopen. W. v. d. Wiel. Met die f 100 heeft de bekende vakvereenigingskwestie niets te maken. Er staan een hoop leugens in de notulen en daar pro testeer ik tegen. Voorzitter. U moet eerst het woord vragen. Ik zou toch wel gaarne hebben dat u een beetje beschaafd blijft. W. v. d. Wiel. Ik weet wel, ik heb geen opvoeding genoten. Voorzitter. Ik breng in omvraag of de leden de notulen kunnen goedkeu ren zooals die zijn voorgelezen. De heeren van Drunen en W. v. d. Wiel verklaren er zich tegen. Daarna worden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen. Van Drunen. In de notulen staat dat de regeling van de werkloosheid met algemeene stemmen is aangenomen. Daar weet ik niets van. Ik weet niet dat daaromtrent een besluit gevallen is, want anders zou ik er tegen zijn geweest. Voorzitter. Zeker, ik heb nog gezegd dat wij de noodige omzichtigheid zullen betrachten. W. v. d. Wiel. De zaak is zoo. Van Drunen was er tegen. Ik ben nog jlanco gebleven omdat ik de meening was toegedaan dat die regeling nog n handen van Burg. en Weth. was. De Voorzitter zegt zeker om stem ming te hebben gevraagd. De heer W. v. d. Wiel verklaarde dat de werkverschaffing nooit is stop gezet wat ik toen heb bestreden. Later heb ik er de notulen nog eens op nage- slaan en moet nu en dat doe ik gaarne eerlijk bekennen dat de heer W. v. d. Wiel gelijk heeft gehad. Intusschen hoop ik dat de heer v. d. Wiel als hij eens ongelijk heeft gehad en hij ziet dat later in, dat ook zal willen erkennen. De werkverschaffing is stop gezet, waarna de steunregeling kwam. Toen dat even in werking was, werd gezegd dat het voor de gemeente wel wat zwaar was en diegenen die kunnen werken er maar wat voor moesten doen, zoodoende heeft de heer W. v. d. Wiel gelijk gehad. Burg. en Weth. stellen nu voor om te handelen als vroeger en hen die er voor bekwaam zijn passend werk te geven. Hij wil dit voorstel alsnog in stem ming brengen. Van Drunen. Is de werkverschaffing voor alle standen. Voorzitter, Neen, uitsluitend voor crisis-werkeloozen. De depreciatie van den Franschen en Belgischen franc is thans oorzaak dat er weer een massa schoenen ons land binnen komen. Volgens de laatst verschenen statistiek is de invoer van schoenen weer ontzettend veel grooter dan een vorig jaar. Men moet de fabrikanten dan ook maar eens hooren hoe het in het Zuiden van het land met de schoenwinkeliers is gesteld. Die ver- koopen zoo goed als niets omdat het publiek zijn schoenen in België koopt. Hebben boeren eens geen werk, dan worden ze door het gemeente bestuur toch wel eens in dienst van de gemeente genomen vooral tegen dat de hout aankoopen plaats hebben. Voor het uitgraven van slooten worden ze ook wel eens in het werk genomen. Van Drunen. De boeren worden ook getroffen door den lagen franc, net zoo goed als de schoenmakers. Ze moeten hooge pachten betalen en wat zijn de beesten b.v. waard. Voorzitter. De pachten zijn in de laatste jaren regelmatig hoog. Van Drunen. Dat is door de mobili satie ontstaan. Voorzitter. De boeren hebben ook heel wat meer inkomsten gekregen dan vroeger. Vooral ook de kleine boerenstand is er door den tuinbouw beter aan toe dan vroeger en dat is ten zeerste toe te juichen. Muskens. Ik ben het met Van Drunen eens. De boeren hebben ook veel te lijden door den lagen frankenkoers. Het vee is veel in prijs verminderd. De boeren zonder werk moeten even goed worden geholpen. Voorzitter. De schoenfabricage is nog niet geheel op dreef gekomen na den oorlog en nu is de kwestie van den franc er weer niet bevorderlijk voor. De boeren kunnen zich altijd wat gemakkelijker in hun onderhoud voor zien dan de fabrieksarbeiders, dat valt niet tegen te spreken. Ze slachten een varken, hebben zelf wat aardappelen en verdere benoodigdheden en kunnen zoodoende zich wat gemakkelijker be wegen dan een ander. Als het kan, zou ik gaarne alle menschen helpen, maar wij moeten ook zuinig zijn en daarom gaat dat nu eenmaal niet. Daarbij komt ook nog, dat de schoen makers zich tegen werkeloosheid ver zekeren, zoodat ze bij werkeloosheid niet direct den steun van de gemeente noodig hebben. Van Drunen. U spreekt daar, dat de boeren een varken slachten, maar dat doen ze om aan wat centen te komen. Voorzitter. Dan hebben ze ioch wat geld. Heusch, gaan wij de boeren ook bij de werkverschaffing nemen, dan gaan wij ons op een pad begeven, dat zeer gevaarlijk is. Wij nemen wel eens boeren in dienst van de gemeente doch niet bij de werkverschaffing. Dat de schoenmakers zich tegen werkeloosheid verzekeren ontlast de gemeente, dat mag wel eens in 'toog worden gehouden en daarom genieten die menschen op de meeste plaatsen dan ook eene hoogere uitkeering. Van Halder. Hoe zal een boer te controleeren zijn. Dat is eenvoudig niet om te doen. Had men hier nu groote boerderijen met veel personeel en dat personeel werd werkeloos, dan was dat wat anders maar iemand die zelf een bedrijf heeft kan niet gecon troleerd worden en ook de gemeente tan daar niet mee gaan beginnen, want waar zou men blijven. Voorzitter. Daar komt nog bij, dat Burg en Weth. in bijzondere omstan digheden van de bepalingen kunnen afwijken. Laten we hopen, dat de werkver- schaffing zoo spoedig mogelijk ver dwijnt inplaats dat daaraan uitbreiding moet worden gegeven. Brok. Als een boerenarbeider eens geen werk heeft, krijgt hij dan van de gemeente werk. Voorzitter. Dat wil zeggen, als er werk is. Ik zal hier geen namen noe men, maar verschillenden hebben wij al werk gegeven als 't er was. W. v. d. Wiel. Vroeger hadden de boeren een bloeiende landbouwarbei- dersvereeniging en kon men zich ook tegen werkeloosheid verzekeren, maar men heeft die vereeniging laten ver vallen. Om nu kleine boeren op te nemen gaat niet. De werkverschaffing moet er voor de schoenmakers zijn omdat ze anders aan het Armbestuur komen te vervallen, dan krijgen ze wel wat geld, maar worden, omdat ze niet behoeven te werken, luie menschen. Ik ben voor het voorstel van Burg. en Weth. Alleen de heer van Drunen verklaart zich tegen het voorstel. Voorzitter. In een vorige vergadering is door den heer van Drunen de vraag gesteld of pachters van weiland vee van derden daarin mogen laten grazen. Burg. en Weth. hebben die vraag nog eens goed onder de oogen gezien maar moeten adviseeren om het niet toe te staan, dan in bijzondere gevallen. B.v. een boer is afgebrand en heeft nu voor zijn vee geen voedsel meer, dat is een bijzondere omstandigheid dat van de bepaling kan worden afgeweken. Daarna wordt de vergadering gesloten. BUITENLAND. De .Libre Belgique" meldt: De kabinetsraad stelde den tekst vast van een besluit, waarbij een verblijfsbe lasting van 10 frs. per dag wordt in gesteld voor auto's en van 4 frs. voor motorrijwielen, te heffen van alle vreemdelingen, die België binnenreizen. De Belgische Minister Francqui heeft opdracht gegeven onmiddellijk over te gaan tot de liquidatie van de onder dwangbeheer geplaatste goede ren. De wet, waardoor de volmachten aan de regeering verleend zijn, geeft deze de bevoegdheid domeingoederen te verkoopen. Teneinde deze transacties te begun stigen, gaf koning Albert verlot tot verkoop van de koninklijke chalet te Ostende, alsmede van de terreinen van Raversyde. Een nieuw chalet za te Lombartzijde gebouwd worden. In Juli brachten de directe belastin gen 340 millioen op, gevende nagenoeg het dubbele van de opbrengst in Juli 1925. Bij een botsing tusschen Mexi- caansche troepen en Katholieke burgers te Zahuayo zouden 40 personen ge dood zijnbij een soortgelijk treffen te Irapuato ruim een 10 tal. De diplomatieke vertegenwoor digers van Servië, Roemenië en Grie kenland hebben te Sofia gezamenlijk een nota overhandigd betreffende de actie der Bulgaarsche comitadji's. Bulgarije concentreert troepen aan de Joego Slavische grens. BINNENLAND. Bij den Raad van Arbeid te Haarlem werd dezer dagen het navol gende geval bekend, meldt -Het Volk" Een dienstmeisje, een wees, oud 22 jaar, was van 15 September 1924 tot 15 September 1925 in dienst van mevrouw A. en van 15 November 1925 tot 15 Juni 1926 van mevrouw B., zonder zich echter voor de Invaliditeitsverzekering aan te mel den. Er werden dus geen zegels voor haar geplakt. Wie hiervan de schuld draagt, weten wij niet, maar vast staat, dat zij op 14 November 1925 een begin van uitvoering heeft gege ven aan hare verplichting om zich aan te melden en hoogstwaarschijnlijk is, dat zij daarvan door bemoeiingen van mevrouw B is weerhouden. Toen werd zij ongesteld (tuberculeus) en de familie B. zegde haar, vermoe delijk uit diens hoofde, de betrekking op. Zij aanvaardde door den nood gedwongen, nu enkele weken geleden, een nieuwe betrekking bij de familie C., waar men terstond van de aan melding voor de invaliditeitswet werk maakte. Zij kan echter thans niet in verzekering worden opgenomen, omdat zij bij de aanmelding invalide was, want kort daarop reeds moest zij het werk opgeven, omdat zij niet meer kon. Thans diende zij op doktersad vies een aanvraag in bij den Raad van Arbeid, om gratis geneeskundige be handeling. Deze aanvraag moest echter zonder nader onderzoek worden van de hand gewezen, omdat voor betrokkene niet was geplakt. Ook wendde zij zich tot haar tegen- woordigen werkgever C. om verple ging. Deze beroept zich evenwel op het feit, dat anderen verzuimden voor haar te plakken en zij reeds ziek was, toen zij bij hem in dienst kwam. Daar staat nu de arme wees, zon der hulp, slechts hopende op de lief dadigheid. Slachoffer van eigen schuld en van die der families A. en B. Op het moreele rechtsgevoel1 van deze families zal nu een beroep worden gedaan. Bij het innen van belastingen in Teureubangan, op de Westkust van Atjeh, zijn kwaadwilligen het bivak van kapitein Behrens binnengeslopen. Drie van hen, die het bivak binnen drongen, werdenneergelegd. Onzerzijds is gesneuveld luitenant der infanterie W. A. M. Molenaar. Drie inlandsche fuseliers zijn licht gewond. Dezer dagen meldde een der bladen, dat het voornemen bestaat, in 1927 aan de thans bij de gewone onderwijzersexamens afgewezenen nog éénmaal een examen te doen afnemen, volgens het oude program. De .Tel." kan deze mededeeling bevestigen. Binnenkort zal een ambtelijke mede deeling daarover verschijnen. Wij hebben dezer dagen een bericht uit het Vaderland overgenomen, waarin o m. werd gemeld dat met 1 October a.s. het port voor binnen- landsche briefkaarten zou worden ver laagd tot 5 cent, terwijl er plannen bestonden later ook het briefport te brengen van 10 cent op 7'/a of 8 cent. De „Grondwet"-bericht ons, dat met ingang van 1 Januari 1927 de postta- rieven voor het binnenlandsch verkeer zoodanig zullen worden verlaagd, dat de porto s voor binnenland alsdan nog slechts 509/0 boven de voor oorlogs- tarieven zullen bedragen. De verschul digde porto voor brieven (beneden 20 gram) (vroeger 5 cent) zal dan op 7'/2 cent en het tarief voor briefkaarten (vroeger 2'/2 cent) op 4 centen worden gebracht. KERKNIEUWS. Mgr. Dr. Bern. Eras. Mgr. Dr. Bern. Eras, Procurator van het Ned. Episcopaat te Rome, zal Woensdag 25 Augustus te Tilburg zijn zilveren Priesterfeest, dat hij op 1 Juli herdacht, officieel vieren door eene plechtige H. Mis te 10 uur in de pa rochiekerk van 't Goirke. Na afloop van deze kerkelijke plech tigheid zal Mgr. Dr. Eras gehuldigd worden door het eere-comité, dal zich ter gelegenheid van dit feest hier te lande gevormd heeft en waarbij den jubilaris het bijeengebrachte Erasfonds zal overhandigd worden. BURGERLIJKE STAND. - WAALWIJK. Geboren: Gijsberdina Johanna d. v. J. H. van llelvoirt. en van J. M, A. Ak kermans. Goverdina C. d. v. W. de Haan en van C. P. van Strien. Overlijden: Adriana M. Verhoeven 45 j., eclitg. van B. van Helvoirt. Ingekomen personen A. C. Brakke van 's-Bosch naar Grootestr. 169. M. Wijnands van Capelle naar West einde No. 7. W. Strupp van Rebbel- rotli naar Stationstraat 93. A. M. Pullens van Weert naar Molenstraat 11 L. A. Gatzen van Tilburg naar Groo testraat 70. Fl. Timmermans van Katwijk naar Grootestraat 341. Ger- i'it Sipman en gezin van Oeffeit naar Burgemeester van der Klokkenlaan. Petronella H. C. van Well van 's-Bosch naar Stationstraat. C. A. M. van Helvoirt van Hooge en Lage Zwaluwe naar Putstraat 14. Pieter Kreugel van Princenhage naar Grootestraat 97. Vertrokken personen: Paula Hak- meijer naar Tilburg. J. W. van Rijs wijk naar Veghel. G. C. Schamber- gen naar 's-Hage. L. J. Dumoulin en gezin naar Tilburg. EETHEN. Over de maanden Juni en .Juli. Geboren: Gerdina d. v. W. Straver en G. v. d. Beek. Dirk z. v. F. H. Ottevanger en G. E. van Breemen. Johanna Aria d. v. H. van Dam en E. de Waal. Pieter Simon z. v. P. S. Lankhaar en G. J. Lankhaar. Adri ana d. v, A. Doedijns en L. de Kloe. Jan Willem z. v. W. A. Schreuders en E. van Bergeijk. Teunis z. van W. v. d. Pol en G. v. d. Berg. Dingena Pieternella d. v. J. Treffers en H. van Kapel Hendrika Johanna d. van H. v. d. Heuvel en G. v. d. Meijden. Jacoba Wilhelmina d. van F. v. d. Nieu- wegiessen en A. Lankhaar Antonie Hendrikus z. v. W. J. Lankhaar en W. O. v. d. Beek Arie z. van H. Combee en S. M. Verbeek Pieter z. van H. C. van den Heuvel en H. J. van Wijk Marius Gijsbert z. van M. G. Verbaan en J. H. de Jong) Gijsberdina d. van k. de Jong-Saakes en J. N. van Wijk Cornelis Willem z. van L. C. van der Kolk en P. C. van Wijk Cornelis z. van J. de Fijter en W. Douw. Huwelijken: J. Uijthoven 26 j. en A. J. Branderhorst 25 j. L. Colijn 36 j. en H. Nieuwkoop 27 j. L. F. Buys 29 j. en W. J. v. Gorkum 25 j. J. G. van Leeuwen 33 j. en A. Bax 27 j. C. v. d. Mooren 36 j. en M. Hagen 35 j. A. van der Staak 27 j. en G. M. Verhoeven 23 j. M. J. van Diggelen 28 j. en C. L. in 't Veld 23 j. C. van Oosterhout 24 j. en A. M. van Drunen 20 j. S. .T. Deurloo 21 j. en J. H. Col et 25 j. Overleden: J. Roza 71 j. echtg. van J. van Rijswijk A. J. in 't Veld'13 j. <1. van I). in 't Veld en H.Donkersloot C. B. Lankhaar 2 j. z. van C. Lank haar en G. Kant. A. Straver 65 j., z. van J. Straver en T. Smits. Ingekomen: M. A. van den Berg van Nijmegen. P. C. van Suijlekoin en gezin van Sprang-Capelle. J. Colijn van Hedel. P. v. d. Nat van Sprang- Capelle. G. Nieuwkoop en gezin van

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 7