Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. fiGDPDBPABAND Abonneert U FEUILLETON GEEN GEWETEN. DOOR ERWUNG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr,AdresECHO. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. ALMKERK. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Almkerk op Dinsdag 10 Aug. n.m. 3 uur. Afwezig de heer P. v. d. Wal. Voorzitter de EdelAchtb. heer P. Bergmeijer. Secretaris de heer C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergadering als naar gewoonte met gebed en ver zoekt hierna den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen welke onveranderd werden goedge keurd. De Voorzitter deelt hierna mede dat door Ged. Staten de verkoop van 't gedeelte grond aan C. de Boer, jl. is goedgekeurd, en acht deze zaak nu afgedaan. Thans is aan de orde de subsidie aanvrage v. d. N.V. Autobus-onderne ming „Alad" Meeuwen, welke reeds in de vorige vergadering is besproken. De Voorzitter zegt eene bespreking gehad te hebben omtrent deze kwestie met de gemeenten Eethen en Dussen ,waar eenstemmig werd besloten een derde van de provinciale subsidie toe te kennen, en adviseert de Raad (daar 't in belang van deze streek is) hieraan te voldoen. De heer v. d. Meijden vraagt of alle ondernemingen nu subsidie krijgen, o alleen de .Alad", waarop de Voorzitter antwoordt, wanneer de andere onder nemingen kennis krijgen dat de Ge meente Besturen subsidie geven aan de „Alad", en hunne aanvragen dan richten tot Prov. Staten en Gemeente besturen, zij zeer zeker kans van slagen hebbenspreker brengt naar voren dat 't voorloopig maar voor 1 jaar is en men dan weer kan zien. De heer Donker zegt, dat het ook wel aanbeveling verdient, dan toe te zien dat de bussen niet voor den tijd vertrekken, zooals wel eens gebeurt met .onze Dienst". Volgens den heer Snoek was 't wel op zijn plaats dat de gemeente-bestu ren medezeggingschap hadden in de dienstregeling. De heer Ottevanger zegt, dat vol gens zijn meening procesverbaal moet worden opgemaakt nadat zij eenmaal bij overtreding van de bepaling ge- waarschuwd zijn. De heer de Jong is ook deze mee ning is toegedaan. De Voorzitter zegt dat het beter is dat zij te laat vertrekken, dan te vroeg. De heer Koekkoek vraagt of men dan recht heeft zich te overtuigen, dat de bussen in orde zijn, want volgens spreker hangen er te veel menschen- j levens aan af. De Voorzitter zegt dat alle bussen aan een keuring zijn onderworpen. Volgens den heer Donker zou 't wel goed zijn, dat de bussen in de kom der gemeente gingen draaien, terwijl de heer de Jong graag had van b.v. de Emmikhovenschesteeg af en door t dorp en de Voorsteeg op. De Voorzitter is er meer voor een wachthuisje te plaatsen, want als men naar de trein moet (aldus spreker) moet men ook een eindje loopen. Hierna werd met algemeene stem men besloten een subsidie te verlee- nen van ruim f 100. In 't College van Zetters werden be noemd de heeren P. van Drunen en A. de Later. Thans zijn aan de orde ingekomen stukken. Een schrijven van het bestuur der Bijzondere School te Nieuwendijk, waarin den Raad wordt verzocht de noodige gelden toe te «taan voor den aanleg eener centrale-verwarming van die school. Burg. en Weth. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. De heer v. d. Stelt is voor goede verwarming maar zou ze 't zelf maar laten betalen. Ook kan hij zich met voorstel van B. en W. vereenigen. De heer v. d. Meijden zegt, wanneer wij 't deze school zullen geven, de andere ook komen, waar zij dan ook recht op hebben. De Voorzitter licht deze zaak nader toe, en zegt 't zijn allemaal lasten op de schouders der gemeente. De heer Ottevanger acht het nie noodzakelijk, daar zij den aanleg zei wel kunnen betalen, 't zou mij (aldus spreker) spijten dat de gemeente zou moeten betalen. Waarna 't voorste van B. en W. wordt aangenomen. Een schrijven van de R K. Handels- Hoogeschool te Tilburg waarin zij den Raad verzoeken eenige subsidie toe te kennen voor genoemde school, welk adres voor kennisgeving wordt aan genomen. De Commissie belast, met het nazien der gemeente-rekening 1925. doet bij monde van den heer Walraven daar over verslag; een en ander is in orde bevonden, welke rekering hierna wordt vastgesteld. Hierna werd de Gem. Begrooting 1927 den Raad aangeboden. Bij de gebruikelijke rondvraag zegt den heer van Leeuwen, dat hij graag des avonds zou vergaderen, en doet als zoodanig een voorstel. Dit voorstel wordt door niemand gesteund. De heer Verschoor zegt, omtrent de voorziening van den Ippelschen dijk dat 't daar zeer treurig is gesteld. De Voorzitter deelt hieromtrent eenige bijzonderheden mede. De heer v. d. Meijden vraagt zich af waarom die menschen geen adres aan den Raad hebben gericht, spreker heeft er nog geen klaagtonen gehoord. De Voorzitter zegt, dat Overleg met 't Polderbestuur de beste weg is. De heer Donker vindt den,aanleg van een waterleiding wel de beste weg. De Voorzitter zegt, er moét in deze zaak iets gedaan worden voor de Gan- telsteeg en ook voor de Achtersteeg. De heer van Leeuwen zegt, dat men dat al meer heeft ondervonden, dat men van 't polderbestuur geen mede werking heeft te verwachten. De heer Verschoor zegt, dat met een beetje goeden wM, wel water is te krijgen, hoewel geen drinkwater, ook zegt spreker dat Koiff bereid is de slocrt aan de Gantelsteeg (op advies van 't Gemeentebestuur) op te halen, waarop den heer Donker naar voren brengt, dat Kulff geen eene sloot goed maakt; spreker zegt wij hebben altijd last met hem en gelooft niet dat die sloot op den legger voorkomt. Hierna wordt B. en W. machtiging gegeven, om met 't Polderbestuur in overleg te treden. De heer Koekkoek zegt niets meer te hooren over de brandspuit. De Voorzitter zegt nog geen advies gehad te hebben «van den desbetref- fenden Bond, daar deze gemeente nog niet aangesloten is. De heer Koekkoek zegt hierop, dus op zijn Almkerks gezegd, daar komt niets vanmaar 't is toch onverant woordelijk, waarop de heer Verschoor zegt, wat moet men met een spuit doen als er geen water is. Daar niemand meer 't woord ver langt, sluit de voorzitter deze verga dering. BUITENLAND. Op drie mijl afstand van de Mexi- caansche grens zijn door de autoritei- ten van de Vereenigde Staten een 150- tal personen gevangen genomen, die onder leiding van Generaal Enrique Estrada, oud-minister van oorlog in Mexico, een revolutiepoging in Mexico wilden gaan ondernemen. Het Fransche Staatsblad bevat een decreet, waarbij de Invoerrechten op zekere artikelen met 30 pCt. worden verhoogd. Vrijgesteld van de verhoo ging zijn tabak en sommige levens middelen als gedroogd fruit, versche en gedroogde groenten enz. De butgetaire ontvangsten be droegen in de eerste zeven maanden van 1926, 19 milliard, 132 millioen francs, dat is 3 milliard 639 millioen meer dan in het correspondeerend tijdperk van 1925. De vrijwillige vervroegde belasting betalingen bedragen meer dan 500 millioen francs. BINNENLAND. Tusschen het hoofdbestuur van den Nederlandschen R.K. Textielarbeiders- bond en de firma W. Swinkels te j Helmond heeft een bespreking plaats gehad over de tusschen deze firma en genoemde organisatie gerezen kwestie inzake de loonen op de fabrieken te Mierlo en te Deurne. Deze bespreking is zonder resultaat gebleven en ook de poging van den rijksbemiddelaar om de partijen tot elkaar te brengen is mislukt. Gisteren zijn nu arbeiders, werkzaam op de fabriek te Mierlo, in staking gegaan. 169 wevers zijn on middellijk bij dit conflict betrokken. De Rotterdamsche havens. De drukte welke den laatsten tijd in de havens van Rotterdam heerscht, is inderdaad buitengewoon. Alle plaatsen in de havens en op de rivier zijn bezet, meer schepen dan eigenlijk toelaatbaar zijn, hebben ligplaats genomen, zoodat er vele zijn, welke momenteel niet gelost of geladen kunnen worden. De schepen liggen op verschillende plaatsen zoo dicht tegen elkaar aan, dat het ten eenenmale onmogelijk is er met een betrekkelijk kleine motor boot tusschendoor te varen. Niettemin is er in de havens binnen deze gemeente plaats voor circa 300 zeeschepen om te lossen en te laden, thans is het aantal zeeschepen ver boven de 300. Het verblijdende van deze drukte is, dat hier wel degelijk van een algemeene opleving in onze havens kan worden gesproken, immers het zijn niet alleen schepen, die kolen komen innemen, welke het hier zoo vol maken. Ook graanerts-, ijzer- en houtschepen komen in grooteren getale dan vroeger, hetgeen niet of slechts indirect verband houdt met de staking in de Engelsche mijnen. Dit jaar vertoefden in de Rotter- damsche havens reeds 8171 schepen Het aantal van 10.000 werd verleden jaar pas in December bereikt. Thans verwacht men in September reeds tien duizend schepen te hebben geherbergd. De werkloosheid te Rotterdam onder de havenarbeiders is in de laatste maanden met vijf- en zeventig procent afgenomen. op het 10 cent per week. I 5.— per faar. 1 NUMMER 65. WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1926. De Jjlcho van bet Zuiden, Wjalw(jksclie en Langstraatstbe Courant, Dit blad verschtfnt WOENSDAGENZATERDAG. Abonnementprys per 3 maanden ƒ1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. van „DB EOEO VAN HET ZEIDEN". ROMAN VAN REINHOLD ORTMANN. 42) Ook de scherpe oogen van den professor hadden dezelfde ontdekking gedaan en blik semsnel stond hij vlak naast den privaat-do cent, om het manuscript te gr(jpen. Met den moed der wanhoop trachtte Artois hem dat te beletten en er ontstond een korte wor steling tusschen de beide mannen. Maar pro- - fessor Wallroth was ondanks zfjn leeftyd verreweg de sterkste. „Nietswaardige, waag Je het zelfs je aan my te vergrypen?" Daarop slingerde hy den doctor van zich af. die op den grond tuimelde en nam het manuscript uil de kachel, om het in den borstzak van zyn overjas op te bergen. „Ga daar aan de tafel zitten", beval hy kortaf, „en geschreven, wat ik dicteeren zal Maar snel, want de minuten zyn kostbaar!" Doctor Siegmund/ Artois zag er uit als een getuchtigde hond, toen hy na een korte aar zeling inderdaad aan zyn schryftafel ging zitten, om aan het bevel van zyn schoonva der te gehoorzamen. Zoodra hy zag, dat Artois de pen ter hand had genomen, begon de professor te dictee reu „Ik, ondergeteekende, verklaar naar waar heid, dat ik iu de my toegeschreven ontdek king van de zoogenaamde kunstmatige kini ne, niet het geringste aandeel heb, maar dat 'k door snood misbruik van vertrouwen, eer- looze verduistering en gemeene diefstal, be gaan ten opzichte van den doodzieken che- miker Valentin Duringhoffeu „Neen, neen, neen!" stoof Artois op, ter- wyi hy zyn pen neergooide. „Doe met my wal u wilt, maar dat zal ik nooit schryven!" Professor Wallroth haalde zyn horloge te voorschyn. Ik geef u drie minuten bedenk tijd,zeide hy met onverbiddelyke streng heid. „Als ge dan nog niet besloten mocht hebben te schryven, dan zend ik uw eigen dienstmeisje naar de politie en laat u we gens poging tot moord arresteeren." Siegmund Artois wilde glimlachen; maar zijn gelaatstrekken vertrokken zich inplaats daarvan tot een waariyk schrikaanjagenden gryns. „Houdt u my voor stotterde hy als door schrik verlamd. Doch Wallroth liet hem niet uitspreken. „Nog twee minutenIk zal bewyzeu, dat gy den door n schandeiyk bestolen Valentin Du- ringhoffen uit vrees voor ontdekking van uw bedrog, van het leven hebt trachten te bcroovon, terwyi gy tydens de afwezigheid van zyn verpleegster een sterke dosis van de zoogenaamde kunstmatige kinine door zyn medicyn hebt geschud, wel wetend, dat zulks met zekerheid den dood van den pa tiënt tengevolge zou, hebben gehad. Nog één minuut! Wilt gy thans schryven doctor Ar tois? Alsof zich plotseling een centenaarslast op zyn schouders had gewenteld, was de privaat-docent weer op zyn stoel neergeval len. Ily wilde spreken, maar zyn, lippen, be wogen zich, zonder dat een geluid waar neembaar was en hoewel zyn bevende vin gers nauwelyks nog in staat waren de pen te hanteeren, schreef hy toch volgens het onbarmhartige dictaat van den professor de verpletterende bekentenis van zyn schuld ten einde. Wallroth nam het door Artojs onderteekeu- de vel papier van de tafel en las het nog eens opmerkzaam van het eerste tot het laatste woord over. „Goedzeide hy. „Voorloopig zyn wy nn met elkandei; klaar. Daar de Voorzienig heid genadig genoeg was, het gelukken van uw misdaad te verhinderen, moge de streng ste straf u bespaard blyven terwille van myn MAAiaCttAPpy VAN VFRZEKERING OP HET LEVEN grys der Advertentiën 20 cent per rogel; minimum ƒ1.60. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiteriyk 9 uur in ons bezit zyn. arm kind, dat helaas nog uw afschrikwek- kenden naam draagt. Gy zult u in het een of ander verborgen hoekje terugtrekken, tot dat de scheiding is uitgesproken en moet dan Europa voor altyd verlaten. Dit zyn myn eenige voorwaarden. U weet, dat ik l in het tuchthuis kan doen opsluiten, in dien u het zoudt durven wagen één dezer voorwaarden onvervuld te laten. Wilt gy u dus aan deze eisclien onderwerpen?" Sieginund Artois antwoordde slechts door een stommen hoofdknik, waarop de profes sor vertrok. Met een rauwe kreet van de waanzinnigste vertwyfeling viel de privaat-docent na zyn vertrek voorover op zyn schryftafel. Om ongeveer tion uur van dienzelfden dag snelde liet dienstmeisje van den doctor met doodelyk ontsteld, vaalbleek gelaat naar den portier van het huis, om te vertellen dat haar mynheer, niet groote, glazige oogen en vreeselyk vertrokken gelaat, strak en styf op den vloer van zyn werkkamer lag. Men haastte zich naar de in de nabyheid wonen de doctoren en reeds na verloop van een half uur traden twee artsen tegeiykertyd de kamer van Siegmund Artois binnen. Een sterke geuit als van platgedrukte, hit tere amandelen kwam hen tegemoetin de krampachtig saanigekuepen rechterhand van hef levenlooze lichaam op het vloerkleed echter was de hals van een heel klein flesch- je zichtbaar. „We komen veel te laat, collega," sprak de eene arts tot den andere. „Ily heeft zich klaarblykelyk met blauwzuur vergiftigd." Inmiddels had professor Wallroth zich naar de woning van deurwaarder Leopard gespoed, teneinde zyn armen jongen vriend, voor. wien hy steeds de grootste sympathie en een by na vaderiyke genegenjieid had ge koesterd, een bezoek te brengen. Hy trof daar tot zyn blijde verrassing dot-tor Giersberg, die juist een nauwkeurig onderzoek van zyn patiënt beëindigd hnd! De beide geleerden, die elkander sinds tal van jaren kenden en waardeerden, wissel den een krachtlgen handdruk, waarna doc tor Giersberg hein met een vaii vreugde stralend gelaat mededeelde, dat hy Valentin Duringhoffeu aanmerkelyk beter had aan getroffen. De kleine doctor vertelde den professor tot in de kleinste by zonderheden het verloop der ziekte, hoe hy den patiënt reeds had opgegeven en hoe sinds enkele dagen, dank zy het wouderbaarlyke genees middel van doctor Artois, de ziekte plotse ling een gunstige wending had aangenomen. Toen dr. Giersberg zoo ver gekomen was, hief professor Wallroth eensklaps de hand op en reikte hem zwygend de verpletterende schuldbekentenis van Artois toe. Onder het lezen van deze verklaring nam zyn gelaat zulk een grimmige uitdrukking aan, dat va der Leopard er zelfs van geschrokken zou zyn. Zyn verontwaardiging steeg echter ten top, toen de professor hem in korte trekken het verhaal schetste, dat Ingeborg hem ge daan had. Herhaaldeiyk uitte hy zware verwenschingen aan liet adres van Artois. Ondertusschen scheen het op fluisteren den toon gevoerde gesprek den zieke toch te hinderen, want hy begon zich onrustig te bewegen. De heeren besloten daarom te ver trekken en juist op dit/ oogenblik, opende de patiënt even, heel even slechts, de oogen en een by na onmerkbare glimlach als van herkenning gleed over zyn vermagerd gelaat. Als door een zelfde gedachte bezield, druk ten beide mannen elkander krachtig de hand. Gelukgewensclit professor, onze patiënt komt er ongetwyfeld bovenop. Als er zich geen verdere complicaties voordoen, is onze jonge vriend gered. Maar er zal nog geruimen tyd moeten verloopen, eer hy weer volkomen dé oude is. De geweldige koortsen hebben zyn gestel hevig ondermynd. Doch met Gods hulp maak ik hem weer kerngezond." Professor Wallroth liet er geen gras over groeien en reeds in het volgende nummer vail de „Klinische Wochenschrift" kwam de door Artois onderteekende verklaring om trent zyn misdaad) voor. Wallroth had daar aan nog de volgende noot toegevoegd: „Met verzoek aan alle vak-, dag- en weekbladen, bovenstaande over te nemen." Maar al te gaarne werd dit sensatiewek- kend bericht door de bladen overgenomen. Tal van bladen wydden zelfs nog ellenlan ge artikelen aan dit in de geneeskundige we reld groote opschudding teweegbrengend voorval. Geen wonder, dat thans de uuam van den eigeniykeu ontdekker, Valentin, Du- ringhoffen, op ieders lippen zweefde. Nog langen tyd werden de gemoederen in bewe ging gehouden door de lage lmndelwyze van den pseudo-ontdekker, doctor Siegmund Ar tois en de tragische omstandigheden waar onder hy den dood had gevonden. I Zoodra Edith na haar aankomst te Rome zich voorloopig in een hotel had geïnstal leerd. seinde zy haur nader adres aan Ar tois. Toen professor Wallroth dit telegram in handen kreeg, verscheurde hy het ver- achteiyk in duizend snippers. Drie dagen waren sedert de verzending van het tele gram verloopen,. ,,zonder dat Edith eenig bericht had ontvangen. Reeds begon zy ongeduldig te worden, toen dienzelfden dag haar blik viel op een bericht in het „Berliner Tageblatt", waar in de tragische dood gemeld werd van doc tor Siegmund Artois. In hetzelfde blad kwam de door hemzelf onderteekende schuldbekentenis voor. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1