Pluimvee - rubriek. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnés gezonden worden aan„DE COMBINATIE", Westersingel 27 A, Rotterdam, Postzegel van 10 cent insluiten. Slachtkippen. In ons goede vaderland huizen on geveer twee maal zooveel kippen als™ menschen. Om van de eerstgenoemde dierensoort geen overbevolking te krij gen, moeten er dus elk jaar eenige millioenen langs den kortsten weg naar het kippen-hiernamaals gezonden worden. Een kip kan ongeveer 20 jaar oud worden en waar er jaarlijks, ter- wille der eieren producten, circa 5 millioen jonge hennen bijgefokt worden, zou -rekening houdende met natuur lijke sterfte- binnen een afzienbaar aantal jaren een 70-80 millioen dezer tweevoeters ons landje bevolken, als we sentimenteel genoeg waren om alle kippen op gepaste'n leeftijd te pension- neeren. - Zóóveel logée's kunnen we niet verzorgen en daarom maken we op een kunstmatige wijze een einde aan het aardsche bestaan dezer overigens zeer nuttige dieren. Al naar opvattingen en principes van den „baas" wordt dat absurd einde veroorzaakt na het eerste, tweede of derde legjaar. Vast staat in ieder geval, dat jaarlijks hier te lande een 3 millioen slachtkippen geconsumeerd worden en een on geveer even groot aantal jonge haan tjes. Al die millioenen „kippetjes" wor den geconsumeerd met hetzelfde ver trouwen, waarmee men Hollandsche te kaas naar binnen werkt. Vleesch eten van niet-gekeurde koeien of var kens, - de meeste menschen zouden er feestelijk voor bedanken, maar 'n kipoch, 'n kip is 'n kip Zelfs hoenderhouders, die toch wel weten kunnen, dat kippen nog al aan ver schillende hardnekkige ziekten en kwa len kunnen laboreeren, eten vaak die ren op, die een natuurlijken dood gestorven zijn, zonder er zich van bewust te zijn, dat ze hun gezond heid daarmee ernstig kunnen schaden. Kippen worden door de publieke meening gewoonlijk op één kwaliteit gesteld met wild gevogelte en ook de wetgever doet dat. Ten onrechte ons inziens Geschoten wild teconsumeeren is gewoonlijk ongevaarlijk, omdat wat in de natuur leeft, meestal gezond is; de natuur past een krachtige selectie toe; wat niet kern gezond is of niet volkomen levenskrachtig, komt om door klimaat, ontbering, - of door andere dieren, natuurlijke belagers. Maar de kip is een gecultiveerd dier. Door fokkerskunst kunnen de menschen de dieren wel voor zich' profijtelijker maken, maar de beesten gezonder en sterker maken dan in dezen natuurstaat, kunnen we nimmer. Integendeel, door ze aan de natuur lijke leefwijze te ontwennen, verzwak ken we het dier zeer zeker; door inteelt bij het fokken, door verzorging en genezing van zieke dieren -om eigenbelang natuurlijk! kweeken we slappe wezens, die een steeds zwakker nageslacht verwekken, vatbaar voor allerlei ziekten en de smetstof al met zich ronddragend, waarmee ze haar omgeving aantasten. Hoe meer we „cultiveeren" hoe zwakker het lichaam der dieren wordt. Vroeger kenden we hier te lande slechts boerenkippen, die vrij op het erf losliepen en gespaard werden, zooals 't toeval zulks bepaalde. Die boerenkippen legden wel niet veel eieren, we konden ze niet met voordeel houden, maarze waren over het algemeen gezond. Terwille eener verhoogde eierenpro- ductie echter zijn we ze gaan paren aan Italiaansche hoenders en mèt dat Italiaansche bloed haalden we ook allerlei besmettelijke en hardnekkige ziekten hierbinnen, die onze kippen thans als een onafwendbare last me zich meedragen. Een groot deel van onze hoender stapel is besmet met tuberculose en duizenden dieren zijn tijdelijk o chronisch lijdende aan diphteritis. pok ken, kleinsche ziekte, colera e. d. vree selijke ziekten. De massa van 't publiek is daarvan volstrekt onwetend en vele hoender houders kennen van alle ziekten slechts één verschijnsel, n.I. „dat 't beest we erg in mekaar zit". 't Schijnt dat de lichaamelijke toe stand der dieren geen bijzonderen in vloed heeft op de kwaliteit der eieren, maar het vleesch van kippen door eene besmettelijke ziekte aangetast, moe voor de concumptie beslist minder waardig, zoo niet gevaarlijk geach worden. En ofschoon kippen, zooals we dat uiteengezet hebben, volstrekt niet met wild-gevogelte opéén lijn gesteld kunnen worden, geschiedt zulks nog steeds en is er op dit volksvoedsel, dat jaarlijks bij millioenen stuks in ons land geconsumeerd wordt, volstrekt géén toezicht, heeft er althans geen vleeschkeuring plaats. We bezoeken geregeld kippenmark- ten in groote steden, maar zijn nog zoo goed als nooit op een markt geweest, waar onder het levend pluim vee niet meerdere dieren duide lijk de sporen droegen van een lijden aan tuberculose, diphteritis, pokken, e.d. Die verkoop geschiedt vaak te goeder trouw, want er heerscht inder daad nog een ontstellende onwetend heid onder het publiek en ook onder toezichthoudende ambtenaren, omtrent kippen-ziekten. En op diezelfde markten worden eveneens honderden geslachte hoen ders verhandeld, netjes geplukt en opgemaakt, met afhangende repen vet uit het achterlijf, maar ookmet een ledige buikholte maag, hart, lever en ingewanden zijn verwijderd. En juist aan die verwijderderde lichaams- deelen kan men het duidelijkst het lijden aan een of andere ziekte waar nemen 1 Men kan er gerust van op aan, dat een deel dier geslachte hoen ders een natuurlijke dood gestorven is. Men behoeft daarom nog niet aan misdadigen opzet te denken, want nog eensde onkunde is groot, de verkoo per meent, dat een kip voor consump tie altijd goed genoeg is en ziet er niets tegen op om ook zelf een uit zich zelf gestorven kip als een sma kelijk boutje voor eigen tafel te be schouwen. Vroeger hebben we in de pers al eens op deze dingen gewezen, maar onze stem was die van den bekenden roepende in den woestijn. Nu echter ook anderen op het gevaar gaan wijzen en men in Amsterdam maatregelen beraamt om op de een of andere manier te komen tot een keuring van slachtkippen, meenen wij onze inzichten nog ^ens naar voren te moeten brengen. Tenslotte Is een goed toezicht ook een belang der kippenhouders. Als de gebruikelijke veronachtzamingen van te belangen der consumenten voort duurde, dan zou binnen zekeren tijd de slachtkip een onverkoopbaar artikel worden, want ook tot het publiek zal toch eens de waarheid doordrin- onze verzwakte Kath. partij niet meer in staat zal zijn om krachtig onze Kath. belangen te verdedigen. Uw dienaar in O. H. A. J. CALLIER, Bisschop van Haarlem. De HoogEerw. heer Joh Brekel- mans, plebaan der Kathedraal te Op de schoenfabriek der firma Kerst en Oerlemans h d de arbeider G. het ongeluk zijn hand dermate te verwonden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, welke door dr. Köhier alhier verleend werd. A.s. Zaterdag zal onze muziek vereniging „Kunst na Arbeid" op 's Bosch, kreeg gisteravond een aan- vereerenpe uitnoodiging de openlucht- j_ mpotincT van Hpn f!hr. Besturenbond OD- gen. Een goed toezicht zal de waarde van de slachtkip, door een verhoogd vertrouwen, ongetwijfeld ten goede comen. Vragen per brief beantwoord. val van blinde darmontsteking, zoodat operatief moest worden ingegrepen. De operatie is verricht om 8 uur gister avond in het ziekenhuis der Broeders van den H. Joannes de Deo, door de doktoren Freericks en Hoogveld. Alles is naar wensch verloopen en de toe stand van Z. H. Eerw. is zeer goed. Om toegelaten te worden tot het Seminarie hebben niet minder dan 32 leerlingen van „Ruwenberg" examen gedaan, ongeveer 10°/0 van het gansche aantal leerlingen van het Instituut, door Mgr. J. Zwijsen z.g. bij de oprichting bedoeld als voorbereidende school voor het Seminarie; ongeveer 90°/o van de Diocesane geestelijkheid heeft op Ruwenberg de voorbereiding gehad. INGEZONDEN STUKKÜN KERKNIEUWS. Zooals men weet, had het bestuur van de afd. Noord-Holland den R. K. Volkspartij zich tot Z.D H den Bisschop van Haarlem gewend met een verzoek om een antwoord op de vraag, of het lidmaatschap der R.K. Volkspartij voor katholieken toelaatbaar was. De N. Haarl. Ct. publiceert nu den tekst van het antwoord van mgr. Cal- ier op den eersten brief van bedoeld Haarlem, den 8en Juli 1926. Mijne Heeren. In antwoord op uw schrijven van den 6den dezer, bevattende eene tot Ons gerichte vraag of het toelaatbaar is te achten.dat Roomsch Katholieken zich politiek organiseeren in de R.K. Volkspartij,'deelen Wij UEd. het vol gende mede; De R.K. Volkspartij staat buiten de Katholieke Staatspartij, zij veroor zaakt dus eene scheuring onder de katholieken. Wat dat nu beteekent wijzen de naburige landen maar al te duidelijk aan. Wij kunnen dan ook niet begrij pen, hoe een goed katholiek er zelfs maar aan denkt om aan die scheu ring mede te werken. Met hoogachting inmiddels Uw dienaar in O. H. A. J. CALLIER. Bisschop van Haarlem. Het Noord-Hollandsch bestuur der R.K. Volkspartij meende, dat dit antwoord niet afdoende was en wendde zich met een tweeden brief tot ZD.H. Daarop antwoordde mgr. Callier als volgt Mijne Heeren. Ons schrijven van 8 Juli was Onzes inziens zeer duidelijk; de landen, waarheen wij daarin verwe zen, zijn Kath. landen, waar een dergelijke scheuring onder de Kath. altijd is gemotiveerd metzuiver poli tieke redenen, in Frankrijk zelfs on danks de waarschuwing van Paus Leo XIII. Die menschen achtten zich goed Katholiek en de geschie- heeft bewezen, welke schade toch aan de Kath. zaak en aan Kerk hebben toegebracht. Toen wij dus daarnaar verwezen, koesterden wij de hoop, dat gij daarin een rechtstreeksch antwoord zoudt zien, niet door woorden, maar door de feiten zelf gegeven Nu wij in die hoop zijn teleurge steld, geven wij thans onomwonden de verklaring dat gij door uw scheuring straks verantwoordelijk zult staan voor de gevolgen, als Mijnheer de Redacteur Wilt U onderstaande s.v.p. opnemen in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Gelezen in „de Echo" van 13 dezer ingezonden stuk „Broodnijd of plaat selijk belang" ben ik slechts ten deele met eens, want alsbelang een cursus zou geven in het bevorderen van plaat selijke belangen zou dit negatieve resultaten hebbenbelang heeft juist dezelfde opvattingen als die mijnheer A. Luister maar even Kegelconcours uitgeschreven door ....belang, hoofdprijs gekocht in Tilburg. Cadeau Burgemeester aangeboden door de burgerij door middel van ..belang gekocht te Tilburg. Cadeau van gemeente-ambtenaren, aangeboden door eerste ambtenaar der gemeente tevens voorzitter .....belang, pracht klok, gekocht niet ter plaatse. Bloemenhulde pracht-mand aangeboden door g^neente door bemiddeling van het bestuur, speciale commissie per auto naar Tilburg. Nu mijnheer X zoo een cursus zou negatieve resultaten hebben, we zullen maar stilletjes doorgaan contributie te betalen aan onze belangen-vereeniging, opdat ons actief bestuur (enkele zaken- kundige bestuursleden uitgezonderd) de plaatselijke belangen door goedge kozen woorden en rollende volle zinnen blijft behartigen, Daar kan Waalwijks Belang nog een puntje aan zuigen (het laatste is jalouzie maar dat Iaat ik niet opelijk blijken). Al. SPRANG-CAPELLE. (Vm. Sprang). In verband met het afloopen der overeenkomst voor de schoenindustrie en de opheffing van den R.K. Bond van Schoenfabrikanten, heeft het Hoofd bestuur van den Ned. Chr. Bond van Fabrieksarbeiders besloten, op a s. Zaterdag 21 Augustus alhier eene vak groepvergadering te houden voor de Brabantsche afdeelingen. meeting van den Chr. Besturenbond op luisteren, welke te Sprang wordt ge houden. WASPIK. Zondag had in onze kerk eene indrukwekkende plechtigheid plaats. De ZeerEerw. Pater E. de Wit, die op het einde dezer week naar zijn missiegebied, de Philip- pijnen, hoopt terug te keeren, droeg, met assistentie van den ZeerEerw. Pater Gijsman. (Missie van Madras), als diaken en den ZeerEerw. Pater Flavianus Huijbers (Missie van Borneo) als subdiaken, een plechtige H. Mis op, om Gods zegen af te smeeken over zijn reis, zijn familie en de parochie. Na het .evangelie beklom de ZeerEerw. heer Pastoor Huijbers den kansel en hield eene gloedvolle afscheidsrede naar aanleiding van den tekst: „Maria heeft het beste deel verkozen, dat haar niet ontnomen zal worden". Deze woorden paste hij toe op de drie moedige mannen, die eens hun land en maagschap verlieten, die vaarwel zegden aan de wereldsche vermaken en de aardsche goederen, om te gaan arbeiden aan het zieleheil der arme heidenen, die thans voor hunne gezondheid in hunnen familie kring vertoefden, waar hun een liefde rijke ontvangst ten deel viel, doch die na bekomen herstel van krachten, weer vurig verlangden naar hun missie gebied terug te keeren. Een hunner, de ZeerEerw. Pater E. de Wit, zou reeds deze week de terugreis aan vaarden, om zijn apostolischen arbeid, uit liefde voor God, uit liefde voor de zielen der arme heidenen, te gaan voortzetten. Met de verzekering, uit naam van alle aanwezigen, dat zij hem in hunne gebeden zouden ge denken en dat zij hem zouden blijven steunen in zijn moeizamen arbeid, en met de bede, dat ook hij dagelijks voor de parochie van Waspik zou willen bidden, en dat anderen in hem eene aansporing zouden vinden om eenmaal zijn voetspoor als missionaris te willen drukken, riep hem de ge wijde redenaar een hartelijk vaarwel toe. Het waren woorden, gegrepen uit het hart, waardoor menigeen ge roerd werd en in stilte een traan wegpinkte. Het zangkoor kweet zich eveneens uitmuntend van zijn taak en voerde op verdienstelijke wijze de driestemmige Mis van Perosi uit. Aan de bedevaartreis met de processie van Heusden naar Kevelaar, namen Zondag, onder leiding van den WelEerw. heer kapelaan van Riel, verscheidene pelgrims uit deze paro chie deel. De liefde voor het bezoeken bedevaartplaatsen, die door ver van - schillende omstandigheden de laatste jaren kwijnde, herleeft weer. Voor pelgrims, die met de Bossche processie de bedevaartsreis naar Roermond willen ondernemen, zal op Zaterdag 28 en Zondag 29 Aug. gelegenheid bestaan. MADE. Door den heer Th. Blijle- 'aoaniscne aiueciiugcu. i --- Deze vakgroepvergadering begint vens aannemer alhier is ingeschreven B =- uzlau hoi hpefratPM van een gedeelte ook denis zij de H. om half twee en is toegankelijk voor alle leden der belanghebbende afdee lingen van de Langstraat en wordt ge houden in de zaal van de Chr. Volks bond alhier. Na afloop der vergadering met de afgevaardigden zal er een openbare worden gehouden, opgeluisterd met muziek van het muziekgezelschap Kunst na Arbeid". Een tweetal sprekers, leden van het Hoofdbestuur, zal alsdan het woord voeren. Wij gelooven dat het aan belang stelling niet zal ontbreken. In ons volgend nummer hopen wij nog een en ander betreffende deze be langrijke vergadering mede te deelen. J.l. Vrijdagavond ontstond alhier twist tusschen N. en Pwelke zoo hoog liep, dat N met een klomp P. te lijf ging en hem zoodanig aan zijn hoofd verwondde, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De zaak is in handen van de po litie. CAPELLE. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" gaf j.l. Zaterdag avond half acht op de Nieuwevaart zijn tweede zomerconcert dat beguns tigd werd door mooi weer en bijge woond door honderden belangstellen den. De verschillende nummers van het programma werden onder leiding van den heer A. Christ op werkelijk verdienstelijke wijze uitgevoerd en ga ven blijk van ernstige studie onder degelijke leiding. Tot controleur bij de Coöpera tieve Stoomzulvelfabriek „de Toe komst" alhier is benoemd de heer M. C. van Helden te Nieuwendijk (Alm- kerk). voor het bestraten van een gedeelte van de Parklaan te Eindhoven voor f 18.840. Op de steenfabriek „de Donge", had zekere E. alhier, bij zijn werk zaamheden het ongeluk zijn wijsvin ger te knellen. De man zal zijn vin- ger moeten missen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Door B. en W. is bepaald dat in de maand September twee veemark ten zullen worden gehouden en wel op 6 en 20 Sept. LOON OP ZAND. Bij de vorige week gehouden aanbesteding voor den bouw van *een bijzondere R K. vier- klassige jongensschool alhier, werd als volgt ingeschreven F. Brands, Tilburg, f 28790 J. v. d. Ven Zn., Tilburg f 27690 Van Liempt Bechtold, Boxtel f 27000 ALMKERK. Naar wij uit goede brc: vernemen is de firma Dekker te Roo sendaal de laagste inschrijver voor levering van een watermachine inden Ippelschen polder, voor een bedrag van f 6800. A.s. Zaterdagavond 7 uur (o. t.) zal in 't café Dekker alhier gelegen heid zijn voor aangifte tot deelname aan het ringrijden voor 't a.s. Oranje feest, welke opv26 Aug, staat gehou den te worden. DUSSEN. Wederom als met Kerst mis j.l. had in onze Parochiekerk een waarlijk grootsche plechtigheid plaats, toen immers droeg de WelEerw. Pater W. Rietra SJ. in onze parochiekerk zijne eerste plechtige H. Mis op en thans nog slechts 8 maanden nadien droeg een oudere Broeder van dezen Eerw. Pater eveneens zijn eerste plechtige H. Mis op n.I de WelEerw. Zeergeleerde Heer Dr. Reinier Rietra eveneens van de Sociëteit van Jezus, de oudste zoon van de zoo geachtte Familie Rietra, Notaris alhier. Was de kerk reeds mooi versierd voor den toch reeds zoo hoogen feest dag van O.L. Vrouw Hemelvaart, thans was met het oog op deze indruk wekkende plechtigheid het Priester koor prachtig versierd met schitterende bloemen en planten en tegen de wanden warden verschillende vaandels aangebracht. Om 10 uur zou de plechtige H. Mis met drie Heeren worden opgedragen en was bekend gemaakt, dat onder deze H. Mis de WelEerw. Pater W. Rietra eene predikatie zou houden, de kerk was daarom bezet tot in alle hoeken. De H. Mis werd dan opgedragen door den WelEerw. Zeergel. Pater S.J. Dr. R. Rietra (hoewel deze reeds 2 jaar geleden werd Priester gewijd, doch is toen ter voortzetting zijner studiën vertrokken naar Rome, waar om deze plechtigheid eerst nu kon plaats hebben) geassisteerd door zijni broer en nog een anderen Pater welke- laatste binnenkort zal gaan vertrekker* naar de Missie. Onder deze H. Mis hield dan de WelEerw. Pater SJ. W. Rietra eene prachtige predikatie waarin hij o.a. schetste de groote verhevenheid van het Heilig Priesterschap en feliciteerde op de eerste plaats Zijn Eerw. boeder, daarna den ZeerEerw. Heer Pastoor E. J. M. Janssens de Horion en de familie alsook alle parochianen me het groote geluk dat onze parochiekerl. ten deel viel, wederom een onzei parochianen te zien opgaan tot het Altaar Gods. Ook dankte Zijn Eerw. nog voor de zoo groote belangstelling bij de opdracht van zijn eerste plechtige H. Mis met Kerstmis j.l. Na het einde der H. Mis betrad de ZeerEerw. Heer Pastoor den kansel om op de eerste plaats den jubilaris van harte te feliciteeren met diens H. Wijding tot dit zoo verheven ambt, en feliciteerde verder ook namer* t»,. alle parochianen den nieuwen Pries'"': m en ook diens familie, welke bij d grootsche plechtigheid tegenwoor -ll dig was. Zijn Eerw. zei verd' 't 2 jaar geleden zoo betreurd L 9',, hebben dat Zijn Eerw. zoo spoei" git was vertrokken naar Rome, doe' ♦feb dit leed thans weer was vergete Vr de plechtigheid nu plaats had sp.> x' zei verder nog. zich gelukkig te fc *11 voelen dat thans een zijner parochiare m t Th. Rovers, Made, C. v. Hest, Loon op zand C Michaël, Vrijh. Capelle J. v. d. Weegen. Tilburg W. L. Ruts, Tilburg Fa A Brekelmans Zn Udenhout Joh. v. d. Meys, Tilburg J. v. Riel Huybregts, Tilburg A. J. Remmers, Tilburg H. Moerenburg, Oisterwijk Fa. Wed. H. v. d. Weegen. Tilburg A. F. Bosch, Esbeek G. F. J. v. Sprang. Tilburg C. Mutsaers, Loon op zand A. Doornen, Tilburg Fa. H. Michaël, Kaatsheuvel Gebr. van Tongere, Tilburg J. Vekemans, Goirle De begrooting was f werk is aan den laagsten gegund. 26800 25815 f f f f f 25200 25782 25333 24800 24475 f f f f f 23920 24000 23980 23619 23480 22981 22867 22839 22222 21939 21500 21600. Het inschrijver was gewijd tot het zoo verhc Priesterschap. Hierna maakte^ Eerw. bekend dat na deze pred.. tie i nog een loflied zou worden gezongen om hulde te brengen aan den nieuwen Priester. Het Parochiaal zangkoor nam daar voor plaats in de kerk bij het Priester' koor waar de WelEerw. Pater diens. Eerw. broeder en nog een Eerw. Pater hadden plaats genomen, waar het loflied „Priesterglorie* werd gezongen wat prachtig werd uitgevoerd, waarna voor den morgen de plechtig heden waren afgeloopen. Des namiddags te half drie begon het plechtig Lof. Achter in de kerk hadden zich ruim 40 bruidjes met palmen in de hand opgesteld alsook verschillende misdienaars met fakkels ter begroeting van Zijn Eerw. Onder het Lof hield Zijn Eerw. eene mooie predikatie waarin Zijn Eerw. dank bracht aan den Zeer Eerw. Heer Pastoor en aan alle parochianen welke volgens spreker blijk gaven van hunne ingenomenheid door hun zoo groote opkomst. Verder sprak Zijn Eerw. over verschillende bewijzen van 1 groote Mariavereering in de „Eeuwige', stad" Rome o a. ook dat daar op alle huizen een Mariabeeld is aangebracht: en in alle winkels Maria een der voornaamste plaatsen inneemt, dan nog eenige bijzonderheden betreffende de Katacomben, de oudste en mooiste Mariakerken enz. Na het Lof werd »door ruim 40 bruidjes wederom elk met een palm tak in de hand een feestlied gezongen waarna de plechtigheden waren afge loopen. Gaarne willen wij dan ook alvorens mans, pieuaan uci rvcuncuiaa» b...b - (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) 8eStUUr- ,/vie ..tl J i.l L a4 n/\/\ irarUr.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2