St ECHO VAN IET Woensdag TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 17 Aug. 1926 A.s. Zondag zal de bekende harmonie „De Volharding" uit Drunen, op uitnoodiging van „Waalwijks Be lang, een concert geven op de Markt, des avonds ten 8 uur, en daar het volgende prachtige programma uit voeren Marche Graf Zeppelin. C. Teike. Ouverture Sous la Feuillée. J. E. Strauwen. Fantaisie sur l'Opera La Trouvere. Verdi. Fantaisie La Traviata. Verdi. Pauze. Fantaisie Robert le Dlable sur Opera Meijerbeer. arr. T. Muldermans. Dollar Walzer. Leo Fall. Fantaisie brillante sur l'Opera Guilaume Tell/ arr. J. Martin. Zondagavond gaf de harmonie „St. Crispijn^ een uitstekend geslaagd concert op de Markt. Uitstekend ge slaagd in elk opzicht, eenerzijds voerde de harmonie op uitnemende wijze een welgekozen programma uit, anderzijds was de belangstelling van 't publiek zeer groot; het heeft van 't begin tot 't einde in dezen heerlijken zomer-avond genoten van het hier ruim gebodene. Wij behoeven niet opnieuw in bijzon derheden te treden, maar het concert was een groote voldoening voor de harmonie „St. Crispijn" en ook voor „Waalwijks Belang". Zooals hierboven vermeld, krijgen we Zondagavond harmonie „de Volharding" vanDrunen, Dinsdag 31 Augustus Ko- ninginne-verjaardag geeft de harmonie „St. Crispijn" een groot concert. Zaterdag 4 September het eigenlijke Koninginnefeest zal wederom een mooi concert geboden worden na afloop van Volkszangdag en Kinder-optocht, nader zal medegedeeld worden door welk muziekcorps. Er staat ons dus nog heel wat te wachten. A propos we spraken daar over den Kinder-optocht. Naar we tot onze spijt vernamen is de opgave voor deelname nog niet bijzonder groot. Nu weten we wel dat zoo iets altijd op't laatst komt, maar 't begint toch tijd te worden. Laten we toch allen samenwerken om dezen kinder-optochtschitterend te doen slagen, 't is de eerste proef die ge- he el moet slagen. Ouders vooral, werkt nu eens allen mee, 't kost toch alleen wat moeite en weinig geld om uw kinderen mee te laten doen 1 Wij vestigen gaarne de aandacht op achterstaande advertentie betreffen de een goedkoope trein Waalwijk Drunen-Vlijmen enz. naar Artis te Amsterdam op Woensdag 25 Aug. a.s. De reis kost heen en terug 2e klas f3.50 en 3e klas f2.65 met inbegrip van den entrée-prijs voor den prach- tigen dierentuin in Amsterdam. Vertrek Waalwijk 7.11 (overstappen 's-Bosch) en terugkomst te Waalwijk met de laatste trein van 10.18. Men kan dus een geheelen dag in Amsterdam doorbrengen, Artis bezoe ken voor f2.65 retour. Er is dus thans gelegenheid, ook voor kleine beurzen, om de hoofdstad te bezoeken met den wereldberoemden dierentuin. Dat men er nu in den vacantie-tijd van profiteere. De kaart verkoop, tot een beperkt aantal, begint Woensdag 18 dezer tot Dinsdag 24 Augustus en zijn alleen voor deze treinen geldig. Van verschillende zijden vestigt men onze aandacht op een correspon dentie uit Waalwijk, onder „Handels berichten" in „'t Vakblad voor de Schoenmakerij" van 1.1. Vrijdag. Daarin staat o.m. „Het is momenteel bedroevend slap „in de schoenindustrie en geen enkel „teeken is er aanwezig dat wijst op „eenige kans van verbetering. Ontslaan „van werklieden is aan de orde van „den dag en dit is niet alleen het geval „te Waalwijk, ook zeifs in ernstige „mate gebeurt dit te Kaatsheuvel en „te Drunen. „Natuurlijk zijn er uitzonderingen en „er zijn fabrieken, doch alleen de aller grootste, waar nog volop werk is en „zelfs werklieden worden aangenomen". Tot zoover de correspondent. Wij daarentegen meenen dat over 't algemeen genomen, de toestand thans, gewoonlijk de slapste maanden van 't jaar nl. Augustus en September de toestand veel beter is dan jaren tevoren. Alles werkt vrijwel door en van ontslag is zelfs zeer weinig sprake en mocht al eens ontslag hier of daar plaats hebben, 't geluk is er dat men dan elders een plaats krijgt. Dezelfde mee ning deelt de Arbeidsbemiddeling hier ter plaatse, alsook het Bondsbureau. Er zijn weinig of geen ingeschrevenen, in elk geval is de toestand veel beter als jaren tevoren, veel beter als we hem jaren gekend hebben, althans zeker begroeting aanwezig. wat Waalwijk betreft. En wij meenen dat .dergelijke ten- dentieuse en onjuiste berichten, vooral in een Vakblad, alleen den toestand ongunstig kunnen beïnvloeden. Daarom diende men zich beter te oriënteeren, alvorens dergelijke zaken aan de publie ke opinie voor te zetten, iets waaraan deze correspondent, volgens onze zegslieden, zich nog al eens meermalen schuldig maakt. De uitbreiding der stoomschoen- fabriek „Timtur" is thans opgedragen aan den heer D. Bakker te Werkendam op een na den laagsten inschrijver voor een bedrag van f 16980 De uitslag van den 1.1. Zondag gespeelden Biljartwedstrijd in het Tournooi bij den heer A. v. Berkel is als volgt W.B.C., Waalwijk. H.K.S., Raamsdonk. H. Klijn 100 J. Slaats 100 Fr. Schoelitsz 100 Fr. Slaats 100 L. Hesselbert 100 Adr. Klerkx 100 A. de Groot J. de Groot A. de Rooij J. Heere H. Kanters P. Pruisers 32 13 27 69 62 58 600 261 A.s. Zaterdagavond om 7 uur staat de W.B.C een zware strijd te wachten De Biljartvereniging „Ons Genoegen" gevestigd bij den heer Kemperman al hier, zal een wedstrijd komen spelen tegen de W.B.C. voor het Tournooi „Ons Genoegen" is een mee van de sterkste biljartclubs die aan het tournoo deelnemen. Beide vereenigingenhebben elkaar nog nimmer ontmoet, zoodat er van den uitslag nog weinig te zeggen valt. Laten wij hopen dat he een mooie strijd mag worden op het groene laken en dat het publiek van prachtige en spannende partijen kan genieten. Vervolgens zullen nog deelnemen 28 Aug. Biljartclub Helvoirt. 6 Sept. D.O.V., Oss. 11 Sept. L.M Z., Tilburg. 19 Sept. Ons Genoegen, Baardwijk waarmede de inschrijvingen voor het tournooi zijn gesloten. Naar wij vernemen heeft het be stuur tfan de Operette-vereeniging T.A.V.E N.U. besloten, om de groote operette „Marian de Marketenster" van Sam Flessing op te voeren op Zondag 10 en Maandag 11 October. Hongaarsche kinderen Waalwijk. Vanwege het R.K. Huisvestingscomité vertrekt Maandag 13 September he laatste kindertransport naar Hongarije De pleegouders welke de kinderen met deze gelegenheid willen laten ver trekken, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te mflden bij Mej. M. Rubbens, met overlegging van he paspoort van het kind. Nadere bijzonderheden zullen in het nummer van Zaterdag en in he „Kerkklokje" bekend gemaakt worden. HET COMITÉ. De afd. 's Bosch van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" had Zondag te Oisterwijk een landdag georganiseerd, welke werd bijgewoond door de afdeelingen Tilburg, 's Bosch, Breda, Oudenbosch, Waalwijk en andere. Om 12 uur had een bijeenkomst van de verschillende afdeelingen plaats op het Stations plein, waarna in „Het Wapen van Oisterwijk" het openings- en welkomst woord werd gesproken door den Voor zitter van de Afd. 's Bosch. Te 3 uur had vervolgens een bijeenkomst plaats in den mooien tuin van „de Gemulle- hoeken", alwaar het woord werd ge voerd door den heer H. B. Haver, lid van het Hoofdbestuur, die sprak over de noodzakelijkheid van Room- sche organisatie, alsook over de daar aan verbonden voordeelen. Door ver schillende Afdeelings-Voorzitters wer den woorden van dank en van propa gandistische strekking gesproken. Nadat het slotwoord was gesproken had een gezellig samenzijn plaats in de „Gemullehoeken", terwijl daarna een gezamenlijke wandeling werd ge maakt naar „Groot Speyck". Deze dag is, dank zij het mooie zomerweer, schitterend geslaagd en zal ons inziens voorzeker vruchten van propagandistische waarde dragen. T. C. Uitstapje naar Brussel en Antwerpen. Zaterdagmiddag circa 2'/a uur, ver trok de Liedertafel „Oefening en Ver maak" met twee prachtige reuzenauto's der firma Heerkens te Tilburg naar Brussel. De Voorzitter der vereeniging met nog enkele andere leden waren per spoor een paar dagen vroeger ver trokken, teneinde de zaak pasklaar te maken. Om 7'/2 uur arriveerden de autobussen, bevattende 60 personen op Place de la Monnaie, waar zij onder luid gejuich door de vooruit gezondenen ontvangen werden. Ook de bekende tenor, Robert De Lannoy, alsmede de bijna 80-jarige oud- Waalwijker de heer De Groot, voor stander der Liedertafel, waren ter Nauwelijks een half uur later zaten allen in den prachtigen schouwburg, waar dien avond gegeven werd het wereldvermaarde werk van Saint SaënsSamson en Dalila, waarvan de uitvoering zoo goed als volmaak mocht heeten. Na afloop der opera bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen, om tegen 1 uur, het algemeene sluitingsuur te Brussel, naar de be sproken hotels te vertrekken. Den volgenden dag (Zondag) togen zoo goed als allen naar de beroemde kerk van Sint Gudule. Tegen 10 uur waren allen weer bijeen op Place de la Monnaie en toog het meerendeel der leden, circa 45 personen op weg, om onder leiding en voorlichtig van den Voorzitter de voornaamste merkwaardigheden van Brussel in oogenschouw te nemen Degenen, die tegen de vermoeienissen der voetreis opzagen, namen een rijtuig. Tegen half een was de rond reis volbracht en vereenigde men zich in de prachtzaal der Automatic aan een goed en gezellig diner. Om 2 uur vertrokken de bussen naar Antwerpen waar zij precies om 4 uur in het Stadspark aankwamen. Op de fraaie kiosk, van een geheel nieuwe con structie, voerde de Liedertafel, voor een zeer talrijk en enthousiastisch publiek, waaronder verscheidene oud- Waalwijkers, op de meest loffelijke wijze haar programma uit. Van vermoeienis der zangers was geen sprake. Alles klonk helder, krachtig en rein. Dan togen allen naar den grooten boulevard „Keizerslei", waar een enorme drukte heerschte. Hier raakte men, het kon niet anders, in groepen verspreid. Om kwart voor 10 echter waren allen op het appel en klokslag 10 uur, gelijk het programma vermeldde, werd de terugreis aanvaard, die, gelukkig zonder eenig inciden verliep. Tegen 3 uur was de tocht volbracht en togen allen overvoldaan huiswaarts, om in een verkwikkenden slaap nieuwe krachten voor het dag werk te putten. Pas op, lees dit niet, want het gaat om je lieve duiten. „Zeg, Louis, ben je daar aan het lezen van den Katholiekendag?" „Ja, vrouw." „De hoeveelste is dat?" „De twaalfdeik zal het dadelijk wel eens vertellen." „Neen, dat bedoel ik niet, de hoe veelste van de volgende maand?" „Och, de 26stemaar laat me nu eerst rustig uitlezen." Leentje, zijn vrouw, is daar slechts half mee tevreden en probeert nog eens te vragen, maar Louis gelooft het voort wel en laat haar maar door fraselen. Dadelijk, als hij klaar is, zal ie wel praten. Dit is Leentje wel niet naar den zin, maar ze begrijpt wel, dat het er nu toch zoo naar toe moet. Ze werkt daarom door met d'r haakwerk, zoo'n heele sprei is geen kleinigheid. Nu en dan kijkt ze eens even van haar werk op, of Louis het nog niet uit heeft. Eindelijk dan toch 1 „Nu, wat staat er alzoo van in, Louis „ja, wat zal ik je zeggenvan alles,over de groote beteekenis van een diocesanen Katholiekendag, hoe het bestuur in elkaar zit, dat er eerst verschillende sectie-vergaderin gen zijn en dan een algemeene ver gadering voor allemaal. Ik heb ge hoord, dat er ook een afzonderlijke bijeenkomst is voor de vrouwen, daar moet jij heen, Leen't Is heel goed, dat ze die apart houden, maar wie daar spreken moet, ik geloof een pastoor, die is uit. Het zal me be nieuwen, of ie de kans krijgt om er tusschen te komen, om zijn speech af te steken. Dan wordt er van zelf nog ook gezegd, dat het deze keer in Waalwijk te doen is, maar dat staat er eigenlijk niet goed. Me dunkt, ze hadden dit wel een beelje mogen aandikken en wat meer den nadruk er op moeten leggen. Het staat er zoo gewoonweg, alsof het iets alledaags is en 't is daartegen een heele bijzonderheid, een heele eer voor Waalwijk." Da's waar, Louis, ik kan me ten minste niet herinneren, dat het vroeger ooit hier geweest is." Neen vrouw, nog nooit, het is nu de eerste keer. Anders kwamen alleen plaatsen als Den Bosch, Tilburg en dergelijke daarvoor in aanmerking. *4u hebben ze er Waalwijk bijgeno men, dat is geen kleinigheid en nu moeten ze hier maar eens laten zien, dat ze het op piijs weten le stellen. :r moet voor gezorgd worden, dat het flink voor mekaar komt." Dat zal nog niet zoo gemakkelijk gaan, en er zullen heel wat onkosten «omen. Hoe zullen ze het geld bijeen «rijgen „O, dat hebben ze goed ingepikt. Een collecte zal er niet gehouden worden, maar ze geven een programma boekje uit en al de zakenmenschen krijgen de gelegenheid om te adver- I teeren. Het zal ook een heel bijzonder l boekje worden, met een hoop foto's van "Waalwijk er in. Dat is veel mooier en voor de advertenties veel beter. De foto's worden vanzelf be keken en meteen ziet men ook de advertenties. Op het kantoor heb ik een inschrijvingsformulier liggen; heb het dezer dagen gekregen. al ik Het is reclame en tevens helpt men de Katholieke zaak en dat is hier he voornaamste." „Hoe groot denkt ge ze te nemen? „Ik heb gedacht een heele pagina. Zoo'n Diocesane Katholiekendag valt hier niet zoo dikwijls voor, en wij moeten toch de eer van Waalwijk hoog houden." „Dat is heel goed, Louis, als ieder een er zoo over denkt, dan komt het noodige geld wel bijeen en dat moet toch, want zonder geld kan men niets." „Dat zal ook wel. Vooral de hotels en cafés zullen adverteeren, die heb ben er het grootste belang bij. In het programmaboekje zal een aparte lijst van consumptieprijzen worden ge plaatst, zoodat de vreemdelingen daarin kunnen zien waar ze terecht kunnen en voor hoeveel, maar natuurlijk alleen van de adverteerders. Deze zaken zul len toch zeker een advertentie plaatsen." „Ja maar man, de andere zaken menschen mogen toch ook wel wa doen, de groote fa6rieken kunnen het best een duwtje geven. „Zeker, dat is waar en het zal ook wel gebeuren. Me dunkt, vrouw, dat we het samen heel goed eens zijn, van avond ten minste al heel bijzonder. Ik hoop dat het zoo blijft." M. De liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" alhier alsmede de Patro naatsharmonie „St. Jan" zullen deel nemen aan het op Zondag 5 Sept. a s. te houden festival te Elshout. Naar wij vernemen is in café 't Vosje alhier een biljartclub opge richt, genaamd „Ons Genoegen Reeds zijn een flink aantal leden waaronder prima krachten toegetre den en zal op Zondag 19 Sept. a.s. worden deelgenomen aan het groote biljart-tournooi van de W.B.C. in café A. v. Berkel alhier. Ter gelegenheid van het 80 jarig bestaan der Koninklijke Vereeniging Harmonie „Asterius" te Oisterwijk is een groot Nationaal Muziekconcours georganiseerd. Zaterdagavond half acht had de offi cieele opening plaats op het feest terrein. Om 8 uur gaven Asterlus en Zang en Vriendschap feestconcerten, welke door het talrijk opgekomen publiek dankbaar genoten werden. Zondagmiddag om 1 uur begon de wedstrijd. Heel Oisterwijk was in feest stemming en talrijke vreemdelingen waren ook gekomen, mede aangelokt door het buitengewoon fraaie weer. Er werd goed gemusiceerd en de jury, bestaande uit de heeren L. de Morée, I. Hermans en Fr. van Abeelen Jr. had geen gemakkelijke taak. Alstoen vielen de volgende bekro ningen 4e Afd. Harmonie. Rotterdamsche Harmonie, Ver.Nederl. Spoorwegen, Rotterdam, le prijs 229 punten. Bredasche Postharmonie, Breda, 2e prijs 198 punten. le Afd. Fanfare. Onze vrije uren, Wagenberg (Breda) 3e prijs 168 punten. 3e Afd. Fanfare. Excelsior, Gemert, le pr. 242 punten. Concordia, Hooge Zwaluwe, 2e prijs 186 punten. 4e Afd. Fanfare. R K. Ver. Liedertafel „St. Gregorius" Haaren, le prijs 252 punten. 4e Afd. Harmonie. Vlijt en Eendracht, Rijen, le prijs 266 punten. St. Cecilia, Haarsteeg, le prijs 255 p. De Vereenigde Vrienden, Teteringen, 2e prijs 191 punten. Maandagavond 8 uur gaf de R. K. Gildenbonds-Harmonie uit Boxtel een groot concert, Dinsdagavond de Har monie l'Echo des Montagnes en Woens dagavond musiceert de R.K. Kunstkring Oisterwijk Omhoog". Zondagmiddag a.s. wordt het con cours voortgezet. Woensdagavond om half tien heeft een groot sluitingsvuurwerk plaats. DE P.N.E.M. Wij ontvingen heden het verslag over 1925 van de P.N.E. M. Voor wat liet algemeen overzicht betreft komt dit ook ongeveer gelijkluidend voorin iet Provinciaal Verslag. Wij namen het reeds in hoofdzaken in ons blad over. Omtrent de bedrijfsresultaten vinden wij het volgende vermeld De opwekkings- en distributiekosten zijn ten opzichte van het vorige jaar aanmerkelijk lager, hetgeen in hoofdzaak e danken is, aan de voortgezette prijs daling der steenkolen en de geringere onderhoudskosten. De lagere kolenprijs had evenwel ook dit gevolg, dat de uithoofde der kolenclausule door onze afnemers te betalen toeslag wederom aanzienlijk minder was dan het vorige jaar. Bui tendien was ook de door ons ontvan gen doorsnede-prijs per K.W.U. zoowel voor grootindustrie als voor gemeenten, lager dan in 1924, doordat tengevolge der grootere afname, vele afnemers in de lagere trappen van het tarief kwa men. Trots deze, op de inkomsten ongunstig werkende invloeden vertoont de Verlies- en Winstrekening toch nog eene aanmerkelijke stijging der stroom- ontvangsten hetgeen zijn oorzaak vond in de toeneming der K.W.U. afgifte. Nadat wij aan onze financieele ver plichtingen wegens kapitaalverschaffing door de Provincie, evenals vorige jaren wederom geheel hadden voldaan, stel- het bedrijfsresultaat ons nog in staat om de geheele kosten verbonden aan conversie eener 6% leening in eene van het rentetype van 41/2°/0, welke kosten bedroegen rond f 195.000, in eens af te schrijven, verder rond f49.000 aan de Reserve voor Diverse Belangen toe te voegen en voorts rond f 360.000 extra af te schrijven. De balans vermeldt de volgende puntenContanten en vorderingen f404 923 59. Deelname in andere in stellingen f 12.838.08. Gebouwen en Terrein Geertruidenberg f 1.593.796.895 Inrichting Centrale Geertruidenberg f3.922.715 455, 50000 Volt-aanleg f 9.818.413.6l5, 10000 Voltaanleg f 7.474,210.65. Laagspanningsdistribu tienetten f 109 246.505. Telefoonaanleg f 103.705.085 Gebouwen Hoofdkantoor en Kantoorinrichting f 725 966.16 Ver- voermiddelen f 108.040 725. Bedrijfs voorraden en Materiaal f379.937.79. Diverse rekeningen f20.676.35. Totaal f24 674.470.90. Hier staan tegenover: Aandeelenkapitaal f 1.000.000.—. Provincie Noord—Brabant Leening f 19919.100.—. PensioenReserve f 136.671 06. Obligo wegens overname G E.B.'s f26000. Reserve voor diverse belangen f 172.649.70. Crediteuren f 1.962.652.70. Afschrijvingsrekening f 1.457.397.44. Totaal f24.674.470.90. De Verlies- en winstrekening geeft de volgende cijfers: OpwekkingskostenBediening f86.897.58, brandstoffen f 515 932.34, onderhoud f135 695 27, diverse kosten f 20.075.57,aandeelalgemeenekosten en beheer f82 306.30, intrest f 213.591.09, afschrijvingen f 114.253.53, totaal f 1.168.751.68. Distributiekosten: Bediening f 107.575.76, onderhoud f 108 364.32, kosten f21.769 53, kosten vervoermid delen f27.135.06, diverse kosten f 28.924.075, aandeel algemeene kosten van beheer f 82.306 295 intr. f 894.759.12 afschrijving f 127.873 59, totaal f 1.398.707.75. Materiaallevering en werk voor der den f 7 573.28, waardevermindering van magazijngoederen f 6.136.38, afschrij ving op deelneming in andere instel lingen f6.430.00, afschrijving dubieuse debiteuren f 28 659.73, kosten conversie 6°/o leening f 195.577.65, extra afschrij ving f360 279.25, reserve voor diverse belangen f 49.464 89, tot. f 3.221.580.61 Dit cijfer wordt mede gevormd door Stroomopbrengstf 3 043.960 84.' Huur van Onderstations en H. S. Installaties f 180.619.77. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 17 Aug. '26. Door onzen zeereerw. heer Pas toor Mgr. Volker zal op 23 Augustus het blijde feit herdacht worden van zijn benoeming voor 25 jaren als geestelijk herder onzer parochie. Wegens deel name van Z.H.E. aan de priesterretraite te Haaren. zal het feest eerst op Dins- dag 31 Augustus feestelijk herdacht worden. Het groote kerkelijke feest, zal wor den voorafgegaan door een triduum, dat Woensdag 25 Augustus zal aanvan gen. Dan kan ook tevens de jubilée- aflaat verdiend worden. Zondag 29 Augustus generale H. Communie der parochianen, om tevens God's zegen over den» jubilaris af te smeken. Des namiddag een plechtig Lof, waarna het R.K. Zangkoor een mooie cantate van Alb. Franssen met toepasselijke woorden zal ten gehoore brengen. Daarna buiten de kerk bij de beeltenis van het H. Hart, onder mu ziek en zang een hernieuwing van toe wijding, welke onze parochie thans voor vijf jaar geleden, aan het Godde lijk Hart gedaan heeft. Hieraan zal door alle vereenigingen of coöperaties worden deelgenomen. Dinsdag 31 Augustus zal het feest eigenlijk plechtig in onze parochiekerk gevierd worden, 's Morgens algemeene H. Communie der kinderen. Om 10 uur plechtige H. Mis van dankzegging door den jubilaris. Daarbij zullen de functies der verschillende assistenten bekleed worden door eerw. geestelij ken uit onze parochie geboortig. Onder

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5