r WEET GIJ Kostschool - uitzeilen Mag. „Ba Zon", Kaatsheuvel. den Heer THOMAS BURMANJE. SLACHTHUIS-KWESTIE. dat onze films voortaan geexpliceerd zullen worden door den bekenden Waalwijker Directie FLORA BIOSCOOP. W ilhelrnina I Tilburg No. 66. ZATERDAG 21 AUG. 1926 49e Jaargang. DERDE BLAD. Kosten. Uitkomsten. Plaats. Eventaeele uitbreiding. Behandeling in openbare zitting a.s. Vrijdag, Wij zijn in de gelegenheid een en ander meer breedvoerig te kunnen geven van hetgeen in de vertrouwelijke bijeenkomst 11. Vrijdag over bovengenoemde aangelegenheid is besproken. In de gehouden vertrouwelijke ver gadering, Vrijdag 11. gehouden over een te bouwen abattoir, werden de besprekingen geopend door een lid die het finantieele plan van Burg. en Weth. een sprong in het duister, goocheltoeren, noemde. Deze spr. wees er op dat pas bij de behandeling van de begrooting, wanneer men over meerdere cijfers kan beschikken, een goed oordeel kan worden gevormd. Thans, nu men weet dat de gasfabriek een verlies heeft van f 11.000, is hij bang om daarnaast nog eens een bedrijf te gaan zetten. Intusschen kan hij niet begrijpen hoe het mogelijk is dat hier aan de gasfabriek een verlies geleden wordt van f 11.000, terwijl in Kaatsheuvel, alhoewel daar van de fabriek pas f 10.000 is afgeschreven, nog een winst van f6000 wordt ge maakt. Spr. is bang dat het slachthuis ook niets dan verliezen zal opleveren. Bovendien stelt hij de vraag of oprichting daarvan nu zoo beslist noodzakelijk is, of de hygiënische toestanden zoo slecht zijn. Waar de wet reeds bepalingen in het leven heeft geroepen, waaraan de inrich tingen van de slagerijen hebben te voldoen, kan hij de noodzakelijkheid van oprichting van een abattoir niet inzien. Spr. noemt het Woningbedrijf de kanker van de gemeente-finantiën en denkt er niet aan om mede te werken dat deze nog verslechterd worden door oprichting van een abattoir. De Voorzitter zou gaarne door cijfers aangetoond zien waarom het plan van Burg. en Weth. een sprong in het duister is en wenschte zich niet onbewezen laten aanleunen, dat B. en W. voor den raad met cijfers goochelen. De bewuste Spr. zei bij de behandeling van de begrooting daarop te zullen terugkomen. Een ander lid drukte er zijn spijt over uit dat geen cijfers van andere gemeenten zijn voorgelegd en alleen maar naar de gemeente Tiel wordt verwezen waar men slechts in voor bereiding is tot het bouwen van een slachthuis. Dat een bedrijfsvorm is gekozen, juicht hij toe. Met de exploitatie-begrooting kan hij zich echter niet vereenigen. Zoo wordt voorgesteld om den grond waarop de abattoir zal worden ge bouwd te huren. Wie, zoo vraagt hij zich af, gaat bouwen op een perceel grond dat hij moet gaan huren. Ook de post onderhoud van gebouwen, ge raamd op f 150, acht hij veel te laag Gaarne zou hij zien dat men daar 1 pCt. voor uittrekt, zooals ook in Tiel is gedaan en overal gebruike lijk is. Doet men zulks, dan komt men aan een bedrag van f 710. Vervolgens zegt deze spr. op de begrooting te missen een post voor onderhoud van de machine's en een post voor onvoorziene uitgaven. Hij geeft in overweging om jaarlijks voor onderhoud van.de machines een post op de begrooting te brengen de eerste jaren is er niet veel voo( noo- dig maar men kan dan een fondsje vormen en later krijgt men dan geen al te groote schokken in de begroo ting. Vervolgens wijst deze spreker nog op het geraamde batig saldo van f 964 75. Voor een groot deel moet dat worden toegeschreven aan 't feit, dat men bij de slachthuisrechten de varkens met 50 ct. per varken heeft ver hoogd. Waar geraamd is dat 1550 varkens worden geslacht, geeft dit alleen reeds eene verhooging van f 775.- Spr. wees er verder op dat deze nader uitgewerkte begrooting en ex ploitatie het volgende illustreert: Dat, hoewel het tweede plan klei ner is dan het oorspronkelijke 15 Ma. koelruimte minder de exploi tatie-begrooting nog f 625 hooger is. Hierbij wil hij nog niet wijzen op de bedragen voor onderhoud gebou wen, wat, naar zijne meening, zeker 1 pCt. moet zijn. Daarbij ontbreken nog de posten onderhoud machines, grond- en andere lasten alsmede de post voor onvoorziene uitgaven. Dat een slachthuis zich altijd kan bedruipen zooals in de Memorie wordt gezegd is waar, maar dan moeten de slachthuisrechten het evenwicht be waren, dan zijn deze rechten de sluit post en of dit nu een gezond stand punt Innemen is, wil spr. betwijfelen. De Voorzitter begint met er op te wijzen, dat twee memorieposten op de begrooting zijn uitgetrokken, die daarop werkelijk gebracht kunnen worden. Burg. en Weth. kunnen geen cijfers geven van andere gemeenten, wijl in plaatsen van denzelfden omvang als Waalwijk, nog geen abattoirs zijn of nog in oprichting zijn. Van grootere gemeenten zouden wel cijfers gegeven kunnen worden, doch men heeft dat achterwege gelaten omdat men daar weinig of niets aan heeft. De cijfers voor onderhoud, ook wat de machines betreft, zijn door des kundigen gegeven. De lieren kosten aan onderhoud niets. - De Voorzitter zegt dat naar dQ meening van deskundigen 12 koelcel len meer dan voldoende zijn, omdat over het algemeen genomen meer ge bruik zal worden gemaakt van de voor-koelruimte dan van de cellen. Een ander lid acht dit inge diende plan beter, wijl het niet zoo groot van omvang is. Hij vraagt of er wel voldoende rekening is gehöudenmet het feit dat uitbreiding, zoo zulks later noodig blijkt, op de meest goedkoope wijze kan geschieden, dat daartoe dan kan worden overge gaan zonder dat veel aan de gebouwen behoeft te worden gebroken. Ook de plaatsing van het gebouw moet goec worden overwogen en zoo geschieden dat, ook in verband met rioleering, gas en waterleiding, verbouwing o uitbreiding gemakkelijk kan plaats hebben. De Voorzitter wijst er op dat de gebouwen, zooals deze thans zijn ontwórpen, meer dan voldoende groot zijn ook al zou het aantal slachtingen worden verdubbeld. In het nieuwe ontwerp is het aantal koelcellen tdt op 12 terug gebracht en zou men deze willen uitbreiden, dan zou dat altijd gaan. Uit het oog mag hier niet worden verloren dat bij plaatsing van meer dere cellen eene machine van grootere capaciteit moet worden genomen. Door een der leden wordt er nog de aandacht op gevestigd dat volgens de begrooting een nortonput wordt geslaan. Dit echter is een verouderde methode en hij geeft daarom in over weging daarvoor een artesische put te laten slaan. De Voorzitter zegt dat het in de bedoeling ligt een artesische put te te maken. Een der leden wijst er op dat een afschrijving van 2 °/0 veel te laag is. Dat hij in die meening niet alleen staat bewijst wel het feit dat de belastingen een afschrijving van 5 °/0 toestaan. Ook 8 °/0 afschrijving van de tech nische installatie acht hij te weinig en geeft in overweging om daarvoor 10 °lo te nemen. 4 °/o van de slachttechnische instal latie acht hij eveneens te laag. De Voorzitter zegt dat deze cijfers zijn overgenomen op gezag van des kundigen en ook op gezag van de betrokken leveranciers. De spreker die op de te lage af schrijving heeft gewezen blijft op rui mere afschrijving aandringen. Een der Wethouders wijst op de geraamde winst van f 964.75, wat hij voldoende acht. Een ander lid zei van slagers gehoord te hebben dat 12 koelcellen voldoende zijn voor deze gemeente. Vervolgens werd door een lid de vraag gesteld of dit aantal voldoende is als zich hier een grossier komt ves tigen, waarop bevestigend werd geant woord. Daarna werd de vraag gesteld waar de mest en afval blijft. Deze spreker mist op de begrooting ook een post voor onderhoud van klein slachtmate- riaal als messen, touw enz. enz. Voor vervoer van vleesch naar andere ge meenten heeft hij evenmin iets op de begrooting uitgetrokken gezien. De Voorzitter zegt dat in dit ont werp eralleen rekeningmee is gehouden dat uitsluitend geslacht wordt door in woners en dan aan een middel van vervoer geen behoefte bestaat. Wil men later echter een transportmiddel hebben, dan kan dat worden aangeschaft, maar dat zal zich zelf moeten betalen. Verder moet hij mededeelen dat men zich voorstelt om de mest en afval naar de Haven te brengen. Tenslotte ontspon zich een langdu rige discussie over de plaatsing van het gebouw. Eenige leden meenden dat plaatsing aan de Haven de voor keur verdiende terwijl andere daaren tegen de voorkeur gaven om het ge bouw bij den Spoorweg te plaatsen. De Voorzitter wees er op dat be treffende de plaats nog geen definitief besluit genomen is. Wel achten B. en W. evenals de com missie van destijds de plaats aan het spoor als aangewezen. Voor verspreiding van stank behoeft men absoluut niet bevreesd te zijn wijl het bloed en de faecaliën direct J worden afgevoerd. De vraag werd nog gesteld wat de gemeente heeft te doen als niet tot het bouwen van een abattoir wordt over gegaan. De Voorzitter zei dat dan tot op richting van een noodslachtplaats moet worden overgegaan, waarvoor de kos ten zijn geraamd op f 20.000. Hij prefereert ook oprichting van een Slachthuis daar een dergelijk instituut prijsregelend kan en zal optreden. Im mers een ieder die over een vleesch- winkel beschikt, kan dan vleesch ver- koopen terwijl men in het andere ge val de beschikking moet hebben over een slachtplaats die aan de gestelde eischen voldoet. Op een vraag wat men denkt te doen met vleesch dat van buiten de gemeente wordt ingevoerd, wordt ge antwoord dat dit nogmaals zal moeten worden gekeurd op bederf. De Voorzitter zei dat met de op merkingen zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden en dat de kwes tie in de openbare vergadering, welke Vrijdag 27 Augustus des avonds ten 7 uur zal worden gehouden, aan de orde zal worden gesteld. Een nieuwe begrooting zal dan alsnog worden overgegelegd. 36970 speelt Zondag a.s. op het Quick terrein tegen Quick I. Aanvang half drie. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 20 Aug. 1926 A.s. Zondag zal de bekende harmonie „De Volharding" uit Drunen, op uitnoodiging van „Waalwijks Be lang, een concert geven op de Markt, des avonds ten 8 uur, en daar het volgende prachtige programma uit voeren Marche Graf Zeppelin. C. Teike. Ouverture Sous la Feuillée. J. E. Strauwen. Fantaisie sur l'Opera La Trouvere. Verdi. Fantaisie La Traviata. Verdi. Pauze. Fantaisie Robert le Diable sur Opera Meijerbeer. arr. T. Muldermans. Dollar Walzer. Leo Fall. Fantaisie brillante sur l'Opera Guilaume Tell. arr. J. Martin. Hongaarsche Kinderactie Waalwijk. De hulpactie van het Ned. R.K. Huisvestings-Comité wordt definitief stopgezet. De laatste gelegenheid om kinderen naar Hongarije terug te zenden is met de kindertrein van 13 Sept. e.k. Daarna zorgt het Comité in geen geval meer voor terugzending der kinderen. De pleegouders die de kindereji met deze trein wenschen te laten ver trekken, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden bij Mej. M. Rubbens, met overlegging van het paspoort van het kind. Kinderen mogen alleen in Nederland blijven wanneer de Hongaarsche ouders daarvoor schriftelijk toestemming geven. In geval de ouders toestemming geven, moeten de pleegouders een schriftelijke verklaring geven, dat zij alle verantwoordelijkheid voor het kind van het Comité overnemendat zij alle verdere kosten zullen dragen en zelf voor de terugzending van het kind, op hunne kosten zullen zorgen. Het daarvoor noodige formulier is bij het Comité te bekomen. Dit formulier moet door de ouders en pleegouders onderteekend worden. Wanneer de pleegouders hun pleeg kinderen niet met de trein van 13 September laten vertrekken, behoeven zij nimmer meer bij het Comité om eenige hulp of eenige vergoeding aan te kloppen, daar met het vertrek van die trein alle verantwoordelijkheid voor de achtergebleven kinderen ver valt. Bij vertrek van Hongaarsche kinde ren wordt den pleegouders in hel belang der kinderen aangeraden de goederen naar het R K. Huisvestings- Comité, St. jacobstraat 19, 's Her togenbosch franco op te zenden Deze moeten 5 dagen voor het vertrek van de trein aldaar aanwezig zijn. De paketten worden alsdan ingeschreven en verzonden in een speciaal ver zegelden goederenwagon. De colli's moeten stevig verpakt en voorzien zijn van duidelijk adres, zoo wel van het' kind als van den afzender. Bovendien behoort men ook in de colli's het adres plus een volledig lijstje van den inhoud te voegen. Alleen wordt aanbevolen, dat de kinderen goederen, die aan bederf onderhevig zijn en mondvoorraad bij zich houden. Behalve franco-zending naar 's Her togenbosch, adres(St. Jacobstraat 19), moet voor doorvoerkosten naar Hon garije 't volgende tarief worden be taald Voor een gewicht van 1- 10K.G. f 0.50 .11- 25 f 1.- f 1.50 f 2.50 101-250 f10.- 251-500 f20.- Deze gelden moeten bij afzending der goederen aan het Centraal Bureau van het Ned R.K. Huisvestings-Comité, Zuid-Willemsvaart 163, 's Hertogen- bosch per postwissel of per giro No. 34348 worden overgemaakt. Verder deelen wij mede, dat alle artikelen behalve tabak, sigaren, siga retten en spiritualiën verzonden kun nen worden. Ditzelfde geldt ook voor liefdesgaven. R.K. Huisvestings-Comité, Kring Waalwijk. Koninginnefeest. Naar wij vernemen is door het Oranje-Comité in zijne vergadering van gisteravond, na overleg met Volkszangdag besloten, de uitvoering van de liederen van Volkszangdag op vier punten in onze gemeente met den ontworpen Kinderoptocht te doen samen vallen, dus niet eerst de Volkszangdag en later de optocht, maar beide te saam, zoódat ook de kinderen die deelnemen aan de zang demonstratie, in den optocht zullen meegaan. Er behoeft dus eenerzijds niet zoo vroeg en anderzijds niet zoo laat begonnen te worden, b.v. ten half drie en men krijgt één geheel. De plaatsen waar gezongen wordt door de schoolkinderen zijnoud raadhuis v.m. Besoijen, Markt, St. Antoniusplein,- oud-raadhuis v.m. Baardwijk, waarheen dus ook de optocht trekt. De harmoniën .St. Crispijn" en .St. Jan" zullen uitgenoodigd worden den optocht met hun muziek te wil len opluisteren, terwijl .St. Crispijn" ook de liederen van Volkszangdag accompagneert. Na afloop van den Kinder-optocht enz. zal gezorgd worden voor con certen op de Markt, zoodat het een mooie feestdag belooft te worden. Het Oranje-Comité roept nogmaals aller medewerking iner moeten voor den Kinder-optocht veel meer inschrij vingen komen, men is hier niet aan een bepaalden leeftijd gebonden, zoo- dat elke jongen, elk meisje van b.v. 6—15 jaar mee kan doenmen houde er echter rekening mee dat een flinke route moet worden afgelegd over den keiweg, zoodat niet elk voertuigje is te gebruiken. Er worden prachtige geldprijzen uitgeloofd voor de mooiste deelname. Steunt allen het pogen van 't Comité om een jaarlijksch Kinderfeest te orga- niseeren, laat men medewerken om deze eerste proef te doen slagen ouders op U wordt gerekend. Het is nu zoo gemakkelijk en goedkoop den kleinen een prettige middag te be zorgen. 26- 50 51-100 koopt U HET VOORDEELIGST in Combinatie Homo-Bonus, 184 zaken in Nederland. Naar wij vernemen hoopt onze Z Eerw. heer pastoor van zijne buiten- landsche reis a.s. Maandag in zijne parochie terug te keeren. Het dubbel winkelhuis met bovenwoningen in de Stationsstraat onlangs aanbesteed voor den heer A. Pulles-van Gerwen alhier wordt niet gegund, wijl 't ontwerp zal worden gewijzigd. Woensdagmiddag had de tim mermansknecht A. Q., Laageinde het ongeluk een scherpen beitel boven in zijn voet te laten vallen. Genees kundige hulp moest worden ingeroe pen. De heer Joh. Verhoeven, lid der vereeniging E.H.B.O., legde het eerste verband, waarna de verdere behande ling werd verricht door dr. Sweens alhier. Door L. v. d. Griend, rijksveld wachter, en A. Kuijpers, agent van politie alhier, werd dezer dagen met hunne honden te Breda op de keuring het certificaat met lof behaald voor politiehond. Zij sloegen beiden het record met het hoogst aantal punten, resp. 270 en 262, dat dit jaar op de keuring van de plm. 30 honden die ter keuring werden voorgebracht, werd behaald. Beiden zijn lid der Eerste L.-o.-Z. Politiehondendressuurvereeniging, die thans bezit 5 honden waarmede werd behaald het certificaat met lof als politiehond, en 4 honden waarmede werd behaald het certificaat als politie hond. Hedennacht en -morgen hadden in onze en omliggende gemeenten gevechtsoefeningen plaats van een compagnie Motor- en Wielrijders. Waalwijksche Zwemvereeniging. Van 13 Aug. tot 19 Aug. Dames Heeren Met Gemeentekaart 155 165 6 Temperatuur gemiddeld 20 graden. DRUNEN. De heer G. P. M. Veltman, hoofd der School aan de Wolfshoek, is op het dezer dagen te 's Bosch gehou den examen Franscli L.O. geslaagd. Mej. Cor Pijnenburg alhier, be haalde het diploma aan de Landbouw- huishoudschool t£ Lierop. De eenige weken geleden totaal afgebrande schoenfabriek van de Gebr. van Wezel, /.al wederom worden opge bouwd, zoodat het personeel dezer fir ma binnen een paar maanden aan het werk kan worden gezet. De bouw dezer fabriek is opgedragen aan de firma v. Tersel en Merkx, alhier. De tooneelver^ „Entre Nous" heeft voor hare eerste winteruitvoering ver schillende mooie stukken in studie ge nomen, o.a. „de Overkant", tooneelspel in 3 bedrijven door Leo Post en Frits van Duinen. Zondagmorgen vertrok van het station DrunenHeusden een groot aantal pelgrims" uit deze gemeente, Ileusden en omstreken, onder geleide van den HoogEerw. heer Deken Wou ters van Heusden ter bedevaart naar Kevelaer. De deelname was dit jaar bijzonder groot; ook de harmonie van Elshout ging mee. Na een voorspoedige reis kwam men in het genadeoord; aan, waar te 4 u. de processie zielig opstelde, om zich met vaandels en banieren kerkwaarts te begeven. In de basiliek sprak de HoogEerw. heer Wouters een welkomstwoord waarna hij een plech tig Lof celebreerde. Vervolgens werden de medailles uitgereikt, een gouden aan den heer J., van .Laarhoven t,e Heusden, een zilveren aan de dames Joh. van de Water te Haarsteeg en Miaria Hofmeester te Heusden en aan de heeren Marinus Labart te Moerdijk en G. van Delft te Waalwijk. De Hoog Eerw. heer Wouters hield daarbij een toespraak. Den heer Verbunt uit Dus- sen, die reeds eenige jaren geleden de gouden medaille ontving, werd een fraai kruis aangeboden. Nadat kapelaan van Riel uit Was- •pik eene predicatie had gehouden werd de kapel bezichtigd. 's Avonds had een - fakkeloptocht plaats. De tweede dag werd aangevangen met een algemeene H. Communie. De ken Wouters droeg te half zeven een H. Mis voor de overleden leden der broederschap op, terwijl door pastoor Willaarts van Maria-polder, met as sistentie van kapelaan Meijs van Haar steeg en kapelaan Beiaard van Ter- heijden te kwart over acht een plechti ge H. Mis gecelebreerd werd. Vervol gens werd een kruiswegoefening ge houden: kapelaan Van Kiel hield op den berg een roerende meditatie. Te 11 uur vergaderden de broeder- meesters en het bestuur. De secretaris, de lieer Hub. Verhoeven, bracht het jaarverslag uit. De inkomsten bedroe- .gen ƒ1543.82, de uitgaven ƒ1446.47, zoodat er een batig slot is; van 1)7.35. Het volgend jaar zullen vijf leden het zilveren kruis ontvangen. Nadat een sluitingsplechtigheid had plaats gehad, werd te drie uur de te rugreis aanvaard. Te 7 uur hadden de bedevaartgangers hun bestemming weer bereikt. NIEUWKUIJK. We staan wederom aan den voor avond van de kermis. Wie een recht- geaard^Brabanter is, hij moge al fleg- matieker zijn aangelegd dan het gros van ons menschen, hij moge zelfs een afkeer hebben van de meer gemoderni seerde kermispret der laatste jaren, iets blijft ook hij gevoelen voor deze oude Brabantsche gewoonte, 't Spreek woord: „de boog kan niet altijd ge spannen zijn," laat eenieder thans waarheid worden. En kan men al niet deelnemen aan de vermakelijkheden, die een tegenwoordige kermis biedt, men intresseert er zich toch nog zoo veel voor dat men niet rustig in huis kan blijven, doch ook eens een kijkje gaat nemen naar de drukte op het ker misterrein. Verschillende attracties, galanterie-, suikergoed en gebakkra men, vormen evenals andere jaren de terreinbezetting. De attractie hiervoor is er natuurlijk alj dagen vooraf. Voor al de jeugd laat haar interesse blijken. Doch ook buiten 't kermisterrein wordt al 't mogelijke gedaan om de naai: ont spanning verlangende menschen te be vredigen. De uitvoeringl dit jaar in het Bonds- gebouw door de meisjes-congregatie, de matinée's onzer Liedertafel en Harmonie,, de dansgelegenheden in den tuin van v. d. Geld in een ter dezer ge- De Echo van het Zuiden Kampioen 1ste klas Federatie,

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9