Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I i 1 Wimz NUMMER 67. WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1926. 49e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. EETHEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 2l Aug. des voormiddags te 10 uur. Voorzitter: EdelAchtb. heer Brune. Ongeveer kwart over tien opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heer Vos. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. aVerzoek van C. van Gammeren te Drongelen, houdende het verzoek hem een jaarlijksche tegemoetkoming te willen verleenen van f 75.— voor zijn zoon Jan die de U. L. O. School te Waalwijk bezoekt. Adressant verzoekt dit bedrag uit te keeren over de jaren 1925 en '26. Voorzitter. Ik stel voor dit schrijven in handen te stellen van Burg. en Weth. opdat deze dan in een volgende vergadering advies kunnen uitbrengen. Met algemeene stemmen wordt daartoe beslopen. b. Rekening van de ontvangsten en uitgaven van de Gezondheidscommissie zetelende te Heusden. De ontvangsten hebben bedragen f2488.22 en de uitgaven f 2245.61 V2 zoodat het boekjaar met een voordeelig saldo van f 242 60'/a sluit. Van Buuren. Is het voor ons duurder geworden. Voorzitter. Het is de rekening; een vorig jaar hebben we f 115.05 betaald. c. Aanbieding van de begrooting door de Gezondheidscommissie. Voorzitter. Daaruit blijk; dat wij het volgende jaar f 115.75 moeten betalen dus 70 cent meer dan een vorig jaar. Met algemeene stemmen wordt de rekening en begrooting goedgevonden. d. Verzoek van de heeren van Wijlen en Vos e.a. om daar in de buurt een pomp te willen slaan ter voorziening van drinkwater. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor afwijzend op het verzoek te be schikken omdat, als er een pomp ge- slagen zou worden, daarvoor allereerst Drongelen in aanmerking zou komen en dan Eethen nog eens. Waar adres santen vragen een pomp te willen slaan is de behoefte minder groot dan daar. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt met algemeene stemmen aan genomen. e. Verzoek van H. van Berkel te Heesbeen om hem een stukje grond, gelegen in de Groensteeg in erfpacht te willen geven. Voorzitter. Ik stel voor dit verzoek in handen van Burg. en Weth te stellen. Van Berkel heeft daar gebouwd en heeft er voor f 10 al een stukje grond een tiende Hectare, in erfpacht en nu vraagt hij om er nog zoo'n stukje bij te mogen hebben. Het zijn daar allemaal kuilen en gaten zoodat het land er geen waarde heeft. Wij zullen eens nagaan of het misschien niet het beste zal zijn om het land aan hem te verhuren. De Raad heeft reeds besloten om land in de Groensteeg te verhuren 1 voor flO 'zoodat de prijs reeds is bepaald. Wordt het in erfpacht gegeven dan komt het verzoek van zelf weer bij den raad. f. Verzoek van A. Walraven te Meeuwen, houdende het verzoek om tusschen slachter van Drunen en bakker Ockers een huis met een erkel te mogen bouwen. Voorzitter. Het huis blijft binnen de rooilijn maar de erkel komt daar buiten. Burg. en Weth. stellen voor de ge vraagde vergunning te verleenen. De heer van Buuren vraagt of het gezicht van de buren daardoor niet wordt belemmerd. De Voorzitter zegt dat het ter ver fraaiing van het huis wordt gedaan en de buren er weinig of geen hinder van zullen hebben. Het huis komt juist in het midden te staan zoodat er nog genoeg ruimte aan weerskanten over- blijft. Ik, aldus de Voorzitter, zou zeggen dat het gezicht niet belemmerd wordt, want de erkel wordt nog schuins uitgebouwd. De heer van Buuren verklaart niet geweten te hebben dat dit verzoek heden ter tafel zou zijn gekomen en daarom heeft hij zich van deze zaak niet op de hoogte kunnen stellen. Nu kan men v. Walraven wel vergunning gaan verleenen, maar gaat men daar door aan twee menschen het uitzicht niet belemmeren? Voorzitter. Die zullen het uitzicht tot v. d. Jode en tot bij A. de Graaff nog wel hebben. Van Beek. Als het niet meer dan 1 Meter vooruit steekt zal het niemand hinderen. Branderhorst. Als men gebruik maakt van een spion, dan kan men wellicht er eenige hinder van hebben. Voorzitter. Als we dan eens bepalen dat hij 75 cM. buiten de rooilijn mag komen. Van Buuren. We behoeven er niet zooveel drukte meer over te maken, want het huis staat, er al bijna. Ik weet niet of de menschen er tegen aankijken. Ik zeg alleen maar als zulks het geval is, dat dit dan niet prettig is. Van Beek. Dan is hij buiten zijn boekje gegaan. Voorzitter, ja, hij heeft wel op spoed aangedrongen. Van Buuren. De fundamenten en kelder liggen er al. Ik stel voor het verzoek in handen van Burg. en Weth. te stellen, en dat die ter plaatse eens gaan kijken. Vinden ze het in orde, dat die dan de gevraagde vergunning ver leenen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 2. Aanbieding gemeente-rekening. De ontvangsten van den gewonen dienst hebben f 73.331.52'/2 bedragen en de uitgaven f 82.512.86'/2» zoodat de rekening sluit met een nadeelig slot van f9181.34. De ontvangsten van den kapitaal- dienst hebben f34.895.41 bedragenen de uitgaven f30.652.88, zoodat deze sluit met een goed slot van f4242.53. De Voorzitter zegt dat men zich wel eens zal afvragen hoe het komt dat het nadeelig slot zoo groot is. De oorzaak daarvan is dat meerdere posten heel wat minder hebben opge bracht dan is geraamd. Alleen de opcenten op de Rijksinkomstenbelas ting hebben reeds f5790 minder op- gebracht dan is geraamd. Zoo is ook aan Branderhorst te Eethen een bedrag van f 430 terug betaald moeten wor den van te veel betaalde belasting. Vergelijkt men de cijfers echter nauwkeurig met die van het vorig jaar, dan is de finantieele toestand van de gemeente niet slechter ge worden, integendeel is deze iets beter geworden. De rekening wordt ter ine van onderzoek in handen gesteld van de heeren Smits, van der Schans en van den Heuvel. 3. Wijziging begrooting 1926. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 4. Benoeming candidaten voor het College van Zetters. (Periodieke af treding). Worden gekozen als eerste candi daten de heeren D. van Buuren en J. Haspels en als tweede candidaten de heeren A. de Graaff en G. Haspels. 5. Aankoop verkoop grond aan G. Versteeg. De Voorzitter deelt mede dat de daarvoor benoemde schatters door omstandigheden nog niet bijeen zijn geweest en stelt daarom voor dit verzoek tot een volgende vergadering aan te houden, waartoe wordt be sloten. 6. Subsidie—aanvrage autobus ondernemers. De Voorzitter deelt mede dat van de ondernemingen de Allad, Onze Dienst en de Nabo het verzoek is ingekomen om een subsidie te willen verleenen. Naar aanleiding van dit verzoek dat bij verschillende gemeenteraden is ingekomen, hebben de gemeente besturen van Almktrk, Dussen en Eethen op de secretarie te Dussen eene bijeenkomst gehouden en dit vraagstuk aan eene bespreking onder worpen. De vraag is gesteld of al of niet tot het verleenen van een subsidie moet worden overgegaan. Na de kwestie aan een grondig onderzoek te hebben onderworpen is besloten de drie ondernemingen eene subsidie te verleenen tot een bedrag van een 3 deel van wat de Pro vinciale Staten geven. Geven de gemeentebesturen geen subsidie, dan geeft ook Ged. Staten deze niet en dat zou voor de onder nemingen een groot verlies zijn. De Allad b.v. heeft een vorig jaar nog f 1000 subsidie van de Provincie gekregen en dit bedrag zou men komen te verliezen indien de gemeen ten geen subsidie zou willen ver leenen. Op de vergadering in Dussen ge houden is gezegd dat de bussen in een groot algemeen belang voorzien en dat daarom zal worden voorgesteld een subsidie van */3 deel wat Ged. Staten geven, te verleenen. Dit derde gedeelte zou dan door de drie ge noemde gemeenten moeten worden betaald en afgesproken is dit ponds ponds gewijze te doen. Besloten is ook nog om, als de Allad alleen subsidie zou krijgen van Ged. Staten, dat de gemeentebesturen dan nog eens in vergadering bijeen zouden komen. Maar dat kan als iets van lateren zorg worden beschouwd. De gemeente Almkerk is bereid om subsidie te geven. Het verslag wat daarvan in de couranten heeft gestaan is niet erg juist. Daar stond in dat besloten zou zijn aan de Allad een subsidie van f 100 te verleenen, doch dat is niet zoo, besloten is een sub sidie, groot '/s deel van wat Ged Staten zullen geven te verleenen. Hij stelt voor om ook hier een dergelijk besluit te nemen. De heer Smits zegt dat het jammer is dat Heusden en Herpt niet genegen zijn om eenige subsidie te willen verleenen. De Voorzitter zegt dat het aan die gemeenten wel gevraagd is, maar aangezien daar zooveel bussen komen, ook in Haarsteeg en Vlijmen, en men over meer andere vervoermiddelen beschikt, zullen die wel niet voor het verleenen van een subsidie zijn te vinden. De heer Smits merkt op dat hier in zekeren zin reeds een subsidie wordt gegeven door het onderhoud dat de gemeente heeft aan de wegen. Daar mag ook wel rekening mee worden gehouden. De Voorzitter zou zeggen dat men het moet waardeeren dat de wegen goed worden onderhouden en of er nu een bus meer of minder over rijdt zal er weinig aan af doen. Er rijden tegenwoordig zooveel zware vrachten over de wegen. De heer van Beek geeft toe dat in andere deelen van de provincie de wegen met steun van de provincie prachtig worden onderhouden. Nu er echter een kansje bestaat dat dit gewest, zij het dan de bussen, van de provincie eenige subsidie kan krijgen, zou hij dit met beide handen willen aanvaarden. Geven de gemeen ten geen subsidie, dan geeft de pro vincie het ook niet en nu zou hij van twee kwade zaken de minst kwade willen kiezen en dat zou z.i. hier in dit geval zijn dat subsidie wordt verkregen. Over het algemeen wordt dit gewest stiefmoederlijk bedeeld en nu er kans is, nu er gelegenheid wordt gegeven zou hij dit willen aannemen ook al moet men zelf weer van de gemeente- finantiën gaan geven. Spr. weet heel goed dat de toestand van de gemeente- finantiën zoo is dat de centen wel eens tweemaal mogen worden omge draaid alvorens ze worden uitgegeven, maar waar het hier een groot alge meen belang betreft meent hij dat men daartoe zonder eenig bezwaar toe kan overgaan. Het zal hier met de auto bussen gaan als het met zooveel zaken gaat. Als iemand, die slecht heeft geleefd, dood gaat en hij heeft maar een enkel goede eigenschap gehad, dan wordt hij nog een goede genoemd. Zoo zal het ook hier met de auto bussen gaan. Als ze er eens niet meer waren zou men het groote gemis gaan voelen en zou men ze eerst ten volle waardeeren. Eerst als ze weg zijn, zou men gaan gevoelen van welke groote beteekenis deze bussen in een zoo geisoleerde streek zijn. Er is wel eens gesproken en ge schreven dat hier een spoor zal komen maar hij durft twijfelen of daar wel ooit iets van zal komen en daarom is de bus als hulpmiddel, onmisbaar voor deze streek Prettiger zou hij het vinden wanneer men uit een ruimere beurs kon geven maar wat het zwaarst weegt moet het zwaarst blijven wegen. De heer van der Schans vraagt of men in de regeling'en verdeeling van de diensten dan eenige zeggingsschap krijgt. De Voorzitter zegt dat de in Dussen gehouden vergadertng deze aangelegenheid ook is besproken maar dat na rijpe overweging besloten is dit aan Ged. Staten over te laten omdat deze over alle mogelijke gegevens beschikken. De kwestie is nu zoogeeft de Provincie aan de Allad b.v. f3000 subsidie dan moeten wij f 1000 subsidie geven eh dat met z'n drieën betalen. Zooals gezegd zal dat ponds ponds gewijze gebeuren. De heer van Buuren merkt op dat Ged. Staten de subsidie bepalen naar het aantal K M. dat de bussen loopen, waar ze met spoor of tram niet in concurrentie komen. Van Beek. Was niet besloten dat de betrokken gemeente zouden aan geven welke route zal worden gereden. Voorzitter. Zoo is de bedoeling direct niet geweest. Afgesproken is dat het Dag. Bestuur machtiging zou worden verleend om met de onder- nemers te onderhandelen indien door opheffing van een der diensten de een of andere plaats eens wat stiefmoeder lijk zou worden bedeeld. We zullen maar eens zeggen, de Nabo zal op houden te bestaan en nu zou Babylo- niënbroek en Drongelen geheel worden verstoken, dan moet het Dag. Bestuur met de andere Maatschappijen kunnen onderhandelen. Van Beek. Ja, juist dan zal een gemeenschappelijke regeling worden getroffen met de overschietende maat schappijen. Maar ik dacht ook dat gezegd was dat Drongelen niet geheel verstoken mag worden en dat ze niet gelijk mogen vertrekken. Voorzitter. Over het gelijk vertrekken is wel gesproken maar er is toen gezegd dat ze ver genoeg van elkaar blijven. De diensten hebben reeds een zeer zorgelijk bestaan en zouden wij nu, door hun wat subsidie te gaan geven, de zaak bemoeilijken, dan schieten ze er niets mee op, integen deel. Veronderstelt dat we gaan zeggen dat ze iederen dag langs Drongelen en B.-Broek moeten rijden, dan kost hun dat nog meer dan ze krijgen. Wat men met de eene hand geeft zou men weer met de andere terugtrekken. Gezegd is geeft Burg. en Weth. vol macht om naar gelang van de omstan digheden te kunnen onderhandelen. Van der Schans. Die eisch zoo ook overdreven zijn, het zou aanleiding kunnen geven tot gejakker om de trein nog te kunnen halen. Wel is het billijk dat de menschen daar, die zich op andere wijze niet kunnen verplaatsen in de gelegenheid worden gesteld om dit eens of tweemaal per week met de bus te kunnen doen. Voorzitter. Juist. Door de Graaff is gezegd, dat men daartoe altijd wel zou zijn te vinden. Smits. Kan die bepaling niet ge maakt worden, dat gemeentenaren van Almkerk, Dussen en Drongelen, als het druk is voorgaan. Voorzitter. Die bepaling is niet door te voeren. Het is een openbaar middel van vervoer. Ik heb het eens gezien, dat in 's-Bosch verschillende Vlij- mensche menschen de bus inslapten, zoodat hij veel te vol kwam. De chauf feur soebatte al dat deze menschen met den tram, die ook gereed stond, zouden meegaan, maar ze vertikten het. Het gevolg was dat de chauffeur in Vlijmen door de politie werd aange houden en procesverbaal kreeg, omdat hij te veel personen had meegenomen en toch was de man niet in staat geweest om de menschen er uit te zetten. Van Beek. Dat is onuitvoerbaar maar als we iets kunnen bedingen, zou ik zeggen, dat we moeten bepalen dat ze niet meer dan een zeker aantal K. M. mogen rijden, want dat is soms geen werk zoo hard er wordt gereden. De Voorzitter merkt op, dat men zich al te houden heeft aan de voor geschreven maximum snelheid in de verschillende dorpen. Trouwens dat gejakker ziet men hier toch zoo niet als elders waar men elkaar telkens tracht voor te komen om zoodoende van elkaar maar een klant af te pikken. Was dat hier wel zoo, dan zou hij zeggen dat er gevaar aan verbonden is, maar gelukkig is dit hier niet zoo het geval. De concurrentie haat is niet zoo erg hier, ze gaan meer vredelie vend met elkaar om. Beekmans. Het is beter te voorkomen dan te genezen. Ze rijden als ze jakke ren zoo maar in een sloot. Van Buuren. Het komt wel eens voor dat een reiziger een trein of boot moet halen en den chauffeur dan een kwartje beloofd als hij wat voort maakt. Voorzitter. Dat kan wel eens plaats hebben. Is een chauffeur door den Kantonrechter voor f 5 veroordeeld, dan ziet hij dit bedrag weer spoedig op die manier te verdienen. Hierna wordt het voorstel van Burg. en Weth. met algemeene stemmen aangenomen. 7. Subsidie aanvrage vereeniging Groene Kruis. De vereeniging vraagt voor het dienstjaar 1926 eene subsidie van f300. De Voorzitter deelt mede, dat Burg. en Weth. de begrooting alsmede de rekening van de vereeniging hebben nagezien en naar aanleiding daarvan stellen ze voor f 200 subsidie te ver leenen. De heer Smits wijst er op, dat de begrootin* zeer nauwkeurig is opge maakt. Ook wijst hij er op, dat de pleegzuster feitelijk geen voldoende salaris geniet omdat de vereeniging niet in staat is dit te geven. Wordt Wa#lwpscle en Langstraatscbe Courant Dit blad verschflnt WOENSDAGENZATERDAG. Abonnementprfls per 3 maanden ƒ1.25. Franco per post door bet geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. grfls der Ad vertan tlën 20 cent per regel; minimum ƒ1.50. Reclames 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1