publiek a contant terkoopen GROOTE JAARLIJKSCHE Deurwaarder Gerris te Waalwijk Dekkleeden, gedeeltelijk nieuw er. gebruikt doch in uitstekende staat, in verschillende afmetingen en kwaliteiten. Olie-, gummi-en gepr. waterdichte kleeden, zeer geschikt voor scheepvaart, land bouw etc. Paardendekens, Paardenlanddekken. Paardentuigen en touwwerk. maar f 200 subsidie gegeven, dan kan de vereeniging er absoluut niet komen en zou eer het een paar maanden ver der is weer met een verzoek moeten komen. De Voorzitter wijst op een bedrag dat de vereeniging heeft afgelost. De heer Smits merkt op, dat daarvan rente moest worden betaald en het daarom beter is om zoo spoedig moge lijk af te lossen. Van Buuren. Wat hebben ze een vorig jaar gehad. Voorzitter. Ook f 200. Smits. Nu kan daar niet mee worden volstaan. Vroeger, voor de vereeniging van gemeenten kreeg de vereeniging f 250 subsidie. Van Beek. Ik geef toe, het is een nuttige vereeniging, nuttiger vereeni ging ken ik niet, maar wij moeten de finantiën van de gemeente ook in de gaten houden. De heer van der Schans wijst er op dat de armbesturen ook hebben ge geven maar dit, door de groote uit gaven, die ze hebben, niet meer kunnen doen. Ook de Diaconie is bijna gehee uitgegeven. De'heer Smits wijst er op dat alles in goede staat moet worden gehouden en dat dit alles geld en veel geld kost Voorzitter. Laten we de stok dan in 't midden steken en f 250 subsidie verleenen. Met algemeene stemmen word daartoe besloten. 8. Vaststelling formulier gebed. Voorgesteld wordt het navolgende gebed voortaan voor de vergadering te bidden. Eeuwige, Eenige en Drie eenige God Heeft het U in den weg Uwer aan biddelijke Voorzienigheid behaagd, ons mede het Bestuur dezer gemeente op te dragen en zijn wij in dit oogen- blik te samen gekomen om over hare verschillende belangen te beraadslagen en besluiten te nemen, zoo bidden wi U, dat Gij ons met Uw Goddelijk licht wilt bestralen, opdat wij in alles Uwe eer en het heil der Gemeente mogen bedoelen. Geef. dat wij ons door de uitspra ken van Uw woord, mogen laten leiden en daaraan onderwerpen. Zegen de burgers dezer gemeente, elk in zijn bedrijf, opdat een ieder zijn dagelijksch brood met eere moge genieten en Rijken en Armen in onder werping aan de wetten des lands een gerust en stil leven mogen leiden. Schenk ons dit alles ter wille van Uwen lieven Zoon Jezus Christus onzen Heer, Amen. De Voorzitter merkt op dat alle ieden een afschrift hebben thuis gehad om daarover hun gedachten te laten gaan. Hij stelt voor de discussies die daar over worden gehouden niet in de cou ranten te doen opnemen, waartoe wordt besloten. Door den heer van Buuren werd een ander formulier voorgesteld doch aangezien dit door geen der leden werd ondersteund, kon dit niet in om vraag worden gebracht. Het voorstel van Burg. en Weth. werd daarna met vier stemmen aangenomen. N Voor stemden de heeren Van Beek, Branderhorst, v. d. Heuvel eqvan der Schanstegen de heer Van Buuren. De heer Smits bleef buiten stem ming. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede dat omtrent de reparatie aan den toren van Heesbeen niets naders kan worden gezegd totdat van Ged. Staten een schrijven is ontvangen. De heer van Buuren wijst op de verontreiniging van hetwatpr in Meeu wen doordat afval van een slagerij daarin komt. De Voorzitter zegt dat dit ook de aandacht van Burg. en Weth. heeft getrokken. Indien van Drunen het af val op de mestvaalt van den heer v. Buuren mag brengen, kunnen Burg. en Weth. zich verder met van Drunen verstaan. Van Buuren. Vroeger mocht hij dat, als er een mestvaalt was, gerust doen indien hij het er goed onder bracht. Later liet hij het jochie dat doen met het gevolg dat ik alle honden uit de omgeving op visite kreeg. De ver ontreiniging van het water komt echter meer doordat het bloed en de haren in het water worden gegooid. De Voorzitter zegt toe een nader onderzoek te zullen instellen. De heer v. Buuren merkt verderop dat aan den Noordkant van het dorp het water wordt verontreinigd doordat iemand in de waterloop eenden laat zwemmen. De Voorzitter zegt toe te zullen na gaan of dit kan worden verboden. Daarna wordt de vergadering ge sloten. HEUSDEN. Vergadering van den Gemeenteraad op 20 Aug. 7l/3 uur n.m. De raad was voltallig op het lid F. Verhoeven na, die bericht had, ver hinderd te zijn. Punt 1. De notulen van de vergade ring van 28 Juni werden onveranderd goedgekeurd. Punt II. Ingekomen warenEen be sluit van Ged. Staten goedkeurende de wijziging der gem. begrootingen over 1925 en 1926, idem goedkeurende de geldleening van f 35000 a 4'/2 voor schoolbouw, een bericht van ont vangst door Ged. Staten van de ver ordening over het innemen van stand plaatsen door motorrijtuigen (bussen) en dito met betrekking tot de gewij- i zigde politie-verordening. Punt III. Aanbieding der gemeente rekening en der rekening van de1 vleeschkeuringsdienst over 1926 Met goedvinden van den Raad benoemde de Voorzitter tot commissie van onder- zoek de leden de Mol, Ruitinga en F. Verhoeven. De beide eersten aanvaard den de benoeming, terwijl den laatste bericht zal worden gezonden. Punt IV. Het opmaken van een voordracht ter benoeming van twee leden van het College van Zetters wegens gewone aftreding van de hee ren G. van Everdir.gen, en Hub. Ver hoeven. Als eerste candidaten werden deze gekozen met 5 stemmen, terwijl als i tweede na herstemming werden aan-1 gewezen Joh. de Mol en J. Tupker. Punt V. Voorstel van B en W. tot wijziging der gem.-begrooting. De Voorzitter vond het noodig het bedrag van f 30000 voor het bouwen der nieuwe school te verhoogen tot f 39000. Dit kwam met het oog op de aannemingssom het lid de Haan zeer hoog voor. De Voorzitter deelde nu mee, dat het toekomende aan de heeren Archi tecten bedraagt f2900 berekend tegen 9 pCt. en dat voor het aanschaffen van schoolmeubelen het bedrag ge raamd is op f 3000. Punt VI. Subsidie aan de Oranje vereniging. Voorgesteld werd met het oog op het onthalen der school kinderen f 40 toe te kennen in plaats van f 25 zooals verleden jaar, wat men goed vond. Punt VII. Verhuring der openbare schooi, die leeg komt voor Teeken- school. In vorige bijeenkomsten was dit reeds in beginsel aangenomen en nu werd zulks definitief met alg. stem men vastgesteld en wel k f 325 per jaar te beginnen 1 October. De Voorzitter zeide, dat de gemeente te zorgen had voor een gasleiding, die gelegd zal worden voor f 120 en eenige teekentafels, die op f 180 komen. Het lid de Haan deelt mede, dat de huur der Oude Teekenschool loopt tot 1 Dec. of 1 jan., zoodat die desnoods nog zoolang kan worden gebruikt. Punt VII. Ter fine van advies was bij B. en W. ingekomen een verzoek schrift van de Directie der Holl. Buurtspoorwegen aan Ged. Staten met rapport van den Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat. B. en W. meenden er den Raad mee te moeten in kennis stellen, waarom de voorzitter er voorlezing van deed. De zaak is deze: Van 1922 heeft de tram op het baankvak Drunen—Heus- den een groot te kort, evenzoo over 1923, ongeveer gelijkstaande met 50 pCt. der exploitatiekosten, terwijl Heusden over 1924 een subsidie wei gerde, evenals de Staten onzer pro vincie over 1925. 't Gevolg zal zijn stopzetten 'van het personen vervoer. De Directie wil nu in plaats van stoom-tractie auto-tractie in de plaats stellen, wat voordeeliger is. Hiertegen heeft genoemde Hoofdingenieur geen bezwaar en B. en W. willen aen Ged. Staten berichten, dat ook hunnerzijds geen bezwaar bestaat, mits maar zeker personen-bussen zullen rijden. Het lid de Haan wenschte de voor waarden er aan te verbinden, dat de ritten zouden worden geregeld in ver- oand met het vertrek der treinen uit Drunen, waarop de Voorzitter deed iiooren, dat waar de gemeente niet subsidiëert, zij zich heeft te onthouden van voorwaarden. Het lid de Haan wenschte dan eenige subsidie te verleenen. Hierop werd ngegaan, doch overeenkomstig den wensch van den laatsten spreker, zal er op worden aangedrongen, dat er een behoorlijk aantal bussen loopt. Bij de rondvraag vroeg het lid Schmiehusen, of de levering van schoolmeubelen publiek zal worden aanbesteed. De Voorzitter zeide, dat hij zulks van plan was en dat hij die aanbeste ding gereserveerd had voor het win terseizoen met het oog op voordeeli ger aanbieding, waarna de vergade ring werd gesloten. zal DONDERDAG 26 AUGUSTUS e.k., voor middags 10uur in de BIOSCOOPZAAL DER DAMES GERRIS. HOTEL „DE TWEE KOLOMMEN" te Waalwijk DE NAVOLGENDE Voorts: Eene partij Paardendekken. De goederen zijn te bezien één nnr vóór den aanvang der verkoop, tegen betaling van 10 cent. De dekkleeden en zeilen worden geheel uitgelegd. 36985 Uit den Raad der gemeente Oisterwijk. Voorstel van B. en W. tot goedkeu ring van de rekening en verantwoor ding, dienst 1925 en van de begroo- ing voor 1927 der Gezondheidscom missie, zetel Oisterwijk. De rekening voor 1925 geeft een voordeelig saldo van f329.19, de be- rooting voor 1927 is in ontvangsten en uitgaven opgemaakt op f 2303.73. Het lid Canters zegt, dat hij de re kening heeft nagezien en het bevreemdt hem daarop aan te treffen een post van f22.50 voor aankoop van een kristal len vaas. Spreker weet niet waar die voor bestemd kan zijn of kan het soms zijn om water te scheppen uit den vuilen stroom. Later is hem gebleken, dat die vaas bestemd was voor een scheidend lid der commissie ook heeft hij gezien een post voor aankoop van sigaren. De voorzitter waarschuwt het lid Canters dat hij zich begeeft op een heel gevaarlijk terrein. Als U per se antwoord verlangt op Uw vragen, zal ik U dat geven, zegt spr. U vraagt naar den bekenden weg. Het lid Canters; Ja ik wil wel ant woord hebben, maar U moet altijd netjes blijven. De voorzitterDat doe ik altijd. De vaas is een geschenk geweest voor het scheidend lid de commissie, den heer Breton van Lith, die vanaf de oprichting der Gezondheidscom missie daarvan lid was. Wat de siga ren betreft, deze zijn gerookt tijdens de vergaderingen der commissie. De Gezondheidscommissie is nog zoo eer lijk geweest om deze te verantwoor den, dat is indertijd door U echter niet gedaan, mijnheer Canters. Er liggen hier rekeningen van meer dan duizend panatella's die door de juffrouw op de secretarie werden gerookt, doch die nooit verantwoord zijn. De Gezondheidscommissie is ten minste zoo fatsoenlijk om de sigaren te verantwoorden. Het lid Canters zegt dat dit met de sigaren niets te maken heeft. Hij vindt op de begrooting verder een post van f 25 voor huur en verwarming van het vergaderlokaal. Ook dezen post zou hij gaarne nader zien toegelicht. De Voorzitter Mijnheer Canters, u vraagt alweer naar den bekenden weg. Het lid Canters interrumpeert. De Voorzitter hamert geweldig en voegt het lid Canters toe: Als ik aan het woord ben, dan moet jij je bezo pen kop houden anders zal ik andere maatregelen nemen, als u vanaf 3 uur in een andere inrichting heb gezeten en nu hier met een fleschje citroenli monade weer op verhaal moet komen. U kunt uw dronkemanpraatjes voor u houden, want u is op het oogen- blik niet toerekenbaar. Het lid Canters zegt verder een post gevonden te hebben dat door den secretaris der Gezondheidscom missie een reis ls gemaakt van Oister wijk naar Oisterwijk om monsters te halen of een onderzoek te doen. Het lid van der Heijden licht dezen post nader toe waarbij blijkt dat dit bedrag eenmaal daartoe staat. Het lid CantersIk mag met mijn bezopen gezicht toch wat vragen. De rekening en begrooting der Ge zondheidscommissie werdenvervolgens goedgekeurd. Prov. Ct. BUITENLAND. Opnieuw is er een wending ge komen in den toestand in Grieken land. Generaal Kondilis heeft een op stand georganiseerd tegen de „tyran- nie" van generaal Pangalos en mo menteel beheerscht hij den toestand. Generaal Pangalos is gearresteerd en met een torpedoboot naar Athene ge bracht, De minister van Oorlog, Tse- roulis, werd onder bewaking gesteld en alle leden van het kabinet Eutaxios werden gearresteerd. De staatsgreep was op touw gezet met behulp van het garnizoen van Athene en van de vloot, terwijl Pangalos zijn vacantie doorbracht op Spetzaï. De provinciale garnizoenen en het geheele legerkorps, benevens de vlootcommandanten heb ben telegrafisch hun medewerking toe gezegd aan Kondilis, daarbij den wensch te kennen gevende, dat men moet trachten alles te volbrengen zon der bloed te vergieten. Admiraal Kon dilis zal het bewind op zich nemen van een regeering van nationaal ver trouwen. De beweging onder de nog stakende Engelsche mijnwerkers dreigt meer en meer op een fiasco uit te loopen. Hun leider Cook heeft aange kondigd, dat „iemand anders" in het geding zal komen. De voormannen voeren een krachtige campagne voor het doorzetten der staking. President Calles van Mexico heeft voor het eeist officieel geconfereerd met katholieke waardigheidsbekleders. Calles bleef bij zijn eischerkenning der Kerkgebouwen als openbaar eigen dom. Er kon derhalve geen overeen stemming bereikt worden. BINNENLAND. Legaten van dr. H. F. R. Hubrechl Men meldt uit Amsterdam: Dr. H. F. Hubrecht heeft o.m. gele gateerd aan de Vereeniging het vrije Ruilverkeer f 1000; de Vereeniging Rembrandt tot behoud in Nederland van kunstschatten f 10 000 de Vereeni ging tot aanleg van een rij- en wan delpark (Vondelpark) f 10.000; de Vereeniging voor voortgezet handels onderwijs f 10.000 de Vereeniging tot veredeling van het ambacht f 5000; de Nederlandsche Alpenvereeniging f 1000; de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee f 2000; het Alge meen Nederl. Verbond f2000; het Fonds voor tropische hygiëne f 10.000 de Vereeniging voor kantoorloopers -f5000; de Vereeniging voor openbare- leeszalen en bibliotheken te Amsterdam f 5000het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap ten behoeve van het Vethfonds f50.000; het leesmuseum te Amsterdam f 25.000. Al deze legaten zijn vrij van rechten en kosten vermaakt. Zooals men weet komt de rest van het aanzienlijk vermogen aan het Ko loniaal Instituut als eenig erfgenaam Op de vragen van den heer Fles- kens betreffende verbetering in de toestand waarin de Rijksweg Eindho ven—Weert verkeert, heeft de Minister van Waterstaat hel volgende geant woord Van eenige vakken van den Rijksweg, welke zijn gelegen tusschen Heeze en de Limburgsche grens, en die te zamen een lengte hebben van ongeveer 3 K. M. is de steenslagdeklaag ver sleten. Voor het overige is de weg in goeden staat. Het berijden van de bedoelde weg- vakken wordt bemoeilijkt door de ongelijke oppervlakte, doch kan niet worden toegeschreven, dat zij in een schandelijken, hoogst gevaarlijken toe stand verkeeren. Afdoende verbetering zal zoo spoe dig mogelijk ter hand genomen worden als met de voor onderhoud en verbete ring van de Rijkswegen beschikbare fondsen mogelijk blijkt. Intusschen zijn onmiddelijk maatregelen genomen, ten einde de wegvakken, waarvan de dek laag is versleten, in voldoend berijdba- ren staat te brengen. Naar de N. Ct. verneemt, is bin nenkort de indiening tegemoet te zien van het voorstel tot wettelijke regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst. Het ontwerp zal den vorm hebben van een aanvulling van het Burgerlijk Wetboek en ingelijfd worden achter de reeds in het wetboek opgenomen re geling van het arbeidscontract. De materie zal in ten hoogste dertig ar tikelen geregeld worden. Het ligt in het voornemen der re geering om, zoo mocht blijken, dat de nieuwe regeling goed werkt, na korter of langer tijdsverloop met een afzon derlijk voorstel bij de wetgevende macht te komen tot bindendverklaring van het stel bepalingen. Dat zou dan een zelfstandige wet worden, wijl zij, een publiekrechtelijk karakter met poenale sanctie dragend, niet thuis behoort in het Burgerlijk Weiboek Het binnenkort te verwachten voor stel zal naast de onderteekening van den minister van Justitie ook die van den minister van Arbeid dragen. Door den Directeur-Generaal der P.T.T. is bepaald, dat de kantoren op den verjaardag van H. M. de Ko ningin voor den postcheque— en girodienst voortaan gesloten zijn, be halve voor het aannemen van stortin gen, waarvan spoedbehandeling of spoedbericht wordt gevraagd en voor het uitbetalen van cheques, waarvan de adviezen zijn voorzien van de aanteekening „spoedbehandeling". Ook zullen de kantoren op dien dag gesloten zijn voor de behandeling van postwissels (met uitzondering van telegrafische), postbewijzen en quitan- tiën, alsmede voor de distributie van pasmunt. Het centrale giro—kantoor zal op vorengenoemden dag eveneens gesloten zijn, behalve voor de afdoening van stortingen, girobiljetten en cheque- adviezen, waarvan spoedbehandeling wordt gevraagd. KUNST EN LETTEREN. Pol de Mont schrijft in het Vlaam- sche Dagblad „De Schelde" te Ant werpen Pieter Bruegel den Oude ter Eer. Binnen enkele weken zal de groote zestiendeeuwer, Pieter Bruegel I, door enkelen bestempeld als „de leste der Priemietieven en de eerste der Moder nen". maar in ware werkelijkheid de groote baanbreker van de schilderkunst zooals deze zich in de Nederlanden en vooral in Vlaanderen vanaf 1600 on geveer ontwikkelde, gevierd worden op de plaats, waar wel geen enkel van zijn gewrochten bewaard wordt, maar waaraan een bestendige overlevering zijn naam en de geschiedenis van zijn eerste jeugd verbindt. Deze overlevering willen sommigen in twijfel trekken. Ten onrechte. Was zij ontstaan in de laatste halve eeuw, dus in den tijd zelf waarin de kunst wetenschap den Meester wederom „ontdekt" heeft, dan zou ik er zelf geen waarde aan hechten. Maar ver van onder den invloed van de sedert 30 a 40 jaar over hem verschenen werken ontstaan te zijn, is de sage jwist in deze zelfde spanne tijds, veel eer ter piaatse^gaan verzwakken. Die overlevering nu verhaalt niet, dat Pieter Bruegel in het klein dorpje Breugel in 't kerspel Zon en Sreugel (vroeger Bruegel) geboren werd, maar dat hij er zijn kindsheid sleet in een vóór 20 jaren afgebroken huis „Het Euversnest" en dat hij, als knaapje, reeds „alles kon teekenen wat hij met de oogen zag". Ook zou een vermogend man hem hebben in staat gesteld, te Eindhoven (11) in de leer te gaan (bij wien dit zegt de sage niet) en een Spaansch officier zou, na een proeve van zijn talent gezien te hebben, hem naar Antwerpen hebben geloodst. Nu toetse men de overlevering aan hef bericht van K. van Mander, die zegt, dat Bruegel werd geboren te Breugel bij Breda en dit „bij Breda" PIIBLIEKEJERKOOPING ouercompieie Leoervoorraden.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2