is een vergissing in dezen zin, dat de afstand tusschen beide plaatsen vrij groot is, en aan een ander bericht van Guicciardini, die zegt, dat Bruegel „van Breda" is. Het is zeer wel mo gelijk, dat Breda, vanwaar ook andere schilders naar hier kwamen ,o.a. W. Key, tijdgenoot van Pieter, de geboor teplaats is van den Meester. Het blijft toch zoo goed als zeker, dat zijn ouders uit Breugel kwamen, er bloedverwan ten hadden, en niets onredelijks ligt er in, als de traditie beweert.als kind leefde hij in het dorp." Het is te hopen, dat bevoegde man nen eens in den schat van archieven in den Bosch hewaard, en ook in de Bredasche en Ar.lwerpsche, zoeken zul len, of er geen enkele oorkonde in voorkomt, die eenig licht werpt op Bruegels oorsprong. Ik vermoed dat er wel iets te vinden is Nu kwam er, een tijd geleden, te Waalwijk een komieteit tot stand, dat zich ten doel stelt, den grooten kun stenaar te Breugel bij Zon een gedenk- teeken op te richten. Van dat komieteit maken notabelen van Waalwijk, Breugel, Eindhoven en ook verscheidene Vlamingen deel, en aanvang September of ten laatste Oc tober, wordt nu het plan verwezenlijkt. De gemeente Breugel heeft besloten den dag der onthulling eenigszins tot een hoogdag te maken. De leden van het komieteit zullen in 't Gemeentehuis ontvangen en de onthullingsplechtigheid zal door den Burgemeester officieel geopend worden. Het muziekgezelschap van Breugel zal de feestelijkheid opluisteren. Een plechtig .Te Deum" zal zelfs in de parochiale kerk dagteekenend uit de veertiende eeuw worden ge zongen. A propos van deze Kerk, die er natuurlijk heden lang niet meer zoo uitziet als in de XVIe eeuw, zelfs niet als in de XVIIIe eeuw, dient gezeid, dat er wel eenige grond is, om te beweren, dat Bruegel ze heeft voorgesteld, in zijn te Napels bewaard meesterstuk .De Parabel der Blinden". Bruegel is een van de niet zeer tal rijken, die, met Vader Maarlar.t en Vader Vondel de eer genieten, tegelijk „Noord- en Zuid Nederlanders" zoo men wilGrootnederlanders te zijn (buiten alle politiek om, natuurlijk). Wat wijlen Dr. C. j. Hansen in zijn gedicht „De Wonderman", van Maar- lant en Vondel getuigt, dat past ook op den grooten schilder Bruegel. „Zij zongen Noord en Zuid bijeen, Ook over grens en staten". Alleen past in casu het woord „zongen" er niet. Bruegel die wel, als onze meeste schilders en beeldhouwers, een rede rijker, een Vlaamsch rederijker was zijn zoons waren het ook, maar volstrekt geen woordkunstenaar, hij die al wat hij schreef neerpende in zijn Noord-Brabantsch „gewestelijk", Brue gel „schilderde" en „teekende" voor Noord en Zuid en de geschiedenis, het volksleven, de volksgeest, het lief ende leed van Zuid en Noord weerspiegelen zich in zijn werk. Het ontwerp van het hoogerbedoeld komieteit heeft het volste recht op de warme belangstelling van alle vrienden der Kunst en van alle Grootnederlands voelenden hier als benoorden Moerdijk. Bijdragen of blijken van belangstel ling zende men den heer Jos. Verwiel, Grootestraat 395, Waalwijk, den wak keren en onvermoeibaren schrijver van het komieteit. Jammer, honderd maal jammer, dat de hooge valuta van den gulden er niet naar is. om... velen uit Vlaanderen nu naar Nederland te lokken. Anders zou ik, met overtuiging mijn Vlaamsche vrienden hebben aange wakkerd, om de onthulling van P. Bruegels gedenkteeken in het kleine Breugel bij Eindhoven te gaan bij wonen. Nu durf ik niet POL DE MONT. SPRANG-CAPELLE(Voorm. Sprang.) J.l. Zaterdagmiddag 2 uur had in de zaal van de Chr. Volksbond alhier de aangekondigde Vakgroep-vergadering plaats van de afdeelingen Sprang, Ca- pelle, Waalwijk en 's Gravemoer van den Ned. Chr. Fabrieksarbeidersbond. De vergadering was tamelijk bezócht. Een tweetal hoofdbestuursleden waren aanwezig om besprekingen in te leiden over -den huidigen toestand in het schoenmakersbedrijf, in verband met de opzegging van het Collectief Con tract en de ontbinding van den R.K. Bond van Schoenfabrikanten. Door de besturen der arbeidersor ganisaties is een Ontwerp Collectief Contract samengesteld, dat op boven genoemde Vakgroepvergadering uit voerig werd toegelicht. Gepoogd zal worden de heeren schoenfabrikanten voor elk bedrijf afzonderlijk of zoo mogelijkplaatselqk, te bewegen bedoeld C. C. voor hunne bedrijven te aan vaarden. Het lag in de bedoeling om 5 uur op het plein voor de Chr. School alhier eene openluchtmeeting te houden, al waar de heeren W. Strijbis en A. Stapelkamp, respectievelijk Voorzitter en Secretaris van den Ned. Chr. Fa brieksarbeidersbond zouden spreken, terwijl de Muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" hare medewerking zou ver- Ieenen. Jammer genoeg kon dit echter niet doorgaan vanwege den zwaren regen, waarom de bijeenkomst ook werd ge houden in de zaal van den Chr. Volks bond, die zich hiertoe wel uitstekend leent, doch voor een dergelijke belang rijke vergadering te klein is. De be- langstelling was buitengewoon groot, de zaal was stampvol en velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. De Voorzitter der afd. Sprang, de heer C. Klootwijk, opende met gebed, en heette daarna in een kort openings woord de aanwezigen hartelijk welkom. Spr. noemde het een groote teleurstel ling dat deze bijeenkomst thans nie in de open lucht kon worden gehouden. Spr. zegt verder dat wij allen eene roeping hebben tegenover de organi satie. Wij moeten erkennen dat de maatschappij krank is en zooals het medicijn voor den kranke is. is de organisatie de medicijn om te komen tot betere verstandhouding met den patroon. De valsche leuze: „ben ik mijn broeders hoeder", wordt bij ons nog te veel op (Jen voorgrond gesteld. Doch wij moeten de roeping gevoelen, welke wij hebben tegenover de orga nisatie, opdat kome „Draagt elkanders lasten en vervult alzoo de wet van Christus*. Nog heet spr. in hetbijzonder welkom de geachte sprekers. Vervolgens laat „Kunst na Arbeid" een flinke, opgewekte marsch hooren, waarna de heer Strijbis het woorc verkrijgt. Spr. begint met te zeggen dat he doel van deze bijeenkomst is, de be ginselen van de Chr. Vakorganisatie uiteen te zetten, maar ook de situatie waarin de schoenindustrie verkeert. Daarom heeft spr. tot onderwerp ge kozen „Aan een nieuw begin". Dat beteekent dat wij thans een andere toestand hebben gekregen dan hiervoor geweest is. Het ideaal wat wij ons hadden voorgesteld is nog lang niet bereikt. Het gaat om twee belang rijke zaken, die wij niet van elkander kunnen scheiden, doch die moeten samengaan. In de eerste plaats moeten wij verkrijgen het recht Gods voor den arbeider en ten tweede moeten wij door machtsontplooiing dat recht verkrijgen. Eenmaal was er een periode waarin dat recht Gods zegevierde en er geen onrecht bestond. Er was volkomen recht en gerechtigheid tot op de ure van den zondeval. De zonde heeftalles uit elkaar gescheurd, inzonderheid in het maatschappelijk leven. En nu belij den Gij en ik dat jezus Christus in de wereld gekomen is om den strijd aan te binden tegen alle ongerechtigheid. De taak van de Christus-navolgers is dan ook alle onrecht te bestrijden en daarmede te beginnen in ons eigen hart Die strijd is zwaar en moeilijk. Wij zien het dikwijls gebeuren dat recht en macht elkander niet dekken, dat de macht heerscht over het recht. Daarom moeten wij als Christen-arbeiders als het goed is, telkens de vraag op den voorgrond stellen of ons werken is een dienen van het recht Gods. Theore tisch is dat gemakkelijk uitgesproken, maar wij moeten dat uitwerken in de praktijk. Wij komen telkens voor de moeilijke vraagWat is recht Daarom is Chr. Vakorganisatie noodig. Wij varen, aldus spr. op de zuivere beginselen van Gods Woord. Er zijn ook andere vakbewegingen, die de macht op den voorgrond stellen. Spr. herinnert hierbij aan de valsche leuze „heel het raderwerk staat stil, als uw machtige arm het wil". Voor ons is het omgekeerd. Het recht moet bij ons voorop. Doch dat kan niet of wij moeten invloed hebben. Spr. zegt dat ook de toestand voor de „arbeiders in het schoenmakers bedrijf beter is geworden. Als wij de historie laten spreken en we vergelijken die bij den toestand van thans, dan zien wij rijken zegen. Niemand die nog zal kunnen vragen„Wat heeft die arbeidersbeweging uitgewerkt". Want ieder zal moeten toestemmen, dat er heel wat is gewonnen. Maar wij zijn er nog lang niet. Een klein voorbeeld noemt spr.Was het niet de R. K. Schoenfabrikantenbond, die zonder eenig overleg met de organi satie den kindertoeslag introk Eerst toen het geschied was, kreeg men het bericht, dat zij dat moesten doen, omdat anders de leden van dien Bond zouden bedanken. Maar dat is geen overlegDat is opleggen 1 Er moet zijn recht voor allen. Het is niet alleen een strijd voor den arbeider, hij om vat zoowel arbeiders, als midden standers en werkgevers. Op de plaats waarop iemand gesteld is, hebben wij te zoeken naar het recht voor alle' groepen in de samenleving. Dat be teekent dat er moet worden overlegd en onderhandeld en dat heeft den laatsten tijd ontbroken. Het Collectief Contract is opgezegd. De R.K. Bond van Schoenfabrikanten is opgeheven. De fabrikanten staan vrij, de arbeiders staan vrij. Dit zal echter voorloopig nog wel beteekenen dat de fabrikanten zich zullen houden aan de bepalingen van het C. C. Doch hoelang? We staan aan een nieuw begin. We moeten onderhandelen over een nieuw Collectief Contract met eiken patroon afzonderlijk. Zal het recht zegevieren of zal de macht het winnen Er zijn arbeiders genoeg te krijgen. Zal de macht zege vieren, zoodat het recht ondergaat aan de zijde van de werkgevers. Of zal het misschien zoo komen, dat de macht in dienst staat van het recht Dan zouden wij niets liever begeeren dan dat er ook van de schoenfabri kanten spoedig weer komt goede organisatie. Maar we vreezen dat het aan he nieuwe begin dat we hebben gekregen, niet zoo gemakkelijk zal gaan. In de eerste plaats moeten wij nog klagen over de onvoldoende organisatie. Van de 9000—9500 arbeiders in het schoen makersbedrijf zijn er nog maar een 41 2 duizend vereenigd. Wil het goec zijn, dan moeten we weer een C. C. hebben voor het geheele bedrijf. Wij kunnen nu een C. C. aanbieden en probeeren dit af te sluiten, doch het ideaal is één eensluidend Contract. Hier wijst spr. op de Grafische bedrijven, waar slechts 3 hoogstens 4 pCt. ongeorganiseerd is en die een C.A.O. hebben met verschillende mooie bepalingen. Daarbij komt voor ons de werkloos heid, die ook een struikelblok is om te komen tot een goed C. C. Of wij zullen slagen hangt voor een groot deel aan U af. Gij moet er uw ongeorganiseerde kameraden op wijzen dat zij zich bij u moeten aansluiten. Ik weet wel, zegt spr., ook aan he C, C. dat wij hebben gehad kleefden bezwaren. Spr. noemt enkele bezwaren, waarvan echter de voornaamste wel zijn, dat de bepalingen niet werden nageleefd. Wij hebben gezegdNu, aan het nieuwe begin, moet daarmede rekening worden gehouden. Zult gij medewerken? vraagt spr. Zult gij trouw blijven aan uw organi satie I Wij hebben hier, vooral wat de afd. Sprang betreft wel niet te klagen, maar dat wil niet zeggen dat wij tevreden kunnen zijn en onze menschen goed doordrongen zijn van het ideaal dat onze Chr. Vakorganisatie voorstelt. Er valt ook te klagen over het gebrek aan medeleven met de organisatie. Nu staan wij aan een nieuw begin en nu zou ik willen, aldus spr., dat wij elkander beloven dat wij trouw blijven aan de beginselen die wij be lijden en die beginselen ook uitdragen. Voorop moet worden gesteld, dat, willen onze menschen menschen zijn, die onze organisatie ook in het kleinste zullen dienen, wij de beginselen ook moeten kennen. Niet alleen Christen te wezen op kerkelijk terrein, zeker ook dit en dit moet op den voorgrond staan, doch onze beginselen te belijden op alle terrein, alle dagen van de week. Zult gij daaraan medewerken, dan hebben wij wat gewonnen, dan hebben wij veel gewonnen. Wij hebben uwe medewerking noodig voor de doorvoering van het C. C. Om God aan Zijn eer laten komen, Hem te dienen, Hem te volgen, ook in het sociaal, maatschappelijk-economisch leven te bewerken wat God in Zijn Woord heeft geopenbaard. Laten wij tenslotte dat niet doen in eigen kracht, want dan zal onze poging niet slagen. Wij hebben noodig de hulp van onzen God. Laten wij, aldus spr., en hiermede eindigt hij zijne schoone rede, de hulp afsmeeken in ons intieme gebedsleven van Hem, die de belofte heeft gegeven, mits wij in Zijne wegen wandelen, wij ook Zijn heil zullen zien. „Kunst na Arbeid" vergastte ons dan weer op een nummertje goede muziek, waarna de tweede spreker, de heer Stapelkamp, het woord ver kreeg, die tot titel voor zijn onderwerp had gekozen„Met moed vooruit" Spr. begint met er aan te herinneren dat de tijd nog niet zoo ver achter ons ligt dat men zich in den kring der Christen-menschen afvroeg of organisatie wel was naar den eisch van Gods Woord. Eerst langzamer hand is de overtuiging geboren dat de arbeiders het recht tot organisatie toch niet kan worden ontzegd. Daarmede s al veel gewonnen; daarmede zijn wij al een stuk vooruit. Doch wij <unnen niet tevreden zijn met de erkenning dat wij niets kwaads doen met onze menschen te organiseeren. De Chr. Vakvereeniging toch, moet niet alleen zijn om den arbeidenden stand materieel te bevoordeelen. De Chr. Vakbeweging moet optreden met de pretentie dat ze is en mag zijn een organisatie die opkomt voor het recht van heel het maatschappelijk leven. Er werd meer gevraagd, aldus spr., zoover was het gekomen naar het geld, dan naar den mensch om wien toch de arbeid is. De mensch staat boven het geld en goud. Is het niet zoo, vraagt spr., dat, waar binnen de grenzen van een bedrijf malaise heerscht, ook op den duur de materi- eele gevolgen zich doen gelden, niet alleen bij den arbeidenden stand, doch ook bij den middenstand. Wanneer wij vragen materieel een zoodanige positie dat de arbeider als mensch Gods kan leven, dan komt dat de geheele menschheid ten goede. Daarom mogen wij vragen, den steun van de arbeiders in de eerste plaats, doch ook den moreelen en zedelijken steun voor onze beweging van hen die buiten den engen kring van den loon- arbeider staan. Ten opzichte van de organisatie van werkgevers staan we nu in een fail lieten boedel. We staan tegenover ieder werkgever afzonderlijk. Spr. doet enkele mededeelingen omtrent het door de Hoofdbesturen ontworpen Collectief Contract. Hel zal er voor ons, aldus spr., op aankomen dat wij tegenover de werkgeverskunnen bewijzen dat onze organisatie ook een woordje meespreekt. Wij hebben een taak te vervullen waarmede werkgevers en werknemers gebaat zijn. Met moed vooruitMits Gij aan uw roeping voldoet zullen wij in de toe komst in staat zijn nog veel te doen. Laten wij gemoedelijk voorwaarts gaan, in het besef, dat wij in de vak organisatie doen wat God van ons eischt. Laten wij gezamenlijk voorwaarts gaan. Staat gij achter ons H.B., dat gij het vertrouwen hebt geschonken. Laten wij onder inwachting van den zegen van boven en in de wetenschap dat, wat ook gebeurt in het leven, God regeert en dat in het onderhouden van Zijne geboden grooter loon is gelegen, voorwaarts gaan;in bondsgenootschap met de R,K, organisatie en hopen dat we binnen zeer korten tijd kunnen komen tot een landelijk Coll. Contract, zooals wij dat zoo gaarne zouden willen. Laat van deze vergadering vuur uit gaan dat de lauwen aansteekt en opwekt de trage handen en de zwakke knieën zegt spr., en besluit hiermede. Nadat de muziek zich eerst weer had laten hooren, neemt de Voorzitter, de heer Klootwijk, het woord en dankt in de eerste plaats de geachte sprekers hartelijk voor de schoone uitlegging, wat het zeggen wil te staan aan een nieuw begin en moedig voorwaarts te gaan. Tevens brengt spr. hartelijk dank aan directeur en werkende leden van de Muziekvereen. „Kunst na Arbeid", waarna de heer Strijbis met dankgebed sluit. Nogmaals, jammer dat deze belang rijke bijeenkomst niet in de open lucht kon plaats vinden. Na afloop maakte „Kunst na Arbeid" een muzikale wandeling door de ge meente, wat begrijpelijkerwijze veel volk op de been bracht. VRIJH.-CAPELLE. De heer J. Gouda kantoorhouder bij de posterijen en tele grafie alhier hoopt 1 Sept. e.k. zijn 25-jarig jubileum te herdenken als ambtenaar bij de posterijen en telegra fie. Wij wenschen dezen kundigen, ijverigen en behulpzamen ambtenaar en de zijnen van harte geluk daarmede. Wij hopen, dat hij deze functie nog tal van jaren mag vervullen. Van 1901—1906 was hij werkzaam te Acquoyen van 1906 1926 in zijn tegenwoordige betrekking. WASPIK. Onze dorpsgenoot Chr. M. geraakte met de hand ondereen leder- wals waarbij hem een drietal vingers werden afgekneld. Geneeskundige hulp werd oogenblikkelijk ingeroepen. Zondagavond werd in de zaal van den Heer H. van Iersel-Montens het tweede deel van de Nibelungen- film vertoond n.l.: „Kriemhilde's wraak" De zaal was goed bezet en de explica tie was zeer duidelijk, zoodat de aan wezigen volop genoten van de pracht film. De hooggeachte familie Van Son de Raad keerde na een afwezigheid van bijna drie weken van haar reis naar Lourdes weer. De tocht met de auto der firma Roovers alhier gemaakt is in alle opzichten voorspoedig geweest. Een buitengewone prestatie voor den chauffeur den Heer B. Roovers, die zulk een lange buitenlandsche reis op voor hem onbekende wegen tot zulk een goed einde wist te brengen. Heeft men het vorig jaar het Kerkpad van keien voorzien, thans worden ook de klinkers in de Kerk straat gedeeltelijk door keien vervangen waardoor met het oog vooral op de zware vrachten en auto's, een begin 's gemaakt voor een degelijke weg- verbetering. Nadat de loodgieter eenige werk zaamheden had verricht aan den toren der R. K. kerk ontstond Maandag morgen een begin van brand, die door de werklui, bezig met het herstel van den gevel, spoedig ontdekt werd. Gelukkig stonden er een paar emmers water op de stelling, waarmede de vlam, die reeds uit den toren sloeg, kon gedoofd worden. Bij de N V. Scheepsbouwwerven v.h. P. en A. Ruijtenberg alhier werd heden met goed gevolg te water ge laten het nieuwe sleepschip „Adrianus" laadvermogen ca. 525 ton in aanbouw voor den heer A. van Setten te Engelen. De kiel zal worden gelegd voor een sleepschip van 350 ton voor rekening van den heer A. Schippers te Heumen GEERTRUIDENBERG. Onze oud-' stadgenoote Mej. A. Beerens, thans in het klooster te Venlo, slaagde te Nij megen voor het examen leerares- coupeuse. Zondag j.l. gaf de harmonie „de Unie" uit Breda, een concert op de kiosk op het marktplein. Eerst maakte men een muzikale wandeling door de stad. De verschillende nummers werden prachtig uitgevoerd. Jammer dat het publiek nu en dan moest vluchten voor het natte weer. Het café aan de haven van de Wed. Okkerse, is van eigenaar ver anderd, en door den nieuwen eigenaar J. van Santen-Maartensdijk geheel op nieuw ingericht De campagne aan de groenten- zouterij der firma Speijer Brothers, loopt weer op een eind. Enkele werk lieden zijn weer ontslagen. Onze oud-stadgenoote, de Eerw. Zuster Maria Waltera, in de wereld Mej. Anna Gamers, zal op 27 Augustus a.s. met het S. S. „Oranje Nassau" van uit Amsterdam, naar de missie in Curasao vertrekken. Door den R.K. Werkliedenbond zal alhier worden opgericht, eene ver eniging „de jonge Werkman", waar van alle jonge werklui van 14—18 jaar lid kunnen worden. De jongens kunnen niet beter hun instemming hiervoor toonen, dan zich aanstonds als lid bij het actieve bestuHr op te geven. GEERTRUIDENBERG. Aantal baden van 17 Aug.—23 Aug. 1926: 17 Aug. 18 19 20 21 22 23 5 1 5 5 1 8 4 13 6 5 1 2 6 26 35 34 41 13 4 38 20° 20° 19° 19° 19° 19° l9'/a° MADE. Ter herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin zal de harmonie „St. Cecilia" een concert op de kiosk geven. Mej. A. v. d. Biggelaar die per fiets naar hier op een familiebezoek wilde, had hel ongeluk van de fiets te vallen en een been ernstig te kwetsen en het ander te breken. In het café van L de Krom werd ze binnengebracht. Dr. Houpst verleende haar genees kundige hulp. De leden van den Raad van de gemeente Made c.a. zijn door den heer Burgemeester, bijeengeroepen ter be woning eener openbare vergadering op Zaterdag 28 Augustus om 9.30 uur v.m. Agenda 1. Mededeeling. 2. Aangehouden adres subsidie ver- eeniging Wit-Gele-Kruis. 3. Adres subsidie R. K. Vereeniging „Moederzorg" te Heerlen. 4. Aanbieding der Gemeenterekening en die van het G.E.B. dienst 1925. 5. Aanbieding der Gemeentebegroo- ting en die van het G.E.B. dienst'27. 6. Voordracht Zetters college wegens periodieke aftreding. 7. Adres van C. v. d. Made om aan- koop van gemeente grond. Naar aanleiding van een bericht in ons vorig nummer deelt de heer Joren ons mede, dat het ongeval met de fiets niet plaats vond Zondagnacht maar Zondagavond om 10 uur, dat hij geen vrij ernstige scheurwonde boven het rechteroog kreeg, doch slechts een snede over z'n neus. ALMKERK. Ds. P. de jonge alhier beroepen bij de Geref. Kerk te Brun- schoten—Spakenburg, heeft als zoo danig dit beroep aangenomen. Benoemd tot assistent a. d. Coöp. Stoomzuivelfabriek „Altena" alhier J. ten Wolde te „De Wijk." HEESBEEN. Zaterdagavond kwart over tien, terwijl het gezin van den landbouwer en veehandelaar P. C. nog gedeeltelijk op was, vloog de gemeen schapsdeur met het achterhuis open en het bleek toen dat dit gedeelte van 't pand in volle vlam stond. Ternauwer nood hadmendetijd de te bed liggenden te wekken en naar buiten te geraken. Hoegenaamd niets kon worden gered zelfs een hond, die mee in de kamer was, kwam in de vlammen om. P. C. zelf was reeds Vrijdag voor zaken naar België gegaan en zal dus bij zijn thuiskomst raar opkijken bij de rufne van zijn kolossaal pand. De oor zaak is tot heden onbekend. Woonhuis en inventaris waren verzekerd. ADVERTEERT IN IN DIT BLAD. Datums Dames Heeren Kinderen Temperatuur in t water.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 3