Bij 'I Zilveren Ambtsjubileum van Mfir.W. H.VOlker generaal der JongTurksche partij Nail bey. De volgende week zullen te Angora opnieuw samenzweerders te recht staan. Dan zal ook het lot worden beslist van Abdoel Kadir, die te Smyrna reeds bij verstek wegens deelneming aan de samenzwering tegen Kemal Pasja ter dood Is veroordeeld. In Engeland wordt de toestand in het mijngebied steeds roeriger; er is nog uitzicht op gunstig resultaat. BINNENLAND. Men meldt uit LeidenNaar wij vernemen, past prof. dr. Storm van Leeuwen sinds eenigen tijd met gun stige resultaten in zijn kliniek voor allergische ziekten dezelfde principes van zuivere luchtbehandeling toe, als sedert eenigen tijd het geval is met astma-lijders. Door een geheel nieuw aangebrachte buis van 35 Meter hoogte wordt de zuivere lucht naar beneden gezogen en zal in de kamertjes der verschillende patiënten, welke kamer tjes voor den toevoer van andere lucht geheel zijn afgesloten, worden gedistri bueerd. In verband daarmede is een speciale afdeeling voor tuberculose lijders opgericht. De heer J.J C van Dijk, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van oorlog de volgende vragen gesteld 1. Is er grond voor de geruchten, zooals die in de pers tot uiting komen, dat ten aanzien van een ingrijpende wijziging in de hoogere legerleiding waaronder mede begrepen het com mando van de vesting Holland reeds een principieele beslissing is geno men 2. Indien ja, is de minister dan be reid, en zulks in Overeenstemming met de door Zijn Excellentie gedane toe zegging in de Tweede Kamer op 27 Mei j.l., geen uitvoering tegeven aan zoodanige wijziging, alvorens de Volks vertegenwoordiging in de gelegenheid is gesteld zich daarover uit te spre ken In verband met een in overwe ging genomen verlaging van het port der binnenlandsche briefkaarten wordt aan degenen, die vóór 1 October a.s. briefkaarten voor het binnenlandsch verkeer koopen, in overweging gege ven, geen grooter voorraad in te slaan dan zij voor gebruik tot genoemden datum noodig zullen hebben. GEMENGD NIEUWS. Vanmorgen was de 23—jarige matroos j. W. T. aan boord van het in de Schiehaven alhier liggende stoomschip Grangemouth in den achtermast geklommen om de vlagge- lijn te klaren. Ter hoogte van den lichtstandaard van het achter oplicht zag hij dat hij niet verder kon. Hij wilde teruggaan, maar ter hoogte van het want schoten zijn beenen uit en hij viel van 16 meter hoogte. Hij kwam eerst op een winch en daarna op het luikhoofd van ruim 4 terecht. Met zware inwendige kneuzingen is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. De zeeman, die Zondag in de Maas voor Schiedam is verdronken, is gebleken te zijn de 26—jarige Oosten rijker L. D. Cammer. De man wilde blijkbaar deserteeren en is ter hoogte van het Sterrenbosch van zijn schip, de Vae Victis,gesprongen. Vermoedelijk door den sterken stroom heeft hij den wal niet kunnen bereiken. OP den hoek van de Witte de Withstraat en de Da Costastraat in Den Haag heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een personenauto, bestuurd door J. J. K. 35 jaar, en een motorrijwiel, bestuurd door den 22— jarigen P. M. v. O. Oorzaak was onoplettendheid van Van O-, die zij waarts keek, een vriend toezwaaide en voorts onder den invloed van sterken drank bleek te zijn. Van O. kreeg een hoofdwonde en een hersenschudding; hij is door den Eerste-Hulpdienst naar het gemeente-ziekenhuis aan den Zuid- wal overgebracht. Naar de Schlesische Ztg. meldt, zijn twee kooplieden uit Breslau met hun wagens bij het passeeren van een overweg door een trein gegrepen. Zij werden ongeveer 200 meter meege sleurd en gedood. Boven de Erie— enOntario-meren heeft een ontzettende orkaan gewoed, die aanzienlijke schade heeft aange richt. Volgens een telegram uit Ottawa is ook Nieuw-Schotland door een hevige orkaan geteisterd. Tot dusverre staat vast, dat 50 pesonen gedood zijn. De stayerkampioen van Fran krijk, Gustave Ganay, die op de Prin- sesparklaan te Parijs Zondag kwam te vallen en in een ziekenhuis werd opgenomen, is daar gisteren aan een hartverlamming overleden. ADVERTEERT IN IN DIT BLAD. Pastoor der Parochie St. Jan Baptist in zijn Onthoofding, te Kaatsheuvel. 23 Augustus 1901. - 23 Augustus 1926. Maandenlang was Kaatsheuvel reeds in voorbereiding om het zilveren ambts jubileum van zijn beminden Pastoor, Mgr. W. H. Völker, op waardige wijze te vieren. 23 Aug. j.l. was feitelijk de officieele datum van 't feest, welks openlijke viering echter door omstan digheden moest uitgesneld worden tot 31 Augustus a.s. Waar echter Mgr. W. H. Völker steeds op de allereerste plaats aan het zielenheil zijner geliefde parochianen denkt, meende; hij daaraan geen betere voorbereiding te kunnen doen vooraf gaan, dan zijne parochie in een Tri duüm de gelegenheid te geven aan God eer en dank te brengen voor al hetgeen Monseigneur met Gods hulp iu de ver vlogen kwarteeuw heeft tot stand ge bracht. Zondag 2b Aug. wordt dit Tri duüm plechtig gesloten met een défilé en bloemenhulde; en de vernieuwing der toewijding aan het H. Hart. Dinsdag 31 Aug. zal met een plech tige H. Mis met assistentie van alle in Kaatsheuvel geboren geestelijken en een besloten receptie in de versierde patronaatszaal, de officieele viering plaats hebben. Onder leiding van Ar chitect Tirion en kapelaan 1'. Hoekx, alhier, zijn de heeren Gebr. v. d. Hoven, aannemers, de gebr. Snoeren, bloemis ten, dhr. Teunissen, Dir. Gem. Licht- bedrijven en de lieer H. Beekmans, elec- triciëu, reeds dagen bezig de pleinen voor kerk, pastorie en patronaat en vooral ook het H. Hart-monument, in een voor deze gelegenheid waardig feestkleed te steken, terwijl Kapelaan J. van Kemeuade op zich nam het Pa tronaat zelf in een feestzaal om te scheppen. We weten dat alles in goede handen is, zoodat! we er van overtuigd kunnen zijn, dat Kaatsheuvel ook bij deze gelegenheid weer waardig voor ijver was werkzaam geweest, het hem nog geheet onbekende arbeidsterrein in oogenschouw kwam nemen, stond hij verbaasd van 'tgroote werk dat hem hier wachtte doch hij aanvaardde 'tmet een Volkers-wil en een Völkers-moed. llij nam den zwaren last der groote, steeds groeiende parochie op zich in de overtuiging hierin zijn levenstaak gevonden te hebben, een levenstaak een Völker waardig. De afwerking dei) in aanbouw zijnde nieuwe pastorie, eischte naast de. ziel zorg der aani hem toevertrouwde kudde zijn eerste krachten. Doch evenals Ka pelaan Völker de vertrouwde raads man eu vader was der militairen in Geertruidenberg, als Directeur der li. K. M i li t a i ren vereen i gi n g, evenals hij de beminde en gevierde kapelaan was in de parochie van het H. Hart te Til burg, eveneens was Pastoor Völker bin nen enkele maanden de vertrouwens man van geheel zijne parochie. Zijn diepvoelende medelijdende goedheid, zijn vertrouwelijke medelevende harte lijkheid wonnen de harten van allen met wien hij in aanraking kwam. Zijn krachtig woord op den kansel, zijn raadgevende leiding in den biechtstoel, zijn deelnemende troost aan 't ziekbed, zijn vrijgevende mildheid in. de woning- der armen en noodlijdenden, waren weldra spreekwoordelijk. Is liet won der dat Pastoor Völker bij alles wat hij tot stand bracht gedurende de ge passeerde 25 jaren den krachtigen steun der geheele parochie heeft mo gen ondervinden. Nauwelijks was de nieuwe pastorie voltooid of de uitbrei ding van liet gasthuis eischte de zorg van hem, wien armen, zieken enl lijden den het naast aan het hart lagen. Eeni- ge jaren nadien dwong de steeds toe nemende jeugd hem tot 't bouwen van 1901 Monseigneur W. H. Völker, 1926 in vol ornaat als Geheim Kamerheer van Zijne Heiligheid den Paus. den dag komt. Op den officieelen dag 31 Aug. zullen de beide Harmoniën Euphonia tijdens de receptie van 1 3 uur en Apollo tijdens het diner van 57 uur den; Jübilaris met een serenade vereeren, terwijl het Zangkoor St.,Cecilia eveneens tijdens de receptie ©enige feestnummers en direct na de plechtige Hoogmis de feestcantate van E. Franssen zal uitvoeren. Verder zal in dicht en proza de Ju bilaris x in de scholen der Eerw. Zus ters toegesproken worden, buiten nog de ontelbare andere huldigingen» die Mgr. Völker op dien dag èn van zijn pa rochianen, èn van de Eerw. Geestelij ken uit den omtrek, èn van vele belang stellenden zal in ontvangst te nemen hebben. Na al datgene wat reeds de diverse bladen omtrent het vruchtbaar le ven van Mgr. W. H. Völker hebben ge publiceerd, willen wij alleen nog slechts wijzen op datgene wat Pastoor Völker tijdens de vervlogen kwarteeuw voor zijne parochie tot stand bracht. Toen Mgr. W. van do Ven hem op 23 Aug. 1901 het pastoraat der Parochie St. Jan Baptist in zijn Onthoofding opdroeg en de 45-jarige priester met zijn, pastoor Dr. G.; W. J. M. van Zin- uincq Bergmanu, bij wien hij ruim 3 jaar als eerste kapelaan met vollen een nieuwe bewaarschool, waarmede tevens de lagere school meer ruimte ter beschikking kreeg. Als grootste blijk van zijn onver moeid en onvervaard streven getuigt èn voor zijn parochianen èn voor eiken vreemdeling de trotsche prachtige tem pel, in 1912 door hem ter vervanging van de lang reeds te. kleine kerk in on ooglijke waterbouwstijl gebouwd. In den bouw vooral van dit werk heeft Mgr.. Völker zijn durf, zijn moed, zijn voortvarendheid doen blijken. Uren in den omtrek zien we de hooge toren spitsen. ten hemel rijzen, in den wijden omtrek is onze parochiekerk één der grootste, één der mooiste kerkgebou wen. Als priester bekend met de moreele gevaren die een slechte, bekrompen huisvesting in zich sluiten, was hij vu rig voorstander en van de oprichting af lid der Woningbouw vereen. „Volks belang". Eveneens vond hij in de Ver- eeniging „Het WitGele Kruis", waar van Pastoor Völker vanaf de oprich ting lid was, steeds een gereed middel om de nooden van zijn zieken en armen te lenigen. Ook van de R.K. Par. Spaar bank, welke hem bij den bouw van zijn monumentale kerk zulk een krachtige ruggesteun was en die voor zeer vele gewone burgers eu middenstanders tot heden een safe-belegging bleek van hun spaarcentjes, was hij vanaf den aanvang lid. De steeds toenemende gevaren die de jeugd bedreigen, speciaal in de tal rijke anmsementsgelegenbeden, die de laatste jaren geboden worden, deden hem voor eenige jaren besluiten tot den bouw van een flink patronaat, waar in bij zijne jongens onder goede leiding gelegenheid tot ontspanning biedt en tevens een middel vindt om aan hunne opvoeding meer intens te blijven voort- werken. Zijn onvermoeide zorgen voor 'lidt onderwijs zullen ook eindelijk bekro ning vinden in. den bouw eener 8-klas- sige Zusterschool, waarvan de aanbe steding zich nog slechts enkele weken zal doen wachten en die hem meteen de ruimte vrij zal geven tot het oprichten van een aan de eischen des t.ijds vol doende goed ingerichte huishoudschool. De St. Elisabethsvereeniging en St. Vincentiusvereeniging vonden in Mgr. Völker steeds een ijverig medewerker, niet alleen, om de in kas zijnde gelden op nuttige wijze te besteden, maar te" vens om met raad en daad bij te staan, waar ondanks de. bekende vrijgevigheid van zijn parochianen de bodem der kas te spoedig zichtbaar was, steeds meer middelen tot ondersteuning en hulp te doen toevloeien. Als werkzaam en on vermoeid Directeur der Congregatie v. O. L. Vrouw, bracht hij deze instelling tot een ongekenden bloei en tot een der grootste Congregatiën van 't geheele bisdom. Der H. Familie stortte hij; nieuw le ven in en wist het ledental op te voeren tot bijna duizend, een aantal waarop geen enkele parochie iiu het bisdom van den Bosch roemen kan. Bijna 13000 kinderen bereidde hij ge heel alleen voor tot de Eerst© H. Com munie; ruim 1300 paren verbond hij in den echt, een 1200-tal parochianen schonk hij den laatsten troost in hun scheiden van de wereld. Is liet wonder dat Kaatsheuvel zich opmaakt zijn Herder, dankbaar voor al liet goede door hem voor hun stoffelijk en geestelijk welzijn gedaan, op onge kunstelde wijze de (warmsjt© sympa-« thiën bij gelegenheid van zijn zilveren jubileum aan te bieden. Een algemeene deelname aan het Triduum, een generale Communie van de geheele parochie, een schitterend de- filé en bloemenhulde aan het H. Hart, een keur van prachtige waardevolle ge schenken, een zinnebeeldige versiering en verlichting van kerk, pastorie en patronaat, 'n stroom van gelukwen- sclien met bloemen en bouquetten, zul len daarvan in de komende dagen het duidelijkste bewijs zijn. Aan deze talrijk© sympathiebetuigin gen kunnen wij slechts dit toevoegen, dat het Mgr. W. H. Völker moge gege ven zijn onder Gods mildsten zegen nog vele jaren getuige te zijn van den groei en bloei van zijn parochie, wiens ziel en leven hij is. J. TUERLTNGS, Kaatsheuvel. Défilé en Bloemenhulde voor het U. Hart, op Zondag 29 Aug. De vrouwen en meisjes komen om half vier samen in de Gasthuisstraat ter plaatste van het Liefdegesticht, de mannen in de Schoolstraat. Iedere vereeniging wordt voorafge gaan door een Banierdrager en eenige bruidjes die het bloemstuk dragen. 1. Misdienaars met vaan Kindje Jezus. 2. Bruidjes piet takken en bloemen. 3. Vaandel O. L. Vrouw met bestuur en leden der Congregatie van Ma ria. Alle cougreganisten trekken mede. 4. Bestuur Mariavereeniging. 5. Missienaaikring. 6. Vereeniging 11. Elisabeth. 7. Kon. Muziekgezelschap „Euphonia" 8. Vaandel H. Familie met bestuur en leden. 9. Kon. Erkende Schiet vereeniging „St. Jan." 10. Hoenderclub „Kaatsheuvel". 11. Kruisverbond „Sobriëtas". 12. Biljartclub „Entre Nous." 13. Zangkoor H. Cecilia. 14. Vereen. St, Vincentius. 15. Afd. Kaatsheuvel N. C. B. 16. Kon. Erk. Harmonie „Apollo". 17. Kegelclub „Amoenitas". 18. R.K. Fabrikantenvereeniging. 19. Voetbalver. „Wilhelmina". 20. R.K. Gymnastiekvereeniging. 21. Processie KaatsheuvelKevelaar. 22. R.K. Bond Overheidspersoneel „St. Paulus." 23. R.K. Werkliedenvereeniging. R. K. Fabrieksarbeidersbond. 24. Kegelclub „Houdt de Plank." 25. R.K. Jongenspatronaat. 26. Kaatsheuvels Belang. 27. WitGele Kruis. 28. Gemeentebestuur. 29. Kerkbestuur. 30. De HoogEerw. Jubilaris met Eerw. Heeren Geestelijken. De stoet begeeft zich via Peperstraat, Hoofdstraat, Schoolstraat, Gasthuis straat,, Peperstraat naar het H. Hart- Monument, waar de bloemen worden aangeboden, waarna gezongen wordt lied„Voor Jezus Harte zingen". Toespraak van den ZeerEerw. Pater Josaphat O.M.C. Toespraak van den HoogEerw. Heer Pastoor Mgr. W. H. Völker. Lied„Aan U o Koning der Eeuwen." Lof met „Te Deum". Commissie van orde: dames A. Ver hiel en A. Hesselmans. Heeren: Chr. Vesters, J. Tuerlings, J. van Gestel, J. Pols eu M. van der Wee. FEESTPROGRAMMA bij gelegenheid v. h. 25-jarig Pastoors- Jubilé van den HoogEerw. Heer Monseigneur W. H. VöLKER, te Kaatsheuvel, 1901 op Dinsdag 31 Aug. 1926 De Parochianen worden uitgenoodigd ter eere van den Jubilaris tö vlaggen. Morgens om 7 uur: H. Mis bijzonder voor de kinderen. Onder de H. Mis Algemeene H. Communie der, kinde ren, uit te reiken door den Hoogeerw. Jubilaris. Om half tien: Bijeenkomst in het Pa tronaatsgebouw van de leden van het Eere-Comité en de Feestcommissie alsmede de Bruidjes tot het om 9,45 uur: Afhalen van den Hoog eerw. Jubilaris aan de Pastorie, en begeleiding naar de Kerk. Alle kinderen der meisjesschool, als Bruidje gekleed, kunnen hieraan deelnemen. Zij nemen plaats vóór de Communiebank. Het Zangkoor zingt de Psalm: 121 O Laetatussum. Te 10 uu/rPlechtige Hoogmis van dankzegging op te dragen door den Hoogeerw. Jubilaris met assistentie van de Zeereerw. Heeren Geestelij ken, die te Kaatsheuvel geboren zijn. Na liet Evangelie aanbieden van Feestgeschenken door den Weleerw. Heer Kapelaan Hoekx. Daarna: Toe spraak door den Hoogeerw. Jubilaris tot zijne Parochianen. Na de Hoogmis zal door het Zang koor dei; Kerk. gezongen wordenDe Feestcantate met muziek voor vier stemmig Mannenkoor en Soli van El- bert Fransen. Woorden van M. Stoks, C. S. S. R. J Van 13 uur: Receptie iu het Patro naat. Tijdens de Receptie om kwart over één Aubade in de feestzaal dooi de Harmonie „Euphonia". Programma 1. Sangergruss, Marsch, door Lat&m. 2. Lq Barbier de? Séville, Ouv. G. Rossini. 3. Euphonia-Wals A. Warong. 4. Banditen-Streiche E. v. Suppé. 5. Faithfull and Bold, Marche A. Rust. Afwisselend tijdens de muziek: eenige Zangnummers door het Pa rochiaal Koor „St. Cecilia", nl. 1. Toastnu miner, van v. Paschen. 2. Vierstemmige „Bede", van Cartol. 3. Feestlied, vierstemmig, v. Giessen. Om 2,15 uur: Bloemenhulde met zang door de leerlingen van de Jongens school Lied: „Vreugde lieerscht er allerwe gen." Van 35 uur: Huldiging door de meis jes van de R. K. Meisjesschool. 1. Welkomstlied. 2. Aanspraak. 3. Liedje Bewaarschool. 4. Aanspraak. 5. Ringelrei. 6. Twee meisjes. 7. Nog nooit scheen de Zonne. 8. Driej meis jes. 9. Gymnastiek. 10. Wij vieren thans. 11. Vier meisjes. 12. Luid klin- ke. 13., Dauklied der kleinen. 14. Al gemeen danklied. Om kicart voor 6, vóór de PastorieSe renade door de Harmonie Apollo: 1. Granada, marche Espagnole, door Witmann. 2. Ouverture zu der Oper „Der Kalif von Bagdad", Boildieu. 3., Episode de Combat, Fantasie descriptive L. Perineau. 4. Fantasie Opera Ernani Verdi. 5. A nous deux. Polka v. twee Pistons Leval. Huldiging door de R. K. Gymnastiek vereeniging. Daarna no. 6: „Finale" door Apollo. GEMEENTERAAD. DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 26 Aug. des namiddags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Snijders. Ongeveer kwart over drie uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heer Leemans. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen a. Schrijven van Ged. Staten, hou dende de mededeeling tot goedkeuring van het raadsbesluit tot overgave van hel G. E. B. aan de P. N. E. M. voor de somma van f22.500 b. Verslag van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Uit het verslag blijkt dat de voor zitter, de heer J. van der Steen, bij

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6