<s i Kristol, Aardewerk, Porcelein, Glas, Haisbaadelijke Artikelen. Schoollassclen, Sjhooléluis, Sehrillen enz. enz. terkaren van Glas- en Aardewerk C. JACOBS ZN. S3 De nieuwste Damestaschjes R. VAN MIL-BOHNEN. het bezoek der kinderen een verma nend woord toespreekt en dat de toestand geen aanleiding geeft tot op- of aanmerkingen. Wordt voor kennisgeving aange nomen. c. Rapport van de R K. Werklieden vereeniging over het woningvraagstuk in de Hank. Op de eerste plaats is door de Commissie onderzocht de toestand, ten tweede is nagegaan de gevolgen welke in de toekomst van slechte woningen zijn te verwachten. Vervol gens is onderzocht naar middelen welke tot verbetering van dat schreeu wend euvel kunnen leiden. Uit het rapport blijkt vervolgens dat bij 62 woningen een onderzoek is ingesteld. Arbeiders die in het bezit zijn van een eigen huisje zijn niet bezocht. 11 woningen worden bewoond door een gezin, 38 door twee, 9 door drie en 4 door vier. Het algemeen oordeel van de Commissie is dat de toestand door en door treurig is. De meeste woningen zijn tegen de helling van den Dijk gebouwd, dus in den grond, zoodat de woningen zeer vochtig zijn en het er over het algemeen zeer koud in is. Ook licht en lucht is er zeer spaarzaam of niet, althans onvoldoende. Goed drinkwater mankeert zoo goed als overal. 95 pCt. der menschen zijn aangewezen op het gebruik van sloot water. Over het algemeen zijn de hulzen van rieten daken voorzien zoodat de bewoners hun huisraad niet tegen brandschade kunnen verzekeren. 63 pCt. van de bewoners missen een kelder en hebben ze er een, dan moet die onder de bedstede worden gezocht, zoodat eetwaren daar toch niet tegen bederf zijn gevrijwaard. De h uizen zijn algemeen voorzien van steenen vloeren, de privaten zijn minderwaardig, terwijl 90 pCt. slechts de beschikking over een vertrek heeft, welk vertrek, voor slaap kamer en voor alles tegelijk dienst moet doen, direct in verbinding met de buitenlucht staat. Doet men de buitendeur open, dan is men in het vertrek. Vele gezinnen moeten 's avonds op den vloer, op een steenen vloer, hun leger uitspreiden om daarop te slapen. Zelfs heeft de Commissie het aangetroffen dat men zulks in de schuur moest doen en nog erger zelfs bij de privaat of in den kelder. Ondanks deze slechte inrichting zijn de huren van de huizen hoog. Het gevolg van het gebrek aan wo ningen is dat het aantal huwelijken afneemt omdat dit dikwijls moet wor den uitgesteld bij gebrek aan een wo ning. Een en ander geeft aanleiding tot zedelijken achteruitgang. Nog een gevolg van deze onherberg zame woningen is. dat de uithuizig heid hand over hand toeneemt, het gezinsleven wordt ontwricht en het herbergbezoek wordt in de hand ge werkt. Ergerlijk is het ook dat kinderen van verschillende sexen, zelfs op rijpe ren leeftijd, bij elkaar in een vertrek moeten slapen. Alles geeft aanleiding tot het in ge drang brengen van de Christelijke principes. Bovendien geeft het alles in een kamer moeten doen aanleiding tot ge makkelijker verspreiding bij het heer- schen van een besmettelijke ziekten. Zieken kunnen onmogelijk behoor lijk worden verpleegd omdat de zin delijkheid in zulke gezinnen dikwijls ver te zoeken is, wat veelal bijna ook niet anders kan. De woningen worden over het ge heel genomen zeer slecht onderhouden terwijl het vaak voorkomt dat de huren ondanks dat alles, nog worden opge dreven. Over het algemeen heerscht er dan ook een sterk verlangen onder de arbeiders naar eene betere woning en gaarne zou wat meer huur gegeven willen worden zoo men een goede woning zou kunnen krijgen. De bevolking is finantieel onmach tig om zelf voor het bouwen van be tere woningen zorg te dragen. Een gevolg van de slechte woningen is ook dat de geest tot spaarzaamheid zoo goed als geheel is gaan verdwij nen. Men leeft van den eenen dag in den andere zonder vooruit te zien wat kan komen, vaak zelfs alleen rekenend op overheidssteun. ^Verbetering door particulieren bouw is niet te verwachten. Van zelf bou wen komt ook niets meer wijl de loon- standaard zoo gedaald is, dat de men schen over het algemeen niet instaat zijn om de hypotheek enzi regelmatig af te lossen. Bovendien dreigt hun steeds het gevaar dat het geld wordt opgezegd en dan zit men in last. Wel bestaat er een instelling, de verzekering Concordia, dat men door sparen tot het bouwen van een eigen huisje kan komen, maar voor deze gemeente brengt dit ook al weer moeilijkheden mee wijl deze daarvoor te klein is. Woningen van overheidswege bou wen is ook al bezwaarlijk. De Com missie acht dan nog de landarbeiders- wet beter doch waar bewezen is dat men daarmede hier op verschillende en groote bezwaren stuit, heeft men nog naar andere middelen ter verbe tering omgezien en men meent dit middel gevonden te hebben in het Gentsehe stelsel. Bovendien heeft dit stelsel voor dat de spaarzaamheid in de hand wordt gewerkt en de arbei ders in het bezit van een eigen wo ning komen. De gemeente behoeft geen groote vrees te koesteren voor strop pen. De Commissie verzoekt dringend om spoedig naar een oplossing te zoeken opdat weldra een einde aan de treu rige toestanden zal komen. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. voorstellen om het rapport te doen drukken en dan een afschrift te zenden aan den Minister en verschil lende autoriteiten Burg. en Weth. erkennen dat de woningtoestanden allertreurigst zijn en hebben daarom meermalen pogingen aangewend om daarin verbetering te brengen. Een bouwcommissie is daar voor destijds opgericht, maar door verschillende omstandigheden is men tot geen resultaat gekomen. Daarop is een vereeniging gesticht om door mid del van de landbouwarbeiderswet in het euvel te kunnen voorzien. Een stuk bouwgrond is gekocht en op twee perceeltjes na is dat bebouwd. Burg. en Weth. meenen dat men in deze gemeente niet op het Gentsehe stelsel kan ingaan. Hij althans ziet daar weinig voordeel in, althans voor deze gemeente waar overwegend een landbouw-bevolking woont. Het middel door de Regeering aan de hand gedaan door tusschenkomst van de landbouwarbeiders wet acht hij veel beter en gemakkelijker. Beter ook voor de gemeente omdat uit het onder zoek zelf is gebleken dat de land- bouwarbeiders het meest behoefte hebben aan een fatsoenlijke woning zoodat de meesten dus van de voor deden die de landbouwarbeiderswet geeft, kunnen profiteeren. Weliswaar moet men over een kleine spaarpot kunnen beschikken wil men van deze voorstellen genieten, maar van den anderen kant moet ook be^ dacht worden dat de gemeente er finantieel slecht bij staat en het dus niet aangaat om dure woningen te laten bouwen waaraan men later een strop zal hebben. Burg. en Weth. voelen er niets voor om hier' steenen gevaarten te gaan zetten waarin men wat kamers heeft doch waarbij men land of een tuin missen moet. Men moet bedenken dat we hier in een landbouwersstreek zit ten en dan moet men de landbouwers liefde voor den grond inboezemen door ze in de gelegenheid te stellen voor zichzelf in hun tuin wat te ver bouwen. 's Avonds moeten de arbei ders gelegenheid hebben om voor hun zelf boerenwerk te kunnen verrichten. De heer v. d. Pluijm vreest dat van de landbouwarbeiderswet wel niet veel zal komen omreden de voorwaarden voor die menschen nu direct zoo heel ge makkelijk nog niet zijn. Hebben ze een spaarpotje, dan kunnen ze er van profiteeren, maar dan zijn ze ook alles kwijt en hebben niets meer voor de andere zaken die ze even hard noodig hebben. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth een en ander goed hebben nagegaan. Hij hoopt dat de grondeigenaars die geschikt bouwterrein hebben dit voor een zacht, althans voor een billijk prijsje, beschikbaar zullen stellen. Was er b.v. de beschikking over een bunder of twee of drie dan kon men 10 are voor f250.— verkoopen. Voor het ka pitaal dat het Rijk via de gemeente geeft moet de eerste 4 jaar 4'/2 °/o rente van worden betaald en daarna 58/.o °l0 Hij acht deze wijze voor de gemeente de aangewezen weg. De menschen kunnen dan van hun land halen wat ze voor hun woning moeten opbrengen. Bemesten kunnen ze den grond met eigen afval en bovendien vinden ze in het werk dat ze dan kunnen doen eenig verzet. Men moet in aanmerking nemen dat Dussen geen stad is maar een platte landsgemeente. Hij voor zich is dan ook de meening toegedaan dat men aan woningbouw, zooals men dat in steden of fabrieksplaatsen aantreft, een groote strop zou krijgen. De heer v. d. Pluijm zou accoord gaan met wat door den Voorzitter is gezegd, mits men de beschikking maar had over geschikten grond. Hij voor zich kan niet indenken dat men voor 4000 a 5000 gulden grond los krijgt in plaats van f 2500, of men zou al heel ver den polder moeten ingaan en dat is ook niet wenschelijk. Men moet die menschen ook als menschen be handelen. De Voorzitter blijft bij zijn meening dat het niet aangaat om in deze ge meente een complex woningen te gaan Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct ,o Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. bouwen. Er mag ook wél eens bedacht worden dat er menschen worden ge vonden met een inkomen van 50 a 60 gulden en waar nog geen halve cent wordt gespaard en nu gaat het niet op om de belasting-betalenden nog zwaardere lasten te gaan opleggen om zulke menschen te helpen. Hij voelt er alles voor om deze menschen te helpen en wil daar ook alles voor doen maar dan moet men zelfs mee willen helpen en niet alles maar alleen op rekening van de overheid laten aankomen Hij zou een beroep op de landeigenaars willen doen om den grond voor een geschikten prijs, f 2500.— per bunder, van de hand te doen. Spr. meent dat voor dezen prijs in den tegenwoordigen tijd wel land zal zijn te koopen. De heer Van Dijk zegt dat men niet mag verwachten dat in de kom der gemeente kan worden gebouwd. Die dat wil doen moet heel veel geld voor den grond over hebben. Naar zijne meening zou echter goed gebouwd kunnen worden aan den straatweg of de Nieuwe Steeg. De heer v. d. Pluijm weet uit ge houden besprekingen dat die menschen gaarne zouden wonen op de plaatsen als door den heer Van Dijk aangewezen. De heer Van Dijk meent dat er geen enkel bezwaar bestaat om in de Nieuwe Steeg huizen te bouwen. Dat alle men schen aan een harden weg wonen gaat toch nimmer. De heer Van Balkom vraagt of die weg daar niet te smal is. Voorzitter. Op den berm van den weg bouwen gaat niet, men moet er land kunnen koopen. De heer v. d. Pluijm wil op de plaats niets afdingen maar hij vreest dat men dat land daar nimmer zal kunnen koopen. Van Dijk. Dat land leent zich er anders goed voor. Men zou dan de huizen overlangs moeten bouwen. Van der Koppel. Onlangs werd daar nog f4000 voor geboden maar men wilde er nog niet eens met één oor naar luisteren inplaats van met twee. Zou mgn het land kunnen onteigenen, dan betaalt men nog f 6000. Zoolang men geen f 10.000 komt bieden, heb ben ze geen ooren. Die landeigenaars kijken niet wat in het belang van de gemeente is, die houden alleen hun finantieel voordeel in het oog. Van Dijk. Ik geloof dat als er zoo eens gepolst wordt, men toch wel wat land zou kunnen koopen. Van der Koppel. Ik geloof het niet hoor, men zal overal nul op rekest krijgen. De Voorzitter vraagt of het geen aanbeveling verdient om een Com missie te benoemen die zal nagaan op welke wijze het best zal geholpen kunnen worden. Intusschen zal ook aan de Regeering het rapport worden opgezonden en gevraagd om in de oplossing van dit moeilijk vraagstuk tegemoet te komen. De gemeente zelf kan niet ingrijpen wil men althans geen groote stroppen op gaan loopen. Nogmaals wil hij verklaren dat Burg. en Weth. gaarne erkennen dat er ingegrepen moet worden om tot betere toestanden te komen, maar daarbij zal dan bedacht moeten wor den dat men dan onderscheid moet maken tusschen de verschillende cate- goriën van personen. Er zijn nu een maal menschen die nooit geholpen kunnen worden. De heer Hermans zou Burg. en Weth. in overweging geven met ver schillende landeigenaars eens te onder handelen. De Voorzitter vreest dat dit ver keerde gevolgen zou hebben wijl men, zoodra wordt gehoord dat het voor de Gemeente, Provincie of Rijk is, dan nog een duitje bij de prijzen doet. De landeigenaars beschouwen de zaak niet uit een oogpunt van philantropie maar uit een zakelijk oogpunt iets wat hun weer niet kwalijk is te nemen. Van der Koppel. Men heeft gezien wat men heeft moeten betalen voor dat perceeltje land van den heer Loeff dat we noodig hadden voor het bou wen van de school en dat was nog wel minderwaardig land. Dat dat stukje van zijn perceel afging maakte de rest absoluut niet minderwaardig. Voorzitter. Gehoord de besprekin gen zal het 't beste zijn dat ieder voor zich eens uitziet naar geschikt en goedkoop terrein. Van der Pluijm. Als de gemeente in het bezit is van schikkelijk land, zul len er beslist komen die zich zoover kunnen helpen én die méken dan weer voor de anderen plaats zbodat er dan toch in ieders geval wordt geholpen. Voorzitter. Er zijn nu nog nog twee perceelen disponibel maar die moeten tegen f 10.000 per bunder betaald worden. De heer v. d. Koppel blijft vreezen dat men geen geschikt terrein zal krij gen dan tegen hooger prijs. De Voorzitter zegt het eens te zul len probeeren of hij van den heer Dekker een perceel kan koopen. Van der Koppel. Ik ben bang dat ge daarin niet zult slagen. Berm. Kan de Voorzitter met den heer v. d. Koppel niet eens onderhandelen. Van der Koppel. Ik heb daarvoor geen geschikt land. Voorzitter. Indien de heeren eens iets hooren, dan houd ik mij voor alle inlichtingen aanbevolen. Hermans. Voor de andere arbeiders komt er dan voorlooig niets van. Voorzitter. Neen, maar men krijgt dan vanzelf eene opschuiving. Er is hier maar een fabriek en nu willen wij die wel zooveel als maar mogelijk is steunen maar ons er voor opofferen gaat niet. Worden de landarbeiders geholpen, dan worden vanzelf ook de andere arbeiders geholpen. 2. Begrooting en rekening van het Burgerlijk Armbestuur. De ontvangsten van de Rekening hebben bedragen f 1099.18, de uitga ven f 9155.01, zoodat deze sluit met een batig slot van f 144 17. De begrooting sluit met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 115193. 3. Benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs wegens periodieke aftre ding van den heer A. B. van Gooi. De heer Van Gooi wordt met alge- meene stemmen herbenoemd. 4. Opmaken van een voordracht ter benoeming van leden van het College van Zetters wegens aftreding van de heeren A. v. Honsewijk en F. van der Pluijm. Worden benoemd tot eerste candi- daat in de vacature v. Honsewijk de heer G. Verhoeven en als tweede candidaat de heer J. Vermeul In de vacature F. v. d. Pluijm wordt als eerste candidaat benoemd de heer F. v. d. Pluijm en als tweede candi daat de heer M. Heere. 5. Aanvrage kosten verbouwing Bijzondere Lagere School Wijk C. Voorzitter. Aan de Meisjesschool moet een kleine verandering worden gemaakt. De ramen zijn zoo klein dat geen voldoende lucht en Jicht de lokalen kan binnendringen. De kosten voor verbetering daarvan zijn geraamd op f393. Deze verandering had reeds eerder moeten geschieden maar is tot nu toe uitgesteld. Volgens een des kundige die in het college van Burg. en Weth. zitting heeft, is de raming der kosten beslist niet hoog. Van der Koppel. Die ramen zijn beslist veel te laag. Wordt besloten de gevraagde ver andering aan te brengen. 6. Subsidieerlng autobus onderne mingen. De Voorzitter deelt mede dat van de onderneming De Allad een verzoek is ingekomen om subsidie, terwijl in een vorige vergadering eenzelfde ver zoek van de onderneming Onze Dienst is besproken. De burgemeester van Almkerk heeft Burg. en Weth. van de gemeenten Eethen en Dussen uitgenoodigd om deze gelegenheid gezamenlijk onder het oog te zien omdat hij in de bus sen voor deze streek een groot alge meen belang ziet. Burg. en Weth. van deze gemeenten waren unaniem van oordeel dat alles moet worden gedaan om de bussen te laten rijderi. De Provincie erkent zulks ook en geeft daarom subsidie In de vergadering is besloten om bij de gemeenteraden voor te stellen om '/3 subsidie te geven van de provincie. Iedere gemeente geeft dus een derde van een derde, niet voor een bepaalde bus maar voor alle bussen. Wordt door de Provincie aan de een of andere onderneming geen subsidie gegeven, dan zullen Burg. en Weth. van de betreffende gemeenten nog maals in vergadering bijeen komen. Nog is besloten om geen voorwaar den te stellen zulks in verband met eene bespreking gehouden met den Kantonrechter en den ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Eerst waren deze wel van meening dat bepaalde voorwaarden moesten worden gesteld, doch later zijn ze daarop terug geko men. Er komen hier van de drie ondernemingen dan ook zoo goed als nooit klachten. De Voorzitter zegt in deze verga dering te hebben medegedeeld dat men hier, als Almkerk en Eethen wel sub sidie geven, wellicht wel van gedachten zou veranderen. De heer Middelkoop vraagt of de gemeenten Almkerk en Eethen definitief besloten hebben om subsidie te ver- leenen. De Voorzitter zegt zulks officieus te hebben vernomen, officieel nog niet. De heer Van der Koppel meent dat hij in de Heusdensche courant gelezen heeft dat men in Eethen in deze nog een afwachtende houding heeft aange nomen. v De heer Hermans zegt in „De Echo* van vanmorgen gezien te hebben dat wel besloten is om subsidie te verleenen. Van der Koppel. In Almkerk is ge sproken om slechts aan een onderne ming subsidie te verleenen. Voorzitter. Wij kunnen de kwestie nog wel eens aanhouden, dan kan men nader zien. Aldus wordt besloten. Bij de rondvraag wijst de heer Berm erop dat, doordat de deur van een garage geregeld tegen een paal van het electrisch net slaat, de ballonnen stuk worden geslaan. Wordt de paal een meter of halve meter verplaatst dan is reeds in het euvel voorzien. Nu zijn. er al zeker zeven zoodoende kapot geslaan. De Voorzitter zegt toe met den monteur daarover te zullen spreken. De heer Hermans wijst er op dat ge sproken is om achter bij de haven een petroleumlantaarn te plaatsen. Volgens zijn zoon kan daar veel voordeeliger een paal aangebracht worden en op het electrische net worden aangesloten. De Voorzitter acht dit de beste weg en zal ook daarover spreken. De Voorzitter deelt mede dat de heer A. v. d. Pluijm, secretaris van de Commissie inzake de Landbouw arbeiderswet, met het oog op zijn vertrek naar het buitenland, als zoo danig ontslag heeft genomen. Daarna gaat de raad over in geheim Comité. ADVERTENTIëN. Juist, MUZIEKHANDEL, Grootestraat Waalwijk. Alle soorten Gramaphoons, Pathéfoons en Platen, Cithers, Mandolines en Fluiten met handleiding, Occarino's, Mondorgels en Harmonica's, Beneden alle' concurrentie door ons te leveren, Steeds de nieuwste en keurige GRAMAPHOON-PLATEN, &gelsche Edison Bell-Naalden 5 platen bespeelbaar, Zeer zeker het BESTE en GOEDKOOPSTE ADRES. Nergens zulk een groote keuze. Billijke prijzen. H <0 U X J u X ft 9 -O S O) Prima merken Sigaren, Sigaretten, Tabak en Pijpen. ZEER VOORDEELIG ADRES IN: Voor het nieuwe leerjaar vanaf 49 ets. tot de duurste soorten. Wij zijn speciaal ingericht voor het voor bruiloften en partijen. CB N C/i S Q N 00 to co

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 7