DE ECHO VAN HET ZWOER M Innen breekt aan s5a5S®"i|fWJS5f? WITTE BIOSCOOP. maar komt deze weck In de HIJ VERWACHT U ALLEN oe,genTn|ntehUiS '0' hd eM" bee^ZUirK^lle^^T^ No. GO. Woensdag 1 September 1026. 4Qe Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk. 31 Aug 1926 Voor het Instrumenten fonds der Harmonie „St.CrispiJn"- Vorig bedrag f 111.94 Van een feestavondje in het café van A. v. d. Pluijm f 2 13 Totaal f 114 07 Koninginnefeest. Het vervolg van de Koninginnefeest- viering in onze gemeente op Zaterdag 4 Sept. a s. geeft het volgende pro gramma Namiddag 2®/8 uur Zangdemonstra tie der afd. van Volkszangdag, door de schoolkinderen dezer gemeente, a. bij 't oud raadhuis van v.m Be- soijen b op de Markt c. op het St Antoniusplein d. bij het oud raadhuis van voorm. Baardwijk. 5'/2~6'/4 uur. Concert der Gem. Zangvereeniging „Vooruitgang zij ons Doel". Programma 1. Wilhelmus. 2. Troost der Toonkunst P. M Zijderlaan. 3. Morgenlied P. Hartog 4. Molenaarsdochtertje O Ko' p. 5. Hymne aan den Nacht F. Pijlman. 6'/2-7'/4 uur. Concert der Lieder tafel „Oefening en Vermaak". Programma 1. Neerlands Heil R. Hol. (Woorden van wijlen Pastoor Sprangers) 2. De Ruïne Brands Buijs. 3. De Deerne Kools. 4. De Kuiper Kools. 8 uur. Groot Concert der Kon. Erk. Harmonie „Concordia" van Loonop zand. Programma 1. Vive la Broye, Marche J. Chaillet. 2. La Fée aux yeux bleus Ouverture A Govaert. 3. Lohengrin, Fantaisie R. Wagner. 4. Oranje-Nassau Triomf- marsch J. Kessels. i Pauze. ■Tijdens de pauze (ten omstreeks 9'/4 uur) schitterend vuurwerk op den Win terdijk achter de Markt, te leveren door de Kon. Ned Pyrotechnische fabriek A. J. Kat, v.h. Lotff te Leiden en be staande uit 12 afdeelingen en pl.m. 50 nummers. 5. Les Exilé's, Ouverture L. Langiois. 6. Mein Traum. Wals Waldteufel 7. Neerlands Taptoe, Fantaisie A. j. Roeien 8. Germania, Marsch J. Beil. S/achthuiskwestie. oprichting van een slachthuis. Zij dee- len daarbij o m. mede, dat zij zich op de hoogte hebben gesteld van de meening der slagers De groote meer derheid zou zonder veel voorbehoud voorstander van een openbaar slacht huis zijn. indien slechts vast stond, dat het tarief niet boven een luttel bedrag per pond zou uitgaan. Wij ontvingen een verzoek ter op name tn ons blad van de lijst van voorschriften waaraan dev slagerswin kels in 1927 moeten voldoen. Hoewel deze aangelegenheid slechts voor een beperkt aantal onzer lezers van belang is. willen wij, zooveel de plaatsruimte zulks toelaat, gaarne aan het verzoek wel voldoen Men zie daarvoor 't a s. nummer. Nu omlrent de stichting van een slachthuis de beslissing opnieuw is uitgesteld door het staken van de stemmen in Raadsvergadering van 27 Augustus, kan het misschien zijn nut hebben te releveeren wat in andere gemeenten, waar de slachthuiskwestie aan de orde is, daarvan wordt gezegd: In de gemeente Almelo was een Commissie ingesteld om deze zaak in nader onderzoek te nemen. Deze Com missie heeft als resu taat van haar onderzoek te kennen gegeven, dat de oprichting van een openbaar slacht huis ten zeerste gewenscht is. Zij wijst er op, dat behalve de keurings veearts in onderscheidene rapporten ook de Regeering de wenschelijkheid van oprichting van openbare slachthui zen bepleit in haar toelichting op art. 34 van de Vleeschkeuringswet (Stbl. 1919, No. 524), waarin o. a. gezegd wordt, dat voor een goede werking van de vleeschkeuring slachihuizen van onschatbaar nut zijn en dat het te betreuren is dat de gemeenten in den regel niet dan schoorvoetend tot de oprichting ervan overgaan. In dat artikel, bepalende, dat onder voor waarden bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen, uit 's Rijks Kas rentedragende voorschotten kunnen worden verstrekt voor de oprichting van openbare slachthuizen en bijdra gen verleend in de voor rekening van de gemeenten blijvende kosten van de keuringsdiensten, moet dan ook een opwekking aan de gemeenten gezien worden, om zooveel mogelijk tot de oprichting van openbare slacht huizen over te gaan. Als argument wordt voorts door de Commissie aan gevoerd, dat de slagers ingevolge de voorschriften krachtens art. 19 der Vleeschkeuringswet, vastgesteld bij Kon. Besluit van 6 Juli 1921. zullen genoodzaakt zijn in hun slagerijen veelszins ingrijpende veranderingen aan te brengen. Het behoeft geen betoog, dat dit voor hen geen geringe bezwaren oplevert, die door een spoe dige oprichting van een openbaar slachthuis zouden worden ondervan gen. De Commissie doet dan een foorstel om tot het oprichten van een slachthuis over te gaan, waarvoor zij een ontwerp en terreinindeeling aan geeft. Het geheele planzal ongeveer f 360 000,— kosten, terwijl geraamd wordt dat het bedrijf winst zal ople veren. Op grond van het advies de Com lissie stellen 8. en W. aan den Raad 'oor tot oprichting van een openbaar ilachthuis te besluiten, welk voorstel zich de Raad vereenigde. Gisteren, ter gelegenheid van den 46en verjaardag onzer gtërbiedig^e Koningin, wapperde van de openbare gebouwen en verschillende particuliere huizen en fabrieken de nationale drie kleur. Op dit laatste punt gaan we ge lukkig iets vooruit en we vertrouwen dat in de toekomst dit gebruik nog meer algemeen zal worden. De kinderen gaven in hun oranje pakjes, met vlaggen, versierde fietsen, wagens en Hollanders, een aardige feestelijke kleur aan de straten, wat ons nogmaals deed bejammeren, dat voor den kinderoptocht niet meer belang stelling werd getoond, maar een vol gende keer beter I De harmonie St. Crispijn gaf een uitnemend concert op de kiosk, geo pend en gesloten met een nationaal nummer en belangstellend gevolgd door een groote menigte. Onder de prachtige nummers mogen we vooral noemenTannhauser,La pluie d'or, solo voor clarinet, Opera Marion van Sam Vlessing, een nieuw nummer, dat het buitengewoon deed. Er is door de zeer groote massa belangstellenden In dezen prachtigen avond zeer veel genoten van dit bij uitstek geslaagd concert. Een woord van hulde en dank aan directeur en muzikanten voor hunne groote ambitie, groeiende prestaties, maar ook voor hun welwillendheid om 't publiek steeds zoo bereidwillig van die prestaties te doen genieten. Over den eigenlijken feestdag van a s Zaterdag vindt men elders in dit nummer meer nieuw. Allen present van 't begin tot 't eind. De heer Th. v. Rijen, onderwij zer aan de R.K. Jongensschool, paro chie O. L. Vrouw alhier, is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot hoofd der R.K. Jongensschool te Zalt- Bommel. Hoewel hem deze mooie promotie van harte gegund wordt, zullen toch zoowel het schoolbestuur als de leer lingen hem noode zien vertrekken. Eenigen tijd geleden is op initi atief van den ZeerEerw. heer pastoor I der St. Clemensparochie eene verga dering gehouden van ouders, wier kin deren het patronaat bezoeken,.teneinde na te gaan of voor het patronaat, dat den laatsten tijd maar slecht bezocht werd, nog voldoende belangstelling be stond. Die vergadering, welke druk bezocht was, heeft goede resultaten opgeleverd, dank zij mede den ijver van het op die vergadering gekozen bestuur. Het patronaatsbezoek is den laatsten tijd zeer drukde jongens maakten met het bestuur al eens een flinke wandeltocht, terwijl men tegen Zondag 12 September a.s. een grooten vlieger wedstrijd heeft georganiseerd. Gezien de groote belangstelling, die hiervoor reeds onder de jongens bestaat, belooft het een fraaie wedstrijd te zullen worden. Laten we hopen, dat het weer daartoe ook meewerkt. Naar we vernemen zal de Kind heids-optocht in de St. Clemensparo chie, die vanwege slecht weer destijds niet kon doorgaan en die door het vertrek van kapelaan v. Berkel langen tijd is moeten worden uitgesteld,-ge houden worden op Zondag 19 Sept. a.s. Wij meldden voor eenigen tijd reeds dat er plannen bestonden om het 40-jarig bestaan der Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" alhier te vieren met een festival. Die plannen beginnen thans meer en meereen vasten vorm aan te nemen. Het voorloopig comité heeft reeds een schitterend ontwerp in elkaar gezet en aan de algemeene vergadering voor gelegd, die er zich unaniem mee kon vereenigen. Waar alles nog in een begin-stadium verkeert, achten wij het niet gewenscht een en ander reeds uitvoerig te ver melden, doch vast staat dat het een waardige feestviering zal worden, ter wijl men als datums voor het groot festival voor harmonieën, fanfares, mannen- en gemengde koren heeft vastgesteld de beide Pinksterdagen, zijnde 5 en 6 Juni 1927. nuttige vereenlging door zijn heengaan lijdt. Aan den heer A. v. Oudheusden alhier is de bronzen medaille van de orde van Oranje-Nassau toegekend. De heer van Oudheusden is 40 jaar werkzaam geweest bij de N.V. v.h. Jos. Groenen, alhier Aan het locaal Rijkstelefoonnet alhier zijn aangesloten: No. 89 L. van Well-Appels, Manu facturen. G'ootestr. 209. No. 121 Joseph Mussgens, fabrieks directeur. Mr. v. Coothstr. 26b. No 181 H van Drunen, Café „De Zwaan". Stationstraat 57. No 183 J. H. M. van Erp, Drogisterij, Grootestraat 198 Vervallen: No. 89 Cartonnagefabriek v. Gorp Zn., filiaal v Well Appels. Men meldt uit Someren, dat Don derdagmiddag om 6 uur Mej. Geers uit Waalwijk, die met haar auto van de richting Heeze kwam, plotseling haar stuur kwijt raakte, waardoor de auto in volle vaart in den bermsloot terecht kwam en over den kop sloeg Door de inzittenden van een achterop rijdende auto werden de dames, die onder de auto terecht gekomen waren, uit haar benarde positie bevrijd en ver voerd naar Dr. Nijnatten, die de eerste geneeskundige hulp verleende.Het bleek dat beide dames betrekkelijk licht ge kwetst waren, zoodat zij nog denzelf den avond haar reis huiswaarts met een andere auto konden voortzetten. j.l. Zondag ten 12 uur had Het nieuwe schooljaar bij de Eerw. Zusters in de parochie St Jan Baptist begint heden met 366 leerlingen, de O.L. School met 80 en de Nuts U L O. school met 40 leerlingen. De R K Jongensschool in de parochie O.L. Vfouw met 100. de R.K. Meisjes school met 80 en de Christelijke school met 90 leerlingen. De R.K. Meisjesschool in de St. Clemens parochie telt 220 leerlingen. De R K. Handelsschool begint den nieuwen cursus met 70 leerlingen, Klas I 18; Klas II 16. Klas III 14 Klas IV 12 en Klas V 10 leerlingen, waar van in totaal 37 uit Waalwijk. De cursus 1926/27 van de Rijks school voor leerlooiers en schoenma kers vangt a.s. Maandag 6 September ten 9 uur aan. Op 't oogenblik zijn definitief ingeschreven 17 studenten voor de bovenwerk-afdeeling Schoen makerij, waaronder 7 Hollanders; 18 voor de onderwerk-afdeeling, waaron der 5 Hollanders en 2 voor de looierij (Hollanders), terwijl men nog met ver schillenden in onderhandeling is, zoo wel voor de looierij als schoenmakerij. Maandagmorgen had een ongeval plaats, dat buitengewoon goed is afge- 'oopen, nl. dat hierbij geen menschen- levens zijn te betreuren. Men is bezig de smederij, voor een paar weken aangekocht door den heer de Ronde van den heer v. Castricum, aan de Stationsstraat, te verbouwen. Voor dit doel was een gedeelte afge broken, om opnieuw opgetrokken te worden, toen Maandagmorgen met °P donderend geraas de zolders en 't dak heid is 'oorzaak geworden, dat de heer v. Son zeer gezien is bij de inwoners van Nieuwkuyk en 't gevolg daarvan is dat hij op 31 Augustus flink in de blommetjes is gezet. Op verschillende andere wijzen maak te de jubilaris zich voor onze gemeen te nog verdienstelijk. Voor kort n.l. vierde hij zijn gouden jubileum als lid der Aartsbroederschap van de H. Familie, terwijl hij sedert eenige jaren lid is van den gemeente raad. Wat de volgende feestviering betreft het Zij die zich tegen 1 October op dit blad abonneeren, krijgen de tot dien datum, dus de geheele maand Septem- ber verschijnende nummers GRATIS. toorsfeest van Mgr. W. H. Völker. We weten, dat Kaatsheuvel feest kan vie ren. Meermalen gaf het daarvan reeds het schitterendste bewijs. Doch zooals Kaatsheuvel eensgezind en enthousiast opkwam op Zondag 29 Aug., kan het de doelen van het Kruisboogschutters- noor uonoj gezelschap „Concordia", gevestigd in naar beneden kwamen' het café van den heer L. Leijten, Groo testraat alhier, de eerste ontmoeting Kruisboogschuttersgezelschappen, om het kampioenschap voor 1926. Precies ten 12 uur werd onder groote belangstelling van liefhebbers voor deze mooie sport, door den secretaris van „Nooit Gedacht" allen een hartelijk welkom toegeroepen. Tevens hoopte spreker, dat deze ontmoetingen veel tot nut van de Kruisboogsport in het algemeen mochten -bijdragen, opdat ook de niet-beoefenaars mogen gaan voelen voor en steunen deze in onze plaats meer en meer toenemende sport. Tevens stelde spr. voor om voor deze wedstrijden als leider te benoemen de voorzitter van het oudste in onze plaats bestaande gezelschap „De Eendracht", waarmede alle aanwezigen ten volle instemden, waarna tot schieten werd overgegaan. Na loting kwamen het eerst „Nooit Gedacht" in „Concordia" en daarna „De Eendracht" en „Ons Onderling Genoegen" in het strijdperk. Door elk deelnemend gezelschap werden 2 serie's' van 4 pijlen per schutter geschoten, waarvan de uitslag was als volgt: le serie 2e serie Totaal Nooit Gedacht 103 p. 89 p 192 p. De Eendracht 88 96 184 Concordia 80 81 16l 0.0 G.70 83 153 le serieprijs A. Nelis met 34 punten, 2e serieprijs A. Rombouts met 34 punten. 3e serieprijs F. van Helvoirt met 34 punten. Uit bovenstaande blijkt dus wel duidelijk, dat er fel is gestreden om de leiding te hebben voor den titel van kampioen tusschen de twee oudste gezelschappen en om de 3e plaats tusschen de twee nog pas kort opge richte, nl. Concordia en 0.0 G. Gedurende het schieten heerschte er een gezellige en aangename stem ming onder de schutters en aanwezigen op het schietterrein en in het café. A.s Zondag ten 12 uur zal de tweede ontmoeting plaats hebben voor dezen kamp op de banen van Nooit Gedacht, gevestigd in het café van den heer J. van Helvoirt Putstraat alhier, en we raden liefhebbers aan daar eens een kijkje te gaan nemen, waarvan men zeker wel geen spijt zal hebben. Gelukkig was op 't oogenblik nie mand der metselaars of smeden in 't plaats tusschen de vier alhier bestaande foonfiike onpHnkkPn^hPilp860" P-F" Kruisbooeschutterspezelschannen nm te betreuren zijn, maar de schade voor den betrokkene, die pas het bedrijf had overgenomen, aan 't gebouw en aan materiaal en machines, die onder de ruïne liggen, is zeer groot. De oorzaak van het ongeval moet te wijten zijn aan het niet voldoende stutten, waartoe de bouwpolitie zelfs order had gegeven. ELSHOUT. Met leedwezen werd vernomen dat onze ZeerEerw heer Pastoor 10 September a.s zijne herderlijke bediening om ge7ondheids- redenen wenscht neer te leggen. Wii allen weten, wat wij in Zijne Eerw. zullen verliezen, gevoelen wat wij aan onzen dierbaren herder ondanks zijn kort pastoraat te danken hebben. Het zou overbodig en ondoenlijk zijn, zijne verdiensten naar waarde te schilderen, dank vooral ook den onvermoeiden en volijverlgen heer kapelaan, die hem trouw ter zijde stond. Hij is de vriend van groot en klein, van rijk en arm, getuige nog de algemeene deelname der novene Te klokslag 10 uur klonk hel hoorn-1 "Semen" in ziin verleden werd samengesteld: garde d'honneurs aan het Tnduum, dat de te paard, harmonie „de Eendracht", rijtuig bestuursleden brandweer, auto met jubilaris en opperbrandmeester, rijtuig feestcommissie, leden der brand weer, brandspuitwagens. Met de auto aan zijn woning afge haald, voegde te ruim 2 uur den jubilaris zich in den stoet aan de kom der gemeente opgesteld en werd hij hier door den heer Th. v. d. Besse- laar, viering van het zilveren ambtsjubileum van zijn gevierden Herder Mgr. W. H. Völker is vooraf gegaan, door eensge zind en zonder uitzondering deel te nemen, waarbij duizenden aan de H. Tafel aanzaten, doch ook door in massa op te komen bij het grootsche défilé, bij de machtige bloemenhulde, die de plechtige vernieuwing der Toewijding van de parochie aan Jezus Goddelijk Hart voorafging. Door deskundigen naL.tltFetarlS dcr„ feestcf>mmissie, hoorden we de belangstellende meS -0ZV?W0, en. welkom ge- schatten op 7 8 duizend nersnnen op a 8 duizend personen, 't Was een indrukwekkend gezicht, dien stoet van ruim twee en een half dui zend deelnemers en deelneemsters te zien defileeren met hun prachtige >i 1 bloemstukken door de met vlacppen ï?arJc?f™,e.. h !,u!? 8etrokken alwaar versierde straten, 't Maakte een over- huldiging door den weldigenden indruk die duizendkoppige namens menigte devoot te zien geschaard om heeten, eindigende met een driewerf hoera. Hierna zette de stoet zich in be weging en werd onder het spelen eener flinke marsch door de harmonie de officieele Burgemeester plaats'had, die de gemeente dank bracht voor hetgeen van Son in zijn functie in het belang der gemeente had gedaan en hem aan de andere leden der brandweer ten voorbeeld stelde. Hij deelde mede dat ook H. M. de Koningin met eene medaille zijne ver diensten erkend had. Zichtbaar aangedaan dankte de jubilaris. Hierna speelde op het plein van 't Raadhuis de harmonie een „hij leve lang" en werd de stoet in dezelfde volgorde als boven vermeld opgesteld en een rondgang door 't dorp ge maakt. Na ontbinding van den stoet ver zamelde men zich in het voor deze gelegenheid prachtig versierde lokaal Café Merkx en had de aanbieding plaats van het cadeau der brandweer waarbij de heer v. d. Besselaar weder om een hartelijke toespraak hield. Een luid applaus volgde als aller instemming. Burgemeester en Wethouders van Zo P hen vragen den Raad een van 500 voor h van een uitgewerkt plan voor de Maandag den 13 September a.s. des voormiddags om 11 uur zal alhier de najaarskeuring van stieren worden gehouden vanwege de Prov. Commissie. Naar wij vernemen, heeft de heer Cor Witlox, zulks op medisch advies, ontslag genomen als voorzitter van het Wit Gele Kruis. - Wij behoeven niet te zeggen dat wij dit besluit zeer bejammeren voor de vereeniging en voor de ziekenverple ging enz. in 't algemeen in onze plaats Voor korten tijd. bij het 12'/a jarig jubileum van 't W.G Kruis, hebben wij nog gelegenheid gehad de groote verdiensten van den scheidenden voor zitter voor de zieken- en kraamverzor- ging, voor de bestrijding van tubercu lose en kindersterfre uitvoerig te be lichten e daaruit hl* t-k >en duidelijkste j welk verlies thans deze belangrijke en j J 1. Zaterdag en Zondag heeft de Waalwijksche Biljartclub zich weer kranig gehouden door beide wedstrij den met flinke cijfers te winnen. Het zestal der W B.C. komt een woord van dank toe voor het schitterende spel dat ze beide dagen te zien ge geven heeft. Vooral Zaterdagavond werden er prachtige partijen gespeeld. Vooral de heer F. Schoelitz heeft-zich van zijn beste zijde laten zien, door in een partij een serie van 27 en een van 33 caramboles te halen. Ook het zestal van B.C. Helvoirt heeft prachtig gespeeld, vooral de heer G. Berkel- mans was buitengewoon op stoot. Krijt op Tijd uit Oss is ons eenigszins tegengevallen. Wel hadden er enkele spelers met veel onfortuin te kampen, doch de roep die er van uitgegaan was, heeft niet aan de verwachtingen voldaan. Het zestal der W B.C. wist dan ook op schitterende wijze te win nen, zoodat het nog steeds haar Tour- nooi ongeslagen kan voortzetten. De uitslag van de beide gespeelde partijen is als volgt Zaterdag. B C. Helvoirt W B C. H Klijn J Slaats F. Schoelitz F. Slaats L. Hesselberth Adr. Klerks 10d Kasteleins 38 79 G Berkelmans 100 100 A v Schijndel 29 100 J, Berkelmans 58 100 J.v.Laarhoven 94 86 Brekelmans 100 419 W.B.C. H Klijn J. Slaats F Schoelitz F Slaats L. Hesselberth 100 Adr Klerks 100 565 Zondag. KOT. Oss L. Wellens A Spierings P. Verhallen A. van Erp Gruiters Klingers 100 100 100 100 600 38 46 41 48 69 67 309 ter zijner intentie inzonderheid ge houden, tijdens zijne laatste bedevaart naar Lourdes. Dat God onzen algemeen beminden heer Pastoor dan ook ruimschoots moge beloonen voor 'tgeen wij nooit kunnen vergelden, is dan ook ons aller vurige bede. Ook twijfelen wij er geenszins aan of iedereen zal milder dan ooit in zijne beurs tasten, wanneer hij straks in de gelegenheid zal worden gesteld bij te dragen tot een waardig cadeau, als een blijvende herinnering aan en van zijne gelief koosde parochianen van Elshout. Zondag is hior het feest der H. Kindsheid met Veel plechtigheid ge vierd. Te 10 uur werd een H. Mis opgedragen en om half twee kwamen de kinderen bijeen in de school der Eerw. Zusters om vandaar gezamenlijk onder leiding der Zusters en zelatrices naar de kerk te gaan, waar het Rozen kransgebed verricht werd. In het Lof, daarna, hield kapelaan Willems een predicatie, waarin hij sprak over de Missie. Nadat het Lof besloten was met het Tantum Ergo en den zegen en nadat de kinderen een lied ten gehoore hadden gebracht werd een fraaie stoet samengesteld, welke voorafgegaan door het vaandel der H. Kindsheid, onder de muziek der harmonie van de jongelingen congregatie naar het Kikvorscheneind trok om vandaar te gaan naar den Dijk en vervolgens naar de kerk, waar nog eenige liederen werden gezongen Gedurende den rondgang, waarbij de stoet veel belangstelling had, werd eene collecte gehouden. Na afloop werden de kinderen bij de Zusters onthaald. De Eerw. Zusters en zelatrices hebben wel eer van haar werk gehad. NIEUWKUYK. Op 31 Augustus was het vijftig jaar geleden, dat de heer Joh. v. Son, wonende op de Hoevd te Nieuwkuyk zich bij de gemeentelijke brandweer aansloot. Zoolang de heer Van Son, die binnenkort 73 jaar wordt, lid is van het brandweerkorps, heeft hij zoowat geen enkele brand gemist, steeds was hij een der eersten, die aan wezig was, daar waar hulp geboden moest worden. Die groote hulpvaardig- Nog zij vermeld dat ook de buren hun instemming met dit feest betuig den door het plaatsen van een prachtigen eereboog aan de woning van den jubilaris. Des avonds werden de leden in het feestlokaal onthaald op worstenbrood en natuurlijk hebben er de noodige biertjes niet aan ontbroken. Door den heer F. v. Son, pianist alhier, werd er de stemming ingehouden en was het uur van scheiden, zooals gewoonlijk, te vroeg daar. NIEUWKUIK. Naar we vernemen, is door den bijenhoudersbond het plan opgevat binnenkort een bijenmarkt te houden. Tijdens den rondgang van den feeststoet der brandweer had de heer M. het ongeluk gezeten op de brand.- spuit door het breken van het rad daarop te komen vallen en zich deer lijk te bezeeren- Door de Eerw. Paters van Onze- noort werd het eerste verband gelegd. De ontboden geneesheer Dr. van Se- ters corltateerde armbreuk en inwen dige kneuzingen en achtte overbrenging naar 't gasthuis te' s Bosch noodzakelijk. SPRANG. Nabij onze gemeente is Zondagnacht een auto tegen een groentenkarretje gereden. De auto werd ernstig beschadigd, maar de voerman kreeg weinig averij en per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 31 Aug. '26. Schitterende Pastoorsleesten te Kaatsheuvel. Plechtige Hernieuwing der Toewijding van Kaatsheuvel aan Jezus Goddelijk Hart op Zondag 29 Aug. 1926 bij het 25 jarig Pastoors/eest van Mgr. W. H. Uölker. Zoo één datum in de annalen der Geschiedenis van Kaatsheuvel bekend zal blijven, zoo zal het de datum zijn van 29 Augustus, de datum der Ker kelijke viering van het zilveren pas- het prachtige H, Hartmonument, uit volle borst het biddende Voor Jezus Harte zinge mijn ziel in rein geneugt" te hooren uitgalmen onder het accom pagnement der harmoniën Apollo en Euphonia. 't Was een grootste vertooning, diezelfde menschenmassa geboeid te zien aan de lippen van den grooten nederigen Capucijner-pater Josaphat. die met overweldigend redenaarstalent, met machtig gebaar en indrukwekkend woord zijn toehoorders wist op te voeren tot een enthousiasme, zooals waarschijnlijk Kaatsheuvel nimmer beleefde, 't Was nog roerender diezelfde menschenmassa devoot en overtuigend haar „Credo" te hooren uitroepenen en nederig de knie te zien buigen voor 't standbeeld van Jezus H. Harte, toen Mgr. Völker zegenend de hand uit strekte onder de woordenBenedictio Dei omnipotentis Patris et Filii et Spiritus Sancti desendat super vos et maneat semper". Zondag 29 Aug. Was een dag waarop Kaatsheuvel zich vertoonde zooals Kaatsheuvel is, een plaais van diep voelend, overtuigend Ka'holiek geloof, een plaats die Katholiek IS en Katho liek LEEFT zooals geen andere in ons Bisdom. 't Zou kolommen vergen uitvoerig te beschrijven den geheelen loop van de plechtigheden van Zondag j 1. Slechts in 't kort willen we een en ander memoreeren. Onder kundige leiding van architect Tirion is de Kerk inwendig in een feestkleed gestoken, zooals we nog nimmer zagen. De firma Gebrs. Frede- riks, magazijn „De Zon" leverde on baatzuchtig zooals steeds, met diverse heeren schoenfabrikanten de honderden meters draperie van de hooge gewelven in sierlijke lijn neerhangend naar de consoles der rijzige pilaren. Een prach tige symbolieke zilveren prieslerkroon prijkt hoog boven het met groen en bloemen versierde presbyterium, terwijl bloemenmanden en draperiën de aan sluitende bogen der zijbeuken een mooi geheel doen vormen met de schitterende versiering van het midden schip. Is de versiering van onze majes tueuze Kerk eenig, nog artistieker wist architect Tirion het Kerk pastorie- en patronaatsplein in een waren bloemen tuin om te scheppen. Door ijverige dameshanden zijn honderden meters palmguirlandes gevlochten, die vanaf symbolieke met bloemen en groen versierde zuilen in stemmige kleuren door de paters derH. Familie beschil derd en het ruim honderd meters lange geheel een schitterend aanzien geven. Talrijke toepasselijke opschrif ten, gedichten, chronicum en schrif tuurteksten prijken tusschen groen en bloemen en duiden op wat Mgr. Völ ker voor zijn parochie was of houden wel gemeende wenschen voor de toekomst in. Op onbaatzuchtige wijze leverden de firma's v. d. Hoven, Dekkers, Beek mans en niet op de allerlaatste plaats de bloemisten gebroeders Snoeren, werk, dat boven allen lof is. Het H. Hartmonument met het geheele kerk plein is daarenboven schitterend met electrische lampen verlicht, waaraan de heer Teunissen zijn artistieke mede- werking eveneens geheel onbaatzuch tig verleende. Onder leiding van een regelingscommissie bestaande uit de heeren J. Teurlings, Chr. Vesters, J. v. Gestel, J. Pols en M. v. d. Wee, formeerde zich omstreeks half vier een 800 meter lange stoet die defileerde langs het H. Hartmonument onder de opwekkende toonen der harmoniën Euphonia en Apollo een aaneengeslo ten ronde maakte in Schoolstraat, Gast huisstraat, Peperstraat en Hoofdstraat. De gemeentepolitie en de Kon. Mare- chausseé's zorgden overal voor goede afzetting. Ontelbare banieren, drapeaux en wimpels werden in den stoet mee gedragen en vormden een fraaie af wisseling met de kostbare bloemstuk ken, die door bruidjes in de route werden meegevoerd. Toen allen geschaard stonden rond RDD01PH VALENTINO is niet dood Crediet samenstellen

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5