at mHU HET illlBEÜ Dl Middelbare Haodelsatondcursus Begin van den Cursus Week-Revue. R.K. Middenstandsbond Waalwijk. 's avonds ten 8 uur. Voor Huis en Hoi. No. TO. Zaterdag -1 Sept. 102G. l!)e Jrg. TWEEDE BLAD. De 12e Diocesane Katho liekendag te Waalwiik. Sectie Middenstand. Drie soorten Middenstanders. Misschien denk't ge, dat hier een verdeeling zal gemaakt worden naar gelang den omvang der middenstands zaken en hun invloed op het econo misch leven? Volstrekt niet. Als wij ze hier verdeelen, dan is dat volgens de wijze, waarop ze staan tegenover de iniddenstandsvereeniging, of liever volgens de opvatting, die zij van het vereenigingsleven hebben. Tot de eerste groep rekenen wij die middenstanders, die niets van het vereenigingsleven willen weten. Zij beschouwen andere middenstanders als concurrenten met wie geen samen werking mogelijk is, omdat ieder voor eigen belang moet opkomen. Zij ver geten echter, dat er nog andere be langen zijn, die zij ook met hun con* currenten gemeen hebben. Wanneer bij het behartigen hiervan de betrok ken personen zelf niet de gelegenheid hebben om mee te spreken of advies te geven door middel van hun orga nisatie, dan is het voor de hand lig gend, dat hiervoor in het geheel niet, of slechts gebrekkig zal gezorgd wor den, afgezien nog van den dieperen grond, waarom het noodzakelijk is, zich met zijn standgenooten te ver eenigen. Tot de tweede soort behooren zij, die wel vrij zijn van die benepen kortzichtige concurrentiezucht en bijge volg aansluiting bij elkaar zoeken, maar alleen oog hebben voor het stoffelijke voordeel, dat er onmiddel lijk uit voortvloeit. Zij zijn wel een eind ver vooruit bij de eerste cate gorie van middenstanders, maar hun inzicht in de kwestie is nog te opper vlakkig. Zij zien als het ware alleen den buitenkant er van, voor hen geldt nog slechts' de machtskwestie. Zij redeneeren zooals ik me niet orga niseer, sta ik als eenling te zwak tegenover al degenen, die in staat zijn mij in mijn zaak afbreuk te doen, mij schade toe te brengen, mij in de uitoefening van mijn bedrijf mijn vrijheid te ontnemen door allerlei onoordeelkundige maatregelen en voor schriften enz. Daarom moet ik zorgen, dat ik met anderen samen, die dezelfde belangen hebben, een macht vorm, waardoor ik kan eischen, dat ook met mijn belangen rekening wordt gehou den en dat ik niet onder den voel word geloopen. Als men zoo denkt en niets meer, dan wordt het uitsluitend een machts kwestie. Nu, zich zelf de macht ver zekeren kan goede gevolgen hebben, maar ook kwade, het hangt er maar vanaf, hoe men die macht gebruikt. Ge voelt hier al, dat er meer noodig is dan zich de noodzakelijke macht te verzekeren, dat het eigenlijke, waarom het gaat* om een goeden toestand te scheppen, nog dieper zit. Wij moeten het recht als grondslag hebben voor de actie, die wij ontplooien, het moet rechtvaardig en billijk zijn, wat we voor ons opeischen en dan pas mag van de macht gebruikt gemaakt worden. Wat nu recht en billijkheid is, moeten de beginselen uitmaken. Op de ware beginselen moet heel het bedrijfsleven worden opgebouwd. Dit is de diepere ondergrond van heel de beweging, ja van heel het maatschappelijk leven. Hiermee komen we aan de derde groep middenstanders, maar daarover zullen we liever den volgenden keer handelen. We willen niet te veel geduld van u vragen en misschien wachten er reeds klanten op u. Perscommissie Middenstand. Binnenland. We hebben al weer een vlag-inci- dent, ditmaal in Goor geschapen. Deze gemeente heeft een socialistische raads- meerderheid en sinds enkele maanden ook een socialistische burgemeester. Een der raadsleden had een voorstel ingediend om op verjaardagen van leden van het Koninklijk huis de vlag niet uit te steken en de burgemeester verklaarde zich vóór het voorstel, niet omdat hij uit principe tegen vlaggen- vertoon was op dagen, als genoemd, maar omdatja, omdat een deel des volks het Koninklijk Huis vaak in den strijd tegen het socialisme betrok ken had, hetgeen bewezen werd met de aanhaling van een volksdeuntje uit de 90-er jaren „Domela moet zakkies plakken, leve Willemien In Goor werd dus niet gevlagd op 31 Augustus, maar blijkens mededee- lins van den Goorschen burgemeester is de Koningin aardig op weg naar beterschap en als Zij zich zoo netjes j tegenover de socialisten blijft gedra gen, dan is er kans, dat ook in Goor op Haar verjaardag weer de vlag van het Stadhuis wapperen zal 1 Weinig menschen zal het hinderen, dat de Goorsche vlag dezer dagen niet is uitgestoken. Geen monarchistische gedachte zal door die daad geschaad worden, maar wat elk verstandig mensch moet treffen, is dateengroote partij- als de S.D.A P. met een ruime politieke ervaring en een aanmerkelij- ken politieken invloed nog niet uitge wassen is boven dat peuterige gedoe, dat sterkte meent te vinden in kinder achtige onthoudingen inzake algemeene gebruiken. De Koningin is het Staatshoofd en Zij regeert zelfs de burgemeester van Goor erkende het op geheel con- stitutioneele wijze. Welnu, in zulke omstandigheden wil het gebruik, dat men op Haar verjaardag van officiëele gebouwen de vlag uitsteekt. Een over tuigd monarchist doet dat uit hulde, een onverschillige om het bestaande gebruik en een politiek andersden kende uit beleefdheid. Zelfs in een socialistische repqbliek zou men met recht zulke beleefdheid eischen, zéker van degenen, die door hel Staats hoofd in een bestuursfunctie benoemd zijn. De dienaar behoeft niet eender te denken als de meester, maar de dienaar, die aan zijn verschillende denk wijze het recht ontleent om grof en onbeleefd te zijn, die toont daarmee zooveel gemis aan karakter, dat hij zijn positie onwaardig geacht moet worden. Het andere vlag-incident, dat echler géén vlag-incidér.t gebleken is, houdt nog immer de gemoederen gespannen. Wat Moeskops op de Wielerbaan te Milaan uithaalde, was zeer afkeurings- waardig. Dat heeft men van verschil lende zijden gezegd en daarmee had de zaak „uit" kunnen zijn en voorde vergetelheid bestemd. Maar de men schen van de wielersport wenschen zulk einde niet; ze willen wraak en daarom duurt het onverkwikkelijk gedoe over de zaak voort. Wraak willen ze, echter niet tegen over Moeskops, over wiens optreden het eerste woord van afkeuring nog gesproken moet worden in hun ver gaderingen, maar tegenover den secre taris van den Wielerbond, die het in cident in de bladen bracht, tegenover den Wielerbond official Hoornberg, omdat hij de eer niet op prijs stelde een kaakslag te mogen incasseeren van een vijfvoudigen wereldkampioen en tegen het bestuur van den Wieler bond, dat onzen waardigen kampioen ter verantwoording heeft durven roepen. Tegen al die menschen worden moties aangenomen en het bestuur is reeds tot aftreden bewogen. De heer Moeskops, „onze" kampioen gaf weer een staaltje van zijn fijnge voeligheid en beschaving, door zelf een motie voor te stellen om den man, die het incident vermeldde en den man, die den kaakslag van onzen held ont ving. te royeerenl Als die sportverdwaasden zoo nog een poosje doorgaan, zullen ze het beschaafde en weldenkende deel van ons volk niet alleen van den vijfvou digen wereldkampioen, maar van heel de wielersportbeweging vervreemd hebben. Wie op het einde van het seizoen hun vacantie op Scheveningen door brachten, hebben hun hart aan de aanschouwing van „de meest whe- vene" sport kunnen ophalen.; niemand immers zoekt het zoo hoog als onze vliegeniers. Zij hebben ter gelegenheid van de luchtvaartvertooning schitte rende staaltjes van hun kunnen gede monstreerd. De voorzitter sprak bij de opening de hoop uit. dat de demon straties zonder ongelukken verloopen zouden en we moeten erkennen, dat het niet zonder reden is, dat men on gelukken bij demonstraties vreestde ongevallenstaatjes zijn droevig genoeg. De directie der K.L.M. schreef onlangs, dat de meeste vliegtuig-ongevallen plaats grepen bij het verrichten van gedurfde manoevres en het maken van „kunstjes" 't Is daarom zeer de vraag of al die demonstraties met lucht- acrobatiek wel in staat zijn om het vertrouwen in het luchtverkeer te ver- hoogen. Er komen nu geregeld onge vallen voor daags na de demon stratie te Scheveningen verongelukte bij zulke „kunstenmakerij" nog een Pan der-vliegtuig, dat aan die demonstra ties had deelgenomen (2 dooden) en het publiek debiteert al zulke on gevallen op rekening van „de" lucht vaart, volstrekt geen onderscheid makende tusschen beleidvolle burger luchtvaart en de luchtacróbatiek van sportlui en militaire vliegeniers. Buitenland. Een onverwachte wending neemt de revolutie in Griekenland, doordat ge- neraalKondillis, de leider der revolutie, zich voor een socialistische republiek heeft uitgesproken, zelfs verklaard heeft wel het Russische voorbeeld te willen volgen, indien zijn land zoo krachtig was als het siet-rijk. Kon de generaal zijn plannen volvoeren, dan zouden we dus van de burgerlijke dictatuur tot een „dictatuur van het proletariaat" gekomen zijn, een Qvergang, die ten slotte niet onlogisch is, omdat men van uitersten tot uitersten geraakt. Degenen, die propaganda maken voor fascisme, mogen daaraan wel eens j denken. Intusschen, in Griekenland verande- j ren de gebeurtenissen snel van aspect j en generaals hebben over het algemeen nog al zéér bijzondere denkbeelden over wat „socialistisch" beteekent. Denkt maar eens aan wat er van de socialistische revolutie van Maarschalk Pilsoedski in Polen geworden is Dezer dagen komt al wéér de kwestie van Duitschland's toelating tot den Volkenbond aan de orde, maar met het gemodder om de bezetting van de raadszetels is het nog niet in orde en daarom kan men nog voor onverwachte gebeurtenissen komen te staan. De Volkenbond zou gelijkheid van rechten der volkeren brengen, de hegemonie der groote staten zou worden gebroken. Die groote staten echter hebben een raadszetel en dus een leidende positie en de regeeringen, die geen werkelijk groote staten vertegenwoordigen, maar het zich verbeelden of hun land tot grootheid willen verheffen, eischen nu mede zoo'n zetel op, óók een leidende functie, 't Blijft gaan om de macht, vroeger zónder Volkenbond, nu door middel van dien bond. Het aanzien van deze organisatie als rechtsinstituut daalt meer en meer. Spanje, de hardste schreeuwer om een zetel, is misschien wel tevreden te stellen, in „ruil" voor de toevoeging van het geinternationaliseerde Tanger- gebied aan het Spaansche mandaats- gebied in Marokko. Zoo kan de Vol kenbond dus misschien nog misbruikt worden voor imperialistische doel einden. intusschen verluidde dat Spanje den zetel niet krijgt en Duitschland wel. Het roode leger van Kanton, de Chineesche vrienden der Russische bolsjewiki, hebben aanmerkelijke voor deden behaald op de legers van Woepei-foe. De toestand heeft daardoor weer een dreigend aanzien gekregen in China, zoodat verschillende mogend heden er reeds toe zijn overgegaan om oorlogsschepen te zenden ter bescher ming harer belangen en onderdanen. Hoe de zaken er zich ontwikkelen is moeilijk te zeggen, want het Chi neesche Staatsleven is even ingewik keld als het Chineesche Mah jong, in dat spel kan de wind uit alle hoeken waaien, men kan bestookt worden met draken of door schorpioenen. Wie het ingewikkelde Mah-Jong kent en speelt wordt telkens verrast door de wonder lijke combinaties, die zich onverwacht vormen. Dat alles verschilt in niets van het politieke en militaire spel dér Chineezen. uitgaande van den Aanmelding kan dan alsnog geschieden. 37022 GEMEENTERAAD. N1EUWKUIJK. De raad der gemeente Nieuwkuijk hield Vrijdag voormiddag 10 uur een openbare vergadering. Voorzitter: Burgemeester van den Broek. Secretaris: van der Leede. Afwezig de heeren A. van Halderen J. van Son. De voorzitter opent de vergadering met den christelijken groet en stelt den raad voor eerst punt 8 der agenda te behandelen n l. „bespreking omtrent het Gemeentelijk Electriciteisbedrijf" en dit in geheim comité te doen. Wordt goedgekeurd. Voor de bespreking hiervan is mede ter vergadering aanwezig de heer Weijts administrateur der P.N.E.M. te 'sBosch Na heropening der vergadering en voortzetting, wordt eerstens mededee- ling gedaan van het besluit dat ingaande 1 Januari 1927 het bestaande net alhier zal worden overgedaan aan de P.N.E.M. voor den prijs van f 15000 De Voorzitter bedankt verder den heer Weijts voor zijne bemoeiingen en uiteenzettingen. De heer Weijts brengt dank aan den raad voor het in hem gestelde ver trouwen en geeft de verzekering alles in het werk te zullen stellen en er naar te streven het naar eenieders wensch te maken aangaande het beheer en hoopt op de medewerking der ge meente hierin. De Voorzitter dankt en zegt mede werking toe. Enkele ingekomen stukken goed keuringen Ged. Staten worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Rekening der gezondheids com missie te Heusden over 1925 en be grooting dier commissie over 1927. De ontvangsten der commissie hebben bedragen f 2488,22 de uitgaven f 2245.61 '/a batig saldo 242.607a- De begrooting dier commissie is 2387 50'/2 aan inkomsten en uitgaven. 3. Rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1925 en begrooting van dat bestuur over 1927. De ontvangsten bedroegen f 1388 02'/2 de uitgaven f 1142.917a batig slot f245.11. Begrooting 1924.96 aan inkomsten en uitgaven. 4. Aanbieding rekening der gemeente over 1925 alsmede van het Gemeente lijk electriciteitsbedrijf over 1925 (winst en verliesrekening Deze sluit in ontvangsten gewonen dienst f2978.23, uitgaven f2361.48, batig slot f 616.75. De kapitaaldienst batig slot f536.82. Een en ander zal 14 dagen ter visie worden gelegd. De rekening electriciteitsbedrijf sluit met een winst van f 1081.77 zonder afschrijving. 5. Opmaken voordracht voor de be noeming van twee leden van het college van zetters wegens periodieke aftreding van J. de Bont en J. v. d. Brandt. B. en W. stellen voor als le can- didaat te plaatsen J. v. d. Brand en 2e G. v. d. Oord. Wordt goedgekeurd. 6. Benoeming van een lid der Com missie tot wering van schoolverzuim wegens de ontslagname van Mej. Theunissen. B. en W. stellen voor in haar plaats te benoemen het hoofd der bijzondere school Mej. J. A. M. Scheers. Beslist als voor. 7. Voorstel van B. en W. tot opheffing met 1 Jan. 1927 van de Openbare lagere school. Voorzitter, 't Is U allen bekend dat het verzoek hieromtrent is ingekomen vanwege 't R K. Kerkbestuur om de hier voor benoodigde gelden beschikbaar te stellen of ie wel de bestaande school te doen overgeven. B. en W. stellen daarom voor tot laatstgenoemde te besluiten. Wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt de Voorzitter den raad machtiging tot regeling van het perceel land der gemeente, in huur bij P. Mostermans en M. v. d. Zanden in de Hoef, dit gedeeltelijk te doen beplanten en de rest bij inschrijving te verhuren voor 3 jaar. Wordt toegestaan. Hierna sluiting met den Chr. groet. HERPT EN BERN. Openbare vergadering van den raad der gemeente Herpt en Bern. Voorzitter Edelachtb. heer H. J. v. Eggelen, burgemeester. Secretaris de heer F. A. J. v. Liempt. Aanwezig alle leden. De notulen der voorgaande vergade ring worden voorgelezen en goed gekeurd. Ingekomen verslag der Gezondheids commissie over het dienstjaar 1925 met aan ontvangsten een bedrag van f2488.22, aan uitgaven f 2245.61 '/a. alzoo een batig slot van f242.60lj2- Volgens voorstel van B. en W. gaat de raad hiermede accoord. Begrooting voor het dienstjaar 1927. Het inkomen wordt geraamd voor iedere gemeente 5 cent per inwoner wordt voor onze gemeente f 29.40 Wordt voorgesteld en besloten dit bedrag op (Je begrooting 1927 over te brengen. Aanvrage van het R.K. Kerkbestuur om een voorschot ingevolge art. 101 L. O. wet. B. en W. stellen voor een voorschot te verleenen van f5—. per leerling waarna afrekening volgt bij de vast stelling der rekening 1926. Eveneens bedoeld in art. 101 L. O. wet voor 1925, wat zal geschieden bij definitieve vaststelling der reke ning over het dienstjaar 1925. Schrijven van Ged. Staten en Min. van Binnenlandsche Zaken en Land bouw betreffende een bepaling in de verordening voor den Hoofd. Omslag. B. en W. stellen voor de bestaande regeling tot 1 Mei 1927 te handhaven en dan tot de vroegere regeling terug te keeren. Aldus besloten. Aanbieding gemeenterekening 1925. De gewone dienst sluit met een eindcijfer aan inkomsten van f 20.718.987a, uitgaven f.17.066.237,, alzoo een batig slot van f3652.75. De kapitaaldienst f 24.181.50 en f24.147.—, batig slot f34.50. De Voorzitter benoemt voor de Commissie van Onderzoek voor deze rekening de leden Jac. de Wilt en A. Th. Couwenberg, die daarbij den gemeente-secretaris als hulp zullen krijgen. Wordt goedgekeurd. Voordracht leden College van Zetters. 1 J. C. v. Bokhoven. 2 P. v. d. Broek. 1 P. J. v! Bokhoven. 2 A. Th. Couwen berg. Het lid van Bokhoven informeert naar de brandsloten die gegraven zijn en niet schoongemaakt. Zal alsnog geschieden. Het lid van Herpt informeert naar het al of niet afmaaien van het gras aan den Berschen Dijk, wat gemaaid zal worden, en dringt aan op het verbieden tot het inrijden van den z.g. binnenpad bij het café „De Ploeg", wat zijn inziens gevaarlijk is. Hiertoe zal de politieverordening gewijzigd worden. Hierna wordt de vergadering ge sloten. HET STEKKEN VAN HEESTERS. Het kweeken van heesters is een prettig werkje, zeker ook voor den ama- ceur-tuinier. Een paar wijeen van ver menigvuldiging zijn heel eenvoudig en er zijn misschien wel eenige lezers, die er iets meer van zouden willen weten. Dezen keer willen wé het een en ander over het stekken zeggen. We kunnen hiermede beginnen zoodra het blad ge vallen is en het hout dus goed gerijpt. Stekken, die men in dezen tijd snijdt, noemt men winterstek om ze te onder scheiden van die, welke men in Mei neemt met blad en dan zomerstek ge noemd worden. Voor de winterstekken nemen we flinkq eenjarige goed volgroeide scheu ten. Deze snijdt men op den voet weg. Naarmate de scheut langer is, kan men er te meer stekken van snijden. Men neemt ze ter lengte van ongeveer 30 e.M., echter altijd zorgende steeds aan ieder stek twee oogen te hebben ze zijn dus minstens ééu lid lang. Gewoonlijk zullen er wel meerdere oogen op voor komen. Bovendien wordt do stek juist onder een oog afgesneden, met een goed scherp mes. Daar op deze plaats de wortels zich moeten vormen, kan men gerust dat oog wegbreken. Het bo venste gedeelte van den scheut, waar van de stekken gesneden worden ge bruikt men niet. Dit is mee.stal niet voldoende afgerijpt, de oogen zijn niet volgroeid, zoodat dit deel niet bruik baar is. Men denke er steeds om, dat de wouden, welke men maakt, zoo glad mogelijk moeten zijn. Heeft men vol doende stek gesneden, dan worden ze gepoot. Men wrikt daarvoor met de schop een gleuf in den grond en zet daarin op een afstand van ongeveer 20 c.M. de stelfken, waarna men den grond flink met den voet aantrapt, opdat deze goed tegen den stek sluit. Ze komen voor ongeveer 2/3 in den grond. De re gels zet men zoover uit elkaar, dat men er flink met schoffel en hark tus schen door kan. Dit is gemakkelijk voor het schoonhouden. Zoo kan men op een klein hoekje vele stekken plaatsen. Ge durende den zomer hou dit men den grond goed zuiver van onkruid en zorgt, dat hij goed los blijft, opdat de zonnewarmte gemakkelijk door kan dringen, hetgeen zeer bevorderlijk is voor de wortelvorming. Aldus zal men in het volgend jaar (najaar) vele jonge, heesters bezitten. Eenige onzer fraaiste heesters, welke op bovenstaande wijze zich gemakkelijk laten vermenigvuldi gen, zijn: ColuteaDeutzUi, Forsythia, Lowicera, Philadclphus, Ribes, Sambu- cm, Sjrircwa en Weigelia. Maandag 6 Sept.,

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5