VOOi' Fa. IBS. DE FOLTER Hark) WAALWIJK Drukwerken Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen» mum van ouds bekend. Het hoogst in qualiteit bet laagst in prijs. EDEREE Brillen, Pince-nez, VOOR VERVEN EN STOOMEN Bedden, Matrassen, Stoelen, Fauteuils, Vloerkleeden. Gordijnen, Zonneschermen, Autodekens, Paardedekens enz. enz AANDEELEN GEMENGD NIEUWS. Reuter seint uit New York d. d. gisteren Opwindende tooneelen hadden hier gisterenmorgen plaats, toen in een vijf verdiepingen hoog huis, door negers bewoond, brand uitbrak. De negers zagen zich eiken uitweg van boven af afgesneden. Een diepe geul, die in den grond vóór het gebouw gegraven is ten behoeve van den nieuwen ondergrondschen spoor weg. welke in aanbouw is, belette den brandweermannen hun ladders aan dien kant op te stellen. De negers hingen uit de vensters en schreeiMvden om hulp. Vele spron gen uit de ramen en liepen min o meer ernstige verwondingen op. Vijf lijken zijn uit de ruïnes ge haald. Eén persoon wordt vermist. Een B. T. A -telegram uit Barce lona meldt: Men bericht de ontsporing van een trein van Barcelona naar Valencia tengevolge van een grondverzakking Er zijn 17 dooden en 36 gewonden Een B. T. A -telegram uit Barce lona meldt dd. 1 September: Tengevolge van de stortregens zijn verscheidene dorpen in de omstreken van Barcelona overstroomd. De schade is zeer groot. Er zouden 36 slachtof fers zijn. Te Garges les Gonesse (dep Seine-et-Oise) werd een dokter bij een kindje van vijf maand-n geroepen. Hij schreef een drankje voor, dat de moe der onmiddelijk bij een apotheker liet klaarmaken. Kort nadat het kindje eenige lepels van het drankje had ingenomen, stieif het. De dokter weigerde het voor de overlijdensaangifte vereischte attest te geven, waarop het parket door zijn medischen deskundige lijkschouwing liet verrichten. De deskundige constateerde vergif tiging. De apotheker heeft intusschen reeds bekend, dat er een noodlottige verwis seling van etiketten heeft plaats gehad op het fleschje, voor het kleine patientje, en een ander fleschje, dat de moeder van dit patientje tegelijk voor een buurvrouw had meegeno men. Bij een botsing tHSschen een expres-trein en een tram in de nabij heid van Buenos Ayres zijn 4 perso nen gedood en 26 gewond. Men meldt dat Brummer, die verdacht werd van den bekenden overval in de Boaz-bank te Busjsum, vandaag op last van den officier van justitie te Amsterdam in vrijheid is gesteld. De 78-jarige mejuffrouw ff, van de Gedempte Sloot in Den Haag, die op 22 Augustus op den Noordwal al daar door een motorrijder werd aan gereden, is gisteren in het ziekenhuis overleden. Het lijk is door de justitie in beslag genomen. Per auto van den gemeentelijken geneeskundigen dienst te Amsterdam is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd een l'|2-jarlg jongetje, dat uit de derde verdieping van een perceel aan de Palmstraat aldaar was gevallen. Bij aankomst in genoemd gasthuis bleek het kind te zijn overleden. Gisterenmorgen Is in de Koningin Wilhelminahaven te Vlaardingen bij het zwemmen verdronken de 18 jarige J. P„ een der opvarenden van het Engelsche stoomschip York Valley. Het lijk is opgevischt en zal te Vlaar dingen ter aarde worden besteld. Naar uit Lissabon wordt gemeld, zijn bij de aardbeving op de Azoren 8 personen gedood en 200 gewond 400 huizen zijn verwoest. Op de Azoren zijn gisteren nieuwe aardschokken gevoeld. Daarbij zijn 10 personen om het leven gekomen, terwijl er 200 gewond werden. Te Horta zijn volgens de nadere berichten honderden huizen verwoest. Hedennacht omstreeks half drie zag een bewoner van den overkant van zijn huis een inbreker bezig. De bewoner schoof het raam, waardoor de inbreker naar binnen was geklom men, dicht, waarschuwde de politie en trachtte den bewoner van het pand te wekken. Toen de politie kwam arresteerde zij den inbreker, die bleek te zijn de 25—jarige L. L, los werk man. gedomicilieerd te Heerlen. Na voorleiding van den commissaris van politie werd hij in arrest gesteld. Hij zal ter beschikking worden gesteld van den officier van justitie te den Bosch Men verdenkt hem ook van een diefstal, welke eenige weken ge leden in dezelfde woning werd gepleegd en waarbij een aanzienlijk bedrag aan geld werd ontvreemd. Uit Tangermünde wordt gemeld, dat op de Elbe een boot met 9 inzit tenden is omgeslagen, waarvan er vier om het leven kwamen. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het lichtzinnig schommelen van de jongelui, die in de boot zaten. RIJKSSCHOOL voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. Wat de Rijksschool «in het land doet! In dc vorige beschouwingen is het een en ander verteld over het onderwijs, dat aan de Machinale Schoenmakerij-afdeeling van de Rijksschool, dus aan dc school zelve, gege ven wordt. Daaruit is reeds te zien, dat dit onderwijs op een breeden basis staat. Alvorens daar mede door te gaan willen wij ditmaal iets zeggen over hetgeen het Rijksinstituut bui ten de school doet ter bevordering van het vak. De werkzaamheden van dit Rijksinstituut bepalen zich niet lot de opleiding voor de confectie-schocnfabricage en voor de looie rij, maar de school zorgt ook mede voor de opleiding van de maatschoenmakers, ortho- paedische schoenmakers en schoenherslel- lers. Rij de stichting van de school werden dan ook voor dc opleiding in deze onderdeelen van hel vak, cursussen ingericht aan de school zelf. Reeds spoedig bleek echter, dat deze cursussen geen levensvatbaarheid hadden. Niet zoo zeer omdat er geen behoefte aan bestond, maar door de omstandigheid, dat de menschen, die in dit bedrijfsonderdeel werk zaam zijn en die over het geheele land ver spreid wonen, financieel niet bij machte waren, om zelf een cursus van enkele jaren aan de school te volgen, of hun jongens naar Waalwijk te sturen. .Van z.g. spoorstudenten, die uit hun woonplaats dagelijks heen en weer reizen, om de school te bezoeken kon ook niet veel verwacht worden, omdat Waalwijk daarvoor te veel uit het centrum des lands gelegen is en in de omgeving van Waalwijk weinig van dergelijke bedrijven gevestigd zijn. In 1918 werd dan ook besloten een andere koers te volgen en gebruik te maken van de, reeds bij de stichting van de school in het reglement geopende mogelijkheid, ook bui len dc school onderwijs te doen geven. Zij, die bewerkten, dat deze clausule in het reglement werd opgenomen en daardoor van een vooruitzenden blik blijk gaven, zullen echter niet gedacht hebben, dat in de toekomst dit deel der werkzaamheid Van het instituut een beteekenis zou krijgen, als thans geconstateerd mag worden. I)e organisatie der schoenmakers, die in dertijd krachtig aangedrongen heeft op het inslaan van dezen wég, kan met voldoening terugzien op het toen genomen initiatief. Immers is thans wel gebleken, de juist heid van wat door hen beweerd werd, dat uit het niet slagen van deze cursussen aan de school niet geconcludeerd mocht worden dat in deze talrijke groep van klein nijveren geen behoefte aan vakonderwijs zou be staan, maar dat integendeel die behoefte zeer groot was en ook inderdaad werd ge voeld. Wanneer maar een werkwijze gevolgd werd, die het mogelijk zou maken het on derwijs binnen hun bereik te brengen, zou, meende deze Rond, dit ook wel duidelijk blijken. De grootste behoefte zou dan bestaan aan en het meest urgent werd dus geacht, het onderwijs aan a.s. en reeds gevestigde schoen makerspatroons. Onderwijs dus in de z.g.n. „meester" vakken. Onderdeelen van het vak, die de patroon moet bekeerschen en waarin de kennis, door het vrijwel geheel ontbreken van de gewenschte opleiding, gering werd geacht, een te kort, dat in de praktijk van liet vak zeer ten nadeele werd ondervonden. Toen door de schoolleiding besloten werd in de gewenschte richting te gaan werken, stond men voor de vraag op welke wijze dit onderwijs buiten de school gegeven en het meest practisch ingericht kon worden. In het buitenland, met name in Duitscli- land en Oostenrijk, bestonden reeds lang z.g.n. korte- of meestercursussen voor schoenmakerspatroons, waarin onderwijs ge geven werd in die onderdeelen van het vak. De cursussen werden in verschillende plaatsen gedurende 4 of 6 weken gegeven aan een groep schoenmakerspatroons, die dan gedurende dien tijd hun zaken zoolang lan de zorg van, anderen moesten overlaten. Patroons, die niet in staat waren, om de kosten van dien remplacant te dragen, ont vingen dan een persoonlijke subsidie van openbare lichamen. Deze werkwijze werd door de schoolleiding niet navolgiugswaardig geacht, omdat daar- uin, in verschillend opzicht groote bezwaren kleven, bezwaren van financieelen en paeda- gogischen aard. Immers is het voor een kleinen patroon buitengewoon bezwaarlijk, gedurende zulk een langen termijn zijn zaak aan de zorg van een ander over te laten. Ook al wordt hij in zekeren zin schadeloos gesteld door een subsidie, is de schade die hij lijdt, we gens het ontbreken van zijn persoonlijk op zicht, beduidend. Bovendien moeten dan ook de publieke kassen nog medewerking verleenen, hetgeen in ons land voor dit doel niet gebruikelijk is. Van paedagogisqhen aard is het bezwaar, dat de te behandelen onderwerpen in zulk een korten termijn door de cursisten opge nomen moeten worden, dat zij van het goede op eenmaal te veel krijgen en het niet ver werken kunnen, zoodat het werkelijke re sultaat van het onderwijs miniem zal zijn. Besloten werd een andere, waarschijnlijk betere methode te volgen, door in verschil lende plaatsen 1 dag in de week, of om de 14 dagen les te geven, waardoor de cursus duur wel aanmerkelijk langer wordt, maar de bezwaren bovengenoemd worden onder vangen. Daardoor kan ieder patroon zelf de zorg voor zijn zaak aan zich houden, heeft geen subsidie noodig, het onderricht kan beter beklijven, thuis kan 't behandelde in de praktijk beoefend worden en de cursist blijft gedurende langen tijd in voortdurend con tact met den leeraar, met wien hij de moei lijkheden, die zich bij de toepassing van het geleerde voordoen en ook andere technische moeilijkheden in liet bedrijf kan bespreken en van wien hij ook op ander gebied raad en voorlichting kan krijgen. Verwacht werd, dat op deze wijze ook het publiek op meer direct voelbare wijze van dc werkzaamheid van de school zou profi- leercn, doordat het beter bediend wordt. Hoewel aan een dergelijke nieuwe methode van onderwijs geven hel gevaar verbonden was, dat door niet voorziene omstandighe den het systeem een mislukking zou blijken, werd toch het nieuwe gekozen boven het be staande en achteraf is thans \vel gebleken, dat de gekozen opzet gelukkig was en aan de verwachtingen heeft beantwoord. Het gevaar dat, bij een langen duur van den cursus, een groot verloop van leerlingen zou plaats vinden, is in de praktijk geble ken niet groot te zijn. Wel kan worden ge constateerd, dat het wenschelijk is het on derwijs aan cursussen met .een uitgebreide leerstof, zooals b.v. de cursus leeslenmaken, niet 1 dag in de 14 dagen, maar 1 dag per week te geven, wijl anders de duur van zulk een cursus te lang wordt. In 1918 werd als proef begonnen met het organiseeren van „wandelcursussen", waar bij de leeraar zich naar een centrum van schoenmakerij begeeft en daar les geeft aan schoenmakerspatroons en gezellen in Utrecht, Haarlem en Zwolle en al spoedig bleek het wenschelijk daaraan uitbreiding te geven. De cursussen in de hand- en maatschoen makerij aan de school zelf werden succes sievelijk opgeheven en in de nieuwe richting verder gewerkt. Het bovenbedoelde onderwijs aan schoen makerspatroons is in de volgende cursussen onderverdeeld A. Cursus leestmaken enz. B. Cursus patronen maken voor bovenwerk C. Cursus materialenkennis. D. Curs. uitsnijden leestklaar werk maken E. Cursus orthopaedisch schoenmaken. Uit het onderstaande overzicht kan men een indruk bekomen van de werkzaamheid van de school op het gebied van de wandel cursussen. Cursusjaar Totaal aaptal deelnemers. ABONNEERT U op dit Blad, dat U het nieuws uit de Lang straat en Omgeving het UIT GEBREIDST geeft. DRAAGT in alle soorten voorradig. Ook worden ze geleverd op voor schrift van H. H. Oogartsen. Alle soorten Uurwerken, Goud-, Zilver- en Doublé artikelen, ruime keuze. 36909 Beleefd aanbevelend. H. STASSAR v/h. J. Klevers Gedipl .Horlogemaker Electr. Brillenslijperij WAALWIJK Stationstraat 88 WAALWIJK. Speciaal adres voor: GRAMAPH00NS PATHÊPH00NS PLATENKASTJES. 36842 Nieuwste nummers platen, Violen, Mandolines en alle andere Muziek instrumenten en Onderdeelen. Vakkundige Reparatieinrichting. RUILEN. VERHUREN. IS HET GOEDKOOPSTE en BESTE ADRES bij JAC. VAN SPAANDONK, Piusplein 83. TILBURG DAMESMANTELS VERVEN, in alle kleuren a f 3.00. HEERENCOSTUUMS STOOMEN ....af 3.50. - 36718 Depót bijF. K E M P E R M A N, Antoniusstraat 26, WAALWIJK Karzadel Karligt Broek vanaf 117.50 117.50 112.00 Haam 122.50 met slot Gareel 120.00 Schaartuigen f 5.00 1918/'19 43 in Zwolle, Utrecht en Haarlem. 1919/'20 48 in Zwolle, Utrecht en Haarlem. 1920/'21 37 in Zwolle, Utrecht en Haarlem. 1921/'22 63 R'dam, Eindhoven, Alph. a/d. R. en Breda. 1922/'23 92 R'dam, Eindhoven, Alph. a/d. R. Breda, Arnhem en Dordrecht. 1923/'24 153 Eindhoven, R'dam, Hengelo, Arnhem, Doetinchem, Zut- phen, Groningen en Leeuwar den. 1924/'25 222 Hengelo, Arnhem, Doetinchem, Zulphen, Groningen, Leeu warden, Almelo en Haarlem. Op het oogenblik worden cursussen gege ven in 7 verschillende plaatsen van ons land en wel in Groningen (2 cursussen) Leeuwar den-, Doetinchem, Almelo,, Zutphen, Rotter dam (2 cursussen) en Haarlem. Behalve deze cursussen werden vanwege dc school nog een groot aantal afzonderlijke voordrachten gehpuden voor schoenmakers- patroonsvereenigingen, de techniek, de or ganisatie en commercieele onderwerpen, betreffende, terwijl sinds 1925 ook „Cursus sen in onderwerkmaken" in verschillende plaatsen vanwege de Rijksschool gegeven worden cn wel in 4 plaatsen. Op het oogenblik jvorden die cursussen gegeven in Utrecht, Apeldoorn, Enunen en Harderwijk met te samen 50 deelnemers. In eenige opstellen, die volgen zullen wij een en ander mededeelen omtrent het onder wijs in de verschillende cursussen. Alles prima kwaliteit en afwerking. Deze verlaging wordt ook berekend voor36875 Wat afwerking aan reparatiën betreft aan bovenstaande artikelen is de Je adres voor het bekleeden en herstellen aan Auto's. voor gemeenten, maatschappijen, vereent- gingen enz. MODELLEN van smaakvolle voordrukken; PROEVEN van ontwerpen, indeeling enz. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Telefoon 173, WIJNEN, COGNAC, LIKEUREN, GEDISTILLEERD, LIMONADES, 36973 op elk gebied, worden spoedig net en bill ijk geleverd door i in Anno 1882.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 8