SE ECU HET ZIU No. 70. Zaterdag 4 Sept. 1926. 49e Jrg. DERDE BLAD. $8gr Zij die zich tegen 1 October op dit blad abonneeren, krijgen de tot dien datum, dus de geheele maand Septem ber verschijnende nummers GRATIS. SLACHTHUIS-KWESTIE. Nu de slachthuis-kwestie nog niet is beslist en zich weer nieuwe pers- pectieve openen, wenschen ook wij onze meening te geven over deze aan gelegenheid. Op den voorgrond willen we zeg gen dat we geenszins warm loopen voor of tegen een slachthuis, maar ons principieel standpunt is 't volgende Het slachthuis is o. i. een schakel in de sociaal-hygiënische maatregelen die in ons land dan hier dan daar door rijk of gemeente worden geno men of voorgeschreven. x 't Is thans meer een uitvloeisel van de vleeschkeuringswet en een vervolg b.v. op de Warenwet. Wat is tegen deze laatste gesputterd en geschetterd en hoe loven wij thans niet allen dat de melk en 't brood enz. enz. zoo nu en dan eens aan eene contröle worden onderworpen. En nu zeggen wij zoo. Wanneer B. en W. na ernstig onderzoek met plannen en cijfers komen waar uit blijkt dat zulk een inrichting zich zelf kan bedruipen en ruim bedruipen, dat het ons dus geen geld kost, wat zeker in dezen tijd niet oirbaar zijn zou, dan moet eenieder de stichting in t algemeen belang toejuichen en dat doen wij in zulk geval ook. Kost het geen geld, dan is 't algemeen be lang gediend door 'n zekere, prima hygiënische verzorging, door voortdu rende controle en door de prijsregeling die hiervan uitgaat. Daarenboven ver- gete men niet dat het hier geldt een algemeen volksvoedsel, dat dit niet te vergelijken is met een ander productie artikel, waartoe de zorg der overheid zich niet heeft uit te strekken. En zoolang wij geen enkele reden hebben om te twijtelen aan de cijfers van B. en W. en noch de slagers, noch de raadsleden dezen afdoend hebben weerlegd, moeten wij ze voor eerlijk en juist aannemen en op hun lang durig onderzoek en hun werken voor het algemeen belang, gelooven dat zaak zichzelf ruimschoots kan bedruipen en in dit geval en dit geval alleen zouden wij de stichting toejuichen in 't alge meen belang, waar het hier niet gaat om een zekere categorie van burgers te believen, maar waar hoogere be langen spreken. Gezien nu het onderzoeken de rap porten van B. en W., het advies van de deskundigen, de besprekingen in den raad, de toestanden op de aller meeste plaatsen waar slachthuizen ge- vestigd zijn en met waarschuwingen in andere zaken voor oogen, zouden wij zeggen laat ons dan ook nemen een inrichting zoo volledig mogelijk, geheel voldoende aan alle eischen, waarop ook de raad in zijn vertrouwelijke be spreking eenige weken geleden krachtig aandrong en geen gedeeltelijk of half werk maken, tenminste als men zich niet plaatst op het standpunt, dat nog al eens ingenomen wordt en waarvan ook jammer genoeg voor beelden zijn aan te halen, dat overheids- cijfers veelal geflatteerd zijn, dat over heidsbedrijven toch niet rendeeren. Neemt men zulk standpunt in, dan zijn de voorstellen van B. en W. natuurlijk niet te aanvaarden, maar evenmin de nieuwe plannen thans in 't geding ge bracht en doet men't bestalle plannen ten deze die niet van 't particulier initiatief uitgaan, geheel van de baan te schuiven. Nu we toch iets over deze aange legenheid schrijven, nog iets omtrent de raadsvergadering van 1.1. Vrijdag. Met alle respect voor de voortvarend heid en ijver van wethouder Eibers die 2ich tenminste de moeite gaf deze zaak ter plaatse te onderzoeken, zal hij ons toch niet euvel duiden als wij als onze meening te kennen geven, dat ook zijn voorstel van zoo diep ingrijpende beteekenis niet alleen ge baseerd mag zijn op nog te vage cijfers, op~een bezoek van een enkel uur aan een enkel slachthuis, op een onderhoud met mogelijk een enkele slachter die de waarde van een koelhuis niet kent en daarom ook niet kan be- oordeelen en waardeeren. Zeker gaat het in dit geval niet aan direct een voorstel te lanceeren over een bedrag van f 61000. waarover noch B. en W., noch de raad (behalve misschien 2 leden) ooit iets hebben gehoord dat zij niet hebben kunnen onderzoeken of overwegen, omdat het niet in 't geding is geweest. Een voor stel tot onderzoek van dit nieuwe ge/ichtspunt ware zeer verklaarbaar en ook in 't algemeen belang misschien zeer gewenscht geweest. Het meest juiste standpunt, en daarin heeft o.i. de voorzitter van den gemeenteraad wel gelijk, ware geweest als wethouder Eibers van zijne afwijkende meening terzake in 't college van B. en W. had doen blijken, opdat B. en W. ook dezen kant van 't vraagstuk hadden kunnen bekijken en onderzoeken en hiervan of van de meening der minderheid, in 't prae-advies of in den raad hadden kunnen doen blijken, terwijl dan nog gelegenheid ware geweest om deze afwijkende meening in den raad te verdedigen. Een andere mogelijkheid ware o.i. geweest als de heer Timmermans of een ander lid ter vergadering een voorstel had ingediend om de kwestie nogmaals aan te houden om de leden de gelegenheid te geven het nieuwe gezichtspunt van wethouder Eibers te onderzoekena bout portant aannemen of verwerpen ging toch in geen gevalt Wat toch is nu de kwestie. Stel 't geval dat het voorstel van B. en W. ware gevallen, dan zou daarop gevolgd zijn het voorstel Eibers, dat voor dergelijke beslissing toch ook zeker niet rijp was. In de a.s. vergadering wordt over 't voor stel van B. en W. gestemd, wordt het aangenomen, dan is 't geheele voor stel Eibers van de baanwas het door ons bedoelde voorstel gelan ceerd dan had men nogmaals de zaak kunnen onderzoeken en stemmen met voldoende oordeel over een dergelijk gewichtig besluit. Hoe moeten de slagers hun bedrijf in 1927 inrichten? I. Wij ontleenen aan 't nieuwe Kon. besl. de voornaamste bepalingen: Artikel 2. De in artikel 19 van de wet genoem de inrichtingen moeten ongerekend de voorschriften voor elk afzonderlijk gesteld in de betreffende artikelen van dit besluit voldoen aan de navolgen de eischen. A. Het daglicht moet in voldoende male toetreden, hetzij door het dak, hetzij door den wand, hetzij door bei den, en zoodanig, dat eene gunstige daglichtvoorziening in elk deel van de inrichting wordt verkregen, terwijl tenminste één der wanden buitenwand moet zijn over de volle afmeting, die het lokaal aan de zijde van dien wand heeft, en gedeeltelijk moet bestaan uit een of meer lichtramen van doorschij nend glas, dat niet gekleurd is en het daglicht onbelemmerd doorlaat. De gezamenlijke oppervlakte glas, on gerekend glas in deuren, mag niet min der bedragen dan 1/6 gedeelte van de vloeroppervlakte van het lokaal. Het bovestaande is niet van toepas sing op pekelkeldcrs, bewaarplaats van vleesch en koel- en vriesruimten, met dien verstande, dat in deze inrichtin gen het daglicht geheel of gedeeltelijk kan vervangen worden door electrisch licht, of, voor zooveel pekelkelders en bewaarplaatsen van vleesch betreft, door ander voldoend kunstlicht. B. Er moet voldoende frissche lucht aanwezig zijn; de buitenlucht moet door ventilatie-openingen (roosters, ventilatoren, beweegbare ramen), het zij in het dak, hetzij in den buitenwand, hetzij in beiden, in het lokaal kunnen binnengelaten worden, waarbij de ge zamenlijke doorlaatruimte niet minder mag bedragen dan 1/20, voor pekelkel ders 1/100 van de vloeroppervlakte van het lokaal, tenzij de luchlver- versching geschiedt door electrische ventilatoren van voldoende capaciteit. Het bovenstaande is niet van toe passing op.koel- en vriesruimten, in dien de luchtverversching geschiedt door een buizenstelsel, waardoor de lucht kunstmatig wordt af- en aange voerd, of op andere wijze, als met het stelsel van koelinrichting overeenkomt en zoodanig, dat frissche lucht in vol doende mate aanwezig is. C. De vloeren, behoudens die van vries- en koelruimten, moeten van een materiaal vervaardigd zijn, dat vocht niet doorlaat of opneemt, zij mogen geen scheuren en onnoodige verdiepin gen vertoonen en moeten zooveel hel ling hebben, dat het spoel en schrob- water, het zij rechtstreeks, hetzij door open goten, gemakkelijk wegvloeit naar met afneembaar rooster gedekte en van slankafsluiting voorziene kolken, van waar het door een goed gesloten, wa terdicht rioolstelsel wordt weggevoerd of geleid naar een waterdichten put, die huiten de inrichting is gelegen en zoodanig is afgesloten, dat hij geen on- aangenamen reuk verspreidt en die op geregelde tijden wordt geledigd. Het bepaalde omtrent de helling dei- vloeren en het schrobwater is niet van toepassing voor vries- en koelruimten, voor pekelkelders en vleeschwinkels, indien het schrobwater niet kan weg vloeien. D. De hoogte der inrichting mag, ge meten vanaf den vloer, op geen enkele plaats minder dan 2,5 Meter zijn; een daarin opgehangen geslacht of afge slacht slachtdier mag met geen enkel deel den vloer kunnen aanraken. De wanden, met uitzondering van die van vries- en koelruimten, moeten aan de binnenzijde van steen zijn; van den vloer af gemeten lot een hoogte van tenminste 2,5 Meter, moeten de wanden glad zijn, waterdicht en licht van kleur en niet bekleed of hestreken met eenig materiaal, dat niet bestand is tegen reiniging met warm zeepwater. Afwijking van de eischen ten aanzien van de wanden is geoorloofd voor het gedeelte der wanden, dat ingenomen wordt door deuren en vensters. De bepaling omtrent de hoogte der wanden is niet van toepassing voor lo kalen, waarin uitsluitend vleesch ge zouten of gepekeld wordt. Onze Minister kan bepalen, dat door hem aangewezen soorten kunststeen als steen zullen worden beschouwd. E. De overgangen van vloer naar wanden en van wanden onderling moe ten rond afgewerkt zijn. F. Bijaldien een zoldering aanwezig is, moet deze zoodanig ingericht zijn, dat zij stofdicht is. G. De ruimten der lokaliteiten moe ten zóó groot zijn, dat de voor het be drijf noodige handelingen en de con trole naar behooren kunnen geschie den. H- Het terrein, de kolken, de loka len en de zich daarin bevindende voor werpen moeten geregeld schoon gehou den worden; eiken dag nadat in de lo kalen gewerkt is, moeten deze en de voorwerpen en gereedschappen, welke daarbij hebben dienst gedaan, onmid dellijk na het geëindigd zijn der werk zaamheden, gereinigd worden. 1. Wanneer een drinkwaterleiding in de gemeente aanwezig is, moeten de verschillende 'bedrijfslokalen daarbij aangesloten zijn tenzij Burgemeester en Wethouders hiervan geheel of ge deeltelijk ontheffing verleenen en mag, hetzij met vergunning van ge noemd college, geen ander water aan gewend worden. Ingeval Burgemeester en Wethou ders ontheffing verleenen of ingeval eene drinkwaterleiding niet aanwezig is, moet in de verschillende bedrijfs- lokalcn onschadelijk water in voldoen de hoeveelheid ter beschikking zijn, een en ander ter beoordeeling van Burge meester en Wethouders en mag geen ander water worden aangewend, ook geen andere watervoorziening aanwe zig zijn, tenzij met toestemming van ge noemd College. Van het verleenen van bovenbedoel de ontheffingen en de beoordeelingen omtrent onschadelijkheid van het wa ter wordt door Burgemeester en Wet houders den Inspecteur binnen een maand na deze mcdedeeling gedaan. Deze kan binnen een maand na deze mededeeling tegen het verleenen der ontheffing en het oor deel omtrent de onschadelijkheid van het water hij Gedeputeerde Staten in beroep gaan. J. Het terrein vóór de ingangen der gebouwen moet tot eene breedte van tenminste 1 Meter vanuit den buiten wand gemeten regelmatig bestraat zijn, zoodanig dat afdoende reiniging kan geschieden. (Wordt vervolgd). PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 3 Sept. 1926 Katholiekendag Waalwijk. De Conclusiën van de Diocesanen Katholiekendag te Waalwijk op 26 September 1926. Sectie Boeren. De Iile Afdeeiing van den Dioc. Katholiekendag te Waalwijk Overwegende, dat de streek van het huidige diocees van 's Hertogenbosch reeds van de eerste Christentijden af door zijne nabije ligging van de vroeg—Christen—centra Keulen, Ton geren en Maastricht, geloofsverkondi gers hare grenzen zag overschrijden en door deze hare bevolking geleide lijk voor het Christendom zag gewon nen worden Overwegende, dat het Katholiek geloofs- en zedeleven in dit gewest steeds tot hoogeren bloei kwam, zoo- dat daaraan mede de standvastigheid onzer voorvaderen in het aloude geloof gedurende de zware tijden der her vorming te danken is; Overwegende, dat na de vrijmaking van het Katholicisme een steeds hooger bloeiend Katholiek godsdienstig leven in de vrije uitoefening van zijn eere- dienst in zijn velerlei vormen zoowel in godsdienstig als in maatschappelijk opzicht tot uiting kwam Spreekt den wensch uit, dat door eene innige gelijkgezinde en gerech tigde samenwerking van geestelijken en leeken onze landelijke Katholieke bevolking in de kennis van haren godsdienst moge worden verstrekt, waardoor haar geloofsleven niet slechts inwendig zal worden verdiept, doch ook in daden van liefdadigen en socialen aard hare werken naar buiten zullen uitstralen. Sectie Middenstand. la. De Katholieke middenstand moet zich, ook in zijn maatschappe lijk en economisch leven, laten leiden door zijn katholieke beginselen. b. Zoo deed hij in het verleden. Hij vond daarbij in de katholieke Kerk een krachtigen steun ter versterking en bevestiging zijner sociale en eco nomische positie. 2a. Ook thans moet de katholieke middenstander mede in zijn wel begrepen eigenbelang op het breede terrein van het maatschappelijk en economisch leven, meer bijzonder in zijn bedrijfsleven, zijn katholiciteit belijden met de daad. b. Daarom moet hij zich aanslui ten bij zijn katholieke stands- en vakorganisatie en krachtdadig en duurzaam meewerken aan de berei king der doeleinden, welke deze beoogen ter versterking en bevesti ging zijner sociale en economische positie. 3. Bij het nastreven dier doeleinden heeft de katholieke middenstand recht op den krachtigen steun en de belang stellende medewerking der kerkelijke en burgerlijke overheid, daar een gezonde en breede zelfstandige mid denklasse terecht geacht wordt te zijn de stut van Kerk en Staat. 4. Een gezonde en breede zelf standige middenstand kan echter niet blijvend zich handhaven, tenzij hij beschlkke over deugdelijke handels- en vakkennis. 5. Daarom streve hij met behulp zijner katholieke stands- en vak organisatie naar ontwikkeling in roomschen geest van zijn handels- en vakkennis, en wel in nauw verband met de eischen van het practische leven. Sectie Werklieden. Tot het wezen van de beschaving ln 't Bisdom Den Bosch hoorde in 't verleden de Katholieke godsdienst, ja, de Katholieke godsdienst was er de drager van. Willen we in de toe komst ons cultureel verheffen, dan hebben we het fundament, den gods dienst, te versterken. Om het bescha vingspeil te kunnen verhoogen, zullen onze arbeiders dus ook hun gods dienstig leven moeten verdiepen en in hun huisgezin en hun vereenigingen moeten vasthouden aan of terugkeeren tót ernst en Katholiek inzicht; ze moeten meer dan tot dusver de Katholieke levensopvatting helpen bij brengen aan de opgroeiende jongens en meisjes, o.a. door grooter scheiding te brengen tusschen de seksen, door beteugeling van sport en amusement; zij dienen voor alle functiën in hun vereenigingen alleen mannen vooruit te zetten, die ernstig Katholiek leven zij moeten overal bestrijdende verfoeilijke verontzedelijking van ons volk door het beperken van het kin- derenaantal. De standsorganisatie zal, in verband met het godsdienstigzedelijk gedeelte van haar programma, in samenwerking met de geestelijkheid hieraan bijzon dere aandacht hebben te schenken. Voorstellen tot wijziging moeten vóór 10 September bij den algemeenen secretaris van den Katholiekendag te Waalwijk worden ingediend. Sectie Vrouwen. In verband met de Geschiedenis der Roomsche vrouw in het Bisdom van 's Hertogenbosch in 't verleden en 't heden, worden gesteld de volgende concusiën voor de toekomst. 1. Op godsdienst gebied. De Roomsche vrouw. a. Zoeke vóór alles haar geluk in de beoefening der huiselijke deugden (arbeidzaamheid, spaarzaamheid,zedig heid, eenvoud). b. Voede haar geestelijk leven door gebed (in huis, in kerk), door veel vuldig ontvangen der H.H. Sacramen ten, door lidmaatschap van zuiver godsdienstige vereenigingen. c. Verrijke haar godsdienstkennis door Roomsche lectuur, door deelname aan cursussen in liturgie, apologie enz. d. Beschouwe de roeping tot den Religieusen Staat als een bijzonder voorrecht. 2. Op maatschappelijk gebied. a. In 't maatschappelijk leven zoeke de Roomsche vrouw haar taak op de eerste plaats in 't gezin. Daarom moet de gehuwde vrouw geen openbaar ambt bekleeden, of werkzaam zijn op kantoren, fabrieken en werkplaatsen. b. De Roomsche vrouw, die door omstandigheden gedwongen,buitenhuis of zelfstandig moet werkzaam zijn, zoeke haar opleiding en haar werk kring in Roomsch milieu, de beharti ging harer zedelijke en stoffelijke be langen vinde zij in R K. Stand- en Vakorganisatie. c. De Roomsche vrouw neme actief deel aan, of leve ten minste mede met de Roomsche Sociale vereenigingen. d. De Roomsche vrouw zij lid van den R h. Vrouwenbond, welke leidt tot eenheid, samenwerking en alge- meene actie der Roomsche vrouwen verenigingen en vrouwenorganisaties. Konlnglnnefeest. Het vervolg van de Koninginnefeest- viering in onze gemeente op Zaterdag 4 Sept. a.s. geeft het volgende pro gramma Namiddag 2'/2 uur. Zangdemonstra tie der afd. van Volkszangdag, door de schoolkinderen dezer gemeente. a. bij 't oud raadhuis van v.m. Be- soijen b op de Markt c. op het St. Antoniusplein d. bij het oud-raadhuis van voorm. Baardwijk. 5'/26f/4 uur. Concert der Gem. Zangvereniging „Vooruitgang zij ons Doel". Programma 1. Wilhelmus. 2. Troost der Toonkunst P. M. Zijderlaan. 3. Morgenlied P. Hartog 4 Molenaarsdochtertje O. Koop. 5. Hymne aan den Nacht F. Pijlman 6!/a71/* uur. Concert der Lieder tafel „Oefening en Vermaak". Programma 1. Neerlands Heil R. Hol- (Woorden van wijlen Pastoor Sprangers). 2. De Ruïne Brands Buijs. 3. De Deerne Kools. 4. De Kuiper Kools. 8 uur. Groot Concert der Kon. Erk. Harmonie „Concordia" van Loonop- zand. Programma- 1. Vive la Broye, Marche J. Chaillet. 2. La Fée aux yeux bleus Ouverture A. Govaert. 3. Lohengrin, Fantaisie R. Wagner. 4. Oranje-Nassau Triomf- marsch J. Kessels. Pauze. Tijdens de pauze (ten omstreeks 9'/4 uur) schitterend vuurwerk op den Win terdijk achter de Markt, te leveren door de Kon. Ned. Pyrotechnische fabriek A. J. Kat, v.h. Loeff te Leiden en be staande uit 12 afdeelingen en pl.m. 50 nummers. 5. Les Exilé's, Ouverture L. Langlois. 6. Mein Traum, Wals Waldteufel 7. Neerlands Taptoe, Fantaisie A. J. Roeien 8. Germania, Marsch J. Beil. Het politie-uur is door den burge meester bij deze gelegenheid bepaald op half twee. Van algemeene bekendheid is het dat velen uit de omliggende plaatsen in onze gemeente werkzaam zijn. Dat dit getal zoo groot is dat ruim 500 werknemers in de forensen belasting zijn aangeslaan zal wel niemand vermoed hebben. Een vorig jaar bedroeg dit aantal 300met de niet belastingplichtigen medegerekend mag het aantal personen die dagelijks hier hun brood komen verdienen op ongeveer 1000 worden geschat. De Processie 's-Bosch—Kevelaer zal plaats hebben op Woensdag 8 en Donderdag 9 September a.s. Hieraan nemen ook bedevaartgangers uit onze plaats deel, die zich kunnen opgeven bij den heer Joh. Hoffmans, broeder- meester. In de Donderdagavond gehouden bestuursvergadering van het Wit-Gele- Kruis werd den scheidenden voorzitter den heer Cor Witlox onder een toe passelijk hartelijk woord het eere voorzitterschap aangeboden. Pastoor W. A. J. van lersel. in het St. Jozef gesticht te Heel (L,) is in den ouderdom van 66 jaren overleden de ZeerEerw. heer W. A. J. van lersel geboren te Waalwijk, emeritus pastoor van Acht bij Eind hoven. Blijkens achterstaande advertentie heropent de Flora-Bioscoop a.s. Zon dag het bioscoop-seizoen. De directie heeft de rustperiode benut door geheel nieuwe voorzieningen te treffen, n.l. door het doen installeeren van het allernieuwste film-apparaat van de beroemde Krupp Ernemann- fabrieken, waardoor buitengewoon heldere en stabiele beelden worden verkregen. Zij heeft daarenboven als explica teur aangesteld, de bekende Lieder tafel-zanger, de heer Thom. Burmanje, wa'. zeer zeker door het publiek zal worden op prijs gesteld. Voegt men daarbij' het afsluiten van een reeks schitterende films, dan mogen we zeggen, dat de Flora-Bioscoop met het nieuwe seizoen in talrijk opzicht op degelijke en voortvarende wijze hare trouwe bezoekers tegemoet treedt, wat dezen dan ook zeker zullen toonen te waardeeren. Heden opent de heer A. Mulders- Sars in de Stationsstraat een winkel in haarden, kachels, huishoudelijke arti kelen, kinderwagens, enz. De uitvoe ring van het ontwerp van het archi tectenbureau Van Ree Bossaerts werd opgedragen aan den heer J. den Teurling, aannemer alhier. De pui is opgetrokken in Tera nova met graniet- was voetstukken, 't welk werd uitge voerd door den heer Vugts, stucadoor alhier. Het geheel maakt een prachtig effect en dwingt een ieders bewonde ring af. Er is getracht iets te brengen geheel nieuw voor Waalwijk. Van binnen ziet het er ook keurig uit en kan werkelijk als geheel af worden beschouwd. Zulk een zaak is zeker een mooie aanwinst voor de gemeente. Wij twijfelen er niet aan of de heer Mulders zal met zijne onderneming veel succes oogsten, wat wij hem dan ook gaarne toewenschen. Wij verwijzen verder naar achterstaande advertentie. Het bestuur der harmonie St. Jan alhier, tot heden uitsluitend samen gesteld uit werkende leden der ver- eeniging is thans met enkele personen buiten de vereeniging aangevuld en gereorganiseerd. Beschermheer der harmonie is de heer H. Donkers. Tot voorzitter is gekozen de heer Jos. v. Heijsttot vice-voorzitter de heer Jac. v. Mierlo; tot secretaris de heer J. Thijssentot 2e secretaris de heer C. Pullens; tot penningmeester de heer B Hoevenaars; tot biblio thecaris de heer Jos. Verhoeven en tot commissarissen de heeren A. de Leeuw en E. v. Lier. De heer J. Thijssen is sinds het vertrek van kapelaan v. Berkel in diens plaats tot directeur benoemd, terwijl bij den heer v. Loon uitLoon- op-Zand de functie van instructeur in goede handen blijft. Laten wij hopen dat het met het jeugdige muziekgezelschap, dat reeds eenmaal zoo'n schitterend succes be haalde, onder het nieuwe bestuur ft

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9