Divankleed vraagt een netw?rkluiis, Firma P. idsnlrircheii Flink meisje, Gevraagd aan te dringen dat de hand aan de overeenkomst zal worden gehouden. Voorzitter. Ik zal daarover schrijven en op de eerst te houden vergadering daar nog op wijzen. Michael. Het is bij A. van Beek in de Kom. De heer v. d. Hoeven zegt dat op de Rechtvaart zich ook een dergerlijk geval heeft voorgedaan. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Onthulling van 't monument voor Breughel. Alvorens een en ander te geven over de onthulling van 't monument van Pieter Breughel, den vijttien-eeuwsclien schilder in 't dorpje Breugel, waarin onze gemeente zulk een gruoi aandeel heeft gehad en waarvan de dagbladen zeer uitvoerige verslagen heboen ge geven, willen we eerst even met nadruk wijzen op dat aandeel dat de onzen in dit „vierde rad aan den zegenwagen van het herrijzende Brabant" zooals een collega het uitdrukt, hebben gehad. De heer Jos. Verwiel toch, die voor een paar jaar op een winterdag met Felix Timmermans op zoek ging naar 't dorpje Breugel, waar de groote Breughel moet geboren zijn, heeft het initiatief genomen voor de huldiging, voor 't monument van dezen meester der schilderkunst. Zijn initiatief vond steun bij den heer Felix Timmermans en andere Vlaamsche en Nederlandsche grootheden, maar niet minder bij z'n kunstvrienden in Waalwijk, die zijne idee met kracht hebben gepousseerd, zoodat de idee verder rijpen en tot rijpheid komen kon met den steun van velen in Zuid-en Noord-Nederland, die zich tenslotte uitte in den vorm van het totstand komen van een comité en het vloeien van bijdragen van hier en overal. De bekroning van het initiatief, de bekroning van de activiteit van dit comité, voor een goed deel uit Waa' wijkers bestaande, was de onthullin^ van het monument op heden, bijge~ woond door het puikje van Brabantsche en Nederlandsche autoriteiten, industr - eelen, inteliectueelen en kunstenaars, waarvan we er dadelijk eenigen noemen zullen, naast de namen der commissie, die als vrucht van dezén welgeslaagden dag mag boeken dat zij heeft medege werkt om Brabant nader te brengen tot waar 't zijn moet, Brabant meer Brabant te doen wezen, daardoor hulde bren gend aan Brabants' schitterende en roemrijke geschiedenis. Donders Poirters 1 Breughelde Katholiekendag in Waalwijk met z'n „Brabant let op uw Saeck". Brabant herrijst in innerlijke kracht. De Burgemeester van den Bosch vroeg een standbeeld voor den schilder Hieronymus Bos en riep daarvoor de hulp der initiatiefnemers, de werkers van Waalwijk in en hij deed dat op de volgende geestige wijze Spreker kocht onlangs een paar schoenen „real" Waalwijk. „Real' Waalwijk heeft voor Breughel gewerkt, het moet nu helpen dat Hieronymus Bosch binnenkort, in drie jaar zijn standbeeld heeft". Ook anderen hebben de Waalwijksche mannen geprezen om hun initiatief, hun doorzettingsver mogen Zegt dat niet voldoende voor de onzen, voor Waalwijk. Daarom gaan wij prat op de heeren comité leden Jos. Verwiel op de eerste plaats, Th. van Delft, Drs. G. van Imbeeck, Arnoud Verwiel en Jan Wiesman. Ook op dit gebied heeft 't kleine Waalwijk getoond groot te kunnen zijn Een hondenweer en toch een goede stemming, 't Laatste blijkt voldoende uit 't feit dat ongeveer allen, die bericht gezonden hadden te komen, ondanks regen en storm present waren toen Burgemeester van de Ven, de bekende Boerenbondsman, op de raadzaal reci pieerde en de begroetingsrede uitsprak bezegeld met den eerewijn. We merkten o.a. op: de leden van het uitvoerend ComitéV. Cleerdin voorzitter, Jos. Verwiel (Waalwijk) se cretaris, Th. v. Delft (Waalwijk), Drs. van Imbeeck (Waalwijk), Mr. J. van Roosmalen ('s Bosch), A. Verwiel en J. Wiesman (Waalwijk). De heer Felix Timmermans, vice- voorzitter, was met z'n auto blijven steken en kwam later. Voorts de leden van het eere-comité: Jhr. Mr. v. Sasse van Ysselt, Dr. P. C. de Brouwer (Til burg). H. Ebeling ('s Bosch), pastoor van Esch te Son, dr. W. Meindersma 's Bosch, Mr. F. v. Rijckevorsel, lid van Ged. Staten, dr. F. M. Smits en pastoor v. Vlokhoven te Breughel. Verder: Dr. J. v. Gils, Roermond, de burgemeesters van 's Bosch, Breda, Eindhoven, Helmond, St. Oedenrode, het Kamerlid Wintermans, Mr. Baron Spyart van Woerden, sub.-officier van Justitie te Breda, de wethouders en de raadsleden van S. en B. enz. Bij monde van den heer Cleerdin werd het gemeentebestuur een oor konde aangeboden, vervaardigd door Theo van Delft te Waalwijk. De ont hullingsplechtigheid wordt er in ver eeuwigd. Vervolgens toog men, in gezelschap van de gilden uit Son, Lieshout en Gerwen en de fanfare „Pro honora et virtute", die in schallende tonen de algemeene feestvreugde verklankte, on danks regenvlagen en modderige we gen, langs bevlagde en versierde wegen naar Breughel. Nadat de zangvereeniging „Een van Zin" een begroetingslied had doen hoo- ren, werd het grijze dorpskerkje betre den, waar dr. F. X. Smits een herden kingsrede hield. De Phoenix rijst, de zegewagen rolt over Brabant's heidevlakten Bestijgt met mij den zegewagen. In de verte zien we van hieruit overal in 't rond, aan den gezichtseinder, den horizon afgebakend met stoere toren- gevaarten, de monumenten den on- sterfelijken Koning der eeuwen ter eere, doch bok tevens de wegwijzers voor ons, die onze groote Brabanders daar hebben te eeren, tot aanmoediging voor tijdgenoot en nazaat. En dan liet de gewijde redenaar een groot aantal beroemde Brabanters de revue passeeren degebroedersSnieders, Petrus Donders, Adriaan Poirters, Sonnius en last tot least: Pieter Breughel. Spreker bedoelde niet den schilder aan zijn gehoor voor te stellenmaar wees er op dat de landjuweelige, boertige Brabander der 16e eeuw met Spaansche en Italiaansche invloeden vermengd, doch trouw aan 't luisterrijk geloofsleven van den Bourgondischen tijd, in Pieter Breughel verpersoonlijkt is, en dat hij een geniaal schilder was bij de gratie Gods. Onder den indruk van 'n forsch ingezet „Te Deum" begaf men zich op weg naar hei terrein der ont hulling. De heer Vincent Cleerdin sprak er de menigte toe. Na hulde te hebben gebracht aan den grooten zoon van Breughel, deelde Spr. een en ander mede over de voorbereiding. „Het groepje Brabanters dat hier staat, wilde voorkomen dat Breughe in Breugel vergeten werd. De Waai- wijker Jos. Verwiel was de eerste die hierover sprakde Vlaming Felix Timmermans de eerste die er over schreefde president der Nederland sche Handelsmaatschappij Dr. v. Aalst de eerste die hen verblijdde met een milde gift. De burgemeester en de pastoor moedigden ons aan; de inge zetenen van Son en Breugel juichten ons toe en kwamen ons met geld en arbeid tegemoet; architect Kropholler bood belangeloos aan, dezen gedenk steen te maken; gezagdragers, kunste naars en kunstvrienden verleenden allerlei steunsteenhouwer Petit werkte heel vlug. En zoo kwam in weinige maanden dit monument tot stand. Bescheiden, zeker, maar juist zooals wij het wenschten. Meer een teeken van herinnering dan van hulde". Tenslotte droeg hij het monument over aan het gemeentebestuur. De onthulling zelve verrichtte de heer Jhr. Mr. van Sasse van Ysselt. Het was een oogenblik van gloed volle geestdrift toen fanfaronades en gejuich den gedenksteen begroetten. Het opschrift luidt in gulden letteren Aan zijn grooten zoon Pieter Breughel, den Ouden, Schilder bij uitnemend heid van Brabant's land en volk. Het herdenkend Breugel. f 1515-1569. Burgemeester van de Ven verklaarde het monument gaarne onder zijne hoede te zullen nemen, onder dankzegging aan hen, die de oprichting ervan wis ten te bewerkstelligen. Aan Mevrouw Mr. F. van Rijcke vorsel, Serlicum, was de eer voorbe houden om de herinneringsmedailles aan de gilden te overhandigen, Juist wilde de menigte een goed- heenkomen zoeken, tegen den venijnig neerplassenden regen, toen de auto met Felix Timmermans kwam aangereden. Hij beklom even den Katheder om enkele woorden te spreken maar wind en regenvlagen verslonden het gespro kene. Toen ging men naar 't feestmaal. In de dorpsherberg van Raaijmakers stond de disch aangericht: 'n Breughel-maalveel mik en kren tenmik, eieren en vleesch en worst, schalen vol, kaas en koffie, die dampte uit de boerenkom. Voor de aansnijding werd het speenvarken in triomf rond gedragen. En tot slot kannen met Dommel's bier en speeches. Maar vlotte, onderhoudende geestige spee ches. Natuurlijk allereerst van den tafel president Vincent Cleerdin en daarna door Mr. J. Muls. Drs. G. van Imbeeck wees op de originaliteit van dezen disch, waarvoor men is gekomen van heinde en ver met één gedacïite Pieter Breughel Ondanks zijn reis naar Rome is hij nooit Renaissance-mensch geworden: hij is Brabander gebleven. Een maaltijd als deze zou hem deugd hebben ge daan. Spr. stelde voor, nu de koffie op was, den eersten kroes bier te edigen op den geest van Pieter Breughel, die in zoo velen is vaardig eweest; op den Brabantschen geest, ie bij de nakomelingen van Breughel nog eeuwen moge bewaard blijven. Felix Timmermans las-ons in zijn smeuige Vlaamsch. een schetsje voor 'n juweeltje van litteraire kunst. En zijn levendige bruine oogen, glansden ondeugend als hij er nu en dan den schaterlach bij ons uit deed klinken. Hij noemde Breughel „de perel van z'n dorp" en het dorp zelf 'n waereld op blokskes". Namens de vereeniging van beeld houwende kunstenaars, „Arti et Ami- citiae" te Amsterdam, sprak de heer van Raalte, terwijl ten slotte de burge meester van 's Bosch, na de beide Vlamingen te hebben geprezen, de aankondiging deed, dat hij binnen drie jaar de plaats zijner inwoning zou verrijken met een standbeeld voor Hieronymus Bosch. Het feest duurde nog geruimen tijd in opgewekte stemming voort. 'n Gedenkwaardige en mooie dag in Brabant's geschiedenis. 't Was er prettig en goed, ondanks de ontzettende tegenwerking van 't weeralles verliep vlot door de goede regeling, niet 't minst aan den disch, uitstekend verzorgd door den heer Jos. van der Lee te Waalwijk, die voor z'n werk voor zooveel men- schen in zoo'n beperkte ruimte, allen lof verdient. BUITENLAND. In België hebben de gemeente raadsverkiezingen plaats gehad en groot voordeel gebracht aan de katholieken en ook aan de liberalen de socialisten verliezen aanzienlijk. In den Pruisischen Landdag- worden heftige zittingen gehouden over de overeenkomst met de Hohen- zollerns. Niettemin is het ontwerp in 2e lezing aangenomen. BINNENLAND. De kwestie in de mijnen. Heden kwam de contact—com missie in het mijnbedrijf opnieuw bijeen ter behandeling van het verzoek der samenwerkende organisaties tot wederinvoering van den Zaterdagschen zesurendienst. Namens de directies werd een ver klaring afgelegd, waaraan we het vol gende ontleenen De kwestie van den Zaterdagschen dienst heeft een economisch en gods dienstig—zedelijk karakter. De directies biijven van oordeel dat uit economisch oogpunt bezien tot wederinvoering van den 6 uursdienst niet kan worden overgegaan. Wat den godsdienstig—zedelijken kant aangaat, verwijzen de directies naar het destijds door haar gedaan voorstel. Deze regelen blijken thans bij de vakbonden ernstig bezwaar teontmoe— ten en wel in die mate, dat zij thans voor alles streven naar herstel van deh 6 urendienst en bereid zijn de consequenties daarvan te aanvaar den. Onder deze omstandigheden meenen de directies aan de tegenwoordige regeling niet langer te mogen vast houden en verklaren zij zich bereid den 6 urendienst op Zaterdag weder in te voeren. Zij behouden zich voor, om, wanneer de omstandigheden dit noodig maken, de bestaande loon— overeenkomt op te zeggen en te komen met voorstellen tot loonsverlaging. Verder wenschen zij den verkorten Zaterdagschen dienst beschouwd te zien als een tijdelijke maatregel, waarop zij kunnen terugkomen, wanneer de omstandigheden haar daartoe nood zaken. Vervolgens wenschen zij, mede in verband met een door de bonden dezer dagen geuite bedreiging met staking, er met nadruk op te wijzen, dat naar hun stellige overtuiging de bonden noch rechtens noch moreel een wijziging van den werkiijd op Zaterdag kunnen eischen alvorens de C. A. O. met een termijn van 3 maan den te hebben opgezegd, hetgeen derhalve eerst tegen 1 Februari 1927 zou kunnen geschieden. Mochten de bonden een andere opvatting blijven huldigen, dan stellen de directies er prijs op deze kwestie te onderwerpen aan het oordeel van een rechtskundigen scheidsman in onderling overleg aan te wijzen. Intusschen zijn de directies bereid den termijn van invoering van de nieuwe dienstregeling op Zaterdag in zooverre te verkorien, dat met 1 Jan. zij a.s in werking treedt. Ten slotte zij medegedeeld, dat op sommige Limburgsche mijnen de mogelijkheid bestaat de nachtploeg op Zaterdag te doen vervallen en de arbeiders van die ploeg in andere diensten te plaatsen. De directies dier mijnen vertrouwen dat de bonden met een dergelijke regeling waardoor het bedrijf reeds op Zaterdagavond om 10 uur kan eindigen, zullen instemmen. Na kennisneming van deze verkla ring deelden de vertegenwoordigers der vakbonden mede, dat zij hun schriftelijk antwoord daarbij uiterlijk Donderdagmorgen 14 October aan de contactcommissie zullen doen toeko men. N. W. B. het plan opgevat in samen werking met de K. N. A. C, overhel geheele land plaatsnaamborden te plaatsen aan den ingang van de kom van iedere gemeente. In het vertrouwen, dat het Rijk be reid zal worden gevonden, voor dit doel subsidie te verleenen is hiermede thans reeds een aanvang gemaakt op de wegen 's Gravennage—Rotter dam en Rotterdam—Dordrecht. De blauw en wit geëmailleerde borden zijn aan ijzeren palen bevestigd. In verband met geruchten nopens een ever.tueelen terugkeer van den ex-keizer naar Duitschlar.d, heeft de minister van binnenlandsche zaken, mr. Kan de Tol, gemachtigd tot de mededeelir.g, dat noch mondeling, noch schriftelijk de mogelijkheid van een terugkeer van den ex-keizer naar Duitschland ter sprake is gekomen. De ex-keizer is, voor zoover den minister bekend is, ook volstrekt niet voornemens terug te keeren. Het hoofdbestuur der Reeders- vereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij heeft den minister van marine het volgende telegram gezon-. den Wegens plaats gehad hebbende scheepsrampen heerscht groote onge rustheid in de verschillende visscherij- plaatsen over nog op zee zijnde vis- schersvaartuigen. Verzoeke comman danten van politiekruisers onverwijld opdracht te willen geven, radio-tele grafisch werkende schepen te rappor teeren. Naar wij vernemen, is dè voor- bereiding tot de R. K. Handelshooge— school te Tilburg zoover gevorderd, dat de opening van de school in 't najaar van 1927 zal plaats hebben. (Tijd.) Met groote plechtigheid in tegen woordigheid van Ministers, hoogwaar digheidsbekleders en vertegenwoordi gers der Kamers van Koophandel is 1.1. Zaterdag door H. M. de Koningin het Koloniaal Instituut te Amsterdam geopend. Naar wij vernemen heeft de A. 4GEMENGD NIEUWS. Op den Engeischen Hoek in de Terschellinger gronden is gisternacht het Poolsche s.s. Wisla, van Rotterdam naar Masnedsund, gestrand. Het schip is gistermorgen over de Gronden heengevlogen en wederom aan de Jacobusbruggen gestrand. Het schip maakt water, 16 man van de equipage, waaronder de vrouw van den kapitein zijn door de reddingsboot Brandaris gered en naar het Hotel Nap overgebracht. Om 1 uur 's nachts waren de tweede stuurman en een matroos overboord geslagen en verdronken. Met de firma Doekseri te Terschel ling is een bergingscontract op de conditie no cure no pay afgesloten. Op den Heereweg te Groningen heeft gisterennacht om 3 uur een auto ongeval plaats gehad. Een boom, die door den sterken wind werd ontwor teld, viel op den voedingsdraad van het tramnet, waardoor ook een paal van dat net werd omver getrokken. Een huurauto, waarin behalve de chauf feur, vijf leden van de familie Toxopeus uit Helpman waren gezeten, reed op dat moment juist tusschen denomval- lenden boom en paal. De carrosserie van de auto werd door de takken totaal vernield. Alle zes inzittenden werden gewond. Mevr. T. kreeg een hersen schudding en moest naar het Acade misch ziekenhuis worden vervoerd, waar zij hedennacht is overleden. De drie mannelijke inzittenden kre gen verwondingen door glasscherven, de dames Toxopeus (een dochter van het slachtoffer) en Roelofs hadden kneuzingen aan dijbeen en rechter, schouder. De auto is grootendeels ver nield. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden te IJmuiden in Noord westelijke richting vuurpijlen gezien als teeken, dat een schip in nood verkeerde, doch het was door den cr- kaanachiigen storm niet mogelijk sleep- booten of reddingsbooten te doen uit varen voor redding. Na eenige oogen- blikken hield het afsteken van pijlen op, zoodat het schip of zichzelf geklaard moest hebben of wel verongelukt moest zijn. De Zondagmorgen bracht al eenige opheldering in het geval. Een binnen gekomen stoomschip rapporteerde in den nacht te voren een zeillogger in nood tehebben zien verkeeren tusschen de brulboei en de pieren, doch niet in de gelegenheid geweest te zijn om hulp te bieden. Op het bericht, dat het schip nog zou ronddrijven op niet te verren af stand van hier, is de sleepboot Stentor van Bureau Wijsmuller uitgevaren, doch zij trof het wrak op ongeveer 300 M. van de buitengaats liggende brulboei met alleen de toppen van de masten boven water. Het was dus niet doen lijk orn het schip op sleeptouw te ne men teneinde het binnen te brengen. Aan het strand te Wijk aan Zee wa ren inmiddels reeds eenige jonen, dat zijn stokken met vlaggetjes aange spoeld met het merk K.W. 152. Dit nummer behoort aan den te Katwijk aan Zee ingeschreven zeilharinglogger Agatha Maria van de firma N. Haasnoot aldaar. Het vermoeden, dat deze logger een prooi der zee was geworden, werd al spoedig werkelijkheid door het vinden van een lijk, hetwelk later herkend werd als te zijn van den schipper K. Plug van bedoelden logger, terwijl later ook nóg het lijk van een der matrozen is aangespoeld. Vrij zeker is dus de geheele bemanning verongelukt. De logger K.W. 152 Agatha Maria was thuiszeilende van de haringvis scherij en volgens rapport van andere aangekomen zeilloggers beladen met 20 last pekelharing. De bemanning bestond uit dertien koppen. De schipper K. Plug, van wien ook nog een broer aan boord was, was gehuwd en vader van zeven kinderen. Stuurman was W. v. d. Plas. Deze had ook een broer aan boord. Beiden waren zoons eener weduwe. Gisteren was het juist 23 jaren geleden, dat haar man bij een storm was omgeko men. b De overige opvarenden waren de matrozen M. Ouerhand, A. v. d. Oever, J. Blokker, K v. d. Boon, en de hel- peis C. Plug. P. v. Rijn, A Sip. A. v. d. Bent, J. v. Duivenbode en L. Schaap Twaalf hunner woonden te Katwijk, een te Scheveningen. m ?uitsch stoomschip^heeft te North Sh.elds aangebracht den kapi tein van een Nederlandsche haringlog- ger. De man werd ernstig gewond in het hospitaal opgenomen. Zijn schip was in den storm vergaan, waarbij 12 opvarenden waren verdronken. De geredde heeft eenige uren met een jongen, die aan boord was,1 op zijn rug gezwommen, tot hij door het stoómschip werd opgepikt. De jongen is echter in het hospitaal overleden Nader wordt uit Londen geseind De naam van den schipper is Jacob van den Toorn Het schip is de The- odoor, I dat op 1 October uit Vlaardin- gen ter visscherij naar de Noordzee vertrok. Het vaartuig is vergaan op 57 gr N.B. en 41 gr. O L. De naam van den jongen, die in net hospitaal overleed is Jan Kous. oud 17 jaar, afkomstig uit Scheve ningen. De Theodoor I is vermoedelijk de logger VL. 213 van de Mij. „Eendracht" te Viaardingen. ADVERTENTIëN. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze ge-' liefde Vader, Behuwd en Grootvader, De Heer Cornells de Roon Mz. in den ouderdom van 75 jaren. 's Grevelduin-Capelle N. A. de Roon. Raamsdonksveer Mr. A. M. de Roon. A. M. de Roon- Lankhuijzen. N. Norway: M. J. de Roon. J. C S. de Roon Vos. Drumpt Ds. M. P. de Roon. J. A. de Roon van Maanen. Nijmegen A. J. van der Sluijs- de Roon. Dr. J. J. van der Sluijs en Kleinkinderen. 's-Grevelduin-Capelle12 October 1926. 37215 Algemeene kennisgeving. te koop aangeboden, zeldzaam mooi patroon. 37216 Adres: J. L. VAN KEMPEN, Mr. v. Coothstraat, Waalwijk. nog twee dagen vrij hebbende, liefst in Waalwijk of Besoijen. Brieven onder letters O. A. aan het Bureau v. d. blad. 37211 tot het geven van privé- lessen, een ot tweemaal per week. 37219 Verzoeke prijs op te geven per namiddag, aan het bureau van dit blad, onder letter F. V. OptMën, *1828 35 Vuchteratraat 35, VHERTOQENBOSCH. Telefoon Intercommunaal 17§, eene Kamer, F ABE IK TAK KUKKLUDUCATIR, Bbbuk- W BTjIKBAKDSK, ÖBCHTHOUDMB. FlaTTOBTBOLBH etC N&reekdag alle Dinsdagen.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 3