Schrale Lippen Burg. en Weth. voorstellen kunnen doen en dat deze dan een besluit nemen. Dit zou gaan als de raad daartoe volmacht zou willen verleenen. Zijlmans. Men kan net zoo goed in tarwe of haver als in gras zaaien. Voorzitter. Ze moeten met de eischen billijk zijn. Zijn ze daarmede onbillijk, dan zou ik alles later zelf doen. Van Dongen-Torman. Men moet handelen zooals dat voor de gemeente het beste is. De heer van Woerden meent dat, wil men het bouwland in weiland omzetten, dit veel mest zal vragen. Hij vreest dat er dan een tijd zal komen dat die bemesting veel geld zal kosten.Tegen op langen termijn verhuren bestaat ook wel bezwaar, want dan krijgt men het land op 't laatst slecht terug. Voorzitter. Het verstandigste zal zijn om het bouwland in wetland om te zetten ook in verband met de watergeschiedenis. De heer van Woerden merkt opdat de arbeidskrachten over het algemeen nog duur zijn, terwijl ook de bemes ting veel geld kost. De Voorzitter wijst er op dat het maar uit nood in bouwland is gelegd. Er zou toch een tijd moeten komen, dat het in weiland werd gelegd. Van Dongen-Torman Voor een betere uitwatering zou dan zorg ge dragen moeten worden Dat zou ver kregen kunnen worden door combi natie van eenige polders. Wat dat laatste betreft, weet ik niet of men daarover al eens van gedachten heeft gewisseld. Schoenmakers. Voor bouwland is m.i. de waterstand daar over het alge meen genomen veel te hoog. Voor hooiland heeft dat niets te beteekenen en ik kan me ook niet anders her inneren of men heeft daar altijd een goede pacht gehad. Het is daar heel goed hooiland te noemen. Van Dongen-Torman. Ik geloof dat het de aangewezen weg is om zoo te handelen. De heer Schoenmakers zegt dat het land, door het als bouwland te ver pachten, dat slecht aanzien heeft ge kregen. Weiland te bemesten is niet zoo erg In den Kurenpolder brengt het hooiland ook een goeden prijs op. Voor de gemeente is het daarom het best om alles daar in hooiland om te zetten De heer van Woerden zou als practisch en jong landbouwer het land daar wel voor een flinken prijs willen hebben om het om te ploegen. Spr. wi! niet ontkennen dat het als hooiland ook geen goeden prijs zal opbrengen, maar dan moet in aan merking worden genomen dat de gemeente er veel onkosten aan heeft moeten maken. Om het om te ploegen zou hij voor dat land een hoogen prijs willen geven. Voorzitter. Dan kan u een aanbie ding doen. Van Woerden. Als raadslid gaat dat niet. Ik wil zelfs al mijn ontslag ne men als lid van de Commissie. Als pachter meen ik dat dit beter is. Ik zeg dat niet omdat ik met de overige leden van de Commissie niet gezellig en in goede verstandhouding heb samengewerkt, maar ik doe dat om dat de verschillende voorschriften toch niet worden nageleefd. Voorzitter. Als pachter van land acht u het niet gewenscht om in deze Commissie zitting te hebben. Van Woerden. Neen.v Voorzitter. Als de raad er dan geen bezwaar tegen heeft, stel ik voor aan den heer van Woerden ontslag te ver leenen en in diens plaats den heer de Wit te benoemen. Zijlmans. Ik stel voor om alles in grasland te brengen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Naar aanleiding van de sluis- en water-geschiedenis, waarvoor in een vorige vergadering een Commissie is benoemd, kan de Voorzitter mededee- len dat de Commissie de zaak van alle kanten heeft bekeken en dat men tot de conclusie is gekomen dat de sluis in orde is, Alleen is geconstateerd dat er eenige lekjes in de ka zijn. Door de Commissie is gezegd dat zulks moest worden verholpen maar later heb ik iemand gesproken die als des kundig mag worden beschouwd, en die beweert dat het toch r.iets helpt, heeft men het op een plaats dichtge maakt, dan ontstaat hetzelfde defect toch weer op een andere plaats. Aan het Kroon-domein is gevraagd of die in de te maken kosten ponds ponds gewijze wil bijbetalen want het zou te gek zijn als de gemeente als klein grondbezitter alle onkosten alleen moet betalen. Vanhet Kroondomein hebben wij nog geen antwoord ontvangen. De onkosten zullen toch al spoedig een paar duizend gulden bedragen. De heer Schoenmakers merkt op dat voor 50 jaar terug dergelijke gevallen te constateeren waren, doch dat het hooiland nooit daar eenig nadeel van heeft ondervonden. De heer Schoenmakers zegt verder, dat de Commissie haar oog heeft laten vallen op een post van f 400, toelage aan den veearts. Nu de veearts Direc teur is geworden van den Keurings dienst en daarbij nog in de gelegenheid is gesteld om zijn practijk uit te oefenen, nu acht de Commissie die toelage overbodig. De Voorzitter zegt dat de heer v. d. Werff die toelage ontvangt als ge meente-veearts. Nu hij echter f 4000 ontvangt als Directeur van den Keu ringsdienst, nu komt het Burg. en Weth voor, dat men eens ernstig moet overwegen of die post gehandhaafd moet blijven. Met overijling moet echter niet worden gehandeld en daarom willen Burg. en Weth. eerst eens in soortgelijke gemeenten informeeren. De heer Schoenmakers stelt namens de Commissie voor om den post f 40 voor de geitenfokvereeniging van de begrooting af te voeren. De Voorzitter deelt mede, dat de vereeniging door het vertrek van den heer Broeders heeft opgehouden te beslaan. Vervolgens wijst hij er nog op, dat vooral in Raamsdonk de pluimveeteelt sterk is toegenomen en het zoover is gekomen, dat de buurlui van eikaars kippen last hebben. In de politiever ordening zal een bepaling moeten komen, dat men kippen niet anders dan op eigen erf los mag laten loopen. De heer Schoenmakers meent, dat de aanslag in de hondenbelasting niet juist is. Naar het hem voorkomt zijn er veel honden, die in de eerste klas thuis behooren en die maar in de 2e klasse zijn ingeschreven. Hij geeft namens de Commissie Burg. en Weth. in overweging om daarop een beetje scherp toe te zien. De Voorzitter zegt toe daar eens een onderzoek naar te zullen laten instellen. Hij gelooft echter niet, dat de overtre ding erg zal zijn, want er wordt bijna f 1000 van deze belasting ontvangen en dat is veel. Schoenmakers. De Commissie heeft gezien, dat men de beschoeiing van de Veersche haven over een lengte van 20 M. wil laten vernieuwen. Zou het niet veel beter zijn om de haven zoo ver te dempen, Voorzitter. Burg. en Weth willen dit voorstel nader overwegen en de Commissie van fabricage eerst eens hooren. De Jong 't Zou een mooi werk zijn om dat gedeelte te dempen. Het Heerenplein zou er m i. mee door worden verfraaid. Voorzitter. De kosten van dempen zullen wellicht niet hooger zijn dan die voor herstel van de beschoeiing. Van Dongen-Torman. Er is alles voor het voorstel te zeggen, want niemand die daar iets meer aan de haven heeft. Er is geen enkel bedrijf meer aan gelegen. De Wit. Kan men nu geen moei lijkheden krijgen met de afwatering van de verschillende polders. Voorzitter. Neen, want daar komt dan een sluis. Zijlmans. Het is al meer gedaan en het kan ook goed als men het maar goed in orde maakt. Wordt met algemeene stemmen be sloten om dat gedeelte van de haven te dempen. Schoenmakers. In de Commissie is de vraag gesteld hoe het met de abattoir-geschieden}? is. Voorzitter. Definitief kunnen Burg. en Weth. nog niet op deze vraag antwoorden omdat men het vraagstuk nog in studie heeft en alle gevraagde inlichtingen nog niet zijn binnen ge komen. Met zekerheid valt echter bijna te zeggen dat Burg. en Weth. niet met een voorstel zullen komen om tot het bouwen van een abattoir over te gaan. Schoenmakers. De Commissie kan zich vereenigen met 't voorstel om aan de vereeniging „Moederschapszorg" te Heerlen en de Militaire Vereeniging te Venlo geen subsidie te verleenen. De heer De Jong kan wat betreft het niet verleenen van subsidie aan de Mili taire Vereeniging, zich daarmee niet vereenigen. Zelf heeft hij als militair de groote waarde van een dergelijke vereeniging leeren kennen. De jongens zijn aan de grootste gevaren bloot gesteld en daarom is het'zoo goed dat er een vereeniging is, die waakt dat de goede jongens niet in het ver derf worden gestort. Hij zou er voor zijn een kleine subsidie te geven, al was het maar f 10. De directeur zou daarin een bewijs zien dat zijn werk wordt gewaardeerd. Hij stelt dan ook voor een subsidie van f 10 te ver leenen. De Voorzitter wil het groote nut van dergelijke vereenigingen niet ont kennen. Echter moet bedacht worden dat in bijna alle garnizoensplaatsen dergelijke vereenigingen zijn. Men heeft Dordrecht, 's Bosch, Breda, enz en het gaat niet aan om die allemaal te subsidieeren. Want ook Protestantsche Militaire Vereenigingen kunnen met dezelfde rechten komen. De heer De Jong zegt dat alles goed te hebben overwogen. Het is waar, de jongens kunnen naar Dord recht, 's Bosch, Breda en nog meer andere plaatsen worden in garnizoen gesteld, maar het gros gaat toch naar Venlo en naar andere plaatsen slechts maar een enkeling. Voorzitter. Het is niet het bedrag, het is 't principe. Het gaat niet aan om alle mogelijke confessioneele ver eenigingen te gaan steunen Dat ligt meer op den weg van christelijke vereenigingen. De Jong. En als die dat niet doen of niet kunnen doen, dan moeten wij het doen. Ik heb uit eigen onder vinding dat de vereeniging zeer heil zaam werkt. Van Dongen. Ik ben het met den heer De Jong voor zoover- eens dat de vereeniging nuttig werkzaam is, maar met den Voorzitter ben ik het meer eens dat de gemeente zich niet met die geestelijke belangen kan in laten. In de gemeente heeft men al genoeg te subsidieeren. Een vereeni ging om de jongens te laten biljarten zou men dan ook moeten gaan subsidieeren. De heer De Jong merkt op dat wat de laatste opmerking van den heer Van Dongen betreft, niet opgaat. Hier zijn de jongins thuis en in dienst zijn ze aan het ouderlijk oog onttrokken. Dat is een groot verschil. De heer Schoenmakers geeft toe dat die vereenigingen zeer nuttig werken, maar voor een gemeente wordt het niet om te doen om op al die aanvragen om subsidie in te gaan. Voorzitter. De heer De Jong stelt dus voor om f 10 subsidie te ver leenen Is er iemand die dit voorstel wil steunen Niemanddan kan het niet in omvraag worden gebracht. De begrooting wordt hierna vast gesteld als door Burg. en Weth. is aangeboden. 11. Verzoekschrift van G. J. van Aalst, om teruggaaf van een gedeelte van het door hem betaalde vergun ningsrecht, ingevolge de Drankwet. Voorzitter. Hier is dubbel door adressant betaald, dus moeten wij wel op het verzoek gunstig besluiten. Bij de rondvraag informeert de heer Van Dongen Torman of bij de brand weer nog niet veel materiaal ont breekt. De Voorzitter deelt mede dat men thans op verschillende punten in de gemeente stations heeft waar slangen met aanzetstukken zijn geborgen. De heer Schoenmakers zegt gehoord te hebben dat wat betreft het mate riaal alles in orde is, alleen moet de regeling van het personeel beter wor den gerégeld. Voorzitter. Voor de bediening van dat materiaal heeft men maar weinig personeel noodig. Schoenmakers. Dat is wel zoomaar bij brand is het toch noodig dat er een goede regeling is. Iedereen moet vlug op zijn plaats zijn. De Voorzitter zegt toe met de brand weer nog eens een vergadering te zullen houden. Zijlmans, Ik ben lang brandmeester geweest, maar om een goede regeling van het personeel te krijgen is niet gemakkelijk. Schoenmakers. Thans zou men met een klein personeel volstaan, dat is een groot verschil. Voorzitter. Wij kunnen het oude personeel niet ontslaan, want het kan voorkomen dat men bij brand de hulp van de handbrandspuiten nog noodig heeft. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de openbare ver gadering en gaat de raad over in ge heim Comité. Ingezonden Mededeelingen. en Ruwe Huid van Handen en Gelaat verzacht en geneest men spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL. BUITENLAND. Gisteren is het Belgische sta- bilisatiebesluit afgekondigd, waarbij de franc op 174 31 per pond sterling gestabiliseerd wordt. Er wordt een nieuwe munteenheid, de „belga", inge voerd, gelijk aan 5 francs, niet zoozeer om den franc te vervangen, maar in hoofdzaak om een betere munteenheid tegenover het buitenland te verkrijgen. Van een afschaffing van den franc is dus geen sprake. Zooals hierboven gemeld heeft de Belgische Regeering een stabiliseerings- leening gesloten van lOO millioen dollar op langen termijn. Naar uit de beste bron vernomen wordt loopt deze leening over een periode van 30 jaar. De leening zal 7°/0 rente geven plus 1 °/0 voor amortisatie. Het bedrag der ere- dieten dat geopend zal worden voor de Nationale Bank zal 35 millioen dollar bedragen. De stabilisatiekoers zal 174 34 zijn, berekend naar de dol larwaarde. Met betrekking tot de sta tuten van de Nationale Bank zal men o.a. een goud- en gouddeviezendekking van 40% voorschrijven, De directie- commissie der Bank zal bestaan uit den gouverneur, den vice-gouverneur en 2 directeuren. De Raad van Regen ten zal bestaan uit 9 leden, gekozen uit vooraanstaande persoonlijkheden van handel, industrie en financiën en 9 emissie instituten uit Engeland, Frank rijk, Amerika, Japan, Duilschland,- Nederland, Zweden, Oostenrijk en Hongarije zullen bemiddeling verleenen voor de opening der credieten. Zwit serland zal er binnenkort eveneens aan deelnemen. BINNENLAND. Reeds Vrijdag vindt in ons land de uitgifte plaats van 1.250.000 7 pet. obligatiën der Belgische stabilisatielee- ning tot den koers van 94. Bij de Tweede Kamer is een tweetal wetsontwerpen ingediend tot wijziging van de L. O wet 1920 in voering van het onderwijs in een vreem de taal is dan weer mogelijk, Vrijdagmiddag heeft in de Indu- strieele Club te Amsterdam een samen komst plaats gehad, bijeengeroepen door het voorloopig comité voor actieve handelspolitiek.w Alvorens werd overgegaan tot de definitieve oprichting van de vereeni ging, heeft de voorzitter prof mr. P. A. Diepenhorst, een rede gehouden over actieve handelspolitiek. Prof. Diepenhorst groepeerde zijn rede rondom een drietal puntenvan waar komt deze organisatie wie slo ten er zich bij aan- en wie kunnen lid worden en ten derde wat wil deze vereeniging Deze vereeniging is ontstaan uit den nood der tijden. Uit het feit dat onze nationale industrie door daadwerkelijke dumping wordt bedreigd. En het som ber beeld der buitenlandsche coi cur- rentie blijkt uit tal van uiteenzettingen, blijkt ook uit de stijging van ons invoersaldo. Alle klachten die er den laatsten tijd zijn vernomen omtrent achteruitzettin gen van ons land bij het sluiten van handelsverdragen, werden door spr aangehaald, waarna deze concludeerde dat onze misère als een gevolg van de hier gevoerde handelspolitiek moet worden aangemerkt. „Nederland zal als meest begunstigde behandeld wor den", staat er in tal van handelstractaten doch in de me'este gevallen is dit een meestbegunstiging in naam. In veel gevallen worden ons slechts gunsten toegestaan, op voorwaarden dat ook wij concessies doen. In het verdrag met Finland b.v. ziin wij meest begunstigde, doch Frankrijk heeft grootere voordeelen Voor Duitschland behooren wij tot de meestbegunstigden, dochhet Saargebied kreeg voor deden, die geen ander land zal kunnen hebben. In vele gevallen zijn wij meestbegunstigd voor producten die wij niet uitvoeren. En tegen dit alles kunnen wij niets doen; wie geen hand heeft kan geen vuist maken. En nu rijst de vraag, moeten wij in dezen toestand berusten? Spr. zeide weinig vertrouwen te hebben in profeten die aankondigen dat b.v. de valuta con currentie wel spoedig ten einde zal zijn, Verschillende voorbeelden, van falikant uitgekomen voorspellingen op economisch gebied, voegde prof. Diepenhorst hieraan toe. De Vereeniging van Actieve handels politiek, wil nu in deze handelspolitiek het beginsel van wedeikeerigheid toe gepast zien. Protectionislen echter zijn wij niet, en tegen deze beschuldiging kwam spr. met den meesten nadruk op. Beveiliging tegen dumping, en toe passing van het wederkeerigheids- ginsel bedoelen juist het wegnemen van de hinderpalen die er aan een vrij ruilverkeer in deze wereld, in den weg staan. In deze vereeniging echter is geen plaats voor den dogmatischen vrij handelaar, die, wanneer alle landen rondom ons strijden, ons land een passieve houding zouden willen zien innemen. Doch wel is er plaats voor heri die denken als dr. v. Aalst, als de voormannen der Nederlandsche vakbeweging, als Adam Smith, als Ricardo, en zooveel anderen, die allen vóór den vrijhandel, doch evenzeer vóór uitzonderingsmaatregelen waren. Een opportunistische gedragslijn, is bij de handelspolitiek zeker aan te raden. En nu de middelen die men zal toe passen. Tegen de valutaconcurrentie moet de regeering tijdelijk, evenals in het schoenenwetje, maatregelen nemen. Theoretische argumenten pleiten voor een wederkeerigheid. pleiten voor re torsiemaatregelen. Politiek waarvan men alle tegenmaatregelen uit de handen geeft is geen politiek. Het internationaal tractatenrecht, Is recipro- citeitsrecht, en dat moet ook in de handelstractaten tot uiting komen. Trouwens de retorsiegedachte komt ook aan den dag in eischen van hen die verlangen dat ons land van zijn credietfaciliteiten gebruik zal maken om voordeelen voor zijn handel te krijgen. En ook in het gisteren ge- plubliceerde internationaal manifest, zag prof. Diepenhorst een bevestiging van zijn opvattingen. Practisch kan men van retorsiemaatre gelen inderdaad goede resultaten ver wachten, hetgeen het heden en het verleden leeren. En ten slotte de ethische verdedi ging van retorsie. Retorsiemaatregelen zijn geen repre sailles. geen geweldmaatregelen, er is geen sprake van oog om oog, en tand om tand, Er is alleen sprake van de oude handelsmoraal„voor waf, hoort watla Hierna hebben de aanwezigen tot bestuur der vereeniging benoemd het voorloopig comité, met als voorzitter, en secretaris, resp. de heeren prof, mr. P. A. Diepenhorst, H. A. van IJssel- steyn, oud-minister van landbouw, han del en nijverheid, en A. G. Koenders. GEMENGD NIEUWS. Zondagochtend om 10 uur ont stond brand aan boord van het stoom schip Falcon, een booije van 675 ton van de General Steam Navigation Company, dal op weg was van Gent naar Londen met een lading waartoe o.a. 9000 kisten lucifers, aardappelen en appelen behoorden. Het schlpbevond zich toen ter hoogte van North Fore land. Toen men te Ramsgate het brandende schip gewaar werd. gingen dadelijk de motor reddingsboot en de sleepboot Lady Brassey uit ter assis tentie. De bemanning was toen al van boord gegaan en opgenomen door een ander stoomschip, van waar de red dingsboot haar afhaalde. De kapitein, de tweede stuurman, de chef machinist en twee mannen van de reddingsboot gingen toen weer aan boord en maak ten een tros vast van de sleepboot. Zij bleven aan boord tot het schip zwaar naar stuurboord begon over te hellen. De sleepboot tornde urenlang tegen den krachtigen Noord—Oosten wind op om te trachten Dover te bereiken maar toen men bij de pier was geko men, durfde men wegens het gevaar niet binnen te loopen. De vlammen sloegen boven de masten uit, de pla ten krulden om en het hoofddek was ingestort, terwijl de groote mast over zij hing. De sleepboot zette toen weer koers naar volle zee om het schip in het diep van het Kanaal, waar het wrak geen gevaar voor de scheepvaart op zou leveren, tot zinken te brengen. De tros brak echter af en het brandende schip dreef af naar de Goodwins. De sleepboot bleef bij het schip, doch men vermoedde, dat het uit zou bran den en zinken. De geheele kust tusschen Dover en Ramsgate langs trok het schouwspel van het fel brandende vaartuig veel bekijks. Naar een der opvarenden mee deelde was de brand ontstaan in de machinekamer en had het vuur zoo snel om zich heen gegrepen, dat er aan blusschen niet te denken viel. Bij de behandeling van een dief stal in het warenhuis van Whiteleyte Londen voor den politierechter zei de ambtenaar van het O M. dat alleen in de parfumerieafdeeling van dat waren huis het laatste halfjaar voor meer dan f3000 gestolen was. De rechter zei, dat het monsterachtig was zooveel als er in de groote warenhuizen wordt gestolen. Bij een firma wel voor meer dan f25000 'sjaars. Hierop deelde het O.M. mee, dat een firma hem meege deeld had dat er voor bijna f 100 000 'sjaars gestolen werd. Gisteravond is te Leiden de 32-jarigen arbeider P. de woning van den arbeider de F. aan de Koren- vaartstraat te Leiden binnengedrongen na eeist een raam te hebben open geschoven, blijkbaar met de bedoeling wraak te oefenen op de vrouw van de F., die van zijn vriendelijkheden niet was gediend. De vrouw vluchtte naar een zolder kamertje waarop haar zoon den in dringer tegemoet ging. Onder de bedreiging ieder te zullen neerschieten, die hem nabij kwam, loste hij een schot uit 'een revolver. De kogel kwam in een muur terecht zonder iemand te treffen. P. nam hierop de vlucht. De politie, die inmiddels was gewaarschuwd, was SDoedig ter plaatse en vond P. op het dak van een d®r aangrenzende woningen. De -revolver, waarmee hij het schot had gelost en waarin zes scherpe patronen zaten, werd nog op hem bevonden. Hij had de revolver na het lossen van het schot opnieuw geladen. P. ontkende iemand van het leven te hebben willen berooven. Hij is in arrest gesteld. Zaterdagnacht heeft te Pirna in Saksen een arbeidersvrouw zichzelf en haar 4 kinderen, drie jongens en een meisje in den ouderdom van 4 tot 12 jaar door 'gasvergiftiging om

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2