EI DIENSTBODE N. V. Javeem", FORD Alle reparation aan Automobielen. Vulcaniseeren van Banden. Laden van Accumulatoren. Verkoop van alle Auto-accessoires en Onderdeelen. 37285 Verkoop der bekende Skell-benzine en Gargovle MobiloD. Verkoop van Michelin en Goodyear- banden. Philips-Aulo-Lampen. A. MEIJRING TafeN, Thee- en Ontbijtserviezen. NET KOSTHUIS Schrijnende Handen na de Wasch PUROL Automobielen. Etaleert zijn nieuwste sa het leven gebracht. Toen de man 's morgens thuis kwam vond hij zijn vrouw en kinderen dood in de keuken liggen. Gistermiddag omstreeks half een heeft een ernstig ongeluk plaats gehad in de Kalfjeslaan te Amsterdam waar bij de agent Leuven uit Ouderkerk is gedoodOmtrent het gebeurde meldt men ons het volgende. De agent Leuven fietste door de Kalf jeslaan en gelaste daar een fietser, die blijkbaar een overtreding beging, stilte houden. De fietser gaf daaraan echter geen gevolg en fietste door. Juist kwam er een auto aan en de agent vroeg of hij mee kon rijden, teneinde den fiet ser te pakken te krijgen. Hij stapte op de treeplank en de auto reed door. Bij de brug in de Kalfjeslaan reed de auto door tot nu toe onbekende oorzaak te gen de brugleuning, waardoor hij met beide inzittenden en den agent van po litie in den sloot geraakte. De beide in zittende wisten zich spoedig naar boven te werken, doch de agent is gestikt; zijn lijk is later te voorschijn gehaald. De man is ongeveer 35 jaar oud, ge huwd en vader van twee kinderen. Gistermiddag is door tot nu toe onbekende oorzaak de kapitale boerde rij, hoorende bij het Trappistenkloos ter Lilbosch bij Echt, tot den grond toe afgebrand. De geheele oogst is een prooi der vlammen gewonden. De groote vee stapel is gered. De schade wordt, naar men ons meldt op f 100,000 geschat. Er heerscht te Scheveningen eenige tegenstrijdigheid over hetgefen de schipper van de Scheveningen 79, die te Scheveningen is binnengekomen zou hebben verteld omtrent het drij vende gevonden hebben van een ge deelte van den inventaris derVlaardin- gen 25. De schipper schijnt tegenover verscheidene personen te hebben ge zegd, vischnetten van de VL. 25 drij vende te hebben gezien en zou daarbij verteld hebben, dat het. hem door de hooge zee onmogelijk was, een en ander op te visschen De reeder van de Sch. 79 weet echter van dit verhaal van den schipper niets af. De bemanning van de VL. 25 bestond uit de gehuwden J. de Bruin, schipper, S. Verbaan, W. Vink, P. Taal, C. Dijk huizen, matrozen, en de ongehuwden A. Pronk, stuurman, L. Spaans, matroos, A. Spaans, matroos, P. Taal, oudste, J. Plugge, jongste, J. Bal, reepschieter, en W. Knoester, afhouder. Reuter seint uit Bermuda Een orkaan heeft boven Bermuda gewoed en groote schade aangericht. De Britsche marine sloep „Valerian" is ter hoogte van het eiland gezonken. Naar gemeld wordt, zijn er slechts acht personen gered waaronder de kapitein. De sloep „Wistaria" verloor den topmast. Waarschijnlijk zijn er te land geen menschenlevens verloren gegaan. De Britsche officieele draadlooze dienst meldt over het vergaan van de „Valerian" nog het volgende: Zr. Ms. schip „Valerian" is tijdens een orkaan, 18 mijlen ten Zuicien van Bermuda, gezonken in den namiddag van 22 October. De admiraliteit meldt, dat er op 't oogenblik 20 overlevenden geteld zijn, waaronder de commandant, William Usher en luitenant Frank Hughes. Hun toestand is, naar gemeld wordt, bevredigend. De „Valerian" was een sloep van 1250 ton waterverplaatsing en de normale bemanning van schepen van haar klasse voor dienst buitenlands bedraagt 85 tot 160 koppen. Men vreest dus dat 60 of meer menschenlevens verloren zijn gegaan. De „Valerian" werd in 1916 ge bouwd en haar voornaamste bewape ning bestond uit vier drieponders- kanonnen. Zij behoorde tot de zoo genaamde Flower—klasse. De admiraliteit heeft een telegram van den koning ontvangen, waarin Zijne Majesteit zijn deelneming uit spreekt in het verlies van zoovele kostbare levens en aan de getroffen families de verzekering geeft, hoe diep hij meeleeft met hun plotseling en overweldigend leed. Reuter seint uit Halifax d. d. 24 dezer Telegrammen uit Bermuda melden, dat het aantal slachtoffers bij het on geluk met de „Valerian" 84 bedraagt. Het opsporen van drenkelingen duurt voort. Men gelooft, dat het vaartuig ge zonken is, doordat de machinekamer onder water geloopen is. Tusschen de Bulgaarsche steden Elena en Welikotarnowo is een auto bus in den afgrond gestort. De chauf feur en zes passagiers waren op slag dood, de overigen negen passagiers werden zwaar gewond. Twee anderen autobussen, die on- middelijk op den verongelukten wagen volgden, konden, dank zij de tegen woordigheid van geest van hun bestuurders, tot stilstand worden ge bracht. Een defect aan de eerste auto schijnt de oorzaak van het ongeluk te zijn geweest. Een hoeveelheid bommen en ammunitie, die per automobiel ver voerd werd door de provincie Mazab- daran (Perzië) is ontploft. Verscheidene officieren werden gedood, twee per sonen zijn gewond. Nadere berichten omtrent de aard beving in Transkaukasie melden, dat in de stad Leninaken en in het district van dien naam 350 personen zijn ge dood en 400 gewond. Nog steeds worden slachtoffers onder de puinhoo- pen vandaan gehaald. Het vorig jaar geopende kanaal van Shirac, waardoor 15000 H.A. land van water moest worden voorzien, heeft niet geleden. Volgens telegrammen uit Hamilton (Bermuda) wordt de schade, door den orkaan aangericht, op 3 a 5 millioen gulden geschat, 51 gebouwen en ma gazijnen zijn zeer beschadigd. Tengevolge van het noodweer, dat boven den staat New—Yersey heeft gewoed, zijn 4 menschen om het leven gekomen terwijl tal van andere personen letsel opliepen. Hedenmorgen werden voor een aantal Nederlandsche militaire en mari tieme autoriteiten nabij het marine vliegstation Schellingwoude demonstra ties gehouden met twee Zweedsche militaire vliegtuigen van de Aktiebola- get Fiygindustrie te Iimhamn nabij Malmö. Nadat een der beide vliegtuigen, een 2 persoons, volledig bewapende lichte zeeverkenner, eenige loopings had uitgevoerd, vloog het toestel tegen de vliegtuigloods. Met een geweldigen knal sprong het in stukken en viel in het water. De vlieger werd ernstig gewond op het droge gebracht en per motorboot naar Schellingwoude vervoerd. Nader meldt men ons nog: Het ongeluk werd veroorzaakt door dat de linkervleugel van het toestel onder den sterken luchtdruk afbrak, waardoor het toestel tegen de loods aanvloog. Het voorstuk van het vlieg tuig werd geheel ineengedrukt en slechts met groote moeite kon men den aviateur, Lindner geheeten, uit zijn benarde positie bevrijden. De man had een schedelbreuk bekomen en beide beenen gebroken, INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het ingezonden stuk in Uw geëerd blad van 11. Zater dag 23 Oct. ben ik zoo vrij hierop met een enkel woordje terug te komen. Bovenbedoelde inzending onder teekend door C. G. is volgens mijn inzien zeer juist, doch het schijnt dat de heer C. G. een dure vleeschleve- rancier heeft, daar de prijzen door hem genoteerd hier bij verschillende slagers reeds lang zoo zijn en zelfs nog lager. Ten bewijze hiervan laat ik u mijne noteering hieronder volgen Varkensvleesch. p. pond. Haas zonder been 80 cent. Haas met been 75 Fricandeau 80 Fijne cotteletten - 75 Bijcarbonade 70 Versche worst 65 Hielen 40 Platte ribben 55 Nieren per stuk 10 Versch vet spek 50 Bladreuzel 60 Mager spek 60 Rundvleesch. Biefstuk Runderhaas Rosbief Fijne rib kort Dikke rib Pollet met been Schenk Rolade Rundergehakt Vette lappen 80 80 75 70 45 50 55 65 55 Dus geachte lezers en vooral C. G. ge kunt gerust het half uur tijd sparen om in 's Bosch goedkoop vieesch te gaan halen. Vergelijkt dus mijne prijzen met die van bovengenoemden inzender. Dankend voor Uwe plaatsruimte. W. BA1JENS Buijs. WAALWIJK Slagerij, Laageinde Mijnheer de Redacteur. Hoewel ik mij beslist voorgenomen had niet meer te reageeren op niet onderteekende ingezonden stukken, wordt ik verplicht ditmaal hiervan af te wijken en van antwoord te dienen op het geplaatste in Uw nummer van 23 Oct. j.l., omdat een politiek addertje onder het gras kruipt aangaande het gebeurde met de „dameskrans" annex de „beruchte raadhuiskwestie" tegen over mij persoonlijk. Alvorens direct hierop in te gaan wil ik nog even de raadhuiskwestie toelichten, om reden dit slechts bij enkelen van bekendheid is, en voor't komend geslacht nuttig kan iijn De nieuwe raad van Sprang Capelle besloot nè de vereeniging, goedgekeurd door den Commissaris der Koningin en de Kroon (Jhr. Ruys de Beerenbroek) uit bezuinigingsmaatregelen, een nieuw raadhuis te bouwen niet in het centrum doch nu aan 't andere einde der nieuwe gemeente, waar het kleinste deel der bevolking woonde. (De circu laire van Minister Kan is vier jaar te laat rondgezonden). Toen het Capelsche monumentale gebouw voor afbraak zoude worden verkocht werd door oude Capellenaars, meest middenstanders, besloten dit te behouden, wat geschiedde. De reden hiervan was, dat tijdens Napoleon deze gemeenten gedeeltelijk ook waren vereenigd, doeh in 1811 na diens val weder werden gescheiden wegens de ruzie en herrie onder elkan der juist als tegenwoordig. Enkele weken geleden had ik deze scheiding en liquidatierekening ten raadhuize keurig verzorgd en beschre ven door weleer den Heer A. Rijken, oud-gemeente ontvanger en secretaris op de Nieuwevaart nog als een heilige reliquie in handen. Op 't raadshuis te vinden, dit als bewijs Onthoudt dit 1 Het Capelsche raadhuis werd door ons gekocht, om als de kans daar voor gunstig was, deze vereeniging wederom te vernietigen en dit gebouw tegen kostprijs plus veilingskosten aan de oude gemeente aan te bieden. Hiertoe heeft men zich schriftelijk ver bonden ook tegenover erfgenamen etc. Wij verbonden ons tevens om de Secretarie gratis beschikbaar te stel len aan het „Grootarmbestuur van Capelle en den gemeente-ontvanger en de raadzaal voor de verkiezingen", om het de Capellenaren gemakkelijk te maken. Uit de huur der benedenverdieping zouden assurantiepenningen en onder houd bekostigd worden en trachtten nog een kleine rente te vergoeden. Na gunning van het perceel werd direct overgegaan tot vernieuwing van dak en goten en schilderen. Nu vraag ik aan den onderteeke naar van dit stuk. Betaalt U daaraan Noem dan Uw naam/ Dat deze Capelsche truc van aan koop geen instemming vond bij eenige geïmporteerde of geïmmigreerde nieuwe Capellenaars laat ons eigenaars volko men koud Nu weet men dan precies de ware toedracht der aankoop geschiedenis. Tevens wensch ik de gelegenheid hierbij te baal te nemen aangaande vereeniging van gemeenten, dat ik dezer dagen nog in een Noord-Bra- bantsche geheel Katholieke gemeente was, even gebrand op vereeniging als Capelle en Sprang, waar men, toen de vereeniging ook daar onvermijdelijk bleek, onmiddellijk niet, in het cen trum een nieuw gemeentehuis bouwde, wat in den Bosch wel werd goedge keurd en tevens nog, in een nu daarbij geannexeerde plaats een nieuwe burgemeester benoemde, nu wachtgel der, vlak vóór de vereeniging, alles uit bezuiniging voor de steeds meer uitgeperste belastingbetalers 1 Ook in deze zeer bekende plaats haken en oogen1 Wat te zeggen van Haarlem dat twee millioen aan Heemstede aan biedt voor het rijkste gedeelte dezer gemeente, doch waarvan eenigen reeds ophoepelen naar Bilthoven, zooals de rijke Capellenaars naar elders. Het belastingpapiertje zal volgend jaar dit wel aanduiden. Met de groolste belangstelling vol gen vooraanstaande Capellenaars het verloop der te annexeeren gemeenten rond den Haag en Breda. Men heeft de gemeenten zulke zware lasten op gelegd, zocdat het nu vastloopt en men in den Bosch èn in den Haag de kop kwijt is. Met opzet heb ik dit nogmaals toegelicht omdat de strijd tegen vereeniging overal zeer groot is. En nu de „question brülante". Einde 1925 en begin 1926 werd de Secretarie voor vergaderingen verhuurd aan het bestuur van het bekende con cours op Hemelvaartsdag tegen een prijs hóoger dan de „Dameskrans" had te betalen. De prijs was vastgesteld door de administrateurs de heeren Notaris Middelkoop, G. M. de Bas en den ondergeteekende. Enkele dames van dezen krans be zochten deze drie Heeren, die toeston den dat een lokaal gratis zou worden beschikbaar gesteld, doch ondergetee kende ging niet in op den eisch of verzoek (c'est le ton qui fait la musique) de Secretarie totaal af sluiten dit was niet in 't belang van armbestuur, ont vanger en publiek. Wij eigenaars blij ven baas in eigen huis! Het gratis af staan werd bekend onder de eigenaars, het spijt mij dat hieraan in Uw blad publiciteit werd gegeven, en daar had men de poppen aan 't dansen. Aandeelhouders wisten welke repa- tiekosten nog waren te betalen en daarom eischte men eenige vergoeding. Hierop werd het een loven en bieden, tenslotte circuleerde een lijst, waarop ik en meer anderen niet wenschten te teekenen, daar ik mij bij een zeer laag tarief neer had gelegd en in eigen huis niet wensch gedwongen te wor den. Men weet toch zeer goed, dat steeds met mij valt te redeneeren be halve in zaken die lijnrecht tegen de Capelsche belangen ingaan. Oe onder teekenaar is wei wat heet gebakerd geweest, want de eigenaars zijn op Woensdag 27 Oct. bijeengeroepen om te beslissen wat in deze te doen, en schijnt geen rooie cent over gehad te hebben om dit gebouw voor afbrsak of verprutsing te behoeden. Het is gemakkelijk riemen snijden vanander- man's leer Dat ik in 't ingezonden stuk op mijn geposeerden leeftijd nog als het „Enfant terrible" in den raad wordt aangeval len, acht ik een eer. Ik juich verder het iniatief tot de „fancy fairs" van den Dameskrans tot behoud van het Groene Kruis toe, doch dat zonder den Dameskrans het Groene Kruis in staat van faillissement zou verklaard worden en onze geachte pleegzuster een goed heenkomen kon zoeken, dit laat ik voor den inzender Indien dit werkelijkheid had moeten worden, welnu dan was er nog het gemeentebestuur en voor subsidie had men zeker bij mij aan geen doove- mansdeur geklopt, daar ik helaas maar al te goed ondervond wat eene „goede verpleging" beteekent. Mijn beginsel, waarmede men tegenwoordig zoo pa radeert is, dat de arme even goed hulp noodig heeft als de beter gesi tueerde Wat de kermisrommel betrelt, dit laat ik over aan dengene, die deze uitdrukking deed, hoewel ik tegen woordig niet meer precies weet wat nu wel kermis is en wat niet. Dit kan ik niet juist meer definieeren. Hier mede heb ik eene uiteenzetting gege ven, maar ik geloof dat „des Pudels kern" van deze geheele opgeblazen zaak is, dat het enkele families uit den koers is gegaan en zeer tot hun spijt, dat het gemeentehuis in vaste handen is gekomen voor zijn oude bestemming! Verder wensch ik niet meer van repliek te dienen, daar Capelle nu, misschien wat uitvoerig, wel goed op de hoogte zal zijn Dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, A. M. VERHEIJDEN Adrz. Capelle, Oct. '26. ADVERTENTIëN. Mevrouw TIMMERMANS-MASTBOOM te W a a 1 w ij k, vraagt tegen Februari as. wegens huwelijk der tegenwoordige als meid alleen. 37282 Heer vraagt voor direct aan matigen prijs, waarbij vrlfe kamer of vrife zlt-slaap- kamer, overigens zob noodig huiselijk verkeer. Brieven met opgaaf van prijs onder no. der advert Bureau van dit Blad. 37283 verzacht men met Official Service Station Schapenmarkt, 's-HERTOGENBOSCH. Het voor St. Nicolaas gekochte wordt tot 5 December gereserveerd. 37241 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie).

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 3