i£ tcai vaiEizwtfi No. SO. Zaterdag .°»0 Oct. 1020. 40e Jrg, DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 29 October 1926. Binnen enkele weken zal tusschen het grootste gedeelte van het land van Heusden en Altena en onze gemeente een tweemaaldaagsche verbinding tot stand komen. De R. K Midaenstandsvereeniging heeft met de Autobus-onderneming „Cito" een overeenkomst aangegaan dat dagelijks, behalve op Zon— en Feestdagen, tweemaal daags, heen en weer een flinke autobus zal loopen. De diensten zullen zoo worden gere geld, dat de hier schoolgaande kin deren van de bus gebruik kunnen maken alsook dat op enkele treinen aansluiting wordt verkregen. De Middenstandsvereeniging en niet minder de vele Middenstanders die zich voor deze totstandkoming finan- cieele offers hebben getroost, hebben succes van hun werk en gaarne hopen wij dat onze gemeente en de Midden standers in 't bijzonder daarvan de rijkste vruchten mogen plukken. De heeren Bierlaagh, Goutière en Verkade, die ais commissieleden voor deze totstandkoming bijzonder hebben geijverd, mogen thans met voldoening op hun werk neerzien. Aan Ged. Staten is de concessie reeds aangevraagd. Met ingang van 1 November a.s. verlaat de heer J. C. van Eijcke- lenburg zijne functie aan ons blad, waaraan hij gedurende meer dan 20 jaren als verslaggever enz. is verbon den geweest. Hij heeft in die jaren duizenden gemeenteraads- en andere vergaderingen uit onze plaats en omgeving „verslaan" en daardoor ongelwijfeld veel bijgedragen tot de belangstelling in en den uitbouw van ons blad. Wij brengen hem daar voor op deze plaats gaarne openlijk dank. Liquidatie van den Ned. R.K. Bond van Schoenfabrikanten. Onder verwijzing naar de in dit blad voorkomende advertentie neemt de Liquidatie-Commissie de vrijheid om de leden die nog iets aan den Bond verschuldigd zijn, te verzoeken, de afdoening te willen bespoedigen opdat de liquidatie een regelmatig verloop zal kunnen hebben. In ons vorig nummer vermeldden wij reeds, dat Zaterdag 6 November Waalwijks Gemengde Zangvereeniging wederom een cabaretavond organi seert met daaraan verbonden fancy- fair. De Zangvereeniging besloot tot het houden van dezen avond, omdat de enorme kosten, verbonden aan het geven van een groot oratorium, zoo als de laatste vier jaren gebeurd is, zulke eischen aan de kas der vereeni- ging stelde, dat hierin een groot tekort ontstond. De vereeniging hoopt nu dat deze avond een batig saldo zal afwerpen, waardoor het dan weer finantieel mogelijk zou zijn een groot oratorium uit te voeren. Tevens be zorgt zij daardoor ook den honorairen leden met hunne dames en introdu- cees een buitengewoon interessante avond. Alles wordt in het werk ge steld om het den bezoekers zoo gezellig en aangenaam mogelijk te maken. De zaal wordt kunstig ver sierd en verlicht. Een uitstekend pro gramma van zang, dans en diverse andere attracties is saamgesteld. Het koor zal zingen 1. Aufforderung zum Tanz van Max Oesten, 2. Das Herz- klopfen van Eduard Kremser, 3. Hann- chens erste Liebe van Felix Wollheim, met orkestbegeleiding. Introductiekaarten zijn te bekomen bij sigarenmagazijn Pulles. Ds. A. Fetter. Te 'sGravenhage is na een lang durige ziekte overleden de heer A. Fetter, emeritus-predikant van Helder. Geboren in 1854, bezocht hij het Gymnasium in Amsterdam en stu deerde aldaar als leerling van het Evan- gelisch-Luthersch Seminarie. In 1881 werd hij predikant der Evangelisch* Luthersche gemeente te Stadskanaal, ging echter in 1887 over naar de Ned. Hervormde Kerk en diende ver scheidene gemeenten in Noord Holland en Noord-Brabant, o.a. Ilpendam(1893- 1904), Oisterwijk en Waalwijk (1907 1919). Emeritus geworden 1 Dec. 1919, werd hij, toen de heer Poort naar Paramaribo vertrok, waarnemend pre dikant in Helder. Toen bekend was dat de heer Poort in Paramaribo zou blijven, beriep de Heldersche gemeente den 17den Sept. 1922 den bijna 70- jarige als haar predikant, Na 2 jaar vestigde hij zich weder om in Den Haag. Nadat reeds in Juli 7 pCt. divi dend is uitgekeerd op de Cum. pref. Winstd. aandeelen van de Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel, heeft de directie besloten om daarop nogmaals een uitkeering van f30 per aandeel te doen. Zijn wij goed ingelicht, dan over weegt de Directie om in het voorjaar nogmaals een verder dividend uit te keeren. Woensdagavond ontving de wed. R.-K. alhier telegrafiisch de droeve tijding dat haar 7 jarig zoontje in Limburg op kostschool door een auto was overreden en zeer ernstig aan 't onderlijf was gewond. De familie, die des avonds niet meer vertrekken kon, is Donderdagmorgen per eerste gelegenheid afgereisd en zond een tele gram dat de toestand van den armen kleine zeer bedenkelijk was. De kleine werd direct geopereerd. Men kan zich de droefheid der arme moeder voor stellen. Op 1 November a s. (Allerheili gen) zal de dienst op het Post- en Telegraafkantoor alhier worden be perkt. Voor postzaken zal het kantoor na 2 uur zijn gesloten terwijl de laatste bestelling en de laatste lichting van de bij-bussen niet zullen plaats vinden. Voor busrechthouders blijft echter de gelegenheid bestaan om tot 9 uur 's avonds de correspondentie af te halen. Donderdag 5 November zal eene buitengewone algemeene verga dering plaats hebben van Waalwijks Belang, door het bestuur uitgeschre ven volgens art. 14 van de Statuten op verzoek van 15 leden. Het onderwerp zal zijn „Zaterdag avond-markt", een punt dat zeer zeker de belangstelling vooral der winkeliers trekken zal. Naar wij vernemen hield de Tee- ken-commissie deze week eene bespre king omtrent den toestand aan de Gemeentelijke Teekenschool, gescha pen door het groot aantal leerlingen in de verschillende afdeelingen, niet 't minst de bouwkundige vakken. Zij zal voorstellen de noodige voor zieningen te treffen omtrent voldoende ventilatie, berging van fietsen en andere noodzakelijke dingen, terwijl ook de weinige plaatsruimte een punt van ernstige overweging uitmaakte. Men hoopt daarvoor de beschikking te kunnen krijgen over een ledig staand lokaal in de openbare school, terwijl men in overleg zal treden met den Inspecteur omtrent een eventuee- len nieuwen leeraar aan de school. Ook deze aangelegenheid is voor 't onderwijs van 't grootste belang, waar b.v. een leeraar een klas heeft met 37 leerlingen, nog wel uit twee leerjaren. De Commissie hoopt met deze voor stellen, wanneer die de goedkeuring kunnen wegdragen eene billijke en goede oplossing gevonden te hebben om het voor deze en omliggende ge meenten zoo belangrijke onderwijs op dit peil te kunnen houden of mis schien nog op te voeren. 3 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Hub. Ver hoeven in dienst trad der firma P. J. van Gils, Apotheek 't Hert alhier. Het zal hem zeker aan blijken van be langstelling ten deze niet ontbreken. De op vorigen Woensdag in Hotel Verwiel, alhier, vanwege het Hoofdbe stuur der Mjaatschappij tot Nut van 't. Algemeen, gehouden tentoonstelling van modellen voor huisvlijtwerk door kinderen en jeugdige personen, trok zeer de aandacht en verheugde zich in een druk bezoek. Belangstellenden wa ren opgekomen uit vele plaatsen, o.a. uit Bergen op Zoom, Breda, 's Bosch, Eindhoven, Geertruidenberg, Heusden en verschillende plaatsen in onze om streken. De leidster, mejuffrouw Knap pert, gaf alle gewenschte inlichtingen. Veel animo bestond voor het in ver schillende plaatsen organiseeren van leidsters- en leiderscursussen voor dit mooie en nuttige werk. Ook hier ter plaatse bestaat die bedoeling. Daar mej. Knappert echter reeds gedurende eénige eerstvolgende maanden haar tijd bezet heeft, zal het bestaande plan voor Waalwijk eerst in het a.s. voor jaar kunnen worden uitgewerkt. Door het. overlijden van den heer M. van Beurden te Kaatsheuvel, is er in het. bestuur van de Kamer van Koop handel, afdeeling grootbedrijf, een va cature ontstaan. Om daarin te voorzien zal Woensdag 15 December een verkiezing plaats heb ben. Gisteravond had in de verschillen de parochiekerken na den missie-preek een plechtige oefening plaats om Gods erbarming en ontferming af te smeeken over de zondaars, terwijl a.s. Zondag avond de grootsclie plechtigheid van het planten van het Massiekruis in de parochiekerk van St. Jan zal plaats hebben. De verschillende oefeningen worden zeer druk door de geloovigen bezocht en met groote devotie medegemaakt. Donderdag 1.1. bracht de hoogste klasse der Huishoud- en Industrie school voor Meisjes- te Amersfoort, 011- Ingezonden Mededeelingen. Hoestende Kinderen geeft men de verzachtende, hoeststillende Mijnhardt's Thijmsiroop Bij Apothekers en Drogisten. Flacon 75 ct. Naam Mijnhardt op verpakking. Let hierop. der leiding der directrice, een bezoek aan de Timtur-schoenfabrieken en de lederfabriek „de Amstel" alhier, waar alles met de grootste belangstelling in oogenschouw genomen werd en over welk bezoek en de daar verkregen in drukken men ten hoogste voldaan was. De, uitvoeringen van het drama „Jeanne d'Arc" zullen door de tooneel- club van het Meisjespatronaat in voor malig Besoijen, gegeven worden op Zondag 7 November, toegankelijk voor Dames en Zaterdag 13 Nov. toeganke lijk voor Heeren, telkens om uur. Voorzeker wacht den belangstellen den evenals andere jaren, een genot volle avond. Zij zullen den moed kun nen bewonderen der nog jeugdige her derin Jeanne d'Arc, geroepen tot de verheven taak, de redding van Frank rijk, wier offervaardigheid echter be loond wordt door versmading barer vrienden. Het drama zal gevolgd worden door het blijspel: De doove Erftante, het welk vast lachsucces zal inoogsten. Op dan naar het. Patronaatsgebouw, om van het levendige spel der nog jeug dige dilettanten te genieten. Kaarten verkrijgbaar daags voor elke uitvoering van 24 uur in liet St. Eli- sabelh-locaal. WIJ VESTIGEN DE AANDACHT OP ONZE NIEUWE FEUILLETON WAARMEDE HEDEN EEN AAN VANG GEMAAKT WORDT. HET IS EEN BOEIENDE ROMAN, DIE EEN GROOT AANTAL VERVOLGEN HEEFT EN WIJ RADEN DAAROM ALLEN AAN HET WERK VANAF 'T BEGIN TE VOLGEN, MEN ZAL ER GEEN SPIJT VAN HEBBEN. RED. SPRANG—CAPELLE (V.m. Sprang). A.s. Zondag des namiddags 2 uur hoopt in, de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Louwe Kooijinans van Waalwijk. Vergadering der A. R. Kiesver- eeniging op a.s. Maandag 1 November, des avonds om 7 uur in de zaal v. d. Chr. Volksbond. AGENDA 1 Opening, 2 Notulen, 3 Behandeling ingekomen stukken, 4 Verkiezing Be stuurslid, 5 Benoeming afgevaardigden vergaderingen Prov. Comité en Kies kring, Verkiezing 5 personen voor de groslijst Prov. Staten, 7. Bespreking Wintercampagne, 8 Sluiting. SPRANG-CAPELLE. A.s. Dinsdag 2 November zal in het Christelijke Bondsgebouw alhier, des avonds om half 8 een spreekavond worden ge houden over de Militaire Vooroefenin gen. Op dezen avond worden uitge- noodigd alle jongelingen die nu 18 jaar oud zijn of dit jaar nog 18 jaar worden. De vaders van deze jonge lingen worden vooral verzocht ook mede te komen. Zoo bij velen reeds bekend is, verkrijgt mer. door deze oefeningen te volgen en na het beha len van het diploma een verkorting van den militairen diensttijd van 4 maanden. Komt dus allen, het is van groot belang. CAPELLE. A.s. Maandag 1 Novem ber, ten 2 uur namiddag zal de school met den Bijbel in de Heijstraat, offici eel geopend worden, welke bijeen komst toegankelijk is voor leden, ouders en genoodigden. Het programma luidt als volgt 1. Opening der samenkomst door den Voorzitter, Ds. A. Meijers van Hoogeveen. 2. Openingsrede door den Voorzit ter; inslallatie personeel. 3. Aanbieding van een orgel door eenige dames aan de Schoolvereeni- ging. 4. Overzicht der geschiedenis van de stichting onzer school, door den Secretaris. 5. Toespraken van verschillende personen. 6. Sluiting der vergadering door den Voorzitter. De school begint Dinsdag 2 Nov. ten 10 uur. Aan deze school zijn verbonden de heer M. C. Rijken, als hoofd en de dames J, M. van Koeveringe en J. E. P. van Muilwijk als onderwijzeres. Vrijdagmiddag 6 November zal een Kinderfeestje gevierd worden, waarbij ook de ouders en de kinderen, die 1 Mei 1927 de school zullen bezoeken, tegenwoordig kunnen zijn. De schooltijden zijn van 83/4113/4 en van l'/a—3'/2 uur. Woensdagmid dag is er school, Zaterdags niet. De landbouwvereeniging Capelle, Vrijhoeve-Capelle en Sprang zal Don derdag 4 November, des avonds ten half zeven, ten kofflehnize van den heer J. Treffers, eene algemeene ver gadering houden. CAPELLE. Woensdag kwam de afd. Capelle van den Chr. Fabrieks en Transportarbeidersbond in ledenverga dering bijeen, welke matig bezocht was. De w.n. voorzitter Jac. Vos opende de vergadering op gebruikelijke wijze, heette de aanwezigen welkom en sprak vervolgens een kort openingswoord. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Na behandeling van en kele ingekomen stukken volgde een breedvoerige bespreking omtrent het voeren van propaganda-actie. Er werd besloten dat de bestuursleden huisbe zoek zouden doen bij niet-georgani- seerden. Alsnu werd overgegaan tot oprichting van een afdeeling van het T.b.c fonds. Htervoor werd de heer Jac. Vos als secretaris-penningmeester aangewezen. Na de gebruikelijke rond vraag, waarvan druk gebruik werd gemaakt, werd deze bijeenkomst met een woord van dank voor betoonde belangstelling en gebed gesloten. |.l. Zondag nam de Ned. Herv. gem, a.d. Loonschendijk afscneid van haar ouderling, den heerj F. Wendte. Bij monde van den consulent Ds. Jonkers uit Waspik werd hij namens de gemeente op de meest hartelijke wijze toegesproken voor den arbeid dien hij gedurende zijn verblijf te dezer plaatse had verricht, waarna hem de zegenbede uit Ps. 134 werd toegezon gen. Diep ontroerd bracht de heer Wendte daarna een woord van dank aan de gemeente voor de vele bewijzen van vriendschap alhier ondervonden en sprak de hoop uit dat zijn arbeid, hoe onvolmaakt deze ook geweest mocht zijn, met Gods onmisbaren zegen be kroond mocht worden. Het bestuur der Chr. School aan den Loonschendijk heeft aan het ver trekkend hoofd een prachtig cadeau aangeboden voor het vele en nuttige werk, dat hij in deze functie heeft verricht. Voor de betrekking van tijdelijk onderwijzer a d. Chr. School a.d. Loon schendijk hebben zich een 30 tal solli citanten aangemeld. De heer H. v. d. Schans te Vrij hoeve Capelle is benoemd tot melk- controleur aan de zuivelfabriek alhier. Het terrein aan den Winterdijk alhier, dat de Capelsche IJsclub ge huurd heeft, ten einde daar een ijsbaan aan te leggen, nadert zijn voltooiing. De beide banen zijn reeds gegraven. Naar we vernemen bestaat het plan om het terrein electrisch te verlichten, ter wijl op het voorterrein een flinke consumptietent zal verrijzen. We wen- schen dat de pogingen van het bestuur der ijsclub, om het verlangen der tal rijke beoefenaars van de schaatsensport naar een vaste ijsbaan te verwezen lijken, met succes bekroond mogen worden er. dat velen zich zullen opge ven als lid, waarvoor de contributie uiterst billijk gesteld is. A.s. Zondag des voorm. half tien en des nam. half drie zal voor de Ned. Herv. kerk alhier optreden Ds. A. Meyers uit Hoogeveen De heer C. de Rooy Mzn. alhier heeft zijn benoeming tot bestuurslid der afd. Sprang—Capelle e. o. van volksonderwijs aangenomen. Het be stuur dezer afd. is thans weer voltal lig- J. v. D. knecht bij den slager v. O. in de Nieuwstraat kwam j. 1. Zater dagavond op den stationsweg alhier, terwijl hij op zijn rijwiel zat, zoodanig te vallen, dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Van den landbouwer P. v. S. lag dezer dagen een zijner beste koeien dood op het weiland aan den Kanaal dijk. Voor genoemden landbouwer een groote schadepost. Benoemd tot assistente aan de op 1 Nov. e k. in de Nieuwstraat alhier te openen Chr. school mej. J. P. Muyl- wijk uit Gorinchem. Vanwege het watersnoodcomité is bij het gemeentebestuur een bedrag binnengekomen van ruim f2400 ter verdeeling onder verschillende perso nen, die bij den jongsten watersnood zooveel schade in hun bedrijf hebben ondervonden. In de Ned. Hev. kerk te Loon schendijk zal a.s. Zondag des nam. 2 uur optreden Ds. van der Vlugt uit Drunen. j. 1. Woensdag bracht Ds. van der Hof uit Wilnis, beroepen predi- kant bij de Ned. Herv gem. a/d Loon- schendijk een bezoek aan die gemeente en hield des avonds half zeven een spreekbeurt voor haar. Het kerkgebouw was zeer goed bezet. VLIJMEN. Op Zaterdag, Zondag en Maandag zal in onze Parochie een plechtig Triduum worden gegeven tot voorbereiding van het verdienen van den Jubilé aflaat. Woensdagavond om 8 uur hield de varkensverzekering „St. Cunera" hare jaarvergadering in 't Café Hub. Boom, onder voorzitterschap van den heer M. H. Boom. Uit het kasverslag bleek: batig saldo vorig jaar f 1710 37. inkomsten f 1674.44, uitgaven f 1736.04, batig saldo f 1648 87, zoodat over het jaar 1925 1926 f 61.49 meer was uitge keerd dan de inkomsten bedroegen. De vereeniging telt thans 303 leden, met een gezamenlijk aantal verzekerde varkens van 766. Voor de Commissie voor het nazien der rekening werden benoemd W. de Vaan en A. Boom. Het bestuur stelt voor in 't vervolg voor den aankoop van biggen deze aan te geven bij den wijkcommissaris, opdat deze direct bij aankoop dan verzekerd zijn en hiervoor te betalen 10 cent per varken. Na eenige discussie wordt hetbestuursvoorstelaangenomen. Het bestuur deelde mede, dat dit jaar drie varkens bij aankoop tijdens het vervoer gestorven waren van twee leden en stelde voor hiervoor f 10 te vergoeden per varken. Dit wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Voortaan zal bij brand, als er varkens verbranden, de uitkeering bedragen f 15 per big en vervolgens 35 cent per dag voedergeld. Voor driften boven de 80 pond moet f 1 extra betaald worden en de uitkeering bedraagt dan f 25. Voor zeugen wordt f 75 uitbe taald. Het bestuur vraagt machtiging de prijzen vast te stellen volgens markt prijs voor dit jaar. Verkiezing van het bestuur wegen periodieke aftreding van J. v. d. Wiel, wijk Keistr., J. Kuijs, Wolput, H. Kuijs, dorp en Fr. van Weert, dijk. Herkozen werden H. Kuijs en Fr. van Weert en gekozen werden J. van der Pol voor wijk Wolput en J. Verboord, voor wijk Keistr. Hierna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. De typhus neemt ook in onze gemeente toe. Reeds vier gevallen zijn geconstateerd, waarvan een met doode- lijken afloop. Donderdagnacht overleed aan de gevolgen daarvan op 19 jarigen leeftijd de heer Antoon van Wagen berg Cms. De gebruikelijke waarschuwingen zijn overal aangebracht. HAARSTEEG. Te Utrecht slaagde voor liet examen van apothekers as sistente mej. D. van Halder, alhier, welke hare opleiding genoot bij apotheek v. d. Dries te 's-Bosch. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 29 October 192f>. 30 October a.s. zullen Adrianus Stam en Maria Stam-Verschuren hun 50-jarige echt vereeniging herdenken. Het zal hen op dien dag zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. De heer .1. Tuerlings alhier, is be noemd tot cursusleider van de pluim vee-cursussen te Oosteind (Oosterhout) eti Waspik. Zaterdagavond) zal in de zaal van het Kon. Muziekgezelschap Euphonia een bioscoopvoorstelling gegeven wor den. Ofschoon Kaatsheuvel geen vaste bioscoop rijk is, telt het toch een massa bioscoopbezoekers, die wekelijks of in Waalwijk of in Tilburg hun centj'es gaan offeren. Thans kunnen ze in Kaatsheuvel zelf van een der allerbeste filmen profiteeren die er bestaan. De nieuwe film ..Quo Vadis" is veel mooier van afwerking dan het reeds vroeger zoo geroemde werk. De feesten van Ro me, tijdens de regeering van Nero; de christenen in de Catacomben en voor de leeuwen; de worstelstrijd van Ursus mei den stier; de brand teiRome; de geweldige wagenrennen in het circus Maximus en vele andere scènes, zijn alle momenten uit) dit groote filmwerk om nooit te vergeten. De Winkeliersvereeniging besloot in hare vergadering van Maandagavond in principe, om de laatste week voor St. Nicolaas een speciale St. Nicolaas-cam- pagne bp touw te zetten. Te dien einde zal getracht worden dan een winkel week te organiseeren en daarvoor ook een specialen courant uit te geven. Aan het bestuur der Vereen. „Kaats heuvels Belang" zal het verzoek gericht worden de St. Nicolaas-rondgang dit jaar te doen vallen op Zaterdag en Zondag, 4 en 5 December en niet acht dagen daarvoor, zooals de vorige jaren geschiedde. Een middenstander, ontevreden over ons verslag van de Winkeliersvergade ring van vorige week, kunnen we door deze mededeelen, dat het bestuur gaarne accoord ging met ons verslag en dat 't bestuur meent dat de correspon dent in deze zooveel mogelijk zakelijk geweest is. zonder een te veel afbreken de critiok te. leveren over den loop der vergadering, 't ïs ons heel goed moge lijk van elke vergadering een tweetal verslagen te leveren, die heide een an der beeld geven van het verloop, zonder dat één der twee buiten de waarheid is. De boel afbreken is echter nooit ons doel geweest, daarvoor loopen. jammer genoeg, nog te veel individuen op Kaatsheuvel rond. Dat we in onze 15-jarige loopbaan als correspondent nog niet zouden geleerd hebben een gewone vergadering te ver slaan, zou ons spijten, doch we verna-

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9