Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I (i S OQOP, EEWVRINfö &TEK NUMMER 87. WOENSDAG 3 NOVEMBER 1926. 49e JAARGANG. 32 j UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 29 Octo- ber des avonds ten 7 uur. Voorzitter. Edelachtb. heer Mr. H. Loeff. Ongeveer kwart over zeven uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig zijn alle leden. Aan de orde 1. Ingekomen stukken, a. Verzoek van het bestuur van den N. Br. Chr. Boerenbond om voor het geven van een Iandbouwcursus, waar aan vele jongelui zullen deelnemen, gratis beschikbaar te willen stellen een verwarmd en verlicht schoollokaal. De Voorzitter zegt dat het Burg. en Weth. een groot genoegen doet dat de boeren zich trachten te ont wikkelen en stellen daarom voor gun stig op het verzoek te beschikken waartoejmet algemeene stemmen wordt besloten. 2. Verzoek van Gebr. van Wezel tot wijziging der rooilijn voor hun te bouwen woonhuis in de Torenstraat. Adressanten vragen om 6 M. van den as van den weg te mogen bou wen. Met algemeene stemmen wordt dit toegestaan. 3. Voorstel van Burg. en Weth. om vrijstelling te vragen van de verplich- ting tot het doen geven van onderwijs in het vak vermeld in artikel 2 onder j der Lager Onderwijswet 1920 (licha melijke oefening) in de openbare lagere school in het gehucht Wolfshoek, Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 4 Vaststelling der armen-begrooting voor 1927. Voorzitter. Voor dezen dienst is een subsidie van f 4000 uitgetrokken. W. v. d. Wiel. Ik begrijp niet goed waarom al die stukken als dat verzoek van den Boerenbond enz. niet op de agenda worden vermeld. Op die manier weten we zoo wat van niets. Voorzitter. Dat verzoek van den Boerenbond is nadat de convocatie biljetten waren rondgezonden, eerst binnengekomen en omdat het een zaak is die niet zoo veel heeft te beduiden, hebben Burg. en Weth. gemeend dit heden te moeten behandelen. Een proces verbaal van kasopneming, het goedkeuren van Ged. Staten van af- en overschrijvingen, wordt op geen enkele agenda vermeld. Dat zijn van die kennisgevingen die gewoon wor den medegedeeld. Overigens moet ik opmerken dat alle stukken twee dagen voor de vergadering voor de leden op de Secretarie liggen. 5. Vaststelling der begrooting voor het G. E. B. voor 1927. De Voorzitter merkt op dat door het G. E. B. een winst is gemaakt van f 2521. Pijnenburg. Die f2500 komen die nu ten bate van de gemeente. Voorzitter. Ja. Pijnenburg. Ik heb geen gelegenheid gehad om de stukken te komen inzien maar wil hier toch de vraag stellen of het geen aanbeveling verdient om' de prijzen voor het licht wat te gaan verlagen. Voorzitter. In het college van Burg. en Weth. heeft dat ook een punt van overweging uitgemaakt maar na be spreking is men om verschillende redenen niet met een dergelijk voorstel gekomen. Zou men den prijs van het licht van 45 op 40 ct. per K.W.U. gaan brengen dan scheelt dat direct f 2000 en waar we niet weten hoe het met de kolenprijzen zal gaan, alsook omdat de Wolfshoek pas bij het net is aangesloten en men nog niet weet of dit voor- of nadeel zal opleveren, hebben Burg. en Weth. besloten voor het oogenblik de prijzen zoo nog maar te laten en een volgend jaar met een voorstel te komen om de prijzen te verlagen. Een kleine winst moet het bedrijf maken, uit de verslagen in de courant ziet men dat dit overal waar maar kan, wordt gedaan. De prijs is hier voor licht 45 en voor kracht 23 cent. In geen enkele naburige ge meente is die prijs lager, wel hooger, uitgenomen Waalwijk misschien. Pijnenburg Het is al wel mooi ons in het vooruitzicht te stellen dat een volgend jaar de prijzen zullen worden verlaagd, maar waar reeds een derge lijke winst is gemaakt, zou ik toch in ieder geval al eenige verlaging in de prijzen brengen al is het dan voorloopig alleen maar voor de industrie. Dat er eenige winst van het bedrijf aan de gemeente k~mt is goed, is noodig, maar zooveel is, zoolang de prijzen nog zoo staan, naar mijne meening niet noodig. De verbruikers betalen dan, waarvan de niet verbruikers pro fiteered De Voorzitter zegt dat de bewoners van Giersbergen, 't Sempke en meer afgelegen hoeken niet kunnen aanslu- ten. De bewoners zouden er echter wel van het licht en de verdere ge makken aan electriciteit verbonden willen profiteered maar om finantieele redenen kan dat nu eenmaal nog niet. Zou men nu gaan besluiten de prijzen te gaan verlagen, dan schiet er niets meer over en dan kan niet tot belasting verlaging worden overgegaan. En om de prijzen met 2 cent te gaan ver lagen is ook weer niets, dat voelen de afnemers niet eens, Alles tegelijk doen, de belastingen verlagen en de tarieven voor het licht gaat niet. Blijft alles zich zoo ontwikkelen dan kan een volgend jaar de prijzen worden verminderd. Groote gemeenten maken op die be drijven soms groote winsten en dan mag een gemeente als deze wel eenige winst hebben. De heer Pijnenburg blijft bij zijne meening dat de winst wat te groot is. De industrie heeft toch reeds met zoo vele factoren te kampen, dat men de belangen daarvan wel een beetje in het oog mag houden. Wat zal de in dustrie in Waalwijk niet heel wat minder hebben te belalen? Spr. zou daarom den prijs voor krachtgebruik willen verlagen en brengen op 20 ct. >er K.W.IL De industrieelen hier heb jen de concurrentie te voeren en daarom moet de gemeente de prijzen voor krachtverbruik zoo laag mo gelijk stellen. Voorzitter. Als U daar een voorstel van maakt en het wordt aangenomen, dan zal zulks tot gevolg hebben, dat een gedeeltelijke verlaging van de be- asting niet zal kunnen plaatshebben. )e post van onvoorziene uitgaven bedraagt slechts f 900. Burg. en Weth. waren gaarne met een voorstel gekomen om de prijzen van licht en krachtver- )ruik te verlagen, maar men had te kiezen tusschen verlaging van gas wijzen of verlaging van belasting. Srengt men de prijzen van 45 op 40 en van 23 op 20, dan scheelt dat f 2000, dat minder wordt opgebracht. Zou de Wolfshoek dan nog eenig verlies bren gen, dan zou men voor een te kort komen te staan. De industrie profiteert ook van de belastingverlaging. Nu is het waar, dat het mes wel van twee kanten kan snijden, maar dat is soms heel gevaarlijk. Pijnenburg. Ik stel toch voor om dan alleen den prijs voor krachtverbruik te verlagen van 23 op 20 ct. Moet daarvoor eenige belastingverlaging achterwege blijven, dan aeht ik, dat toch nog billijk. Billijker dan zooveel winst te maken. W. v. d. Wiel. Ik ben voor het voor stel van den heer Pijnenburg, Ik heb zoo eens uitgerekend wat die belasting verlaging voor mij beteekent. Volgens mijne berekening 2al dat voor mij eene verlaging van 75 ct. per jaar brengen. En voor het belang van de industrie heb ik die drie kwartjes wel over. De heer van Huiten ondersteunt het voorstel van den heer Pijnenburg even eens. Bij de rondvraag staken de stemmen. Voor het voorstel stemden de heeren I van Huiten, Brok, Pijnenburg, Elshout en W. v. d. WielTegen de heeren van Halder, Muskens, van Drunen, A. v. d. Wiel en A. van Spijk. De Voorzitter zegt intusschen te hebben nagegaan dat deze verlaging de verlaging van de belasting niet in den weg zal staan. 6. Vaststelling der Gemeentebegroo ting voor 1927 met behandeling der ingekomen subsidie-aanvragen. De heer Muskens vraagt of he volgende punt: adres van huurders van de Lange—, Korte— en Nieuwe Heide en het Nieuw Ingenomen tot verlaging der pacht, tegelijk kanwor den behandeld. De Voorzitter acht zulks niet wen schelijk. Wordt daartoe besloten, dan kan daar nog altijd een post voor op de begrooting worden gebracht. Het beste is eerst de subsidie aanvragen te behandelen. Verzoek van den R.K. Politiebond „St. Michael" om een subsidie van f 10 te mogen ontvangen. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. voorstellen deze subsidie te verleenen, daardoor blijk gevend het te waardeeren dat deze politieschool mannen van CnristeAjke beginselen kweekt die zorgdragen voor hand having der orde. Van Drunen. Daar ben ik tegen. W. v. d. Wiel. Ik ook. Met 7 tegen 3 stemmen wordt be sloten de gevraagde subsidie te ver leenen. Voor verleening stemden de heeren van Halder, Pijnenburg, van Huiten, Elshout, A. v. d. Wiel, van Spijk en Broks. Tegen de heeren W. v. d. Wiel, Muskens en van Drunen. Verzoek van het Musschengilde om voor 1926 eene subsidie te willen verleenen van f 100. Adressanten wijzen op het groote nut van een dergelijke vereeniging die uit den aard der zaak ook geen andere bron van inkomsten heeft. Wordt geen voldoende subsidie ge geven, dan kan de vereeniging geen premie uitkeeren en zou de vereeni ging moeten worden ontbonden. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor evenals een vorig jaar een sub- sibie van f25 te verleenen. Van Drunen. Het is de meest nut tige vereeniging die er is en wordt geen subsidie genoeg gegeven, dan kan de vereeniging niet blijven be staan. Voorzitter. Burg. en Weth. ontken nen het nut van een dergelijke instel ling niet en stellen daarom voor f25 subsidie te verleenen. Dat het de nuttigste instelling van de gemeente is laat ik den heer Van Drunen zeg gen. Ik voor mij heb b.v. een vereeniging als het Wit-Gele Kruis hooger staan. Van Drunen. Men moet maar eens nagaan hoeveel schade de musschen aan de fruittelers en den Boerenstand kunnen aanbrengen. Met algemeene stemmen werd be sloten f 25 subsidie te verleenen. Besloten werd met algemeene stem men aan de vereeniging R.K. Moeder- schapszorg te Heerlen eene subsidie van f 10 te verleenen. Verzoek van het bestuur van de R.K. Handelsschool te Waalwijk om een subsidie van f 100 te willen verlee nen voor iederen schoolgaanden jongen. De Voorzitter stelt voor deze sub sidie -te verleenen. Er gaan twee jon gens uit deze gemeente naar de school. Hij stelt verder nog voor deze subsidie tot wederopzegging toe te verleenen. Bij de behandeling van de begrooting kan men daar dan toch op terug komen, zoo men zulks ver kiest. De heer van Drunen vraagt of niet met de helft kan worden volstaan. De Voorzitter zegt dat dat zeer waarschijnlijk niet het geval zal zijn. Het bestuur bestaat uit zeer achtens- waardige menschen die niet zullen overvragen, Vroeger aldus de Voorzitter, heb ik deze kwestie al eens nader uiteengezet en wil er daarom alleen mee vol staan met er op te wijzen, dat als die jongens naar de H.B.S. in den Bosch worden gezonden, het de gemeente meer dan eens zooveel zou kosten. Men is dan verplicht bij te dragen. Het mag een geluk worden genoemd dat de jongens in Waalwijk die school kunnen bezoeken. Eerstens kunnen ze daar profiteeren van Christelijk onder wijs, dat toch naar ons aller overtui ging het beste is. Tweedens is de school dichtbij en gemakkelijk te be reiken en ten derde kost het de ge meente niet zooveel. Van Drunen. Ik heb toch gezien dat verschillende gemeenten niet op het verzoek zijn ingegaan. Voorzitter. Dat heb ik niet gelezen. Dat zijn zeker gemeenten die ver van de school zijn gelegen. De vereeniging. alsook die van de Handels Hoogeschool te Tilburg verrichten voor Noord-Bra bant een kolossaal, niet genoeg te waardeeren goed werk. De industrie heeft in deze provincie een geweldig groote vlucht genomen en nu is het noodig dat die industrie ook de be schikking heeft over goed onderlegde leiders. Van Drunen. Dat is allemaal goed en wel, maar men kan toch alles niet op de gemeente gaan schuiven. Voorzitter Geeft men geen subsidie en laten de ouders de jongens dan de H B.S. volgen, dan is men verplicht minstens tweemaal zooveel te verleenen en dat is toch zeker niet in het belang van de gemeente, laat staan dan nog dat de jongens het Christelijk onderwijs moeten missen. De heer Muskens stelt voor f50 per leerling te geven. De heer W. v. d. Wiel zegt dat besloten is de subsidie te geven omdat de school wordt bezocht door jongens die men niet tot de normale menschen moet rekenen. Spr. is er niet Aoorom de subsidie doorloopend te verleenen want zijn die ongelukkige jongens van school af en komen er andere op, dan moeten de ouders van die jongens zelf maar betalen. Voorzitter. Het blijft hetzelfde of dit ieder jaar wordt aangevraagd. Met 8 tegen 2 stemmen wordt be sloten de gevraagde subsidie te ver leenen. Tegen stemden de heeren Muskens en Van Drunen. Verzoek om aan de Handelshooge school te Tilburg eene subsidie te willen verleenen, groot 1 cent per inwoner. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. zich volkomen kunnen vereeni gen mer wat in de aanvraag om sub sidie wordt gezegd n.l. dat met de stichting van die school een groot en voornaam belang voor de geheele pro vincie wordt gediend. Gaat men de geschiedenis van Noord-Brabant en Limburg gedurende de laatste 100 jaar na, dan zal men verbaasd staan hoe de industrie en handel is toegenomen. Aan alles is het dan ook te zien dat men in de toekomst mannen noodig heeft niet alleen bezield met de noo- dige energie, maar ook vooral toege rust met de noodige, met de onmis bare kennis. De mannen die de leiding op zich moeten nemen, moeten in de ingewik kelde economie der vraagstukken wor den ingewijd. Nu kunnen anderen hun jongens wel naar Rotterdam laten gaan, maar velen moeten dat om redenen van finantieelen aard nalaten en velen ook uit principieele overwegingen. Burg. en Weth. kunnen zich met die ouders die zich op dat laatste stand punt plaatsen volkomen vereenigen want deze zijn er van overtuigd dat ook de Wetenschap gefundeerd moet zijn op Christelijken grondslag. De subsidie die voor deze gemeente wordt gevraagd bedraagt f 30. Burg. en Weth. stellen voor deze vereeniging zoowel moreel als finan- tieel te steunen. W. v. d. Wiel. Wij steunen door aan Waalwijk subsidie te geven, de goede zaak al genoeg. De belasting is nog hoog genoeg en wat is het anders dan het groot kapitaal nog meer steunen. Voorzitter. Het betreft hier de stich ting van een R.K. Handels Hooge school. W. v, d. Wiel. Ik weet goed waar om het gaat. Voorzitter. In Waalwijk is het een Middelbare Hoogere Handelsschool. W. v. d. Wiel. Juist, het is hier alleen het groot kapitaal dat er van kan pro fiteeren. Het zal nooit voor komen, dat een jongen van een werkman daar naar school zal kunnen gaan. Dat zal wel tot de hooge uitzonderingen be- hooren. De Voorzitter wil naar aanleiding van het door den heer W. v. d. Wiel gesprokene wijzen op wat door Dr. Goossens, rector, is gezegd. Deze heeft gezegd dat de bedoeling van de op richting is het belang van de geheele gemeenschap te dienen. Bij een goede, bloeiende industrie hebben ook de arbeiders belang want alleen wanneer het de industrie goed gaat, gaat het ook den arbeider goed en als vanzelf dan ook de boeren en tuinders. Er wordt, omdat er dan hooge loonen worden uitgekeerd, dan m eer gekocht er is dan meer koopkracht. De heer A. v. d. Wiel is het geheel met Burg. en Weth. eens. Hij is er dubbel van overtuigd, dat de industrie nog te veel gebrek heeft aan goede, bekwame leiding. Vaak kan men het van nabij beschouwen, dat een fabriek bij wat betere leiding, het verder zou brengen. Er bestaat werke lijk een groot gebrek aan goede leiders. De heer van Drunen is van gevoelen, dat voor al dergelijke instellingen maar veel te lichtelijk wordt gegeven. De meeste gemeenten geven dan ook niets. De Voorzitter zal niet meer replicee- ren. Alleen moet hij opmerken, dat de meeste gemeenten de begrooting nog niet hebben behandeld en dus vanzelf ook deze aanvraag nog niet besproken hebben. Zelf kijkt hij in de verschillende bladen de verslagen nogal secuur na, maar nog niet een afwijzing heeft hij aangetroffen. Trouwens men moet niet zien naar een ander, maar men moet zelf weten wat men doet. De heer Muskens verklaart zich tegen verleening van de gevraagde subsidie. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt met 8 tegen 3 stemmen aange nomen. De heeren Muskens, W. v. d. Wiel en van Drunen stemden tegen. Verzoek van den Directeur van de R K. Militairevereeniging te Venlo om een subsidie van f 10. Voorzitter. Burg. en Weth. erkennen het groote nut van dergelijke vereeni- gingen doch omdat er eenmaal een grens moet zijn, meenen Burg. en Weth. dat niet op het verzoek moet worden ingegaan. Is de raad echter van mee ning, dat wel aan het verzoek moet worden voldaan, dan willen Burg. en Weth. zich daarbij wel neerleggen. Veel jongens gaan naar Venlo om Waalwytsclii! en Langstraatsclie Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementprfls per 3 maanden ƒ1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der Ad verten tiSn 20 cont per regelminimum 1.50. Reclames 40 cent per rogeL --Bfl contract flink rabat Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit ztfn.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1