Accountantskantoor B. VERHOEF. KOSTHUIS. Me. bestuur van de Harmonlt „ST. CRISPIJN" van de R. K. W. V. brengt langs dezen weg hartelijk dank aan de Redactie van „De Echo van het Zuiden", de collectanten, de veie milde gevers en allen die hebben bijge dragen voor de vorming van het instrumentenfonds. 37316 werken. Dit kan niet, want dan zouden we ons beginsel moeten loochenen. Wat we wenschen, dat is, een verbond om te leven. Isaac ging in vrede van Abimelech ook wij zullen in vrede gaan. Maar d'r blijft een scheiding door ons beginsel. Voor de toekomst dragen wij zege- wenschen in ons hart. Spr. besluit zijn toespraak met Gods zegen af te smeeken over de School met den Bijbel. Punt twee van hel program vermeldde installatie personeel. Ds. Meijers spreekt het personeel hartelijk toe. Spr. hoopt, dat het Hoofd der School de heer Rijken, het in hem gestelde vertrouwen niet zal beschamen, en men van de nieuwe school niet zal kunnen zeggen dat ze groeide als de boom van Jona maar geleidelijk evenals Isaac. Het bestuur wachtte nu een groote verrassing. Een dames comité had zich reeds gerulmen tijd in het gareel gezet om bij de opening der school een harmonium te kunnen aanbieden. Mevrouw Addink bood namens het comité 't nieuwe orgel aan. In de pauze welke hierna volgde werd van het personeel der school, 't bestuur en andere officieele personen een groepsfoto genomen. Na de pauze werd gezongen het 9e vers van Ps. 103 en las Ds. Meijers eenige ingekomen gelukwenschen voor, o.a. een telegram van Ds. de Jonge, een schrijven van het bestuur cn per soneel der Chr. School te Sprang en een gelukwensch van de Ned. Herv School te Waspik. Aan den secretaris der vereeniging, den heer H Kerst, was nu de taak een geschiedkundig overzicht te geven van de stichting der school. De heer Kerst schetste inden breede de bijzonderheden welke aan de stich ting der school waren voorafgegaan. De plannen om een Chr. school te krijgen zijn niet van gisteren. In 1914 werden reeds de eerste stappen hier voor gedaan. De plannen kregen eerst vasten vorm toen de wet van de Visser kwam. Uit de verschillende bespre kingen ontstond toen eene commissie uit de heeren; Ros, Spierings, de Roon, Lankhuizen en H. Kerst. In de eerste openbare vergadering meldden zich 49 leden aan. 't Eerste openbare optreden ging niet onopgemerkt voorbij. De tegen standers reageerden toen heftig. In „De Echo" verschenen tal van ingezonden stukken. In April 1922 verkreeg de Ver. de Koninklijke goed keuring. De eerste rondgang om leer lingen te winnen had groot succes, ongeveer 200 kinderen werden voor de nieuwe school ingeschreven. Maar de tegenstanders begonnen nu een groote actie te voeren, waardoor het ledental met plm. 100 verminderde. Toen de plannen voor een school met den Bijbel in den Raad van Capelle in behandeling kwamen, weigerden de leden elke medewerking. Men be weerde stoutweg, dat er geen behoefte was aan Chr. onderwijs. De Vereen, wendde zich toen tot de Prov. Staten van Noord-Brabant, 't Resultaat was, dat men besloot te wachten totdat de annexatie der drie gemeenten tot stand was gekomen. Toen in April 1923 de nieuwe Raad was gevormd, diende men opnieuw de stukken in. En toen ge beurde 't wonder, dat in deze eerste vergadering met algemeene stemmen werd besloten, de gevraagde mede werking te verleenen. Alle oude tegen standers stemden nu voor. Maar nu kwam de schoolstrijd in eer» nieuw stadium, in 1924 werden in overleg met B. en W. plannen ont worpen voor den bouw van 'n nieuwe school met 3 lokalen, volgens 't be staande type te Monster. Dit plan kostte f 20 000. Nu de Raad medewer king had toegezegd, werd'teen kwes tie tusschen B. en W. en het Bestuur. Hoewel de Raad zich tot medewerking bereid verklaarde, weigerde hij later de benoodigde gelden te voteeren aan B. en W. 't Slot van alle discussie was, dat de Vereen, had te kiezen uit een drietal ontwerpen, nl.'t eerste van f 20.000, of een school met 2 lo kalen (kosten f 15.000) of de bestaande openbare school over te nemen (kosten f 10.000). Met het oog op den toestand der gem.-financiën vergenoegde het bestuur zich met 't goedkoopste plan. Aan 't slot van zijn overzicht ver zocht de secretaris om vooral een drachtig te blijven en veel te bidden, opdat geen tegenstander een splijt- zwaard in het wezen der Vereen, zou kunnen drijven. Ds. Meijers dankt den Secretaris voor zijn voortreffelijke uiteenzetting. Toespraken. Mejuffrouw jansen, Insp. bij het La ger Onderwijs, wenscht het Bestuur van harte geluk bij de opening van deze school. Uit het verslag is geble ken, met welke moeilijkheden het be stuur te kampen heeft gehad. Spr. brengt hiervoor hulde en hoopt, dat de leden van 't Kerkgenootschap dit werk op prijs zullen stellen en de ouders kun kinderen overeenkomstig hun be- i ginsel zullen opvoeden. I Namens 't gemeentebestuur brengt de heer v. d. Willigenburg, zijn beste wen schen over. Spr. hoopt dat thans de strijd ten einde is. 't Was een lichtpunt aldus spr. in dezen strijd, dat er tusschen schoolbestuur en B. en W. heerschte een geest van vertrouwen. Als Ds. Meijers in den persoon van Wethouder v. d Willegenburg het ge meentebestuur heeft bedankt, vraagt Ds. Snoek nog even het woord. Ds. Snoek zegt heel kort te zullen zijn. Spr. zet een drietal punten uiteen 1. Wat is de school met den Bijbel 2. Wat vraagt de school met den Bijbel? 3. Wat geeft de school met den Bijbel Op deze vragen geeft Ds. Snoek dan de volgende antwoorden 1. Om de doopbeloften van onze kinderen, wanneer zij tot de jaren des verstands gekomen zijn, te doen ver vullen 2. De school met den Bijbel vraagt 't gebed 3. De school met den Bijbel geeft een maatschappij met den Christus. Maar de school met den Bijbel schenkt nog meerl Zij geeft bewoners voor den hemel. Een maatschappij, waaruit Christus verbannen is, geeft daarentegen materieel voor de hel. En dat nu wil de school met den Bijbel voorkomen. Zij wil een maatschappij, die doortrokken is van den christelij- ken geest. Wat geeft zoo'n school dan toch veel 1 Vervolgens werd 't woord gevoerd door 't Hoofd der School met den Bijbel te Almkerk. Deze wenschte de vereeniging geluk ook met de keuze van den heer Rijken, zijn collega, die hem bekend is als een plichtsgetrouw onderwijzer. Het nieuw benoemde Hoofd, de heer Rijken, richtte zich toen tot de aanwezigen. Spr. dankte voor 'tin hem gestelde vertrouwen en hoopt met God de kracht te zullen vinden om dit niet te beschamen. De heer Rijken is voor Capelle en omgeving geen onbekende. Vanciaag is het juist dertien jaren geleden dat hij werd benoemd tot onderwijzer te Sprang. Een bijzonder woord spreekt hij tot de aanwezige ouders van schoolgaande kinderen. Wanneer er klachten zijn, dan hoopt spr. dat de ouders zich in volle vertrouwen tot hem zullen wen den, om de gegrondheid eener even- tueele klacht te onderzoeken. Kinde ren klagen dikwijls zonder reden, waardoor ten onrechte er wrok ont staat tegen een onderwijzer. Daarom is onderzoek gewenscht. Dit zal mede helpen bevorderen de sympathie tus schen ouders en onderwijzers. Ook van zijn personeel de dames Koeveringe en v. Muilwijk vraagt de heer Rijken 't vertrouwen. Wanneer er moeilijkheden ontstaan, of indien men bijzondere wenschen heeft, Iaat men zich gerust tot hem wenden. Spr. vraagt ten slotte 'n gebed. Aan 't slot vraagt de vice-voorzitter, de heer Ros 't woord. Hij brengt na mens 't Bestuur hartelijk dank aan Ds. Meijers voor de werkzaamheden welke hij in 't belang der vereeniging ver richtte. Het Bestuur zag gaarne een besten diging van den band welke was ont staan tusschen Ds. Meijers en de ver eeniging Daarom vraagt spr. of Ds. Meijers bereid is het eere voorzitter- schap van de vereeniging !e aanvaar- den. (Applaus.) Ds. Meijers verklaarde zich hiervoor zeer erkentelijk en zeide met zeer veel genoegen 't eere-voorzitterschap te wil len aanvaarden. (Applaus). Spr. deelde voorts nog mede, dat dezen avond om 7 uur in de kerk een dankdienst zou worden gehouden. Met gebed werd deze bijeenkomst door Ds. Meijers gesloten. Voor de vergadering uiteen ging werd nog gecollecteerd tot dekking van de kosten voor 't nieuwe orgel Ingezonden Mededeelingen. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mljnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. WASPIK. 1 Nov. '26. Herdacht in onze gemeente de Heer G. Fasen, Ploegbaas bij de Nederlandsche spoor wegen, den dag dat hij voor veertig jaren in dienst kwam bij bovengenoem de Maatschappij; door vlijt en ijver heeft hij steeds getoond zijn betrekking als wegwerker en ploegbaas waardig te zijn. Hij wordt hierom dan ook geëerd door meerderen en minderen en daar om heeft het hem aan bewijzen van belangstelling, dien dag ook niet ont broken. Wij wenschen den Heer Fasen van harte geluk en hopen dat hij nog vele jaren gespaard mogen blijven voorde Maatschappij en voor zijn gezin. A.s. Donderdag 4 November, zal de Heer Bovendeert uit Utrecht, des avonds om 7 uur in het patronaats gebouw eene lezing houden over „Trouw aan het geloof". Deze bijeen komst is toegankelijk Voor mannen en jongelingen boven de 18 jaar. Gisteravond werd in het Café van den Heer Chr. Montens een goed ge slaagd harmonica-concert gegeven. Het café was schier te klein om alle be langstellenden te bevatten. Er werd volop genoten van de mooie muziek, waarover iedereen hoogst tevreden was. A.s. Donderdag zal in 't patronaats gebouw eene vergadering worden ge houden door de leden der ziekenkas van de R K. Werkliedenvereeniging. Op Zondag 7 Nov. zal de R. K. Werkliedenvereeniging "ëene algemeene ledenvergadering houden. De dag zal worden begonnen met eene algemeene H. Communie. Op Zondag 21 November zal de tooneel- en operette vereeniging „Entre nous" in de harmoniezaal bij den Heer H. van tersel-Montens eene uitvoering geven. Opgevoerd zal worden„Zijn jongen", tooneelspel in 3 bedrijven. De hier gehouden bloempjesdag voor Herwonnen levenskracht" bracht f 37 80 op. RAAMSDONKSVEER. Op uitnoodi- ging van de Zendingsvereeniging treedt Donderdagavond in het gebouw voor Protestantsche belangen op de W.Eerw. Zeergel. Heer Dr. Brouwer. Zondag 7 Nov. zal er gecollecteerd worden voor de zending van het Zee manshuis te Rotterdam. Zaterdag houdt de Chr. Hist. Kies vereniging een ledenvergadering, onder meer ter bespreking voorloopig candidaatstelling Prov. Staten. Volgende week zal Dinsdag op de gewone uren aanvangen de catechesalie te geven door Dr. Ewoldt. MADE. Door den landbouwer J. v. D. is een suikerbiet gerooid met een gewicht van 5'/2 K.G., terwijl de land bouwer v. d. M. een mangelwortel rooide 87 c.M. lang De heer P. v. d, Wee, machi nist op een stoomboot, heeft met zijn hand tusschen de machine gezeten met het gevolg dat hij aan zijn vingers kneuzingen en scheurwonden bekwam. Dr. Houpst verleende geneeskundige hulp. Zondag a.s. zal door Mevrouw Mudde weder Zondagsschool worden gehouden. Op Zondag 7 en Maandag 8 Nov. zal in het Patronaatsgebouw een ten toonstelling worden gehouden van de goederen door den Missienaaikring vervaardigd. In de afgel. week werden alhier niet minder dan 50 varkens aangege ven voor eigen gebruik z.g, huisslach ting. Men deelt ons mede dat de door de vereeniging „K. O. G." uitgeschreven voordrachtenwedstrijd in solo's en duetten zal worden gehouden op 14 en 21 Nov. e. k. Deelnemers o.a. uit Waalwijk, Roosendaal, Rotterdam, Ginneken en Zevenbergen hebben zich reeds opgegeven. DUSSEN. Bij den landbouwer van S. is een koe aan mond en klauwzeer gestorven. De 26 jarige de W. te Hank, werd dezen morgen dood te bed gevonden. Denvorigen dag was bij nog den ge- heelen dag op reis geweest. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur. Mag o g. U beleefd verzoeken een klein plaatsje af te staan in Uw graag gelezen blad, bij voorbaat mijn dank Aangezien onze propagandaclub op Zondag 31 Oct. j.l. weer eens van zich heeft laten profiteeren, kan ik niet naiaten haar op de eerste plaats mijn dank te zeggen voor hare schoone propaganda-nummers die aanwezig waren te Made, Geertruidenberg, Raamsdonksveer en Waspik, aange vuld door een schitterende rede van een onzer grootste Herculen van Roomsch Nederland, met name Mgr. Dr. Poels, wat een reuzen propaganda was onder onze R.K. ongeorganiseerde arbeiders en vooral ook onder de R.K. en Christelijke werkgevers in bovengenoemde plaatsen. Als toeschouwer bij het uitreiken van bovengenoemde propaganda-num mers moest ik me ergeren bij het zien dat in het oog goede katholieken de handen uitstaken om ook te profi teeren van het nieuws en amper of niet hun oogen getuigen waren van het begin van den schoonen inhoud, of het werd verscheurd om als straat vuil te fungeeren op 't marktplein te Geertruidenberg. Neen, dat was geen koren op hun molen, 'twas weer voor den arbeider, en zij hadden del uitdrukkingen op hun gezicht „allemaal rommel". Bedenkt wel, gij die als goed katho liek wilt doorgaan en verantwoord wilt zijn voor den Allerhoogsten, verhardt dan niet in Uwe roekelooze en wel bewuste handelingen tegenover God en Uw evenmensch, want eens zult ook gij rekenschap moeten afleggen van goed en kwaad, door U zelf en voor U zelf. Volgens de door mij geziene handel wijze gaan velen niet accoord met de werkwijze van deze R.K. Propagan disten, maar ik stel me voor dat het een goed werk is om de werkgevers en werknemers tot een beter inzicht te brengen en degene die het niet ziet of althans niet wil zien, eenigszins voor te bereiden om mede te werken om de wereld te herstellen in Christus. Hallo, propagandisten, geen moed ver loren, brengt de harten in beroering, gij doet Uw plicht en niets meer. J. V. Geertruidenberg, 1 Nov. 1926. Chr. School te Capelle. M. de R. Wat voor dwaasheid publiceert het Bestuur der nieuwe Chr. School nu weer Worden nu de leerlingen, die pas op 1 Mei op school zullen komen, uit- genoodigd op het openingsfeest a.s. Vrijdag? Waarom noodigt men ook niet uit de leerlingen, die over V/2 of 2'/2 jaar zullen komen? Hier wordt een strijdmiddel gebruikt dat m. i. niet past in de hand van een Chr. Schoolbestuur. U dankend, M. de R. TOESCHOUWER (geen belanghebbende). V.-C GEMENGD NIEUWS. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontmoetten twee surveilleeren- de agenten van politie op de Kaasmarkt te Rotterdam een 25 schreeuwende en zingende mannen. Deze mannen hadden elkaar in een café in de buurt ontmoet en waren, na het sluitingsuur, geza menlijk opgeloopen. Op aanmaning vande agenten, zich rustiger te gedragen, werd geen acht geslagen, waarna zij een van de grootste schreeuwers beet- grepen, om hem, hoofdzakelijk ter waar schuwing van de anderen, naar het po litiebureau aan de Lange Torenstraat over te brengen. Dit had evenwel een verkeerde uitwerking, want was het tot schreeuwen en schelden beperkt geble ven, toen de agenten een van de groep aanhielden, ging het geheele gezelschap tot handtastelijkheden over, met de ken nelijke bedoeling, den arrestant te ont- zetten. De beide agenten, die zich tegeno ver een groote overmacht geplaatst zagen, trokken hun sabel, om ruim baan te maken, Juist toen zij hiermee waren begon nen, kwam een majoor van politie op een fiets aanrijden en hij probeerde dadelijk, bij zijn in het nauw gedreven collega's te komen. Hierin werd hij evenwel verhinderd door het publiek, dat van alle kanten was komen toestroo- men. De majoor trachtte zich met ge- weid een weg door de menigte te ba- nen, maar hij werd zelf aangegrepen. Hij wist zijn gummistok te grijpen en daar mee sloeg hij licks en recbrs om zich heeo, om den doortocht vrij te maken. Iemand uit het pub'iek greep den stok en trok hem uit de hand van den agent. Deze greep daarop zijn revolver en loste, ora schrik aan te jagen, een schot in do lucht. Tegelijkertijd greep hij eca vav de ergste belhamelsden 18-jarigen D. de B., een schoenmaker uit de Eben Hsëzerstraat beet om hem te arrcstecrep. Een van de om- 9tandors, de 33 jarige losse werkman B uit don Vogelenzang, sprong toen op den agent, om D. de B. te ontzetten. Op hetzelfde oogenbiik kreeg de majoor twee geweldige vuistslagen, een in de maagstreek en een tegen den rechter arm. Deze arm, welken de majoor nog la de hoogte hield, omdat btj in z3o rechterhand de revolver had, werd hleidoor omlaag geslagen. Tegelijkertijd ging een tweede schot at, en een man, die op nog geen meter afstand vao den majoor s'ood, werd getroffse. De kogel trof hem In het hoofd en zwaar gewond viel de man op straat. Aanvankelijk scheen dit op de verzet- plegers nog niet veel indruk te mak^n. Integendeel, er werd nog harder ge scholden, en de houding tegenover de politie werd nog dreigender. Op het geluld van de schoten waren evenwel van alle zijden agenten komen toesnellen. Deze wisten met den blanken sabel eindelijk ruim baan te maken, waarbij heel wat harde klappen werden uitgedreld. Ock J. B. kreeg een sabel houw op het hoofd, waardoor bij een ernstige verwonding opliep. Eerst toen het steeds weer opdringende publiek wat achteruit gedreven was, en de eigste verzetplegers verspeld waren, kreeg men gelegenheid, naar den ge troffen man om te zien. Het bleek, dat hij toen reeds overleden was. De geneeskundige dienst werd ge waarschuwd en deze vervoerde het li]k naar het ziekenhuis aan den Coolslngel, waar het gerechtelijk geschouwd zat worden. Gistermiddag reden op den weg Haarlem—Amsterdam ter hoogte van de Israelietische begraafplaats twee automobielen, een Ford, waarin de heer en mevrouw P. D. Schmidt, uit Haarlem zaten, uit de richting Amster dam, en een Minerva, die van den Haarlemschen kant naderde. De Ford reed in een geul langs den weg en kon daaruit blijkbaar moeilijk wegko men. De bestuurder van den Minerva wagen zag dit en wilde daarom links passeeren. Juist op dit moment kwam de Ford evenwel uit dq, geul. Een hevige botsing was daarvan het gevolg. De automobielen werden zwaar geha vend. De heer en mevrouw Schmidt werden bij de botsing ernstig gewond. Mevrouw Schmidt werd per tram naar Haarlem gevoerd, de heer Schmidt met een auto van den heer Vogelzang uit Haarlem, die juist passeerde. Beide gewonden werden in het St. Elisabeth gasthuis opgenomen, 's Avonds was hun toestand ernstig. De twee inzittenden van den Miner- vawagen werden slechts heel licht ge wond. Zij konden hun reis naar Am sterdam voortzetten. Op den Sloterstraatweg te Am sterdam heeft een ernstig motorongeluk plaats gehad, waarbfl de 25-jarige bestuurder van het motorrijwiel gedood en de 52-jarige duorijder ernstig gewond is. Vermoedelijk is het motor rijwiel in een bocht van den weg ter plaatse met groote snelheid tegen een boom gereden. Beide slachtoffers zijn naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. ADVERTENTIëN. t f Heden overleed na t eene kortstondige ziekte, zacht en kalm en voorzien van de H. Sacramenten der stervenden, onze innig ge liefde Echfgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw Johanna Franclna van Ree, in den ouderdom van 75 jaren. Uit aller naam, JACOBUS PULLES. Waalwijk, 3 November 1926. 37314 JONGEMAN VRAAGT EEN NET Brieven met opgaaf van prijs onder nummer der advertentie aan het Bureau van dit Blad. 37322 ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN, Telefoon No. 156, WAALWIJK. BELAST ZICH MET: HET OPMAKEN VAN BALANSEN HET INRICHTEN EN CONTROLEEREN VAN BOEKHOU DINGEN e. d. 37323 HET BEHANDELEN VAN BELASTINGZAKEN. Billijke condities. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 3