legrijpt toen net neiang van geregeld aaver teeren In een blad dat In Waalwijk, de Lang straat en Omgeving algemeen gelezen wordt, gör Denkt tijdig aan Uwe ST. MICOLAAS- ADVERTENTIE. Ziekte en Pijn tug en lendenen Klooster balsem "Ingezonden stukken De lieer Pijnenburg kan zich gedeel telijk met den heer W. v. d. Wiel yer- eenigen. Voor de zoogenaamde wilde J stieren zou hij ook geen subsidie willen verleenen. Komt er iemand met een stamboek-stier, dan zou hij wel weer subsidie willen geven, maar om .zoo langer door te gaan, acht hij niet in bet belang van den veestapel. De heer W. v. d. Wiel kan zich ver eenigen om uitsluitend voor goedge keurde stieren subsidie to verleenen. l)e heer Van Halder is bang dat de kleine boeren daarvan de dupe zullen worden. Die kunnen niet dat hooge dek- geld betalen. De lieer Van Drunen is het met den heer Van Halder eens. De kleine boer is aangewezen op wilde stieren. Vele boeren zijn bij de fokvereeniging ge weest, maar zijn vanwege de hooge kosten daarvan teruggeschrokken. De heer Muskens merkt op dat de ge meente te uitgestrekt is om uitsluitend met een fokstier te kunnen volstaan. 'i Voorstel om den post te schrappen wordt met 6 tegen 5 stemmen verwor pen. Tegen stemden de heeren Van Spijk, Van Halder, Van Drunen, Muskens, Brok en Elshout. Bij den post arbeidsbemiddeling wijst de heer W. v. d. Wiel er op, dat hij nog steeds, alhoewel hij uit de or ganisatie is geschrapt, daarin belang stelt. Zoolang door den Correspondent van dit Instituut geen behoorlijk ver slag betreffende de werkzaamheden wordt gegeven, is hij daartegen. De Voorzitter merkt op dat steeds aan liet einde van ieder dienstjaar een verslag wordt uitgebracht. De heer Van Drunen merkt op dat de voorgestelde verlaging van de be lasting niet zoo mooi is als het wordt voorgehouden in een bericht dat in De Echo van het Zuiden heeft gestaan. Naar zijne berekening zal niet meer dan ƒ400 minder belasting behoeven te wor den betaald. De mensclien denken wel, nu van 10% vermindering wordt ge sproken, dat het heel wat zal zijn, maar het zal tegenvallen en daarom zou hij het maar laten zooals het is. De Voorzitter kan niet begrijpen hoe de heer Van Drunen aan deze cijfers komt. De voorgestelde verlaging be draagt zeker ƒ2000. Mensclien die wei nig of geen belasting betalen, profitee- ren uit den aard van de zaak weinig van deze verlaging, maar die meer be talen daarentegen wel. W. v. d. Wiel Het kapitaal is er weer mee gediend. De Voorzitter meent als op een be lasting-opbrengst van ƒ20.000, ƒ2000 wordt bespaard, dit toch nogal van eenige beteekenis is. Er wordt aldoor aangedrongen dat Burg. en Weth. moe ten bezuinigen en nu Burg. en Weth. met een voorstel dienaangaande komen, is men er waarachtig, hoe ongelooflijk het ook klinkt, tegen. De heeren Pijnenburg en A. v. d. Wiel juichen 't voorstel van Burg. en Weth. toe. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt daarna met twee stemmen tegen, die van de heeren W. V. d. Wiel en Van Drunen, aangenomen. De Voorzitter vraagt of de raad be zwaar heeft om het voorstel van den heer Pijnenburg, waarover in het begin van de vergadering de stemmen staak ten, nl. om den prijs van stroomver bruik voor de industrie te brengen van 23 op 20 cent per K.W.U., thans, nu de heer Klerks aanwezig is, in omvraag te brengen. De vergadering heeft daartegen geen bezwaar. Met 0 tegen 5 stemmen werd dit voorstel thans aangenomen. Door een der leden werd de vraag gesteld of aan den veearts te Heusden een toelage moet blijven ver strekt, waarop de Voorzitter antwoordt dat de gemeente Drunen tpt 1930 aan den Kring Heusden is verbonden. Be ten zou het zijn indien Drunen bij den Kring Waalwijk was aangesloten. Ge tracht zal worden of zulks alsnog mo gelijk is. Adres van huurders van de Lange-, Korte- en Nieuwe Heide en liet. Nieuw Ingenomen,- tot verlaging van de pacht prijzen. Door den Voorzitter wordt hierna liet uitvoerig prae-advies van Burg. en Weth. voorgelezen. Na deze uitvoerige rede ontspon zich een discussie. Om de pachters in geen moeilijkheden te brengen werd de pers verzocht geen namen te noemen alsook vele zaken niet te vermelden. De heer Van Drunen kan niet begrij pen hoe dat het mogelijk is, dat men nog kan spreken van lage pachtprijzen Ingezonden Mededeelingen. ontstaan door Qevatte Koude, bestrijdt men spoedig en goed met Mijnhardt's Saiiaplrlntabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth, en Drogisten als men bij 1G it 17-urigen werkdag nog geen boterham kan verdienen. De heer W. v. (L Wiel merkt op dat j zijn broer ook den kost niet langer kan verdienen, ook niet al wordt dag en nacht geploeterd. De heer Van Drunen protesteert dat aan buitenlandsche heeren de jacht goedkoop wordt gegeven en dat men de boeren uit de gemeente te hooge pacht laat betalen. Met 7 tegen 4 stemmen werd beslo ten afwijzend op bet: verzoek te beschik ken. Voor stemden de heeren W. v. d. Wiel, Broks, Muskens en Van Drunen. Daarna werd de vergadering geslo ten. BINNENLAND. Woensdagmorgen vergaderde de contract commissie voor het mijnbedrijf. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over den brief der Samenwerkende Mijnwerkersbonden inzake den datum van invoering van den 6 uren dienst op Zaterdagen. Zooals bekend willen de directies den dienst laten ingaan op 24 Decem ber a.s. De bonden daarentegen vragen als datum vast te stellen 1 December. De directies deelden mede, niet over te kunnen gaan tot invoering van den 6 uren dienst op 1 December a.s. Ze waren echter bereid, om als compensatie voor de opschorting der drie Zaterdagen gedurende de maand December een loonsverhoogir.g toe te kennen van 5 procent. Verder werd overeenstemming be reikt over de nog hangende punten inzake het collectief arbeidscontract. Midden December zal de contract commissie opnieuw vergaderen ter bespreking van de loonregeling, welke na 1 Januari a.s. zal gelden. Volgens de „Java Bode" ligt het in de bedoeling ,om ook gedurende het volgend jaar een 150-tal onder wijzers in Nederland, die in het bezit zijn van de hulpacte, in het genot te stellen van een studietoelage, voor het verkrijgen van de hoofdacte, waarna zij voor den Indischen dienst worden uitgezonden. Het Antwerpsche blad De Schelde schrijft naar aanleiding van het telegram van dr. Schacht over de Antwerpsche kwestie „Dr. Schacht spreekt dus alleen tegen, dat over de Belgische suggesties aangaande begunstiging van Antwer pen ten nadeele van Rotterdam, zou gepraat zijn tijdens de Eupen-Malmedy onderhandelingen. Maar die tegenspraak bevestigt meteen, dat door Belgen voorstellen in dien zin aan dr. Schacht zijn gedaan, en uit den aard der zaak spruit voort, dat die Belgen wel dezelfden zullen zijn, die met dr. Schacht over Eupen- Malmedy voeling hadden". Nadat de hieromtrent door de N.R.Ct. medegedeelde bijzonderheden door het Antwerpsch blad zijn vermeld, schrijft, het nog het volgende over deze kwestie „Voor ons valt hieruit nog wat anders te leereh dan dat de Belgische woordvoerders zich weer eens trachten te redden, en dat de „Telegraaf" zich daarbij heeft laten kennen van een weinig gunstigen kant. Hoe hardnekkig, hoe schaamteloos heeft men destijds te Brussel niet ontkend, dat ook over Eupen-Malmedy zou gepraat zijn. Nu is het een bewezen feit dat 1." over Eupen-Malmedy niet al leen gepraat, maar zelfs onderhan deld is 2. dat België die onderhandelingen alleen heeft verloochend na het beken- de Fransche ultimatum, 3. dat België nu opnieuw de vazal van Frankrijk is gebleken. „De Telegraaf" zal nu wéér ergens een „démentia opvisschen maar veel glorie is er voor een Nederlandsch blad nooit te halen bij een houding, waarin het zich het bondgenootschap van een „Nieuwe Gazet" moet laten welgevallen. Laten de Nederlanders er uit leeren, dat de vijanden van Neder land en die van Vlaanderen uit het zelfde bakje eten. Dat zal wel „le fond secret" van de heele zaak zijna. De Tweede Kamer heeft Donder dagmiddag alvorens over te gaan tot de behandeling van het Nederlandsch Belgisch verdrag, de eindstemming gehouden over het wetsontwerp tot wijziging der Successiewet. Het wetsontwerp werd aangenomen met 55 tegen 31 stemmen. Tegen stem den de sociaal en vrijz.- democraten alsmede de heeren Veraart. (R.Ken Arts (R.K.V P.). De Tweede Kamer heeft Donder dag z. h. s. het wetsontwerp tot het heffen van een wegenbelasting aange nomen nadat de heer Ebels (V.D.) een verklaring had afgelegd, dat ondanks den druk, dien het ontwerp op de bevolking legt, de V.D. niet zouden tegenstemmen, omdat er anders van wegenverbetering in den eersten tijd niets komt. Bij de aankomst te Vlissingen van het Zweedsche oorlogsschip met Prinses Astrid van Zweden en hare ouders, den Hertog en de Hertogin van Vestrogothie. zal de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr. Quar- les van Ufford, namens de Koningin de prinses en hare ouders begroeten. Het hoofdbestuur der Nederland- sche Katholiekendagen deelt mee:,. Het Doorluchtig Episcopaat heeft zijn goedkeuring verleend aan het voorstel van 't hoofdbestuur om den eerstvolgen- den Nederlandschen Katholiekendag te houden niet in den loop van 1927 maar in de Pinksterweek van 1928 en wel te Maastricht. In de haven van Hamburg zijn in October binnengekomen 1442 sche pen, metende 1.528.798 ton, tegen 1090 schepen, metende 1.406 079 ton in October 1925, zijnde een vermeer dering met 352 schepen en met 122 719 ton. In de haven van Antwerpen zijn in October binnengekomen 1154 schepen, metende 1.682.851 ton (herleid), tegen 834 schepen, metende 1.451.677 ton (herleid) in October 1925. Er is dus een vermeerdering met 320 schepen en met 231.174 ton. De cijfers van de havenbeweging over de eerste 10 maanden van 1926 en 1925 zijn (met herleiding van de Antwerpsche cijfers om ze vergelijk baar te maken) Hamburg Schepen. Ton. 1926 12.071 14444.864 192 511.166 14 046 337 Verschil905 -t- 398 527 Antwerpen. Schepen. Ton. 1926 9507 16.006670 192 58269 14.142.177 Verschil: 1238 1.864.493 N. Waterweg Schepen. Ton. 1926 16 605 23.897.992 1925 11.558, 16.981.151 Verschil: 5.047 6 916.841 Rotterdam Schepen. Ton. 1926 11 906 17.545.746 1925 9.270 13.894.416 Verschil: 2.636 3 651.331 Over de eerste 10 maanden van 1926 heeft dus de havenbeweging van den Nieuwen Waterweg die van Ant werpen met 7.891.322 ton overtroffen, terwijl het verschil ten voordeele van Rotterdam in deze maanden 1.539.076 ton bedroeg. RECHTSZAKEN. Hij kon niet volharden. A. C. S. te Waspik, werd een tijd geleden wegens diefstal voorwaarde lijk veroordeeld. Hij heeft zich echter niet aan de voorwaarden gehouden en kwam op nieuw met den strafrechter in aan raking. De rechtbank heeft nu de ten uit voerlegging van het vonnis onvoor waardelijk uitgesproken. Een doode voor de rechtbank. Nog werd ter verantwoording ge roepen een man die slechts een klein delict op zijn kerfstok had. De dagvaarding was hem in leven beteekend. Doch door overlijden heeft de man al reeds met alle aardsche be slommeringen, lastige wetten en straf rechters uit het ondermaansche inmid dels afgerekend. Dies werd zijn naam van de rol der strafzaken afge voerd en de behandeling ingetrokken. In hooger beroep G. C. D. te Waalwijk wegens her haalde openbare dronkenschap veroor deeld tot opzending naar een Rijks werkinrichting, kwam van zijn vonnis in hooger beroep. Als getuige werd gehoord H. J.van Mierlo. De eisch van het O. M. luidde be- vestigihg van het vonnis. Uitspraak 18 Nov. a.s. De jongeman P. v. D. te Dussen, werd voor een misdrijf voorwaardelijk veroordeeld. Echter hij hield zich niet aan de voorwaarden op grond waar van door het O. M. bij de rechtbank ten uitvoerlegging van het vonnis onvoorwaardelijk werd geëischt. Uitspraak 18 Nov. a.s. SPORT. Hebt Gij pijn in verdrijft de pijn BURGERLIJKE STAND. UITSPRAAK KANTONGERECHT WAALWIJK. QUICK. Voor hun vijfden competitiewedstrijd rei zen de Quickers a.s. Zondag al reeds voor de derde maal naar Limburg en is dit voor hen in Limburg reeds de laatste maar ongetwij feld ook de zwaarste wedstrijd. Ze moeten immers morgen aan de Leutlierberg het sterke V.V.V. bekampen. Deze Venlonaren staan met acht punten uit vier wedstrijden onbedreigd op de eerste plaats, en heeft tot nog toe niemand hen een punt kunnen ont futselen. De meesten stellen zich dan ook voor morgen slechts de vraag: „met hoeveel zal Quick verliezen?" Ook ons lijkt een ne derlaag voor onze blauw-witten zeer waar schijnlijk, doch dat liet krachtsverschil zóó groot zal blijken, wil er nog1 niet zoo goed in bij ons. Maar dan moeten de Quickers zich wederom geheel geven, en als ze dat doen, dan zal V.V.V. even zoo goed als „De Valk" verleden Zondag ondervinden, dat er met de Waalwijkers wel degelijk rekening inoet wor den gehouden. Wij vertrouwen dan ook, dat de Quickers zich wederom tot het uiterste zullen inspannen om althans 'n zoo mooi mo gelijk resultaat te behalen en het den kam- pioenspretendenten zoo lastig mogelijk te maken. De leiding van <lhr. Gorissen kennen wij thans als van dien aard. dat aan jelui daardoor niet onthouden zal worden wat ge eerlijk verdiende. Dus blauw-witten, nog eens, Zondag „alles erop". Het elftal ver trekt wederom om 10,13 v.m. en zal wederom in Waalwijk arriveeren om 7.42. liet tweede elftal moet naar den Bosch om do Bossche Boys te bekampen. Voor de Quickers een geheel onbekende. Welaan re- serves, tracht eens een beter resultaat te i behalen. Wij wachten nog op jelui eerste twee puntjes. W.S.C. Wederom zal morgen het tweede elftal van W.S.C. thuis moeten spelen en komt dit maal H.E.C. II op hezoek. Gezien beide te genstanders tot op heden al hunne wedstrij den wisten te winnen, zijn wij dan ook zeer benieuwd, hoe morgen bovenstaande plaat selijke ontmoeting dezer reserve-elftallen zal eindigen. Deze wedstrijd, welke om twee uur zal aanvangen, zal wel de noodige belang stelling trekken. H. E. C. Zooals reeds is aangekondigd zal H.E.C. morgen den strijd aanbinden tegen K.W.B. Op papier i9 H.E.C. ongetwijfeld wel iets sterker als de gasten, maar daarmee is na tuurlijk nog niet gezegd dat H.E.C. zal win nen. Het geldt hier een plaatselijke ontmoe ting en dan valt er gewoonlijk van den uit slag weinig te zeggen. H.E.C( zal goed doen. haar tegenstanders niet te onderschatten, anders kon het nog wel eenft mis! loopen. Al leen als ieder speler zich geheel geeft, is er kans op succes. Natuurlijk zal R.W.B. er alles op zetten om een goed resultaat te be halen. Dus H.E.C.-ers, opgepast. Wij verwachten voor deze ontmoeting een groote belangstelling; daar er velen wel be nieuwd zullen zijn, wat H.E.C. op het oogen- blik presteert. De wedstrijd vangt aan ten half drie. De reserves krijgen een zwaren dobber tegen de dito's van W.S.C., die, blijkbaar in buitengewone conditie zijn. Wij vertrouwen echter, dat de H.E.C.-ers zich niet zullen laten overrompelen, maar integendeel hun uiterste best zullen doen om een goed figuur te slaan. R.W.B. Wedstrijden op Zondag 7 November. Het eerste elftal speelt een uitwedstrijd bij HEC op het terrein,. RWB 2WSC 3. We vertrouwen dat de 2e elftalspelers alle krachten zullen inspan nen het verloren terrein te herwinnen. Aanvang 2 uur. terrein RWB. RWB 3Wapen van Heusden 2. De jong ste RWB'ers hebben het seizoen reeds gun stig ingezet en zullen zeker op het goede pad blijven voortgaan. Aanvang v. den wedstrijd 12 uur, terrein RWB. JULIANA Zondag a.s. ontvangt Juliana voor de com petitie het pas gepromoveerde Berkdijk uit Kaatsheuvel. Deze wedstrijd wordt met spanning tegemoet gezien, daar beide ver- eenigingen alles zullen probeeren om als win naar uit den strijd te komen en de sport liefhebbers een spannende wedstrijd te wach ten staat. Aanvang half drie, op het terrein van Juliana. Juliana II speelt ofn 12 uur voor de le klas B.V.B. tegen Zwanenber'g II uit Oss, een onbekende voor onze reserves. GEERTRUIDENBERG. Geertruidenberg I gaat naar Internos II te Breda. Geertruidenberg, dat zoo goed van stapel liep, zal wederom geducht op moeten passen, wil men in Breda weer geen veertje laten vallen. Maar met een weinig flink aan pakken. en wat meer geluk als Zondag 1.1., kunnen we toch nog het beste verwachten. Geertruidenberg II krijgt D.V.II. I uit Breda op ltezoek. Geertruidenberg II, dat over een aardig elftal beschikt, zal handen vol werk hebben. Good-Luck II gaat naar II.K.I. II te Breda. Zondag 1.1. werd er te Udenhout een mooie partij gegeven, als 't morgen weer zoo gaat, zullen de puntjes wel meegebracht worden. HEUSDEN. Juliana I moet a.s. Zondag! naar 's-Bosch, om zich te meten met het 2e Bossche Boys. Blijf daarmee toch niet loopen. Akkers Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke verlichting, kalmte en rust bezorgen. Joh. Kijken en Wilhclmina Adra. Heil. Jan zoon van H. Liberg en Hcrmina Werver. Lucia Theo dora dochter van I'. van Tilburg en Ma. Adra. Leeggangers. Wilhelmina Corna. dochter van Adr. van der i'Iuijm en Corna. Willia. van der Stelt. Wilhelmus Adrianus zoon van Andreas van Kuijk en I'etra. Wouterina Eijkliouï. Teuntje Johanna dochter van Adrs. Dekker en Teuntje Pullen. Aria dochter van Frans Joh. Pellikaan en Jannigjc dc Waal. Teuntje dochter van A. M. van den Assem en Sijke van Dijk Lccndert, zoon van Corn van der Stelt en Adra. Vogelen zang. Richardus Cornells zoon van Corn. Gla- rum en Ma. Anta. van Dintercn. Cornells zoon van Hugo Groenveld en Anna Meeske Visser. Levenloos aangegeven twee. Overlijden: Cornelia Wilhelmina van der Stelt echtgen. van Adrianus van der Pluijm 29 Jaar. Johannes van Daal j.m. 07 jaar. Teunis de Waal, j.m. 25 jaar. Huwelijken: Antonie van Ravels 05 jaar en Cor nelia Segers 51 jaar. Petrus Stevens 43 jaar en Johanna Adriana Staal 40 jaar. Anton Trltten 24 jaar en Maria Fijke Pellikaan 21 jaar. BURGERLIJKE STAND VAN ALMKERK. Maand October. Geboren: Adriana d. v. N. J. V. lJreugel enL. dc Hoog. Murinus z. v. A. Strik en M. dc Graal'. Jacomina d. v. J. Ouwcrkcrk en J. H. v. An- rooij. Hendrik z. v. W. v. Straten en M. Stor- chart. Gerardus Cornelus Wilhelmus z. v. A. v. (1. Oord en A. M. J. v. d. Pluijm. Johannes z. v. A. v. Rosmalen en M. C. Verschoor. Bertlia d. v. T. Vink en J. H. TJultenboek. Alctta d. v. W. Ileijstek en v. d. Heuvel. Antonie z. v. M. Boevo en C. A. de Graaf. Ondrtrouwd: W. A. Dekker oud 22 j. met W. Kant oud 24 j. M. Vink oud 30 j. met M. v. Hofwegen 29 j. Getrouwd: R. G. de Groot oud 25 j. met A. Bies heuvel oud 21 j. J. W. v. Drunen oud'25 j. met H. J. Biesheuvel oud 21 j. A.C. dc Kooij oud 28 j. met E. Kolijn oud 30 j. Overleden: G. Scheurwateroud 80 j. E. v. Kooten oud 07 j. A. Nultenboek oud 50 j. BURGERLIJKE STAND VAN WAALWIJK. Geboren: Joscplius Johannes, zoon van Pli. van den Houdt en C. A. van Hoof. Overleden: Antonia van Delft, wed. van Adriaan de Folter, 83 j. Elisabeth Catliarina van Oscli, echtgen. van Franciscus Passier 51 j. Johanna Francina van Ree, echtgen. van Joh. Jacobus Pul les, 75 j. Ingekomen personen: Ilubertina Burmanje, van den Bosch naar Vooreinde, Gregorius S. van den Eisen van Den Bosch naar Vooreinde Lam- bertus Marinus de Jong van Drunen naar Hoog- einde 20. Arthur Steingrüber van Erfurt naar Stationstraat 151. Cornelia Maria van der Ven van Nieuwkuijk naar Stationstraat 11. Marinus Sidorius Thomassen van Van Haaren naar Minister Locfstraat 32. Willempje van Drongelen van Loon op Zand naar Stationstraat 33. Vertrokken: Joh. M. van Oers naar Eindhoven. Antoon Konings en gezin naar Ammerzoden. H. J. Halewijn dn gezin naar Amsterdam. J. A. van der Schans en gezin naar Sprang-Capellc. BURGERLIJKE STAND VAN DRUNEN. Maand October. Geboren: Hendrika d. v. J. Nelis-Vos. Picternella L. M. d. van Ger. Mimpen-v. d. Wiel. Theodorus zoon van J. A. Hansen-de Brouwer. Johan zoon van Godefridus Klerks-v. Son. Cornelia, d. v. Hendrik Licfting-Smits. Nicolaas H. z. v. Corn, van Logten-van Engelen. Francisca A. doch ter van H. van der Putten-Gales. Nicolaas zoon van Frans Vesters-v. Gorcum. Andries M. zoon van Willem dc Vaan-van Boxtel. Antonia M. dochter van Thoni. v. d. Wiel-v. Boxtel. Overleden: Cornelia v. Loon 74 j. echtgen. van Adr. Schoenmakers. BURGERLIJKE STAND VAN SPRANG-CAPELLE. Maand October. Geboorten: Bastiaan, z. v. H. Rijken en A. M. v. Peer; Jan Jacobus z. v. G. Boer en C. v. d. Kolk. Adriaan z. v. W. Versteeg en J. A. Verduyn. Adriana d. v. D. Rijken en J. C. v. Peer. Adriana d. v. A. Snijders en A. de Bie. Helena d. v. C. Groeneveld en C. Blom. Toos d. v. P. C. Op- horst en A. P. v. d. Hoven. Nicolaas Johannes z. v. J. v. Eek en W. v. Eek. Joanna, d. A. Smits en L. v. Dongen; Antonia d. v. G. Rooiner en C. v. d. Schans. Adrianus Cornelius, z. v. A. Tactor en G. v. d. Laar. Maria Johanna, d. v. J. W. Nieuwcnhuyzen en C. Verbeek. Jan zoon van J. v. Dongen en C. de Haan. Huwelijken: G. M. de Bie, oud 47 j. en, M. Rij ken, oud 37 j. Overlijden: A. J. Merkx, oud 8 mnd. d. v. Merkx en E. v. Spijck. C. de Roon oud 75 j. wed. v. G. v. Beek. C. Sprangers, oud 09 j. weduwe van R. v. Drongelen. E. dc Bie oud 57 j. echt- genoote van A. J. Bogers. BURGERLIJKE STAND VAN DUSSEN. Maand October. Geboorten: Margarctha Johanna dochter van VAN 28 OCTOBER. W. v. d. V. te Vlijmen en A. P. S. te Sprang- Capclle, beiden overtr. mot. en rijw. regit., ieder 5 of 1. week tuchtschool. A. v. W. te Vlijmen, dier pijn veroorzaken 10 of 1 week tuchtschool. M. v. I\ en C. v. P. heiden te Capelle, heiden orde verstoren in dronkenschap, ieder 0 of 3 dagen. A. V. te Kaatsheuvel, overtr. pol. verord., vrij. J. W. v. H. te Waalwijk, overtr. alsv. 2 of 2 d. J. v. D. te Kaatsheuvel, overtr. prov. pol. regit. 3 of 2 dagen. A. R. te alsvoor, overtr. alsvoor 1 of 1 dag. J. A. M. te Loon op Zand en F. v.'B. te Oud-Heusden, heiden overtr. alsvoor, ieder 5 of 3 dagen. J. A. v. R., P. K. en II. K. allen te Vlijmen, allen burengerucht, ieder 5 of 3 da gen. C. J. S. te Waspik, overtr. vissclierijwet 3 of 2 dagen. C. B. te Kaatsheuvel, overtr. alsvoor f> of 3 dagen. L. M. v. d. V., te als voor. R. M. en J. J. H. I'. beiden te Vlijmen. M. P. tc Nieuw kuijk. W. J. Y. te Drunen, S. J. v. G., C. A. S. en A. v. G. allen tc Waalwijk. I,. v. d. P. te Wijk. A. A. T. te Loon op Zand, allen overtr. mot. en rijw. regit., ieder 5 of 3 dagen. M. E. te Kaats heuvel en P. II. ie Capelle, beiden overtr. alsvoor, ieder 3 of 2 <1. B. L. v.d. E. te alsv. overtr. alsv. 1 of 1 (lag. E. J. te Oosterhout, overtr. alsvoor 2 maal 5 of 2 maal 3 dagen. Dezelfde opgave val- sclic naam 20 of 10 dagen. A. C). te Spraüg-Ca- pcllc, overtr. trekhondenwet 0,50 of 1 dag. A. A. dc Bie te Sprang en M, F. v. I). tc Drunen en M. K. te Kaatsheuvel, allen overtr. alsvoor, ieder 3 of 2 dagen. J. T. J. F. tc 'srBosch, overtr. vei ligheidswet 5 of 3 dagen. L. II. te Nieuwkuik overtr. spoorwegwet 5 of .3 d. A. v. B. tc WaaUvijk overtr. max. snelheid 10 of 5 dagen. M. K. te Vlijmen, dronkenschap 25 of 25 dagen. A. R. te Waspik, als voor 10 of 5 dagen. J. C. E. te Waal wijk overtr. veld pol. 3 of 2 dagen. Dezelfde op gave valschc naam 20 of 10 dagen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). M. de R. Met'belangstelling las ik liet verslag „Ope ning der Bijzondere school" en wil hierover een paar opmerkingen maken. Men heeft vooral den nadruk gelegd bijl de Moeders op „(1° doopbelofte". Het is bekend dat onder predikanten van rechtzinnigen huize 't „doop formulier" op verschillende wijzen wordt uitgelegd. Hoe rijmt het nu toch dat de pre dikant van Hof te Wilnis, beroepen te Loon- schendijk, die bedankte, en die toch zeker of de gereformeerde, of de confessioneele, of do Kohlbruggiaansche richting zal toegedaan zyn, zoo'n tegenstander is van bijzonder on derwijs, wfll hij dit NIET toevertrouwt aan de tegenwoordige onderwijzers en onderwij zeressen, net zoo min als indertijd mijn her der en leeraar, Ds. Mondt, (geen volksmen ner), bij wien ik belijdenis deed 40 jaren ge leden en zoo denkt menig orthodox predi kant er over, doch men durft niet meer rond weg voor zyne meening uit. te komen, zooals Geelkerken c.s. Men redeneert over de zil veren koorden, doch nu dc gereformeerden deze te pakken hebben, houdt men ze heet, ja aanvaarden Hoogleeraars van Kampen een zetel aan de Utrechtsche Universiteit. De staatsruif is het zekerste. De goe-betalen- de gemeente slikt alles Er bevreemdt mij nog meer. Wanneer ehn gereformeerde jonge dame zich verlooft met oen jongmensch die de gereformeerde begin selen in de Ned. Herv. Kerk is toegedaan, laat men niets achterwege om zoo'n verbin tenis te voorkomen, tenzij de a.s. echtgenoot aansluit by de Gereformeerde Kerk, of als minimum-eiseh de aanstaande babies in de Gereformeerde Kerk worden gedoopt. Wat moet toch een lidmaat der Ned. Her vormde (om beter te begrijpen) Groote Kerk wel denken, als men van Vrijhoeve-Capelsehe Gereformeerden huize publiek vertelt, dat de Groote Kerk er van buiten uitziet als een krachtige kerngezonde bellefleurappel, doch wanneer men hem doorsnijdt „rot" is, en de genen die dit in 't openbaar durven vertellen, ik bleef kalm, nu op Maandagavond 1 No vember 192G, in een dichte drom zich naai de Capelsclie Hervormde Kerk begaven, waar anders het dak of plafond op je hoofd dreigt te vallen, (hiervoor wordt gewaarschuwd by een gemengd protestantsch huwelijk), nu zich meester maakten van de „eereplaatsen" dei- oude Capelsclie families, met een air, een dé dain, of men de Capelsclie Kerk met zijn groot bezit reeds in beslag had genomen zon der paneelzagerij Het was een brutaliteit zonder weergaMen ziet alweer dat zoowel op politiek- als op kerkelijk gebied alles mo gelijk is om zijn doel te bereiken. Wanneer ooit onwaarheid is gesproken, dan heeft men het bij de opening gedaan, zoowel in school als op deu kansel. Toen de w»ö van Dr. de Visser in 1920 was aangeno men, heeft men hier toegestemd voor eene Christelijke School. Voor dien tijd, in 30 jaren, collecteerde men in de Hervormde Kerk alhier, in de Gereformeerde is het mij onbekend, zegge één honderd vyf en twintig harde vooroorlogsclie guldens inclusief ren ten. Ziehier het Capelsclie beginselDat men het eerste plan, afstand geheele Heistraat- sche school of eene nieuwe niet van twintig, doch pl'jn. zestig duizend gulden ketste,

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6