Harde Baard begrijpt toch het belang van geregeld adver- teeren in een blad dat in Waalwijk, de Lang straat en Omgeving algemeen gelezen wordt. mcs~ Denkt tijdig aan Uwe ST. NICOLAAS- ADVERTENTIE. aloude eereplaatsen" en dergelijke hoogdravende woorden meer. In de eerste plaats zal hij hiermede toch niet bedoelen die menschen, die steeds er op uit zijn om met de zuurverdiende penningen der kleine boeren hun brandkast te spekken en als er zich dan een goede gelegenheid voordoet, dat meestal Capelsche geld te besteden aan buitenlandsche papieren, waar reeds meerderen uit onze gemeente zich te laat over hebben beklaagd, toch zeker niet hen, die bij het verschijnen van de N Rotterdammer, daarmee heel Capelle afloopen met een air, een dédain of men wil zeggen, ik ben de man die 't weten kan of bedoelt hij daarmee de edele Mevrouw, die een plaats voor de dames van den naai- krans inruimde, omdat anders die dames, die tot heil van de lijdende mensctiheid steeds werkzaam zijn, op siraat hadden gestaan, ja want anders is er niks leeg in Capelle, eere aan die Mevrouw. Nu Mijnheer V. als U de eerste twee soorten op 't oog hebt, dan slaat U ook wel een leelijk figuurwij als arbeiders noemen personen, die jaar uit, jaar in, hun geld in eigen Ca pelsche ondernemingen steken, z. a. de firma Sneep, de fi ma's Oerlemans, de firma's Moonen, Oerlemans, Kerst en Oebr. van Drongelen, alhoewel de twee laatsten van Gereformeerde be gingelen zijn, de vooraanstaande per sonen uit onze gemeente, daar kan bij ieder firma een flinke groep arbeiders hun broodje verdienen en als dan de Heer Kerst op een der eereplaatsen in Uwe kerk zit, (door den heer Huis man daarop gebracht) dan zeggen wij, die zit op zijn plaats. Wat moet een weldenkend mensch toch wel van U gaan denken, als U juist de Gereformeerde partij zoo trachi te vernederen, 't is toch te bar, u ziet maar eens vlak naast u. Ik zou me schamen om zulke pennevruchten in de Echo te plaatsen. Dit wil ik U wel zeggen, Mijnheer V. dat wij als arbeiders meer hebben aan Gereformeerde werkgevers dan aan Hervormde nietsdoeners. M. de Red. ik zou nog veel kunnen schrijven, voor ditmaal genoeg ik zou te veel van Uw blad vergen; alleen wil ik dit den Heer Verheijden nog zeggen, dat, als zijn vriend en voorganger waar hij zoo graag mee schermt, eens kon hooren, hoe zijn opvolger van zijn zetel gebruik maakt, hij werkelijk raar zou opkijken. M. de Red. nogmaals dank voor de verleende plaatsruimte. EEN ARBEIDER. Wij verzoeken ingezonden stukken- schrijvers de godsdienst kwestie zoo veel doenlijk buiten het debat te houden, anders zouden wij plaatsing moeten gaan weigeren Eenige passages hebben wij hierboven geschrapt of gewijzigd RED. BUITENLAND. Het huwelijk te Brussel, De kerkelijke inzegening in de St. Gudule. Woensdagmorgen heeft te Brussel de kerkelijke inzegening van het hu welijk van kroonprins Leopold met prinses Astrid in de St. Gudule plaats gehad Een stoet van hofrijtuigen bracht de vorstelijke personen naar de kerk. Een met zes paarden bespannen koets werd ingenomen door koning Albert, koningin Elisabeth en kroon* prins Leopold. In de volgende koets reden de bruid en haar ouders Langs den geheelen weg naar de St. Gudule stond een groote menigte, die de vor stelijke personen en vooral prinses Astrid enthousiast toejuichte. Even voor elf uur kwamen de vor stelijke personen op het voorplein van de St. Gudule aan. Om half elf waren in de kerkteeds de genoodigden, die de plechtigheid bijwoonden, aanwezig. Aan den ingang werden de vorste lijke personen ontvangen door den aartsbisschop van Mechelen, Mgr. van Roty. vergezeld door den Bisschop van Luik mgr. Rutten, den Bisschop van Namen mgr. Heijlen en andere kerkelijke hoogwaardigheidbekleeders. Ook de getuigen waren aan den in- gang der kathedraal aanwezig. Toen de bruid en bruidegom met de ouders en getuigen plaats namen liet het koor het «Te Deum" van Du bois hooren De aartsbisschop van Mechelen, mgr. van Roey, verrichtte daarop de huwe lijksinzegening en zegende de jong gehuwden. De aartsbisschop bege leidde hen en het gevolg, terwijl de Triomfmarsch ten gehoore werd ge bracht naar den uitgang, Om één uur werd in het paleis een dejeuner gebruikt. Het prinselijk paar is op schitterende wijze op het Gemeentehuis van Brussel ontvangen en door burgemeester Max begroet. Op de Groote Markt was het een eindeloos en daverend gejoel. Des avonds was het groote fakkel optocht. een ongekende grootscbe hulde betooging die zeer ontroerend was; het paar moest maar aldoor op 't balcon verschijden. De toekomstige Koningin van België, eene zeer lieve en charmante verschij ning heeft wel aller harten veroverd BINNENLAND. Mr. Marchant heeft inzake het Ned Belg. verdrag de volgende motie voorgesteld De Kamer overwegende dat Neder land eene onderlinge vriendschappe lijke regeling met België van de han gende vraagstukken op den hoogsfen prijs stelt en vertrouwt, dat eene voor beide partijen aannemelijke gemeen schappelijke formuleering der grond slagen zeker is te vinden dat tegen het thans aan de Kamer voorgelegde tractaat van 3 April 1925 ernstige bezwaren zijn gerezen, hoofd zakelijk hierin bestaande, dat le. het standpunt van Nederland in zake zijne bevoegdheid om in tijd van oorlogsgevaar en van oorlog het water gebied van de Westerschelde voor oorlogsverkeer te sluiten niet uitdruk kelijk door België is erkend; 2e van den aanleg van het kanaal Antwerpen—Moerdijk, zooals het in het tractaat en de toelichtende memorie tot het tractaat is gedacht, voor Neder land ernstige nadeelen zijn te duchten dat bij een. voortgezet overleg deze bezwaren zullen kunnen worden uit den weg geruimd spreekt den wensch uit, dat het over leg omtrent de voor beide partijen aannemelijke gemeenschappelijke for muleering worde voortgezet, ten einde alsnog met België tot overeenstemming te komen besluit de beraadslaging over het wetsontwerp tot goedkeuring van het tractaat van 3 April 1925 te schorsen, totdat zij het resultaat van het voort gezet overleg zal hebben vernomen en gaat over tot de orde van den dag. VERDRAG HOLLAND—BELGIE. Zooals wij Donderdagavond reeds hebben gebulletineerd, is bet verdrag met België aangenomen met 50 tegen 47 stemmen, nadat de motie Marchant om nieuwe onderhandelingen te ope nen was verworpen met 53 tegen 44 stemmen. Het toeval heeft den minister en de voorstanders gediend, n.I. dat drie der leden wegens ziekte verhinderd waren (twee ervan de heeren Dresselhuis en Schouten waren besliste tegenstan ders); in elk geval het is aangenomen en uit hetgeen we hieromtrent schre ven zal men begrijpen dat wij 't bejam meren dat het niet is gekomen tot nieu we onderhandelingen, om terzake de groote grief liet kanaal Moerdijk Antwerpen e.a. tot een vergelijk te ko men. Wat nu de Eerste Kamer doen zal? Vóór stemden: Sannes, IJzerman, Rutten, Engels, v.d. Sluys, Hiemstra, Loerakker, Drop, v.d. Bilt, Kampschöer, Vos, Aalherse, J. B. van Dijk, Winters- mans, Cramer, Heemskerk, Alharda, Vliegen, mevr. de Vries-Bruins, de Wil de, Zijlstra, Gerhard, Nolens, J. J. C. van Dijk, v. d. Heide, Ivleerekooper, v.d. Bergh, Fleskens, Hermans, v.d. Tempel, Bijleveld, Braat, Kortenhorst, v. Schaik, v. Rijckevorsel, v.d. Heuvel, Duymaer van Twist, Arts, Bomans, Anient, Bulten, Kuiper, Suring, Dec kers, Beumer, van Sasse van Yssell, Smeenk, v. Rijzewijk, Leenstra en de president. Tegen de leden: mej. Katz, Krijger, Weitkamp, Staalman, Zandt, Ehels, Schaper, Duys, Visscher, mej. Groene- weg, van Gijn, Moller, Drooglever For- tuyn, Marchant, v. Zadelhoff, v. Aal- tcn, Schokking, Lovink, mevr. Bakker- Nort, Brautigam, K. ter Laan, mej. Westerman, J. ter Laan, Kersten, Knot tenbelt, Stenhuis, Tilanus, Snoeck Henkemans, Dr. de Visser, Ketelaar, v. Boetzelaer, Oud, Joekes, L. de Visser, van Rappard, Langman, Lingbeek, v.d. Waerdcn, mej. Meijer, Schouten, Bos- sevain, van Braamheek, van Wijnher- gen, Veraart, Bakker en v. Vuuren. De Minister wordt van verschillende zijden gelukgewenscht. Hoe wes de stemmenverhouding? Voor de motie hebben alle christelijk- historischen, vrijheidsbonders en vrij zinnig-democraten gestemd evenals de dominees Kersten, Zandt en Lingbeek; verder de anti-revolutionaire afgevaar digden Schouten, prof. Visscher, J. J. C. van Dijk en Van den Heuvel, de ka tholiek Moller, en tien van de 24 so ciaal-democraten (mej. Groenewcg en de heeren Schaper, Duys, Van Zadel hoff, Brautigam, K. ter Laan, J. ter Laan, Stenhuis, Van der Waerden en Van Braambeek). Deze zelfden hebben daarna tegen het tractaat gestemd met uitzondering van de laatstgenoemde anti-revolutionairen. Voorts hebben de katholieken van Wijnbergen, Veraart, Van Vuuren en mej. Meyer bij de stem ming* over het verdrag de zijde van hun geestverwant Moller gekozen en was toen eveneens de communist L. de Visser tegen. Resumeerende kunnen wij dus constateeren, dat 11 christelijk- historischen, 10 sociaaldemocraten, 8 vrijheidsbonders, 7 vrijzinnig-demo craten, 5 katholieken, 2 anti-revolutio nairen, en 4 leden van kleine partijen (de heeren Kersten, Zandt, Lingbeek en L. de Visser)tegen het verdrag hebben gestemd, en dat 24 katholieken, 12 so ciaal-demoeralen, 1 O-anti-revolutionai ren mitsgaders 2 leden van kleine par tijen de heeren Arts en Braat zich voor het tractaat hebben verklaard. SPRANG-CAPELLE. Dienstplich- tigen der Lichting 1027, toegewezen als volgt: W. Braspenning, 17e Regt. Inf. te Venlo, tijdvak 22—26 Maart 1927. M. Groeneveld, 17e Regt. Inf. te Ven lo, tijdvak 22—26 Maart 1027. A. W. de Jong, 17e Regt. Inf. te Ven lo, tijdvak 22—26 Maart 1927. O. D. van Peer, 17e Regt. Inf, te Ven lo, tijdvak 19—23 Juli 1927., L: C. Rempt, 17e Regt. Inf, te Venlo, tijdvak 19—23 Juli 1927. J. G. Rosenbraud, 17e Regt. Inf. te Venlo, tijdvak 1923 Juli 1927. J. W. Rosenbrand, le Regt. Veldart. te Utrecht, tijdvak 48 April 1927. J. P. Rijken, Schoolcomp. v. d, Mo- tordienst te Haarlem, tijdvak 1923 April 1927. C. Vos, 17e Regt. Inf. te Venlo, tijd vak 22—26 Maart 1927. J. Ph. van Vuuren, 3e Regt. Veldart. te Breda, tijdvak 1—5 September 1927. J. A. Werther, 3e Regt. Veldart. te Breda, tijdvak 15 Maart 1927. SPRANG—CAPELLE (V.m. Sprang). Dinsdagavond j.l. trad in de zaal van de Chr. Volksbond alhier voor de Afd. Sprang van den Nod. Christ. Fabrieksarbeidersbond op de heer A Stapelkamp, secretaris van genoemden bond. met het onderwerp: „Bestaans- moeilijkheid". De zaal was goed bezet. De Voorzitter der Afd Sprang de heer C. Klootwijk, opende met gebed en heette in een kort openingswoord de aanwezigen hartelijk welkom, in zonderheid den heer Stapelkamp De heer Stapelkamp, hierna het woord verkrijgende, begint met te zeggen, dat onder de arbeiders in het algemeen nog veelal de opvatting heerscht. dat de moeilijkheden, n.I. werkloosheid, enz., nog een gevolg zijn van den oorlog en wanneer die nawerking haar beslag heeft genomen, alles weer gewoon zal worden. Spr. is het er in zooverre mede eens, dat werkloosheid gerekend kan worden tot de naweeën van den oor log, doch zegt dat de arbeiders er zich van bewust moeten zijn dat een dergelijke normale toestand als voor den oorlog niet meer zal terugkeeren. De tijd die wij beleven is een tijd van algemeene verarming, als gevolg van den oorlog; er is een geweldige verschuiving gekomen op het gebied van handel en industrie. De oorlog heeft de verandering verhaast, doch deze zou toch zijn gekomen. De positie der landen van Europa is geheel anders geworden De landen die den oorlog hebben meegemaakt, hebben geweldige schulden gemaakt. Er is verlies geleden aan menschen- levens en aan productie. Deze ver arming brengt met zich mede ver minderde koopkracht. Er is ook ge komen verminderd afzetgebied voor de productie onzer industrieën. Tal van arbeiders kunnen haar voort brengselen niet koopen; niet omdat zij er geen behoefte aan hebben, doch door gebrek aan koopkracht. Tal van landen zijn er toe overgegaan zelf producten te produceeren, die zij tot hiertoe uit het buitenland moesten betrekken. Dit alles heeft in alle landen werkloosheid tot gevolg, ook in ons land, daar er geen afzetgebied is voor de voortbrengselen van onze industrieën. Het is goed dat ook de arbeiders zich er van vergewissen, wat het toch wel is het vraagstuk van de werk loosheid en wat een invloed het heeft ten opzichte van onze bestaanszeker heid. Met cijfers toont spr aan hoe b v. Amerika een zeer belangrijk deel dier productie van de totale behoeften aan kolen, koper, enz. in bezit heeft genomen. Dit alles oefent een bestaans- Ingezonden Mededeelingen. Bij het scheren van de meest harde en stugge baard geen last van stuk gaan of schrijnen der huid, indien men vóór het inzeepen de baard- oppervlakte inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. PUROL onmogelijkheid uit op de landen van het Westen, op Europa Spr. noemt ook het aantal werkloozensteun-trek kende arbeiders in verschillende lan den en zegt dat het niet enkel een gevolg is van den oorlog, doch dat dit vastzit aan de veranderde toe standen der landen. Spr. komt op het terrein van de 'organisatie en zegt dat de organisaties een zekere loonbasis hebben. Denk u een oogenblik in, aldus spr wat het zeggen wil, dat er een groote groep van menschen is, die gaarne zouden arbeiden en waarvoor geen werk is. Deze groote groep, een 60 a 70 duizend arbeiders, vormen steeds I een bedreiging voor de loonbasis van onze arbeiders. De verleiding voor de fabrikanten is zoo groot, wanneer I dagelijks" arbeiders aan hun deur j kloppen die zich voor lager loon aanbieden. Doch ge moet medegemaakt hebben, zegt spr., om te weten wat het is, weken, ja maanden zonder werk te zijn, wanneer gij voor vrouw en kinderen hebt te zorgen. Het is onze plicht, als Chr. organisatie, bij te dragen tot steun van onze makkers Doch afgezien daarvan moeten wij ook uit zelfbehoud medewerken tot het scheppen van een gelegenheid om de werkloozen te steunen. Het leger van werkloozen zal vooiloopig wel zoo groot biijven en daarnaast groeit onze bevolking steeds meer aan. Dat verscherpt nog meer de vraag: hoe zal er voor al die men schen brood zijn Vroeger was ons land een land dat bekend stond als land- en tuinbouw-natie. Dit is thans niet meer mogelijk. De industrie groeit in ons land steeds aan. Wij zitten hier voor vragen van zoo groote beteekenis, ook voor de arbeiders. Wij zullen niet ailes tegelijk kunnen bewerken, maar dan komen wij tot de overtuiging dat ae vakorganisatie er niet enkel is voor de werkloozen- kas. Hoe moet er gezorgd worden, vraagt spr., dat het leger werkloozen niet blijft een stremming voor een behoorlijke loonbasis voor de arbei ders. Daarom moeten wij doen aan welvaartspolitiek Spr noemt het een goede gedachte van de regeering, het plan van droogmaking van de Zuider zee. Doch dat is niet genoeg. De regeering moet ook daadwerkelijke steun bieden aan zich hier vestigende industrieën. De laatste jaren is hier te weinig aan gedacht. Dit is ook een vraagstuk waar wij groot belang bij hebben. De bestaansmoeilijkheid is niet een verschijnsel van vandaag of gisteren, dat morgen zal overgaan, maar dit zal nog jaren duren. Spr. noemt verschillende toestanden welke alle oorzaken zijn die het bestaan voor de arbeiders moeilijker maken Het lijkt spr. goed daar eens bij stil te staan, want het geelt een kijk op de roeping der arbeiders, dat zij in de vakorganisatie hebben mede te werken. De Chr. Vakorganisatie stelt zich op het standpunt der werkelijk heid Een modern georganiseerde zou direct zeggenkijk, dat is alles een gevolg van het kapitaal, breek het kapitaal en de moeilijkheden zijn uit de wereld. Doch wanneer dat zou kunnen het zal niet kunnen dan zouden wij ervaren dat het niet zoo gemakkelijk is. Het is dwaas, zegt sprdat dit ailes een gevolg zou zijn van het kapitalisme. Ook een socialistische maatschappij zou moeten rekenen met allerlei krachten die in de maatschappij groeien. Spr. wil nog wijzen op hetgeen hiermede nauw verband houdt, nl. dat er de laatste jaren is gevochten voor ver korten arbeidstijd, en er waren er die zeiden dat dit niet betaamde voor Chr. arbeiders. Ook de Chr. organi saties hebben daarvoor gewerkt, doch niet zoozeer om die 8 urendag Spr haalt hierbij aan een uitspraak van Prof. D., dat het getal 8 voor ons geen heilig getal is. Voor verschil lende bedrijven kan de werklijd ver schillend zijn. Op andere gronden hebben wij daarvoor gewerkt. Op gronden ook van industrieele tech niek. Ook hierdoor kan toch niet zoo lang gewerkt worden en tevens wordt er ook gelegenheid door geschapen om aan meer arbeiders werk te kun nen verschaffen. Ook de vraag van den arbeidstijd is van groote betee kenis In verband met de bestaans moeilijkheid der arbeiders Wij kunnen als vakorganisatie niet medewerken aan duurzame verlenging van den arbeidstijd in het belang van de arbeiders, en moeten het bestaan van de 48 urige werkweek trachten te handhaven, anders zullen de moei lijkheden nog vermeerderen. Dat geldt ook ten opzichte van de loonbasis, zegt spr. Spr. gelooft dat de vakvereeniging zich moet beraden om een middel te vinden om de arbeiders te beveiligen. Wat ik dezen avond gezegd heb, aldus spr., is bedoeld als een propa- panda voor de Chr. Vakorganisatie. Spr. heeft geprobeerd de vergadering een oog erop te geven, welk een groote laak aan de georganiseerde arbeiders is gegeven om onze gezinnen te be veiligen. Hebt gij niet met vernieu wing gevoeld, aldus spr., dat vak organisatie noodig is. Laat het mede een spoorslag zijn mede de organi satie te versterken. Omhoog de vaan der Chr. Vakorganisatie. Trouw aan die vaan. die schrijft recht en plicht. Opdat ook de verwerkelijking kome van de bede: „Uw Koninkrijk kome", ook in de Chr. Vakorganisatie. De Voorzitter zegt den heer Stapel kamp dank voor zijn uiteenzetting van de bestaansmoeilijkheden en wijst nog op de heerlijke taak der Chr. Vakorganisatie, als die haar roeping ook verstaat. De heer Stapelkamp sluit hierna met dankgebed. In de Xed. Herv. Kerk alhier, hoopt a.s. Zondag, des namiddags om 2 uur op te treden Ds. van der Vlugt van Druilen, terwijl a.s. Woensdag avond Ds. Groeneveld van Leerdam, vroeger predikant alhier, een preek beurt voor de gemeente hoopt te ver vullen. A.s. Dinsdagavond half acht zal in de zaal van de Chr. Volksbond al hier, vanwege de Chr. Besturenbond. „Sprang-Capelle", eene openbare pro- paganda-vergadering worden gehouden met medewerking van het Kon. Erk. Muziekgezelschap „Euphonia" van Kaatsheuvel. Als sprekers hopen alsdan op te tre den de heer II. Amelink, secretaris van liet C.N.V. en oud-lid der Eerste Kamer en de lieer G. Ekkel, voorzitter van den Ned. Chr. Fabrieksarbeidersbond „Uni- tas", respectievelijk niet de onderwer pen „Met vernieuwde kracht voor waarts" en „Niemand kan worden ge mist." VRIJH.-CAPELLE. Toen de groen- tenkoopman H. G. en de arbeider C. K. zich dezer dagen op straat ontmoet ten, ontspon zich een lievige ruzie over een poesje dat eerstgenoemde van IC. had opgevangen, zich wederrechte lijk had toegeëigend en een paar dagen later aan een ander had weggegeven. Deze ruzie liep zoo hoog, dat, indien niet enkele omstanders tussclien beiden waren gekomen, het op een vechtpartij had uitgeloopen. De gemeente-politie met een en an der in kennis gesteld, verzocht G. het poesje terug te halen en bij den recht- matigen eigenaar terug te bezorgen, terwijl bij nalatigheid proces-verbaal zou worden opgemaakt. Naar men verneemt heeft G. het toch maar raadzaam gevonden liet muizen- vangertjö terug te halen en Hein heeft bovendien zijn vrouw moeten beloven zich nooit meer met losloopende katten in te laten. Gedurende de maand October is in de Rijkspostspaarbank op dit kan toor ingelegd een som van 4652,40, terugbetaald 3250. CAPELLE. Ouderling Verheijden maakt namens den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Capelle bekend, dat Zondag 14 Nov. des v.m. half tien en des n.m, half zeven, hoopt voor (le gaan Ds. Ewoldt van Raamsdonk. CAPELLE. De onlangs alhier opge richte afdeeling van het Tuberculoxe- fonds „Draagt elkanders lasten", heeft ten doel de leden en hunne huisgenoo- ten, wanneer zij aan tuberculose lijden de zijn, in een herstellingsoord te doen opnemen voor verpleging of voor ver sterkende middelen of verplegingsarti- kelen te zorgen. Lid van dit fonds kun nen worden alle arbeiders die lid zijn van een Chr. vakbond. De contributie bedraagt slechts 10 cent per maand. Het is te hopen dat alle georgani seerde arbeiders van deze gelegenheid gebruik zullen maken, opdat de naam „Draagt elkanders lasten", geen holle kiank zij, maar dat liet blijken zal, dat de Chr. georganiseerde arbeiders be grijpen, dat het welzijn van alleu ook de liefde van allen behoeft. Als lid kan men zich aanmelden bij het afdelings bestuur of rechtstreeks bij den secreta ris-penningmeester, den heer J. Vos, en

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6