IE [(Mill HET ZUIDEN Bijna 55 jaren De fijne pijptabak. No. 90. Zaterdag 13 Nov. '26. 49e Jrg, DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwflk, 12 November 1926. Door de bekende graanfirma Gebrs. Teulings alhier is bij het gemeentebestuur een aanvraag inge diend tot aankoop van een stuk grond langs de haven met het doel daarop een lijnkoekenfabriek te bouwen. Naar wij vernemen zullen B en W. in de vergadering van hedenavond den raad adviseeren. tot verkoop over te gaan, wat wij met het oog op de uitbreiding onzer industrie zeer zeker mogen verwachten. In aansluiting op ons bericht van 1.1. Woensdag, kunnen wij thans mededeelen dat in de algemeene ver gadering der Waalwijksche Pluimvee- vereeniging gisterenavond is besloten tot het houden eener groote Pluimvee tentoonstelling op 8 en 9 Januari a s. in de zaal Musis Sacrum c a. alhier. Op aller medewerking in verschil lenden vorm wordt gaarne en terecht gerekend. Het verkeer in de Groote Straat, die betrekkelijk smal is, wordt met den dag grooter en daardoor zijn botsingen, versperringen en aanrij- dingen meer en meer onvermijdelijk. Donderdag werd een paard en kar van T. uit Drongelen aangereden, zonder groot nadeel. Des middags geraakte de heer T. met z'n rijwiel ongler een auto. doordat een vracht wagen van v. G. en L. den weg ver sperde en de wielrijder door den stand van 't paard op de straat de auto niet kon zien aankomen en omgekeerd. Ook dit liep goed af, alleen depfiets werd nogal beschadigd. Even te voren had ter plaatse een heele opstropping van vrachtwagens enz. plaats, wat nogal tot harde woorden aanleiding gaf. De R. K. Middenstandsbond alhier, die na jaren van rust, den laatsten tijd eene groote activiteit aan den dag legt, gezien o.a. het weldra tot stand komen van een Autobus verbinding met 't Land van Altena, is ook ijverig in de weer om Waalwijk te behouden voor, de omgeving te trekken naar de prima adressen hier waar men zijn St. Nicolaas-cadeaux zoo uitstekend kan koopen. Daarvoor zal evenals vorig jaar St. Nicolaas de heele omgeving bezoeken, daar bil jetten uitstrooien, de schoolkinderen bedenken, enz., daarvoor geeft de vereeniging een St. Nicolaasbode uit die viermaal verschijnt en waarin thans den kleinen een raadsel wedstrijd wordt aangeboden, waaraan niet minder dan een 30 tal prijzen verbonden zijn. 't Lijdt geen twijfel of deze actie der winkeliers zal het gewenschte resultaat opleveren, wat wij hen na tuurlijk gaarne toewenschen. Te Utrecht, waarheen hij voor eenige dagen was vervoerd, overleed in den leeftijd van 42 jaren plotseling de heer Cornells P. Ligtenberg, uit Dongen, lid der firma A. en J. Lig tenberg, een der grootste schoen fabrieken ter plaatse, die in betrek kelijk korte jaren een zeer groote vlucht heeft genomen. De heer C Ligtenberg was indertijd een bekende figuur in den Ned R.K. Bond van Schoenfabrikanten. Dinsdagavond werd bij de firma Joh. van Erp, Drogisterij alhier, een demonstratie gegeven met „Inge"— kleeder- en batikverf. De vele belangstellende dames heb ben ongetwijfeld veel nuttigs van dezen avond meegenomen. Op kleine voorwerpen, als zakdoeken, kleedjes, enz. werden met „Inge" eenige proe ven genomen. De resultaten hiervan waren verbluffend. Duidelijk werd, dat eenieder op eenvoudige wijze met de „Inge"-stoffenverf zelf zijn kleeren, gordijnen, blouses, enz. in elke ver langde kleur kan verven. De „Inge"-stoffenverf en de „Inge"- batikverf zijn gegarandeerd wasch licht- en zonecht. Donderdagavond werd fn de R.K. Werkliedenvereeniging eene alge meene vergadering van den R.K. Vrou wenbond gehouden, waarbij de leden zeer druk waren opgekomen; de zaal was tjokvol, wat niet te verwonderen was, waar de tooneelclub van het Meisjespatronaat van de parochie van O. L. Vrouw zou opvoeren het drama „Jeanne d'Arc" en 't blijspel „De doove Erftante" of „Het Wonder- instrument. De presidente Mevr. Moonen-Sassen opende de bijeenkomst met den Chr. groet en een hartelijk woord van welkom, waarna direct aan de afwer king van 't uitgebreide programma werd begonnen. Voor de beide stukken verwijzen we naar ons verslag van 1.1. Woens dag, we willen er echter alleen bij voegen dat de uitvoering een uitbundig succes had en dat Jeanne d'Arc per fect was in elk opzicht en de verdere hoofdpersonen in beide stukken incluis. De tegenwoordigen hebben zeer ge noten. Na afloop huldigde deZEerw.heer adviseur, pastoor Van Riel, de tooneel club voor hare bijzondere prestatie, bracht haar dank, dat zij ook de leden van den Vrouwenbond in de gelegen heid had gesteld van zulk een genot vollen avond te profiteeren. Tevens wees Z Eerw. op de groote nood zakelijkheid van het bezoek aan den kookcursus van den Vrouwenbond, die zoo billijk kan worden meegemaakt en die voor de toekomstige huismoeders zoo broodnoodig is. Woensdagavond had onder groote belangstelling de reeds aangekondigde biljart—wedstrijd plaats tusschen de vereenigingen „Hotel Verwiel" en „Hotel Gerris" en wel in het club lokaal van laatstgenoemde. Er werden goede partijen gespeeld wat blijkt uit onderstaand staatje, zoo dat de spanning er tot het laatste oogenblik bleef. Gezien het buitengewone verloop en de gezellige stemming die den geheelen avond in de zaal aanwezig was, kan het niet anders genoemd worden dan een groote succesavond voor de jeugdige vereeniging „Hotel Gerris". Aan het slot van de wed strijden werden door de respectieve lijke bestuursleden van beide ver eenigingen hartelijke woorden gespro ken, waaruit bleek dat beide zeer voldaan waren over dezen schitteren den avond en tevens hoopten nog meermalen wedstrijden tegen elkaar te kunnen spelen. Hierna werd nog een gezellig uurtje onder elkaar doorgebracht en was de tijd van scheiden nog veel te vlug aangebroken. De uitslagen der diverse partijen zijn „Hotel Verwiel" „Hotel Gerris" Th. v. Mierlo 45 H. de Ruijter 100 A v. Roessel 64 G. Simons 100 H. v. Laarhoven 100 J. Kools 57 I. Wiesman 83 P. v. Eeten 100 Th. v. d. Sanden 100 J. de Graaf 76 H. Driessen 100 M. Kleijn 74 Totaal 492 507 zoodat de vereeniging „Hotel Gerris" met een klein puntenaantal heeft ge wonnen. Het Spook van de Opera. De Witte Bioscoop vertoont Zater dag en Zondag een zeer mooie film „Het Spook van de Opera" met in hoofdrol de groote karakterspeler Lon Chaney. Deze film wordt overal ten zeerste geroemd en „Het Huisgezin" schreef hierover o. m. „'t Is werkelijk een zeer bijzonder filmwerk. Het verhaalt de geschiedenis van een mismaakte, die den haat der wereld niet dragen kan en troost zoekt in een waanzinnige liefde voor een, die niet voor hem zijn kan. Lon Chaney in de rol van het spook geeft meesterlijk spel te genieten. Hij weet de maskers, die hij draagt, te laten spreken over wat er in zijn bin nenste omgaat. De fotografische opnamen zijn zeer fraai, vooral de kijkjes in de opera en de scène waar het spook, als de dood, zich schuil houdt tusschen de beelden groep boven op het gebouw. Schitte rende kleurencombinaties zijn ver kregen. Deze film, die gedeeltelijk in natuur lijke kleuren is vervaardigd is waard door iedereen gezien te worden om het bijzondere". (Adv.) Naar wij vernemen, zal de Raad van Toezicht voor de op te richten R. K. Handelshoogeschool te Tilburg op 22 December een vergadering houden ter vaststelling van het defini tieve plan om in September 1927 de Handelshoogeschool te openen. Het ligt in de bedoeling van het Curatorium op 23 December de ver tegenwoordigers der pers uit te noo- digen om hen uitvoerig de-besluiten van den Raad van Toezicht en de uitvoering der plannen mee te deelen. Bereids is men tot overeenstemming gekomen over de benoeming der hoog leeraren, die officieus reeds zijn aan gesteld. Gevolg gevende aan de vriende lijke uitnoodiging der firma zijn we dezer dagen eens een kijkje gaan nemen in de onlangs belangrijk ver grootte cartonnagefabriek vanJ.Trim- bach Zn. alhier, waardoor wij den indruk hebben gekregen dat door deze uitbreiding deze zaak tot een carton nagefabriek van beieekenis geworden. De nieuwe fabriek is met de nieuwste speciaal machines op dit gebied ge ïnstalleerd, waarbij vooral een machine voor het snijden van papierrollen op elke breedte en dikte, die eenig in deze streek is, de aandacht trekt. Bijna elke machine wordt door een afzon derlijken electro-motor gedreven. Alle afdeelingen zijn in de juiste volgorde zoo economisch mogelijk ingericht. Men treft er aparte lokalen voor de cartonnage—bewerking, de plakkerij, de expeditie—afdeeling, het magazijn, enz. Sinds een paar jaar is de heer Trimbach, die vroeger een filiaal der firma Meijer Couvée dreef, voor eigen rekening werkzaam en dat in dien korten tijd zijn bedrijf zulk een vlucht nam is wel het beste bewijs dat zijn devies: p„rima werk aan bil lijken prijs" correct wordt doorge voerd. Slechts één factor staat aan een gestadigen uitbouw van deze fabriek in den weg n.l. het krijgen van vol doende personeel en de ondernemer stelt dan ook alles in het werk om de behandeling van en het toezicht op het jeugdig personeel zoodanig te doen zijn dat de vooroordeelen van de ouders allen grond mi«sen en zij niet zullen aarzelen hun kinderen in dit vak te laten opleiden. Moge deze zaak in 't belang van den ondernemer niet alleen, maar ook voor onze plaats zich steeds verder blijven ontwikkelen. Ten bate van het Wit—Gele en Groene Kruis zal op 19 November e.k. in de zaal van Musis Sacrum door de Eindhovensche dilettantentooneelclub .De Dommelkring" een toóneelvoor- stelling worden gegeven. Opgevoerd zal worden het geestige Fransche blij spel „Het Historisch Kasteel" van de bekende blijspelschrijvers Alex Bisson j. Ben de Turique. De leiding van deze dilettantenclub, waartoe verschil lende bekende Eindhovensche persoon lijkheden behooren, berust bij den let terkundige en tooneelschrijver A. Jur- riaan Zoetmulder, regisseur van de Tilburgsche tooneelclub KE L., die indertijd in dezelfde zaal een alleraar digste en uitmuntend verzorgde too- neelvoorstelling gaf. Dit waarborgt, dat ook deze voorstelling op een hoog artistiek peil zal staan en we er uitermate beschaafd en vlot spel te genieten zullen krijgen. Zou dit op zich zelf reeds een motief zijn om de voorstelling te gaan bijwonen van het amusante onderhoudende blijspel, waar het batig saldo ten goede zal komen aan de kassen van twee vereenigingen die hier ter plaatse de liefdadigheid beoefenen, lijkt ons elke aansporing om er heen te gaan volmaakt overbodig. Wij vertrouwen, dat de zaal van Musis Sacrum op 19 dezer te klein zal blijken. Algemeen Groene Kruis. Het officieele programma van de Bazaar die ter gelegenheid van het 12!/2jarig bestaan dezer vereeniging is georganiseerd in Musis Sacrum alh. van 24—26 November as. is versche nen. De heer J. L van K(empen) beschrijft daarin de historie dezer nuttige veree niging, de oprichting, het eerste bestuur, de werkzaamheid, den financieelen en moreelen steun overal ondervonden, de verschillende verpleegsters, verschillen de verdienstelijke bestuursleden, de oprichting met het Wit—Gele Kruis der zuigelingenkliniek, dan de groote verloting met de eerste bazaar enz. om als volgt te besluiten Dat de Vereeniging nuttig heeft ge werkt, ja onmisbaar is geworden, wie zal het durven tegenspreken Talloozen hebben hulp en steun gevonden bij ziekten van allerlei aard. Veel werd er van de verpleegsters verlangd, die dag en nacht haar krachten ieder op eigen wijze hebben gegeven. Het Bestuur erkent dankbaar de groote hulp van haar ondervonden, waar het toch zon der twijfel is, dat het succes der Ver eeniging voor een groot deel aan haar Zegt U dat niets? Onze drukkerij bestaat in Waalwijk, in de Lang straat, reeds meer dan een halve eeuw. Een be wijs van haar levens kracht en van den voort- durenden steun. - Geeft ons uwe opdrachten, u kunt verzekerd zijn van goed en billijk werk. Waalw. Stoomdrukkerij Antoon Tieten. toewijding en arbeid te danken is. Ook op het gebied der T.B.C.—bestrijding is hard gewerkt en prachtig werk verricht. Noemen we voorts de zeer gunstige cijfers van de zuigelin gensterfte voor onze gemeente. Niet minder dank is de Vereeniging verschuldigd aan Dr. Langemeijer. die zoovele jaren met raad en daad het Groene Kruis heeft ter zijde gestaan. Is nu alles bereikt, wat het bestuur zich voor oogen stelde Nog lang niet! Om maar eens iets te noemen: de hulp in de huishouding. Wat een zorg ontstaat niet, als in een gezin de vrouw wegens ziekte haar werk niet kan verichten, en er geen groote doch ters en geen dienstboden zijn om die taak over te nemen. Tallooze malen heeft deze zaak een punt van bespre king uitgemaakt op vergaderingen van het Groene Kruis, doch steeds zijn tot nog toe de financieele bezwaren onoverkomelijk gebleken. Het Bestuur geeft echter zijn pogingen niet op, en hoopt, dat er nog wel eens een goede oplossing gevonden wordt. Ten slotte een woord over onze zuster-vereeniging het Wit-Gele Kruis. Uit dit verslag is meermalen gebleken dat de beide vereenigingen op verschil lende punten konden samenwerken. Speciaal wijzen we op de bij uitstek nuttige Zuigelingen—kliniek. Ons Be stuur is voor deze samenwerking zeer erkentelijk. Een algemeen woord van dank is hier op zijn plaats aan allen, die op eenigerlei wijze het Groene Kruis heb ben gesteund. Moge deze belangstelling steeds groeien, en houde het ledental daarmede gelijken tred Voorts wordt gewezen op het groote werk van Dames—en Heeren-Comilé's, dank gebracht aan de burgers van Waalwijk, aan fabrikanten voor ge schenken als anderszins voor de a. s. Bazar. We kunnen nuwelreedszeggen.dat het succes der Bazar verzekerd is. De meeste lezers en lezeressen zullen zich nog wel herinneren, wat een schitte renden aanblik de zaal bood, driejaar geleden. Dit jaar zal het zeker niet minder zijnVooral niet, nu de zaal ruimer is en de garage er naast geheel als theetuin wordt ingericht. En hoe overstelpend druk werd de Bazar de vorige maai niet bezocht! Wij hopen, dat dezelfde gezellige drukte weer mag heerschen. Natuurlijk zijn er weer vele attractie's, oude, maar ook voor Waalwijk nieuwe. Een ieder zal z'n hart kunnen ophalen op velerlei manieren. Bovendien is bericht ingekomen, dat St. Nicolaas met zijn zwarten knecht ons de eer wil aandoen één middagje op de Bazar te komen. En hij heeft te kennen ge geven, dat hij zich tegenover de aan wezige kinderen nietonbetuigd zal laten Ook zullen ditmaal weder de avon den opgeluisterd worden door zang en muziek; evenwel, nu hettooneel zooveel ruimer geworden is. zullen de zangers en speellieden aldaar plaats kunnen nemen, in stede van op de galerij, hetgeen zeker het genot verhoogen zal. Dinsdagavond zingt de Liedertafel .Oefening en Vermaak dir. J. Sars de volgende nummers 1. Het Geuzenvendel Th. v. Wamel. 2. Harald's Bruid F. Roeske. Op Woensdagavond treedt op de Chr. Gemengde Zangvereeniging "Hal lelujah* dir. A. L. v. d. Kolk met: 1. Zonnelied J G' v. Herwaarden. 2. Avondlied idem. 3. Nacht idem. Donderdagavond speelt „Waalwijks Symphonie—Gezelschap", onder lei ding van J. L. v. Kempen U Ouverture „Der Kalif von Bagdad" Boïeldieu. 2. Czardas No. 1 Michiels Vrijdagavond voert de Gemengde Zangvereeniging „Vooruitgang zij ons Doel" - dir. J. H. Nelis uit 1. Wiegeliedje F. Roeske. 2. Troost der Toonkunst M. Zijderlaan. 3. Hymne aan den Nacht F. Pijlman. En waar decoratie, plantversiering en electrische verlichting weer in han- den is van de heeren Hens, Van Don gen en Marks, belooft de zaal en de theetuin weer iets feeërieks. Uit een en ander is nu wel voldoende gebleken, dat geen moeiten gespaard zijn, om eenige aangename avonden te organiseeren. Wij hopen dat druk be zoek en veel kooplust oorzaak moge zijn, dat het Comité een flinke som in de kas van het Algemeen Groene Kruis zal kunnen storten. Eerste Winter concert Liedertafel. Nu het programma van bovenge noemd concert gewis reeds onder de oogen der muziekliefhebbers gekomen is. zal het duidelijk zijn, dat ons a s. Maandagavond in Musis Sacrum iets buitengewoons wacht. Mevr. Mak-van Waay heeft een zeer mooi programma gekozen, waaronder b.v. de groote pracht-aria uit de Frei schutz van Weber en verscheidene Hollandsche, Duitsche, Italiaansche en Fransche liederen, die ook hier even goed als in het buitenland, met voor liefde gehoord zullen worden. Niet ten onrechte schreef die Musikalische Welt in Berlijn „Die Sangerin besitzt einen in Kraft und Fulle auch für die Oper zurei- chenden scpran. Es ist eine Stimme, grosz und edel im Klang" en die"Alge meine Musikzeitung in Berlijn„Die Sangerin ist eine reizvolle musikalische Persönüchkeit". Ook de Liedertafel zal een paar fraaie koren uitvoeren: o.a. .Haralds Bruid" van Roeske, Deus in nomine tuo" van Kools, terwijl het Gemengd Koor eveneens twee fraaie werkjes ten gehoore zal brengen. Na afloop kunnen de dienaren(essen) van „Terpsichore" aan den dans hun hart ophalen. De uitdeeling der prijzen, van het concours uitgeschreven door het kaartgezezelschap .i'Espérance" alhier, zal wegens het te late uur, daar er Maandagavond nog door verschillende kaartliefhebbers wordt deelgenomen, plaats hebben op Dinsdagavond a.s ten 87a uur bij den Ant. v d. Pluijm. Voor Zondag nemen nog deel Ver eenigingen uit Dorst, Made, Heusden en Dussen, (Hank), terwijl voor Maan dag de strijd zal gaan tusschen ver schillende rikkers uit onze en omlig gende gemeenten. Op de j.l. Zondag gehouden Algemeene Vergadering van de Kruis boogschutterij „Ons Onderling Genoe gen", gevestigd in het café van den heer A. Holtzer—Passier, werd besloten in het begin van het volgende jaar een groot concours te geven. Er zal worden geschoten op kunst en op geluksblokken. Een aantal fraaie prijzen zullen worden beschikbaar ge steld. De opening van het concours zal plaats hebben 14 dagen voor Vas tenavond, terwijl de sluitingsdag is bepaald op den laatsien Dinsdag voor Ingezonden Medèdeelingen. Als Iw Kind Hoest 'geeft het dan onverwijld de genezende Mijnhardt's Thijmsiroop Hoeststillend, slljmoplossend, verzachtend. Bij Apothekers en Drogisten. Flacon 75 ct. Naam Mijnhardt op verpakking. Let hierop. ,A 1% HEEREN BAAI de Vasten. Verdere gegevens zullen nader worden bekend gemaakt. De C. v. P. te Enschedé ontraadt het aanknoopen van relaties met de Spaarkas „Werkverschaffing", gevestigd Lipperkerkgtraat 71, te Enschedé, di recteuren J. Albers en B. W. Lammer- sen, beiden wonende te Enschedé, voor welke spaarkas, die thans in li quidatie is, op meerdere plaatsen in Nederland agenten zijn aangesteld. Overneming in Nieuwsbladen wordt verzocht. RAAMSDONK. Zondag hadden wij dan in het nieuwe St. Leogebouw de eerste soirée amusante. Op het tooneel verschenen de welbekende humoristen de Gebr Lips van Zevenbergschen Hoek, die een buitengewoon succes hebben gehad met hun nummers, dit getuigt wel het hartelijk applaus dat het duo na iedere voordracht ten deel viel. We noemen o.m. De Gouden brui loft, Verkeerd begrepen, 't Gaat zoo maar niet voor den eersten keer. 'n Klein misverstand. De klantjes van de Diaconie. De zaal was beide keeren. want de uitvoering werd gegeven om half vijf voor de dames en om half acht voor de heeren, flink bezet, 's avonds ble ven maar enkele plaatsen vrij. Deze eerste avond, welke werd ge geven ten bate van de kas der Vincen- tiusvereeniging, werd met een korte toespraak door den Z.E. Heer Pastoor geopend. Zaal, tooneel en verlichting stemmen zeer aangenaam en de accoustiek in de zaal is zeer goed. De commissie van beheer van het St. Leogebouw, mag met genoegen op haar werk terugzien en zal dan ook, naar we vernemen, trachten ons meer van dergelijke genotvolle avonden te bezorgen. Maandagavond had op de Berg- sche Maas, aan dezen kant van de bakens, een aanvaring plaats tusschen een bietenaak van schipper C. Versteeg van den Nieuwendijk en de motorboot „St. Marie" van J. Akkermans uit Dus sen. Schipper V. die een lading bieten van den Biesbosch naar de suikerfabriek „Statendam" vervoerde, moest voor de spoorbrug zijn zeil strijken, doch had even onder de brug door. niet vol doende klem meer op het roer, om zijn schip recht in de vaargeul te houden, tengevolge waarvan het omzwaaide en dwars kwam te liggen. Tezelfdertijd kwam van den tegen- overgestelden kant de motorboot, welke het gevaar te laat ziende, niet meer kon stoppen, noch van koers verande ren, met het onvermijdelijke gevolg dat de boot op de bietenaak liep, waardoor deze in een ondeelbaar oogenblik in de diepte schoot. De opvarenden die aan dek waren, konden door de ijlings toegeschoten hulp van schipper A nog juist opge pikt worden. Op de plaats waar de aak is gezon ken zijn thans de bakens gezet Op 14 en 15 November geeft de tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" een tooneelavond in het St. Henricus- gebouw. Opgevoerd worden „het Widdukind" en „Als de Keizer komt". ALMKERK. De dames A. H. Kraai- veld, Adr Verwoert, W. G. v d Water en I'. v <1 Water, alhier, slaagden thans voor 't Diploma Maatknippen (systeem Snelapparaten), welke lessen gegeven werden door mej. M. Steinhorst, Cou- peuse-leerares te 's Bosch. Naar wij vernemen hoopt genoemde leerares a.s. Woensdag alhier in de zaal van den heer Dekker (tot 't beginnen van een nieuwen cursus) des nam. 4 uur gratis proefles te geven voor belang hebbenden. J.l. Dinsdagmorgen geraakte de heer G. I'. alhier, door den feilen wind, niet zijn hondenkar te water. Zeer op- gefrischt moest hij zich naar huis be geven, om de natte met droge kleeren te vervangenpersoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats.- A.s. Zondag hoopt des nam. 6 uur voor (Te Geref. Kerk op te treden Ds. de Jonge; van Boerakker (Gr.), terwijl Ds. Röth alleen in den voormiddag voor de Hcrv. Gem. zal voorgaan. J.l. Woensdagavond hield de Ring „Altena" van Hen'. Jong. Verben., on der leiding van den Voorzitter, Ds. 1 I ECHTE FRICSCHE.'

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9