Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I 8 Co. ïer. i 1 FEUILLETON P. KOE8Ë1M EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. NUMMER 91. WOENSDAG 17 NOVEMBER 1926. 49e JAARGANG. Waalwijksclie en Lanptraatsehe Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. AbonnemontprUs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*, franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. VLIJMEN. UIT DEN RAAD DEZER GEMEENTE. Dank zij het uitnemend beleid van B. en W. kon het belas- tingscijfer worden verlaagd. Onder voorzitterschap van den Edel- achtb. heer Burgemeester vergaderde de Raad dezer gemeente op Donderdag 11 November j.l. des nam. om 7 uur ten Gemeentehuize. Bij de opening zijn afwezig de heeren van Helvoirt, H. van Halder en P. Prui sen. De notulen worden na voorlezing on veranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat de hee ren van Helvoirt en van Halder bericht hebben gezonden, wegens ziekte niet de vergadering te kunnen bijwonen. Voorts is nog ingekomen: a. Proces-verbaal van kasopname v. d. Gemeente-ontvanger, aangevende een bedrag van 26.335,96s. b. Proces-verbaal van kasopname van het Gem.-electriciteitsbedrijfs, aan gevende een bedrag van 343,175. c. Besluit van Ged. Staten waarbij goedkeuring wordt gehecht aan de onderhandsclie verhuring van de wo ning van het schoolhoofd; d. Mededeeling van den Commissa ris der Koningin, dat de heeren C. J. van Wagenberg en G. van Heesbeen zijn benoemd in het College van Zetters. e. Schrijven van Ged. Staten houden de verdaging van het besluit tot ver koop van het „Ven". Voorzitter. Wij stellen U voor al de ze stuiken voor kennisgeving aan te nemen. Wordt goedgevonden. De Voorzitter brengt dan ter tafel het verzoek van den heer W. Horst om ontslag als lid der Comm. tot wering van schoolverzuim. Spr. stelt voor het gevraagde ontslag te verleenen en in deze vacature te benoemen den heer Hekspoor. Bij stemming wordt de heer Hek- spoor benoemd met 6 stemmen; één van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". OF 6) De commissaris nam <le loep, die de agent in de hand had, bukte zich en onderzocht op zjjne beurt de brandkast lang en aandach tig. Hy zag duidelijk een dunne streep, waar een laagje vernis af was, die van bo ven naar beneden liep en omtrent vijftien centimeter lang was. Ik zie het, zei de commissaris, maar wat bewijst dat? O niets, antwoordde Fauverlot, dat is juist wat ik zeide. Ja, Fauverlot zei dat wel, maar daelit het niet. Die streep die, het was niet te ont kennen, nog verscli was had voor hem een heteekenis, die de anderen ontging, hy zag er de bevestiging zijner veronderstelling in. Ilij zei tot zichzelf, dat als de kassier mil- lioenen wou nemen, er geen enkele reden bestond, om zich te haasten. De bankier, daarentegen, die des nachts op zijn teenen naar beneden sloop, teneinde de knecht niet te wekken, die er naast sliep, de bankier, die zichzelf kwam bestelen, had duizend re denen te beven, zich te haasten den sleutel uit het slot te trekken, waardoor hy afge gleden scheen te zyn en een streep op het vernis had achter gelaten. Vast besloten, het verwarde van die zaak alleen te ontknoopen, moest de agent zyn vermoedens voor zich houden; eveneens ver zweeg hy het afgeluisterd gesprek van Ma- PriJs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum ƒ1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiteriyk 9 uur in ons bezit zyn. blanco. Punt 2. Vaststelling van de Balans en de Verlies- en winstrekening van het Gem. Electriciteits-Bedrijf 1925, en Punt 4: Vaststelling van de rekening v. d. Gemeente dienst 1925, maakt de Voorzitter tot één voorstel. Als lid der Commissie v. onderzoek geeft de heer van Heesbeen eenige toe lichting. De ontvangsten van den gewonen dienst bedroegen 128.736,65 en de uitgaven 119.997,07°, zoodat er dus een batig saldo is van 8739,57°. Kapitaal-dienst: Ontvangsten 39.500, Uitgaven 36.575,08 Batig saldo 2.924,92 De inkomsten en uitgaven van het Electriciteits-bedrijf bedragen 20.104.10 gulden, zoodat er dus noch een vóór- noch een nadeelig slot is. De Voorzitter dankt de Commissie voor het ingestelde onderzoek. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot oninbaarverklaring van grondrenten en van aanslagen op het kohier van het schoolgeld over 1925. Wegens onvermogen is oninbaar een bedrag van 7,33. Zonder hoofd, stemming wordt dit voorstel aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat over 1925 nog van het Rijk, gemeente en an dere instellingen te vorderen is een be drag van 6693,80. Daar staat tegenover dat deze gem. nog heeft te betalen een bedrag van 5462,80, zoodat er dus nog een batig slot is van 1231,Dit bedrag komt in de boeken van 1926, waardoor het batig saldo wordt gebracht op 10.000. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van de verordening op de le vering van electriciteit. Voorzitter. In de vorige vergadering I19I) ik toegezegd met een nader voor stel te zullen komen betreffende dub bel tariefmeters, In overleg met de betrokken com missie stellen we U thans voor, om met ingang van 1 Dec. a.s. de huur voor een gewoon dubbeltarief meter van 0,75 te brengen op 0,60. Wordt met algemeene stemmen goed gevonden. 6. Vaststelling van de begrooting van het Gem. Eleclriciteitsbedrijf over 1927. (leleine en Prosper. Hij haastte zich daarom over de ontdekking heen te praten. Tot he9luit, zei hij, zich tot den com missaris wendend, verklaar ik, dat geen vreemde hier heeft kunnen doordringen. Die brandkast is overigens geheel onge schonden, men heeft op de beweegbare knop pen geen geweld uitgeoefend. Ik kan beves tigen. dat op het slot geen enkel breekwerk- tuig is geprobeerd, er i9 geen speld tusschen gestoken. Zy, die den inbraak pleegden, ken den het woord en hadden den sleutel. Die volmaakte verklaring uit den mond van een man, dien hy als kundig kende, maakte aan den twyfel van den commissaris een einde. Dat is gezegd, zei hy, er blijft my niets anders over dan een oogenblik een onder houd met den heer Fauvel te verzoeken. Ik ben tot uw orders, mynheer, ant woordde de bankier. Prosper begreep dien wenk en nadat liy mot opzet zyn hoed op een tafel gezet had, ten bewyze dat hy niet van plan was zich te verwyderen, ging liy in het nabygelegen kantoor. Ook Fauverlot verliet de kamer, maar de commissaris had juist tyd gehad hem een teeken te geven, dat de anderen niet zagen en dat hy begreep. Dat teeken beduidde: Ge staat my voor dezen man in. Ook zonder die aanduiding zou de geheime agent hem goed bewaard hebben, zyn ver moedens waren gegrond, zyn verlangen tot slagen te vurig, dan dat hy er toe zou kun nen besluiten Prosper uit het oog te verlie zen of niet meer te bestudeeren. Daarom zette hy zich achter in een don ker hoekje van het kantoor, waarheen hy den kassier gevolgd was, op een bankje neer. Hy scheen een gemakkelyka houding te zoe ken, draaide zich eenige malen om, gaapte zoo, dat zyn kaak dreigde te ontwrichten en sloot eindelyk de oogen. Prosper was aan 'n lessenaar op de plaats van een der op het oogenblik afwezige kler ken gaan zitten. De anderen brandden van nieuwsgierigheid om den afloop van dat voorloopige onderzoek te vernemen en hoe wel de grootste nieuwsgierigheid uit hunne oogen sprak, durfden zy toch niets te vra gen. Eindelyk waagde Cavaillon, de verdediger Voorzitter. De begrooting is ditmaal opgemaakt zonder gelden uit de ge meentekas. De ontvangsten zijn geno men op 18.574, ter vijl 3000 is ge rekend voor afschrijving. Aangezien dit punt een onderdeel van de begrooting is, zullen we 't straks behandelen. Punten 7, 8 en 9 maakt de Voorzitter tot één voorstel. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van het vermenigvuldi- gingscijfer voor de berekening van den Hoofdelijken Omslag over 1927. 8. Voorstel van B. en W. tot verla ging van de opcenten op de personcele belasting. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot verlaging van de opcenten en de Hoofd som der Vermogensbelasting. Voorzitter. Wij stellen U voor het vermenigvuldigingscijfer van den H. O. te bepalen op 0,7. Voor 1925 was dit 1,3 en voor 1926 1. De opcenten der personcele belasting te brengen op 50 en de Hoofdsom dc-r Vermogensbe lasting te brengen van 50 op 40. We meenen met deze verlaging alle klassen van ingezetenen het beste te zullen die nen. v. Sprang. Is de verlaging van 130 tot 50 ineens niet te veel? Voorzitter. Het was 't vorige jaar van den kassier, die liet niet langer uit kon houden, de vraag: Welnu? Prosper haalde de schouders op. 1 Men weet het niet, antwoordde hy. Was hy zeker van z.yne onschuld, van zy- ne onstrnflmarheid en onverschilligheid over den uitslag? De klerken bemerkten tot hun groote bewondering, dat de kassier zyn ge wone houding hernomen had, die soort van koude hoogheid, die de lieden op een afstand hield en hem in het huis zooveel vyanden bezorgd had. Van zyn ontroering, die straks medelyden opwekte, was niets overgebleven, dan een buitengewone bleekheid, donkere kringen onder zyn oogen en de verwarring van zyn haar, dat nog vochtig was van het zweet, dat de ang9t van zooeven te voorscliyn had geroepen. Indien er nu een vreemdeling binnenge komen was, had hy niet vermoed, dat de jonge man, die daar zat en werktuigeiyk met een potloodje speelde, van diefstal verdacht was, en op liet punt stond gevangen genomen te worden. Opeens hield liy echter op het potlood heen en weer te bewegen, trok een blad papier naar zich toe en schreef er haastig eenige regels op. Zoo, zoo, dacht Fauverlot, wiens ge hoor en gezicht, niettegenstaande zyn ge veinsde slaap wonderen verrichtenzoo, zoo, hy doet aan iemand vertrouwelyke mededee- lineg, nu zullen we toch eens iets zekers we ten. Toen het korte briefje geschreven was, vouwde Prosper het zorgvuldig zoo klein mo- gelyk op en 11a een vluchtigen blik op den agent, die nog steeds in zyn hoekje zat, ge worpen te hebben, wierp hy het den jongen Cavaillon toe, een enkel woordGipsy, zeg gende. Dit alles ging zoo kalm en vlug, met zulk een buitengewone handigheid, dat Fauver lot, een amateur, er verwonderd en verward en zelfs een weinig ongerust over werd. Alle duivels, dacht hy, voor een on schuldige heeft dat jongmenscli meer geest kracht dan menig myner geoefende collega's. Dat doet de opvoeding. Hoe het zy, schuldig of onschuldig, Pros per moet wel een zeer sterke wilskracht be zitten, om die onverklaarbare kalmte aan niet 130 maar 100. We hebben met deze verlaging 't oog gehad op het feit, dat hier destijds een herschatling heeft plaats gehad waarbij de huurwaarde van een 70 a 80 huizen aanmerkelijk is verhoogd. Volgens B. en W. zijn deze huurwaarden thans veel te hoog. De menschen zijn evenwel in gebreke ge bleven om te reclameeren. Zoo doende wordt er toch reeds veel te veel betaald, waardoor we de menschen misschien niet direct uit de gemeente zullen jagen, maar men zou er voor terugschrikken 0111 zich hier te vestigen vanwege de hooge huurwaarde welke op die huizen drukt. In Haarsteeg heeft men reeds in overweging genomen deze opcenten heelemaal af te schaffen. De heer van Sprang kan 11a deze uit eenzetting wel met B. en W. meegaan. De Voorz. licht nog toe, hoe men tot de hooge belastingen in onze gemeente gekomen is. De tekorten die 8 i 10.000 beliepen, moesten met verhoo ging van alle mogelijke belastingen ge dekt worden, 't Is dan ook thans het streven van B. en W. om die belastin gen weer naar beneden te krijgen, 't Is immers algemeen bekend dat hooge belastingen niet in het belang der ge meente zijn, want zij zijn een belemme ring voor kapitaalvorming, en dat is niet goed. Door een heffing van 50 op de personeele, 40 op de vermogens- en 70 op de inkomstenbelasting, profitee- ren alle klassen van deze verlaging en meenen B. en W. in deze zoo goed mo gelijk de billijkheid te hebben betracht. Wel meenen B. en W. de opcenten voor de pers. belastingen nog 10 lager te kunnen stellen, doch al laat dit de be grooting toe, meenen zij toch deze zoo krap mogelijk te moeten opstellen, waardoor het mogelijk zal zijn bij het opmaken van de begrooting 1928, we derom met belastingverlaging te kun nen komen. De heer van Sprang zou deze verla ging van 50 op 40 zeer toejuichen, in dien hiertegen geen bezwaar bestaat. De voorz. zegt dat het Dagel. Bestuur zich daarmede goed kan vereenigen. Met algemeene stemmen wordt het percentage op de pers. bel. gebracht van 50 op 40. De andere voorstellen worden onge wijzigd aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. tot toeken ning van een subsidie aan de vereeni- ging De Jonge Boerenstand over 1927 Besloten wordt met alg. stemmen, evenals vorig jaar 30.op de be grooting uit te trekken. Thans komt de eigenlijke hoofd schotel „Begrooting" ter tafel. Lederwaren Hinthamerstraat 61 's-BOSCH* Lederen Motorjassen en broeken. 37350 Auto- en Motorhandschoenen, Auto-dekens. Beenkappen. I e. Vaststelling der begrooting van den gemeente dienst 1927.. De Voorzitter deelt mede, dat in het getypte afschrift eenige posten zijn vergeten, ais subsidie aan de Har- monie, de Bewaarschool en de Com missie tot Wering van Schoolverzuim. Voorts vraagt spr.Zijn er nog heeren die algemeene beschouwingen wen- schen te houden Het eindcijfer der begrooting is f 132639.46. De heer Daelmans maakt een aan merking op het bedrag voor vergoe ding veldwachterswoning Voorzitter. Dat is een schrijffout, die zijn er trouwens meer in tengevolge van den slechten toestand der schrijf machine. Daelmans. Ik kan me niet meer goed herinneren waarom de subsidie van het Wit—Gele Kruis van f 150 op f 462 50 is gebracht. Voorzitter. De vereeniging heeft fn- usschen deze verhooging gekregen voor het uitzenden van T.B.C -kinderen. De Voorzitter deelt nog mede, dat de rente van het Electriciteitsbedrijf op f 3500 is gesteld maar dit bedrag zal men wel kunnen verlagen. De heer Wagenberg vraagt toelich ting betreffende de twee eerste posten die op de begrooting voorkomen. De Voorzitter zegt dat de eerste post betreft een batig slot der rekening 1925 zijnde f 8736.575 en de tweede een bedrag van f 9.490 zijn nog ach terstallige inkomsten van het vorige dienstjaar. Spr. wijst er op, dat de nieuwe begrooting een gunstig ver schil geeft van f 20000 in vergelijk met 1926. Vele gelukkige factoren hebben den dap: te kunnen leggen. 0111 zooveel tegen woordigheid van gee9t te kunnen toonen. Want in die andere kamer werd op het oogenblik toch over zyn toekomst, zyn eer en zijn leven beslist. E11 hy was dertig jaar oud. Voor dat de commissaris een besluit nam, had hy het tot zyn plicht gehouden, den bankier voor te bereiden, lietzy uit natuur-' lijke inschikkeiykheid, hetzy omdat hy hoop te, zoodra zij alleen waren, by een intiem onderhoud nog eenig licht te ontvangen. Er valt niet meer aan te twyfeleu, myn heer, begon hy, zoodra zy alleen waren, dat deze jonge man u bestolen heeft. Ik zou myn plicht niet nakomen, als ik hem voorloopig niet in verzekerde bewaring nam. Het parket zal hem daarna weer in vryheid stellen of zyn gevangenhouding handhaven. Die verklaringen schenen den heer Fauvel te ontroeren. Arme Prosper, zeide hy en daarop de verwondering van den commissaris ziende, voegde hy er aan toe: Tot heden heb ik hem zoo volkomen vertrouwd, dat ik hem zonder aarzelen myn geheele fortuin toevertrouwd had. Ik ben byna voor hem op de knieën geval len. om de bekentenis van een zwak oogen blik van hem te hooren, hem vergeving en vergetelheid beloofd, maar ik heb hem er niet toe kunnen krygen. Ik hield Van hem en nu nog, ondanks de zorg en de vernede ringen, die ik voorzie, zou ik hem niet kun nen haten. De Commissaris scheen hem niet te begry- pen. Hoe zoo, vernederingen? vroeg hy. Maar mynheer, antwoordde Fauvel haastig, moeten wy voor de justitie niet al len gelyk staan, en is dat niet het geval? Gelooft men my op myn woord, onulat ik de chef van het huis ben en liy slechts een bediende? Waarom kan ik myzelf niet be stolen hebben? I)at is wel meer gebeurd. Men zal my ondervragen en ik zal genood zaakt zyn aan den rechter nauwkeurigen stand van myn huis bloot te leggen, hem mijn zaken te verklaren, hem de geheimen en dryfveeren van mijn handelingen te openbaren. Het kan weliswaar gebeuren, mynheer, dat men u eenige verklaringen vraagt, maar uwe welbekende eerlykheid Helaas, ook hy was eerlyk. Wie zou verdacht zyn als ik vanmorgen niet oogen- blikkelyk 300.000 francs had kunnen l>eta- lenwie zou verdacht zyn als ik niet had kunnen bewyzen, dat niyn beschikbaar ac tief myn passief met meer dan 3 millioen overtreft? Voor ieder rechtschapen man is de ge dachte, de mogeiykheid van verdacht te zyn, een pyniging. I)e commissaris bemerkte dat de bankier daaronder leed. Stel u gerust, mynheer, over acht dagen zal de justitie genoeg bewyzen in handen hebben, 0111 de schuld van dien ongelukkige te bevestigen. Wy kunnen hem nu wel „bin nenroepen. Prosper kwam daarna met Fauverlot bin nen, en zonder ook maar even te l>even, met alle uiteriyke teekenen eener volkomen on gevoeligheid, hoorde hij het besluit, dat men hem in hechtenis nam, aan. Hy antwoordde kalm. zonder eenige stemverheffing: Ik zweer, dat ik onschuldig ben. De heer Fauvel, die meer bewogen scheen dan de kassier, wendde nog een laatste po ging aan. Myn zoon, het is nog tyd, in 's hemels naam, bedenk Prosper scheen hem niet te hooren. Hy nam een' klein sleuteltje uit zyn zak en legde het op den schoorsteen neer. Mynheer, zeide liy, bier is de sleutel van de brandkast. Ik hoop voor my, dat 11 den dag zult l>eleven, dat u zult weten, dat ik u niets ontnamik hoop voor 11, dat u dit niet te laat zult inzien. Toen daarop iedereen zweeg, vervolgde hij Voordat ik vertrek, geef ik u hierby de boeken en de noodige papieren over voor dengeen, die my zal vervangen. Ik moet 11 overigens waarschuwen, dat er buiten de gestolen 350.000 francs een tekort in is. Een tekortDat donker woord uit den mond van den kassier viel als een pistool schot in de ooren van zijn toehoorders. Zyn verklaring werd overigens op geheel ver schillende wyze uitgelegd. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1