hiertoe medegewerkt, als b.v. de goede opbrengst der landerijen. Daarbij komt nog dat over 1925 alle belastingen goed zijn binnengekomen. Dit zijn allemaal voorname factoren. Dan is er voorzichtig geraamd. Wanneer men meent met het cijfer te kunnen uitkomen zou het gek zijn, dit nog te gaan verhoogen. Het is spr. aangenamer een over schot te hebben, dan dat later de posten zouden moeten worden ver hoogd, wegens te lage raming. Van Heesbeen. Ik vind het heel aardig, dat U met verlaging komt, maar zouden verschillende posten nog niet meer verlaagd kunnen worden, zou dit geen aanmoediging zijn om zuinig te beheeren Ik zie over 30 posten verdeeld een totale verhooging van f 11000. Daar staat tegenover dat er ook enkele posten verminderd zijn, doch het verschil geeft dan een ver hooging van f 6000. Voorzitter. We geven 't nog niet uit al staat 't op de begrooting. Zoo staat er o.a een post op voor het Burg Armbestuur, die moest verhoogd worden. Van Heesbeen. Maar als het niet hard noodig is, zou ik 't er toch niet op zetten anders wordt 't zoo ge makkelijk uitgegeven. Voorzitter. Dat is niet de tactiek van B. en W. Er wordt geen cent uit gegeven als het niet strikt noodzake lijk is. Maar wijst U dan eens enkele posten, die U zou willen verlagen. Van Heesbeen De post druk en bindwerk en het schoonhouden van het Raadhuis geeft een verschil aan van f 200. Deze post is gebaseerd op de uit gaven van f 1925, die toen f 819.49 bedroegen. Voorzitter. Maar d'r wordt niet naar gezien of er nog gelden beschikbaar zijn. Als het niet noodig is gebruiken we het uitgetrokken bedrag niet. Van Heesbeen. D'r staat ook geld op voor een nieuwsblad. Is dat wel noodig Voorzitter. Ja, dat is altijd zoo ge weest, voor aankondigingen. Van Heesbeen. De post reis- en verblijfkosten is ook f 50 hooger. Voorzitter. Pardon, evenals 't vorig jaar is dit f 100, waarvan f 50 voor het gemeentebestuur en f50 voor de overige ambtenaren. Dat het bedrag niet uitgegeven wordt dat op de be grooting staat, zal ik U hier aantoo- nen. B. en W. hebben in 1925 van het uitgetrokken bedrag slechts f 15 gebruikt en de overige gemeente ambtenaren f 24 90. Sprang. Voor de hondenbelasting staat maar f25 op de begrooting en vorig jaar f 100. Voorzitter. Dat is nu de tactiek van B. en W. om de uitgaven zoo hoog mogelijk en de inkomsten zoo laag mogelijk te ramen. Maar dat dit be drag voor zooveel geraamd werd, hield ook verband met een proces, dat te dezer zake nog hangende was. Dit proces is thans door ons gewon nen. Maar dat wisten we niet vooruit. Van Heesbeen. Ik had toch gaarne gezien dat op de begrooting nog wat was bezuinigd Voorzitter. Eenige posten moesten worden verhoogd. Zoo moesten b.v. de posten voor Krankzinnigenverple ging, voor Armenzorg, voor Werk- loozensteun, enz. verhoogd worden, terwijl de post Onvoorziene Uitgaven dit jaar f800 meer aangeeft. Verder moesten we volgens voorschrift de post voor Oninvorderbare belastingen op f4000 stellen. Met deze nood zakelijke verhoogingen wordt dus het door U genoemde bedrag bijna geheel te niet gedaan. Boom. De Voorzitter spreekt her haaldelijk van het zuinig beheer, maar m i. vloeit de belastingverlaging in hoofdzaak voort uit de hoogere opbrengst der landerijen. Als dit niet geweest was, zouden B. en W. het er ook niet hebben kunnen uithalen. Voorzitter. Ik heb reeds op de ver schillende factoren gewezen, maar het is toch ook wel degelijk gelegen aan het beleid van het Dag. Bestuur. Boom. Als ik het mag zeggen, dan is de begrooting heel slordig opge maakt. Voorzitter. U bedoelt zeker, dat het afschrift niet nauwkeurig is, dat is heel wat anders dan dat de be grooting slordig zou zijn opgemaakt Boom. Nu, U bent wel een beetje vlug en gauw lastig als er een aan merking- wordt gemaakt. Voorzitter. Ik geloof dat er toch niemand uit den raad kan zeggen dat ik lastig ben. Boom. U kunt ons toch ook niet kwalijk nemen als we aanmerkingen maken. Voorzitter. Zeker. U kunt alles ver lagen. dat is B. en W. goed. Als U er dan maar een behoorlijke begroo ting van maakt. Indien U de uitgaven niet royaal neemt en de inkomsten niet voorzichtig worden geraamd, dan krijgt U nooit een batig saldo en daardoor evenmin de kasgeldleeningen de wereld uit, en dat is toch een voorname zaak, want deze kosten elk jaar f 1500 rente. Boom. Waarom moest de post on derhoud en bediening van klokken, waarover we al dikwijls hebben gedis cuteerd, nu ineens met f 50 worden verhoogd. Voorzitter. Deze post is geraamd op f 150 in verband met de reparaties die binnenkort aan het uurwerk moe ten geschieden. De toestand van het uurwerk is zoodanig dat we 't moeten verbeteren, of laten stilstaan. Maar dit laatste is niet te verkiezen, daarom hebben B. en W. dit bedrag uitgetrokken. De heer Boom. De post onderhoud van de onderwijzerswoning is ook met f 50 verhoogd. Als de gemeente f 300 huur ont vangt en f 200 moet uitgeven voor onderhoud dan blijft er niet veel meer van over. Voorzitter. Ik weet dat B. en W. de huur hooger hebben willen stellen, maar de Raad heeft er f 150 afgedaan. B. en W. hadden bij de vaststelling van die huur wel degelijk rekening gehouden met de hoogere kosten voor onderhoud, maar de meerderheid van den Raad kon zich hiermede niet vereenigen. Van Heesbeen. Maar toen werd niet gezegd dat de onderhoudskosten zoo hoog waren, anders zou de raad wel niet met het voorstel zijn meegegaan. Voorzitter. De raming wordt niet uitgegeven, want vorig jaar was er f 150 begroot maar slechts f 69 40 uitgegeven. Dit is toch een zuiver be wijs, dat B. en W. toch geen misbruik maken van de cijfers die op de be grooting staan. Boom Als U zoo spreekt behoeven wij geen aanmerking te maken. Wan neer de werkelijke uitgaven zoo laag waren, waarom dan die post met zoo veel te verhoogen Dan was het beter de post onvoorziene uitgaven hooger te stellen Voorzitter. Dat krijgt men niet goedgekeurd bij Ged. Staten. Boom. De vergoeding voor rijwielen van gemeente-bode en veldwachters, wordt die ook uitgegeven. Voorzitter. Dat is volgens een raads besluit Boom. De vergoeding vind ik wel wat hoog. Voorzitter. Dat is toch niet zoo. Voor de beide veldwachters f 50 en den bode f 50. In dit laatste bedrag is echter ook begrepen de vergoeding voor schoeisel en kleeding. Boom Dan wou ik nog eens even spreken over de jaarwedde van de ambtenaren waarvoor f 4475 is uitge trokken. Ik denk wel dat het overbo dig zal zijn, hierover iets te zeggen. Maar men hoort toch zoo dikwijls zeggen Vlijmen met zijn ruim 4000 zielen wordt met drie ambtena ren ter secretarie, toch wel wat ruim bediend. En ik heb zelf ook al dik wijls over dit onderwerp in denzelfden geest gediscuteerd. Gaarne vernam ik thans nog eens het oordeel van den voorzitter hierover. Voorzitter. Dat heb ik al wel tien keer gedaan, maar ik heb U schijnbaar niet voldoende kunnen overtuigen. De leden die de gemeente rekening onder zoeken, hebben reeds kunnen consta- teeren hoe de gem. administratie zich steeds uitbreidt Bovendien krijgen wij hier veel schippersvolk, dat zich Iaat inschrijven en veel werk mee brengt. Als wij onze administratie naar de eischen des tijds willen inrichten en bijhouden, dan zeg ik, dat we dit personeel werkelijk noodig hebben, 't Is een heel verschil hoe een secre tarie is ingericht. Wij kunnen ons niet vereenigen met een systeem van een boeren secretarie. Het bezoek van het publiek aan de secretarie neemt steeds toe, waar er vroeger tien kwamen komen er nu zeker twintig, om slacht- bewijzen enz., dingen die vroeger niet bestonden, en waarvoor thans den ge heelen dag een ambtenaar noodig is. Wanneer we 't evengoed met minder afkonden zoudan wij het zeker wel doen. Onze secretarie heeft in heel de prov. een goede naam. U is toch ook wethouder geweest en heeft dus wel eenigen kijk op deze zaken. Als men echter uit mijne toelichting nog niet overtuigd zou zijn, dat men dan een Commissie benoeme, die een en ander eens komt onderzoeken. Ik zou wel met een ambtenaar minder kunnen volstaan, doch niet als U er prijs op stelt een zoo geordende administratie te houden als thans. En wat maakt het ten slotte voor de ge meente uit een ambtenaar van f 800. meer of minder. Boom. Ik heb het nog te meer gevraagd met het oog op de instructie van den gem. secretaris, Hoe zijn z'n officieele kantooruren Voorzitter. Van 9—12 uur. Boom. Ik heb mij de vraag gesteld waarom hij ook niet van 2—4 uur aanwezig kan zijn. De werkgevers zijn altijd van meening, dat het beter is dat er toezicht van een leider is. Voorzitter. Dat is met hem zoo ge- I regeld, opdat hij in den namiddag op zijn gemak zou kunnen werken. Het opmaken van de begrooting met toe lichting b.v. is werk dat hij thuis maakt. Dat kan hij hier niet zoo goed doen, daar ben ik van overtuigd. Boom. Zou het niet in het algemeen belang zijn, dat hij het hier doet in plaats van thuis. Voorzitter. De secretaris heeft mij herhaaldelijk gezegd, dat hij thuis veel rustiger zit en veel meer kan afwerken dan ter secretarie en dat is trouwens goed te begrijpen, omdat ze voor 't pu bliek geopend is en hij dus telkens zou worden lastig gevallen. Boom. Vindt U 't dan geen vreemd geval dat hij slechts van 9—12 en de anderen er ook nog van 2—4 uur moeten zijn? En dat hij thuis nog voor de gemeente werkt en de anderen niet Voorzitter. De overige ambtenaren krijgen hun werk toegewezen en wor den voldoende gecontroleerd. Boom. Dank U voor uwe toelichtingen maar ik ben er nog niet wijzer door geworden. Er zijn toch genoeg andere gemeenten met 'tzelfde aantal inwoners maar die 't wel met minder personeel doen. Van Sprang. Er zijn hier verschil lende vragen gesteld en toelichtingen door den Voorzitter gegeven, maar mij dunkt dat het beleid van B. en W goed genoemd mag worden. Ik ben tot de conclusie gekomen, dat het beheer i:i goede handen is en hoop, dat in denzelfden geest mag worden voortgegaan, opdat onze gemeente spoedig moge terugkeeren naar den ouden toestand van lage belastingen. Wagenberg. In verband met de ge voerde besprekingen zou ik willen op merken. dat ik het eens ben met den heer Boom, dat met één ambtenaar minder kan worden volstaan. Gezien den financieelen toestand, en waar men bij ontslag toch wachtgeld zou moeten uitkeeren, zou ik het voorloopig zoo laten, doch bij eventueel vertrek van een ambtenaar, deze vacature niet meer doen aanvullen. Ik acht het ook zeer gewenscht dat door den secretaris op onverwachte tijdstippen des middags een bezoek werd gebracht aan de secretarie ter controleering van de ambtenaren. Betreffende vergoeding voor rijwiel aan de veldwachters, zou ik hen willen verzoeken om van hun rijwiel meer gebruik te maken. Ze moeten zich wat meer in de heele gemeente laten zien, niet gezamenlijk maar afzonderlijk. Ik constateer gaarne dat het bedoe ling is om op de uitgaven te bezuini gen en het verheugt mij dat de be lastingen wederorïl werden verlaagd, waardoorze veel gunstiger afsteken bij andere gemeenten. Een zuinig beheer zal m i voor onze gemeente steeds noodig blijken, aangezien wij nog voor verschillende groote uitgaven staan Zoo vereischen o.a. de wegen een flinke post, terwijl ook het groote ver lies op het G E B. zoo gauw mogelijk moet worden afgeschreven. Verder zullen wij spoedig voor brandbluschmiddelen een groot bedrag noodig hebben, als we zien hoe andere gemeenten van onze grootte reeds over een motorbrandspuit beschikken. Nu de belastingen reeds tot een draagbaar peil konden worden terug gebracht, wil ik niet vallen over enkele kleine posten die misschien nog wel verlaagd konden worden en neem ik gaarne nota van de verklaringen van het Dag. Bestuur, dat alles zoo zuinig mogelijk zal worden aangelegd. v. d. Griendt. Ik kan me over het algemeen best met de begrooting ver eenigen. Er zit voor mij het bewijs in, dat B, en W. er ernstig naar gestreefd hebben om te bezuinigen, wat den be lastingbetalers ten goede komt. Ik hoop dat 1927 een goed jaar zal worden. Metalgemeene stemmen wordt hierna de begrooting ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter dankt voor het ver trouwen in het Dagel, Bestuur gesteld, en geeft de verzekering dat zooveel mogelijk zal worden gehandeld in den geest als naar voren gebracht. 12. Voorstel van B. en W. tot con versie van de 6 pCt. geldleening van 16 Aug., 15 Sept. 1925 en tot buiten gewone algeheele aflossing van de 6 pCt. geldleening van 1 April 1922 De Voorzitter licht toe dat er op 't oogenblik nog een schuld is van het GEB. van f 112.000. B. en W. stellen voor hiervan dit jaar f 4000 uit de gewone middelen en f8000 uit het reservefonds af te lossen, waarmee Ged. Staten, naar wij ver nemen, genoegen zullen nemen. De leening van f 100.000 wordt voorge steld te converteeren in een van 4'/2 pCt. en een koers van 98'/4- Het grootste deel der obligatiehouders vertegenwoordigende f60 000 is ge negen op deze voorwaarden aan de nieuwe leening deel te nemen. Een obligatiehouder van f30.000 nam er geen genoegen mee, doch naar men B. en W. van deskundige zijde ver- zekerde, zijn de resteerende f40.000 wel tegen een koers van 98'/4 te krijgen. Door de conversie wordt een besparing van f 1500 per jaar ver kregen. Op de vraag van den heer Wagen berg hoe de aflossingsvoorwaarden zijn, antwoordt de Voorzitter dat minstens f3000 per jaar moet worden afgelost met recht op grootere aflossing. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Rondvraag. De heer Boom stelt de vraag of de commissie voor de landerijen nog bestaat. De Voorzitter meent van niet. Er is vroeger een commissie geweest voor het schatten der landerijen, maar dat pad hebben B. en W. verlaten en heeft nu schatting plaats door den gemeente—opzichter. Dit bevalt veel beter; de opzichter is onpartijdig, en hiermede zijn dan meteen de praatjes, waarover ik verder niet behoef te spreken, de wereld uit. De heer Boom merkt op dat bij de laatste toemaatverpachting bij wei- schaar is verpacht, terwijl vroeger in perceelen verpacht werd. De Voorzitter zegt dat B. en W. van den raad het recht hebben ont vangen zulks te regelen Dat bij de laatste gelegenheid zoo gehandeld is, vond zijn oorzaak hierin, dat ons ter oore was gekomen, dat verschillende pachters zouden samen slaan, wat zeker niet is in het belang der gemeente en waardoor de kleine pachters werden uitgeschakeld. Daar om besloten wij, buiten kennis der pachters, de verschillende perceelen toemaat niet in perceelen doch bij koeschaar te verpachten. De heer Boom zegt dat daartegen géén bezwaar is, maar de schatting geheel onjuist is geweest. Op den Biesserschen dam zijn ongeveer 5 H.A. waarop geen vee geweest is, wat zeer slecht is voor het land. De Voorzitter antwoordt* dat men te voren ter plaatse is gaan kijken, waar toen op het bewuste stuk niets stond en er dus ook niet naar gebo den zou worden. Later bleek, dat door het gunstige seizoen nog wel enkele koeien meer hadden kunnen loopen. De heer Boom zegt dat er vorig jaar 22 en nu maar 18 scharen waren. De Biessersche dam is heel goed, daar heeft veel opgestaan. Spr. wil er echter B en W. geen verwijt van maken. Na nog eenige discussie woidt van dit onderwerp afgestapt, onder mede deeling van den Voorzitter, dat van een ea ander goede nota zal worden genomen. De heer v. d. Griendt wijst op den slechten toestand van den dijk bij de Stoep, die steeds wordt stuk gereden. De Voorzitter zegt den opzichter hierop te zullen wijzen. Hierna werd de vergadering gesloten. Ingezonden Mededeelingen. Zenuwsfiliend en Zenuwsterkend is de werking van Mijnhardts Zenuwtablet Ie ra Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten NIEUWKU1K. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 12 Novem ber des voormiddags 11 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer C. v. d. Broek, Burgemeester, Secretaris dhr. W. van der Leede. Afwezig de heer A. van Halder. De Voorzitter opent de vergadering met den christelijken groet en verzoekt den Secretaris voorlezing der notulen vorige vergadering. Deze worden on gewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Bij de ingekomen stukken zijn de processen-verbaal van Kasopneming van den gemeente-ontvanger alwaar een bedrag ad f 6133 58'/2 moest aan wezig zijn volgens de boeken, hetwelk klopte; evenzoo de kas van het G.E.B. alwaar het bedrag f 402 09'/2 volgens bescheiden aanwezig was en klopte eenige hesluiten van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raadsbe- sluiten i.z. de geldleening met aflos sing, besluit 27 Oct. '26, de begrooting 1927 in welke cijfers geen veranderin gen zijn aangebracht en alzoo is vast gesteld. Deze besluiten worden voor kennis geving aangenomen. Ontslag onderwijzend personeel der openbare lagere school ingaande 1 Januari 1927. Voorzitter stelt den raad voor aan bedoeld personeel ontslag aan te bie den, behoudens goedkeuring Ged. Staten daar de goedkeuring van ge noemd college hiervan nog niet is in gekomen. De heer Am. Mostermans steltvoor dan hiermede ook zoolang te wachten tot dat de goedkeuring hiervan is in gekomen. .Wordt zonder verdere bespreking met algemeene stemmen goedgekeurd. Voorzitter vraagt den raad machti- ging tot verkoop van masthout. 1 Wordt goedgekeurd. Verder heeft Voorzitter voor te stellen een kleine wijziging aan te brengen in het genomen besluit der vorige vergadering aangaande het ontslag personeel G.E.B. Hoewel het bedrijf per 1 Januari 1927 wel overgaat aan de P.N.E.M. hebben we gemeend den administra teur, wegens de nog na 1 Januari in te komen vorderingen nog niet te ont slaan en ter regeling van een en ander hem nog het le kwartaal van 1927 in dienst der gemeente te laten De heer Arn. Mostermans stelt voor dan ook P. van Baardwijk, den geld- ophaler tot zoolang in dienst te laten. Voorzitter dus adminislrateur Wilgers en geld ophaler P. van Baardwijk blijven tot genoemden datum in dienst alleen Daems v/ordt ontslagen, Wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. De heer van Son vraagt of op het fietspad naar de Hoeve tot verbetering niet wat gruis kar. worden aangebracht, 't Is hier zoo hard noodig. Voorzitter zegt er naar te zullen in- formeeren of er gruis in voorraad is. De vorige keer is het gruis hiervoor door de gemeente beschikbaar gesteld terwijl de aanvoer door belangheb benden werd betaald. Voorzitter stelt den raad voor weder om 10 karren gruis voor het fietspad beschikbaar te stellen. V/ordt goedgekeurd. Hierna sluit de Voorzitter de vergade ring met den christelijken groet. GEMENGD NIEUWS. In den omtrek van Trenteiseen groote granaat, die nog van den oorlog in den bodem was blijven steken, ontploft. Twaalf menschen werden daarbij gedood. Op den Loosduinschenweg in Den Haag is gistermiddag een 21-jarige juffrouw C. S. uit Loosduinen door een auto aangereden. Met een sche delbreuk is zij door den geneeskun- digendienst naar 't gemeenteziekenhuis vervoerd. Gisterochtend is de werkman H. S. uit Esbeek, die werkzaam was op de Tilburgschc melkfabriek, ter hoogte van den Hilvarenbeekschenweg met zijn motor op een kolenkar gereden. Hij was onmiddellijk dood. Een zware brand heeft gisteren het dak van de machinehal voor de electriciteits- en waterwerken voor de mijnen te Carmaux, bij Toulouse, ver nield. Groote schade werd aan de machines aangericht. De eleetrische stroom weid verbroken, zoodat de arbeiders, die zich in de mijnen be vonden. zich langs een ladder naar boven moesten begeven. Te Bely bij Bourg had een 19- jarige electricien, Louis Ripert, gewed, dat hij een vork zou inslikken. Het experiment slaagde vrij gemak kelijk, maar kort daarop moest de jongeman onder de hevigste pijnen naar het ziekenhuis van Lyon worden gebracht. Zijn onbezonnenheid zal hem misschien het leven kosten. De 20 jarige wijnkoopersknecht M. T. van Z. uit de Gerrit Jan Mulder straat, is vanmorgen op den Schiedam- schen dijk te Rotterdam onder een motorwagen van lijn 7 geraakt De geneeskundige dienst heeft hem met zware verwondingen naar het zieken huis Coolsingel vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. In de staatsmijn Wilhelmina heeft de meesterhouwer F. Vonken Zaterdag morgen een stuk mijnhcut tegen het lichaam gekregen. De man ging naar huis, maar moest 's avonds in het zie kenhuis te Heerlen worden opgenomen. Daar is hij Zondagavond overleden. Hij was 35 jaar en laat een vrouw en drie kinderen na. Bij een brand, die Zondagnacht is uitgebroken te Rupprechtsau, een voorstad van Straatsburg, zijn vier menschen om het leven gekomen. Verscheidene lieden, door den brand verrast, moesten uit vensters springen o n aan het vuur te ontkomen, waarbij veien hunner ernstige kwetsuren op liepen. In een hotel te Monte Carlo werden Zaterdag de eigenares, mevr. Blangino en haar negenjarig dochterje met een slagersmes vermoord gevon den. Onder zware verdenking zijn vrouw en kind op zulke afschuwelijke wijze om het leven te hebben gebracht, is de eigenaar, wiens kleeren met bloed waren doorkrenkt, in hechtenis genomen. Bij een brand in de stallen van een riddergoed bij Stralsund zijn 80 koeien en i 00 varkensin de vlammen omgekomen. Te Cobden (Ontario) zijn een landbouwer en drie kinderen, die Zon dag in een auto van de kerk huis waarts keerden, bij een spoorwegover gang, waar de auto door een goede rentrein werd gegrepen, gedood.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2