8E tiö VAN IET ZilltN- Je laatste flap '/an Pompei" door ooze hifeliig. Uw Hoofdhuid WITTE BIOSCOOP. Zaterdag 6 en 8'/2nur Maandag 8 uur. No. 91. Woensdag 17 Nov. '26. 49e Jrg, TWEEDE BLAD. BUITENLAND. De staking in de Engelsche kolenmijnen. Met 432.000 stemmen tegen 352 000 heeft het mijnwerkerscongres Zaterdag besloten, de vredesvoorstellen van de Engelsche regeering naar de districten te verwijzen, met een aanbeveling erbij om ze aan te nemen. Dit beteekent een kleine week oponthoud die te vermijden zou geweest zijn, indien het congres zelf ze aanvaard had, maar algemeen is men .toch van oordeel dat het besluit vrijwel gelijk staat met het einde van de staking. Immers, zij zou toch verloopen, indien de voorstellen in de districten geen meerderheid kre gen. De districten die ze aannemen, zullen zich van nu of aan gerechtigd achten om onderhandelingen met de eigenaars te beginnen, en de distric ten waar de mijnwerkers in hun meer derheid zich nog onverzettelijk too nen, missen voortaan den steun van het congres en de organisatie De voortzetting van den tegenstand kan dus ook op niets anders uitloopen dan op capitulatie De liquidatie van de beweging zal wel moeilijkheden meebrengen, de districtsonderhande lingen zullen ook niet overal even vlot hun beslag krijgen, maar wanneer deze onderhandelingen te lang gerekt wor den, kan de drang om weer aan het werk te gaan onder de delvers, die aan het einde van hun krachten zijn, zich zoo sterk laten gelden dat de vredestoestand hersteld wordt, zonder dat de regeling nog geteekend is. Churchill, de kanselier van de Engelsche schatkist, heeft vandaag in het lagerhuis op een desbetreffende vraag inlichtingen verstrekt over het bedrag, door Engeland op rekening van de oorlogsschulden ontvangen, waar voor consolidatie overeenkomsten zijn gesloten en over het totaal der bedra gen aan hoofdsom en renten, welke binnen een tijdvak van 62 jaar moeten worden betaald. Van Frankrijk is 2 millioen ont vangen en blijft nog 797.400.000 te ontvangen. Van Italië is 4 millioen ontvangen en blijft 2703/4 millioen te ontvangen. Van Roemenië is ontvangen £50000 en blijft nog 31.200.000 te ontvan gen. Totaal is ontvangen 6.050.000 en blijft te ontvangen 1099 millioen. Het uitstaande bedrag van de En gelsche schuld aan de regeering der Ver. Staten beloopt thans 4.500 milli oen dollars of ongeveer j?932 millioen. BINNENLAND. Communistische troebelen op West-Java. De regeering beheerscht den toestand Een uitgebreid, doch onhandig opge zet communistisch complot is Zaterdag nacht op verschillende plaatsen in West-Java uitgebroken. De politie was sedert eenige dagen hierop voorbereid met de détails. Van verschillende plaat sen word het volgende over het uit breken van het complot vermeld Het onderstaande geeft een geregeld relaas van hetgeen Vrijdagnacht ge beurd is te Batavia, Weltevreden, Tan gerang, Nagrek, Tjiamis en Laboean. Batavia en Weltevreden. De nach telijke rust werd slechts verstoord door van het Paleis terugkeerende gasten. De politie die sedert eenige dagen gewaarschuwd was, had de toegangs wegen tot de stad van eenige afgelegen buitenwijken speciaal doen bewaken. Resident De Bergh kreeg omstreeks 9 uur bericht van een communistische vergadering op de grens van Meester Cornelis, welke door de politie uiteen gejaagd werd. De troep viel twee politie agenten aan. Den een werd de schedel ingeslagen. Op verschillende plaatsen bleken communisten vergaderd te hebben. Tegen middernacht rukte een aan eengesloten bende van 60 man gewa pend met parabellums, karabijnen en klewangs, uit de zijde van het Chinee- sche kamp en uit de Javabankstraat naar de gevangenis op het Glodokplein. De sergeant van de wacht wachtte de bende kalm af, tot de eerste schoten van de bende door het raam binnen kwamen, waarop een verwoed schiet- gevecht van een half uur volgde. Er werden 200 schoten gewisseld. Nadat viercommunisten zwaar gewond waren, reed de bende in speciaal daartoe ge reedstaande auto's naar de telefooncen trale in de benedenstad, waar zij het gebouw binnendrongen. De zes daar aanwezige inlandsche telefonisten werden met de revolver in de vuist bedreigd en gedwongen, het werk neer te leggen. Twee van hen vluchtten, één bleek met de communis ten te heulen. Om 1 uur daagde militaire hulp op. Een brigade soldaten nam stelling op de gaanderij van de Chartered Bank, aan de overzijde van den Ingang van het telefoonkantoor, en 1 >ste een waar schuwend eerste salvo, dat daverend door dc bankgewel ven klonk. De com munisten beantwoordden dadelijk het vuur, de eerste stormloop op het tele foongebouw werd beantwoord met knallend geweervuur, waarop de mili tairen besloten, het gebouw te omsin gelen, aangezien het innemen ervan zonder verliezen onzerzijds in de don kerte van het gebouw onmogelijk scheen. Om half drie 's nachts deden de communisten, nadat ongeregeld was geschoten een poging om uit te breken. Een deel van hen ontsnapte aan den kant van de kali doch zeventien wer den gearresteerd, Inmiddels waren meer militairen gekomen en werd de bele gering voortgezet. Bij het aanbreken van den morgen verlieten drie commu nisten met de. handen omhoog het gebouw aan de voorzijde. De schade is zeer aanzienlijk, doch essentieele onderdeelen van het be drijf zijn niet zoo aangetast, zoodat om 7 uur de meeste verbindingen geheel hersteld waren. Een andere troep communisten moles teerde op Rijswijk een inlandsch politieagent, die licht gewond werd. Een rechercheur werd op Tanah Abang een hand afgeslagen. In het posthuis Pedjagalan werden twee politieagenten overvallen en uitgekleed. Zij werden bijtijds ontzet. Het aantal arrestaties bedraagt ruim 100. Tangerang. Een troep van ruim 50 man trok naar de kazerne van de veldpolitie, waar toevallig slechts 5 inlandsche agenten aanwezig waren, die bij het gezicht van den grooten troep vluchtten. De bende richtte in de kazerne groote schade aan en trok vervolgens naar Tangerang, onderweg enkele Chineezen verwondend. De assistent resident met drie man van de veldpolitie commandeerde na een vergeefsche sommatieschieten, waarop de troep terugtrok. Wegens de donkerte, de onmogelijkheid om een goed over zicht te krijgen en de geringe dekking werd niet verder tot den aanval over gegaan. Nagrek. Bij Bandoeng is de spoor- baan op vijf punten opgebroken. Tele graafdraden werden doorgesneden, evenals overbrengdraden van het ra diostation Tjangkring. Het kampong hoofd werd aangevallen, een agent die te hulp snelde werd gedood, een schrij ver zeer ernstig gewond. Hij is na het ondergaan van een operatie, overleden. Een ander inlander is op de s'poorbaan vermoord gevonden. Een dessa«bestuurder werd betrapt op het losdraaien van schroeven van de spoorbaan. Hij bekende en noemde vijftien van zijn medeplichtigen. De express treinen vertrokken met gering oponthoud. Tjiamis. De veldpolitie heeft de vernieling van het telegraafkantoor voor de woning van den regent ver hinderd. Bij een salvo van de politie werden vier communisten gedood, aan onze zijde is een agent zeer zwaar gewond. Laboean. Een bende van 100 man doodde drie politiemannen en verwond de één zeer zwaar. De assistent wedana wordt vermistin zijn huis werden bloedsporen aangetroffen. Versterking met infanterie is gevraagd. In totaal zijn op de politiebureaux ongeveer 200) gearresteerden. Het is overal zeer rustig, behalve te Laboean. Menes. De lijken van den heer Ben jamins en van den wedana van Menes zijn in stukken gehakt gevonden. De heer Benjamins werd uit huis gesleurd, hij was een stevige man en verdedigde zich op heldhaftige manier, maar hij moest voor de^overmacht zwichten. Hij werd vastgebonden en afgeslacht. Batavia, 14 November. De be richten van alle residenten uit de provincie luiden geruststellend. Alles is achter den rug. Weltevreden, Bata via en Meester Cornelis vertoonen een zeer rustig stadsbeeld. Het gebeurde heeft den gewonen gang van het leven van de groote massa van de bevolking totaal onberoerd gelaten. Batavia, 15 November. De Loco motief dringt aan op zoo'n strenge, onvergetelijke, ongeprecedeerde, exem- plaire bestraffing van daders en leiders dat die voorgoed in aller geheugen gegrift zal zijn. Het Soer. Handelsblad verwacht zeer krachtige maatregelen tegen herhaling van de samenzwering op groote schaal. Het neerslaan van het verzet ging ge makkelijk, doch het publiek heeft recht op voorkoming van een gewapend ter reur. j Het Bat. Nieuwsblad merkt op, dat hier een aanslag gepleegd is, die niet het minste verband houdt met de volks beweging. Men had enkel te doen met een troep huurlingen en misdadigers. Uit de telefonische rapporten van overste d'Engelbronner blijkt, dat de eerste verwachtingen, dat den ver zetslieden een ferme klap was toege bracht, te optimistisch zijn geweest. Maandagavond om 7 uur viel een bende van 500 man bij Laboean een brigade van ongeveer 20 aan. De aanval werd afgeslagende vijand kreeg 10 dooden en vermoedelijk een groot aantal gewonden. Het verdere deel van den nacht bleef het rustig en gister is het zeer rustig geweest De telefoon is nog niet hersteld. De zuidelijke route naar Laboean over de ijzeren brug is onbegaanbaar; op de noordelijke route is de houten brug beschadigd. De auto's, waarin gouver neur Hillen en degenen, die met hem kwamen, zaten, konden nog even over die brug rijden. De gouverneur-generaal van Ned.-Indië seint aan den minister van Koloniën, dat de toestand in geheel West-java bevredigend is, behalve in het regentschap Pandeglang. waar de bevolking zelve in ernstig verzet is. In de gisteravond gehouden ver gadering der Eerste Kamer deelde de voorzitter mede, dat het in zijn voor nemen ligt deze Kamer tegen 7 Dec. bijeen te roepen om dan den volgen den dag in de afdeelingen te doen onderzoeken het ontwerp verdrag tus schen Nederland en België. De maandstaat van de rijksmid delen over October vertoont voor de gewone bronnen van inkomsten een stijging van f689 229. De successierech ten namen met ruim f 1.7 millioen toe. Sedert 1 Januari hebben de middelen ruim f 25 millioen meer opgebracht, waarvan f 12'/a millioen aan de in voerrechten te danken was. (Oec en fin. med.) Ingezonden Mededeelingen. wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en glanzend als ge des morgens het haar inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. PUROL PROVINCIAAL NIEUWS, Waalwijk, 16 November 1926. R. K. WerkUederwereeniging. Maandagavond vergaderde de R. K. Werklieden'vereeniging in de groote zaal van den Gildenbond. De opkomst was vrij goed. De voorzitter opende de vergadering met den Christel ij ken groet, heette allen welkom en dankte voor liet gelioor dat men beeft gegeven oim deze verga dering bij te wogen. Ofschoon op de agenda belangrijke mededeelingen staan, aldus de voorz. liebben toch niet allen aan onzen oproep vol daan en valt bet tegen, dat de zaal niet geheel gevuld is. Maar we zullen ons program zakelijk afwerken. Een bijzonder woord van welkom mag ik hier wel onzen Eerw. Adviseur toeroe pen, want dit is de eerste vergadering welke hij niet ons bijwoont. Jk hoop, en ik twijfel er niet aan, of hij zal nog veel voor onze vereeniging doen. (Applaus). De notulen werden hierna voorgele zen en ongewijzigd vastgesteld. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde punt 3. Bespreking der regeling bij gele genheid van het jaarfeest op Zondag 21 November a.s. De Voorzitter licht deze/ kwestie toe. Evenals andere, jaren zal ook dit jaar weer bet patroonsfeest plechtig wor den gevierd. Door omstandigheden, n.l. dej missie, is do datum dit jaar ietwat verlaat. De bedoeling is, dit oude feest weer eens echt te doen schitteren. Voorafge gaan door de harmonie zullen alle le den a.s. Zondag naar de H. Mis gaan, die hiervoor extra wordt opgedragen, en ter H. Tafel naderen. Leden, die niet opkomen, zullen overeenkomstig reglement met 25 cent worden beboet. Het, bestuur stelt zich voor hieraan strikt de hand te houden. Men behoeft later niet te komen zeggen, ik heb geen oproep ontvangen, want iedereen ont vangt er een. Die dus niet verschijnt, ontkomt niet aan de gestelde boete. Dit laatste is geen dwang van het Be stuur, maar overeenkomstig reglemen tair voorschrift. Hij, die eventueel zou weigeren de boete te betalen, zal als lid der Vereen, worden geroyeerd. In dien men echter wettige reden van ver hindering mocht hebben, moet men dit vooraf aan het Bestuur doen weten. Des avonds om half 7 uur zal de feestvergadering worden gehouden, met welwillende medewerking van de har monie en de tooneelvereeniging. De voorzitter hoopt, dat alle leden enthousiast zullen opkomen, want dit is een mooie propaganda voor de ver eeniging. Om er meer cachet aan te geven zal men des 's morgens in optocht door de Grootestraat, Mr. v. Coothstraat, Burg. van der Klokkenlaan, Stationsstraat, naar de kerk van St. Jan trekken. Vervolgens komt de voorzitter aan liet punt Mededeelingen. Van den Burgemeester te dezer ge meente ontving men 't volgende schrij ven Ik heb de eer Uw Bestuur mede te deelen, dat ik een poging wil aanwen den het Koninginnefeest voortaan op den verjaardag van H. M. te vieren. Hoewel des Zaterdags in den namid dag de arbeiders wel vrij zijn. zijn er dan toch nog velen die door bezigheden verhinderd zijn de feestelijkheden bij te wonen, zooals o.a. de huisvrouwen en de winkeliers. Uit een onderhoud dat ik hierover met enkele fabrikanten had, bleek mij dat deze poging wel kans van slagen zou hebben, wanneer de vrije middag door overwerken op lateren datum kon worden ingehaald. Alvorens omtrent deze aangelegen- beid verdere stappen te doen zou ik het op prijs stellen, van U te mogen vernemen of in deze eventueel op Uwe medewerking gerekend zou mogen worden. De Burgemeester van Waalw-ijk, (w.g.) E. MOONEN. De voorzitter zegt dat bet bestuur een en ander beeft overwogen,; en is tot liet besluit gekomen, om de gevraag de medewerking te verleenen, onder bepaling echter, dat de werkuren te voren mogen worden ingehaald. De vergadering geeft hiermede alge- nieene teekenen van instemming. Dan wordt er nog ter kennis gebracht dat, evenals, andere jaren, ook dit jaar wederom ontwikkelingsavonden zullen worden gegeven. Leden der Vereen, bobben vrijen toegang, niet-leden beta len 25 ct. per avond. Vervolgens staat de voorzitter een oogenblik stiL bij een nieuwe, eigenlijk oude bepaling, n.l. liet verplicht lid maatschap. Zooals dit door liet II. K. Werklie denverbond naar voren is gebracht, zal dit ook hier zijn beslag krijgen. Dit verplicht lidmaatschap, zegt spr., is absoluut noodzakelijk. Wanneer men zou drijven op de kortzichtigheid der massa, dan zou men ook al spoedig een heel eind uit den goeden koers zijn. Dr. Ariëns zei ,'t reeds, dat de strijd tusschen geloof en ongeloof zal wor den uitgestreden op het terrein dei- vakorganisatie. Vervolgens wijst spr. op de propa ganda der socialisten. Men moet op z'n hoede zijn. Daarom is 'tverplicht lid maatschap zoo noodig, daar men an ders gevaar loopt tweeledig te worden. Op den arbeider rust de moreele ver plichting om zich te organiseeren. Dit verplichte lidmaatschap brengt mede, dat men nu een nieuwe Bestuursraad krijgt uit de werkliedenvereen. en de vakorganisaties. De voorzitter deelt nog mede dat liet volgend jaar alhier* een groote mee. ting zal worden gehouden, waarvan on getwijfeld een goede propaganda zal uitgaan. Verder spoort spr. aan om De aandacht wordt er nog maals op gevestigd, dat de Bioscoop-Voorstellingen deze week zullen zijn Wij brengen IJ de prachtige film: ZONDAG GEEN BIOSCOOP. 39395 DE DIRECTIE. zooveel mogelijk „De Volkskrant" te lezen. Dit is 't aangewezen dagblad voor den R. K. arbeider. Als laatste punt der agenda bracht de voorzitter naar voren, dat er iemand benoemd moet worden als lid van Her wonnen Levenskracht. Verschillende namen werden door de vergadering ge noemd. Ten slotte stelde zich Piet Adriaansen als lid beschikbaar. De lieer Smolders vraagt bet woord om nog eens even te wijzen op 't groote nut van sparen bij de Centrale Volks bank. Velen maken van bun eigen in stelling nog geen gebruik. Dat is vol gons spr. niet goed. Laat men zich om inlichtingen wenden bij het hoofdkan toor en den pl. agent. Aan bet. einde der vergadering werd nog een kort woord gesproken door den Eerw. Adviseur. Spr. dankte voor 't in lipni gestelde vertrouwen en hoopte dat niet tc4feur te stellen. Tot slot spoort de Eerw. Adviseur krachtig aan om a.s. Zondag allen de H. Communie te ontvangen. Dan wijst spr. nog eens op het nut der Congregatie en H. Familie en hoopt det de ouders hun kinderen steeds getrouw «hier naar.toe zullen sturen. De voorzitter dankte allen voor de belangstelling en sloot de vergadering op gebruikelijke wijze. in andere bladen Het bespaart U moeite, porto's enz. en 't kost U geen cent meer. Ook voordeeiige con- Waalw. Stoomdrukkerij Antoon Tlelen. De overval te Drunen. Dc dader legtn volledige bekentenis af. In een deel onzer vorige oplage, maakten we reeds melding van den brutalen roofoverval te Drunen. (Voor de abonné's buiten Waalwijk en Dru nen zie 3e blad). Voor nadere gegevens zijn wij op on derzoek uitgetogen ter bevocgder plaat se en kwamen tot de volgende feiten, met weglating van overdreven en on juiste berichten, die in de pers de ronde hebben gedaan. Nadat de dader de fiets over de haag in den tuin van de Eerw. Broeders had geworpen, is hij in één ren naar Heusden geloopen. Alvorens zijn vlucht voort te zetten heeft hij eerst den inwendigen mensch versterkt in het café „Unter den Lin den". Hier verklaarde bij dat bij nog naar Gorkiim moest. Dat er op dit uur geen autobus meer in die richting dienst deed, was voor liem. absoluut geen bezwaar. Bij den autoverhuurder Swagemakers werd een auto besteld, waarmede de avonturier zich naar Gorkum liet brengen. Dit ritje scheen volkomen naar zijn zin te zijn geweest. Hij was in een goede bui en toonde zich zoo uiterst tevreden over den chauffeur dat bij hem ƒ5.fooi gaf. In Gorkum bleek de vluchteling niet onbekend. Te ongeveer 12 uur arriveerde hij in hotel de Beurs, waar hij vooi* den nacht zijn intrek nam. De politie zat intusschen niet stil. Eenige uren na den overval werden de marechaussées te Woudricliem opge beld door den wachtmeester der Mare- chausseés te Waalwijk. Want liet on middellijk ingestelde onderzoek had reeds uitgewezen, dat de dader in (le richting Woudricliem voortvluchtig was. V De gemeentepolitie van Gorkum en de Marechaussées van Woudrichem trokken toen onmiddellijk op onderzoek uit. Na tal van woonwagens en loge menten vruchteloos te hebben afge- zocTit, had men in den vroegen morgen eindelijk succes. In hotel de Beurs vond men den da der, die op het punt stond om te ver trekken. Hij werd onmiddellijk gear resteerd. Het bleek te zijn de 21-jarige II. F. M. van Meerendonk uit Tilburg, van beroep chauffeur en den laatsten tijd verblijf houdende in België. De wacht meester der Marechaussées nam hem een voorloopig verhoor af, waarbij hij# een volledige bekentenis aflegde. Zaterdagmiddag werd bij door de marechaussées van Waalwijk naar Drunen ter confrontatie overgebracht, waar het parket uit 's Bosch aanwezig was om verder de zaak te onderzoeken en een en ander vast te stellen. Begrij pelijkerwijze bracht de aanwezigheid van den gemaskerden bandiet groote belangstelling in Drunen, waar bij vroeger gewoond lieeft, de vakschool bezocht, enz., dus goed met de toestand op de hoogte was. Hij is toen weer naar Waalwijk geleid en Maandagmorgen naar het Huis van Bewaring te Den Bosch gebracht, ter beschikking van den Officier van Justitie. Uitvoering Sint Jan." De harmonie „St. Jan" uit de paro chie St. Clemens, gaf j.l. Zondag in het Patronaatsgebouw haar eerste uitvoe ring van dit seizoen. Deze uitvoering is een groot succes geworden. Reeds om zes uur kwamen de eerste bezoekers en. dat bleef zoo doorloopcn tot de ope ning toe. De belangstelling was toen zóó groot, dat velen, die zich niet te voren van een toegangsbewijs hadden voorzien moesten worden teleurgesteld. Te ongeveer half zeven opende de voorzitter der Vereen., de heer Jos. v. Heijst Jr., deze eerste uitvoering en heette allen hartelijk welkom, in liet bijzonder echter den pastoor en kape laan dezer parochie en den bescherm heer der harmonie, den heer Donkers. In zijn openingswoord brengt spr. o.m. ee nwoord van hulde en bijzonde ren dank aan den gemeenteraad van Waalwijk, die in zijn jongste zitting besloot om de harmonie een jaarlijk- sche subsidie te verstrekken. De avond werd gevuld met muziek en tooneel. Het geheele programma «rartPn

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5