DE ECHO VAK «ET MM No. 92. Zaterdag 20 Nov. '26. 49e Jrg, TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 16 Novem ber 1926 des nam «3 uur. Voorzitter de Edelachlb. heer Snij ders. Afwezig de heeren J. Leemans, G. v. d. Koppel en M. v. d. Pluym. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Provinciaal blad waarin wordt medegedeeld dat lot leden van het college van zetters zijn benoemd de heeren F. A. v. d. Pluijm en G. F. Verhoeven. Dankbetuiging van de autobus-on derneming „Onze Dienst" te Genderen voor de verleende subsidie. Aanbieding van de exploitatie-reke ning van het vleeschkeuringsbedrijf met begrooting. De exploitatie-rekening wijst een be drag aan van 3853,25, terwijl de be grooting met 4022,25° sluit. Verder is nog ingekomen een schrij ven van Ged. Staten betreffende de overdracht van het G. E. B. aan de P. N. E. M. Zij waren aanvankelijk van meening dat het G. E. B. tegen den kostprijs aan de P. N. E. M. was over gedragen. Nu dat niet het geval blijkt te zijn verzoeken zij het verschil tus- schen kostprijs en prijs van overdracht op Hoofdstuk 15 van de begrooting te brengen. Een en ander wordt voor kennisge ving aangenomen. Hierna gaat de raad eenigen tijd in geheime zitting over waarin door den voorzitter nadere mededeelingen wor den gedaan betreffende een ingekomen verzoek van de Landarbeidersstichting alhier over aankoop van een stuk grond. (Zie wat hieromtrent onder punt 4 staat vermeld). 2. Vaststelling kohier hondenbelas ting. Wordt ongewijzigd vastgesteld. 3. Aanbieding gemeente-rekening en begrooting. De gemeenterekening wijst, wat den gewonen dienst betreft, aan ontvang sten een bedrag van 105.591,05 aan uitgaven 97.139,95° dus 'n voordeelig slot van 8.541,09° Bij den kapitaal-dienst zijn deze be dragen: Inkomsten 40.040,01 Uitgaven 40.747,39° Batig slot 2.292,61° Op de begrooting zijn de ontvangsten en uitgaven voor den gewonen dienst geraamd op 88.272,04, terwijl de post „onvoorziene uitgaven" een bedrag van 7972,71° aanwijst. Voor den kapitaaldienst is de raming 13.000. Zooals steeds gebruikelijk is wordt een commissie van onderzoek benoemd waarvoor de Voorzitter de heeren v. Drunen, Hermans en v. Balkom aan wijst. 4. Voorschot ter uitvoering der land- arbeiderswet. Ingekomen is een verzoek van het bestuur der stichting tot bevordering van het verkrijgen van onroerend goed door landarbeiders, om een voorschot uit de gemeentekas van 13.000 voor den aankoop van* een stuk land van den heer Van der Steen. Bij dit verzoek is door liet bestuur gevoegd de volgende Memorie van toelichting. Hel is reeds herhaaldelijk voorgeko men, dat aan de bij onze instelling in gekomen aanvragen van landarbeiders voor liet verkrijgen van een plaatsje geen gevolg is kunnen worden gege ven, omdat de daarvoor benoodigden grond niet beschikbaar was en de weg der onteigening daarvoor niet werd ge- wenscht of kon worden aanvaard. Noodgedwongen zagen enkele dier arbeiders zich daarom genoodzaakt hunne Woningen te stichten op kleine strookjes grond langs dijkhellingen, die daarvoor door den Zuid-Holland- schen Polder aan hen werden overge daan. De benoodigde gelden, voor zoo veel de eigen middelen ontoereikend v.aren, moesten dan worden verkregen do#r vestiging eener hypotheek op hun woning door particulieren legen een veelal zeer hooge rente. Langs den weg der landarbeiders- wet konden deze menschen immers niet wórden geholpen, omdat de opper vlakte van het terrein (24 Aren) niet aan den van Regeeringswege gestelden eisch beantwoordde. Ten einde verbetering in dezen toe stand te brengen zijn door onze stich ting herhaaldelijk verschillende pogin gen aangewend om lot den aankoop van geschikt bouwland te geraken. Eindelijk meent zij thans daarin te zijn geslaagd door het aanbod van haar medelid den heer J. van Steen, die de hem in eigendom tocbehoorende perceelen bouwland gelegen langs de Nieuwe Steeg binnen deze gemeente en kadastraal bekend als Sectie F Nr. 319 en 329 te zamen groot 3.68,40 Hectaren aan onze stichting voor het aangege ven doel wil verkoopen tegen den prijs van 3500 per H. A. Deze perceelen zijn op dit oogenblik echter nog in huur bij C. en A. A. Ste vens tot ultimo December 1929 tegen een jaarlijkschen huurprijs van 475. Met de gemelde huurders is echter de volgende voorloopige overeenkomst gesloten dat zij bij overdracht van gedeelten aan landarbeiders afstand zullen doen van hunne daarover loopende huur tegen een vergoeding berekend naar 50 per H. A. en per jaar, benevens vergoeding voor de bemesting en be werking van het land, zoo een en an der heeft plaats gevonden in hel jaar" aan de overdracht voorafgaande en de gewassen nog niet zijn geoogst. Deze vergoeding te berekenen als volgt: voor de daarop gestorte niest 2,50 per M3.; voor het ploegen 10 per H. A., wanneer het land voor de eerste ver meerderd met een gelijk bedrag, wan neer het voor de tweede maal en met 25 wanneer het voor de derde of laatste maal is gediepploegd, zoodat in totaal voor deze geheele bewerking van 3 maal ploegen niet meer be hoeft te worden vergoed dan 45 per hectare. Voorts vergoeding voor de te velde staande gewassen, wanneer zulks het geval is, tot een bedrag als nader is overeengekomen. De bedoelde perceelen zijn voor het aangegeven doel zeer gunstig gelegen in het midden, langs den openbaren weg terbinden de beide kommen van Dussen en Dusscn-Polder, waarvan zij circa 20 minuten gaans verwijderd zijn. Zij zijn in 17 afzonderlijke perceeltjes of akkers verdeeld, alle grenzende aan de afwateringssloot ter zijde van den openbaren weg. De gestelde koopsom is zeer aanne melijk Het land valt in de uitdeeling van den Zuid-Hollandschen Polder al- bier die 10 tot 20 per jaar bedraagt. I)e jaarlijksche opbrengst beloopt al- zoo bij de matige huur waarvoor het thans in huur is ad 475, vermeerderd met de gemid delde uitkeering van den polder (15 X 3.6840) 55,26 of totaal 530,26 verminderd met de verschuldigde grondbelasting. Het lijkt gewenscht dat de benoodig de bruggen over de afwateringssloot door onze instelling worden aanbe steed. Het voor den aankoop in verband met het vorenstaande benoodigde be drag meenen wij daarom te moeten stellen op rond 13.000. Onze stichting acht het niet bezwaar lijk, dat dit bedrag aan haar wordt ver strekt op den voet als bij art. 34 der Landarbeiderswet is aangegeven, zoo dat aan renten door haar zal moeten worden betaald de eerste drie jaren 520 en daarna eene annuiteit gedu rende 30 jaren van 754. Daar alzoo de te betalen renten van het voorschot gedekt zijn door de óp- brengst van het land, kan hieruit-zelfs, al zoude zich het niet aannemelijke ge val voordoen, dat in de eerste jaren geen plaatsjes werden uitgegeven, eenig financieel nadeel voor onze stichting voortvloeien. De Voorzitter zegt dat er van M. P. v. d. Pluijm nog een verzoek is ingeko men om een perceeltje ter grootte van 10 aren en een voorschot van 2500. Spr. stelt dan namens Burg. en Weth. voor om het verzoek van de Landar- beidersstiehting in te willigen en geeft nog een kleine toelichting betreffende de vergoeding die aan de pachters moet worden gegeven zoo deze een benoo- digd perceel reeds hebben bewerkt, bemest, of als er gewassen op staan. Hermans. Ligt het in de bedoeling om in geval er hier dichterbij nog kleine perceeltjes worden aangevraagd, die ook te koopen? Ik vind het betref fende stuk land nogal veraf gelegen niet bet oog op de kerk en zoo. Voorzitter. U bent toch zelf ook bij die Stichting, dus weet U ook dat deze perceelen noodig zijn om landarbeiders aan een stukje grond te helpen om er een boederij te kunnen stichten en niet om ze zoo dicht mogelijk bij de kerk te laten wonen. Ik moet zeggen dat het betreffende land zeer gunstig gelegen is en dat ik met den plattegrond in de hand geen beter en geschikter plaats voor ons doel kon vinden. Echter blijven de landarbeiders nog vrij om grond te koopen waar zij wil len. Hermans. In het rapport van de werkliedenvereeniging wordt erover gesproken om ook de fabrieksarbeiders te helpen om zich een eigen huisje te kunnen stichten. oorzitter. Als de gemeente er finan cieel gunstig voor stond, dan zou inen ook in die richting wel iets kunnen doen, doch we moeten thans zooveel mogelijk bezuinigen. Wij hebben ge meend het betreffende verzoek van de Landarbeidersstichting zonder bezwaar voor de gemeentekas te kunnen inwil ligen, daar uil de memorie van toelich- ting duidelijk blijkt dat de gemeente er geen strop aan hebben kan. Aan de fabrieksarbeiders kunnen we ons ech- .ter voorloopig nog niet wagen. Stel eens dat er met de papierfabriek eens iets gebeurt, dan zit de gemeente met die woningen. Trouwens doordat de landarbeiders geholpen worden, wor den ook indirect de fabrieksarbeiders geholpen, doordat de woningnood er door verminderen zal. Indien de direc tie der papierfabriek die toch al die fabrieksarbeiders naar hier trekt eens met ons kwam onderhandelen over den bouw van arbeiderswoningen, dan zou zij ons steeds bereid vinden om zooveel mogelijk terwille te zijn, doch thans een sprong in het duister te wagen kan ik niet aanraden. Hermans: Het rapport dringt aan op verbetering van den algemeen sleck- Wij geven hier eenige kiekjes van 't Slacht-huis, zooals dat op het terrein langs de spoor lijn in de St. Antonius-parochie zal worden opgetrokken en waarvan de aanbesteding 4 December a.s. zal plaats hebben. Het front. De platte grond. De Oostgevel. ten toestand voor arbeiders. Met de voorgestelde regeling zullen we Slechts de belangen der landarbeiders behar tigen en ik vermoed, dat. de fabrieks arbeiders daardoor zullen worden ten achter gesteld. Het zal zoodoende wel een heele tijd duren eer men die nood lijdende menschen aan een behoorlijke woning helpt. Voorzitter. Ik zou in dezen toestand ook heel gaarne verbetering zien ge bracht. maar we kunnen toch niet. ver der springen dan de stok lang is. We weten niet wat de toekomst nog zal brengen. De gemeente kan er toch maar niet op los bouwen. Hoeveel aanvragen zijn er eigenlijk? Om definitief te bouwen met eenigen waarborg voor de gemeente, komen er geen. In den Haag heb ik er met de be trokken heeren lang over gesproken en men wil ons daar graag helpen, doch ze adviseeren, om niet verder te gaan, dan we kunnen. Bovendien moeten we niet vergeten, dat we hier een overwegend landbou wende bevolking hebben en de industrie er eigenlijk tusschen zit als een vreem de eend in den bijt. We mogen en kun nen de landarbeiders niet laten wach ten terwille van de industrie. Ten op zichte van de fabrieksarbeiders zullen we echter doen wat we kunnen. Middelkoop. In het rapport wordt ook wel gezegd, dat verschillende hu welijken moesten worden uitgesteld wegens woningnood. Zulks - zou men echter niet zeggen als men den Burgerl. Stand ziet; daarop komen geregeld personen voor van 18, 19 en 20 jaar die in het huwelijk treden, dat gaat nogal geloof ik. Iedereen wil een wo ning hebben, ook al bezitten ze geen cent. De toestanden zijn treurig, doch de menschen dienen dan in de* eerste plaats de zuinigheid te betrachten. Zonder geld kan men toch ook geen huis bouwen. Voorzitter. Ja, laten de menschen be. ginnen niet sparen. Onze gemeente bestaat niet uit ren teniers en een enkele bevoorrechte daargelaten, moeten bijna al onze ge- meentenaren hard voor hun brood wer ken. En nu gaat 't toch niet aan om degenen die spaarzaam zijn geweest, alle lasten der gemeente te laten dra gen. Xogmaals, laten de fabrikanten ook wat doen, wij willen wel helpen. Middelkoop. We mogen deze gelegen heid niet zonder meer voorbij laten gaan. Het stuk grond met een front breedte van 300 Meter is zeer gunstig gelegen. Indien men hier nu woningen bouwt komen er toch andere leeg te staan. Zoo wordt er toch meteen in den woningnood voorzien. Voorzitter, 't Komt natuurlijk ook voor dat een boer die b.V. vijf zonen heeft, ziet dat een of meer van zijn jon gens geen zin heeft in het boerenbe drijf. Dezulken nu moeten ook langs dezen weg (n.l. landarb. stichting) ge holpen worden. Ik vind dit een zeer mooie regeling. Zonder eenige verdere discussie werd daarna het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Intrekking bedrijfsverordening G.E. B. De voorzitter zegt, dat, nu bet. G.E. B. aan de P.N.E.M, is overgegaan, de be drijfsverordening van het G.E.B. kan worden ingetrokken, Aldus wordt besloten. Rondvraag: Hermans. In „de Echo" heb (ik des- tijds gelezen de besprekingen over de verlichting van de kade. Natuurlijk leg ik me thans bij het genomen besluit neer. Maar in den tusscbentijd zijn er praatjes over geweest. Wanneer men achter van Balkom de kade opgaat is 't er 's avonds zeer donker. Men heeft mij er op gewezen om eens te onderzoe ken of daar niet een lichtpunt kon wor den aangebracht. Ik heb er mij per soonlijk van kunnen overtuigen dat er betere verlichting gewenscht is. Voorzitter. We moeten niet uit het oog verliezen, dat de mensehen hier met straatverlichting zeer verwend zijn. Nergens zal men in Brabant zoo'n straatverlichting vinden als in onze ge meente. T Moest, maar we hebben ook kunnen bezuinigen met ƒ1000. Als we naar andere gemeenten kij ken, zien we, dat deze niet zulk een goede straatverlichting hebben als wij. Maar we moeten bezuinigen inpladts van uitbreiden en kunnen niet aan elk verzoek voldoen. Als we naar de wen- •schen van alle menschen luisterden, dan kwam er geen eind aan. Ik ben zelf over de kade geweest, maar heb nog nergens zulk een goede verlichting gezien. Maai' misschien kunnen we wel eens een lantaarnpaal verplaatsen, dit is in elk geval nog te onderzoeken. De heer van Drunen wijst nog op een enkel punt dat minder goed ver- nooo innrnrnnnnlM OPET1BAAR SLACHTHUIS 1 iiitiiip^-""-*'|ipj p I'JB luch rwotui* VAane. /Oil. KOELMVJ t ULCLLUlr i_ kOtLHOi 5 l»CCLl.Hl_ Rum VOOR KOtLHUIS I' '«73 Openbaar Slachthuis te Waalwijk. .1. LI 9IV lij \—'2' j- 99 -L- 't' •wAG HLLUMG, WAiCM in KLllÖ LOKAAL VARK - --.110- eTEl<RuiMTl. til

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5