DELCHÏVAH HET ZUiOEli. Je laatste dagen van Pompei." ROOKT' La Peias W11TE BIOSCOOP. Zaterdag 6 en 8'/2 uur Maandaguur. Zandbiaadjes verkrijgbaar bij A. Ver ster Co. Xo. 02. Zaterdag 20 Nov. '20. lik' Jig, DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Voor de Jeugd. Wij openen in dii nummer een nieuwe rubriek onder bovenstaanden titel. Wat deze beoogt, leze men in de inleiding (pag. 2 2e blad). Wij twijfelen er niet aan of deze nieuwe rubriek zal door de kleinen zeker met belangstelling worden begroet en de band tusschen ons blad en 't huis gezin steeds hechter doen worden. RED. St. Nicolaas Het bestuur van Waalwijks Belang zal in het volgend nummer de bijzon derheden bekend maken omtrent het bezoek van St Nicolaas aan onze gemeente. Waar dit bezoek mede een liefdadige bedoeling heeft, willen wij reeds thans onze ingezetenen met klein aanmanen speelgoed- en kleer kasten aan een degelijk onderzoek te onderwerpen om van 't gevondene tij dig een of meer pakjes te vervaardi gen. Naast eene collecte langs de huizen zullen door bereidwillige handen tijdens den rondgang van den H. Man de pakjes opgehaald worden. Men weet welk een buitengewone voldoening de gevers en 't bestuur van .Waalwijks Belang" met dit St. Nicolaasfeest en liefdewerk 't vorig jaar gehad hebben, en ditmaal moet het nog beter zijn, moeten er nog meer pakjes en geld komen, opdat velen armen kleinen ook een prettig St. Ni- colaasfeest kan worden bezorgd. Aan den heer Th. van Dongen, Agentuur- en Commissiehandel, Groote straat No. 178 alhier, is de vertegen woordiging der ledeifirma A. Schiff te Frankfort a/M. opgedragen. Gisteravond had ouder voor zitterschap van den heer Adr. de Graaff een vergadering plaats van de leden uit 't comité voor het zilveren feest van den ZeerEerw. heer pastoor Kuijpers. die speciaal voor de versie ring zijn aangewezen, ril. de heeren M. Elshout en G. Eijckenbroek, om te komen tot oprichting van een jongens comité dat bestemd zal wor den om met bovenstaande heeren de versiering te verzorgen. Nadat door den voorzitter verschil lende inlichtingen waren gegeven i-.n eenige onderlinge besprekingen ge houden, werd besloten in de as. week een circulaire uilsluitend bij de jongelieden en belangstellenden te bezorgen, waarop men voor dit ,doel voor een zeker bedrag kan inteekenen. Deze circulaire zal door de comlte- leden worden teruggehaald. De jongelui der St Antoniusparochie zullen zeker met hun bijdragen voor dit doel niet achter blijven. Het comité bestaat uit de navolgende leden J. de Peffer, A. de Rooij, G Schoe- mans, Ant. de Graaff, J. Schalken, J. de Graaff, M. de Haan, J. Beerens, J. Henkes. M Korthout. Naar wij vernemen zal de ver- fraaiïngs commissie van Waalwijks Belang" op verzoek van 't bestuur dezer vereeniging zich weldra onledig houden met de installatie der Oudheid kamer in 't Raadhuis v.m. Baardwijk. Deze kamer is door de goede zorgen van den Gemeente-architect netjes in orde gebracht, zoodat met de opstel ling kan worden begonnen Wij hopen dat een beroep door de commissie gedaan op de inwoners om antiquiteiten of bijzonderheden de plaats betreffende niet tevergeefs zul len zijn. Deze commissie bestaat uit de heerenM. A. van Liempt, Jos Verwiel, Th. van Delft, Jan Wiesman en Jud. Timmermans.van lersel, die gaarne zaken voor dit doel geschikt in ontvangst willen nemen of adressen zullen vernemen waar iets te vinden zou zijn. Men kan zich ook desge- wenscht wenden tot den secretaris van W. B. De restauraties van den ouden toren aan den Winterdijk vorderen goed. Jos. Groenen. De Wagnervereenigingte Amsterdam gaf Donderdag en zal nogmaals a.s. Zaterdagavond uitvoeren in den Stads schouwburg de opera „Tristan und Isolde" van Richard Wagner. Hiervoor zijn de beste zangers en zangeressen uit Europa geëngageerd, o m. de heer Urlus en onze stad genoot de heer jos. Groenen. De beroemde dirigent-componist Richard Strauss is daarvoor naar Amsterdam gekomen en zal dit weik zelf dirigeeren, een zeer bijzondere gebeurtenis in 't muzikale leven in ons land. Op de plaats waar ihans geves tigd is de leerlooierij der firma Roes aan het Oosteinde te Delft en die voor dit doel is gekocht, zal een R.K Meisjesschool gebouwd worden, be heerd door de Zusters van Liefde te Schijndel. Het kloosier zelf zal onder gebracht worden in het heerenhuis Oranje Plantage aldaar, thans bewoond door prof ir. G A. F. Moleng aaf. De dames van de propaganda- club der Meisjescongregatie in de St. Clemer.sparochie hebben sinds eenigen tijd onder leiding van den heer C. Mol in studie, het drama „Haar Offer" van P. Servalius van Enschede, waarmede zij omstreeks Nieuwjaar ten tooneele zullen komen. Gisterenavond had in „De Ko renbeurs" alhier, voor rekening van den heer Joh. C. Spapens, de aanbe- sleding plaats van het albreken van een gebouw en het ter plaatse bouwen van magazijnen en werkruimten met verdieping in gewapend betonbouw met al de daartoe benoodigde bouw stoffen in twee perceelen en-in massa. Hierbij waren de volgende inschrij vers in perceelen N.V. Bouw Mij. „B E. D. O Til burg voor le perc f 9700.—.- Timmermans, Sprang 2e perc. f 7562. En in massa Van Geffen. Boxtel f 21 800 Michael, Vrijh.-Cappel f 19.560 N.V. Bouw.-Mij. "B. E. D O." Tilburg f 21.500 Pennings, St. Michieis—Gestel f 19 300 Wed. A. Aarts Zonen Waalwijk f 16 344 H. W. Maas, Waalwijk f 16 665 Timmermans, Sprang f 14 000 J. derr Ttuling, Waalwijk f 13 889 De gunning wordt acht dagen in beraad gehouden. Schoolreizen. De Redactie van den „Gids voor Schoolreizen" zond ons dezer dagen een geïllustreerd boekje, bevattende enkele gegevens waarop zij de vorste- lijke gift van f 5000, geschonken door de firma Ant. Jurgens, Margarinefa- brieken te Oss, ten behoeve van het gebrekkige en zieke Ncderiandsche kind, heeft besteed. Vele honderden gebrekkige kinderen maakten een prettig uitstapje. Het bovengenoemde boekje ver meldt hiervan slechts enkele gevallen, hetzij in den vorm van een briefje of van een foto De eenige bedoeling van dit boekje is aan het publiek te laten zien, hoe deze stumperds geno ten hebben en hoezeer tallooze onder wijzers. doctoren, verpleegsters en geestelijken zien hebben beijverd om met behulp van den financieelen steun der fa. Jurgens aan ongelukkige kinde ren een heerlijken dag te bezorgen. Voor belangstellende kindervrienden wordt op aanvrage d~-or de Redactie van den „Gids voor Schoolreizen", Accaciasiraat 174, Den Haag, gaarne een exemplaar toegezonden* De aandacht wo&'dt er nog maals op gevestigd, dat de Bioscoop-Voorstellingen deze week zullen zijn Wij brengen U de prachtige film: ZONDAG GEEN BIOSCOOP. 39395 DE DIRECTIE. Door de jury werd aan Industria te Waalwijk, in het R. A. I Gebouw te Amsterdam, de zilveren medaille (hoogste onderscheiding) voor de groep Meubelen, onder-afd. Rietmeu belen, toegekend. Wij wenschen de N.V. geluk met de behaalde onderscheiding De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier deelt ons mede, dat door haar van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, een schrijven is ontvangen waarin ervoor zooveel noodig op wordt gewezen, dat sedert 1 Oct. j 1. in België de laatste bijzondere tarieven van invoer rechten zijn komen te vervallen, zulks in verband met de omstandigheid, dat Duitschland vanaf dien datum bij in voer in België volledige meestbegun- stiging geniet. Het gevolg van een ander is, dat thans bij invoer in België voor alle goederen ongeacht de herkomst, het minimumtarief wordt toegepast, waar door het regime der certificaten van oorsprong althans voorloopig, heeft opgehouden te bestaan De R. K. Vereeniging van Post en Telegraafpersoneel „St. Jan"afdee- ling Waalwijk houdt morgen (Zondag) eene algemeene vergadering in den R K. Gildenbond des nam. om half vier. De bestuursvergadering van de R K. KieSvereeniging die hedenavond zou plaats vinden en waarin zou worden overgegaan tot de keuze van een nieuw bestuuislid (vacature Kiij- berg) is uitgesteid tot Maandag a.s. Zondagavond krijgen we het eerste winterconcert van de Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst" in de zaal van den heer P. van Cromvoirt. De Liedertafel heeft verschillende aardige koren uit haar oud-repertoire voor den dag gehaald welke we in geen jaren meer gehoord hebben en wij meenen dat ze hierin een goede keuze heeft gedaan Indien ze een be hoorlijke vertolking krijgen, waaraan wij niet twijfelen, dan staat ons hier mede op vocaal gebied een genotvolle avond te wachten. Er staan, natuurlijk zullen we maar zeggen, ook weer enkele komische scènes op het programma. Die mogen er nu eenmaal niet ontbreken, want men moet op zoo'n uitvoering ook eens flink kunnen lachen. Nu. naar heigeen wij er van hoorden, zijn de gekozen nummers daarvoor wel ge schikt cn zijn de rollen in handen van lui, ciie ons op dit gebied reeds vaak hebben doen genieten. Deze uitvoering zal dan ook als gewoonlijk de noodige belangstelling trekken. Commissie van Advies, Zooals wij Donderdagmiddag reeds gebulletineerd hebben, komt in de Me morie van Antwoord betreffende de begrooting van Arbeid, omtrent dè weder instelling der Commissie van Advies der Rijksvakschool alhier 't volgende „Ondergeteekende is voornemens „met z'ri collega van Onderwijs in „overleg te treden nopens de weder instelling eener Commissie van Advies „voor vhet Rijksproefstation ten bate „der lederindustrie." „Hij vertrouwt dat zulks spoedig „zal kunnen geschieden, terwijl het de „bedoeling is deze Commissie mede „te doen strekken als Commissie van „Toezicht op de Rijksschool voor „Leerlooiers en Schoenmakers." Wij vernemen voorts dat benoeming der Commissie spoedig mag worden verwacht en reeds verschillende per sonen daaromtrent zijn gepolst. Doof het Bestuur en werkende leden der St. Elisabeth—Vereeniging Parochie O. L Vr Onbevlekt Ont- vongen werd 1.1. Vrijdag de feestdag van St. Elisabeth w%derom herdacht. Voor de H. Mis die tol intentie van de werkende leden en weldoeners werd opgedragen, naderden het Bestuur en allen leden tot de H. Tafel. 's Avonds ha het Lof werd volgens de Statuten door den ZeerEerw. Direc teur Pastoor Buijs, een keurig jaar verslag uitgebracht en kunnen wij hier uit mededeelen, dat gedurende het af- geloopen jaar, in onze Parochie aan armen en zieken, alsook aan behoef tige kraamvrouwen is uitgedeeld Kleeding en bedekking f 593.80 Bed met toebehooren en overtrekken f 32.00 Aan melk f 86 95 eieren f 5904 vleesch f 95 90 kruidenierswaren f 14 00 Kraamverpleging f 10 00 WitGele Kruis f 10 00 Werkloon f 13 00 Totaal f 914.69 Het bestuur brengt zijn welgemeen- den dank voor den steun en voorlich ting van den Z Eerw. hecrPastoor.de leden voor haar ijverige medewerking, aan de weidoeners voor hunne gulle mildadigheid. Moge God met zijn zegen de milde gevers rijkelijk beloo- nen, op wier bijdragen de vereeniging hoofdzakelijk is aangezen en durft zij de a s. wintercollectie, die wederom met een liefdadigheids-predikatie in de kerk gehouden zal worden gehou den, met warmte aanbevelen. Het bestuur der St. Elisabeth- vereeniging (voorm. Besoijen). Bestond 't vorig jaar de St. Nicolaas-wedstrijd der Winkeliers uit 't raden van de totale lengte van een lint, waarvan gedeelten door de etalages waren geslingerd, thans zal men heb ben te raden de som van alle getallen (een 20-tal) die in elke etalage zullen worden opgehangen Voor da doel zijn reeds verschillende prijzen be schikbaar gesteld en deze zullen later worden geëxposeerd. Nadere bijzon derheden over prijsuitreiking enz. worden nader bekend gemaakt. In ons vorig nummer hebben wij een totaal indruk gegeven van het concert dat Zondag j.l. door de harmonie „St. Jan" gegeven is. Waar het hier geldt de eerste uitvoering na de reorganisatie in het bestuur en de directie dezer vereeniging, willen we een en ander uit dezen avond nog eens wat meer naar voren brengen. Geopend werd met een fikschen marsch „Souvenir d'Ettelbiück",waarbij de nieuwe directeur de heer J. Thijs sen den dirigeerstok hanteerde, wat hem reeds bijzonder goed afgaat. Wij meenen dat de directie van „St. Jan" bij dezen volijverigen directeur in goede handen is Dat de vele en trouw bezochte repetities van den laatsten tijd haar goede uitwerking niet hebben gemist, bleek reeds bij dit eerste nummer, waarbij de harmo nie een zuiver ensemble vormde. Zij bleek weer met nieuw leven be zield. De reorganisatie in directie en bestuur schijnt haar zeer ten goede te komen. Er wordt ook door de leden thans een zeldzame ambitie aan den dag gelegd en wij zijn er van overtuigd als de harmonie op dien weg blijft voortgaan dan zal nog menig succes in de toekomst haar deel worden. Zij heeft ons dezen avond met een 7-tal fraaie nummers, waaronder weer een paar nieuwe voorkwamen en welke alle een uit nemende vertolking vonden, getoond, dat ze reeds heel wat presteeren kan en dat de wil en de kracht aanwezig zijn om nog hooger op de muziek- ladder te stijgen. Een groot aandeel van dezen vooruitgang komt zeker voor rekening van den talentvollen instructeur, den heer v. Loon, direc teur van „Concordia" te Loonopzand, die er zeker ook het zijne toe zal bijdragen de harmonie tot bloei te brengen. Wanneer nu nog de ingeze tenen door ruimen finantieelen steun, naar vermogen medewerken om de harmonie wat instrumentenmateriaal betreft vooruit te brengen, dan gaat zij een succesvolle toekomst tegemoet. Dat „St. Jan" reeds aller sympathie heeft blijkt o a. uit de groote toename van het aantal donateurs, uit het overdrukke bezoek aan deze uitvoe ring en uit de opbrengst der collecte die deze avond werd gehouden voor het instrumentenfonds. Moge dit steeds zoo blijven. Rest ons nog met een enkel woord te gewagen van de komische scènes dien avond opgevoerd, die zooveel tot het gezellig verloop der uitvoering hebben bijgedragen. Het kluchtspel in 2 bedrijven „De keizer komt" viel zeer in den smaak, 't Was een allervermakelijkst stuk, waaraan een zekere spanning ook niet ontbrak en waarin vooral E. v. Lier als „Hannes" de knecht van Baas Wolmans, die zichzelf, om ook eens op een heerlijken maaltijd te worden onthaald, voor keizer had uitgegeven, zeer goed spel vertoonde en ons hartelijk lachen liet. Ook de overige spelers kweten zich best van hun taak. in het bijzonder Leo Leij- tens als „Kobus Winter". Met de spektakel-scène „De Voet balclub van Knuppelveen" is eveneens onbedaarlijk gelachen, om de komi sche aankleeding en de rake zetten van de bepleisterde en verminkte heeren voetballers De aanvoerder van het uit 7 man bestaande „elftal" de heer E. v. Lier was hier weer in z'n element en komt het succes van dit nummer weer voor een groot deel voor zijn rekening, 't Was in een v/oord een aardig en varieerend pro gramma en het talrijke publiek heeft een genotvollen avond gehad. A.s. Zondag ten 4 uur zullen in de Congregatie van O. L Vrouw ruim 100 aspirant-leden hare opdracht doen. Deze plechtigheid zal ook door de 'eere-leden worden bijgewoond. Jubileum Groene Kruis. In ons nummer van 1.1. Zaterdag hebben wij ons uitvoerig bezig ge houden met de Bazar van 't Groene Kruis, die ter gelegenheid van het 12'/a jarig bestaan dezer vereeniging wordt gehouden van 22—26 Nov. a s. in Musis Sacrum. Wij hebben tevens 't programma weergegeven, dat met alle zorg is saamgesteld en •veel attracties biedt en ook aan decoratie en smaakvolle gezellige aan kleeding der zaal, is alle zorg be steed, pracht artikelen voor verkoop en verloting zijn geschonken, zoodat alles er is om een mooie en succes volle bazar te verwachten. Wij wen schen dit bestuur en comité's dan ook gaarne toe mogen een druk bezoek en goede financieele uitkom sten' het resultaat zijn van hun ambi tieus werken, dat zich kenmerkt door algemeene medewerking en groote ambitie voor deze goede zaak. Wij hebben toen ook aan de hand van 't aardige geschriftje van den heer van Kempen een en ander ont leend omtrent de geschiedenis, het werken en streven dezer vereeniging, die op 't gebied van zieken- en kraamverpleging, bestrijding van zui gelingensterfte en tuberculose, in al die jaren zeer veel voor onze gemeente heeft gedaan en nog doet, waarvoor wij haar bij haar jubileum openlijk hulde brengen Terwijl wij haar en het bestuur bij dit koperen feest geluk- wenschen, spreken we de hoop uit dat zij met kracht haar doel zal blij ven nastreven en nog zeer veel zal werken tot heil der lijdende mensch- heid, waardoor ook zij zich voor onze plaats grootelijks verdienstelijk maakt. De officieele opening heeft Maandag plaats op de zaal der sociëteit „De Gezelligheid", voor dit doel welwil lend door 't bestuur beschikbaar ge steld. De bazar is dien avond alleen toegankelijk voor genoodigden en wordt er niet verkocht. Maandag was het de statiedag van het Gilde „St. Crispijn en Cris- pinianus", gevestigd bij den heer J. v. d. Meijs v.m. Besoijen. Des mor gens om 8 uur gezongen H. Mis voor de overledene leden. Voorafgegaan door het vaandel begaven alle gilde- broeders zich naar de kerk. Om half elf vereenlgden zich alle schutters van het gilde in het gildehuis voor het prijsschieten op den wipvogel. Er werd met veel animo geschoten en des namiddags om 3 uur werden onder een toepasselijk woord door den Hoofdman de prijzen uitgereikt. Verder werd den middag gezellig onder elkander doorgebracht, om ten circa 5 uur door een gemeenschappe- 1 ij ken maaltijd te worden bekroond. De clou van het feest was echter het soirée, door het gilde aan zijne leden donateurs en dames aangebo den. Als humoristen traden op de heeren van Engelen en v. d. Griendt, bij allen genoegzaam bekend om over- tuigd te zijn van een genotvolle avond. Met succes traden deze twee heeren dan ook op met „Meerenberg en Medemblik", „Ik ga 't wagen" e a. Een woord van lof verder aan den heer Brekelmans. die de beide heeren op zoo'n uitnemende wijze accompag neerde. 't Laatst traden enkele leden van het Gilde op met het door hen zelf ingestudeerde blijspeld „De Eerste van de Maand". Er werd ongedwon gen en natuurlijk gespeeld, het lachen was niet van de lucht en zij oogstten dan ook veel bijval. We willen hopen dat deze dilettantenclub op meerdere feesten van het Gilde zich zal laten hooren, want als er zoo ge speeld wordt slaat de klok te vroeg het sluitingsuur, zooais ook nu het geval was. Om half twee gingen de leden, donateurs en dames overvol- daan huiswaarts. De Breughel-herdenking. Het uitvoerend comité ter her denking van Peter Breughel hield zijn eindvergadering te's Hertogenbosch. De voorzitter, de heer Vincent Cleer- din, gaf mededeeling van verschillende tevredenheidsbetuigingen der deelne mers en van een hartelijke dankbe tuiging van het bestuur der gemeente Son en Breugel De heer Jos. Verwiel uit Waalwijk deed rekening en verantwoording. Hem werd hulde gebracht voor de wijze waarop hij zich van zijn moeilijke taak als secretaris en als penningmeester gekweten heeft. De cijfers der ontvang sten gaven aanleiding om nogmaals dank te betuigen aan den schenker der prenten naar een werk van Breughel, den heer Dorus Hermsen, die tot aller spijt niet aanwezig was. Daarna is het comité ontbonden. DRUNEX. Door een inwoner, die onbekend wenscht te blijven, is aan den Zeer Erew. heer pastoor Goossens een bedrag van, 2500 geschonken voor de stichting van een Missiebeurs. Wie volgt? Naar wij vernemen heeft de bur gemeester vergunning verleend tot het oprichten van een eereboog en tot het geven van muziek, ter gelegenheid van het zilveren huwelijkschfeest Lou- wers-van Oers. Het bestuur der Kruisboogschulte- rij „De Vriendenkring" zal ter gelegen heid van zijn jaarlijkschen feestavond een uitvoering geven in de zaal van den heer v. d. Westen. In de laatste bestuursvergadering is besloten om op Zondag 21 November een algemeene vergadering te houden van de R. K. Werkliedenvereeniging in de zaal der Jongelingen-Congregatie, alsdan is aan de orde het verkiezen van een voorzitter. Tevens zal als spre ker optreden de heer Hendriks uit Den Bosch. Dinsdagavond had in de zaal der Jongelingen-Congregatie, eejn bijeen komst plaats, voor de jeugd, waarbij het bestuur der Werkliedenvereeniging tegenwoordig was. Door kapelaan Goo- sens werd allen een woord van wel- kom toegesproken, waarna deze eene interessante inleiding hield over het on derwerp„Hoe heeft de Kerk de slaver nij uitgeroeid". Hij gaf in 't kort een Waalwijk, 19 November 1926.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9