Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. I 4 Co. Kr. FEÜILLETO St. Nicolaas-Cadeaux. P. KOESEN t NUMMER 93. WOENSDAG 24 NOVEMBER 1926. 49e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD, GEMEENTERAAD. SPRANG-CAPELLE. Vrijdag 19 Nov. j l. vergaderde, de raad dezer gemeente des namiddags om 3 uur ien gemeentehuize. Bij de opening door den Voorzitter zijn afwezig de heeren Middelkoop,- J. Michael en Rijken J. De notulen der vorige vergade ring werden onveranderd vastgesteld. 2. Onderzoek van den geloofsbrief van den heer J. van Beek te Sprang, benoemd tot lid van den gemeente raad vacature de heer B. Verhoeven. f:; De Voorzitter schorst de vergade ring en verzoekt de heeren Oerlemans, Moonen en Verheijden, de geloofs brieven van den heer J. van Beek te onderzoeken. Als deze in orde bevonden zijn heropent de Voorzitter de vergadering. Voorzitter. Zeer spijt het mij, dat de heer Verhoeven tot deze ontslag name besloten heeft, echter moeten we de beweegredenen hiervan eer biedigen. Hij was de nestor van den raad, waarvan hij 40 jaren lid is geweest en waarin hij 30 jaren lang de functie van Wethouder vervulde. Hij heeft zich doen kennen als een waar bestuurder Ik zal volstaan met te zeggen, dat de heer Verhoeven zeer veel in het belang dezer gemeente heeft verricht eii hij mij tot grooten steun is geweest. Namens de heele gemeente breng ik hem dank voor zijn vele verdiensten, daarbij den wensch uitsprekend, dat hij nog lange jaren mag terugzien op het werk door hem in het belang der gemeente gedaan. De heer Vgn Beek komt ter ver gadering. 3. Beëediging van den heer J. van Beek als lid van den gemeenteraad. Als de gebruikelijke eedsaflegging is afgeloopen zegt de Voorzitter: Met deze eedsaflegging hebt ge het ambt als lid van den raad aanvaard. Ik wensch U hiermede geluk en hoop dat ge in het belang van Sprang— Capelle moogt werkzaam zijn. Gij i neemt thans den zetel in van een waardig voorganger, die veel voor onze gemeente heeft gedaan, ik hoop, dat ge zijn voetsporen zult volgen. Van Beek. Ik dank U voor Uwe vriendelijke woorden en hoop in het belang der gemeente werkzaam te zijn en daarbij 't voetspoor van mijn voorganger te volgen. Ook de andere leden van den raad feliciteeren hun nieuwen collega. De heer Rijken komt ter vergadering. 4 Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat van den Commissaris der Koningin bericht is ingekomen, dat de heeren P. A. v. d. Hoeven en W. B. Rijken zijn be noeml tot leden van het College van Zetters Voorts is ingekomen een schrijven van den Noord-Brabanlscben Brand- weerbond om als lid van dezen bond toe te treden. Voorzitter. We hebben reeds meer dere malen een dergelijk schrijven ontvangen, doch ook nu stellen wij U voor, dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. Dan doet de Voorzitter voorlezing van een brief van Ged. Staten, hou dende mededeeling, orn aanvulling van ar!. 178 der gemeente wet en art. 1 der woning wet. Voorzitter. Wij stellen U voor de gevraagde wijziging aan te brengen. Hiertoe wordt met algemeene slem men besloten. Een adres van de wed. Lobbe te Capelle, inzake mishandeling van dieren, wordt ter visie gelegd. Een verzoek van J. Koenen e.a om verharding van het voetpad naar Wolfsnest erf verlichting van den toe gangsweg. Voorzitter. Het adres is ongezegeld en dus niet voor behandeling vatbaar. Van der Hoeven. Dit adres behoort niet bij den Raad thuis. Het voetpad is eigendom van particulieren en het Polderbestuur is met 't onderhoud er van belast De Voorzitter zegt nogmaals, dat dit ongezegelde adres niet door den Raad in behandeling kan worden ge nomen. Verzoek van dhr. 8enjamir.se om ten behoeve van een landbouwcursus een schoollokaal te mogen gebruiken. B. en W. hebben reeds voorloopig hierin toegestemd. Verheijden: Het is mij onbegrijpe lijk dat uit Capelle zich geen leer lingen hebben aangemeld voor het landbouw-onderwijs. Tegen de benoe ming van den heer Benjaminse als schoolhoofd had ik indertijd bezwaar om reden hij een acte in de moderne talen miste en ik het in 't belang achtte van de opkomende schoen industrie dat hel onderwijspeil van den wegirekkenden heer de Noo niet i achteruitging. De stroom van Fransche, Engelsche i en Duitsche handelsreizigers heeft de oogen der- fabrikanten niet geopend en men staat nog steeds behoudens de heer Oerlemans met den mond vol tanden Daar de heer Benjaminse de land- bouwakte had, heb ik op advies van mijn voorganger Wethouder Rijken, die dit een groot belang achtte, toe gegeven en genoemden heer mijne stem gegeven. In de laatste dagen heeft men ge zinspeeld in den „Echo" op den heer Rijken en mij, doch deze heer, die de zuivelindustrie in onze vereenigde plaats door zijn stuwkracht op zoo'n hoog peil bracht, arbeiders tot kleine boeren maakle, moest nu eens opzien, dat op den aanstaan 'en cursus geen enkele Capeljepaa- verwhijnt. Iff Het is mij bekend, dat men het be trekkelijk hoog inkomen volgens som mige boeren van vóór enkele jaren den heer Benjaminse niet gunde. Dit is blijkbaar één der argumenten, voorde bijzondere school geweest in plaats van het beginsel. Dit inkomen is grootendeels verkre gen door zijn werkzaamheid gedurende de wintermaanden door het leiden van diverse cursussen. Indien ik mij niet vergis fietste Z.Ed. wekelijks naar het katholieke Made en was men daar evenals in meerdere andere dergelijke plaatsen zeer op zijn onderwijs ge brand Z.Ed. deed dit zoowel voor den landbouwer als voor zijn gezin als huisvader. Men verbeeldt zich in onze veree nigde gemeente, dat men de zuivel, van ons prutsland niet kan missen doch er kunnen wel eens tijden aan breken dat incn zich tot verbouwing van gewassen en tuinvruchten zal moeten richten om niet bij .den mo dernen tijd achter te staan. Het verheugt mij dat Sprang en Vri, hoeve dit nu eindelijk eens inzien en ik zou het een ramp noemen als de heer Benjaminse uit de Heistraatsche school werd gedrongen door allerlei wauwelpraalje rond de kachel in de wintermaanden die zich hiervoor zoo bij uitstek leenen. Deze aanvrage za ik dan ook steunen. De meeste heeren weten niet wat er zich deslijds heeft afgespeeld, daarom heb ik dit nog eens even willen me- moreeren Voorzitter. Wij stellen U voor een lokaal van de Heistraatsche school ter beschikking te stellen. Oerlemans. Heeft men ook om deze school gevraagd Voorzitter. Neen, men vroeg aan vankeiijk een lokaal in Vrijhoeve. Doch men neemt nu genoegen met de schoo in de Heistraat. We hebben zulks dit jaar gedaan omreden er 't vorige jaar in Sprang zooveel klachten kwamen over het verontreinigen van de lokalen. Als de onderwijzers des morgens in de school kwamen dan was het 'n groote zwijnenboel. Verheijden. Ik zou gaarne zien dat de onderwijzer voorlaan aan de leer lingen het rooken en pruimen in school verbood. De Voorzitter stelt voor het gevraag de lokaal in bruikleen af te staan op de door den heer Verheijden genoemde voorwaarden. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. De Voorzitter brengt ter kennis een verzoek van het Bestuur van de school met den Bijbel om betaalbaarstelling van een bedrag van f 1300 als kosten van toezicht van den architect. B. en W. stellen voor niet dit bedrag uit te keeren, maar het architecten- honorarium te berekenen naar 't oor spronkelijk bij den Raad ingediende plan. Lederwarenfabrlkant Hinthamerstraat 61 - 's-BOSCH. Schitterende keuze DAMESTASSCHEN. Reisnecessalres. Actentasschen. Manicures. Muziek- en Zaktoilets. Schooltasschen. Portemonnaies. Auto- en Motor- Portefeuilles. handschoenen. Sigarenkokers. Auto dekens, Boordendoozen. Motorjassen. Schrijfmappen. Thermosflesschen. Beenkappen. DAMESTASSCHEN. B. en W. stellen zich voor hierover met het betrokken Bestuur in overleg te treden. Verheijden. Ik kan mij noch met 't een noch met 't andere vereenigen. Van mij geen halve rooie cent. 't Is ongepermitteerd wat er zich destijds in Capelle heeft afgespeeld. Ik weet alles van dit geheime zaakje, maar wil er verder geen woorden meer over vuil maken. Laat Ds. Meijers en zijn vrienden voor den architect betalen. Kerst. Gaat dat niet te ver mijnheer de voorzitter De heer Verheijden spreekt hief over een geheim, laat hij 't dan in den raad uitbrengen. Verheijden. Als het niet in orde is kan de Voorzitter mij het woord ont nemen. Maar ik weet er meer van^ doch zeg niets. Kerst. Dat is niet in orde zooals U zich daar tegenover predikanten uitlaat. ngstraatsckf Courant, Dit blad verschflnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementprfls per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der Ad verten tiën 20 cent per regelminimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat. Advertenüën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur In ons bezit ztyn. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". OF 8) Pardon, het zou mfl .spijten, u te moeten logenstraffen, maar ik hen zeker van het geen ik zooeven zeide. En ik verzeker u, dat Prosper mij niets heeft gegeven. Maar mflnheer, ik bid u, ontken niet, drong Fauverlot aan, ge zoudt mij dwingen vier bedienden te laten verklaren, dat zjj hem een met potlood geschreven briefje naar u hebben' zien werpen, dat zoo klein mogelijk gevouwen was. Cavaillon begreep, dat ontkennen tegen over een man, die zoo goed ingelicht scheen te zyn, niet mogelijk was; hy veranderde dus van systeem. Welnu, zei hy. het is waar, ik ontving een briefje van Prosper, maar daar het voor mij was, heb ik het zoodra ik het gelezen had, verscheurd en verbrand. Dat kon de waarheid zynFauverlot vreesde er voor, maar hoe kon hy zich daar van vergewissen? Hy bedacht dat de grofste listen het best Slagen, en op zjjn gelukster bouwend, zei hij op den man af: Ik veroorloof my, mynheer, u te doen opmerken, dat dit niet juist is. Het briefje Is aan u toevertrouwd, om aan Gipsy te overhandigen. Een wanhopige beweging van Cavaillon '-ei den agent, dat hij zich niet vergiste. Hy herademde. Ik zweer u, mynheer, begon de jonge man. Zweer niet, viel Fauverlot hem in de rede, alle eeden der wereld zyn overbodig. (Jij hebt dat briefje niet alleen niet ver scheurd, maar gij zyt dat huis binnengegaan, om liet aan de geadresseerde te overhandi gen en gij hebt het in uw zak. Neen, mynheer, neen. Fauverlot deed 'alsof hy die ontkenning niet hoorde, en vervolgde met zachte stem En ik ben er vaft overtuigd, dat u wel zoo goed zult willen zijn. mjj dat briefje te sevengeloof maar vrij. dat ik zonder strik te noodzakelijkheid Nooit antwoordde Cavaillon, en 't oogen- blik gunstig adhteiul, trachtte hij te vluch ten. Doch dat mislukte, hem, de geheime agent is even vlug als zachtmoedig en greep hem vast. Pas op. ik zou u pijn doen, mijnheer, zei hij, geloof my. geef my dat briefje. Ik heb het niet. Kom, kom, u zult mij dwingen pijnlijke maatregelen te nemen. Weet gij wat er ge beuren zal als u zoo koppig blijft? Danroep ik twee politieagenten, die u ieder hij een arm nemen en naar het politie bureau brengen, en als u daar zyt, zou ik u tegen wil en dank moeten onderzoeken. Eerlijk gezegd dat zou my spy ten, zeide hy. Zeker was Cavaillon Prosper zeer goed genegen, en daarom zocht hy op alle moge lijke wyze het briefje te behouden, maar hy was overtuigd, dat het hem niet zou geluk ken en zelfs geen tijd zou hebben liet te vernietigen. In die positie het briefje over te geven was geen verraad plegen en hy gaf zich over, zyn onmacht verwenschende en weeuende van woede. T zyt de sterkste, zei hy, ik gehoorzaam en te^eiykertijd nam liy het ongelukkige stukje papier uit zyn portefeuille en gaf liet Fauverlot. Diens handen beefden van opwinding, toen hy het papier open deed, maar de be leefdheidsvormen evenals altyd in acht ne mend, hoog hy, nadat hy liet briefje geopend bad, voor Cavaillon en zeide: U veroorlooft my wel nietwaar myn heer. Het spyt my werkelyk zoo onbeschei den te moeten zyn. Eindelyk las hy „Lieve Nina. Als je mij bemint, gehoorzaam my dan dadclyk, zonder een oogenblik fe aarzelen, zonder na te denken. Als je dit briefje ont vangen hebt, neem dan alles wat je in het huis toebehoort, maar „vooral alles" mee, en ga in het een of ander gemeubileerd huis aan den anderen kant van Parijs wonen. Vertoon je niet, houdt je zoo verborgen, als je eenigszins mogelyk is. ^Van je gehoor zaamheid, hangt misschien myn leven af. Men beschuldigt my van een belangryken diefstal en inen zal my gevangen nemen. In de secretaire moeten 500 francs liggen, neem die. Geef je adres aan Cavaillon, die u alles zal uitleggen, wat ik niet schryven kan. Houd maar goeden moed en tot wederziens. Prosper." Indien Cavaillon niet zoo verward was ge weest, bad hy op het gelaat van zyn hege leider alle teekenen eener groote teleurstel ling kunnen lezen. Fauverlot had gehoopt, een zeer gewichtig document machtig- te worden, ja misschien wel een onomstootelijk, onfeilbaar bewys van de onschuld of schuld van Prosper. In plaats daarvan kreeg hy een briefje in handen van een beminde, die zich minder om zichzelf ongerust maakte dan over de vrouw die hy Liefhad. Hoe hy zijn hoofd ook brak, kon hy a§n dit briefje geen enkel teeken van belang vinden, geen enkel bepaald bewys. Het be wees niet voor, noch tegen den schryver. Die twee woorden, maar „vooral alles", waren weliswaar onderstreept, maar die kon men op zooveel verschillende wyzeu uitleggen. Toch vond hy het geraden verder te gaan. Die juffrouw Nina Gipsy, vroeg hy aan Cavaillon, is zeker een goede vriendin van mynheer Prosper? Zij is zyn beminde. O zoo, woont zij daar in nummer 39. Ja, u zag er my toch ingaan. ik dacht liet wel, mynheer, en zeg eens, is het huis dat* zy bewoont, op haar naam gehuurd? Neen, op dien van Prosper. Uitstekend; kunt u my ook zeggen op wel ke verdieping Op de eerste; s Fauverlot had het briefje weer zorgvuldig opgevouwen en stak het in zyn zak. Duizendmaal bedankt, mijnheer, zeide hy daarop, voor belooning wil ik nu die boodschap wel voor u doen. Mynheer. Ja. met uw permissie, zal ik zelf dat briefje aan mejuffrouw Gipsy brengen. I Cavaillon poogde zich te verzettenhy wilde tegenspreken, maar Fauverlot voor kwam hem. Mynheer ,zei hy. ik hen nog zoo vry u een goeden raad te geven. In uwe plaats ging ik kalmpjes naar myn kantoor terug en zou ik mij in hét geheel niet meer met dat zaakje bemoeien. Maar, hernam •Cavaillon, Prosper is myn beschermer geweest, hy. heeft my uit het ongeluk gered, liy is nlyn vriend. Reden te meer voor u, dm u rustig te houden. Kunt gy hem helpen f Neen immers Welnu! Ik zal u zeggen in hoever gy hem nuttig kunt zyn. Daar men weet dat gy hem genegen zyt, zal men uw afwezigheid spoedig opmerken. Indien gij u warm. voor hem maakt en pogingen aanwendt, die toch tot niets leiden, zal men die dan niet ver keerd uitleggen? Ik weet zeker dat Prosper onschuldig is. hernam Cavaillon. Dat was eveneens de meening van Fau verlot, maar het kwam hem niet te pas, zyn gedachten te verraden, en toch was het in het belang van; zyn toekomstige nasporingen noodig, den jongen bediende tot voorzichtig heid en geheimhouding aan te. sporen. Gaar ne had hy hem ook verzocht over hun on derhoud te zwygen, maar hy deed het niet. Wat gy, daar zegt is wel mogeiyk, zeide hij en ik hoop liet voor mynheer Prospér. Ik hoop het vooral voor u, want indien hy schuldig is, zult ge u zeker ongerust maken over uwe bekende vriendschap met liem. ja misschien zult ge zelfs van medeplichtigheid verdacht worden. Cavaillon liet het','jhoofri hangen, hy was als verpletterd. Geloof me dus, jonge man. vervo'gde Fauverlot, ga uw bezigheden horratten, tot weerziens. De arme jongen gehoorzaamde. Langzaam, moedeloos bereikte hy de rue Notre Dame ilc Lorette. Hij overlegde, hoc hy Prosper dienen of mejuffrouw Gipsy waarschuwen kon en vooral hoe hy zich op dien hrutalen agent kori wreken, die hem zooeven zoo diep vernederd had. Zoodra hij om den hoek der straat verdwe nen was. ging Fauverlot hot huis binnen, riep den porfier den naam van Prosper B<u- tomy toe. ging de trap op en heliie aan de eerste verdieping. Een knechtje van ongeveer 15 jaar in net uniform deed hem open. Mejuffrouw Nina Gipsyvroeg hy. De kleine knecht aarzelde even, waarop Fauverlot, dit ziende, den brief toonde en zei De heer Prosper heeft my opgedragen mejuffrouw Gipsij dit briefje te geven <>n op antwoord te wachten. Gaat u maar binnen, ik zal de juffrouw waarschuwen. De naam Prosper had zyn doel niet ge mist. Ily liet Fauverlot in een kleine kamer, die met goudkleurige damastzyde behangen was. Voor de ramen hingen driedubbele gor- dynen. die met dikke blauwe koorden opge houden werden. Voor alle deuren hingen portières, terwyi een prachtig tapyt op den rond lag. Nu, dacht de geheime agent, het ziet er hier goed uit. Maar hy had geen tfld, zyn onderzoek te vervolgen, want een der portières werd op zyde geschoven en mejuffrouw Nina Gipsy verscheen. Zy is, of beter gezegd, was toen nog zear jong, een teere kleine vrouw, met een don kere gelaatskleur en handen en voeten als een kind. Lange wenkbrauwen, verhoogden de schoonheid harer groote zwarte oogen, haar lippen lieten glimlachend een ry witte tanden zien. Zy was reeds door een kapper of benen- dige kaïnenier gekapt. Haar haren waren van voren gefriseerd en gekruld, langs bet voorhoofd lagen rood fluweelen lintjes, in den hals was het haar tot een dikken knoop te zaïnen gedraaid. zy was allerbekoorlykst, had een zoo on gewone schoonheid, dat Fauverlot er geheel door verrukt werd. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1