Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen SS is\j DOOR, ERWÜBG MMSim, St. Nicolaas-Cadeaux. P. KOES EN 49e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. GEMEENTERAAD. GEERTRUIDENBERG. Onder presidium van den Edelachtb. Heer Burgemeester Bianchi, ver gaderde de Raad dezer gemeente j.l. Vrijdag 26 Nov. nam. 2 uur ten ge meentehuize. Bij de opening door den Voorzitter zijn aanwezig de heeren Wiegmans, Meijers, Tak, Kroon, Sassen en Jansen. Afwezig de heer Seegeren. De door den secretaris voorgelezen notulen, der vorige vergadering ge ven den heer Sassen aanleiding tot eenige aanmerkingen, speciaal wat betreft de wijze van omschrijving van zijn gehouden betoog over zijne af wezigheid in een der vorige verga deringen. Spr. zegt dat zijn betoog anders was dan door den secretaris is weergegeven en hij tevoren den Burgemeester heeft doen weten, door uitstedigheid niet de vergadering te kunnen bijwonen, 't Ware wenschelijk zulks precies in de notulen te vermelden. Voorzitter. U zeide tegen mij: „'tis mogelijk, dat ik uitstedlg ben als de volgende vergadering wordt gehou den." Zeker wist U 't toen nog niet en beschouwde ik Uwe mededeeling nog niet voor definitief. Sassen, Indien U er over gesproken hadt, dan hadt U waarschijnlijk ook dat geschrijf kunnen voorkomen. Voorzitter. Maar daar kunnen wij toch niets aan doen, als ze insinueerend in een krant wordt geschreven. Sassen. Dan heb ik nog een kleine opmerking. In de vorige vergadering zei ik, dat ik inzake de baggergrond met een deskundige had gesproken De notulen zeggen hier niets van. Voorzitter. Maar de notulen kunt U toch niet als een stenografisch ver slag beschouwen. Sassen. Dat weet ik wel. Maar de kwestie interesseert mij toch wel Veronderstel dat ons later 't verwijt treft, dat geen enkel raadslid hierom trent met een deskundige heeft ge sproken. Voorzitter. Ach, om die gronden te beoordeelen behoeft men toch heusch geen deskundige te zijn. A!s men er een paar stappen doet, zakt men reeds een eind in den modder. Sassen. De deskundige zei, dat met een kleine ophooging de grond zeer geschikt zou zijn voorbietenverbouw. Voorzitter. Kijk dan eens naar de opgespoten gronden. Ze zijn nog niet te gebruiken Sassen. Ik ben geen deskundige, maar de heer Volkers zei 't toch en vond het zeer jammer, dat wij den grond ongebruikt lieten liggen. Tak. De grond is nog niet te ge bruiken. Zien we maar eens naar de fabrieken die voor eenige jaren geleden werden gebouwd. Die zakken nu reeds sterk. Ik ben van meening, dat we beter doen, hierin geen gelden te steken, 't Terrein is absoluut niet ge schikt voor fabrieken. Sassen. U moet niet vergeten, dat wij geen deskundigen zijn. Voorzitter. We kunnen toch nooit tevoren zeggen waarvoor een terrein 't meest geschikt is. Sassen. Maar we kunnen de gronden toch wel ophoogen. Jansen. De heer Volkers is toch absoluut een deskundige en deze zei, dat de grond geschikt is voor indu strieterrein. Voorzitter, ik geloof, dat we deze kwestie reeds voldoende hebben be zien. Jansen. Ik wou er toch nog wel even Iets van zeggen. Voorzitter. Behoort hier niet tot de competentie. 'tQaat nog over de notu len. Bij de rondvraag kunt U er echter wel op terugkomen. Jansen. Dan heb ik nog iets. Ik wil hier verklaren, dat ik me nietwensch aan te sluiten bij Uw in de vorige vergadering gehouden speech, naar aanleiding van het aftreden van Mr. Allard. Voor mijn houding heb ik ge gronde motieven. De Voorzitter nam van deze mede deeling nota, waarna de notulen werden goedgekeurd. 1. Behandeling subsidie-aanvragen. Voorzitter. B. en W. hebben dezelf de subsidie's als verleden jaar op de begrooting gebracht en van de nieuwe aanvragen nog geen, behalve van de Teekenschooldie is er wel opge bracht tot een bedrag van f 295.32. Maar er is van de Teekenschool nog een aparte subsidie aanvrage, n.l. voor een nieuw vak en wel scheepsbouw- teekenen. Door de inwerkingtreding der nieuwe Nijverheidswet geeft het Rijk geen subsidie meer. Nu vraagt men ook subsidie aan de gemeenten Raamsdonk en Waspik. Van onze ge meente vraagt men een subsidie van f 31.33. Er zijn weliswaar maar zes leerlingen, maar 't is ook maar een klein bedrag. Met algemeene stemmen wordt deze subsidie-aanvrage ingewilligd. Middelbaar Onderwijs. Voorzitter. Voor leerlingen die buiten onze gemeente middelbaar onderwijs genieten, hebben we altijd aan de gemeente waar dit onderwijs werd ge noten, een vergoeding gegeven van f 100 per jaar en per leerling. B en W. wenschen deze uitgave niet als een vaste post op de begrooting te plaatsen, maar de subsidie te verlee- nen tot wederopzeggens toe. Met algemeene stemmen goedge vonden. Subsidie cursus R. K. Middenstands bond. Voorzitter. D'r is f 750.— aange vraagd voor twee cursussen, doch er wordt er nu maar één gehouden. Als we dus f 450.— toestaan is dit ruim voldoende. Dit is geen vast bedrag dat wordt uitgegeven. Aan 't eind van 't jaar krijgen B. en W. een afrekening. De Raad kan zich hiermede veree nigen. Subsidie van f 5 voor het Ooglij- dersgesticht te Rotterdam, waar min vermogenden worden geholpen. Met algemeene stemmen goedge vonden f 125 subsidie voor de Zwemclub. Voorzitter. Wij stellen U voor deze aanvrage wederom in te willigen. Als tegenprestatie zal de zwemclub dan Woensdags en Zaterdags de gelegen heid tot gratis baden geven. Met algemeene stemmen goedge vonden. Subsidie Politieschool St. Michael. Wordt besloten wederom f 5 sub sidie te verleenen. Aan de Reclasseeringsvereeniging te Breda, wordt eveneens, tot wederop zeggens toe f 5 subsidie verstrekt. Verzoek van de Curatoren der R K. Leergangen te Tilburg om subsidie voor de Handels Hoogeschool. Voorzitter. Men vraagt een subsidie van 1 ct. per inwoner. Voor onze ge meente zou dit dan ongeveer f 27 zijn. Als wij straks de begrooting behande len, stellen wij U voor de subsidie af te ronden op f 30. R K. Vereeniging Moederschaps- zorg te Heerlen vraagt f 25 Overeenkomstig voorstel B. en W. wordt dit verzoek evenals andere jaren afgewezen. Eveneens wordt een gelijk verzoek afgewezen van het Veilig heidsmuseum. 2. Vaststelling Gemeente-begrooting 1927 en Bedrijfsbegrootingen 1927. Het rapport der Commissie luidt als volgt: De Gemeentebegrooting 1927 sluit met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 105.872 01 Va- Er wordt aangevangen met een batig slot van den dienst 1925 ten bedrage van f 7930.17'/3. Dit saldo zou aanmerkelijk hooger zijn geweest, doch reeds werd een bedrag van f 11.600 van dienst 1925 overgebracht op dienst 1926. Het te heffen percentage belasting kan evenals voor 1926 bepaald wor den op l'/j, terwijl de opoenten op de Rijksbelastingen eveneens ongewij zigd blijven. De opbrengst belastingen is voor zichtig geraamd, waar teleurstellingen sotns gedurende het dienstjaar niet zijn uitgesloten G. E. B Deze begrooting geeft een totaal aan baten van f 28.167.30, waaronder een winst uit te keeren aan de ge- meerite van f1000. Mochten er aanvankelijk plannen hebben bestaan den stroomprijs eenigs- zins naar beneden te brengen, daar van zal afgezien moeten worden, om reden de z.g.n. kolenclausule den inkoopsprijs zoodanig kan beinvloeden, dat zelfs een kleine verhooging gedu rende het jaar mogelijk is. Grondbedrijf. Hoewel de exploitatie van dit bedrijf nog steeds eenige offers zal vragen, is het toch te voorzien, dat bij iets ruimeren verkoop van gronden geen verdere verliezen geboekt zullen be hoeven te worden. De terreinen bestemd voor fabrieks terreinen hebben nog niet hun be stemming kunnen erlangen, welke bij den opzet aan deze is toegekend. Het is te wenschen, dat met de geleide lijke verbeteringen in de tijdsomstan digheden voor dit bedrijf, wat hier nauw verband mede houdt, verande- ring moge intreden. Het totaai aan bate? bedraagt f 10.800 sluitende met een verlies van f 500 terwijl de gemeentekas dit bedrijf een bedrag van f4000 moet fourneeren om toe te komen. N=4 Voorzitter. B. en W. hadden aan vankelijk de begrooting opgemaakt met een verlaagd tarief voor stroom verbruik. Later kregen we bericht van de P.N E.M. dat de kolenprijs de hoogte in ging, zoodat het niet moge lijk werd den stroomprijs te verlagen. Mocht de kolenprijs echter dalen, dan zullen wij onmiddellijk het tarief wijzigen. Voorts dankt spr. de Begrotings commissie voor het uitgebracht rap port. Vervolgens ging men tot de behan deling der begrooting over. Jansen We hebben destijds naam borden gekocht en nu vind ik het jammer dat deze al een jaar op zolder liggen en niet worden gebruikt. Voorzitter. Die liggen er slechts sedert een paar maanden. Jansen. Nou, dat weet ik nog niet. Voorzitter, 't Is toch zoo. We heb ben ze pas in Juli besteld. Jansen. D'r zijn nieuwe straten die toch een naam moeten hebben. Dit is immers 't werk van den raad. Voorzitter. Ja. We zullen er mee beginnen als we de drukte van de begrooting achter den rug hebben. Jansen. Zooals, het nu is, levert 't toch ook moeilijkheden op. De men- schen vragen naar een straat die geen naam heeft. Straatverlichting. Voorzitter. Aan de hand van de cijfers van dit jaar hebben wij den post Straatverlichting kunnen verlagen. Subsidie f 30 voor filmkeuring. Jansen. Ik zou het mooier vinden ais de bioscoopbezoekers de kosten voor filmkeuring betaalden. Voorzitter. D'r wordt immers ook een belasting op den bioscoopbezoeker betaald. Maar 't uitgetrokken bedrag wordt niet hooger, eer minder, doordat steeds meer gemeenten toetreden. Subsidie Ooglijdersgesticht. Sassen. Zou het niet mogelijk zijn hier eenige controle uit te oefenen. Of b.v. nagaan wat de voordeelen zijn. Voorzitter. Deze post is reeds heel oud. We hebben ons reeds tot het gesticht gewend om inlichtingen en zullen zoo spoedig mogelijk de voor deelen van dit gesticht publiek bekend maken. Sassen. Dat is wel goed als de menschen dat weten. Volkshuisvesting. Sassen. Is er nou niet te tornen aan de rente voor hel Rijk. Andere gemeenten zijn er geloof ik ook reeds over doende. Voorzitter. Dat weet ik wel. Maar 't zal wel niets uithalen. Jansen. Zouden we dan heelemaal geen vergoeding kunnen krijgen in de hooge kosten. We weten dus niet hoe groot de strop voor de gemeente zal worden. Voorzitter. Neen. We hebben maar gerekend op 100 pCtwat er minder komt krijgen we exlra. Jansen, Ik zag toch gaarne dat er naar middelen worde uitgezien, dat ook het Rijk een deel der kosten draagt. Voorzitter. We zouden 't wel eens kunnen probeeren. Sassen. Weet u wat de kwestie is, het Rijk heeft toen de heele zaak ge forceerd. Men zei, je moet dit en dat doen. Nu is het toch ook billijk dat het Rijk een restitutie heeft. Voorzitter. Ik heb heelemaal geen bezwaar om in die richting de noodige stappen te doen. Jansen. Wie gaat er nou ook een crediet van f 80 000 geven zonder eenig recht om elk oogenblik een opzichter te zenden. Dat was toen een groote domme streek van de gemeente. Toen onze opzichter kwam jaagde men hem van het terrein. De opzichter kwam toen bij de gemeente en zeiKijk eens hier, ik ben door jullie aangesteld, nou moet ik ook mijn salaris hebben. En dit beliep toen in de honderden. Tak. Dan is u toch niet goed inge licht. De gemeente was slechts borg Jansen. En wie moet er nu betalen De gemeente toch. Tak. 't Salaris van den opzichter liep toen toch niet in de honderden. Jansen. Vraag 't dan maar eens aan den Secretaris. Voorzitter, 't Is nou eenmaal ge beurd. Jansen. Pardon Burgemeester, daar kunt u natuurlijk niets aan doen. Havenmeester. Jansen. In een jaar gaat er nog veel verloren, van schippers die 't haven geld ontduiken. De havenmeester kan natuurlijk niet altijd aan den wal staan, althans niet voor dat salaris. Maar zou er niets op te vinden zijn datv/ij recht hebben om de schippers het havenbriefje te vragen, want menigeen glipt er nog wel eens door zonder havengeld te betalen. Den havenmeester zal ik dit persoonlijk niet kwalijk nemen. Voorzitter. De politie oefent al controle uit. Dit kunnen wij allen toch niet gaan doen. Dan wordt 't een verkapt havenmeesterschap en dat is niet met de functie van raadslid te ver eenigen. 'tls waar, als de haven meester thuis bezigheden heeft, dan zal er nog wel eens een schipper kunnen doorglippen. Jansen Dat kan zelfs als de haven meester aan 't eten is. Maar in een heel jaar beloopt dit nog een mooi duitje. Tak. Zouden we niet borden kunnen plaatsen, dat het verboden is te lossen Lederwarenfabrikant Hinthamerstraat 61 - 's-BOSCH. Schitterende kenze DAMESTASSCBEN. Reisnecessaires. Actentasschen. Manicorcs. Muziek- en Zaktoilets. Schooltasschen. Portemonnaies. Atno- en Motor- Portefeuilles. handschoenen. Sigarenkokers. Auto-dekens, Boordendoozen. Motorjassen. Schrijfmappen. Thermosflesschen. Beenkappen. DAMESTASSCBEN. zonder kennis van den havenmeester. Voorzitter. Dat zouden we in elk geval kunnen onderzoeken. Is aanvul ling der verordening mogelijk, dan doen we het. Sassen. Hebt U ook al gesproken over urinoirs? Voorzitter. Ja, ze zijn besteld. Jansen. Is er ook reeds een plaats voor aangewezen Voorzitter. Bij het oude Militaire Verenigingsgebouw. Onderhoud siraten. Voorzitter. Ik heb straks nog ver geten te zeggen, dat het B. en W. niet mogelijk is een goede bestrating te doen uit de gewone middelen. We zullen binnenkort met een voor stel komen voor een nieuwe leening maar kunnen het bedrag nu nog niet bepalen. We moeten n 1. eerst alle straten nazien en nagaan hoeveel elke straat kost. Sassen. Daar ben ik mee content. De straatverbetering is toe te juichen. Wat er zoo verbonden is aan finan- cieele belangen der gemeente, zouden we dat niet beter kunnen aanbesteden Als er onderling groote concurrentie is dan hebben we ook de zekerheid 't zoo goedkoop mogelijk te krijgen. Wanneer we alles afzonderlijk aanbe steden dan krijgen we de lui ook Anders komt 't dikwijls voor dat de timmerman niet kan, dan de schilder weer niet enz. Voorzitter. Dit laatste bezwaar blijft toch. Maar ik zal er in elk geval met de wethouders ovor spreken, en zien wat hier te bereiken valt. Jansen. Nu we toch over straten spreken wil ik even op den Stations weg wijzen die in zeer slechten toe stand verkeert. Er gaan geruchten dat er vroeger eens f 13000 of f 7000 is uitgetrokken voor het onderhoud van deze straat. Maar nemen we maar 't laagste f 7000, me dunkt daar is de Stationsweg toch wel goed mee te onderhouden. Is B. en W. hier ook iets van bekend Voorzitter. Neen, daar is ons niets van bekend. Maar ik zal 't onderzoe- ken en in de volgende vergadering weer ter tafel brengen. Wiegmans. is het niet tegenstrijdig de ouderhoudskosten van straten te dekken met een gelaleenirg? Voorzitter. Dat ben ik volkomen met U eens. Toen de Commissie op be zoek was heeft zij er ook nog op ge wezen. Maar met gewoon onderhoud is het voor ons niet in te halen. Onze straten zijn zoo slecht en daar moeten we ineens zooveel voor uitgeven dat men het niet zou goed keuren indien we probeeren de kosten uit de gewone middelen te bestrijden. Jansen. De Commissaris weet ook wel dat we de gelden voor de ver betering onzer straten niet uit de gewone middelen kunnen putten. Maar zouden we geen leening over een langer tijdvak kunnen aangaan Voorzitter. Neen dat gaat niet. Als men aanneemt dat een straat b.v. 20 jaar meegaat, dan kunnen wij geen ieening krijg n voor 30 jaar. Sassen. Als industrieplaatsje moeten we voor de toekomst goede straten NUMMER 95. WOENSDAG 1 DECEMBER 192G. Courant, Dit blad vorschflnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementprfls per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*, franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der AdvertentiSn 20 cent per regel; minimum ƒ1.50. Reclames 40 cent per regeL BQ contract flink rabat Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ona bezit zijn. (7)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1