OPENING „DE STER" ^mÊÊm Staams ahöenfabr VRIJDAG DECEMBER IEK diger fa. L. Bezemer Zonen» Houten- hakkenfabriek Helmond. Op den Zondag 11. te Geer- truidenberg gehouden humoristen wedstrijd, in hotel Santbergen,' be haalde de heer Brokken alhier den publieksprijs in de soli's en het duo Brokken v. d. Velden, den publieksprijs voor de duetten gezegd worden van de collecte langs de huizen en op straat, deze bracht plm. f 100 op tegen 't vorig jaar plm. f120; dus hier iets minder. Enfin op verschillend terrein valt natuurlijk nog wat te verbeteren en er zijn reeds besprekingen gehouden om de collecte een volgende maal aanmerkelijk op te voeren. W. B. kan He. hoogs, aanlal pun.en .0. hede»^8"^,^ voor solo s is behaald door den heer v. d. Griend alhier in de soli en het duo Brokken-v. d. Velden in de duetten. Sint Nicolaas in de Langstraat en het land van Heusden en Altena. Aan het vriendelijk verzoek der R.K. Middenstandsvereen. „Waalwijk heeft de oude Bisschop gevolg ge geven, om gedurende eenige dagen vanuit Waalwijk de omgeving te bezoe ken. Maandag 11. arriveerde Sint uit het warme Zuiden en nam zijn intrek in de galanteriezaak van den heer R van Mill. Nog dienzelfden dag begon de Heilige Man zijn tocht. Om in korten tijd zooveel mogelijk kinderen te kunnen bereiken besloot Hij zijn paard op stal te laten en vergezeld van Zwarte Piet zijn uitstapjes per auto te doen. Denzelfden dag nog bezocht St. Nicolaas Sprang, Loon- schendijk, Capelle en Vrijhoeve. Dins dag was het land van Altena zijn doel. Hier bracht St. Nicolaas een bezoek aan de i, scholen te Eethen, Meeuwen. Drongelen en Babiloniën- broek. Dat de goede Sint hier buiten gewoon geestdriftig werd ontvangen, behoeft zeker geen betoog, vooral als men in aanmerking neemt, dat St. Nicolaas nog nooit te voren in het land van Altena *was geweest. Voor de schooljeugd was de verschijning van den grooten Kindervriend een groot feest. Morgen denkt St. Nicolaas met zijn bezoeken in het land van Altena klaar te komen en zal dan waarschijnlijk Vrijdagochtend weer met de Thor vertrekken naar het land waar de appelsienen groeien Moge ook het doel, dat St. Nicolaas hiermede speciaal beoogde, nl de aandacht te vestigen op de winkeliers te Waalwijk, als juiste plaats voorz'n inkoopen, bereikt zijn, dat hopen we van harte. St. Nicolaas. Het moet een vergissing geweest zijn, toen de St. Nicolaasbode van Zaterdagmorgen aankondigde „dat een telegram was ontvangen, dat St Nico laas in de komende week de kinderen zou komen bezoeken", terwijl toch juist dienzelfden Zaterdagmiddag St. Nicolaas officieel, nog wel met een liefdadig doel, onze gemeente met een bezoek zou vereeren, zooa's algemeen bekend en gepubliceerd was. Het zal voor buiten bedoeld zijn Dank zij het betrekkelijk heldere weer kon St. Nicolaas zonder gevaar j.l. Zaterdag de haven binnenstoomen. Om 2 uur had zich reeds een groote menigte bij de kade samengepakt om den goeden Sint te verwelkomen, 't Kleine volkje verdrong zich hefiig toen men in de verte de langzaam naderende boot gewaar werd. Hon derden halsjes rekten zich nieuws gierig over het water, 't Was een genot zooveel levendige, glunderige kinderoogen te zien, waarin een blij licht tintelde. Men trippelde van ongeduldde boot kwam ook zoo traag afzakken, dat velen hun onge duld niet konden bedwingen en met popelend hartje, -- waarin soms ook een beetje vrees de naderende boot langs den oever tegemoet snel den. Dat werd toen een jubelende ontmoeting. St Nicolaas stond op het voordek, geflankeerd door twee leuke Pietermannen,- en wuifde vrien delijk tot de vele toeschouwers. Een oogenblik later gleed de boot voor zichtig langs de kade, 't anker werd uitgeworpen en St. Nicolaas stapte aan wal, waar hij eerbiedig ontvangen werd door het bestuur van „Waalwijks Belang". De paarden werden toen voorgeleid, de Heilige Man en de Zwarte Pietermannen werden in het zadel getild en voorafgegaan door de harmonie „St. Crispijn" zette de stoet zich in beweging voor een rond gang. St. Nicolaas heeft in de volks gunst nog niets ingeboet, want talrijk waren de pakjes en andere bijdragen uit milde handen, bereidwillig in ont vangst genomen door leden van E. H. B. O. De tocht ging zooals was voorgeschreven, overal blijde begroet, wat z'n bekroning vond toen de goede Sint aan 't Gemeentehuis afstapte en op 't balcon verscheen en de jeugd hartelijk toewuifde, door deze enthou siast herhaald. is de rondrit van St. Nicolaas met z'n beide Pietermannen een groot succes geweest, vooral de aankomst per boot, door 't geloei der stoom fluit reeds in de verte aangekondigd, eveneens kan de inzameling tottevre denheid stemmenal had dit beter kunnen zijn. De pakjes-inzameling is zeer vooruitgegaan, een bewijs dat men hiervoor meer gaat voelen, dit overtreft verre het aantal van 't vorig jaar, er waren niet minder dan een 100 pakjes groot en klein. B v. een heele kist met 50 stuks Meca-reepen, tabak, speelgoederen, enz. en niet te vergeten, een heele doos met nieuw kindergoed van 't Bazar-Comité van 't Groene Kruis. Niet 't zelfde kan dezen welgeslaagden middag terug zien en vele behoeftigen krijgen een extra St. Nicolaas-bedeeling. Mochten er soms nog menschen zijn, die door afwezigheid of anders zins in geld of in een of ander artikel, het hunne willen bijdragen, dan zal de secretaris van W. B. dit gaarne in ontvangst nemen. De Tilburgsche Courant ons bericht overnemende betreffende de behande ling van een s'tudent der Rijksvak- sehool door de gemeente-politie, zet daarboven „de juiste toedracht dei- zaak" en geeft dan liet volgende relaas van de Tilburgsche politie: „Het betreft hier, naar we van de Tilburgsche politie vernamen, den 17-jarigen M. B., die door een agent van politie "werd opgemerkt, terwijl hij schijnbaar verdacht rondslenter de. Bij zijn aanhouding bleek hij ook een wapenstok in zijn bezit te heb ben. Daarom is hij meegenomen naar het politiebureau. Onmiddellijk heeft men Waalwijk trachten op te hellen, doch dit was niet meer mo gelijk, waarom men de mededeelin- gen van den minderjarigen jongen omtrent zijn indentiteit niet aan stonds kon verifieeren. Daarom moest de jongen een nacht overblij ven op het politiebureau. Den vol genden dag bleek, dat de jongen niets verdachts in het schild voerde. Hij is door een agent in burgerklee- ding naar Waalwijk teruggebracht wegens zijn minderjarigen leeftijd. Wij hebben hier eenige woorden vet gedrukt en herhalen na dit officieele bericht met nog meer nadruk, dat de behandeling o.i. niet geheel door den heugel kan. PROPAGANDA-VERGADERING R. K. FABRIEKSARBEIDERSBOND. Maandagavond om 8 uur werd in de groote zaal van den „Gildenbond" de aangekondigde propaganda-verga- dering gehouden vanwege de afdeeling Waalwijk van den Ned. R. K. Fabrieks- arbeidersbond. De belangstelling was maar ijiatig. Voorzitter Passier opende de' verga dering niet den christelijken groet en heette allen hartelijk welkom. We hadden gedacht aldus spr., dat na verspreiding der strooibiljetten het publiek talrijk zou zijn opgekomen, maar we zijn helaas teleurgesteld. Niettemin zullen de aanwezigen hier vanavond een krachtig propaganda- woord krijgen van vriend Kleijs, onzen Bondsvoorzitter. Als men straks het gesprokene naar buiten wordt gedragen, dan kan er nog een groote propaganda van uit gaan. 'I Bestuur meende deze propaganda te moeten houden, omdat er langzaam aan weer onjuiste toestanden en ver houdingen ontstaan. Luister daarom goed naar den spre ker en probeer zijne woorden te ver spreiden. (applaus). Hierna verkreeg de lieer P. J. Kleijs, Bondsvoorzitter, het woord. Van zijn toespraak geven wij het vol gende relaas: Ik behoef zeker niet meer veel aan het inleidend woord toe te voegen, Wanneer de werkgevers een blik in deze vergadering zouden werpen, en weten dat de afdeeling Waalwijk 350 leden telt, en ze zagen dit handje vol mertschen, dan zouden ze zeggen, nou daar kan nog wel 10 pCt. af. Wij zijn weer gekomen in een tijd perk, dat we individueel een arbeids contract aanbieden. Dat er een contract noodig is be hoef ik zeker niet te zeggen. De men taliteit der werkgevers is wel bekend. Vanmiddag waren we nog bij een patroon die voornemens was met 1 December 5 pCt. loonsverlaging toe te passen. Gelukkig hadden we daar een sterke afdeeling en konden wij den pa troon bewegen nog niet over loons verlaging te denken. De toestanden in de schoen-industrie zijn voor de arbeiders allesbehalve rooskleurig 't Slavenstelsel is afgeschaft, d.w.z. onze lichamen worden niet meer pu bliek op de markt te koop aangeboden. Maar wel wordt onze ai&eidskracht en energie verhandeld. En dit ontstaat door gewetenlooze kapitalisten. Waar de toestand zoo is, kon het niet anders of een krachtige propaganda moet hier gesteund worden. Met het ontslaan van arbeiders ziet 't er ook treurig uit. Als men op jaren is gekomen, wordt men zonder vorm van proces op straat gezet. Over het algemeen vraagt een groot deel der arbeiders: wat heb ik aan een vakvereeniging. Op het oogenblik „stoffelijk" zeer weinig. Maar slaan we eens een blik in het verleden. Welk een toestand was het niet in den werktijd. Werkdagen van 16 uur waren absoluut niet zeld zaam, ja algemeen. Zien we eens wat er reeds in de sociale wetgeving is bereikt. En dan durven er nog velen te zeggen: de vakveree niging doet niets. Moet ik nog spreken over de miljoenen welke aan werk- loozcn werden uitgekeerd. De meeste goede bepalingen zijn gekomen dooi de vakvereeniging. Als we hier zoo spreken dan doert we dit om de lauwen op te wekken, anders gaan we weer langzaam naai den tijd van voor 1914. De werkgevers steken dit niet onder stoelen of banken. Dat zien we wel in de pers. We overdrijven heuscli niet. De toestanden van vroeger zien we b.v. reeds in Maastricht weer opkomen. Moeders worden wederom uit het huis gezin gehaald. Aan de arbeiders is het, om dit tegen te gaan en te houden. Van iemand uit Cuijk kregen we een- briefje om eens een krachtige actie te voeren voor betere loonen. Daar is o.a. een man met vrouw en acht kinderen die een weekloon heeft van 14, Deze toestanden kunnen toch niet blijven. D'r moet een degelijke Katho lieke actie gevoerd worden. Wat moet er van de kinderen te rechtkomen als moeder naar de fabriek gaal. En hoeveel kinderen worden er niet naar de fabriek gestuurd. We dringen er niet zonder reden op aan om U krachtig aan-een te scha ren. De werkgevers spannen samen om de oude toestanden weer terug te krijgen. En de arbeiders laten dit maar allemaal langs hun koude kleeren gaan. De jeugd van heden weet niet meer die offers te brengen als de oude strij ders. Ernst is bij hen verre te zoeken. Ze voelen overal voor, behalve voor de vakbeweging Wat moet er van onze met zoo veel offers opgebouwde ver- eeniging terecht komen, als straks de jeugd van heden onze plaats inneemt. Dan zullen ze de wrange vruchten er van plukken. Hoe weinig gebruik wordt er nog gemaakt van ontwikkelingscursussen. En hoe weinig wordt de Volkskrans gelezen. Toch hebben we ernstige voor lichting noodig. Indien er bezwaar is plichtvrije jeugd op elk gebied, zooals in Patronaten, in sportverenigingen, enz. in Katholieke banen te leiden. Bij gelegenheid van de jaarlijksche viering van het St. Ceciliafeest door het Zangkoor van „St. Jan" op Don derdag 1.1. werd tevens het feit her nacht dat de heer v. d. Ven-Verhoeven gedurende 25 jaar lid van genoemd zangkoor was, met welk jubileum hij door den Z Eerw. Heer pastoor van Riel in hartelijke bewoordingen ge huldigd werd. Met een keurig diner in Hotel Verwiel en verder met zang en voor drachten werd als gewoonlijk het Ceciliafeest zeer genoeglijk gevierd. De C. v. P te Nijmegen verzoekt de opsporing, aanhouding en voorge leiding, als verdacht van oplichting en poging daartoe, van een onbekend persoon, zich noemende G. Coersen, wonende te Amsterdam, N.Z. Voorburg wal 61 en Keizersgracht 451. Signalement: ong. 24 jaar, 1.60 M. lang, tenger gebouwd, bleek uiterlijk, blauwe oogen, blond haar, gekleed met donkergrijze demi-saison en zwarten hoed. Hij droeg een gekleurcfèn gehaakten zelfbinder. Hij geeft zich uit voor hoofdver tegenwoordigerder maatschappij „Vita" te Helmond en tracht door bemidde ling van de gemeentelijke Arbeidsbeurs adressen van vertrouwde personen machtig te worden, die hij dan gaat bezoeken, waarbij hij hen voorspiegelt, dat zij als agent of vertegenwoordiger van die maatschappij kunnen worden aangesteld op een vast salaris en provisie. Voor de kosten, welke op het opmaken van het contract vallen, verlangt hij dan vooruitbetaling van bedragen, groot f3.— a f4.— Overneming in de nieuwsbladen is gewenscht. Jan van Delft. De kunstschilder Jan van Delft houdt te Tilburg van 27 November tot 4 SPAPENS Bezoek professoren en studenten der Handels-Hoogeschool te Rotterdam aan de Mesco-Schoenfabrieken van den heer J. C. Spapens te Waalwijk op Donderdag 25 November 1926. om alleen de Volkskrant te lezen, neem dan met twee of drie man een abon nement. En wat wordt er door onze leden weinig of geen huisbezoek ge daan. Vroeger waren er steeds te vin den, maar nu lijkt alles slap. Moeten we dan met alle geweld weer naar den ouden toestand? Laat ik eens wijzen op de resultaten van de suiker fabriek te Roosendaal. Toen we daar allen georganiseerd waren had men er een weekloon van 27,50. Maar sedert men de organisatie den rug toekeerde worden er reeds loonen uitbetaald van 12 per week. Als we de zaken zoo zien dan zal het vruchtbaar zijn deze propaganda naar buiten te dragen. Mijne vrienden, nogmaals, laten we ons ontwikkelen en elkaar steunen. We moeten stelling nemen tegen het socialisme. Laat ons werken in het be lang van ons gezin, van kerk en staat en maatschappij, (applaus). Voorzitter Passier dankte den spr. en komt nog even op verschillende punten terug en hoopt dat men mede zal werken om de ongeorganiseerden in de vakvereeniging te brengen. Nog 'n kort woord werd er gesproken door den adviseur Kapelaan Beekmans, die wees op het groote gevaar van het socialisme. Spr. hoopt, dat allen lid zullen worden der R. K. vakvereeniging en er dan betere arbeidstoestanden zullen komen. De Voorzitter dankte den Eerw. spr. spoorde krachtig tot propaganda aan en sloot vervolgens de vergadering met den christelijken groet. Door Z. D. H. den Bisschop van 's Bosch is benoemd tot Voorzitter der gewestelijke Jeugdcommissie in de dekenaten Geertruidenberg en Heusden de ZEerw. Heer A. J. M. van Erp, pastoor der parochie „St. Clemens" alhier. Tot leden dezer Commissie zijn verder benoemd de W.Eerw. Heeren Kapelaan Serrarens te Vlijmen en kapelaan Sanders te Kaatsheuvel. Deze jeugdcommissies zijn door Z.D.H. in alle dekenaten ingesteld met het doel de organisatie der school- December a. s, een expositie in de bovenzaal der R.K Leeszaal. Willem- li straat van het Sigaren-, Tabak- en Sigarettenifiagazijn Grootestraat No. 142 WAALWIJK, Beleefd aanbevelend. DRUNEN. Reeds larig hebben alhier de werkende leden en 't bestuur met onvermoeiden ijver en zorgen gewerkt, om een Missietentoonstelling te orga niseeren, waarin ze thans volkomen geslaagd zijn. Zaterdagmiddag om ~3 uur werd de Missietentoonstelling, in de groote zaal der Jongelingen-Congre gatie geopend. Het prachtig versierd tooneel bood |'n mooien aanblik, terwijl verscheidene artikelen te zien waren, door den naaikring vervaardigd, een woord van lof aan deze dames, mag ze ker niet onthouden worden. De Z.Eerw. Heer Pastoor Goossens sprak een wel komstwoord tot allen en moedigde allen aan tot een bezoek tot steun der Missie. Dr. Ahaus, directeur van het St. Joseph studiehuis van Mill Hill, bracht daarna een woord van dank en hiermede was de tentoonstelling ge opend verder werd een bezoek ge bracht aan hetgeen er te zien was. Tegen de muren der zaal waren met vaardige handen, smaakvol ver schillende kleedingstukken geëtaleerd. Daarnaast was een stand opgeslagen van de Eerw. Paters-Missionarissen, met alle voorwerpen betrekking heb bende op de heidenen, gereedschap, pen, kleeding, enz. Wat alles beteeken- de werd door Z.Eerw. uitgelegd. Ver der waren er verschillende attracties als peperkoekverloting, touwtjetrekken, verkoop van missieboeken, enz. De dames belast met. den verkoop van loten en de/gelijke artikelen, wisten van deze gelegenheid goed gebruikte maken om op een aangenamen manier de centen uit de zakken der tallooze bezoekers te kloppen. Het groote aan tal belangstellenden toonde dan ook iets over te hebben voor de Mis sie. Om 5 uur werd door Father Beeth een lezing met Lichtbeelden gehouden voor de Dames, waarvan druk gebruik werd gemaaktonvermoeid verklaarde Z Eerw. urenlang de schoone licht beelden, die door hem op het doek werden gebracht, over de Missie van Afrika, Britsch-Indië en de Philippijnen. Met prachtige gravures en teekeningen, werd het heerlijk werk van de Missie onder beeld gebracht en hij wist tevens zijne lezing, die buitengewoon interse- sant was, zoo te kruiden met den noo- digen humor, dat de aanwezigen soms schudden van het lachen. Zondag morgen tweede dag werd door de Dr. Ahaus, directeur van het St. Joseph, studiehuis van Mill-Hill een missie- preek gehouden onder alle H.H. Missen. Eer Christus ten Hemel opklom, had hij gezegd, gaat en onderwijst alle volkeren. Dit geldt niet alleen voor de Missionarissen, maar voor allen zegt spr., die door gebed en stoffelijke gaven het missiewerk kunnen steunen. Achtervolgens bepleitte hij den steun door toetreding tot de drie groote instellingen tot offderhoud der Missie, n.l. het genootschap der H. Kindsheid, de voortplanting des geloofs en St. Petrus Liefdewerk, waarvan iedereen lid diende te zijn. Hij beschreef ook de noodzakelijke behoefte aan missio narissen voor de arme heidenen uit Afrika en Engelsch-Indië, waar nog millioenen roepen om priesters. Verder deed spreker een beroep op allen, deze missie te steunen en haalde als voorbeeld aan de Wijzen uit het Oosten, die offerden Goud, Wierook en Myhre, hetwelk beteekent, dat die jongelingen, die hiervoor geroepen zijn, hun myhre moeten geven, namelijk opgevoed worden voor Missionarissen, Wierook is gebed en Goud is gelde lijke steunten slot.e wekte hij allen tot gebed en tot milde gaven Daarna werd een collecte gehouden, welke bevredigend resultaat had Na de Hoog mis werd de tentoonstelling wederom geopend. Was de belangstelling Zaterdag groot, Zondag was die nog veel grooter en wisten de dames hiervan goed te profi'eeren. Tijdens de tentoonstelling was er ook gelegenheid om te schieten met kruisboog en biljarten op de barak, waaraan prachtige prijzen waren ver bonden. Deze prijzen en cok van de verloting waren tentoongesteld, zoodat er veel ambitie voor bestond. P. Louw-v.Oers vierde gisteren zijn zilveren huwelijksfeest. Dat dit niet ongemerkt zou voorbij gaan, was reeds lang bekend. Door de buren werd een vergadering gehouden, een bestuur-comité werd gekozen, bestaan de uit de heeren L v. Wezel, Th. Viveen, P. Marechal, A. v. d. Wiel en G. Smits, die alles in het werk stelden om dezen dag tot een onver getelijke te maken. Een prachtige eere- boog was aangebracht, welke vooral bij avond een schitterende aanblik gaf. Reeds vroeg in de morgen wapperde in geheel de Torenstraat van bijna alle huizen de -nationale driekleur, 's Morgens werd voor de jubilarissen een H. Mis vao dankzegging opge dragen. Daarna werden zij huiswaarts gereden, alwaar door Mej. v. Rave- stein in toepasselijke bewoordigingen de jubilaressen werden gefeliciteerd en bloemen werden aangeboden. Om twee uur werd de stoet opgesteld bij P. de Gouw en trok men voorafgegaan door Garde d'Honneurs naar de feeste lingen, opgeluisterd door een Harmonie bestaande uit leden, uit de buurt ge naamd „de Louwerstaf" en de zang- vereeniging „de Vriendenkring". Na eerst een nummer te hebben gespeeld, werden de Jubilarissen namens de buurt door Mtj. Mientje Klomp als volgt toegesprokenThans is de dag waarnaar gij en ook wij verlangd hebben aangebroken en is mij thans de eer te beurt gevallen, om U na mens de geheele buurt te feliciteeren, met uw zilverenfeest en ik hoop dat God U nog vele jaren in geluk en gezondheid moge sparen, en dat het U gegeven zij eenmaal Uw gouden feest te mogen vierenik bied U namens de bui^rt een cadeau aan als een aandenken aan Uw zilveren feest. Zeer onder den indruk dankte de jubilaris de buurt voor alles wat ze voor hen hadden gedaan, en nam met blijdschap het geschenk aan. Daarna werd een lang zullen zij leven ge speeld vervolgens gaf de Liedertafel een paar nummers ten beste, waarna allen goed onthaald werden door de jubilarissen. Vervolgens trok de stoet tot aan de kerk en keerde zoo over het Sempke huiswaarts, waar verder in plezier en

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6