OPRUIMING BAMIS- SS IM DS13 VROOM DREESMANN Ca(é-Restaurant Hol van Brabant Bericht jan Inzet. STDCADOORSWERH Ranbesteding. Frils van BIadel. n Aanleg en onderbond van Tuinen. aanbesteed Pak pap i e r. ZIET DE KOOPJES IN DE SPECIALE ETALAGE J, VUGTS Keuze uit 2000 verschillende stuks van dit seizoen, soorten van 4 tot j a 8 gulden worden verkocht ff voor 3.90, 2.90, 1.95, 98, "lr^ Ma DEN BOSCH EINDHOVEN Pakpapier, Inwikkelpapier We bedoelen met dat alles niets on aangenaams aan het adres van den heer Fokker, die een uiterst bekwaam technicus en goed koopman is. En een goede koopman heeft blijkbaar zijn vaderland, waar hij het beste be taald wordt. Buitenland. De opstand in Albanië, waarover we in een vorig overzicht schreven, schijnt voorloopig toch onderdrukt door de regeering. Verrassend was, dat de Albaneesche regeering, toen de opstand nog woedde, plots een Vriend schapsverdrag met Italië sloot, terwijl de revolutie zoo al niet door Italië verwekt of aangemoedigd, dan toch als zeer profijtelijk gewaardeerd werd. Toch is er geen tegenstelling tusschen de feiten. Het gesloten-Verdrag komt practisch neer op een protectoraat door Italië over Albanië. Het houdt immers in, dat Italië den status quo, dus de be staande verhoudingen, in Albanië zal helpen handhaven doch dat Albanië zich verplicht met andere staten geen verdragen aan te gaan, die voor Italië onvoordeellg zijn. Zoo gauw nu een staat verplicht is om in zijn interna tionale betrekkingen rekening te hou den met de belangen van een anderen staat, is het practisch onder voogdij gekomen. 'A Is duidelijk, dat het Ver drag van Italië een zet is tegen den invloed van joego—Slavië (Servië) aan de Adriatische kust. Natuurlijk had de Albaneesche regee ring niet veel zin om het Verdrag te aanvaarden, maar toen de opstand der Mirdieten uitbrak, welke stam den steun van Italië geniet, is de Alba neesche regeering gedwongen geweest om Italië's steun te koopen om daar mee de verplichting der Italiaansche regeering te verwerven den status quo, dus de ook aan het bewind zijnde regeering, te helpen handhaven. In Joego—Slavië is men over den loop der gebeurtenissen zeer ont stemd en zal men vermoedelijk den Volkenbond in de zaak mengen. In China woedt het spook van den burgeroorlog erger dan ooitnatuur lijk zijn de Europeesche mogendheden er sterk bij geinteresseerd, omdat de Zuid-revolutionnairen China van alle Westersche banden willen bevrijden, maar tot eene interventie schijnt het niet te komen, vermoedelijk omdat ieder voor zich reeds handen te kort komt om de moeilijkheden in eigen huis baas te blijven. De Kantonneezen (Zuid Revolution- nairen) beheerschen nu een gebied van 200 miliioen zielen. Wél hand haaft de dictator van Mandsjoerije zich nog in Noord—China, maar hij is vrijwel tot machteloosheid gedoemd, Hij kan niet naar het Zuiden opruk ken, omdat de z.g. christen-generaal Feng hem nog in het Noorden bindt met een niet onaanzienlijke troepen macht en omdat tusschen Zuid- en Noord de altijd weifelende en onbe trouwbare Woe—pei—foe nog met zijn troepen huist; Woe is altijd de bondgenoot van den.... overwinnaar GEMENGD NIEUWS. De arbeider Heinrich Jansen te Aken die wegens mishandeling van z'n broeder reeds tot 6 maandèn gevange nisstraf is veroordeeld, kreeg dezer dagen om zijn vrouw woorden met zijn ouders, waarbij de man zich zoo drif tig maakte, dat hij zijn 76 jarigen vader met een flesch op het hoofd sloeg en vervolgens zijn vader en zijn 70 jarige moeder met een stoel te lijf ging en hen zoolang sloeg, tot beiden bewus teloos neervielen. De dader gaf zich vervolgens zelf bij de politie aan. Deze stelde een onderzoek in en vond de moeder dood liggen, terwijl de vader in hopeloozen toestand naar het zieken- huis werd gebracht. Op een 200-tal meters van het station Pont de la Deule bij Donai waren Dinsdagmiddag een drietal kin deren op de spoorlijn aan het spelen. Terwijl zij zich vooreen passeerenden goederentrein in veiligheid stelden, zagen zij den sneltrein van Donai naar Rijssel niet aankomen. Een hunner.de 8 jarige Désiré Handegaud, werd door den trein vermorzeld, zijn broertje wist zich te redden, terwijl de derde jongen een verwonding aan een zijner beenen opliep. Nadat de Dordtsche politie het vermoeden had gekregen, datdenlaat- sten tijd des nachts eenige diefstallen, die onopgehelderd bleven, gepleegd konden zijn door een agent majoor van politie, werden de laatste weken door den commissaris van politie uitgebreide maatregelen genomen om den vermoe- delijken dader op heeterdaad te kunnen betrappen. Dit ging uit den aard der zaak hoogst moeilijk, daar de politie man het feit zou bedrijven des nachts In diensttijd, terwijl hij op surveillance was. Indien hij aldaar in een pand werd aangetroffen, kon hij het laten voorkomen de deur te hebben open gevonden, zooals meermalen wordt geconstateerd door bona fide politie mannen. Het trok daarom de aandacht zijner superieuren en collega's, dat hij zoo bijzonder actief was in het open vinden van buitendeuren, speciaal van niet bewoonde panden. Den afgeloopen nacht is de agent majoor, genaamd A. L. A. in pand no 23 aan de Groo,tekerkebuurt door de politie C. J v. Zeben en den hoofdagent rechercheur B. van den Bout, die zich verdekt in dat pand hadden opgesteld, op heeterdaad betrapt en wel op het oogenblik toen hij daar binnen was gekomen door middel van een valschen sleutel. Naar wij vernemen was hij in het bezit van verschillende gevijlde sleutels (loopers). Reeds heeft hij bekend, aan andere diefstallen, op dezelfde wijze gepleegd, zich te hebben schuldig gemaakt. Het politiëel onderzoek is in vollen gang. De onbetrouwbare politieman is vanmorgen reeds ter beschikking van de justitie gesteld. Gisteravond is in de Haarlemmer straat te Hilleom een man uit Sassen- heim uit de sloomtram gesprongen. Hij sprong verkeerd en raakte, onder de tram. Hij was op slag dood. Te Hümmelhartha in Saksen heeft een 19 jarige kellner, Stapp ge naamd, de vrouw van een fabrieks arbeider en haar 3'/2 jarig zoontje met een beitel doodgeslagen. Bedoeling van den kellner was zich meester te ma ken van het geld, dat de vrouw door haar echtgenoot, die zich in Amerika bevindt, was toegezonden. De moor denaar vluchtte met een 60 mark, die hij in een kast had gevonden. Hij werd echter denzelfden nacht nog gevangen genomen en heeft een volledige be kentenis afgelegd. Bij de London Couly Council is een uitvoerig rapport ingekomen met betrekking tot de „maatregelen, die genomen kunnen worden om het verlies aan menschenlevens en lichaams- deelen tengevolge van straatongelukken tegen te gaan." In het rapport wordt medegedeeld dat in 1891 147 personen gedood en 5 637 gewond werden op den open baren weg voor 1925 waren de cijfers 853 en 40.173. Het jaar 1900 wordt genomen als het laatste van het tijdperk van „paar dentrekkracht". Er werden toen gedood 173 personen door paardenvoertuigen. 3 door auto's en 3 door rijwielen; in 1925 werden er gebood 50 door paar den-voertuigen, 691 door auto's, 18 door rijwielen en 81 door motorrijwielen. Het totaal steeg dus van 179 dooden in 1909 tot 840 in 1925. Het aantal verwondingen bedroeg, voor dezelfde categorieën van voertuigen in 1900 7 153,63 en 2 036 (totaal 9 252), in 1925: 2.164, 22.875, 8.1555 en 5.992 (totaal 39.286). - Gisteravond is in de Broeksloot nabij de Vondelstraat te Voorburg het vierjarige dochtertje van den heer Van W. verdronken. Een ongeveer 50 jarige gehuwde vrouw is gisteravond tusschen den walkant en een schuit in de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam gevallen en verdronken. Tusschen Castres en Castelnau de Brassac, bij Toulouse, is een auto bus, met elf personen beladen, in een ravijn gestort. Door den schok werd de auto in tweeën geslagen. Een der inzittenden was op slag dood, terwijl acht anderen gewond werden, van wie een ernstig. Uit Rio la Plata wordt gemeld, dat een door den vlieger Laserda bestuurd vliegtuig in botsing is geko men met het jacht „Ariël" van den heer Dias Olivarez. Bij dit ongeval werden twee dames, die zich aan boord van het jacht bevonden, gewond. Het vlieg tuig verdween in de diepte. Volgens een telegram uit Port- William zijn een honderdtal met graan beladen schepen, die in het ijs op de rivier Sainte Marie waren ingesloten, vrijgekomen. Woensdagmorgen werd een be ruchte inbreker in het paleis van justitie te Parijs voor den rechter gebracht. Terwijl hij een oogenblik, onder de hoede van een agent, in een gang moest wachten, wist hij aan diens waakzaamheid te ontsnappen. Kalm begaf hij zich vervolgens naar de poort en was binnen een minuut tusschen de menigte verdwenen. Volgens een bericht uit Madrid hebben er in de Spaansche provincie Asturië, tengevolge van de hevige re gens der laatste dagen, aardverschui vingen plaats gehad, waardoor een huis in een dorp bedolven is, terwijl andere huizen eveneens schade oplie pen. Zeven personen, waaronder vijf kinderen zijn gedood en drie ernstig gekwetst. Een 20 jarige man is Van een Rijnschip, liggende in het Johan van Hasseltkanaal, gevallen en verdronken. Woensdagavond om 5 uur, toen de 18 jarige zoom van C. van Berkel i te Herwijnen bezig was eeri looplamp in te schakelen, kwam hij in aanraking met den electrtrischen stroom. Hij riep om hulp en verzocht het licht uit te draaien, zijn broer deed dat, doch het slachtoffer was reeds bewusteloos. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, doch de pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, waren vergeefsch. Een B. T. A.-telegram uit Parijs meldt Uit Buenos Ayres wordtgemeId.dat er in Argentinië een hittegolf heerscht. Vijf-en-twintig personen zijn in de laatste 24 uur aan zonnesteek overleden. BUITENLAND. De Fransche en Duitsche dele gaties zijn ook inzake het Saargebied tot overeenstemming gekomen. Alle Fransche militaire troepen zullen uit het Saargebied verdwijnen, terwijl de zorg voor het ongestoord spoorweg verkeer aan enkele Fransche burgerlijke personen zal worden toevertrouwd. Te Genéve bestaat algemeen de overtuiging, dat het vraagstuk van toezicht op ^de ontwapening van Duitschland bevredigend is opgelost. De militaire controlecommissie zal ongeveer midden Januari Duitschland verlaten. Het investigatie-protocol van den volkenbond zal dan in werking treden, meteen interpretatie-verklaring over de er aan te geven toepassing, die morgen of uiterlijk Zaterdag in den volkenbondsraad zal worden af gegeven door de geallieerden en waarbij aan Duitschlands bezwaren wordt tegemoet gekomen. De kwestie van toezicht in het ge demilitariseerd gebied zal een onder werp van besprekingen uitmaken bij de komende onderhandelingen, over de ontruiming van het bezette gebied. INGEZONDEN STUKKEN (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U opname van onderstaande als antwoord aan „Be lastingbetaler", en den heer Verheijden op hun ingezonden stukjes, in het nummer van 4 dezer. „Belastingbetaler" heeft veel woorden gebruikt maar weinig gezegd. Hij heeft alleen gezegd, dat het plicht is dat zuinig wordt geleefd met andermans gelddaarover zal het ieder wel eens zijn; maar als „Belastingbetaler" het verband kan snappen van mijn inge zonden stuk, dan blijkt daaruit zeer duidelijk dat niet werd bedoeld aan te toonen hoe zuinig men wel is; maar naar de heer V. het schoolbestuur verweet met geld te smijten, daar werd dit gesteld als voorbeeld hoe men juist doet wat ieder hoog staand man zou doen, niet meer gebruiken dan noodig is, want had men alles gebruikt niemand zou een aanmerking hebben gemaakt of hebben kunnen maken. Wat van de rest van zijn schrijven te zeggen Hij is geen schildknaap van den heer V. Hij zegt dat ik geen belastingbetaler ben, nieuwsgierig en bemoeiachtig. En dan denkt hij nog dat ik raadslid ben of lid van het schoolbestuur of beiden. Schildknaap van den heer V. is hij niet, dus geen jongen, maar iemand die verantwoor- lijk is voor zich zelf. Nu dan kan ik hem niet bewonderen en zou voor hem zelf hopen, dat hij zulke stukjes in de pen hield. Nieuwsgierig en bemoeiachtig is hij alleen dan, die ook iets aanvoerd, wat waarheid is, maar de christelijke school in een goed licht plaatst Raadslid, lid van het schoolbestuur of beiden? Dal is zijn denkbeeld. Ik zou denken, dat U eigenwijs denkt. Of weet U soms iets of hebt U soms iets met een persoon die beide functies vervuld en ziet U nu overal zijn persoon in, voorzichtig zou ik zeggen dat is niet gezond. Ik neem afscheid van „Belastingbetaler" en raad hem voorzichtigheid aan. Thans nog een enkel woord aan den heer Verheijden Of ik liever had dat U gezwegen had mijnheer V. Neen volstrekt niet, maar als U een ding zegt, dan moet U ook het andere zeggen. U sprak van geld vermorsen en dan moet U ook spreken van geld overhouden anders is U niet eerlijk. Want mijnheer V. dat is geen doekje vooj het bloeden, dat is werkelijkheid. Wat U er bij haald van betaalde scholen uit Capelle en niet betaalde van Sprang, datheeft hier totaal niets mee te maken. Het is even groote onzin te beweren dat de Capelskhe belastingbetaler dat be taald. Dat is de hartstochten opwekken wat niet noodig is. Men spreekt ook in Sprang niet over de groote schuld van het electrisch bedrijf of over andere toestanden van oud Capelle. Dat is voorbij. Nu volgt nog veel wat ik gevoeglijk kan laten rusten, want dat heeft met de zaak niets te maken. Wat heeft onder andere deze zaak te maken met „hoe mijnheer V. lid is geworden van Volksonderwijs en het opereeren van Klaas de Vries." Wat te zeggen van zijn bewering dat studenten voor een zekere richting maar naar de „Vrije", Kampen of Apeldoorn moesten gaan en niet naar Utrecht. Wat te zeggen van het weg werken van van een leeraar en dit als voorbeeld te stellen Wat te zeggen van Ds. Koster en Paddenburg? Dit dat het mij bekend is, dat wanneer men de heeren als V., maar vrij laat in al hun handelen zij geen bezwaar hebben tegen een gereformeerd pre dikant, maar zoodra deze kleur bekend is hij veroordeeld. Dus hier geen vrijheid. Hiermede neem ik ook afscheid van den heer V waarvan ik hoop dat hij zijn tanden niet stuk bijt. Mijnheer de R., hartelijk dank. Een belangstellend Toeschouwer. ADVERTENTIëN. 1 De Heer en Mevrouw WAARDENBURG -Schoenmaker geven met genoegen kennis van de geboorte hunner dochter Hillegonda Harmanna. Spranq, 6 December 1926. 37507 Bezoekt 37416 Hinthamerstraat 63—65. s.HERTOGENBOSCH. - TELEF 1136. ZATERDAG, ZONDAG, WOENSDAG. 7—12 nur n m Dancing, Zondag ook van 3-6 nar n.m EigenaarWA. FRANCE. jCau3e(o!^neJa/Z€ÈL€ Opwekkend en verfrisschend Parfumerie Joyzelle, Haarlem. De goederen, geveild ten ver zoeke van den heer P. VAN DEN BROEK te Waalwijk zijn ingezet als volgt KOOP 1 I 1900,- KOOP 2 f 1450. KOOP 3 (massa) f 3340.- De toeslag zal geschieden op Dinsdag 2! Dec. 1926, des avonds 7 uur in het Café van de Wed. J. FRANSEN te Waal wijk. 37509 Notaris JANSEN. VOOR 37445 IS HET ADRES: Grootestraat 27 6, WAALWIJK.^ Op Zaterdag 18 December 1926, ten 5 uur nam. zal namens den Heer PULLES-van Gerwen in Hotel VERW1EL te Waalwijk, publiek worden Het bouwen van een Landhuis met aparte garage langs de Mr. van Coothstraat te Waal wijk. Bestek en teekeningen en in lichtingen zijn vanaf heden ver krijgbaar h 110,— (franco per post f 10.50) per stel ten kantore van den architect 3e Braam- straat 26, Den Haag (Restitutie f5.-). 37499 De Architect, P. VAN GESTEL. DE PRIJZEN VAN HET (aan rollen 1,—1.20, 1.40 M) lava, Saeling, enz.) alsook van zijn aanzienlijk verlaagd. Vraagt monsters en prijs. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. W A A L W IJ K. Teekening en begrooting gratis. Het beste adres voor smaak volle bloemwerken. 37414 HOEDEN

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2